— ROBERT TYSZKIEWICZ W TOK FM NA PYTANIE O WYKORZYSTYWANIE SPRAWY SKOK W KAMPANII: Jeśli coś się u kogoś źle dzieje, najlepiej zrzucić to na kalendarz polityczny. Trudno, żeby państwo zaprzestało swojej działalności przez to, że mamy maraton wyborczy. Sprawa SKOK-ów dojrzewała, pęczniała, była kwestią chwili, kiedy będą pokazane fatalne, by nie powiedzieć przestępcze, praktyki. Są pokazane mechanizmy na pograniczu świata mafii. Kampania wyborcza nie powinna być przeszkodą do wyjaśnienia tych wszystkich kwestii, rzecz dotyczy milionów obywateli.

— TYSZKIEWICZ ŁĄCZY DUDĘ ZE SKOK: Nikt nie ma wątpliwości, kto jest “głową SKOK-ów”. Senator Bierecki został w PiS zawieszony Nikt też nie ma wątpliwości, że kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda intensywnie w kancelarii śp. Lecha Kaczyńskiego lobbował za tym, żeby nie obejmować SKOK-ów nadzorem ze strony państwa. A nadzór powoduje, że pieniądze obywatela są bezpieczniejsze i że nie ma przekrętów. Andrzej Duda i inni politycy PiS mają ws. SKOK-ów wiele za uszami.

— O RÓŻNICACH MIĘDZY KOMOROWSKIM A DUDĄ: Bardzo ważny weekend polityczny za nami. Wydaje mi się, że on pokazał najistotniejszą różnicę między kandydatami. Z jednej strony mamy Bronisława Komorowskiego, który rozumie swoją rolę: wychodzi na przeciw oczekiwaniom i dramatom ludzkim, wykazuje się niezbędną na tym stanowisku wrażliwością. Dlatego mówi dla in vitro: “tak”, jak dla źródła nadziei dla par. Mówi “tak” dla konwencji antyprzemocowej. A z drugiej strony mamy Andrzeja Dudę, twardego fundamentalistę, który mówi oby dwóm projektom: “nie” i twierdzi, że dla niego ważniejszy jest fundamentalny światopogląd jego partii, jego prezesa, jego duchowego mentora – ojca Rydzyka. Polacy mogą wybrać: prezydent na tak lub kandydat, który nie słucha ludzi.

— O SONDAŻACH: Notowania, które widzimy, pokazują: Bronisław Komorowski jest nadal wyrazistym – mega wyrazistym! – liderem. Prawdziwy sondaż będzie wtedy, kiedy będziemy wiedzieli już na pewno, kto startuje.

— O SPOCIE PIS I AKUMULATORACH PBK: Słabe, suche, negatywne, PiS i Andrzej Duda nie mają nic do powiedzenia. Bronisław Komorowski ładuje polskie akumulatory, Andrzej Duda ładuje nadzieje do niszczarki.

mkb

— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA W GOŚCIU PORANKA TVP INFO O SONDAŻACH PREZYDENCKICH: Sondaże są różne. Poparcie ma [Bronisław Komorowski] bardzo duże, choć faktycznie troszkę stracił. Mamy dużo czasu do wyborów, to jeszcze będzie się zmieniać, Bronisław Komorowski ma szansę odwrócić trend i pokazać, że słupki mu rosną.

— O USTAWIE O IN VITRO I PROCESIE LEGISLACYJNYM: Mam nadzieję, że w tym tygodniu ustawa trafi już do komisji. Pytanie, jaką drogę przyjmie marszałek Sejmu. Na pewno potrzebujemy na to kilka tygodni.

— O OBIETNICACH W KAMPANII: Kampania liczy się swoimi prawami, ale trzeba liczyć pieniądze. Nie można przez populistyczne decyzje doprowadzić do bankructwa kraju. Reforma emerytalna jest rozłożona na wiele lat; społeczeństwo się zmienia, żyje dłużej, bierzemy także odpowiedzialność za młodsze pokolenia. Ta reforma weszła w życie w wyniku długich i burzliwych dyskusji. Zmiany są w tej chwili niemożliwe.

— O EW. KOMISJI ŚLEDCZEJ WS. SKOK-ÓW: Za wcześnie, żeby o tym mówić. Komisje powołujemy wtedy, kiedy służby nie mogą rozwiązać jakiejś sprawy. Poczekajmy.

— NA PYTANIE O MOŻLIWĄ WIZYTĘ EWY KOPACZ W ROSJI: Pani premier do Moskwy się nie wybiera.

— JACEK KURSKI W KONTRWYWIADZIE RMF FM O PRZYNALEŻNOŚCI DUDY DO UW I KACZYŃSKIM: Na tym polega historyczny triumf Jarosława Kaczyńskiego. Na tym, że nawraca ludzi. Proszę sobie przypomnieć, że tożsamość polityczna Jarosława Kaczyńskiego była budowana jako antyteza tego środowiska, które później tworzyło Unię Wolności. To świadczy to o dwóch rzeczach. Po pierwsze, o historycznym triumfie Jarosława Kaczyńskiego, o zdolności nawracania ludzi na słuszną drogę, mało tego, o takiej metaforycznej zdolności koalicyjnej, żeby byli działacze UW stanowili dziś obóz słusznej sprawy. Dzisiaj ludzie tejże UW, którzy mieli swój potencjał, dorobek, osobowość, są wartościowi, są ważnymi postaciami obozu zjednoczonej prawicy… To jest naprawdę radosna wiadomość i problem dla tych, którzy chcieli z tego zrobić jakiś młotek pneumatyczny na zjednoczoną prawicę. To jest nasz sukces. Ci wszyscy ludzie są teraz z nami, a tamtego środowiska już nie ma.

— KURSKI O ZWIĄZKACH SZEFA SKOK WOŁOMIN Z PREZYDENTEM KOMOROWSKIM: Bierecki zarządzał SKOK-iem Stefczyka, czyli tej kasy, w której nie ma żadnych nieprawidłowości. Natomiast nie miał wpływu na to, kto założy SKOK Wołomin. Założyli to dawni ubecy, dawni ludzie WSI. Doprowadzili tutaj do setek milionów nadużyć i Bierecki, z tego co wiem, informował,  i KNF i informował organy nadzoru, żeby zrobić z tym porządek. I co się dzieje? Tenże w styczniu, przepraszam, w czerwcu 2013 roku KNF informuje prokuraturę o nieprawidłowościach. Przez półtora roku tenże KNF zarządzany teraz przez zastępcę Hanny Gronkiewicz-Waltz, czyli prominentnego aparatczyka Platformy Obywatelskiej,  nic nie robi w sprawie Wołomina. Wołomin kradnie setki milionów złotych, doprowadza to do upadłości. A dzisiaj próbuje się obciążyć tym Prawo i Sprawiedliwość i SKOK-i. No śmieszne, bezczelne. Przez półtora roku nic nie robili, przez półtora roku zamiast nadzorować pozwalali kraść, a dzisiaj chcą, żeby za to odpowiadał SKOK. Mało tego  i to jest istota sprawy… Tenże Polaszczyk okazuje się, że jest w bliskiej komitywie z panem prezydentem Komorowskim. Chciałbym się dowiedzieć, chciałbym, żeby dziennikarze zapytali  dzisiaj pana prezydenta Komorowskiego czy prawdą jest, że pan Polaszczyk bywał w Pałacu Prezydenckim…

— KURSKI DALEJ O SZEFIE SKOK WOŁOMIN I PBK: Zapytajcie pana Komorowskiego, czy pan Polaszczyk, który doprowadził do ruiny i do setek milionów wyprowadzek z Wołomina bywa u pana prezydenta, czy kupował mu wino, czy pieniądze na to wino pochodziły…

— O SYNU PBK: jeżeli Platforma próbuje zabić SKOK-ami PiS to jest to kulą w płot, ponieważ ma tutaj pewne rzeczy do wyjaśnienia. Czy prawdą jest, że syn pana prezydenta Komorowskiego, Jakub Komorowski był prokurentem w jednej ze spółek prowadzonych przez pana Piotra Polaszczyka, byłego oficera WSI…

— KONRAD PIASECKI: Musimy kończyć, bo czas goni.

— KURSKI: Obawiam się że odłamki pójdą na Platformę. I niechże się zacznie tłumaczyć pan prezydent Komorowski z afery SKOK-u Wołomin, jak również SKOK-u Kopernik, doprowadzonego do upadłości przez byłych działaczy Platformy Obywatelskiej, z panem Chaberko na czele.

— ADAM JARUBAS W PR3 O SONDAŻACH I KAMPANII: Dla mnie to jest progres. Za kilka tygodni będzie kilkanaście procent i dobry, dwucyfrowy wynik. Po ponad miesiącu kampanii wyborczej wiem, że moja decyzja o starcie była słuszną decyzją.

— O ZABIEGANIU O POPARCIE WYBORCÓW KWAŚNIEWSKIEGO: Będę kłaniał się nie tyko do tradycyjnego peeselowskiego elektoratu, ale będę także zabiegał o poparcie wyborców choćby Aleksandra Kwaśniewskiego.

— O RZĄDOWEJ USTAWIE O IN VITRO: Ta ustawa jest kompromisem.

— MARIUSZ BŁASZCZAK W SEDNIE SPRAWY RADIA PLUS O PRZESZŁOŚCI DUDY W UNII WOLNOŚCI: Nie wiedziałem o tym. Ale to nic nie zmienia. Cieszę się, że ludzie z dawnej Unii Wolności przyznają dziś rację Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jego prawdziwa droga polityczna [Dudy] zaczęła się dopiero po współpracy z PiS i śp. prezydentem Kaczyńskim. Unia Wolności – jak przyznaje sam Duda – to był epizod, ale to też pokazuje naszą otwartość. To będzie korzyść. Polegająca właśnie na tym, że pokazujemy, że nasze środowisko jest otwarte.

— JAROSŁAW GOWIN W SYGNAŁACH DNIA PR1 O PO I IN VITRO: Niestety to, co kiedyś było skrzydłem konserwatywnym w PO, dzisiaj jest już tylko garstką piórek i obawiam się, że ten projekt ma szanse uzyskania większości. Chociaż sprawa uregulowania tej luki prawnej, jaką jest brak przepisów dotyczących sztucznego zapłodnienia, jest sprawą paląca, ale nie na tyle, byśmy mieli się nią zajmować w czasie podwójnej kampanii wyborczej.

jnj

— WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ W JNJ TVN24 O AFERZE PODSŁUCHOWEJ: Im szybciej będą postanowienia w tej sprawie, tym bardziej wszyscy będą zadowoleni.

— O NAGRANIU JANA BUREGO: Nie mamy ani weryfikacji tych słów, nie mamy rozmowy z panem posłem Burym. Troszkę więcej spokoju. Wokół przewodniczącego naszego klubu wiele już było wydawanych wyroków. Szefowie spółek mają naprawdę większą autonomię, niż się wszystkim wydaje, nie chodzą na niczyjej smyczy.

— Ja nigdy nie spotkałem się z panem Falentą.

— “PAŃSTWO DZIAŁA NORMALNIE”: Od kilku miesięcy docierają do nas informacje o podsłuchach. Mimo to państwo funkcjonuje normalnie. Jego struktury działają prawidłowo. Nie słyszałem, żeby ktoś był podsłuchiwany.

— O KONWENCJI ANTYPRZEMOCOWEJ: Mamy do czynienia z kilkoma warstwami w obszarze konwencji. Jest wiele przepisów, np. dotyczących przemocy ekonomicznej, które są na pewno bardzo dobre. Ale jest „ale”. Sfera ideologiczna. Która jest dla PSL trudna do przyjęcia. O tym mówił wczoraj Adam Jarubas. Ze względu na kwestię związaną z ideologią tej konwencji. Ta ideologiczna część konwencji jest pewnie dość kłopotliwa dla członków PSL.

— O ADAMIE JARUBASIE: Ma szansę odegrać bardzo dużą rolę. “Łączącą”. Stał się bardzo znaczącym politykiem, nie tylko w naszej formacji, ale biorąc o uwagę całą klasę polityczną.

Fot. RMF, TVP, TVN24