— ROSJANIE UTKNĘLI NA DOBRE I NIE BARDZO WIEDZĄ, JAK Z TEGO IMPASU WYJŚĆ – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Na początek szybkie omówienie sytuacji na frontach. Bachmut nadal się broni, choć Rosjanie czynią niewielkie postępy w samym mieście, liczone dosłownie w metrach i pojedynczych domach, a właściwie w ich ruinach. Natomiast po bokach miasta, gdzie wojska rosyjskie nie są w stanie zamknąć szerokiego na kilka kilometrów korytarza prowadzącego do Bachmutu, najeźdźcy nie są się w stanie posunąć o włos. Utknęli na dobre i nie bardzo wiedzą, jak z tego impasu wyjść”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2205796,1,389-dzien-wojny-putin-jak-ukrainski-kot-czy-nakaz-jego-aresztowania-wplynie-na-przebieg-wojny.read

— WCHODZĘ W TĘ KAMPANIĘ NIE TYLKO Z DUMĄ Z DOROBKU OSTATNICH LAT I PRZEKONANIEM, ŻE ZWYCIĘŻYMY, LECZ TAKŻE Z POKORĄ, ŻE NIC NIE JEST DANE, ŻE TRZEBA O ZAUFANIE POLAKÓW – BEATA SZYDŁO W ROZMOWIE Z MICHAŁEM I JACKIEM KARNOWSKIMI W TYGODNIKU SIECI: “Oczywiście, że odpowiadamy. Prostujemy kłamstwa, manipulacje i będziemy tak działać. Nie damy się wciągnąć w bagno brudnej kampanii, wymiany oszczerstw, paskudnych słów. On tego chce, bo w tym czuje się najlepiej. Szanujemy Polaków, widzimy, że po pandemii, w trakcie wojny na Ukrainie, przy wywołanych nią problemach są zmęczeni. Nie możemy zwiększać jeszcze poczucia niepokoju, obaw, frustracji. Ludzie oczekują od nas jasnej, pozytywnej wizji przyszłości. I my ją przedstawiamy. Wchodzę w tę kampanię nie tylko z dumą z dorobku ostatnich lat i przekonaniem, że zwyciężymy, lecz także z pokorą, że nic nie jest dane, że trzeba o zaufanie Polaków, o trzecią kadencję ciężko walczyć i pracować. Jeśli to zrobimy, jeśli wszyscy mocno się zaangażujemy, przyjdzie zwycięstwo”.

— LUDZIE PAMIĘTAJĄ, JAK ŻYLI, ZANIM PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ OBJĘŁO WŁADZĘ. DOCENIAJĄ ZMIANY, CHCĄ DALSZYCH – DALEJ BEATA SZYDŁO: “Jeszcze kilka tygodni temu też sobie to pytanie zadawałam. Miałam wrażenie, że emocje opadły, że zaciekawienie tym, co Prawo i Sprawiedliwość ma do zaoferowania, jest dużo mniejsze, że wszyscy pozytywne zmiany uznali za oczywiste i myślą, że już zawsze tak będzie. Ludzie łatwo przyzwyczajają się do dobrego, a o złym zapominają. Dziś jesteśmy po serii spotkań w całej Polsce i jestem dużo większą optymistką. Ludzie pamiętają, jak żyli, zanim Prawo i Sprawiedliwość objęło władzę. Doceniają zmiany, chcą dalszych. Jest naszym, polityków Prawa i Sprawiedliwości, zadaniem wyzwolić nadzieję, pokazać plan na przyszłość, sprawić, by ludzie nam zaufali. Wszyscy w Zjednoczonej Prawicy muszą dać z siebie wszystko. Syte kocury też muszą się obudzić, a ci, którzy zapomnieli, po co są w polityce, przypomnieć sobie o tym. Powtórzę to, co mówiłam zawsze: praca, pokora, umiar”.

— JAKO POLITYK Z DOŚWIADCZENIEM ZE ZDZIWIENIEM PATRZĘ NA CHAOS PO STRONIE OPOZYCJI, ZUPEŁNY BRAK PRACY PROGRAMOWEJ, SZALONE POMYSŁY – DALEJ SZYDŁO: “On by chciał być jedynym, ale ten plan mu się nie udał. Opozycji nie zjednoczył. Nikogo nigdy nie należy lekceważyć w polityce i proszę, by każdy to sobie zapisał na karteczce i codziennie powtarzał. Ale jako polityk z doświadczeniem ze zdziwieniem patrzę na chaos po stronie opozycji, zupełny brak pracy programowej, szalone pomysły, które przedstawia, nieprzemyślane działania, które podejmuje. Czasami nie chce mi się wierzyć, że będąc w opozycji, coś takiego można wymyślić. Ale widać, że opozycja jest strasznie pewna swego. Już dzieli stanowiska, smakuje zemstę za wcześniejsze porażki. Zobaczymy, czy nie za szybko”.

— MUSIMY PAMIĘTAĆ, ŻE TAK NAPRAWDĘ TA WEWNĘTRZNA WOJNA ROZPOCZĘŁA SIĘ PO 2005 R. WTEDY TUSK, WŚCIEKŁY NA PORAŻKĘ – TWIERDZI BEATA SZYDŁO W TYGODNIKU SIECI: “Musimy pamiętać, że tak naprawdę ta wewnętrzna wojna rozpoczęła się po 2005 r. Wtedy Tusk, wściekły na porażkę w wyborach prezydenckich ze śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim, rozbił PO-PiS, zniweczył nadzieje Polaków na zasadniczą przebudowę państwa, wybrał sojusz z postkomunistami, uruchomił język nienawiści, przemoc medialną i hejt, które towarzyszą nam do dzisiaj. To ten polityk ponosi odpowiedzialność za obecny stan debaty publicznej w Polsce”.
https://wpolityce.pl/tygodniksieci/638617-wywiad-szydlo-tusk-nie-wciagnie-nas-w-brudna-kampanie

— LEWICA WYSTĄPI Z RZĄDU, KTÓRY BĘDZIE CHCIAŁ PODNIEŚĆ WIEK EMERYTALNY – TWIERDZI KRZYSZTOF GAWKOWSKI I MÓWI O SZANTAŻU TUSKA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2023/03/20/

— GW NIE PUBLIKUJE WYNIKÓW “SONDAŻU OBYWATELSKIEGO”, TYLKO GO RELACJONUJE: “Procentowy rozkład poparcia po rozdzieleniu między komitety wyborców niezdecydowanych (na podstawie odpowiedzi, jakich udzielili na pytanie „proszę wskazać dwa lub trzy komitety, które bierze pan/i pod uwagę”) oraz po proporcjonalnym rozdzieleniu między komitety wyborcze wyborców komitetów „podprogowych” (czyli PSL oraz „inne”, co do których przyjęto założenie, że żaden z komitetów, którego poparcie respondent rozważał wskazując „inne” nie przekroczył 5-proc. progu). Ten rozkład poparcia liczony w stos. do liczby głosów oddanych na komitety uczestniczące w podziale mandatów, jest podstawą do wyliczenia podziału mandatów”.

— PRZY ZASTOSOWANIU MECHANIZMU PRZELICZANIA PRZEZ ANDRZEJA MACHOWSKIEGO PRZY 4 LISTACH PIS MA 36, PO 30, LEWICA 12, PL 2050 9, KONFEDERACJA 13,5.

— W OSTATNICH MIESIĄCACH POPARCIE DLA KO, PL 2050, PSL I LEWICY OSŁABŁO NA TYLE, ŻE STARTUJĄC ODDZIELNIE, NIE BĘDĄ W STANIE POKONAĆ PIS – JAK PISZE AGNIESZKA KUBLIK: “Obywatelski sondaż przeprowadzony przez Kantar Public pokazuje, że w ostatnich miesiącach poparcie dla KO, PL 2050, PSL i Lewicy osłabło na tyle, że startując oddzielnie, nie będą w stanie pokonać PiS (z Konfederacją, która zyskuje)”.

— CZYŻBY PIS I JAROSŁAW KACZYŃSKI NIE MIELI Z KIM PRZEGRAĆ? CZY JAKAŚ KONFIGURACJA DAJE DEMOKRATYCZNEJ OPOZYCJI SZANSĘ NA ZWYCIĘSTWO? – PYTA AGNIESZKA KUBLIK: “Tak – ta, na którą liderzy się nie godzą, a której oczekują ich wyborcy. Lider PO Donald Tusk od dawna namawia Szymona Hołownię z Polski 2050, Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL oraz Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia z Nowej Lewicy do zbudowania na wybory wielkiej czteropartyjnej koalicji. Ale jedna lista nie powstała i nic nie wskazuje na to, że powstanie”.

— PRZY DWÓCH LISTACH OPOZYCJI – JAK TWIERDZI GW, PIS MA JESZCZE WIĘCEJ MANDATÓW: “Wariant B to dwa bloki opozycji: KO i Lewica oraz PL 2050 i PSL. Tu PiS ma aż 201 mandatów, Konfederacja – 51, czyli razem aż 252 miejsca w Sejmie”.

— PRZY LIŚCIE PO, HOŁOWNI I PSL ORAZ OSOBNO LEWICY, NADAL WYGRYWA PIS: “Wariant C to też dwie listy opozycji: blok KO, PL 2050 i PSL oraz idąca osobno Lewica. Tu PiS ma 183 mandaty, Konfederacja – 62, w sumie 245. I też pewną większość”.

— DOPIERO JEDNA LISTA OPOZYCJI – WG GW OTRZYMUJE SAMODZIELNĄ WIĘKSZOŚĆ: “Wreszcie kluczowy wariant D, czyli wspólna lista KO, Lewicy, PL 2050 i PSL. Tylko wtedy Tusk, Hołownia, Kosiniak-Kamysz oraz Czarzasty i Biedroń mogą liczyć na większość w Sejmie – 245 mandatów. W takiej sytuacji PiS miałby 167 mandatów, a Konfederacja – 48 (razem 215)”.
https://wyborcza.pl/7,75398,29568563,sondaz-kantar-public-jak-lodowaty-prysznic-dla-opozycji.html

— TO WIDAĆ W BADANIACH – OPOZYCJA DEMOKRATYCZNA JAKO CAŁOŚĆ SŁABNIE. JESZCZE CHWILA, A UTRACONEGO ZAUFANIA NIE DA SIĘ ODZYSKAĆ – PISZE AGNIESZKA KUBLIK W KOMENTARZU GW: “A PiS poparcia nie traci, Jarosław Kaczyński zyskuje. Choć przecież afer wokół niego tyle, że wystarczyłoby na obalenie kilku rządów”.
https://wyborcza.pl/7,75398,29575554,kwadratowy-stol-to-nie-kwadratura-kola.html

— WYNIKI TEGO WIELKIEGO SONDAŻU OBYWATELSKIEGO SĄ DRAMATYCZNE DLA OPOZYCJI – ANDRZEJ MACHOWSKI W ROZMOWIE Z KUBLIK: “Wyniki tego wielkiego sondażu obywatelskiego są dramatyczne dla opozycji. Przewaga nad obozem prawicy, którą opozycja cieszyła się przez nawet kilkanaście miesięcy, stopniała. I w efekcie tylko start na wspólnej liście daje zwycięstwo opozycji. Wszystkie pozostałe warianty dają więcej mandatów prawej stronie, czyli PiS i Konfederacji”.

— OD JESIENI WIDAĆ POWOLNY, ALE SYSTEMATYCZNY SPADEK NOTOWAŃ CAŁEJ OPOZYCJI  – DALEJ MACHOWSKI: “Niestety, od jesieni widać powolny, ale systematyczny spadek notowań całej opozycji demokratycznej. I teraz nie ma już pytania, w jakiej konfiguracji opozycja demokratyczna może osiągnąć największe zwycięstwo, a w jakiej mniejsze. Dzisiaj opozycja musi sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki wariant startu może ją uratować od wyborczej klęski. Sondaż obywatelski pokazał bardzo wyraźnie – jedyną szansą jest wspólna lista”.
https://wyborcza.pl/7,75398,29568567,kilka-recept-na-porazke-jedna-na-sukces.html

— W OPOZYCJI PANUJE SONDAŻOWY POPŁOCH. KO, LEWICA, PSL I POLSKA 2050 TRACĄ POPARCIE, KTÓRE ZYSKUJE PIS I JEJ POTENCJALNY KOALICJANT – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “O wspólnych listach wyborczych nie może zapomnieć PO. W opozycji panuje sondażowy popłoch. KO, Lewica, PSL i Polska 2050 tracą poparcie, które zyskuje PiS i jej potencjalny koalicjant Konfederacja. PO będzie chciała wrócić do tematu wspólnej listy, przed którą broni się partia Razem, PSL i partia Szymona Hołowni. Co różni obóz władzy od opozycji? To, że mimo sporów kładą wszystkie ręce na pokład i idą jedną listą do wyborów, żeby rządzić. W opozycji każdy sobie rzepkę skrobie. I skrobać mogą sobie przez kolejną kadencję z ław opozycyjnych”.

— W SPOSÓB OCZYWISTY JESTEŚMY ŚWIADKAMI WAŻNEGO PRZESILENIA – MICHAŁ KARNOWSKI: “Żadnej konkretnej daty nikt tu chyba nie wskaże, nie zanotuje, ale w sposób oczywisty jesteśmy świadkami ważnego przesilenia. Obóz premiera Jarosława Kaczyńskiego po wygranej zimie, niezłym starcie w polityczną wiosnę, przenosi się z półki z napisem „mają jeszcze szansę na reelekcję” na półkę oznaczoną „prawdopodobna trzecia kadencja”. Z kolei opozycja opuszcza rubrykę „mają wielką szansę na dokonanie zmiany” i przechodzi do tabelki z karteczką „może wygrają, jak dopisze im nieprawdopodobne szczęście, a przeciwnikom pech”.

— JEDEN WSPÓLNY MIANOWNIK: CAŁKOWITY BRAK POWAGI I PRZEWIDYWALNOŚCI OPOZYCJI, INFANTYLNE I ZAWSTYDZAJĄCE NAWET WYBORCÓW OPOZYCJI BZDURY GIERTYCHA I LISA – DALEJ KARNOWSKI: “Jeden wspólny mianownik: całkowity brak powagi i przewidywalności opozycji. Dla chłodnego obserwatora to chwilami szokujący brak spójności, planu, wiarygodnej obietnicy. Niepojęte jak politycy opozycji mielą językami, rzucają w eter co im ślina na język przyniesie, jak bawią się sprawami świętymi (papież) i ważnymi (granica), jak obrażają całe grupy wyborców, flirtują z ekstremistycznymi postulatami (robaki zamiast mięsa) i jak są przekonani, że ich potęga medialna wszystko to przykryje. Nie przykryje. Symbolem upadku intelektualnego opozycji może być pogawędka Lisa z Giertychem – dwaj podobno bardzo po tamtej stronie wpływowi ludzie, plotą (w mojej ocenie) infantylne i zawstydzające nawet wyborców opozycji bzdury”.

— TOCZĄ SIĘ TE CAŁKOWICIE SPRZECZNE OPOWIEŚCI DZIEŃ PO DNIU JAK SEN WARIATA. W TLE JUŻ PIERWSZE SPORY O PREMIERA, MINISTRÓW, RESORTY – DALEJ KARNOWSKI: “Toczą się te całkowicie sprzeczne opowieści dzień po dniu jak sen wariata. W tle już pierwsze spory o premiera, ministrów, resorty. Co będzie, gdyby naprawdę mieli rządzić? W jaką propozycję programową i kadrową to się składa? Sądzę, że w oczach zwykłej Polski i normalnie pracującego Polaka, w żadną. I nawet wspólna lista, ten totem redaktorów z Czerskiej sprzęgniętych w Tuskiem, nic nie zmieni. Ona te braki spójności i sensu jeszcze mocniej by wydobyła w kampanii wyborczej. Obserwuję polskie wybory z bardzo bliska od połowy lat 90. I stawiam tezę, że nigdy nie wygrał w Polsce nikt, kto nie miał poważnej, wiarygodnej w oczach wyborców propozycji. Mogła być ona obiektywnie zła, niemądra, nawet oszukańcza – ale ludziom musiała jawić się jako spójna, przewidywalna, poważna”.

— OPOZYCJA MIAŁA KILKA ŁADNYCH LAT, BY SPRÓBOWAĆ ZBUDOWAĆ POWAGĘ I WIARYGODNOŚĆ. CZAS TEN PRZEBIMBAŁA NA HUCPY, PUCZE I PUCZYKI – DALEJ KARNOWSKI: “Opozycja miała kilka ładnych lat, by spróbować zbudować powagę i wiarygodność. Czas ten przebimbała na hucpy, pucze i puczyki, szalone tańce wspólnie z oszalałymi z nienawiści, zaczadzonymi ideologią aktywistkami i redaktorami, donosach na Polskę. Budowali na wyciągniętych z kapelusza Kijowskich, wulgarnych babciach Kasiach, celebrytach tefałenowskich, poradach nie znających się na polityce redaktorach z Czerskiej. Grali wyłącznie na ulicę i zagranicę”.
https://wpolityce.pl/polityka/638843-jestesmy-swiadkami-waznego-politycznego-przesilenia

— PIS W KAMPANII 2023 ROKU ZAMIERZA SIĘ PODEPRZEĆ SZYDŁO I MORAWIECKIM. DONALD TUSK, KTÓRY WSZYSTKIE KAMPANIE WYBORCZE OD 2011 ROKU WYGRYWAŁ ALBO PRZEGRYWAŁ SAM, TAKŻE TĘ KAMPANIĘ POSTANOWIŁ SAMOTNIE ROZEGRAĆ – CEZARY MICHALSKI W INTERII: “Jeszcze przed kampanijną wymianą argumentów i ciosów ruszyła wymiana spotów. Rozpoczęli ją zawodnicy wagi najcięższej: PiS i PO. PR-owi specjaliści od politycznych kampanii reklamowych zauważyli, że w nowym spocie PiS-u występują aż trzy osoby (oczywiście poza „zwykłymi Polakami”): Kaczyński, Morawiecki, Szydło. Podczas gdy w nowym spocie wyborczym PO, poza „zwykłymi Polakami”, występuje tylko Donald Tusk. Kaczyński, który kampanię 2015 roku wygrał, podpierając się Szydło i Dudą, w kampanii 2023 roku zamierza się podeprzeć Szydło i Morawieckim. Donald Tusk, który wszystkie kampanie wyborcze od 2011 roku wygrywał albo przegrywał sam, także tę kampanię postanowił samotnie rozegrać”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-zly-kapital-spoleczny,nId,6661267

— ZA 10–15 LAT PAPIEROS TRAFIŁBY DO MUZEUM, GDYBYŚMY WSZYSCY ZACHĘCALI PALACZY DO ODEJŚCIA OD PAPIEROSÓW, A JEŚLI CI NIE POTRAFIĄ, TO DO PRZEJŚCIA NA MNIEJ SZKODLIWE WYROBY BEZDYMNE – MÓWI MICHAŁ MIERZEJEWSKI, NOWY WICEPREZYDENT PMI W ROZMOWIE Z PIOTREM SKWIROWSKIM W RZ: “Z kolei na Litwie, w Wilnie, w pierwszym kwartale przeszło 50 proc. użytkowników podgrzewało tytoń, zamiast go palić. Jeśli chodzi o cały świat, to np. w Japonii po wprowadzeniu IQOS-a sprzedaż tradycyjnych papierosów drastycznie spadła – o około 47 proc. I są już badania, które wskazują na to, że mogło się to przyczynić do ograniczenia niektórych chorób związanych z paleniem, jak choroba niedokrwienna serca czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. To dowód, że jak ludzie zmieniają nawyki i idą w kierunku mniejszego zła, czyli używania rzeczy mniej szkodliwych, ich zdrowie może na tym zyskać. To też pokazuje, że gdybyśmy wszyscy zaczęli zachęcać palaczy do odejścia od papierosów, a jeśli nie potrafią, do przejścia na mniej szkodliwe wyroby bezdymne, to za 10–15 lat papierosa można by było zobaczyć w muzeum. Ale to nie jest zadanie tylko dla producentów wyrobów tytoniowych i bezdymnych, lecz także np. dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)”.
https://www.rp.pl/biznes/art38154561-cel-philip-morris-international-zgasic-papierosa-w-polsce

— URODZINY: Andżelika Możdżanowska.