— 91-sza ROCZNICA URODZIN PROFESORA BRONISŁAWA GEREMKA.

— FRAGMENT TEKSTU EWY MILEWICZ O BRONISŁAWIE GEREMKU Z 2008: “Kiedy trwały negocjacje wokół rządu premier Suchockiej, spytałam Geremka o ich stan. Profesor milczał, z wielkim zainteresowaniem czyszcząc fajkę. Po chwili powiedział: proszę o następne pytanie. I tak w milczeniu czyścił fajkę przez kolejnych kilka pytań. Na koniec powiedział: pani redaktor, najbardziej lubię odpowiadać na pytania, które sam sobie zadaję”.

—  INNY FRAGMENT TEKSTU EWY MILEWICZ: “Geremek to nie tylko sprawy publiczne. Widać było, nawet aż na ekranach telewizorów – że miał wielką słabość do niektórych kobiet. Rozmawiał kiedyś z pewną dziennikarką, piękną kobietą, o Europie. To znaczy formalnie ta rozmowa była na ten temat. Faktycznie jednak było widać nie Europę, ale fascynację Geremka dziennikarką. Po tym programie ktoś powiedział Geremkowi, że na ekranie powinno być ostrzeżenie: „Program o uwodzeniu. Dozwolone od lat 18”. Śmiał się, ale nie zaprzeczył”.
http://wyborcza.pl/7,161389,23659612,polityk-historyk-obywatel-a-moze-uwodziciel.html

– SIEDZIMY PO USZY W TYM G… I NIE WIEMY, CO ROBIĆ. ATMOSFERA JEST TAKA, ŻE WYCHODZĄC Z PRACY, ROZGLĄDAM SIĘ, CZY KTOŚ NIE CZAI SIĘ, ŻEBY NA MNIE NAPLUĆ – MÓWI JEDEN Z PRACOWNIKÓW RADIA SZCZECIN – JERZY POŁOWNIAK W GW: “- Coś musi się zmienić – uważa nasz inny rozmówca. – Gdy dzwonię do jakichś osób, których wypowiedzi są potrzebne do przygotowywanych  materiałów, nawet do dobrych znajomych, często słyszę odmowę. Ludzie mówią, że nie chcą legitymizować swoim nazwiskiem tej rozgłośni.Tak było po nakręcaniu przez Duklanowskiego afery z profesorem Grodzkim, tak jest znowu teraz”.
https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,29528354,radio-szczecin.html

— PO KAŻDEJ TRAGEDII Z WOJNĄ POLSKO-POLSKĄ W TLE NAJPIERW MÓWIMY: „JUŻ NIC NIE BĘDZIE TAKIE SAMO”, BY ZA CHWILĘ BYŁO TAK SAMO, TYLKO BARDZIEJ – ARTUR BARTKIEWICZ W RZ: „Nie wymieniam żadnego nazwiska, bo nie o to chodzi. Tylko o to, że zabrnęliśmy za daleko, ale nie zatrzymujemy się i pędzimy dalej. Po każdej tragedii z wojną polsko-polską w tle najpierw mówimy: „już nic nie będzie takie samo”, by za chwilę było tak samo, tylko bardziej. Kiedy patrzyłem dziś na to, jak spokojnie śpi mój syn, który jeszcze nie jest tego wszystkiego świadomy, bałem się równie mocno tego, że kiedyś sam może stać się ofiarą, jak i tego, że kiedyś może uczestniczyć w nagonce. Bo jeśli dziwimy się, dlaczego młodzież potrafi być tak bezwzględna wobec siebie w internecie, co czasem prowadzi nawet do tragedii – to może spójrzmy w lustro. Oni po prostu toczą te same plemienne zmagania co my, tylko że na innych polach. Ale logika jest ta sama”.

— JEŚLI WIĘC KTOŚ WOBEC TRAGEDII MATKI, KTÓRA STRACIŁA DZIECKO, CZUJE POTRZEBĘ ZDOBYWANIA POLITYCZNYCH PUNKTÓW, TO ZAMIAST PISAĆ COŚ NA TWITTERZE, POWINIEN ZGŁOSIĆ SIĘ DO SPECJALISTY. BO NIE WIADOMO, DO CZEGO JESZCZE JEST ZDOLNY – DALEJ BARTKIEWICZ W RZ: „Warto pamiętać, że brak empatii jest cechą psychopatyczną. Jeśli więc ktoś wobec tragedii matki, która straciła dziecko, czuje potrzebę zdobywania politycznych punktów, to zamiast pisać coś na Twitterze, powinien zgłosić się do specjalisty. Bo nie wiadomo, do czego jeszcze jest zdolny”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art38071301-artur-bartkiewicz-smierc-syna-poslanki-po-ludzie-co-sie-z-nami-stalo

— ROSJANIE PONOSZĄ WIĘKSZE NIŻ PRZECIWNIK STRATY – ALE STAĆ ICH – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Na pozostałych odcinkach frontu Rosjanie kontynuowali nękające ataki, prowadzone głównie po to, by nie dać Ukraińcom wytchnienia. Co prawda ponoszą przy tym większe niż przeciwnik straty – ale stać ich. Nacierali więc pod Kupiańskiem, Swiatowem, Kreminną i Biłohoriwką, zaś na południe od Bachmutu uderzali w rejonie Doniecka i pod Wuhłedarem. Pod Awdijiwką doszło do niezłej kompromitacji, gdy wskutek ataku kompanii piechoty z dziesięcioma bojowymi wozami BMP-2 wspartymi pięcioma czołgami T-72 stracili pięć BMP-2 i trzy czołgi, a sześciu żołnierzy dostało się do niewoli. Oczywiście w ogóle to Rosjan nie zraziło i nie był to jedyny ich atak w tym rejonie”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2204006,1,375-dzien-wojny-po-co-polsce-500-himars-ow-ukraina-ma-duzo-mniej-i-dwa-klopoty.read

— POLITYKA NIEMIEC MOGŁA WRZUCIĆ POLSKĘ I INNE KRAJE EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ W ENERGETYCZNE OBJĘCIA MOSKWY NA WIELE LAT – KAMIL TURECKI W ONECIE: “Kolejne rządy Niemiec zaciekle broniły swoich interesów z Rosją przez wiele lat. Dopiero rosyjska wojna z Ukrainą i w efekcie presja świata zachodniego zmusiła Berlin do rewizji swojej polityki. Polityki, która mogła wrzucić Polskę i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej w energetyczne objęcia Moskwy na wiele lat. (…) Berlin traktuje wtedy Moskwę jako normalnego partnera w polityce europejskiej. Różowe okulary na oczach kolejnych kanclerzy i wizja wspólnych interesów ponad głowami innych graczy na arenie międzynarodowej uzależniających ich od rosyjskiego gazu przysłaniają masowe rosyjskie zbrodnie na własnych obywatelach, chociażby, w czasie wojen w Czeczenii. Niestraszne okazują się prowokacje konfliktów, jak np. w Gruzji w 2008 r., absurdalna napaść na Ukrainę w 2014 r. czy wreszcie stawanie Kremla po stronie prezydenta Syrii, który używa broni chemicznej przeciwko własnym obywatelom. Dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które doskonale pamiętają sowiecką agresję, zachowanie Berlina jest wówczas niedopuszczalne”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/gdyby-projekt-sie-udal-polska-moglaby-wpasc-w-objecia-rosji-na-wiele-lat/t2kqg2y,79cfc278

— NA KOGO ZAGŁOSUJĄ LIBERALNI WYBORCY, SKORO PO DRYFUJE W STRONĘ LEWICY? – WITOLD GADOMSKI W GW: “Donald Tusk, przesuwając program swojej partii w kierunku socjalnej lewicy, tracić może wyborców o nastawieniu wolnorynkowym. Dziś właściwie tylko jedno ugrupowanie, a właściwie jego część, ma program wolnorynkowy. Niestety, jest to Konfederacja, w skład której wchodzą narodowcy, liberałowie z Nowej Nadziei, a także rozmaite dziwne postaci, w rodzaju proputinowskiego Grzegorza Brauna”.

— 10 LAT TEMU TO BYLI TYPOWI WYBORCY PLATFORMY OBYWATELSKIEJ, ALE GDY PLATFORMA ŚCIGA SIĘ Z PIS-EM I PARTIĄ RAZEM NA POPULISTYCZNE PROGRAMY, ODSTRASZA OD SIEBIE LUDZI, KTÓRZY UWAŻAJĄ, ŻE BOGACTWO BIERZE SIĘ Z PRACY, NIE Z ROZDAWANIA – DALEJ WITOLD GADOMSKI W GW: “Nie wiadomo, czy Konfederacja jako całość zagłosowałaby za rozsądnymi rozwiązaniami gospodarczymi, ale zapewne na to liczą młodzi, nieźle wykształceni ludzie, a także przedsiębiorcy, którzy zamierzają na to ugrupowanie głosować. 10 lat temu to byli typowi wyborcy Platformy Obywatelskiej, ale gdy Platforma ściga się z PiS-em i Partią Razem na populistyczne programy, odstrasza od siebie ludzi, którzy uważają, że bogactwo bierze się z wydajnej pracy, a nie z rozdawania pieniędzy”.
https://wyborcza.pl/7,75968,29526564,na-kogo-zaglosuja-liberalni-wyborcy-skoro-po-dryfuje-w-strone.html

— AWANTURA O JEDZENIE ROBAKÓW, CZYLI JAK OPOZYCJA PRZEGRYWA WALKĘ O DYSKURS – JAN RADOMSKI W GW: “Wydaje się, że absurdalna kłótnia o zakaz jedzenia mięsa jest już szczęśliwie za nami. Ale warto się zastanowić, jak po raz kolejny opozycja wpadła w sidła, które zastawiła na nią prawica. (…) Warto do znudzenia zachęcać opozycję, żeby wprost i nieustępliwie mówiła o wartościach, które są ważne dla tych, którzy mogą na nią głosować. Choć brzmi to banalnie, tchórzostwo w polityce nie opłaca się prawie nigdy”.
https://wyborcza.pl/7,75968,29526616,awantura-o-jedzenie-robakow-czyli-jak-opozycja-przegrywa-walke.html

— SASIN: RZĄD PIS GWARANTEM BEZPIECZEŃSTWA POLAKÓW – INTERIA: “Według wicepremiera, rząd PiS jest „gwarantem bezpieczeństwa Polaków” w wielu wymiarach: militarnym, energetycznym, społecznym, zdrowotnym. Mówiąc o wymiarze militarnym stwierdził, że w czasach poprzednich rządów likwidowane były jednostki wojskowe, a ówczesne plany przewidywały, że „cała wschodnia Polska miała być oddana agresorowi właściwie bez walki”.  – Jako rząd odpowiedzialny za całą Polskę powiedzieliśmy: dosyć tych planów – stwierdził dodając, że „nie oddamy ani kawałka polskiej ziemi”. – Wzmacniamy obronność szczególnie na wschodzie Polski, tworzymy tutaj nowe jednostki wojskowe, zarówno jeśli chodzi o WOT, ale również nowe związki taktyczne wojsk całkowicie regularnych – powiedział”.
https://wydarzenia.interia.pl/lubelskie/news-sasin-na-zachodzie-sa-w-szoku-ze-polska-rozwija-sie-tak-szyb,nId,6636208

— TO POMYSŁ NAJGORSZY Z MOŻLIWYCH. NAJGORSZY. BO JEGO PRAWDZIWYM CELEM JEST NIE TYLKO „ZALEGALIZOWANIE” ABORCJI, ALE I UWIKŁANIE CAŁEGO NARODU W TEN STRASZNY PROCEDER – JACEK KARNOWSKI: “To pomysł najgorszy z możliwych. Najgorszy. Bo jego prawdziwym celem jest nie tylko „zalegalizowanie” aborcji (w istocie żadne prawo nie zmieni faktu, że to zabójstwo), ale i uwikłanie całego narodu w ten straszny proceder. Miliony mają formalnie i czynnie przekroczyć zasadniczą tę granicę, która dzieli ochronę życia od akceptacji aborcji. Miliony mają przejść na stronę Zła. A politycy umyją ręce w geście Piłata”.

— JEŚLI PANOWIE KOSINIAK-KAMYSZ ORAZ HOŁOWNIA NIE MAJĄ PROBLEMU Z PROCEDEREM ABORCJI, TO NIECH SAMI ZAGŁOSUJĄ W PARLAMENCIE ZA ZABIJANIEM – DALEJ KARNOWSKI: “Jeśli panowie Kosiniak-Kamysz oraz Hołownia nie mają problemu z procederem aborcji, to niech sami zagłosują w parlamencie za zabijaniem. Nie ma potrzeby, by wciągali w to nas wszystkich, czy też większość narodu. Niech nie szukają wspólników, niech biorą to na swoje sumienie. Niech złożą projekt, podpiszą się pod nim, i podniosą rękę głosująca „za”. Niech idą z tą decyzją przez życie, a później dalej. Niech towarzyszy im i w snach, i na jawie”.
https://wpolityce.pl/polityka/636946-jesli-poslowie-chca-zabijac-dzieci-niech-biora-to-siebie

— PONAD 9,2 MLN ZŁ Z MINISTERSTW I PAŃSTWOWYCH FUNDACJI DOSTAŁY INSTYTUCJE ZWIĄZANE Z POSŁEM PIS JACKIEM KURZĘPĄ – AGATA KONDZIŃSKA I IWONA SZPALA W GW: “Część pieniędzy przepływa przez Stowarzyszenie Matecznik Pomocniczości i Dobroci, które Kurzępa założył w 2020 r. tuż po wejściu do Sejmu razem ze swoim asystentem”.
https://wyborcza.pl/7,75398,29524513,posel-kurzepa-miliony-zlotych-i-dom-w-marcinowicach.html

— „WYBORCZA” UJAWNIA, JAK ORGANA ŚCIGANIA ZAPEWNIŁY BEZKARNOŚĆ ZIĘCIOWI BEATY KEMPY – MARCIN RYBAK: “Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego składowania odpadów przez firmę zięcia Kampy oraz „sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru”. Ale szybko je umorzyła uznając, że przestępstwa nie ma, bo byłoby, gdyby nielegalne śmietniska zagrażały w poważny sposób środowisku albo życiu i zdrowi ludzi. A w próbkach pobranych przy Strachowickiej i Gagarina znaleziono co prawda ślady metali ciężkich, ale w stężeniach nieprzekraczających dopuszczalnych norm”.
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,29520792,wyborcza-ujawnia-jak-organa-scigania-zapewnily-bezkarnosc.html

— OBAJTEK: TUSK CHCIAŁ WYDŁUŻYĆ PODPISANIE KONTRAKTU NA GAZ DO 2037 R. DZIĘKI BLOKADZIE PAŁACU PREZYDENCKIEGO UMOWA Z GAZPROMEM ZOSTAŁA PODPISANA DO 2022 R. – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2023/03/06/

— URODZINY: Tomasz Lis, Marek Ziółkowski, Piotr Marciniak, Beata Gosiewska.