W czwartek Brytyjczycy do lokali wyborczych wyruszą o godzinie 7 rano (8:00 czasu warszawskiego). Do głosowania w tym roku zarejestrowanych było blisko 47 milionów obywateli UK, o ponad milion więcej niż w wyborach w 2015 roku. Dorośli Brytyjczycy pomimo uprawnień do głosowania w wielu przypadkach muszą się zarejestrować w aktualnym miejscu zamieszkania by móc oddać głos w dniu wyborów.

Głosowanie potrwa do godziny 22 czasu brytyjskiego (23:00 w Polsce). Pierwszy exit poll o tej godzinie pokażą wszystkie największe stacje telewizyjne – BBC, ITV, Sky News i Channel 4, każda z nich z własnym wydaniem specjalnym na noc wyborczą.

Jeśli wynik dwóch największych partii będzie podobny, istotne będą poszczególne okręgi wyborcze, które ogłaszać będą wyniki przez całą noc i piątkowy poranek. Bazując na niektórych z nich analitycy i komentatorzy telewizyjni prawdopodobnie jeszcze nad ranem ogłoszą zwycięzcę wyborów. W 2015 roku zwycięstwo Davida Camerona ogłoszono krótko przed 6 rano czasu lokalnego.

Tradycyjnie pierwszym okręgiem (z 650) który ogłasza w rekordowym czasie wyniki jest Houghton and Sunderland South w północnej Anglii, z reguły w ciągu około 45-50 minut od zamknięcia lokali wyborczych. Obecnie to okręg Labour – komentatorzy będą próbowali wyciągać wnioski z ewentualnych zmian poparcia dla ich kandydata w tym okręgu.

Około pół godziny po północy należy spodziewać się ogłoszenia wyników w okręgu Kettering w środkowej Anglii. Wynik kandydata Konserwatystów w tym miejscu pokaże jak dużą część wyborców UKIPu (którzy nie wystawili tam konkurenta) zdołali przyciągnąć Torysi.

Spora grupa wyników z “istotnych” okręgów pojawi się dopiero po godzinie 1 w nocy czasu lokalnego. Najważniejszym drogowskazem na resztę nocy wyborczej będzie wynik w okręgu Nuneaton w hrabstwie Warwickshire – po wyborach w 2015 roku David Cameron stwierdził, że był już pewny swojego zwycięstwa, gdy usłyszał że Konserwatyści zdobyli ten okręg.

Z kolei wyniki Labour w ich bastionie w Newcastle pokażą, czy kilkukrotne wizyty Theresy May w regionie pozwoliły na podważenie tu poparcia dla Partii Pracy. Słaby wynik partii Jeremy’ego Corbyna w tych okręgach może wskazywać na malejące szanse na wygraną.

Z kolei utrata przez Labour posłów w okręgach w Darlington, Tooting i Wrexham może pogrzebać całkowicie nadzieje Labour. Darlington jest okręgiem w którym Labour wygrywa od 1992 roku; z kolei Tooting to były okręg wyborczy obecnego Burmistrza Londynu z Labour Sadiqa Khana.

Począwszy od 2 w nocy należy spodziewać się coraz większej ilości wyników spływających z okręgów. Konserwatyści będą bacznie spoglądać na wyniki w Peterborough (gdzie wygrali ostatnie wybory przewagą zaledwie 500 głosów) oraz Hastings and Rye (gdzie o reelekcją ubiega się wschodząca gwiazda Torysów, czyli szefowa MSW Amber Rudd).

Labour z niepokojem obserwować będzie wynik w mieście Chester – to okręg który kandydat Partii Pracy zdobył w 2015 roku większością zaledwie 93 głosów. Około 2:30 nad ranem spodziewać się też należy wyniku z okręgu Jeremy’ego Corbyna w dzielnicy Islington w Londynie.

Szkoccy nacjonaliści z SNP będą wypatrywać około 3 rano wyników z okręgu Moray, gdzie kandydatem jest lider partii w Westminsterze Angus Robertson. Niektóre sondaże sugerowały, że może on stracić mandat co byłoby wizerunkową porażką dla SNP.

Liberalni Demokraci około 4 nad ranem dowiedzą się czy została dla nich jeszcze jakieś nadzieja. Były liberalny minister Vince Cable będzie oczekiwał na wynik z okręgu Twickenham, gdzie przegrał w 2015 roku na rzecz Konserwatystów.

Prawdopodobnie około 4:30 rano wynik w swoim okręgu usłyszy Premier Theresa May. Do tego czasu około ⅔ okręgów powinno już podać swoje rezultaty – dając urzędującej premier sygnał, czy nazajutrz ponownie utworzy rząd. Brytyjska Komisja Wyborcza spodziewa się, że większość okręgów przekaże swoje wyniki przed godziną 7 rano czasu londyńskiego.