#IN VITRO

— EWA KOPACZ W PR1: Proszę pamiętać, że chciałabym żyć w kraju – a mam przekonanie, że żyję w takim kraju – gdzie to ja decyduję, co chcę robić w swoim życiu, jak chcę mówić o tym, co robię, do którego kina chce iść, jaką książkę przeczytać, jaką chcę podjąć decyzję. Ta ustawa o leczeniu niepłodności nie jest obligatoryjna dla każdego. Ten, kto nie będzie chciał korzystać z metody in vitro, nie będzie musiał z niej skorzystać. Bądźmy tolerancyjni. Jeśli nasze sumienie nam nie pozwala skorzystać z tej metody, nie odbierajmy tego prawa innym.

— MICHAŁ KAMIŃSKI W RADIU ZET: Uważam, że dzisiaj sytuacja, w której sprawa in vitro jest nieuregulowana i można robić z zarodkami w Polsce wszystko i prawo praktycznie w Polsce pozwala na najgorsze rzeczy, ta ustawa jest absolutnym krokiem do przodu, tak uważam, i to jest z całą pewnością jeden, jeżeli ona dzisiaj zostanie przegłosowana, będzie to bardzo duży sukces pani premier Ewy Kopacz.

— KAMIŃSKI DALEJ: Jak nasi kapłani są tak świetni i tak świetnie potrafią przekonywać do swoich racji, to ta ustawa nikomu nie nakazuje in vitro.

— O SOBIE: Ja bym nigdy z metody in vitro nie skorzystał, ani moja żona, na pewno to mogę pani powiedzieć, ja bym nie skorzystał, bo słucham nauczania Kościoła w tej sprawie.

— O ANDRZEJU DUDZIE: Wygrał dlatego, bo do ludzi nie dotarła prawda o Dudzie i jego zapleczu. Duda to polityk, który chciał wsadzać ludzi za in vitro.

#NOWY MARSZAŁEK

— EWA KOPACZ W PR1 O “TARGACH” Z PSL: Nie było żadnej ceny, bo to nie był żaden targ. Źle by było na polskiej scenie politycznej, gdyby targowano cokolwiek.

— O JERZYM WENDERLICHU: Ja sobie bardzo ceniłam współpracę z marszałkiem Wenderlichem, jego profesjonalizm i spokój, co jest niezbędne w panowaniu nad obradami.

— O MAŁGORZACIE KIDAWIE-BŁOŃSKIEJ: Ponad wszystko uwielbia spokój, a nie kłótnię.

— CEZARY TOMCZYK W POLSAT NEWS: Kibicuję Małgosi. Małgosia to taka ostoja spokoju. A dla PiS chyba każdy jest zły i niegodny, ale rozumiem, że są w opozycji. Nie dziwię się, że nie mamy wsparcia ze strony PiS, bo nigdy go nie mieliśmy.

— STANISŁAW KARCZEWSKI W PR3 O TYM, CZY WOLAŁBY NA FOTELU MARSZAŁKA KIDAWĘ, CZY WENDERLICHA: Wybrałbym Jerzego Wenderlicha.

— LESZEK MILLER W JNJ TVN24: Platforma Obywatelska czyniła wszystko, aby maksymalnie skrócić wypełnianie obowiązków przez marszałka Jerzego Wenderlicha.

— O WENDERLICHU: Wenderlich pokazał, że marszałek może łączyć, a nie dzielić, i koncentrować się jeśli chodzi o ustawodawstwo na kwestiach społecznych i socjalnych. Wydobył z zamrażarki szereg projektów ustaw, które są ważne dla obywateli. Gdyby dalej był marszałkiem Sejmu, to wizerunek Wysokiej Izby i polskiego parlamentaryzmu zmieniłby się w oczach wyborców. Byłoby więcej elementów pozytywnych, a mniej negatywnych.

— KRZYSZTOF GAWKOWSKI W TV REPUBLIKA: Pokazaliśmy, że można w ciągu dwóch dni wprowadzić pod obrady Sejmu wprowadzić ustawy, które mają charakter prosocjalny, propaństwowy. To dotyczy też ustaw PiS. Gdyby wprowadzono je wcześniej, to i sytuacja najuboższych byłaby lepsza. Cieszę się, że marszałek Wenderlich miał odwagę dokonać takiego czynu i wyjęcia tych ustaw z zamrażarki (…) Wolałbym, żeby marszałek Wenderlich mógł dłużej grozić palcem i mówić: “uważajcie, bo to się źle dla was skończy”. Ale procedura i większość sejmowa jest nieubłagana.

#BEATA SZYDŁO

— EWA KOPACZ W PR1 O DEBACIE: To nie jest kwestia mojego chciejstwa. Jestem szefem partii rządzącej, a szefem największej partii opozycyjnej – Jarosław Kaczyński. Pytam dziś o program partii, który aspiruje do tego, by rządzić w kraju. Chcę zapytać pana prezesa o kierunek, w jakim pójdą zmiany. Czy to będą te obietnice bez pokrycia, które słyszymy każdego dnia podczas kampanii wyborczej, czy to będzie odpowiedzialny program, który zaprezentuje Jarosław Kaczyński na następne lata.

— PEK DALEJ: Pytam swojego odpowiednika. No chyba, że szefem tej partii jest Beata Szydło. To jeśli tak jest, to proszę bardzo – w każdej chwili, każdego dnia, siadam do stołu i rozmawiam o dobrych zmianach dla Polski.

— MICHAŁ KAMIŃSKI W RADIU ZET O EWIE KOPACZ I BEACIE SZYDŁO: Jest lepsza od osoby, która nie odróżnia deficytu od długu publicznego, która nie wie, w którym roku Polska weszła do euro. Mam poważne wątpliwości wobec kompetencji Beaty Szydło, bo jej uczciwości nie sposób kwestionować.

— STANISŁAW KARCZEWSKI W SALONIE POLITYCZNYM TRÓJKI O SWOJEJ ROLI: Ja się bardzo cieszę. Nie jestem politykiem z pierwszych stron gazet, więc być może na tym polega sensacyjność tego wyboru.

— KARCZEWSKI DALEJ: Rozmawialiśmy w szerszym gronie, z Beatą Szydło i Jarosławem Kaczyńskim, i decyzja zapadła, bym to był ja. Mam nadzieję, że nie zawiodę.

— O BEACIE SZYDŁO: Wystawiliśmy najlepszą z kandydatów. Może być bardzo dobrym premierem, jest bardzo doświadczoną osobą i cały czas to doświadczenie zbiera. Widać zresztą gołym okiem, jak kolosalnego postępu dokonała. Wystarczy posłuchać jej wypowiedzi. Jest osobą bardzo ciepłą, serdeczną, bardzo poukładaną.

— KARCZEWSKI NA PYTANIE, CZY NA DZIŚ SZYDŁO JEST LEPSZĄ KANDYDATURĄ NIŻ KACZYŃSKI: Tak.

— DALEJ: Jarosław Kaczyński też byłby świetnym premierem. Oni są oby dwoje świetni. Teraz najlepiej byłoby dla Polski, gdyby to ona była premierem.

#SYTUACJA W PO

— MICHAŁ KAMIŃSKI W RADIU ZET: Pół roku temu sondaże wskazywały, że wygra Bronisław Komorowski, a wygrał Andrzej Duda. Sondaże są ważne, ale nie decydują o tym, co stanie się przy urnach wyborczych. Przed nami ciężka walka. W PO przejmujemy się sondażami; one pokazują, że może być w Polsce tak, że może rządzić tej jesieniw Polsce koalicja Kaczyńskiego i Kukiza. PO została ukarana przez wyborców w ostatnich wyborów prezydenckich i z tej porażki, lekcji, kary, wyciągamy wnioski.

— CEZARY TOMCZYK W POLSAT NEWS O SWOJEJ ROLI: Pani premier powiedziała mi, że mam być rzecznikiem zawsze merytorycznie przygotowanym i takim, który wniesie nową energię do rządu. Ja chciałbym, żeby debata publiczna stała o level wyżej. Żebyśmy rozmawiali o faktach, nie o opiniach. To jest naprawdę do zrobienia, choć wymaga dużej pracy od polityków (…) Rzecznik rządu to mega ważna funkcja.

— TOMCZYK KREŚLI PODZIAŁ: Jesteśmy jedyną partią, która broni dorobku 25 lat wolnej Polski. Po drugiej stronie mamy coś, co określamy jako koalicję wielkiego zamętu. Musimy o tym podziale wyraźnie mówić. To coś, co może czekać Polskę po wyborach. Za chwilę mogą rządzić Polską ludzie, którzy tego kraju nie akceptują.

— O KACZYŃSKIM W NAWIĄZANIU DO KAMPANII Z 2010 I 2011: Zmiana jest na co dzień, a później Jarosław Kaczyński przyznaje, że jednak nie był sobą w kampanii. Być może po tych wyborach również uzna, że nie był sobą.

— JACEK ROSTOWSKI W RMF FM: Uważam, że była konieczna bardzo jasna zmiana twarzy w Platformie Obywatelskiej na tym poziomie rządowym, na tym najwyższym poziomie. Osoby, które były nagrane, były w sytuacji, w której cokolwiek by nie powiedziały w kampanii wyborczej, można było kwestionować ich wypowiedzi, skupiając się na tych nagraniach. Cały wysiłek polityczny Platformy w kierunku przedstawiania swojego programu, swoich osiągnięć przez te ostatnie lata – uważam: wielkich osiągnięć – zawsze zderzałby się z różnymi anegdotami z tych nagrań. To trzeba było przeciąć.

— O SWOIM EW. STARCIE W WYBORACH: Na pewno nie w Bydgoszczy po moich doświadczeniach w Kujawsko-Pomorskiem, mimo że bardzo polubiłem region, ale widać, że to niekoniecznie było ze wzajemnością. To będzie zależało od taktyki wyborczej w momencie, kiedy się tworzy listy.

— MICHAŁ KAMIŃSKI W RADIU ZET O RADOSŁAWIE SIKORSKIM: Jeżeli pani mnie pyta, czy mi żal jest Radosława Sikorskiego, to oczywiście, że jest mi go żal, bo uważam, że to jest jeden naprawdę z najwybitniejszych polskich polityków, człowiek o ogromnym potencjale, człowiek o ogromnym autorytecie na świecie, który był w Polsce ordynarnie o głupoty, powiem tak, niszczony.

— O SWOIM STARCIE W WYBORACH: Czasem myślę, że chciałbym kandydować, ale ja myślę sobie też, że ja już byłem tyle lat w polityce, że i byłem dwa razy w polskim Sejmie, dwa razy w europejskim parlamencie, zdaję sobie sprawę, że od tego nie zależy radość życia. Dla niektórych to jest cały świat, powiem pani, że bardzo poważnie, rozważam uczciwie mówiąc bardzo poważnie rozważam kandydowanie do Sejmu.

#POROZUMIENIE LEWICY

— LESZEK MILLER W TVN24: O POROZUMIENIU LEWICY: Jedna lista daje większe szanse niż kilka list. I uparcie będziemy nad taką możliwością pracować. Dziś pracujemy nad porozumieniem programowym, bo musi być jakiś fundament, na którym można budować. Tym fundamentem jest odpowiedź na pytanie, czy 30 różnych organizacji jest w stanie porozumieć się, co do programu, jakie są priorytety. Lewica jest w stanie wypracować porozumienie do 6-7 lipca.

— KRZYSZTOF GAWKOWSKI W TV REPUBLIKA O POROZUMIENIU LEWICY: Jesteśmy zdeterminowani, by doszło do porozumienia na lewicy. Nie do jednoczenia partii, ale żeby doszło do komitetu wyborczego. Będzie to zapora dla rosnącej w siłę prawicy, ale także dla populistów.

— JANUSZ PALIKOT W PR1: Nie wiem, czy SLD dojrzało do tego, żeby zrobić prawdziwe porozumienie. Jeżeli jednak miałyby to być gierki, jak poprzednim razem, to nie ma to sensu. Ludzie, konstrukcji stworzonej po to, żeby dostać się do parlamentu, nie zaakceptują.

— PALIKOT CHCE NOWACKIEJ NA CZELE ZJEDNOCZONEJ LEWICY:  Jest bardzo dobrym i korzystnym zasobem lewicy. W konfrontacji z Ewą Kopacz i panią Beatą Szydło będzie wypadała rewelacyjnie. Zarówno merytorycznie, jak i wizerunkowo. Jeśli chcemy powalczyć w tych wyborach o dobry wynik, a może nawet o zwycięstwo, powinniśmy ją zaproponować i to nie powinno być traktowane w kategoriach, że Twój Ruch jest górą, a SLD dołem. Leszek Miller jest ważną postacią i dla niego także jest miejsce, ale twarzą, jeżeli chcemy pokazać zmianę, powinna być Barbara Nowacka.

#POLITYKA ZAGRANICZNA

— EWA KOPACZ W PR1: O AMERYKAŃSKIM SPRZĘCIE NA TERENIE POLSKI: Bardzo się cieszę, że taka decyzja zapadła, to wzmocnienie wschodniej flanki NATO. To efekt naszych dobrych relacji z USA. To gwarant, że mamy sojusznika, mocnego sojusznika, któremu na sercu leży spokój i bezpieczeństwo takich krajów, jak Polska.

— O REAKCJACH ROSJI: Rozmowy dotyczące tarczy antyrakietowej, już wywoływały podobną reakcję ze strony Rosji. Dziś Rosja nie rozumie jednej rzeczy: że Ukraina ma prawo mieć swoje aspiracje europejskie, a także prawo do intergralności.

— O SANKCJACH: Porozumienie Mińsk II nie jest realizowane przez Rosję. Europa jest jednoznaczna w przekazie: jeśli Rosja nie wypełni tych zasad, będą musiały być nałożone kolejne sankcje.