— ROSJANIE POD BACHMUTEM NIEMAL KOMPLETNIE UGRZĘŹLI. WYDAWAŁOBY SIĘ, ŻE UPADEK MIASTA TO TYLKO KWESTIA CZASU, ALE JEGO ZAWZIĘTA OBRONA TO KOLEJNA JASNA KARTA W HISTORII UKRAIŃSKIEGO WOJSKA – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Rosjanie pod Bachmutem niemal kompletnie ugrzęźli. Wydawałoby się, że upadek miasta to tylko kwestia czasu, ale jego zawzięta obrona to kolejna jasna karta w historii ukraińskiego wojska. Przez ostatni tydzień Rosjanie w ogóle nie posunęli się tam w znaczący sposób, ich postępy są liczone dosłownie w setkach metrów, a gdzieniegdzie zostali odrobinę odepchnięci. Nie są w stanie ani zająć ruin miasta (bo leży ono w gruzach), ani domknąć jego okrążenia. Wygląda na to, jakby przenieśli wysiłek pod Awdijiwkę, licząc na nieco łatwiejszy sukces niż w Bachmucie. Walcząca pod Bachmutem Grupa Wagnera coraz bardziej traci ludzi, których nie ma już jak uzupełniać”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2206490,1,393-dzien-wojny-przepis-na-katastrofe-garnizony-blisko-granicy-to-takze-blad-polski.read

— BARTOSZEWSKI: OJCIEC GŁOSOWAŁ NA PSL, DLATEGO ŻE JAK MI SAM TO TŁUMACZYŁ, ŻE PO MA SZKLANY SUFIT I PEWNYCH WYBORCÓW NIE PRZEKONA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2023/03/24/

— TUSK PRZEJMUJĄC WIELE LEWICOWYCH HASEŁ NIEWĄTPLIWIE JEST PROBLEMEM DLA LEWICY – ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI W ROZMOWIE Z JACKIEM GĄDKIEM W GAZETA.PL: “Wiarygodność też jest ważna, gdy różni politycy mówią podobne rzeczy. Jeśli Donald Tusk mówi dzisiaj, że trzeba wyprowadzać religię ze szkół, to można odpowiedzieć: ale myśmy, lewica, zawsze tak chcieli. Niemniej Tusk przejmując wiele lewicowych haseł niewątpliwie jest problemem dla Lewicy”.

— POMOGĘ LEWICY, WEZMĘ W MIARĘ SWOICH MOŻLIWOŚCI UDZIAŁ W SPOTKANIACH – MÓWI KWAŚNIEWSKI W ROZMOWIE Z GĄDKIEM W GAZETA.PL: “Tak długo, jak tylko będę w stanie jeszcze powłóczyć nogami, to dojdę do urny i oddam głos na Lewicę. Życzę im wszystkiego najlepszego. Pomogę, wezmę w miarę swoich możliwości udział w spotkaniach. Cała sztuka polega na tym, aby w spolaryzowanym układzie dobić się do swoich wyborców – dotrzeć i przekonać ludzi, że Lewica ma dla nich ofertę i jest wiarygodna”.

— KWAŚNIEWSKI O UKŁADZIE OPOZYCJI NA TRZECH LISTACH – DALEJ MÓWI GĄDKOWI W GAZETA.PL: “Przykłady na dowód tego, że pomysł jednej listy jest i dobry, i zły istnieją w świecie. Zjednoczenie obozu opozycyjnego w Brazylii spowodowały, że prezydent Jair Bolsonaro przegrał wybory, a wygrał je opozycyjny Lula da Silva. Z drugiej strony na Węgrzech blok opozycyjny poniósł  sromotną porażkę. W Polsce teraz najbardziej realistyczny wydaje się układ trzech list opozycji: centroliberalna PO, centroprawicowy blok PSL+Polski 2050 i lewicowa Lewica. Wtedy każdy wyborca opozycji znajduje swoją reprezentację w Sejmie”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,29590821,kwasniewski-o-tym-jak-odbic-pis-owi-wladze-wskazuje-najbardziej.html

— JEŻELI KONFEDERACJI WZROŚNIE POPARCIE DO 10 PROC., TO W SYTUACJI RÓWNOWAGI MIĘDZY OPOZYCJĄ I PIS-EM, TO ONI BĘDĄ DECYDOWAĆ O WYBORZE NOWEGO RZĄDU – PROF. JAROSŁAW FLIS W ROZMOWIE Z ZUZANNĄ DĄBROWSKĄ W RZ: “Dlatego, że elektorat PiS-u i Lewicy popiera politykę socjalną i solidarną. A po drugiej stronie są wyborcy preferujący indywidualizm i wolny rynek – pieniądze decydują o wszystkim. Jeżeli Konfederacji wzrośnie poparcie do 10 proc., to w sytuacji równowagi między opozycją i PiS-em, to oni będą decydować o wyborze nowego rządu. Zdaje się, że PiS pogodził się już z tym, że nie będzie mieć samodzielnej większości”.

— STAŁĄ SKAZĄ TEGO ŚRODOWISKA JEST PRZEKONANIE, ŻE WSZYSTKO, CO PROPONUJĄ, JEST RACJONALNE. A KAŻDY, KTO SIĘ Z NIMI NIE ZGADZA, JEST ANTYNAUKOWY – FLIS O ŚRODOWISKU PO – DALEJ U DĄBROWSKIEJ W RZ: “Stałą skazą tego środowiska jest przekonanie, że wszystko, co proponują, jest racjonalne. A każdy, kto się z nimi nie zgadza, jest antynaukowy albo przynajmniej nieuczciwy. Widać to przy okazji odpowiedzi na zarzuty co do sondażu obywatelskiego – ten rodzaj retoryki nie zachęca do rozmowy”.

— TO WARIANT, GDZIE PO I LEWICA IDĄ OSOBNO, A POLSKA 2050–PSL – W KOALICJI, JEST NAJBARDZIEJ KORZYSTNY DLA OPOZYCJI – DALEJ FLIS U DĄBROWSKIEJ W RZ: “Tłumaczenie, które przedstawił dr Andrzej Machowski, nie jest specjalnie przekonujące. Wyjaśnił, że to partie opozycyjne były zainteresowane zbadaniem takich wariantów. Skoro ugrupowania polityczne miały wpływ na sondaż, to oznacza, że nie był on do końca obywatelski. Nie zbadano najbardziej prawdopodobnego wariantu. Za to wzięto pod uwagę wariant, o którym nikt nie mówi, czyli KO–PSL–Polska 2050. A to wariant, gdzie PO i Lewica idą osobno, a Polska 2050–PSL – w koalicji, jest najbardziej korzystny dla opozycji”.
https://www.rp.pl/polityka/art38194421-prof-jaroslaw-flis-dyskusja-o-jednej-liscie-wzmocnila-konfederacje

— JEŚLI TYLKO PIS Z KONFEDERACJĄ UMOCNIĄ SIĘ SONDAŻOWO, LIDERZY CZTERECH PARTII OPOZYCJI DEMOKRATYCZNEJ WSPÓLNĄ LISTĘ MOGĄ MIMO WSZYSTKO STWORZYĆ – GALOPUJĄCY MAJOR W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Jeśli tylko PiS z Konfederacją umocnią się sondażowo, liderzy czterech partii opozycji demokratycznej wspólną listę mogą mimo wszystko stworzyć. A wyborcy do tej pory przeciwni pomysłowi wspólnego startu? Cóż, zaczną zarzekać się, że nie pójdą do głosowania, ale PiS z TVP zrobią letnio-jesienną kampanię tak bardzo obrzydliwą i łajdacką, że nawet najwięksi malkontenci jednak zagłosują na wspólną listę, zatykając nos. W końcu skoro poparli wspólną listę do Senatu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobili to samo w wyborach do Sejmu”.

— Z OGROMNEJ PRZEWAGI OPOZYCYJNEJ NAD PIS-EM I KONFEDERACJĄ I SYTUACJI, W KTÓREJ LIBERALNI LIDERZY OPINII DZIELILI JUŻ MINISTERSTWA NIE ZOSTAŁO JUŻ NIC – DALEJ MAJOR W KRYTYCE: “Z ogromnej przewagi opozycyjnej nad PiS-em i Konfederacją i sytuacji, w której liberalni liderzy opinii dzielili już ministerstwa i szykowali się do zdobycia większości niezbędnej do obalenia weta prezydenta, nie zostało już nic. Wyniki sondaży wskazują na utrzymanie władzy przez PiS. To właśnie może przerażać liderów opozycyjnych i to może doprowadzić do wspólnej listy. Mało tego, z czterech partii opozycyjnych aż trzy mogą mieć problem z pokonaniem progu wyborczego. Jeśli bowiem błąd statystyczny wynosi aż do 3 proc., to poparcie na poziomie 8 proc. niczego jeszcze nie gwarantuje”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/wspolna-lista-felieton-galopujacego-majora/

— JEST DUŻE RYZYKO, ŻE PSL WRAZ Z HOŁOWNIĄ WPADNĄ POD OŚMIOPROCENTOWY PRÓG DLA KOALICJI. TO BĘDZIE KLĘSKA DLA CAŁEGO OBOZU DEMOKRACJI, POWTÓRKA Z ROKU 2015 – JAROSŁAW KURSKI W GW O SONDAŻU OBYWATELSKIM: “1. Każdy autorytarny reżim umacnia się z kolejnymi wyborami. Te wybory są wyborami ostatniej szansy.
2. Umacnia się Konfederacja, możliwy koalicjant obozu władzy.
3. Z braku jednej listy wyborcy opozycji postawią na największego. Jest duże ryzyko, że PSL wraz z Hołownią wpadną pod ośmioprocentowy próg dla koalicji. To będzie klęska dla całego obozu demokracji, powtórka z roku 2015.
4. Jedna lista daje sprawczość opozycji, wyklucza ryzyko utraty podprogowych głosów, przywraca wiarę w zwycięstwo (skoro teraz mogą się dogadać, to dogadają się i potem), znosi konkurencję w obozie demokratów (wróg jest gdzie indziej) i wreszcie – demobilizuje elektorat władzy”.

— „WYBORCZA” WRAZ Z FUNDACJĄ DŁUGIEGO STOŁU POWTÓRZY SONDAŻ OBYWATELSKI. BĘDZIE UWZGLĘDNIAŁ WARIANT, W KTÓRYM PSL I HOŁOWNIA IDĄ RAZEM – DALEJ KURSKI W GW.
https://wyborcza.pl/7,82983,29590001,jaroslaw-kurski-szantaz-kadencji-czy-sondaz-ostatniej-szansy.html

— SONDAŻ „GW” W ISTOCIE ZABIŁ IDEĘ JEDNEJ LISTY OPOZYCJI. NIKT NIE ZADAŁ TEJ KONCEPCJI TAK SKUTECZNEGO CIOSU JAK REDAKCJA Z CZERSKIEJ – JACEK KARNOWSKI: “Sondaż „Wyborczej” przyniósł więc ważne przełamanie. Jest już niemal pewne, że w wyborach opozycja pójdzie w co najmniej czterech blokach. Własne listy zgłoszą: Koalicja Obywatelska, PSL wraz z Hołownią, oraz Lewica. No i oczywiście Konfederacja. Nie rozstrzyga to kwestii przyszłego rządu, stawia Tuska w trudnej sytuacji. Mniejsze formacje będą musiały – czy chcą czy nie chcą – twardo walczyć o poparcie, także w pewnej konfrontacji z Platformą. Nawet jeśli będzie to konfrontacja ograniczana i tłumiona, z pewnością wybrzmi. Konfrontacja PiS-u z anty-PiSem nie będzie więc jedyną osią tej kampanii”.
https://wpolityce.pl/polityka/639606-sondaz-gw-w-istocie-zabil-idee-jednej-listy-opozycji

— PIS MOŻE DOSTAĆ W TEN SPOSÓB SPORY PREZENT – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Lewica zagłosowała przeciw uchwale w obronie jego dobrego imienia, PO wyciągnęła karty do głosowania, a PSL pracował z PiS nad stosowną uchwałą. Jeśli na jednej liście znalazłby się broniący Jana Pawła II Władysław Kosiniak- -Kamysz np. z Joanną Senyszyn, której asystent wypisuje o polskim papieżu słowa, które nie mieszczą się w żadnym cywilizowanym dyskursie, to PiS może dostać w ten sposób spory prezent”.

— LISTA KONFLIKTOGENNYCH SPRAW PROGRAMOWYCH BĘDZIE SIĘ WYDŁUŻAĆ I Z PEWNOŚCIĄ BĘDZIE PRZEZ PROPAGANDĘ PIS WYKORZYSTYWANA DO ATAKU NA OPOZYCJĘ – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Lista konfliktogennych spraw programowych będzie się wydłużać i z pewnością będzie przez propagandę PiS wykorzystywana do ataku na opozycję. Tak więc zamiast dogmatycznego stawiania sprawy jednej listy, każda z myślących o niej partii powinna zrobić staranną listę potencjalnych zysków i strat”.
https://www.rp.pl/komentarze/art38193891-michal-szuldrzynski-jedna-lista-potencjalnych-zyskow-i-strat

— JAK MAJĄ WYSTĄPIĆ NA JEDNEJ LIŚCIE SKORO NIE MOGĄ WYSTĄPIĆ NA JEDNEJ KONFERENCJI PRASOWEJ? – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “Nie wiem skąd u lidera KO wzięło się przekonanie, że czterech liderów opozycji jest w stanie zgodnie współpracować w ramach przedwyborczej koalicji, skoro teraz, kiedy powinno być łatwiej razem się pokazać i coś zaproponować – okazuje się to zupełnie niemożliwe. Może kolejność trzeba odwrócić: niech czterech liderów zrobi coś w końcu razem, np. konferencję prasową. O czymkolwiek”.
https://www.rp.pl/komentarze/art38189551-zuzanna-dabrowska-jak-nie-jedna-lista-to-moze-chociaz-konferencja-prasowa

— INTEGRACJA WYBORCZA OSTATECZNIE POMOŻE ZMIENIĆ WŁADZĘ TYLKO W TAKIM STOPNIU, W JAKIM DEMOKRATYCZNI LIDERZY BĘDĄ POTRAFILI WSPÓŁPRACOWAĆ, TWARDO WYRAŻAJĄC FUNDAMENTALNE TOŻSAMOŚCIOWE RÓŻNICE DZIELĄCE DEMOKRATYCZNE ELEKTORATY, A NIE DZIĘKI ZACIERANIU – JACEK ŻAKOWSKI W GW: “Problemem nr 1 obozu demokratycznego jest więc zacieranie dzielących demokratów różnic, gdy w obliczu kryzysu (np. dotyczącego JPII) różnice między elektoratami partii demokratycznych stają się ostrzejsze, a politycy starają się je łagodzić, by nie tracić miejsca w politycznym centrum i nie utrudnić tworzenia koalicji wyborczej. Wniosek wydaje się prosty: integracja wyborcza ostatecznie pomoże zmienić władzę tylko w takim stopniu, w jakim demokratyczni liderzy będą potrafili współpracować, twardo wyrażając fundamentalne tożsamościowe różnice dzielące demokratyczne elektoraty, a nie dzięki zacieraniu tych różnic. Warto było takie sondaże robić, by mieć to czarno na białym!”
https://wyborcza.pl/7,75968,29588395,tozsamosc-jest-najwazniejsza-czyli-co-pokazal-sondaz-obywatelski.html

— NIE MÓWIĘ NAWET O WIĘKSZOŚCI TRWAŁEJ DLA OPOZYCJI. ALE W OGÓLE TAKIEJ, KTÓRA POZWOLIŁABY DOSTAĆ SIĘ DO UPRAGNIONYCH ŁAW RZĄDOWYCH I PRZEPĘDZIĆ STAMTĄD ZŁYCH PISIORÓW – RAFAŁ WOŚ W INTERII: “A rzeczywistość jest taka, że szeroki blok KO-Hołownia-Lewica-PSL jest jednak zbyt… wąski. I zbyt krótki. Jakby nie ciągnąć i tak nie starczy.  I jeśli nie wydarzy się żaden polityczny cud – taki blok nie będzie miał w nowym Sejmie większości. Nie mówię nawet o większości trwałej. Ale w ogóle takiej, która pozwoliłaby dostać się do upragnionych ław rządowych i przepędzić stamtąd złych PiSiorów”.

— O POPARCIE KRZYSZTOFA BOSAKA ORAZ JEGO ELEKTORATU PRÓBOWAŁ ZAWALCZYĆ RAFAŁ TRZASKOWSKI – DALEJ WOŚ W INTERII: “Fikołki i wolty są w polityce możliwe. Problem polega tylko na tym, że takie rzeczy muszą zostać uprzednio przygotowane. To się nigdy nie odbywa z dnia na dzień. Takie próby nigdy się nie udają. Jak po pierwszej turze wyborów prezydenckich roku 2020, gdy nagle o poparcie Krzysztofa Bosaka oraz jego elektoratu próbował zawalczyć Rafał Trzaskowski. I gdy Michał Sutowski napisał w „Krytyce Politycznej” słynny tekst, że „prezydencki Paryż wart jest konfederackiej mszy”. I że wróg mojego wroga jest jednak moim przyjacielem”.

— WARTO UWAŻNIE OBSERWOWAĆ W NAJBLIŻSZYCH MIESIĄCACH KLIMAT OPINII, JAKI SIĘ BĘDZIE WOKÓŁ KONFEDERACJI ROZTACZAŁ. ZWŁASZCZA W MEDIACH LIBERALNYCH – KONKLUZJA WOSIA: “Czy teraz opozycja podejdzie do sprawy bardziej systemowo? To ważne pytanie, na które poznamy odpowiedź już bardzo niedługo. Warto więc uważnie obserwować w najbliższych miesiącach klimat opinii, jaki się będzie wokół Konfederacji roztaczał. Zwłaszcza w mediach liberalnych”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-konfederacja-2023-wczoraj-faszysci-jutro-realisci,nId,6673215

— REFORMA EMERYTALNA PODJĘTA PRZEZ RZĄD TUSKA ZOSTAŁA COFNIĘTA PRZEZ RZĄD PIS, ALE PROBLEM NIE ZNIKNĄŁ I WCZEŚNIEJ CZY PÓŹNIEJ TRZEBA BĘDZIE DO NIEGO WRÓCIĆ. TO, CO DZIEJE SIĘ DZIŚ WE FRANCJI, POKAZUJE, ŻE NIE BĘDZIE TO ŁATWE – WITOLD GADOMSKI W GW: “Reforma ma ustabilizować finanse publiczne Francji, której dług publiczny przekracza 110 proc. PKB i jest jednym z najwyższych w UE. Francja na emerytury przeznacza 14,5 proc. PKB. Wśród krajów OECD więcej przeznaczają tylko Włochy i Grecja. Jak wszystkie rozwinięte kraje się starzeje, więc młodsi ludzie będą musieli utrzymywać coraz większą armię emerytów. Od 2010 roku francuska gospodarka rośnie w powolnym tempie – 1,1 proc. rocznie. Problem starzenia się społeczeństw, a tym samym napięć w systemie emerytalnym, dotyczy wszystkich krajów, nie tylko Francji. Także Polski. Reforma emerytalna podjęta przez rząd Donalda Tuska została cofnięta przez rząd PiS, ale problem nie zniknął i wcześniej czy później trzeba będzie do niego wrócić. To, co dzieje się dziś we Francji, pokazuje, że nie będzie to łatwe”.
https://wyborcza.pl/7,75968,29591625,francuska-awantura-o-wiek-emerytalny-z-malej-chmury-duzy-deszcz.html

— TEMATYCZNE WEEKENDY Z PIS. JAK DZIAŁA KAMPANIJNA MACHINA PARTII – AGATA KONDZIŃSKA W GW: “PiS dokładnie rozpisał plan wyjazdów w Polskę i podzielił role wśród swoich posłów. – Przed tygodniem była obronność, teraz będzie kultura – słyszymy w partii. W partyjnej centrali przy Nowogrodzkiej praktycznie codziennie pracuje już sztab wyborczy. Chociaż oficjalnie kampania zaczyna się w dniu ogłoszenia terminu wyborów przez prezydenta, politycy od dawna w terenie przekonują do swoich partii. W PiS kampanijne działania są planowane praktycznie codziennie. W centrali przy Nowogrodzkiej w Warszawie urządził się sztab wyborczy: sprawdza codziennie medialne doniesienia, szykuje odpowiedzi na działania opozycji, narzuca tematy”.

— JESTEŚMY JAK DOBRZE NAOLIWIONA MASZYNA, KTÓRA ZATRZYMA SIĘ DOPIERO W DNIU WYBORÓW – PODSUMOWUJE POLITYK Z NOWOGRODZKIEJ – DALEJ W TEKŚCIE KONDZIŃSKIEJ W GW: “W tle zdjęcia polskich krajobrazów i miast, kadry z poprzednich tras wyborczych, Morawiecki, Szydło i Kaczyński wśród wyborców. – Pojeździmy do Wielkanocy, potem przerwa i po niej wracamy już z konkretnym programem wyborczym, jesteśmy jak dobrze naoliwiona maszyna, która zatrzyma się dopiero w dniu wyborów – podsumowuje polityk z Nowogrodzkiej”
https://wyborcza.pl/7,75398,29590489,machina-pis-juz-dziala.html

— CIEKAWE, ŻE „POSTĘPOWYM” MYŚLICIELOM NIE PRZESZKADZAŁ FAKT, ŻE ZNIESIENIE PRYWATNEJ WŁASNOŚCI W SKALI KRAJU ZAWSZE PROWADZIŁO DO DYKTATURY – PROF. LESZEK BALCEROWICZ NA OPINIACH RZ: “Negatywny ładunek emocjonalny zawiera natomiast słowo „kapitalizm”. Jest to z pewnością wynik dziesięcioleci antykapitalistycznej, marksistowskiej propagandy uprawianej na Wschodzie przez cały aparat socjalistycznych państw, a na Zachodzie przez antykapitalistycznych intelektualistów, zwłaszcza we Francji (np. Jean-Paul Sartre). Ciekawe, że tym „postępowym” myślicielom nie przeszkadzał fakt, że zniesienie prywatnej własności w skali kraju zawsze prowadziło do dyktatury, nie mówiąc już o gospodarczym zastoju. Do spotęgowania negatywnego ładunku zawartego w słowie „kapitalizm” przyczynił się wcześniej w Niemczech Werner Sombart w głośnej książce „Der moderne Kapitalismus” wydanej w 1902 roku. Został on potem zwolennikiem nazizmu”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art38189971-leszek-balcerowicz-jezyk-i-emocje-jak-przedsiebiorcy-stali-sie-burzuazja

— URODZINY: Zbigniew Konwiński, Marek Wójcik, Wojciech Przybylski, Maciej Giertych, Barbara Tuge-Erecińska, Filip Łobodziński, Jakub Bojan.