— GRZEGORZ SCHETYNA U PIOTRA WITWICKIEGO W POLITYCZNYM GRAFFITI POLSAT NEWS O ROZPOCZYNAJĄCEJ SIĘ WE WTOREK WIZYCIE W USA: Będę tam rozmawiał o europejskim i światowym bezpieczeństwie. Wizyta jest poważna. Jadę na zaproszenie Johna Kerry’ego, będziemy rozmawiać i o Ukrainie, i o Bliskim Wschodzie. Głos amerykański, gdy idzie o utrzymanie sankcji wobec Rosji, jest niezbędny.

— O GŁOSIE POLSKI WS. DYSKUSJI O UKRAINIE: Jeśli chodzi o format normandzki to zafunkcjonował, ale bez skutku. Bardzo dyskretnie, ale bardzo wprost mówimy, że Polska powinna być słyszana. Rozmawiamy o tym z partnerami na Ukrainie. Wydaje się, że decyzja jest w Paryżu, Berlinie i Londynie rozszerzenia tej formuły rozmowy. Myślę, że USA mogłoby nas wspomóc.

— O WIZACH DLA POLAKÓW: Ostatnie tygodnie pokazują, że Barack Obama realizuje swoje wyborcze zobowiązania sprzed lat. Być może i tę weźmie na poważnie, choć nie tworzyłbym tu żadnego kalendarza, dywagował o datach. Potrzebne są decyzje, a nie kolejna rozmowa. Decyzje są najważniejsze, a nie wyłącznie tworzenie “odpowiedniego klimatu”. Jeśli ten temat pojawi się w naszych rozmowach to będę pytał o możliwości zniesienia wiz.

— O EWAKUACJI POLAKÓW Z DONBASU: Sprawa będzie zamknięta w styczniu, ale nie będziemy podawac żadnych dat. Przyjechałem z urlopu i kordynowałem te sprawy. Nikt poważny, kto chce, żeby te kwestie przebiegły bezpiecznie, nie będzie mówił o datach i liczbach.

— O ZAPROSZENIU PUTINA NA 70. ROCZNICĘ WYZWOLENIA AUSCHWITZ: Sprawę organizuje Muzeum Oświęcimskie i ono organizuje te uroczystości. Wszystkie państwa zostały zawiadomione o uroczystości. Mogą to zawiadomienie przyjąć i pojawić się w Auschwitz. Czy będzie Rosja, to jest pytanie do ambasadora rosyjskiego. Formalnie żadne zaproszenie w żaden sposób nie zostało zgłoszone.

— O KRYZYSIE ZDROWOTNYM: Na razie minister Arłukowicz daje sobie radę. Nie można się godzić na bycie obiektem szantażu. Wszyscy chcielibyśmy więcej zarabiać, ale trzeba potrafić liczyc. Pani premier wspiera ministra Arłukowicza, nie jest do niego odwrócona tyłem. Cały rząd stoi absolutnie murem za ministrem Arłukowiczem i wszyscy wierzymy, że mu się uda.

— GRZEGORZ NAPIERALSKI W JNJ TVN24 O MINISTRZE ARŁUKOWICZU: Porozumienie Zielonogórskie jest aktywne od wielu wielu lat, ale jakoś innym ministrom udawało się z tą organizacją dogadywac – nawet pani Ewie Kopacz – natomiast pan minister Arłukowicz zatracił gdzieś swoją zdolność negocjacyjną. Bartosz Arłukowicz w swoich wypowiedziach nie jest autentyczny, ponieważ gdy pani premier była jeszcze szefową resortu zdrowia, pan Arłukowicz mocno ją krytykował.

— O PEK: Wiem, że pani premier Kopacz jest politykiem, która potrafi podejmować szybkie i odważne decyzje. Ja jej radzę, żeby zdymisjonowała Bartosza Arłukowicza. Inny człowiek nie jego stanowisku byc może osiągnąłby porozumienie z PZ. Być może było ultimatum ze strony PEK: “Bartek, albo podołasz, albo przestaniesz być ministrem”.

— NAPIERALSKI DALEJ: Skandalem jest to, że ten najsłabszy w tym konflikcie – pacjent – nie ma dokąd pójśc. Uważam, że lekarze nie powinni zamykać gabinetów.

— NAPIERALSKI NA PYTANIE, CZY ARŁUKOWICZ JEST TWARDZIELEM: Nie sądzę. W klubie SLD nigdy na twardziela nie wyglądał.

— BOGDAN RYMANOWSKI: Jesteście w czarnej dziurze, jeśli chodzi o kandydata na prezydenta.

— NAPIERALSKI: Myślałem, że pan gorzej powie…

— NAPIERALSKI O SWOJEJ ROZMOWIE Z LESZKIEM MILLEREM: Nie wiem, czy chciałby mnie wyrzucić, ale mieliśmy twardą, męską rozmowę (…). Tematu mojej kandydatury nie ma, nikt ze mną na ten temat nie rozmawiał.

— O DONIESIENIACH “WPROST” DOTYCZĄCYCH FINANSOWANIA EDYCJI PRZEMÓWIEŃ RADOSŁAWA SIKORSKIEGO: Dla mnie to jest skandal. Pan marszałek ma współpracowników, miał, gdy był szefem MSZ, powinien korzystac z ich pracy. Im szybciej pan marszałek Sikorski zrezygnuje ze stanowiska, tym lepiej dla wizerunku polskiego parlamentu.

— KAZIMIERZ UJAZDOWSKI W POLSKA NA DZIEŃ DOBRY TV REPUBLIKA O ARTYKULE “WPROST” NA TEMAT FINANSOWANIA PRZEMÓWIEŃ SIKORSKIEGO: To jest taki laboratoryjny przykład na niegospodarność w strefie publicznej. Nie ma żadnej możliwości obrony przez marszałka Sikorskiego w tej sprawie. Kompletnie bezzasadnie wydane pieniądze. Drastyczny, jaskrawy przykład niegospodarności. To jest kolejny powód do zainteresowania prokuratury.

–TOMASZ LATOS W GOŚCIU PORANKA TVP INFO O KRYZYSIE ZDROWOTNYM: Przede wszystkim należy rozmawiać. Jeśli ktoś zrywa negocjacje, tak jak minister Arłukowicz, to nie chce porozumienia (…). Pan minister Arłukowicz nie daje lekarzom większych pieniędzy, on je przekłada z kieszeni do kieszeni.

— LATOS O POSIEDZENIU KOMISJI ZDROWIA: Najbliższe, nadzwyczajne posiedzenie Komisji Zdrowia w piątek o 12:00. Mam nadzieję, że do tego czasu obie strony zdążą się porozumieć. My z komisją też chętnie pomożemy w tych rozmowach. Ważne, aby mówić prawdę, do tej pory był jednak spory deficyt prawdy. I ważne, żeby dobro pacjenta zwyciężyło (…). Zaproszenie dla ministra zdrowia zostanie wysłane w środę rano. Oczywiście mogę zadzwonić do ministra i osobiście go zaprosić. Ale pan Arłukowicz notorycznie nie przychodzi na posiedzenia Komisji.

— O POROZUMIENIU ZIELONOGÓRSKIM: Porozumienie Zielonogórskie protestami poderwało zaufanie do siebie, ale jeżeli lekarzom każe się wykonywać różne dodatkowe rzeczy, które wydłużają kolejki, to trudno nie przyznać im racji.

— O “WOJNIE” RZĄDU Z LEKARZAMI: Minister Bartosz Arłukowicz nie poszedłby na wojnę z lekarzami bez zgody pani premier. Ewa Kopacz musiała taką zgodę wydać. Czekam cały czas na przerwanie milczenia z jej strony.

— ANNA ZALEWSKA W TOK FM: Minister Arłukowicz całkowicie zdegenerował system, za który Platforma odpowiada od niemal ośmiu lat rządzenia (…). Powinna nastąpić natychmiastowa dymisja ministra, który nie ma zdolności rozmawiania z nikim. Powinno nastąpić bezwzględne zaangażowanie pani premier, bo ona jest bezpośrednio odpowiedzialna z tę sytuację. Rząd wciąż eskaluje problem. Arłukowicz ciągle wymachuje palcem, on tak się zachowuje i na Komisjach Zdrowia, i w negocjacjach.

— LENA KOLARSKA-BOBIŃSKA W TOK FM O KRYZYSIE ZDROWOTNYM: Minister Arłukowicz wyłożył sporo na stół. Konflikt będzie wygasał, pamiętam, jak to było w latach poprzednich. Konflikt narastał, narastał, a później znikał. Ale jak każda tego typu sytuacja – to szkodzi rządowi.

— KOLARSKA-BOBIŃSKA NA PYTANIE O TO, DLACZEGO PREMIER KOPACZ NIE CHCE USIĄŚC WSPÓLNIE Z ARŁUKOWICZEM NA KONFERENCJI: Może pani premier uważa, że to nie jest kryzysowy moment. Może sądzi, że premier nie powinien w każdej tego typu sytuacji występowac, kiedy nadal toczą się rozmowy i negocjacji. Nie znam dokładnie strategii ministra, ale wierzę, że jeszcze jakieś rozmowy trwają.

— O WPISIE NA TEMAT TUSZY PIOTRA SEMKI: Sprawa jest bardzo prosta. W domu od wielu lat borykamy się z cukrzycą, ważymy się etc. Niestety – a może stety – przez te okulary właśnie patrzę na świat. To znaczy, że jak kogoś widzę, to od razu myślę o zagrożeniu cukrzycowym i o chorobach cywilizacyjnych (…). Rzeczywiście, to był wpis niedelikatny i niepotrzebny. To jest też pytanie o to, w jaki sposób polityk powinien używac Twittera. Ale najważniejsza w tym wszystkim jest dyskusja o chorobach cywilizacyjnych, o tym się powinno rozmawiać cały czas!

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY W NOWYM DNIU POLSAT NEWS O KRYZYSIE ZDROWOTNYM: Ludzie przestają ten chaos rozumieć, wszyscy mają dość tej opery mydlanej, każdy powinien cofnąć się o krok. Pan minister Arłukowicz nie może ciągle przystawiać ludziom pistolet do skroni. Jeśli ma rozum, to musi cofnąć się w tej sprawie. Trochę mu się w głowie miesza, bo dziś realizuje zadania, które on krytykował, gdy to samo robiła pani Ewa Kopacz jako minister zdrowia.

— O EWIE KOPACZ: Pani premier ma problem, nie chciała uczestniczyć w konflikcie [lekarzy rodzinnych z ministerstwem zdrowia], żeby nie być źle oceniania. Ale tych problemów wokół rządu narosło w ostatnim czasie bardzo dużo. Wczoraj pani Kopacz odbyła spotkanie z Arłukowiczem, ale nie wiemy, co z tego wynika. Czy minister zdrowia ma poparcie pani premier, czy też nie? Tego nie wiemy nadal.

— O NOWEJ PEŁNOMOCNICZCE BEACIE MAŁECKIEJ-LIBERZE: Czytałem wywiad z nią w “Super Expressie”. Mam wrażenie, że ona nie wie, czym się zajmuje, w jakim resorcie pracuje.

— O KANDYDACIE SLD NA PREZYDENTA: Musimy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie zrobić krok w tył i pomyśleć szerzej. To samo powinny zrobić inne środowiska lewicowe. Tak wolno przebiega proces wyłaniania kandydata, ponieważ chcemy dogadać się z jak najszerszą grupą tych środowisk. Ryszard Kalisz nie podołał.

— HENRYK WUJEC W SYGNAŁACH DNIA PR1 O KRYZYSIE ZDROWOTNYM: Ze strony Ministerstwa Zdrowia zbyt późno przyszły rozporządzenia, resort nie był przygotowany na konflikt. Z drugiej strony jednak ze strony lekarzy mamy do czynienia z próbą wymuszenia, szantażu. To niedopuszczalne, że pacjent jest ofiarą tego konfliktu. Ale mam przeczucie, że obie strony – MZ i PZ – zasiądą do rozmów.

Fot. TVN24