— DOKUMENTY BEZPIEKI, W KTÓRYCH KARD. ADAMA SAPIEHĘ OSKARŻONO O WYKORZYSTYWANIE SEKSUALNE KLERYKÓW I KSIĘŻY, PRAWDOPODOBNIE SFAŁSZOWANO – TOMASZ KRZYŻAK, PIOTR LITKA W RZ: “Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że oba dokumenty wyszły spod ręki funkcjonariusza UB Krzysztofa Srokowskiego, który był oficerem prowadzącym ks. Boczka, lecz ze śledztwem w sprawie karnej ks. Mistata nie miał nic wspólnego. Dokumenty powstały w czasie, gdy w połowie 1950 r. Srokowskiemu groziło wyrzucenie z UB. Prawdopodobnie materiały te go uratowały, ale nie na długo. W 1952 r. postawiono mu zarzuty fałszowania dokumentów i defraudacji pieniędzy”.
https://www.rp.pl/kosciol/art38212211-ubecka-mistyfikacja-z-pomoca-donosiciela-w-sprawie-kardynala-sapiehy

— WYSTĄPIENIE REYNDERSA OSTATNIE WYSTĄPIENIE MUSI ROZCZAROWAĆ ZWOLENNIKÓW WYKORZYSTYWANIA BRUKSELI DO TWARDEJ PRESJI NA RZĄD – MAREK DOMAGALSKI W RZ: “Jeśli komisarz ds. sprawiedliwości prezentuje stanowisko Komisji Europejskiej w sporze o sądy i praworządność, to jego ostatnie wystąpienie musi rozczarować zwolenników wykorzystywania Brukseli do twardej presji na rząd. Zostaje jednak pytanie, co z tymi pieniędzmi z Unii Europejskiej”.
https://www.rp.pl/szukaj/Marek%20Domagalski

— EWIDENTNIE ROSJANIE PRZESZLI DO DZIAŁAŃ NA WYNISZCZENIE – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Ewidentnie Rosjanie przeszli do działań na wyniszczenie. Będą zwozić na front nowy sprzęt z magazynów, choćby przestarzały, będą słać nowych rekrutów – do skutku. Już niektórzy przebąkują coś o negocjacjach, ale co można z Rosjanami negocjować? To tak, jakby ze złodziejem samochodów negocjować, że odda trzy skradzione samochody, ale dwa inne będzie mógł sobie zatrzymać. Przecież to bez sensu. Warunkiem podjęcia negocjacji jest całkowite wycofanie się rosyjskich wojsk z Ukrainy, z Krymem włącznie. Z kolei Rosjanie też nie mają zamiaru niczego negocjować, bowiem nadal wierzą, iż całkowite pokonanie Ukrainy jest w zasięgu ich ręki, choć liczą się z tym, że to może potrwać”.

— TAK CZY OWAK MY TEŻ MUSIMY BYĆ GOTOWI NA ODPARCIE ROSYJSKIEJ AGRESJI. GDYBY UKRAINA UPADŁA, ZOSTANIEMY ZAATAKOWANI – DALEJ FISZER: “Tak czy owak my też musimy być gotowi na odparcie rosyjskiej agresji. Gdyby Ukraina upadła, zostaniemy zaatakowani, choć zapewne nie od razu, ponieważ Rosjanie będą potrzebowali czasu, by się lepiej przygotować. Dlatego powinniśmy tę wojnę obserwować i wyciągać właściwe wnioski”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2206910,1,397-dzien-wojny-zmierzch-smiglowcow-bojowych-ukraina-jakos-o-nie-zachodu-nie-prosi.read

— NA FB PREMIERA MORAWIECKIEGO ZESTAWIENIE SPRZECZNYCH WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA: https://www.facebook.com/watch/?v=1185407512169663

— ZGORZELSKI: EMOCJA ANTYPIS-OWSKA JEST DO ROGATEK WARSZAWY, POZNANIA, ŁODZI. MOŻEMY PRZEGRAĆ, JEŻELI NIE PÓJDZIEMY DO KRAJU ZA WIELKIM MIASTEM – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2023/03/28/

— KO STRACIŁA AŻ 6 PKT W BADANIU KANTAR PUBLIC – KTÓRY W GW OPISUJE AGNIESZKA KUBLIK: “PiS od lutego stracił 3 punkty procentowe. Koalicja Obywatelska – aż 6. I widać tu trwający od grudnia trend spadkowy. Pod koniec roku KO miała więcej niż PiS (32 do 28 proc.), i to po raz trzeci w 2022 r. Lewica i PL2050 straciły od lutego po 1 punkcie procentowym. Zyskała zaś Konfederacja – wzrost z 5 do 7 punktów procentowych. To mniej niż w ostatnim sondażu Ipsos czy sondażu obywatelskim Kantar Public  (11 proc.), trzeba więc poczekać na kolejne wyniki, by uchwycić trend. Zyskał i PSL – też o 2 punkty procentowe”.
https://wyborcza.pl/7,75398,29603599,kantar-public-30-proc-dla-pis-22-dla-ko.html

— NAGLE ZORIENTOWALI SIĘ, ŻE ICH NIEUSTANNE SPORY O LICZBĘ LIST SPRAWIAJĄ, ŻE U BOKU WYRASTA IM BEZCEREMONIALNY KONKURENT – PRZEMYSŁAW SZUBARTOWICZ W INTERII: “Wyraźny wzrost poparcia dla Konfederacji wywołał popłoch pośród liderów opozycji. Nagle zorientowali się, że ich nieustanne spory o liczbę list sprawiają, że u boku wyrasta im bezceremonialny konkurent, który chce być trzecią siłą polityczną w Polsce”.

— JEST SPORA GRUPA LIBERALNYCH, CENTROWYCH, KONSERWATYWNYCH WYBORCÓW, KTÓRZY MAJĄ DOŚĆ POPRAWNOŚCI POLITYCZNEJ REGLAMENTUJĄCEJ NAWET POCZUCIE HUMORU – DALEJ SZUBARTOWICZ W INTERII: “Postępowa lewica, która sprawuje dziś rząd dusz pośród zachodnich elit, nie uwiodła wszystkich. Jest spora grupa liberalnych, centrowych, konserwatywnych wyborców, którzy mają dość poprawności politycznej reglamentującej nawet poczucie humoru. Odstręcza ich nowy purytanizm, który seksualność wymieszał z ideologią. Nie chcą wymazywania z przestrzeni publicznej postaci i dzieł, które nie spełniają surowych norm nowej inkwizytorskiej moralności. Uciekają przed „przebudzonymi”, którzy najchętniej wykasowaliby z historycznej pamięci wszystko, co nie pasuje do ich wizji nowego urojonego świata bez grzechu i bez miłosierdzia. Ta część elektoratu, która wcale nie identyfikuje się z prawicą, może być uwiedziona przez wolnościową fasadę właśnie takich partii jak Konfederacja, bo gdzie indziej nie ma dla takich ludzi oferty albo jest nieprecyzyjnie wyartykułowana”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-konfederacja-jako-odpowiedz,nId,6680564

— OKAZUJE SIĘ, ŻE NAWET TAK WYRAFINOWANE NARZĘDZIE JAK BADANIE SOCJOLOGICZNE LIDEROM OPOZYCJI POSŁUŻYĆ MOŻE TYLKO W JEDNYM CELU: DO OKŁADANIA SIĘ PO GŁOWACH – PRZEMYSŁAW SADURA W GW: “Okazuje się, że nawet tak wyrafinowane narzędzie jak badanie socjologiczne (Kantar Public na reprezentatywnej próbie 4000) liderom opozycji posłużyć może tylko w jednym celu: do okładania się po głowach. Zaraz po publikacji wyników sondażu pojawiły się wypowiedzi podważające albo wiarygodność tego i innych badań, albo ich przydatności w dyskusji o optymalnej konfiguracji, w jakiej partie demokratyczne powinny iść do wyborów”.

— GROŹNA DYNAMIKA KONFLIKTU – DALEJ SADURA W GW: “W sondażu, który przed drugą turą wyborów prezydenckich przeprowadził dla nas Kantar, razem ze Sławomirem Sierakowskim zadaliśmy pytania dotyczące poziomu konfliktu. Ilu osobom zdarzyło się w ciągu ostatniego miesiąca pokłócić z kimś z rodziny albo przyjacielem o politykę? Kto źle życzył przeciwnikom politycznym? Indeks agresji wśród osób chcących głosować w drugiej turze na Dudę był o blisko połowę niższy niż wśród osób popierających Trzaskowskiego. Jeśli zaś spojrzymy na elektoraty z pierwszej tury wyborów prezydenckich, zobaczymy, że z przyjacielem poróżniło się tylko 8 proc. wyborców Dudy, 13 proc. Trzaskowskiego i 19 proc. Hołowni. Konflikt w rodzinie miało 13 proc. wyborców urzędującego prezydenta, 26 proc. Trzaskowskiego i 40 proc. Hołowni. Wyborcy opozycji kłócili się między sobą”.

— KONFLIKT MIĘDZY PARTIAMI OPOZYCJI ZAKTYWIZUJE PARTYJNYCH FANATYKÓW, ALE ZNIECHĘCI WIELU BARDZIEJ WRAŻLIWYCH WYBORCÓW. SZCZEGÓLNIE KOBIETY – TWIERDZI W GW PRZEMYSŁAW SADURA: “Konflikt między partiami opozycji zaktywizuje partyjnych fanatyków, ale zniechęci wielu bardziej wrażliwych wyborców. Szczególnie kobiety, które mają niższą akceptację dla konfliktu w polityce, a bez których opozycja jest skazana na porażkę. Na razie sondaże pokazują, że młodych kobiet gotowych iść na wybory jest mniej niż w wyborach prezydenckich (sondaż obywatelski), a w warunkach tej genderowej luki rosną notowania Konfederacji (w badaniu Ipsos dla Tok FM i OKO.press już 11 proc.). Jedyna możliwość, aby skutecznie obniżyć poziom agresji w obozie opozycji, to wspólna lista!”

— WYBORCY POPULISTÓW PRZYZWYCZAILI SIĘ, ŻE PARTIE WSŁUCHUJĄ SIĘ W ICH GŁOS. DLACZEGO NA TO SAMO NIE MOGĄ LICZYĆ WYBORCY OPOZYCJI? – KONKLUZJA SADURY: “Nie ma więc wątpliwości, czego chce większość. Żyjemy w czasach populizmu. Wyborcy populistów przyzwyczaili się, że partie wsłuchują się w ich głos. Dlaczego na to samo nie mogą liczyć wyborcy demokratycznej opozycji?”
https://wyborcza.pl/7,75968,29599065,rozum-kontra-polityka-refleksje-po-sondazu-obywatelskim.html

— WYPYCHANIE NA EMIGRACJĘ MŁODYCH, OBRZYDLIWY KURS NA BERLIN I MOSKWĘ W CZASIE GDY DOJRZEWAŁA WOJNA – MICHAŁ KARNOWSKI: “Ktoś powie, że to tylko kampania. Otóż nie. Właśnie taką metodą zarządzani byli Polacy w latach 2007-2015. I skutkiem było potworne złodziejstwo budżetowe, na 300 miliardów złotych, bezrobocie, wypychanie na emigrację młodych, obrzydliwy kurs na Berlin i Moskwę w czasie gdy dojrzewała wojna. Plus złoci chłopcy wokół z których jeden swoimi znajomościami „schematów korupcyjnych” zaszokował nawet Ukraińców”.

— PRZED POLSKĄ WAŻNY CZAS. WYBORU MIĘDZY ŚCIEŻKĄ NIEPODLEGŁOŚCI A WPADNIĘCIEM W SZPONU NIEMIECKIEGO IMPERIALIZMU, DLA NIEPOZNAKI OWINIĘTEGO BRUKSELSKĄ FLAGĄ – DALEJ MICHAŁ KARNOWSKI: “Dlatego Tusk nie zmusi nas do milczenia. Bo milczenie dzisiaj o jego kłamstwach oznacza tragedię Polski i Polaków za kilka lat, a może i wcześniej. Tego grzechu nic by z nas nie zmyło. Przed Polską ważny czas. Wyboru między ścieżką niepodległości a wpadnięciem w szponu niemieckiego imperializmu, dla niepoznaki owiniętego brukselską flagą. By się obronić, potrzebujemy silnych, propolskich mediów. Potęga wydawnictw zagranicznych wydających media dla Polaków jest ogromna. Dlatego zachęcam i proszę o zakup prenumeraty elektronicznej tygodnika „Sieci” – to dla nas największa pomoc”.
https://wpolityce.pl/polityka/639987-dlatego-tusk-nie-zmusi-nas-do-milczenia

— URODZINY: Mariusz Treliński, Michał Kamiński, Maria Wiernikowska, Agnieszka Milczarz, Katarzyna Meller, Anita Werner.