— PUTIN NIE ZAMROZIŁ EUROPY. WYGRANA BITWA Z GAZPROMEM – ANDRZEJ KUBLIK W GW: “Europa przeszła zimę bez problemów z gazem, uniezależniając się od Gazpromu i nie zamarzając, jak straszyła Rosja. W Moskwie przebąkują o pomocy państwa dla Gazpromu. Zaczyna się wiosna i już nikt w Europie nie obawia się, że w mroźne dni trzeba będzie siedzieć w chłodnych mieszkaniach z powodu niedoborów gazu.  Pierwszy dzień wiosny Unia Europejska zaczyna z magazynami gazu, które są napełnione w 55 proc. To dwa i pół razy więcej niż przed rokiem. A jednocześnie jest to wynik aż o 20 punktów procentowych powyżej średniej za ostatnie pięć lat. Z takimi zapasami niezużytego ostatniej zimy gazu Europa ma też szansę sprawnie przygotować rezerwy gazu na kolejną zimę, unikając jednocześnie gwałtownych wahań cen tego surowca i w ogóle stabilizując je w tym roku”.
https://wyborcza.biz/biznes/7,179190,29575817,putin-nie-zamrozil-europy-wygrana-bitwa-z-gazpromem.html

— POZWALA TO PRZYPUSZCZAĆ, ŻE ROSYJSKA OFENSYWA WESZŁA W FAZĘ PRZESILENIA, SPOWODOWANEGO STRATAMI W SPRZĘCIE I ŻOŁNIERZACH – PIOTR LEWANDOWSKI W OKO.PRESS: “Dowództwo rosyjskie stoi przed wyborem, czy kontynuować ofensywę, która wyczerpie wciąż posiadane rezerwy i jak dotąd nie przyniosła znaczących sukcesów, czy też przejść na kilku kierunkach do obrony, co pozwoli przygotować siły na odparcie ukraińskiej ofensywy i przy sprzyjających warunkach na wykonanie kontruderzenia. Z kolei ukraiński sztab generalny stara się prowadzić uporczywą obronę i równocześnie unikać angażowania w walki jednostek niezbędnych do przeprowadzenia ofensywy, czyli brygad pancernych”.

— UKRAIŃSKIE SIŁY ZBROJNE POZOSTANĄ W DEFENSYWIE DO CHWILI, KIEDY OSIĄGNĄ ZDOLNOŚCI OFENSYWNE NA WYMAGANYM POZIOMIE, CZYLI ZAKOŃCZĄ SZKOLENIE I ZGRYWANIE BRYGAD – DALEJ LEWANDOWSKI W OKO.PRESS: “Ukraińskie siły zbrojne pozostaną w defensywie do chwili, kiedy osiągną zdolności ofensywne na wymaganym poziomie, czyli zakończą szkolenie i zgrywanie brygad nowo formowanych oraz implementację zachodniego uzbrojenia. Ponadto można oczekiwać intensyfikacji uderzeń bronią precyzyjną na tyły wojsk rosyjskich z wykorzystaniem nowo otrzymanych środków rażenia o zasięgu przekraczającym 150 kilometrów”.
https://oko.press/rosjanie-traca-sily-ukraincy-maja-problem-z-rezerwami-sytuacja-na-froncie

— W OGÓLE WIOSENNA OFENSYWA ROSJANOM NIE ZA BARDZO WYSZŁA. W ZASADZIE NIC NIE ZYSKALI, ZDOBYLI JEDYNIE MALEŃKIE MIASTECZKO SOŁEDAR, A WŁAŚCIWIE BEZUŻYTECZNE RUINY – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “W ogóle wiosenna ofensywa Rosjanom nie za bardzo wyszła. W zasadzie nic nie zyskali, zdobyli jedynie maleńkie miasteczko Sołedar, a właściwie bezużyteczne ruiny po nim, których nijak nie da się wykorzystać. Pod Bachmutem przesunęli się w sumie (od listopada) o jakieś 10–15 km, wchodząc do wschodniej części miasta i oskrzydlając je z dwóch stron, choć wciąż nie mogą okrążenia domknąć. Pod Awdijiwką na północny zachód od Doniecka zyskano jeszcze mniej, choć pomału też rosyjskie (a właściwie głównie separatystyczne) wojska zaczęły wychodzić na skrzydła obrońców miasta. A pod Wuhłedarem kompletnie nic: potracono tam tylu ludzi i sprzętu, że aż strach. 155. Brygada Piechoty Morskiej Gwardii została praktycznie rozbita”.

— PRZERWAĆ MOŻNA, TYLKO PROWADZĄC EFEKTYWNE NATARCIE W AMERYKAŃSKIM STYLU, CHOĆBY TROCHĘ PODOBNE. UKRAIŃCY MUSZĄ WIĘC SKUTECZNIE IZOLOWAĆ POLE WALKI, OGRANICZYĆ WROGOWI SWOBODĘ – DALEJ FISZER: “Trzeba to jak najszybciej przerwać, bowiem Rosjanie będą, niczym w wojnie zimowej z Finlandią, pełzać tak w nieskończoność, wciąż rzucając na front świeżych rekrutów i sprzęt z zapasów. Ale przerwać można, tylko prowadząc efektywne natarcie w amerykańskim stylu, choćby trochę podobne. Ukraińcy muszą więc skutecznie izolować pole walki, ograniczyć wrogowi swobodę manewru, a następnie wtargnąć w jego obronę, koncentrując szybko siły na wybranym odcinku, by torując sobie drogę precyzyjnymi uderzeniami, dotrzeć w jak najszybszym tempie do założonego celu. Czego do tego potrzebują? Niestety, lotnictwa w zachodnim stylu. I jak najwięcej precyzyjnej amunicji, tej dla naziemnej artylerii, ale także dla lotnictwa bojowego”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2205942,1,390-dzien-wojny-20-lat-roznicy-pouczajace-porownanie-czy-ukraincy-moga-tak-walczyc.read

— POLITYCZNY PLAN WTORKU: W PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY MORAWIECKI, SASIN I MOSKWA PODSUMUJĄ RZĄDOWĄ AKCJĘ „BEZPIECZNA ZIMA”, TUSK DALEJ NA ŚLĄSKU, POSIEDZENIE RZĄDU
http://300polityka.pl/live/2023/03/21/polityczny-plan-wtorku-w-pierwszy-dzien-wiosny-morawiecki-sasin-i-moskwa-podsumuja-rzadowa-akcje-bezpieczna-zima-tusk-dalej-na-slasku-posiedzenie-rzadu/

— SASIN O BADANIU GW: RACZEJ NIE SONDAŻ, A SZANTAŻ, CZARZASTY O JEDNEJ LIŚCIE: WĄTPIĘ. NIKOGO NIE DA SIĘ ZMUSIĆ – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2023/03/21/

— CZY DYSKUSJA O JEDNEJ LIŚCIE NIE JEST W PEWNYM SENSIE KREATYWNĄ KSIĘGOWOŚCIĄ, MAJĄCĄ UKRYĆ TEN TRUDNY DLA OPOZYCJI BILANS STRAT? – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Czy dyskusja o jednej liście nie jest w pewnym sensie kreatywną księgowością, mającą ukryć ten trudny dla opozycji bilans strat? Czy liderzy opozycji zbyt głęboko nie są uzależnieni od Twittera, na którym dzień po dniu ogłaszany jest koniec PiS, gdzie każda afera ma już być gwoździem do trumny jego rządów, że nie dostrzegają czegoś, co czują, myślą albo o czym rozmawiają Polacy nie aż tak mocno zainteresowani polityką? Może widząc we wszystkich telewizjach i na wszystkich portalach zdjęcia prezydenta USA Joe Bidena witającego się z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim, uznają, że mimo wszystkich wad obecnej władzy wciąż jesteśmy normalnym krajem, w którym toczy się normalne życie?”

— NIE ROZGRZESZAM PIS ZE WSZYSTKICH AFER, Z ABSURDALNEJ WOJNY Z BRUKSELĄ, ZE SKOKU NA SĄDOWNICTWO I PRAWORZĄDNOŚĆ. ALE NAJWYRAŹNIEJ POLACY NIE WIDZĄ NASZEJ DEMOKRACJI W AŻ TAK CIEMNYCH BARWACH – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Owszem, 47,3 proc. Polaków uważa, że w ostatnich latach demokracja w Polsce słabnie, ale to niemal dokładnie tyle samo, ile wynosi średnia takich obaw w całej UE. Nie rozgrzeszam PiS ze wszystkich afer, z absurdalnej wojny z Brukselą, ze skoku na sądownictwo i praworządność. Ale najwyraźniej Polacy nie widzą naszej demokracji w aż tak ciemnych barwach, jakby tego chcieli liderzy opozycji i ich co bardziej krewcy sympatycy w mediach społecznościowych”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art38161911-michal-szuldrzynski-zaklinanie-rzeczywistosci

— WYBORCY SĄ ŚWIADKAMI CIĄGŁYCH PRZEPYCHANEK, Z KTÓRYCH ŁATWO WYCIĄGAJĄ WNIOSEK, ŻE NA OPOZYCYJNEJ SCENIE POLITYCZNEJ DOMINUJE KRÓTKOWZROCZNY INFANTYLIZM I PRETENSJONALNE POZERSTWO – PRZEMYSŁAW SZUBARTOWICZ W INTERII: “Jako jedyne remedium na opozycyjne spadki w sondażach, rządowe wzrosty i brak wiary w zwycięstwo pośród proeuropejskiego elektoratu – a to właśnie wynika z badań – znów proponuje się pogrzebaną niedawno ideę wspólnej listy. Zapominając przy tym, że aby taka konstrukcja – obiektywnie korzystna dla opozycji – mogła powstać i odegrać skuteczną rolę, musiałaby zostać zbudowana nie na strachu, przymusie, deklaracjach czy szantażu, ale na politycznym pragnieniu, realnym wyborze i budowie wzajemnego zaufania.  Zamiast tego wyborcy są świadkami ciągłych przepychanek, z których łatwo wyciągają wniosek, że na opozycyjnej scenie politycznej dominuje krótkowzroczny infantylizm i pretensjonalne pozerstwo”.

— OGRANICZENIA METODY TUSKA WIDAĆ Z SONDAŻY – DALEJ SZUBARTOWICZ: “Donald Tusk, lider największej opozycyjnej formacji, który postawił na solowe występy i uznał, że najlepszym wehikułem będzie jego osobista popularność, musi zmierzyć się z kwestią ograniczeń takiej metody, które widać w sondażach”.

— TUSK STRACHEM RACZEJ ICH ZNIECHĘCA, NIŻ ZACHĘCA – DALEJ SZUBARTOWICZ: “Same apele o jedność okazały się niewystarczające, brak współpracy z innymi frakcjami w Platformie Obywatelskiej skutkuje lękową dezintegracją wewnętrzną całej formacji, a szorstkie lub oparte na niepewności relacje z innymi liderami nie są podstawą do budowy pomostów. Marzenie o tym, że Koalicja Obywatelska sama pokona PiS, a skruszeni liderzy mniejszych partii zgłoszą się do współpracy, gdy spadną pod próg, może nie wytrzymać zderzenia z rzeczywistością i krnąbrnymi charakterami. Tusk, który mówił w Żywcu, że przeciwnicy wspólnej listy dostaną w wyborach „srogie baty”, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że w ten sposób raczej ich zniechęca, niż zachęca”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-zardzewialy-zloty-rog,nId,6666256

— PIS WCHODZI W WIOSNĘ Z SZANSĄ NA TRZECIĄ KADENCJĘ U WŁADZY. NAWET W ZJEDNOCZONEJ PRAWICY SĄ GŁOSY, ŻE JEST LEPIEJ, NIŻ SIĘ MOŻNA BYŁO SPODZIEWAĆ – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “PiS wchodzi w wiosnę z szansą na trzecią kadencję u władzy. Nawet w Zjednoczonej Prawicy są głosy, że jest lepiej, niż się można było spodziewać. Wybory za siedem miesięcy, a w obozie tym już kreślony jest najbardziej prawdopodobny scenariusz: wygrana i „dobieranie” posłów z PSL oraz z Konfederacji, by zbudować większość”.

— PIS DZIĘKUJE TUSKOWI ZA KOZĘ – DALEJ GĄDEK: “Mówi jeden ze znanych polityków PiS: – Opozycja wprowadziła Polakom kozę do domu. My tę kozę z domu wyprowadziliśmy. Już jej nie ma, a ludzie są zadowoleni. Możemy Platformie za tę kozę podziękować”.

— LOS MORAWIECKIEGO ZALEŻAŁ OD ZARZĄDZENIA ZIMĄ – DALEJ GĄDEK: “Premier Mateusz Morawiecki przed zimą dawał głowę, że węgla nie zabraknie. Los szefa rządu zależał od tego, czy obóz władzy wyjdzie ciepłą stopą z zimy. No i wyszedł. Morawiecki pewny swego już na początku roku pisał w triumfalnym tonie: „Donald Tusk mówił, że nie będzie: bezpiecznej granicy – jest, węgla – jest, gazu – jest, patriotów – są. Teraz mówi, że nie będzie trzeciej kadencji PiS”.

— NAWET „OBYWATELSKI SONDAŻ” – WĄTPLIWY, JEŚLI CHODZI O JEGO METODOLOGIĘ – DAJĄ WNIOSEK: PIS JEST SILNE, A OPOZYCJA SŁABA – DALEJ GĄDEK W GAZETA.PL: “Patrząc na sondaże z ostatnich tygodni, to suma poparcia dla formacji opozycyjnych spada. Badania IPSOS, IBRIS, Pollster, Kantar pokazują tendencje: PiS odzyskuje poparcie, opozycja spada, Konfederacja rośnie. A są to badania dla różnych mediów – od „Faktów” TVN (to np. PiS rośnie o 3,8 pkt proc. do 35,6 proc. poparcia, KO spada o 3,1 pkt proc.) po „Super Express”. Nawet „obywatelski sondaż” – wątpliwy, jeśli chodzi o jego metodologię – wykonany na zlecenie Fundacji Forum Długiego Stołu przez Kantar Public na 4 tys. respondentów dają wniosek: PiS jest silne, a opozycja słaba”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,29579110,pis-dziekuje-platformie-za-koze-kozy-juz-nie-ma-a-kaczynski.html

— NAWET DONALD TUSK NIE ZRZUCI WINY ZA CENY WARZYW W SZWECJI, NIEMCZECH I WIELKIEJ BRYTANII NA PIS – JAKUB SZYMCZAK W OKO.PRESS: “Z tym problemem zmaga się cała Europa. Przez niedobory część sieci handlowych w Wielkiej Brytanii wprowadziła ograniczenia liczby warzyw na osobę. W Szwecji mamy do czynienia z największym wzrostem cen żywności od 50 lat. Żywność zastąpiła w Niemczech energię jako najszybciej rosnąca grupa produktów. Pierwszy punkt z trzech wymienionych powyżej pokazuje, że w czasach kryzysu klimatycznego podwyższone ceny żywności, a w szczególności warzyw i owoców, mogą zostać z nami na dłużej. Susze czy ekstremalne powodzie są coraz częstsze, a mają one wpływ na zbiory w kluczowych dla światowej produkcji żywności regionach”.

— WIĘKSZOŚĆ CZYNNIKÓW, JAKIE WPŁYWAJĄ NA WYSOKIE DZIŚ CENY ŻYWNOŚCI, NIE ZALEŻY OD PIS – DALEJ SZYMCZAK W OKU: “Większość czynników, jakie wpływają na wysokie dziś ceny żywności, nie zależy od PiS. Nie da się tego sprawdzić, ale najpewniej cena kilograma pomidorów byłaby bardzo podobna do dzisiejszej, gdyby Platforma Obywatelska rządziła Polską kolejne osiem lat”.
https://oko.press/tusk-o-cenach-zywnosci-w-2015-i-dzis-drogie-pomidory-i-cebula-wina-pis-sprawdzamy

— URODZINY: Michał Olech (kończy 30 lat), Rafał Zasuń, Jerzy Jaskiernia, Krzysztof Varga, Jarosław Szymczyk.