— POLSKA ZMUSIŁA SCHOLZA DO DZIAŁANIA – POLITICO EUROPE: “Jak powiedzieli wyżsi urzędnicy w Berlinie, pozwolenie Polsce na eksport bez wysyłania czołgów samemu nie miałoby politycznego sensu dla Niemiec. Oczekuje się, że Scholz wyda oficjalne oświadczenie dziś po południu o godzinie 13:00 w Bundestagu (…). Przed debatą kanclerza z parlamentarzystami narastała presja, zwłaszcza po tym, gdy we wtorek Polska zmusiła Scholza do działania. Decyzja ta jest znaczącym zwrotem dla Scholza i może okazać się decydującym momentem, torując drogę szerszej koalicji krajów do wysłania czołgów, aby pomóc Ukrainie w walce z rosyjskimi najeźdźcami”.
https://www.politico.eu/article/allies-two-leopard-tank-battalions-ukraine-germany-olaf-scholz-nato-allies-volodymyr-zelenskyy-mark-rutte-spain-norway-joe-biden/

— DECYZJA NIEMIEC WZMACNIA POLSKĘ I MORAWIECKIEGO – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Choć czasem w tej sprawie nasze władze być może zachowywały się niezdarnie czy zbyt nachalnie starały się przedstawić jako lider pomocy Ukrainie, to końcowy efekt jest pozytywny. A sam premier Morawiecki może się pochwalić osobistym sukcesem, co może dodać mu kilka punktów w wewnątrzkrajowej polityce. Opozycji trudno będzie go za to krytykować, a on sam lubi się chwalić, więc jeśli nie „przegrzeje” tematu, wzmocni w obozie władzy swoją pozycję”.
https://www.rp.pl/komentarze/art37837931-michal-szuldrzynski-decyzja-niemiec-ws-leopardow-wzmacnia-polske-i-morawieckiego

— SFRUSTROWANI WYBORCY OPOZYCJI PILNIE POTRZEBUJĄ POZYTYWNEGO SYGNAŁU – JERZY BACZYŃSKI W TYGODNIKU POLITYKA: “Znowu mieliśmy spektakl samobiczowania się opozycji. To ciekawy paradoks: o ile wyborcy Kaczyńskiego, owe żelazne 30 proc., są w swojej partii i jej liderze wręcz zakochani, lojalni, gotowi przyjąć każdy taktyczny zwrot i mądrość etapu, o tyle najbardziej aktywny elektorat opozycji sprawia wrażenie, jakby nie lubił reprezentujących go partii i polityków, a nawet sam siebie. Łatwo wpada w nerwy, w defetyzm (zapewne radośnie podsycany przez pisowskich trolli), ma bardzo nikłe poczucie wspólnoty, za to wieczną pretensję, że opozycja nie działa tak sprawnie jak PiS”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2198804,1,trzech-tenorow-i-bas.read

— MOSKWA RZUCA NA SZALĘ WSZYSTKIE ZASOBY, NAWET ZA CENĘ DEKONSPIRACJI. JAKIE TAJNE DŹWIGNIE ZMUSZAJĄ SIKORSKIEGO DO UDZIAŁU W TEJ OPERACJI? – MICHAŁ KARNOWSKI: “Sikorski pewnie nie przypadkowo czyni to w momencie gdy presja prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego na Berlin i cały Zachód, zaowocowała powstaniem koalicji czołgowej, sojuszu wolnych leopardów. Moskwa wie, że to może zmienić losy tej wojny. Moskwa musi to zatrzymać! Moskwa szaleńczo rzuca na szalę wszystkie swoje zasoby, nawet za cenę ich dekonspiracji. Jakie tajne dźwignie zmuszają Sikorskiego do udziału w tej operacji? Nie widzi, że obrzydliwa moskiewska propaganda słabnie, potrzebuje paliwa. Już raz, po przerwaniu Nord Stream go dostała. Teraz kolejna porcja. Nie zakładam, że nie wie co robi. Wie. W tym kontekście trzeba to też czytać. W tej jednej sprawie, pomocy Ukrainie, Polacy są zjednoczeni. Jaki szatan (moskiewski?) nakazuje Sikorskiemu rozrywać tę jedność? A Tuskowi to żyrować?”
https://wpolityce.pl/polityka/631470-jaki-szatan-moskiewski-nakazuje-to-sikorskiemu

— PRZEJĄŁ ROLĘ KORWIN-MIKKEGO – JACEK LIZINIEWICZ W NIEZALEŻNEJ: “Ostatnie wypowiedzi dają nam już dość argumentów, by tego polityka unikać. Dziś bowiem przejął on na siebie rolę, która jeszcze parę sezonów temu była przeznaczona dla Janusza Korwin-Mikkego, Aleksandra Jabłonowskiego i Mateusza Piskorskiego”.
https://niezalezna.pl/472707-dzionek-w-towarzystwie-radka

— ROSJA KUPIŁA SOBIE SANKCJE NA POLSKĘ – TOMASZ SAKIEWICZ W NIEZALEŻNEJ: “Widać ogromną zbieżność działań skorumpowanych posłów i ataków na Polskę. Pytanie tylko, czy rząd Maroka albo Kataru angażowałby miliony euro, żeby organizować nagonkę na nasz kraj? Chyba nikt w to nie wierzy. Jest jednak rząd, który miał w tym głęboki interes – rosyjski. Osłabienie Polski oznaczało uderzenie w pomoc dla Ukrainy”.
https://niezalezna.pl/472695-rosja-kupila-sobie-sankcje-na-polske

— 7 LAT TEMU Grzegorz Schetyna został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

— URODZINY: Miłada Jędrysik, Michał Jaros, Agnieszka Pasternak.