— DLA MNIE NIE MA ŻADNYCH CZERWONYCH LINII – O SANKCJACH NA ROSJĘ ROK TEMU PREMIER MORAWIECKI W BILDZIE: “Dla mnie nie ma żadnych czerwonych linii, jeśli chodzi o sankcje gospodarcze wobec Rosji. Putina można pokonać militarnie lub ekonomicznie. Wolę sposób ekonomiczny, bo wtedy jest mniejszy rozlew krwi. Ale w tym celu musimy być naprawdę konsekwentni: żadnych więcej wyjątków od blokowania banków. Ścisła konfiskata majątku oligarchów. Zniesienie wiz dla obywateli Rosji, zamrożenie wszystkich aktywów członków putinowskiej partii Jedna Rosja. Musimy być kreatywni, nie możemy już niczego wykluczać. Tylko w ten sposób możemy pokonać to imperium zła”.
https://www.bild.de/news/ausland/news-ausland/polens-premier-mateusz-morawiecki-auch-scholz-sollte-nach-kiew-fahren-79477906.bild.html

— „BĘDZIEMY MOGLI SIĘ TEGO SPODZIEWAĆ”. BOCHENEK O POWROCIE PJK NA TRASĘ – 300LIVE:
http://300polityka.pl/live/2023/03/17/

— SĄ DRAMATYCZNYM ZASKOCZENIEM – JAROSŁAW KURSKI W GW O WYNIKACH SONDAŻU OBYWATELSKIEGO PRZEPROWADZONEGO PRZEZ KANTAR: “ogłosimy je w „Wyborczej” w poniedziałek rano. Teraz trwa ich intensywna analiza z podziałem na grupy wiekowe, deklarowaną frekwencję, preferencje polityczne i mandaty w przyszłym Sejmie. Wątpiących zapewniamy, że wyniki były dla nas wielką niewiadomą, a dzisiaj są dramatycznym zaskoczeniem. Kto wie, czy to nie ostatni dzwonek alarmowy dla demokratów.  Ten sondaż miał być z założenia obywatelską presją na demokratycznych liderów o wspólne działanie na rzecz wspólnego dobra. Poprosimy ich o komentarz. Zapytamy fachowców – w poniedziałek wieczorem w redakcji odbędzie się otwarta debata. Będziemy ją transmitować”.

— JEDNO JEST PEWNE, ŻADEN Z LIDERÓW OPOZYCJI NIE BĘDZIE MÓGŁ JUŻ NIGDY POWIEDZIEĆ, ŻE „NIE WIEDZIAŁ”, CO SIĘ STANIE, CZY ŻE SIĘ „NIE SPODZIEWAŁ” – KONKLUZJA KURSKIEGO.
https://wyborcza.pl/7,82983,29566168,jaroslaw-kurski-nie-mowcie-tylko-zescie-nie-wiedzieli.html


— OPUBLIKOWANE ZOSTAŁY DZIŚ 3 BADANIA: POLLSTER, KANTAR I IPSOS. W ŻADNYM Z NICH DZISIEJSZA OPOZYCJA LIBERALNA NIE UZYSKUJE WIĘKSZOŚCI 231 MANDATÓW – MATEUSZ PLUTA NA TWITTERZE.

https://twitter.com/MateuszPluta02/status/1636427996570550273?s=20

— Z ROSJAN SCHODZI PARA, POWOLI NADCHODZI WŁAŚCIWY MOMENT – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Liczba i siła rosyjskich ataków maleją. Jak widać, już po hucznie zapowiadanej wielkiej ofensywie. Niestety, nie ma jeszcze powodów do radości: równocześnie rozpoczęła się po cichu kolejna fala mobilizacji, która pozwoli na kontynuację wojny. Rosjanie sami nie zrezygnują. Nie ma co się łudzić. Zmobilizują nowych ludzi i rzucą ich znowu na front, pod ukraińskie pociski, na przemiał. I nikt się w Rosji nie zbuntuje, nie zaprotestuje, nikt się nie postawi władzy. Dadzą się wbić w mundur i wysłać na rzeź do Ukrainy, bo tak już niestety mają. Jedyne, co można zrobić, to wydrzeć im zajęte ziemie siłą. A to niestety łatwe nie będzie”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2205512,1,386-dzien-wojny-z-rosjan-schodzi-para-powoli-nadchodzi-wlasciwy-moment.read

— NADCHODZĄCA KAMPANIA WYBORCZA ZAPOWIADA SIĘ JAK ZAWSZE – KATARZYNA SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “Nadchodząca kampania wyborcza zapowiada się jak zawsze – PiS rzuca porywający temat, wszyscy się gotują, oburzają, protestują, a PiS dorzuca do ognia, żeby jego temat rozpalał emocje jak najdłużej. Bo tak jest dobrze dla PiS-u”.

— PIS JEST W TYM ŚWIETNY. BEZBŁĘDNIE ROZPOZNAJE EMOCJE SPOŁECZNE, A POTEM WZNOSI JE NA NAJWYŻSZY POZIOM – DALEJ SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “PiS jest w tym świetny. Bezbłędnie rozpoznaje emocje społeczne, a potem wznosi je na najwyższy poziom. I robi to tak, że będąc przeciwnikiem PiS-u, nie sposób nie dać się wciągnąć w grę. Nie można przecież pozostać obojętnym na przemoc werbalną, dyskryminację, ksenofobię, jeśli chce się być wiarygodnym obrońcą równości, wolności, godności człowieka, praw obywatelskich – albo po prostu ma się takie przekonania. Trudno więc nie zaprotestować, kiedy prezes PiS-u mówi o pasożytach roznoszonych przez uchodźców, nawet jeśli samemu się sprzeciwiało wpuszczeniu ich do Polski, jak to robiła w 2015 roku Platforma Obywatelska”.

— PIS GRA OBROŃCĘ NORMALNOŚCI – DALEJ SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN: “PiS-owi zwykle się udaje – wciąga przeciwników w zadymę, w której każdy odgrywa zaplanowaną dla niego rolę. PiS gra obrońcę normalności, rodziny, narodu, a dla przeciwnika jest przeznaczona rola tego, kto te wszystkie wartości atakuje”.

— WYGLĄDA TO TAK, ŻE PIS ROBI TO, CO CHCE I KIEDY CHCE, A OPOZYCJA ALBO WYRAŻA OBURZENIE, ALBO MILCZY – DALEJ SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KL: “Co na to opozycja? Nic. Ona o ten elektorat nie ma po co walczyć, bo i tak będzie dla niego czystym złem, tak jak dla części wyborców opozycji czystym złem jest PiS. Czy to jednak znaczy, że powinna pozwalać PiS-owi rozgrywać jego spektakl przez kolejny tydzień? Innymi słowy – czy opozycja zawsze jest bezsilna, kiedy PiS produkuje propagandę? Wygląda to tak, że PiS robi to, co chce i kiedy chce, a opozycja albo wyraża oburzenie, albo milczy – w zależności od treści przedstawienia”.

— ZNIECHĘCENIE TO ZŁA EMOCJA, JEŚLI CHODZI O WYGRYWANIE –  DALEJ SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KL: “Oni zawsze muszą reagować na to, co im podsuwa PiS. A to nie zachęca do wyjścia na wybory. Zniechęcenie to zła emocja, jeśli chodzi o wygrywanie. Dla opozycji nowe polityczne złoto PiS-u nie jest więc czasem, w którym można pomilczeć, tylko czasem, by przekierować reflektory na siebie. Chodzi o to, by wyborcy nie żyli w poczuciu, że na sali jest tylko Jarosław Kaczyński i jego drużyna”.
https://kulturaliberalna.pl/2023/03/16/skrzydlowska-kalukin-emocje-rozpalone-przez-pis-sprzyjaja-pis-owi-jednak-opozycja-nie-dostarcza-ognia/

— TEN PODZIAŁ JEST ZDROWY I KORZYSTNY – JACEK ŻAKOWSKI W GW: “PSL głosował za uchwałą broniącą papieża Polaka. Lewica była przeciw. KO wyjęła karty do głosowania. Wiele osób ten podział zdenerwował, bo chcą, by opozycja była zjednoczona, a nie podzielona. A ja myślę, że ten podział jest zdrowy i korzystny. Podobnie jak w wielu wcześniejszych sprawach. Gdyby opozycja jednomyślnie żądała odjaniepawlenia, straciłaby część wyborców na rzecz PiS. A gdyby jednomyślnie broniła JP II, część jej wyborców by się zdemobilizowała i skutek by był podobny. Dlatego cieszę się, że w sprawie JP II PSL tak bardzo zbliżył się do PiS, chociaż merytorycznie bardzo się tu różnimy”.
https://wyborcza.pl/7,75968,29567212,spor-o-jana-pawla-ii-podzielil-opozycje-i-bardzo-dobrze.html

— OD TERAZ INFLACJA BĘDZIE SPADAĆ. MOŻE NAWET DOŚĆ GWAŁTOWNIE – RAFAŁ WOŚ W INTERII: “W tych wszystkich projekcjach widać bardzo podobny scenariusz na najbliższe miesiące. One pokazują, że od teraz inflacja będzie spadać. Może nawet dość gwałtownie. Do poziomów jednocyfrowych pod koniec roku. Może nawet trochę wcześniej. Zatwardziali antypisowcy powiedzą, że to mrzonki. Powiadają, że inflacja w roku wyborczym spaść nie może. Już choćby dlatego, że PiS będzie – ich zdaniem – szastał pieniędzmi na „kiełbasę wyborczą”.

— MEDIA I POLITYCY JUŻ ZA CHWILĘ STRACĄ NIĄ ZAINTERESOWANIE. W CENIE BĘDĄ NOWE PAŁKI, KTÓRYMI MOŻNA OKŁADAĆ PRZECIWNIKA – DALEJ WOŚ W INTERII: “Od kilku miesięcy ceny surowców energetycznych spadają. Ma to wiele przyczyn. Zachodowi udało się przetrwać pierwszy surowcowy szantaż Putina, ograniczono zużycie, dywersyfikacją postępuje, otwarły się nowe kanały transportu surowca. Cena ropy spadła więc do 80 dolarów. A gaz do 50 euro. Te trendy potrzebują kilku miesięcy, żeby wejść w realną gospodarkę i odbić się na cenach konkretnych produktów. Ale w końcu zaczną się odbijać. Inflacja odpuści. Pewnie w związku z tym media i politycy już za chwilę stracą nią zainteresowanie. W cenie będą nowe pałki, którymi można okładać przeciwnika.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-o-tej-strasznej-inflacji-pewnie-ostatni-raz,nId,6658692

— WIELE WSKAZUJE NA TO, ŻE W KOLEJNYCH MIESIĄCACH INFLACJA ZACZNIE JUŻ WYRAŹNIE HAMOWAĆ – MAREK RABIJ W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach inflacja zacznie już wyraźnie hamować. W głównej mierze stać będzie za tym właśnie spadek cen surowców energetycznych i widoczne spowolnienie gospodarcze, choć NBP i Glapiński, niczym przysłowiowa żaba u kowala, z pewnością spróbują ogłosić się autorami tego sukcesu. Słuchając zadowolonego z siebie prezesa nie zapomnijmy więc, że gdyby nie jego dobre samopoczucie przed dwoma laty i zapewnienia, że Polsce grozi deflacja, wracalibyśmy teraz z nieco krótszej i na pewno o wiele tańszej podróży”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/inflacja-dobila-do-184-procent-wracamy-z-dalekiej-podrozy-182721

— W ZAMYŚLE WARSZAWSKIEJ PARTII NIEMIECKIEJ MAMY BYĆ BOWIEM NARODEM TANICH PRACOWNIKÓW NAJEMNYCH, NAJLEPIEJ MASOWO EMIGRUJĄCYCH, A TACY NIE MOGĄ MIEĆ WŁASNOŚCI – MICHAŁ KARNOWSKI: “Wyłania nam się bowiem plan wielkiego rabunku. Plan obrabowania Polaków z państwowości, własności i duchowości. W zamyśle warszawskiej partii niemieckiej mamy być bowiem narodem tanich pracowników najemnych, najlepiej masowo emigrujących, a tacy nie mogą mieć własności. Dlatego wszystko, co jeszcze mamy musi zostać wyprzedane, rozgrabione. Odzyskiwanie własności prowadzone w ostatnich siedmiu latach ma zostać cofnięte. I nawet polskie lasy mają przestać być polskie. Pan ekonomista Grabowski jasno to wszystko wyłożył, Bruksela też nie ukrywa celu planując przejęcie bezpośredniej kontroli nad zalesioną 1/3 kraju. Do tego żadnych programów społecznych, prorodzinnych, zero wsparcia dla seniorów! W Polsce to wstrętne rozdawnictwo – w Niemczech doskonała polityka społeczna. Cel jasny, wypchnąć młodych z kraju”.

— WYSTARCZY ZNIESIENIE PRAWA WETA W UNII EUROPEJSKIEJ I JUŻ, CYK, FUNDAMENTALNE DECYZJE NAS DOTYCZĄCE ZAPADAJĄ ZA NASZYMI PLECAMI – DALEJ KARNOWSKI: “Byśmy już nigdy nie brykali trzeba nam zabrać suwerenność prawną, gospodarczą (w tym walutową), polityczną. To nie jest takie niewyobrażalne. Wystarczy zniesienie prawa weta w Unii Europejskiej i już, cyk, fundamentalne decyzje nas dotyczące zapadają za naszymi plecami. Taki kolejny traktacik rozbiorowy przysłonięty błękitną kurtyną”.
https://wpolityce.pl/polityka/638443-wylania-nam-sie-plan-wielkiego-obrabowania-polakow

— TRZY LATA TEMU PRZEŁOŻONO RADĘ GABINETOWĄ PO POZYTYWNYM WYNIKU TESTU MINISTRA WOSIA…

— URODZINY: Elżbieta Jakubiak, Zbigniew Girzyński, Ewa Tomczyk, Andrzej Rozenek.