— ROSJANIE DOSZLI NA SKRAJ MIASTA I PADLI Z WYCIEŃCZENIA – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “A na frontach na razie bez większych zmian. Bitwa o Bachmut się zakończyła, ale zgodnie z przewidywaniami zdobycie go przez Rosjan nie doprowadziło do powstania jakiegoś wyłomu w ukraińskich liniach obronnych. Nie była to kluczowa pozycja ryglująca, nie ma przełomu, a pancerno-zmechanizowane masy rosyjskich wojsk nie wlały się w przestrzeń operacyjną i nie popędziły ochoczo na Kijów. Rosjanie doszli na skraj miasta i padli z wycieńczenia. Tutaj odbili się od obrońców i najwyraźniej nie mają chwilowo sił, żeby iść dalej”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2213760,1,456-dzien-wojny-rosjanie-padli-pod-bachmutem-ze-zmeczenia-czym-sie-rozni-pocisk-od-rakiety.read

— POLSKIE ŚLEDZTWO NIE POTWIERDZA REWELACJI Z NIEMIEC O UDZIALE W SABOTAŻU ZAŁOGI JACHTU „ANDROMEDA” I FIRMY NALEŻĄCEJ DO UKRAIŃCÓW – IZABELA KACPRZAK I GRAŻYNA ZAWADKA W RZ: “Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, z ustaleń polskich śledczych wynika, że w feralnym czasie w rejonie wybuchu pływało dużo jednostek rosyjskich – kilkanaście, na pewno ponad dziesięć, i to przystosowanych do schodzenia pod wodę. I co niezwykle ważne: niektóre wyłączały tzw. transponder, czyli urządzenie, które nadaje sygnał i namierza je na wodzie – ustalili polscy prokuratorzy i funkcjonariusze ABW. Potwierdzają to także ustalenia służb duńskich – cztery dni przed wybuchami w Nord Stream w rejonie pływał rosyjski okręt SS-750 z miniaturową łodzią podwodną”.
https://www.rp.pl/polityka/art38528531-jakie-sa-ustalenia-polskiego-sledztwa-ws-uszkodzenia-gazociagow-nord-stream

— Z AKTUALNYCH SYGNAŁÓW Z PAŁACU PREZYDENCKIEGO WYNIKA, ŻE PREZYDENT MOŻE USTAWĘ ODESŁAĆ DO TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO – PREWENCYJNIE BĄDŹ TUŻ PO ZŁOŻENIU PODPISU – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Prezydent Andrzej Duda chciałby, aby badano rosyjskie wpływy w Polsce. Jest jednak problem: PiS tak przeciągało uchwalanie ustawy o komisji ds. tych wpływów, że ledwo by powstała, a zaraz by miała przedstawiać raport, co budzi wątpliwości czy jest ona w ogóle wykonalna i zgodna z konstytucją. Z aktualnych sygnałów z Pałacu Prezydenckiego wynika, że prezydent może ustawę odesłać do Trybunału Konstytucyjnego – prewencyjnie bądź tuż po złożeniu podpisu”.

— PROBLEMY Z TĄ USTAWĄ SĄ I TO POWAŻNE, ALE Z DRUGIEJ STRONY PREZYDENT ZGADZA SIĘ Z IDEĄ TROPIENIA ROSYJSKICH WPŁYWÓW – PISZE GĄDEK: “Wedle naszych informacji, w ocenie Pałacu proces legislacyjny został spartaczony. Problemy z tą ustawą są i to poważne, ale z drugiej strony prezydent zgadza się z ideą tropienia rosyjskich wpływów. Pierwszy problem jest taki: terminy – zbyt krótkie, by zachować pozory poważnej pracy. Komisja ścigałaby się z czasem, aby zdążyć z raportem na 17 września – to bowiem deadline na wydanie pierwszego raportu. W najszybszym scenariuszu komisja ta miałaby zaledwie trzy miesiące na pracę i przygotowanie pierwszego raportu. Wątpliwości Pałacu budzi zwłaszcza to wymuszanie przez ustawę wręcz desperacko szybkiego tempa. Zbyt szybki termin, a więc w rzeczywistości wręcz niewykonalność ustawy, może być podstawą do podważania jej konstytucyjności”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,29799931,andrzej-duda-chce-scigac-rosyjskie-wplywy-klopot-w-tym-ze.html

— W SEJMIE DZIŚ GŁOSOWANIE WETA SENATU DO USTAWY POWOŁUJĄCEJ KOMISJĘ, PMM W POLSKIM RADIU, PÓŹIEJ OGŁOSI DARMOWE SZCZEPIENIA KOBIET NA HPV A PO 13.30 KONFERENCJA BOCHENKA I PORĘBY – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2023/05/26/

— WYGLĄDA NA TO, ŻE PLAN ZAMIESZANIA W POLSKIEJ POLITYCE POPRZEZ ARESZTOWANIE ŚRODKÓW NA KPO KOMPLETNIE SIĘ BRUKSELI NIE UDAŁ – RAFAŁ WOŚ W INTERII: “No, może trochę przesadzam. Pewnie w okresie przedwyborczym raz czy dwa razy do tematu KPO odniesie się Tusk albo Hołownia-Kamysz. Pewnie coś wokół tego – z braku innych tematów – spróbują uszyć „Wyborcza” albo TOK FM. Ale można już chyba powiedzieć, że temat „pieniędzy z Unii” nie jest (i nie będzie) kluczowym tematem tej kampanii wyborczej. A już na pewno ta kwestia nie zdecyduje o wyniku jesiennego głosowania. KPO jako tzw. gamechanger wyborów 2023 roku w Polsce? Nie, to się absolutnie nie wydarzyło”.

— JEŚLI NIE PRZYKRĘCIMY IM ŚRUBY TERAZ – ODTWARZAMY CIĄGLE LOGIKĘ VON DER LEYEN I TIMMERMANSA – TO ZA TRZY DO PIĘCIU LAT BĘDZIEMY MIELI ODPOWIEDNIKI PISU RZĄDZĄCE W PARU KOLEJNYCH KRAJACH – DALEJ WOŚ W INTERII: “Wniosek: ten PiS trzeba wreszcie utemperować, bo daje zły przykład innym krajom wspólnoty. Jeśli nie przykręcimy im śruby teraz – odtwarzamy ciągle logikę von der Leyen i Timmermansa – to za trzy do pięciu lat będziemy mieli odpowiedniki PiSu rządzące w paru kolejnych krajach wspólnoty. Co oznacza konieczność podzielenia się władzą w gronie szerszym niż tylko stary europejski trójkącik chadecja-socjaldemokraci-liberałowie. Dla nienawykłej do takiego pluralizmu generacji dzisiejszych decydentów UE to prawdziwy koszmar z ulicy Wiązów. Aż strach się kłaść i zamykać oczy”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-no-i-nie-zaglodzili-polski,nId,6800225

— DZIEWIĘĆ LAT CHUDYCH, CZYLI CZARNA SERIA PORAŻEK PLATFORMY OBYWATELSKIEJ – ŁUKASZ SZPYRKA W INTERII: “Okres pożogi w Platformie Obywatelskiej klamrą może zamknąć sam Tusk. To jedyny człowiek w partii, który nie pamięta czarnej serii porażek z lat 2015-2020, bo nie było go wówczas w PO. I jedyny z liderów tej formacji, który udowodnił, że potrafi pokonać PiS. Kopacz, Grzegorzowi Schetynie i Borysowi Budce się to nie udało”.

— WYBORCA, KTÓRY URODZIŁ SIĘ NP. 1 PAŹDZIERNIKA 2005 ROKU, OD ZAWSZE ŻYJE W KRAJU RZĄDZONYM PRZEZ JEDNĄ Z DWÓCH PARTII – DALEJ SZPYRKA: “Tymczasem, jeśli wybory parlamentarne odbędą się w połowie października, po raz pierwszy w historii po 1989 roku głos mogą oddać wyborcy, którzy od urodzenia żyją w Polsce rządzonej przez PiS lub PO. Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę 25 września 2005 roku, by po dwóch latach oddać ją w ręce PO. Po kolejnych ośmiu latach ta ponownie trafiła do PiS, które rządzi już ósmy rok. Oznacza to, że wyborca, który urodził się np. 1 października 2005 roku, od zawsze żyje w kraju rządzonym przez jedną z tych dwóch partii. I – patrząc na sondaże – nic nie wskazuje na to, by cokolwiek w tej sprawie miało się zmienić”.
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-dziewiec-lat-chudych-czyli-czarna-seria-porazek-platformy-ob,nId,6800107

— ANTY-PIS JEST ROZDYSKUTOWANY I W DUŻEJ MIERZE ZAJĘTY SAM SOBĄ. JAK POLACY POD UJŚCIEM – PIOTR GŁUCHOWSKI W GW: “Na opozycji ścierają się pomysły od „800 plus już, natychmiast”, po „trzeba ograniczyć transfery socjalne, bo państwo zbankrutuje”. Anty-PiS jest rozdyskutowany i w dużej mierze zajęty sam sobą. Jak Polacy pod Ujściem (PiS w tym wypadku to Szwedzi). Główna aktywność anty-PiS to (zgodnie z nazwą tego zbioru) krytyka rządzących”.

— PAMIĘTACIE JESZCZE PAŃSTWO, ŻE ŻE PLATFORMA ZAPOWIADAŁA JAKĄŚ OFENSYWĘ PROGRAMOWĄ? ŻE W OGÓLE MIAŁ BYĆ JAKIŚ SPÓJNY PROGRAM?  NA RAZIE POMYSŁY MA GŁÓWNIE SZTAB JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO – DALEJ GŁUCHOWSKI W GW: “Pamiętacie jeszcze Państwo, że mieliśmy mieć w tym roku wspólną listę opozycji do Sejmu? Że Platforma zapowiadała jakąś ofensywę programową? Że w ogóle miał być jakiś spójny program?  Na razie pomysły ma głównie sztab Jarosława Kaczyńskiego. Starszy, bezdzietny pan w wieku postreprodukcyjnym, który nie ma auta, proponuje darmowe leki dla dzieci, 800 plus dla rodziców, darmowe autostrady dla wszystkich i jeszcze zakaz wyprzedzania się TIR-ów na trasach szybkiego ruchu (brawo, wreszcie!)”.

— NIE INTERESUJĄ MNIE NA DŁUŻSZĄ METĘ AFERY, KTÓRYCH PRZYDATNOŚĆ DO SPOŻYCIA KOŃCZY SIĘ TRZECIEGO DNIA, DOMAGAM SIĘ – JAKO PRZEDSTAWICIEL POKOLENIA, KTÓRE ZASTAŁO POLSKĘ NA DNIE, A ZOSTAWIA PO SOBIE CAŁKIEM FAJNĄ, KONKRETNEGO PLANU NA KOLEJNE LATA – DALEJ GŁUCHOWSKI W GW: “Nie interesują mnie na dłuższą metę afery, których przydatność do spożycia kończy się trzeciego dnia. Kradli i kłamali solidarnościowcy, eseldowcy, ludowcy, platformersi, kradną i kłamią politycy europejscy i amerykańscy, kradną i kłamią PiS-owcy. To jest polityczna kronika kryminalna – sam ją dziennikarsko obrabiam, więc też nie przeceniam. Domagam się – jako przedstawiciel pokolenia, które zastało Polskę na dnie, a zostawia po sobie całkiem fajną, konkretnego planu na kolejne lata”.
https://wyborcza.pl/7,75968,29800455,czy-leci-z-nami-pilot-bo-chcialbym-4-czerwca-uslyszec-cos-z.html

— WOŁYŃ ROZBRAJANY. STEFAŃCZUK PRZYWIÓZŁ PRZESŁANIE Z KIJOWA – ROMAN IMIELSKI W GW: “Dziś te słowa – w obliczu brutalnej rosyjskiej agresji i rosyjskich zbrodni dokonywanych w Ukrainie – nabierają szczególnego znaczenia. Podobnie jak wystąpienie Stefańczuka, które musiało być uzgodnione z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Obaj politycy należą do partii Sługa Narodu i blisko ze sobą współpracują. (…) Najwyższy czas wspólnie rozbroić bolesne miny historii i uczcić pamięć wszystkich ofiar”.
https://wyborcza.pl/7,75398,29798989,wolyn-rozbrajany-stefanczuk-przywiozl-przeslanie-z-kijowa.html

— NOWINKI KAMPANIJNE SĄ FAJNE, ALE NAJPIERW MUSZĄ BYĆ PRZETESTOWANE. LEPSZE BYWA TUTAJ WROGIEM DOBREGO – MICHAŁ KARNOWSKI NA KAWIE NIEUDANEGO STARTU KAMPANII DE SANTISA: “Wnioski? Ciekawe także dla nas. Nowinki kampanijne są fajne, ale najpierw muszą być przetestowane. Lepsze bywa tutaj wrogiem dobrego. A zanim coś się zniszczy, jakąś formę przekazu, warto sprawdzić, czy nowa w ogóle działa. Niektórym eksperymentatorom medialnym na prawicy to doświadczenie amerykańskie dedykuję. Cena może być słona. Oczywiście, to dopiero start. DeSantis może się odbić, ma wielkie atuty, wielki sukces Florydy za sobą i świetny program, jest też młodszy od Trumpa, a patrząc z polskiego punktu widzenia, mniej podatny na rosyjskie manipulacje. Ale do gry wchodzi się tylko raz, i ten moment przegrał”.
https://wpolityce.pl/media/647943-katastrofa-na-starcie-kampanii-desantisa

— CZTERY LATA TEMU PIS WYGRAŁ WYBORY EUROPEJSKIE 45 DO 38.

— URODZINY: Krzysztof Warlikowski (kończy 61), Andrzej Milczanowski, Teresa Liszcz, Leon Kieres, Julia Pitera, Janusz Śniadek, Łukasz Schreiber (36).