— PUTIN I XI JINPING WSPÓLNIE ZAGRALI VA BANQUE, CZYLI POSTANOWILI UŻYĆ SIŁY NAJPIERW PRZECIWKO UKRAINIE, A NASTĘPNIE TAJWANOWI – MIROSŁAW CZECH W GW: “Putin i Xi Jinping wspólnie zagrali va banque, czyli postanowili użyć siły najpierw przeciwko Ukrainie, a następnie Tajwanowi. Po fiasku rosyjskiego blitzkriegu w Ukrainie chińska dyplomacja usiłuje wmówić światu, że rosyjski „car” nie poinformował chińskiego „cesarza” o inwazji na Ukrainę. To jednak opowieści dla naiwnych. Swoje plany Kreml wyłożył pisemnie i tak samo pisemnie umówił się z Chinami. Dla ilustracji, że wszystko robi śmiertelnie poważnie, od wiosny 2021 zgromadził potężną armadę wokół granic Ukrainy gotową do uderzenia w każdym momencie”.

— ZAMKNIĘCIE RUCHU GRANICZNEGO Z BIAŁORUSIĄ SPOWODUJE DRASTYCZNE OGRANICZENIE WYMIANY HANDLOWEJ CHIN Z EUROPĄ – DALEJ CZECH W GW: “Po inwazji rosyjskiej przewóz towarów nowym Jedwabnym Szlakiem (połączenie kolejowe z Chin do Europy, jedna z flagowych inwestycji strategicznych Pekinu) spadł o połowę. W drugiej połowie roku nieco się odbił, ale od początku tego roku problemy narastają ze względu na przedłużającą się wojnę i zaangażowanie w niej Białorusi. Również represje Łukaszenki wobec mniejszości polskiej mogą zaszkodzić interesom – w odpowiedzi władze naszego kraju rozważają zamknięcie ruchu granicznego z Białorusią, co spowoduje drastyczne ograniczenie wymiany handlowej Chin z Europą”.

— ROSJA PRZESTAŁA SIĘ LICZYĆ, NATOMIAST CHINOM NAMALOWANO CZERWONE LINIE – PISZE MIROSŁAW CZECH: “Na razie ten chińsko-białoruski kontredans wokół wojny unaocznił rzeczywistą pozycję Moskwy i Pekinu w światowej polityce. Rosja przestała się w niej liczyć, natomiast Chinom namalowano czerwone linie. Mogą je przekroczyć, lecz wówczas muszą sobie odpowiedzieć na pytanie o cenę ratowania skóry Putina i jego kompanów. Mogą też uznać wymowę faktów i włączyć się do „konstruktywnej pracy” na rzecz zakończenia wojny i zaprowadzenia pokoju zgodnie z „formułą ukraińską”.

— W POLITYCE ŚWIATOWEJ OSTATNICH DZIESIĘCIOLECI NIE ZNAJDUJĘ PRZYKŁADÓW BARDZIEJ SPEKTAKULARNEGO UPORANIA SIĘ Z SOJUSZEM DWÓCH WROGICH MOCARSTW I DO TEGO W TAKIM SZYBKIM TEMPIE – DALEJ CZECH: “W polityce światowej ostatnich dziesięcioleci nie znajduję przykładów bardziej spektakularnego uporania się z sojuszem dwóch wrogich mocarstw i do tego w takim szybkim tempie. Wystarczyło, by hegemon działał według przemyślanej strategii, pokazał zęby i ustalił zasady gry. Dokonał tego bez jednego wystrzału, śmierci choćby jednego amerykańskiego żołnierza i bez szkody dla własnej gospodarki, a właściwie z zyskiem dla niej”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,29519311,ludzie-z-fsb-zapalili-zielone-swiatlo-dla-inwazji-bo-byli-pewni.html

— AMERYKAŃSCY GENERAŁOWIE, GAZETY W WASZYNGTONIE, NAWET PREMIERKA FINLANDII – CHÓR WZYWAJĄCYCH DO DOZBROJENIA UKRAINY ROŚNIE Z KAŻDĄ GODZINĄ – ANDRZEJ LUBOWSKI W GW: “Powiązane z kwestią dozbrajania spekulacje, czy Chiny pomogą Putinowi, czy nie, też można odłożyć na bok. Pomogą. Choć pewno nie będą się tym chwalić, bo zależy im, aby przynajmniej w krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej budować reputację gołąbka pokoju. Pomogą, bo to leży w ich interesie. Porażka Rosji oznaczałaby bowiem, że Stany Zjednoczone mogą skoncentrować uwagę na Chinach i obronie Tajwanu, gdyby zaszła potrzeba. A potrzeba może zajść szybciej, niż się do niedawna spodziewano. Zachód powinien zacząć myśleć w kategoriach lat, a to nie przychodzi mu łatwo. Nawet gdyby udało się nie tylko odepchnąć Rosjan za linię sprzed 24 lutego zeszłego roku, ale wygnać ich całkiem z Ukrainy, to zagrożenie z Moskwy będzie trwałym elementem krajobrazu. To zaś oznacza potrzebę zbudowania Ukrainie mięśni pozwalających odstraszać wroga w dłuższej perspektywie”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,29509799,amerykanscy-generalowie-gazety-w-waszyngtonie-nawet-premierka.html

— UTRATA BACHMUTU NIE OZNACZAŁABY STRATEGICZNEJ KATASTROFY DLA SIŁ ZBROJNYCH UKRAINY, JEDNAK SAMO ZDOBYCIE BACHMUTU DAŁOBY ROSJANOM LEPSZE POZYCJE WYJŚCIOWE DO KONTYNUOWANIA OFENSYWY – WITOLD GŁOWACKI W OKO.PRESS: “Utrata Bachmutu nie oznaczałaby strategicznej katastrofy dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Nijak zarazem nie da się obronić tezy, jakoby miało być to miasto w gruncie rzeczy niemal nieistotne z punktu widzenia dalszego przebiegu wojny w Donbasie. Bachmut jest ważnym węzłem drogowym – jego opanowanie przez Rosjan pozwoliłoby im na rozwijanie dalszej ofensywy wzdłuż niezłych jak na ukraińskie warunki utwardzonych dróg aż w trzech kierunkach – na Słowiańsk, na Konstantynówkę i na Siewiersk (przy czym to ostatnie stało się już możliwe po zdobyciu Sołedaru). Wszystkie te kierunki pozwalałyby Rosjanom zbliżyć się do wyznaczonego im przez Kreml celu operacyjnego, jakim jest opanowanie całości obwodu Donieckiego. Owszem – specyfika terenu na północ od Bachmutu rzeczywiście ułatwiałaby Ukraińcom utrzymanie linii frontu nawet po ewentualnej utracie miasta, jednak samo zdobycie Bachmutu dałoby Rosjanom lepsze pozycje wyjściowe do kontynuowania ofensywy, z czasem zaś miasto ze swoim połączeniem kolejowym z Popasną mogłoby się stać ważną rosyjską bazą logistyczną”.
https://oko.press/bachmut-bliski-okrazenia-czy-ukraincy-opuszcza-miasto-sytuacja-na-froncie

— ROSJANIE GRAJĄ NA PRZECIĄGNIĘCIE KONFLIKTU I ZNIECHĘCENIE ZACHODU – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Rosjanie, nawet jeśli taktycznie wykorzystują pewne okazje do poszerzania własnego terytorium, tak jak np. pod Bachmutem, prowadzą przede wszystkim aktywną obronę, starając się utrzymać to, co mają. W niektórych miejscach na tyłach toczą się prace inżynieryjne, rozbudowywana jest obrona – głównie w pasie lądowego połączenia Krymu z Rosją, ewidentnie widać, że na tym terenie zależy im najbardziej. (…) Pozostaje pytanie: co chcą osiągnąć Rosjanie, przechodząc do strategicznej obrony, choć prowadzonej aktywnie, z ponawianymi wciąż atakami? Naszym zdaniem czekają na zmęczenie i znużenie Ukrainy, ale przede wszystkim Zachodu. Chodzi o to, by zaczęto nawoływać do rozmów pokojowych, a wtedy Rosjanie może zdołają zatrzymać to, co już uchwycili”.

— SZCZEGÓLNIE ŻE MAJĄ CZAS, NIGDZIE IM SIĘ NIE SPIESZY – DALEJ FISZER: “Rosjanie w to właśnie grają – aż ludzie w pewnym momencie zażądają zaprzestania tej pomocy, a Ukraina padnie. Szczególnie że mają czas, nigdzie im się nie spieszy. Taka jest obecna strategia Rosji – na przeczekanie, na przemęczenie. A jak już dojdzie do negocjacji, to podpiszą wszystko, papier wszystko przyjmie. I w ogóle nie będą się przejmować tym, co podpisali, tylko robić swoje”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2203946,1,373-dzien-wojny-co-kombinuja-rosjanie–atakuja-czy-sie-bronia.read

— WARTO MIEĆ POCZUCIE, ŻE AKURAT W TEJ SPRAWIE TRAFILIŚMY NA DOGODNY MOMENT HISTORYCZNY, CO WCALE NIE JEST OCZYWISTE, A TYM BARDZIEJ DANE RAZ NA ZAWSZE – PIOTR ZAREMBA W RZ: “Na razie Joe Biden ma więcej szans na przeforsowanie swojej wolnościowej krucjaty. Zwłaszcza że republikanie są w stosunku do spraw międzynarodowych fatalnie podzieleni, podobnie jak w roku 1941. Część posuwa się drogą Trumpa, choćby po to, aby wyraziście różnić się od demokratów. Część – można powiedzieć spod znaku tradycji Ronalda Reagana i Johna McCaina – przebija radykalizmem antyputinowskich haseł swoich demokratycznych braci. Piszę to nie po to, aby twierdzić, że każdy przejaw asertywności Polaków wobec amerykańskiego sojusznika pchnie go w objęcia trumpowskiego egoizmu, bo to oczywisty absurd. Dla Amerykanów takie czy inne zachowania Polaków to trzeciorzędna kwestia. Ale warto mieć poczucie, że akurat w tej sprawie trafiliśmy na dogodny moment historyczny, co wcale nie jest oczywiste, a tym bardziej dane raz na zawsze”.

— FEDERALIZM GROZI POTENCJALNYM ZEPCHNIĘCIEM POLSKI I INNYCH PAŃSTW NASZEGO REGIONU DO STATUSU PERYFERII – DALEJ ZAREMBA W RZ: “Tendencje federalistyczne, otwarcie przejawiane przez Berlin, a wspierane warunkowo przez Paryż, byłyby dla polskiego bezpieczeństwa korzystne tylko wtedy, gdybyśmy mieli pewność, że zachodnioeuropejskie elity szczerze i definitywnie zrewidowały swój stosunek do rosyjskiego imperializmu. Na razie dowodów na to nie mamy i chyba długo jeszcze mieć nie będziemy. Zarazem ten federalizm grozi potencjalnym zepchnięciem Polski i innych państw naszego regionu do statusu peryferii. Dochodzą do tego jeszcze kolizje ideologiczne między polskimi konserwatystami a większością zachodnich klas politycznych”.

— CZY OPOZYCJA ZNAJDZIE RECEPTĘ NA POGODZENIE EUROENTUZJASTYCZNEGO FEDERALIZMU Z KONSEKWENTNYM KURSEM ANTYPUTINOWSKIM I PROAMERYKAŃSKIM? – JESZCZE ZAREMBA: “Naturalnie sytuacja zmieni się, jeśli władzę w Polsce obejmie obecna opozycja. Czy znajdzie ona receptę na pogodzenie euroentuzjastycznego federalizmu z konsekwentnym kursem antyputinowskim i proamerykańskim? Jest to możliwe, ale bynajmniej nie oczywiste”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art38056921-czy-ukraina-jest-w-ogole-wazna-dla-usa

— JEST POSTĘPOWANIE PROKURATURY WS. ŚMIERCI SYNA POSŁANKI KO – RZ: “Prokuratura Rejonowa w Szczecinie wszczęła postępowanie w sprawie śmierci Mikołaja Filiksa, niespełna 16-letniego syna posłanki Koalicji Obywatelskiej Magdaleny Filiks”.

— MAGDALENA FILIKS, SZCZECIŃSKA POSŁANKA KOALICJI OBYWATELSKIEJ, POINFORMOWAŁA O ŚMIERCI SWOJEGO SYNA MIKOŁAJA. CHŁOPIEC W MARCU SKOŃCZYŁBY 16 LAT. Magdalena Filiks zaznaczyła, że w imieniu swoim i córek prosi „media” o uszanowanie prywatności jej rodziny.
https://twitter.com/FiliksMagdalena/status/1631743754917822465?s=20

— SPRAWĘ ŚMIERCI DZIECKA POSŁANKI SKOMENTOWAŁ DONALD TUSK: Rozliczymy PiS z każdego łajdactwa, ze wszystkich ludzkich krzywd i tragedii, do jakich doprowadzili, sprawując władzę. Przyrzekam.
https://twitter.com/donaldtusk/status/1631905206257565696?s=20

— „RYNEK WALKI NA ŚMIERĆ I ŻYCIE POMIĘDZY WYKONAWCAMI”. CO JESZCZE WYPŁYNIE Z AFERY ŚMIECIOWEJ W WARSZAWIE? – MAŁGORZATA ZUBIK W GW: “Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w sprawie śmieci. Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba straszył kryzysem odpadowym i mówił, że „może będą kolejne zatrzymania”. Okazało się, że dyrektorką w ratuszu była żona aresztowanego Rafała Baniaka. Złożyła wymówienie. (…) Marek Szolc, radny Lewicy, apelował, by kwestię korupcji zostawić prokuraturze i sądom. – Nie jest to forum do dyskusji na ten temat – mówił radny. Zachęcał, by rozmawiać o kosztach utylizacji śmieci i o tym, jak obniżyć opłatę warszawiakom. Dopytywał też o Joannę Baniak, żonę Rafała Baniaka na stanowisku dyrektora Biura Informatyki. Okazało się, że złożyła rezygnację z pracy w ratuszu. Jest na wypowiedzeniu”.
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,29524863,byla-afera-reprywatyzacyjna-jest-smieciowa-kubek-cba-dla.html

— OT, PLATFORMIE ZNOWU SIĘ PRZESTAWIŁA WAJCHA I TERAZ BĘDĄ UPRAWIAĆ TAK WCZEŚNIEJ PRZEZ NICH HEJTOWANE ROZDAWNICTWO – GALOPUJĄCY MAJOR W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Sam pomysł został ogłoszony przez Tuska podobnie jak większość poprzednich pomysłów PO: mimochodem, bez przygotowania, bez dodatkowych wyliczeń i trochę od niechcenia. Ot, Platformie znowu się przestawiła wajcha i teraz będą uprawiać tak wcześniej przez nich hejtowane rozdawnictwo. Tak przynajmniej wygląda ta koncepcja na pierwszy rzut oka”.

— TO POKAZUJE, JAK DUŻY JEST GŁÓD DEBATY POLITYCZNEJ O REALNYCH PROBLEMACH – DALEJ MAJOR W KP: “Pomysł Donalda Tuska o kredytach 0 proc. i 600+ do najmu mieszkania wreszcie, być może po raz pierwszy do lat, rozgrzał opinią publiczną. To pokazuje, jak duży jest głód debaty politycznej o realnych problemach, nawet jeśli proponowane pomysły okazują się co najmniej dyskusyjne”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/uregulowanie-rynku-mieszkan-komentarz-galopujacego-majora/

— WERDYKT TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO MOŻE ZAPAŚĆ SZYBKO, I UNIA MOŻE TYM RAZEM DOTRZYMAĆ DANEGO SŁOWA. ALE MOŻE BYĆ TEŻ TAK, ŻE ZNAJDZIE JAKIŚ KOLEJNY PRETEKST – JACEK KARNOWSKI: „Werdykt Trybunału Konstytucyjnego może zapaść szybko, i Unia może tym razem dotrzymać danego słowa. Ale może być też tak, że znajdzie jakiś kolejny pretekst (jest w tym mistrzynią) i fundusze wstrzyma. Jest to zresztą bardzo, bardzo prawdopodobne. Ale nie jest i nie będzie to winą rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale dwóch czynników: zamordystycznych intencji Unii, która testuje na Polsce nowy, nielegalny w świetle traktatów model ustrojowy, oraz ciężkiej pracy polskiej opozycji, swoim państwowym nihilizmem przebijającej wszystko, co kiedykolwiek widziały Bruksela i Strasburg. To opozycja legitymizowała ataki na Polskę. To ona uwiarygadniała – tak milczeniem, jak i oklaskami – nawet największe bzdury, wypowiadane na temat naszego państwa w Parlamencie Europejskim i w szeroko pojętej debacie publicznej. W końcu w haśle „ulica i zagranica” drugi człon odnosił się do sankcji wymierzonych w Warszawę. Sankcji, co także trzeba zapamiętać, których nie wstrzymano nawet w obliczu wojny i polskiej, heroicznej pomocy dla walczącego sąsiada.

— PODTRZYMUJĘ SWOJE STANOWISKO, ŻE TRZEBA BYŁO PODJĄĆ PRÓBĘ POROZUMIENIA Z UNIĄ EUROPEJSKĄ, NAWET NA GORZKICH WARUNKACH – DALEJ KARNOWSKI: „Podtrzymuję swoje stanowisko, że trzeba było podjąć próbę porozumienia z Unią Europejską, nawet na gorzkich warunkach. To jest i będzie ważny argument: rząd naprawdę próbował zbudować linię porozumienia z Brukselą, choć wiedział, że może to być zajęcie jałowe. Poszedł na daleko idące ustępstwa. Jeśli i tym razem dostanie czarną polewkę, wszystko będzie jasne dla każdego, kto dostrzega rzeczywistość choćby w elementarnym stopniu”.

— POLSKA – I TAKŻE EUROPA – TERAZ BEZDYSKUSYJNIE WŁAŚNIE TEGO POTRZEBUJĄ: ZWYCIĘSTWA PIS-U MIMO UNIJNYCH SANKCJI. TAKIE ROZSTRZYGNIĘCIE BYŁOBY PRZEŁOMEM W HISTORII CAŁEJ UNII – JACEK KARNOWSKI: „Czy w tych warunkach da się wygrać? Jestem przekonany, że tak, choć łatwo nie będzie. Ale Polska – i także Europa – teraz bezdyskusyjnie właśnie tego potrzebują: zwycięstwa PiS-u mimo unijnych sankcji. Takie rozstrzygnięcie byłoby przełomem w historii całej Unii. Oznaczałoby przełamanie potężnej fali, która wielu dziś wydaje się wręcz tsunami. Byłoby to zwycięstwo, które mogłoby przynieść ustrojowy przełom w całej Unii. Okazałoby się, że moc unijnego szantażu nie oznacza śmiertelnego wyroku. Szanse na to, że projekt budowy państwa scentralizowanego, w którym kraje takie jak Polska spadają do roli zarządzanych z centrum prowincji, znalazłby się być może w śmiertelnych opałach”.
https://wpolityce.pl/polityka/636778-jesienia-mozemy-obalic-nielegalny-model-ustrojowy-unii

— JESTEM W TEJ SPRAWIE ZDANIA ADAMA MICHNIKA. TO ŻE KOŚCIÓŁ TRACI NATURALNY AUTORYTET UMOŻLIWIAJĄCY NAUCZANIE NAS O CZYMKOLWIEK, NIE JEST NICZYM DOBRYM. NIE JEST TAK, ŻE W SETKACH POLSKICH MIAST, MIASTECZEK I WSI, POJAWI SIĘ KTOŚ INNY – PIOTR ZAREMBA W INTERII: ‘Oczywiście można by tu dodać ileś uwag o tym, że Kościół pozbawił się dodatkowo autorytetu skandalami seksualnymi czy wojowniczym wtrącaniem się w bieżącą politykę. Arcybiskup Jędraszewski też ma w sferze politykowania swoje „dokonania”. Ale czy gdyby był ostrożniejszy, bardziej taktowny, nie irytowałby tak samo? Zaryzykuję twierdzenie, że też by go coraz mniej chętnie słuchano. Księża mogli przesadzać, drażnić, popełniać w swoim nauczaniu moralnym kiksy, ale… Jestem w tej sprawie zdania Adama Michnika. To że Kościół traci naturalny autorytet umożliwiający nauczanie nas o czymkolwiek, nie jest niczym dobrym. Nie jest tak, że w setkach polskich miast, miasteczek i wsi, pojawi się ktoś inny, kto zajmie jego miejsce i będzie nam mówił, jak żyć. Oczywiście masa ludzi odetchnie z ulgą: uwolniliśmy się od ciężaru. Ja rozumiem, dlaczego tak się dzieje. Ale radości z tego powodu we mnie nie znajdziecie. Polska nie będzie od tego lepsza”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-arcybiskup-jedraszewski-ma-tym-razem-racje-tylko-co-z-tego,nId,6632447

— URODZINY: Adam Daniel Rotfeld (kończy 85 lat), Dorota Gawryluk, Marta Kuligowska, Barbara Bubula, Joanna Sokolińska, Michał Kania, Piotr Markiewicz. NIEDZIELA: Beata Biel, Stanisław Iwanicki, Marek Woźniak.