— BACHMUT SPEŁNIŁ SWOJĄ ROLĘ. KUPIŁ UKRAINIE CZAS NA PRZYGOTOWANIE SIĘ DO PLANOWANEJ KONTROFENSYWY, A PONADTO BYŁ NIEZŁĄ MASZYNKĄ DO MIELENIA ROSJAN – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Bachmut spełnił swoją rolę. Kupił Ukrainie czas na przygotowanie się do planowanej kontrofensywy, a ponadto był niezłą maszynką do mielenia Rosjan. Najważniejsze jest to, że wykrwawili się tam weterani z CzWK „Wagner”, których nie jest łatwo zastąpić. Była to jedyna rosyjska formacja odnosząca jeszcze sukcesy”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2213626,1,455-dzien-wojny-polokrazenie-cos-takiego-nie-istnieje-ale-w-ukrainie-dziala-dlaczego-okrazenie-rzadko-sie-udaje.read?src=mt

— NIE SKACZMY PO GARDLE WALCZĄCEJ O PRZEŻYCIE UKRAINY. NIE WCHODŹMY W TĘ ŚLEPĄ ULICZKĘ. DOSTRZEGAJMY SPRAWY NAJISTOTNIEJSZE – JACEK KARNOWSKI: “Mówiąc krótko: nie skaczmy po gardle walczącej o przeżycie Ukrainy. Nie wchodźmy w tę ślepą, ponurą uliczkę pychy i protekcjonalności. Dostrzegajmy sprawy najistotniejsze. Wolna i demokratyczna Ukraina znajdzie swoją drogę do prawdy o Wołyniu. Możemy jej w tym pomóc za pomocą programów stypendialnych, przemyślanej polityki historycznej, dbania o pamięć w sposób czytelny, ale możliwie nieagresywny. Brutalność w tej sprawie przyniesie nam jedynie straty, niczego nie załatwi, znów zatruje krew. Kreml od lat mocno obstawia kartę wołyńską. Nie każde niemądre działanie w tej sprawie jest inspirowane z Moskwy, ale każde Moskwę cieszy”.

— GDY SĄSIAD MA NÓŻ NA GARDLE, PROPONUJĄ NAM EKONOMIĘ NIEDOJRZAŁEGO DZIECKA. NIC NIE ZAROBIMY, WSZYSTKO STRACIMY, I JESZCZE W LUSTRO NIE BĘDZIEMY MOGLI SPOJRZEĆ – DALEJ JACEK KARNOWSKI: “Ukraina walczy o swoje życie, ale walczy także i o naszą wolność. To banał, ale trzeba go powtarzać. Nie wspieramy jej dlatego, że liczymy na wdzięczność, że chcemy zarobić, że liczymy na jej pełną kapitulację w historycznych sporach, ale dlatego, że taki jest obiektywny, jednoznaczny interes naszego państwa, i jednocześnie tak nam wskazuje nasz, święty, nie do złamania, kompas moralny. Ci, którzy uważają, że naszym interesem jest ostre negocjowanie w najdrobniejszej sprawie, stawiania twardych warunków w chwili, gdy sąsiad ma nóż na gardle, proponują nam ekonomię niedojrzałego dziecka. Nic nie zarobimy, wszystko stracimy, i jeszcze w lustro nie będziemy mogli spojrzeć. A Polak musi móc patrzeć w lustro, bo jest Polakiem, i ani Niemcem, ani Holendrem, nigdy nie będzie. Swoje DNA trzeba znać, choćby po to, by wybierać strategie najlepiej nam pasujące. Tylko takie działają naprawdę skutecznie”.
https://wpolityce.pl/polityka/647918-nie-skaczmy-po-gardle-walczacej-o-przezycie-ukrainy

— POMOC UKRAINIE STAŁA SIĘ JEGO ŻYCIOWĄ MISJĄ, SPOSOBEM NA ZNALEZIENIE MIEJSCA W HISTORII, A MOŻE I DALSZĄ KARIERĘ – JACEK GĄDEK W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Wojna w Ukrainie jest największym kapitałem Dudy. – To dla niego wydarzenie nadzwyczajne i może określić perspektywy na przyszłość. Nie wykluczam, że już po prezydenturze w różnych formułach międzynarodowych może być zaangażowany właśnie w kwestie ukraińskie – zaznacza Kwaśniewski”.

— W DUŻEJ MIERZE BĘDZIE TO RZUTOWAĆ NA OCENĘ CAŁYCH DZIESIĘCIU LAT – ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI MÓWI GĄDKOWI: “Aleksander Kwaśniewski mówi „Tygodnikowi”: – Andrzej Duda to jest już inny prezydent niż na początku, choć mało inny. I dodaje: – Postawa Dudy wobec Ukrainy jest bardzo ważną, jasną stroną jego prezydentury. W dużej mierze będzie to rzutować na ocenę całych dziesięciu lat”.

— NUMEREM DWA W PAŁACU JEST DZIŚ MASTALEREK – DALEJ GĄDEK W TYGODNIKU: “Numerem dwa w Pałacu jest dziś Mastalerek. Na stronie Kancelarii Prezydenta przedstawiany jest jako ekspert od wizerunku i komunikacji. W orędziach Dudy i najważniejszych wystąpieniach widać jego rękę. Ale ma też wpływ na decyzje polityczne i obsadę Kancelarii, choć formalnie jest tylko społecznym doradcą, a zawodowo – wiceprezesem piłkarskiej Ekstraklasy SA. Oraz współtwórcą komedii romantycznych „Druga połowa” i „Wygrać marzenia”.

— WIDAĆ PROCES WYZWALANIA SIĘ PREZYDENTA I TRZEBA TO DOCENIĆ – JESZCZE KWAŚNIEWSKI U GĄDKA: “Gdyby ktokolwiek publicznie powiedział, co prezydent planuje „po”, toby mu zaszkodził. Do głowy prezydenta nie zajrzymy, ale z samych jego działań też można wnioskować. Kwaśniewski mówi, że jego druga kadencja nie była „niezależną i daleką od szalonych pomysłów PiS”. – Niemniej widać proces wyzwalania się prezydenta i trzeba to docenić. Po kolejnych testach zobaczymy, czy ten proces jest trwały, czy koniunkturalny – stwierdza. Przed Dudą jeszcze dwa i pół roku kadencji”.

— OSOBA Z PAŁACU MÓWI JASNO: – DUDA POZOSTANIE POLITYKIEM PRAWICOWYM – DALEJ U GĄDKA W TYGODNIKU: “PO chciałaby Dudę postawić przed Trybunałem Stanu. Znając jednak Platformę, można powątpiewać w jej determinację. Sam Duda będzie, choć bez wielkiego zaangażowania i ostrożnie, wspierał PiS w jesiennych wyborach do Sejmu. Osoba z Pałacu mówi jasno: – Duda pozostanie politykiem prawicowym. Takie ma poglądy i wolałby, aby rządziła prawica. Ktoś przecież musi wysunąć Dudę na te międzynarodowe stanowiska”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/nieznane-twarze-andrzeja-dudy-183403

— SZTABOWIEC PIS W INTERII: PREZES UŚMIECHNĄŁ SIĘ, JAK ZOBACZYŁ TE BADANIA – KAMILA BARANOWSKA W INTERII: “Sztabowcy PiS nie kryją, że cieszy ich taki obrót sprawy. – Donald Tusk sam się zapętlił i teraz ma problem, czy dalej brnąć w ten przekaz czy jednak zacząć się z niego wycofywać. Widać już momentami puszczanie oka do elektoratu, że te obietnice to taka gra taktyczna, żeby wygrać wybory. Dla nas to wymarzona sytuacja, bo tym bardziej czyni zapowiedzi Tuska niewiarygodnymi – słyszymy w sztabie. – Prezes się uśmiechnął, jak zobaczył te badania – dodaje nasz rozmówca”.

— WYNIKI TYCH BADAŃ POKAZAŁY, ŻE NAJWIĘKSZA KONSTERNACJA WYSTĄPIŁA PO STRONIE WYBORCÓW KOALICJI OBYWATELSKIEJ – DALEJ BARANOWSKA: “Wyniki tych badań pokazały, że największa konsternacja wystąpiła po stronie wyborców Koalicji Obywatelskiej. Jak dowiedziała się Interia 26 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej uważa, że pomysł podnoszenia 500 plus do kwoty 800 złotych to błąd. Z kolei 11 proc. wyborców mówi, że czuje się oszukanych, a 17 proc. nie chce się w ogóle wypowiadać na ten temat”.

— DEMOBILIZACJA WYBORCÓW PRZECIWNIKA KLUCZEM DO SUKCESU – DALEJ BARANOWSKA: “Tymczasem PiS, jak można usłyszeć w sztabie, nie liczy na to, że zniechęceni wyborcy Platformy przeniosą swoje głosy na partię rządząca, bo przepływów między tymi dwoma ugrupowaniami praktycznie nie ma. Liczy jednak na demobilizację i zniechęcenie części wyborców, którzy nie wykażą zrozumienia dla społecznych pomysłów Donalda Tuska. A przy ogromnej mobilizacji obu elektoratów każdy ubytek po stronie jednego z nich może okazać się na miarę zwycięstwa w wyborach”.
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-800-plus-zniecheca-wyborcow-tuska-pis-ma-badania,nId,6798091

— POSŁOWIE MAJĄ ZAJMOWAĆ SIĘ NIEMAL WYŁĄCZNIE USTAWAMI, KTÓRE MOGĄ POMÓC RZĄDZĄCEJ PARTII W POPRAWIE WYNIKU – WITOLD GŁOWACKI W OKO.PRESS: “Niech nas nie zmylą awanturujący się Czarnek i Błaszczak – PiS właśnie zamienia Sejm w narzędzie kampanii wyborczej. Posłowie mają zajmować się niemal wyłącznie ustawami, które mogą pomóc rządzącej partii w poprawie wyniku w jesiennych wyborach parlamentarnych”.

— JEŚLI OBÓZ WŁADZY PRZEWIDUJE DLA KAŻDEGO Z NICH TEMPO ZBLIŻONE DO OBECNEGO, OZNACZAŁOBY TO, ŻE LICYTACJA NA OBIETNICE WYBORCZE DOPIERO POWOLI SIĘ ROZPOCZYNA – DALEJ GŁOWACKI W OKO.PRESS: “Przed wyborami odbędą się jeszcze co najmniej cztery kolejne posiedzenia Sejmu. Jeśli obóz władzy przewiduje dla każdego z nich tempo zbliżone do obecnego, oznaczałoby to, że licytacja na obietnice wyborcze dopiero powoli się rozpoczyna, a do parlamentu zdąży trafić jeszcze cała seria nowych przedwyborczych ustaw mających zachęcać Polski i Polaków do głosowania na Prawo i Sprawiedliwość”.

— GŁOWACKI O OBLEŚNYM ATAKU CZARNKA NA POSŁANKĘ OKŁĘ-DREWNOWICZ: “Czarnek pominął fakt, że w trakcie, gdy doszło do fałszerstwa, Okła-Drewnowicz była w mężem w separacji. Nie wspomniał także żadnej z kilku poruszających publicznych wypowiedzi posłanki dotyczących sprawy, która była dla niej osobistym dramatem. „Nigdy bym nie pomyślała, że będę przez coś takiego w stanie przejść. Zawaliło mi się życie. Moje osobiste i rodzinne. To była dla mnie straszna trauma, z którą musiałam sobie poradzić, bo miałam dwójkę dzieci” – mówiła na przykład Okła-Drewnowicz w wywiadzie dla Polsatu 3 lata po wyroku na Grzegorza D. Nie jest to przy tym sprawa, która nie byłaby dobrze znana posłankom i posłom zarówno opozycji, jak i obozu władzy. Dlatego właśnie słowa Czarnka wywołały oburzenie wśród posłów opozycji”.
https://oko.press/wyborcza-maszynka-do-glosowania-sejm

— W REDAKCJI ANDRZEJA SKWORZA. „ODLICZAM. AŻ SIĘ ROZRYCZYSZ I WYJDZIESZ” – KATARZYNA WŁODKOWSKA W GW: “Monika: „Złożyłam wypowiedzenie. Potem przyszły lęki i tiki nerwowe. Nie spałam albo budziłam się z krzykiem”. Anna: „Po czasie zrozumiałam, że doświadczyłam przemocy psychicznej. I to się za mną ciągnie”. Niektórzy mówią o nim „cesarz” lub „sumienie polskiego dziennikarstwa”. Wielu zawdzięcza mu, że trafili do mediów. Słynie z pouczających wstępniaków, podczas każdej gali Grand Press wygłasza ze sceny przemowę do środowiska. W grudniu ubiegłego roku po raz pierwszy z niej zrezygnował”.

— ŻAKOWSKI O SKWORZU…: “– Mówię o Andrzeju „cesarz”, bo to rasowy redaktor – dzwonię do Jacka Żakowskiego, publicysty tygodnika „Polityka”. – Silna osobowość i przywiązanie do pracy, właściwie zintegrowanie jej z życiem. Mało jest takich osób. Kreatywny i wizjonerski lider, który potrafi prowadzić firmę, reagując na zmiany rzeczywistości, czego ostatnim przykładem jest zaangażowanie Fundacji Grand Press. Wyczuł, że społeczeństwo, pod wpływem autorytarnej presji, zaczęło się budzić, także w naszym środowisku, i postanowił być częścią tej zmiany. Każdy ma oczywiście tysiące krytycznych uwag do każdego redaktora, ale Andrzej czuje tematy, potrafi kierować ludźmi, wymagać, znajdywać autorów”.
https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,29791364,w-redakcji-andrzeja-skworza-odliczam-az-sie-rozryczysz-i.html

— 14. URODZINY RADIA WNET.

— NIE ŻYJE RIAD HAIDAR. POSEŁ KOALICJI OBYWATELSKIEJ – ONET: “Zmarł poseł Koalicji Obywatelskiej i ceniony lekarz Riad Haidar. Miał 71 lat. Jak poinformowano na jego oficjalnym profilu na Facebooku, odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. Informację o śmierci posła Haidara potwierdził w rozmowie z Onetem Stanisław Żmijan, przewodniczący zarządu PO w woj. lubelskim”.
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/nie-zyje-riad-haidar-posel-koalicji-obywatelskiej/wg6mk2h

— 9 LAT TEMU odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Ostatnie wygrane przez Platformę, PO: 32,13 do PiS 31,78.

— URODZINY: Halina Rozpondek, Aldona Młyńczak.