— NAWET NIEMIECKA FIRMA RHEINMETALL POWIEDZIAŁA OFICJALNIE, ŻE ZAMIERZA WYSŁAĆ, ŻE BYŁABY W STANIE WYSŁAĆ PONAD 100 CZOŁGÓW – PMM W BBC WORLD: “Po co trzymać je w magazynach? Nawet niemiecka firma Rheinmetall powiedziała oficjalnie, że zamierza wysłać, że byłaby w stanie wysłać ponad 100 czołgów Leopard. To są liczby, o których mówimy i które są potrzebne na Ukrainie natychmiast”.

— POLSKI I WOLNEGO ŚWIATA NIE STAĆ NA NIEWYSŁANIE CZOŁGÓW LEOPARD I NOWOCZESNEJ BRONI NA UKRAINĘ – dalej PMM w BBC.
https://wpolityce.pl/polityka/631466-premier-swiata-nie-stac-na-niewyslanie-broni-na-ukraine

— NALEŻY LICZYĆ SIĘ Z TYM, ŻE W RAZIE UTRATY ŹRÓDEŁ ZAOPATRZENIA UKRAIŃCY BĘDĄ MUSIELI WYCOFAĆ SIĘ Z BACHMUTU. TRAGEDII NIE MA, ROSJANIE I TAK BĘDĄ TU MIELI WIELKIE TRUDNOŚCI – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Należy liczyć się z tym, że w razie utraty źródeł zaopatrzenia Ukraińcy będą musieli wycofać się z Bachmutu. Tragedii nie ma, Rosjanie i tak będą tu mieli wielkie trudności. Teren jest niesprzyjający, musieliby wybrać jakiś dalszy kierunek działania. A ponieważ nie umieją finezyjnie nacierać, nie ma mowy o jakichś błyskotliwych manewrach. Przemieszczają się, przełamując obronę bez końca, mają tempo nie większe niż dorodny winniczek. Niestety oznacza to też potężne straty – rosyjski walec po drodze rozjeżdża wszystko, na co natrafi”. https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2198984,1,335-dzien-wojny-rosjanie-wtaszczyli-wyrzutnie-na-dachy-w-moskwie-akt-desperacji.read

— CZY BERLIN PORZUCIŁ „SCHOLZOWANIE” NA STAŁE, CZY JEDYNIE POD SILNĄ PRESJĄ – TAKŻE POLSKI – W KOŃCU ULEGŁ W SPRAWIE CZOŁGÓW? – JACEK KARNOWSKI: “W sumie lepiej późno niż wcale, ale szkoda, że tak późno. Każda istotna decyzja w sprawie pomocy Ukrainie jest drogą przez mękę, i wymaga od przyjaciół tego kraju, w tym także, a może przede wszystkim, od Polski, zużywania sił, które można poświęcić na inne, równie pilne sprawy. Nie wiemy więc jeszcze, czy Berlin zdecydował się porzucić owo „scholzowanie” na stałe, czy też uległ presji bądź uznał, że ponosi zbyt wielkie straty. Na taką ocenę jest jeszcze zbyt wcześnie”.

— W ZABIEGACH O LEOPARDY KLUCZOWĄ ROLĘ ODEGRAŁA POLSKA – DALEJ JACEK KARNOWSKI: “W zabiegach o Leopardy kluczową rolę odegrała Polska. Premier Morawiecki zabiegał o niemiecką zgodą niemal codziennie, budował też szeroką koalicję w tej sprawie. Polska zaoferowała swoje czołgi, i zapowiedziała ich wysłanie nawet bez zgody Berlina – by zwiększyć presję. Codziennie też dzwonili do niego w tej sprawie politycy ukraińscy. Tak samo było w okresie poprzedzającym wojnę, tak jak w pierwszych godzinach i dniach po agresji: Polska dała wszystko, co mogła, a nawet więcej”.

— NAWET W OBLICZU WOJNY I SPRAW ZASADNICZYCH NIE DOROSŁA DO KIEROWANIA PAŃSTWEM – DALEJ KARNOWSKI: “Broniąca się po kolejnych wpadkach opozycja sięga po broń wyjątkowo nikczemną: fałszuje przeszłość, i to tę, sprzed roku. Potwierdza tym samym opinię, że nawet w obliczu wojny i spraw zasadniczych nie dorosła do kierowania państwem. To są ludzie skrajnie nieodpowiedzialni, którzy dla władzy zrobią absolutnie wszystko, także kosztem bezpieczeństwa Polski”.
https://wpolityce.pl/polityka/631463-czy-berlin-porzucil-scholzowanie-na-stale-nie-ma-pewnosci

— JEŚLI DYSKUSJA O ROSYJSKIEJ WINIE SIĘ NIE ODBĘDZIE, A KRAJE EUROPEJSKIE WRÓCĄ DO ZWYKŁEJ WYMIANY HANDLOWEJ, TO CZY CZĘŚĆ TEJ WINY PRZEJDZIE NA JEJ EUROPEJSKICH PARTNERÓW? TE PYTANIA SĄ FUNDAMENTALNE – KAROLINA WIGURA W KULTURZE LIBERALNEJ: “Zdefiniowanie rosyjskiej winy i wprowadzenie jej pojęcia do debaty europejskiej mogłoby mieć znaczenie zasadnicze. W sposób klarowny dałoby wyobrażenie o tym, na czym polega tożsamość europejska i jaka jest różnica między nią a tożsamością rosyjską.  Wtedy z innego punktu widzenia moglibyśmy oglądać pomysły na zmienianie Rosji na przykład przez handel, które tak popularne były do czasu wojny w Niemczech i które prawdopodobnie jeszcze wrócą. Moglibyśmy zadawać w uzasadniony sposób pytania: co musiałaby zrobić Rosja, aby ponownie pojawić się w Bundestagu? A także: jeśli dyskusja o rosyjskiej winie się nie odbędzie, a kraje europejskie wrócą do zwykłej wymiany handlowej, to czy część tej winy przejdzie na jej europejskich partnerów? Te pytania są fundamentalne, ponieważ, aby funkcjonować w zglobalizowanym świecie, potrzebne są nie tylko narzędzia praktyczne, ale klarowność pojęć, jasność idei etycznych i wyobrażenie sprawiedliwości”.
https://kulturaliberalna.pl/2023/01/24/problem-rosyjskiej-winy-karolina-wigura/

— MOSKWA ZŁOŻYŁA MU GŁOŚNE PODZIĘKOWANIA. TERAZ ZASŁUŻYŁ NA NASTĘPNE – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “Zabawa trwa więc w najlepsze, epitety przelatują nad głowami obywateli, a hasło „rozbiór Ukrainy” utrwala się w głowach, także tych, które pracują nad strategią Kremla. To już kolejny powód, by tamtejsi stratedzy czuli wdzięczność do Sikorskiego. Po jego wesołym wpisie o tym, że za wybuch Nord Stream2 na Bałtyku odpowiadają bracia Amerykanie, Moskwa złożyła mu głośne podziękowania. Teraz zasłużył na następne”.

— SZKODA, ŻE POLITYK Z TAK DUŻYM DOŚWIADCZENIEM, NIE ZAUWAŻA, ŻE JEGO ZBROJNE ZAJAZDY DZIAŁAJĄ NA RZECZ WROGA, A JEGO SAMEGO ELIMINUJĄ Z NAPRAWDĘ POWAŻNYCH GIER – DALEJ DĄBROWSKA W RZ: “Ale tak to już jest z harcownikami. Wojują ze światem i tną na oślep. Zawsze może oberwać nie ten, który akurat powinien. Tylko szkoda, że polityk z tak dużym doświadczeniem, także partyzanckim, nie zauważa, że jego zbrojne zajazdy działają na rzecz wroga, a jego samego eliminują z naprawdę poważnych gier”.
https://www.rp.pl/komentarze/art37830801-zuzanna-dabrowska-harcownik-radoslaw-sikorski

— KREML ZACIERA RĘCE. ROZBIÓR UKRAINY WG DUETU SIKORSKI-ROSTOWSKI – ŁUKASZ ROGOJSZ W INTERII: “Politycy PO sugerowali, że rząd myślał o rozbiorze Ukrainy. Nic nie zgadza się tutaj z faktami. (…) Kremlowska propaganda ma z tego używanie, a w imię wojny polsko-polskiej wizerunek naszego państwa został poważnie nadszarpnięty”.

— KOMPLETNIE NIE WYTRZYMUJE KONFRONTACJI Z FAKTAMI I RZECZYWISTOŚCIĄ – DALEJ ROGOJSZ: “Trudno ocenić, czy w tej całej sytuacji więcej szkody Polsce przynosi sugestia, że polski rząd planował rozbiór Ukrainy na początku wojny, czy brnięcie w ten scenariusz, podpierając go argumentacją, która kompletnie nie wytrzymuje konfrontacji z faktami i rzeczywistością. Przyjrzyjmy się pięciu punktom, które zdaniem ex-wicepremiera Rostowskiego potwierdzają zasadność zarzutu, że rząd Mateusza Morawieckiego rozważał rozbiór zaatakowanego przez Rosję sąsiada. Po pierwsze, Polska decyzje o wysłaniu broni i amunicji na Ukrainę podjęła jeszcze przed wkroczeniem na jej teren rosyjskich wojsk. Już w styczniu na nieodpłatne przekazanie Ukraińcom broni i amunicji zdecydowały się Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Polska, Czechy, Litwa, Łotwa i Estonia. Jak mówił wówczas szef polskiego rządu, strona polska przekazała Ukrainie „kilkadziesiąt tysięcy pocisków i amunicji artyleryjskiej, zestawy przeciwlotnicze Grom, lekkie moździerze, drony rozpoznawcze i innego rodzaju broń o charakterze obronnym”.

— PROBLEM DLA PLATFORMY – DALEJ ROGOJSZ: “Wreszcie po trzecie, jest to problem dla samej Koalicji Obywatelskiej. Od wypowiedzi duetu Sikorski-Rostowski od kilkudziesięciu godzin odcinają się kolejni politycy KO. Z drugiej strony, zapowiedziano jednak, że obu panów nie spotka za wspomniane słowa żadna kara, ponieważ Platforma nie każe swoich polityków za pojedyncze wypowiedzi. Niesmak jednak pozostaje, bo nie mówimy o dwóch anonimowych posłach z piątego szeregu, tylko o kluczowych postaciach rządów Donalda Tuska”.
https://wydarzenia.interia.pl/autor/lukasz-rogojsz/news-politycy-po-sugerowali-ze-rzad-myslal-o-rozbiorze-ukrainy-ni,nId,6554728

— KOSINIAK-KAMYSZ O SIKORSKIM: SŁOWA, Z KTÓRYCH POWINIEN SIĘ JAK NAJSZYBCIEJ WYCOFAĆ – 300live: http://300polityka.pl/live/2023/01/25/

— PARYŻ I BERLIN NIE CHCĄ BYĆ KOJARZONE ZE ZBYT DUŻYMI DOSTAWAMI BRONI, KTÓRĄ UKRAIŃCY BĘDĄ WALCZYĆ Z ROSJANAMI. PEWNIE W NADZIEI NA SZYBKI POWRÓT DO „BUSSINES AS USUAL” – ANDRZEJ ŁOMANOWSKI W RZ: “Wszystko wskazuje na to, że Paryż i Berlin nie chcą być kojarzone ze zbyt dużymi dostawami broni, którą Ukraińcy będą walczyć z Rosjanami. Prawdopodobnie dlatego, że nadal liczą na szybkie zakończenie konfliktu. W ciągu roku wojny bezpośrednio zagrażającej bezpieczeństwu całego kontynentu oba te państwa nie zwiększyły wydatków zbrojeniowych. Pewnie w nadziei na szybki powrót do „bussines as usual”. Wtedy pieniądze przydadzą się na inwestycje w Rosji. Francja jest jeszcze w tej dobrej sytuacji, że znajduje się z dala od strefy wojny i w sumie niewiele ma do zaoferowania Kijowowi”.

— ZAGROŻONY KONTYNENT ZOSTAŁ BEZ LIDERA. ZNÓW, TAK JAK PODCZAS PIERWSZEJ I DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ, Z POMOCĄ EUROPIE MUSIAŁY PRZYJŚĆ USA – DALEJ ŁOMANOWSKI: “Zagrożony kontynent został bez lidera. Znów, tak jak podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, z pomocą Europie musiały przyjść Stany Zjednoczone. W przeciwnym wypadku europejscy sojusznicy Waszyngtonu nie byliby w stanie podjąć żadnej wspólnej decyzji. Teraz zaś wszyscy posuwają się w amerykańskim farwaterze, zadowoleni, że ktoś decyduje za nich, zdejmując z nich ciężar odpowiedzialności”
https://www.rp.pl/publicystyka/art37834481-andrzej-lomanowski-europa-bez-liderow

— NIEMIECKI PACYFIZM STAJE SIĘ NIEMORALNY – JAROSŁAW KUISZ W INTERII: “Ostatecznie zapewne Berlin ulegnie. Straty wizerunkowe na Zachodzie są ogromne. Wszystko to jednak dzieje się wolno, za wolno w stosunku do potrzeb – o czym mozolnie, każdego dnia przypomina prezydent Ukrainy. Dla niego szkodliwość pacyfistycznej propagandy w sytuacji, gdy ktoś nas brutalnie zaatakował, nie ulega żadnym wątpliwościom. Niestety, Ukraina potrafi sobie dobrze wyobrazić świat po ewentualnym zwycięstwie prezydenta Putina. Kanclerz Olaf Scholz chyba jeszcze nie do końca”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-dlaczego-niemiecki-pacyfizm-staje-sie-niemoralny,nId,6554477

— MIĘDZY BAJKI MOŻNA WŁOŻYĆ MARZENIA O: WSPÓLNEJ EUROPEJSKIEJ ARMII, SAMODZIELNOŚCI STRATEGICZNEJ UNII EUROPEJSKIEJ, RYWALIZACJI GOSPODARCZEJ UE Z USA NA GLOBALNYM RYNKU I TYM PODOBNE ROZWAŻANIA, KTÓRYMI BYLIŚMY KARMIENI PRZEZ OSTATNIE LATA – MACIEJ STRZEMBOSZ W RZ: “Natomiast między bajki można włożyć marzenia o: wspólnej europejskiej armii, samodzielności strategicznej Unii Europejskiej, rywalizacji gospodarczej UE z USA na globalnym rynku i tym podobne rozważania, którymi byliśmy karmieni przez ostatnie lata. Np. wobec załamania gospodarczej globalizacji wywołanej wojną w Ukrainie i groźbą inwazji chińskiej na Tajwan, okazało się nagle, że Europa, by gospodarczo przetrwać, musi się ubiegać o utrzymanie specjalnych stosunków handlowych ze Stanami Zjednoczonymi, co w logiczny sposób powinno doprowadzić do tworzenia obszaru gospodarczej współpracy, pokrywającego się z obszarem wpływów NATO czy szerzej: zachodnich demokracji”.
https://www.rp.pl/publicystyka/art37834311-maciej-strzembosz-tragifarsa-czyli-polska-racja-stanu

— MAM DZISIAJ W GŁOWIE POWAŻNY MINDFUCK. NAGLE OKAZUJE SIĘ, ŻE STARY, ZDEGENEROWANY KONSERWATYWNYM MYŚLENIEM I WSTECZNICTWEM PIS W SPRAWIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI JEST HOP DO PRZODU PRZED OPOZYCJĄ! – AGNIESZKA SZPILA W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “To, co usłyszałam w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, sprawia, że mam dzisiaj w głowie poważny mindfuck. Nagle okazuje się, że stary, zdegenerowany konserwatywnym myśleniem i wstecznictwem PiS w sprawie osób z niepełnosprawnościami jest hop do przodu przed opozycją! Paweł Wdówik, jawnie występujący przeciw aborcji, za co go nienawidzę, potrafi z drugiej strony zwołać zespół ekspertów i stworzyć 800-stronicową ustawę o wyrównywaniu szans, która jest swego rodzaju instrukcją obsługi do wdrożenia konwencji (i tu jestem jego zagorzałą fanką)”.

— OTO KOMUNIKAT DO CIEBIE, UPIORNIE OPIESZAŁA I PRZYSYPIAJĄCA OPOZYCJO. CZY NAPRAWDĘ CHCESZ, BYŚMY WRAZ OZN ZACZĘLI DEALOWAĆ Z PIS-EM, KTÓRY TOTALNIE KUMA RATYFIKOWANĄ PRZEZ CIEBIE 11 LAT TEMU KONWENCJĘ? – DALEJ SZPILA: “Oto komunikat do ciebie, upiornie opieszała i przysypiająca opozycjo. Czy naprawdę chcesz, byśmy wraz OzN zaczęli dealować z PiS-em, który totalnie kuma ratyfikowaną przez ciebie 11 lat temu konwencję? W ubiegłym tygodniu wszystkie to zobaczyłyśmy! Czy nie będziesz głosić więcej pierdoletów, że to projekt pisowski? To ustawa napisana za pieniądze unijne, a ludzie, którzy ją tworzyli, zostali przez Wdówika wybrani ponadpartyjnie – od prawa od lewa”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/szpila-juz-wy-wiecie-gdzie-jest-ta-opozycja/

— HOŁOWNIA NIE CHCE WSPÓLNEJ LISTY? TO GO OMIŃMY – MAREK BEYLIN W GW: “Dziś polską polityką rządzi Szymon Hołownia. Gdy oznajmił, że nie planuje wspólnej listy wyborczej, bo będzie ona nieskuteczna, cały obóz demokratyczny zaczął za nim powtarzać: skoro tak mówi Hołownia, to o wspólnej liście zapomnijmy. Cóż za nonsens! Łatwo sobie przecież wyobrazić rozwiązanie przeciwne. Takie mianowicie, że trzy pozostałe partie demokratyczne oznajmiają: w takim razie budujemy wspólną listę bez Hołowni”.
https://wyborcza.pl/7,75968,29391536,holownia-nie-chce-wspolnej-listy-to-go-ominmy.html

— JAK WŁADZA DYKTUJE REGUŁY DEBATY – RAFAŁ KALUKIN W TYGODNIKU POLITYKA: “Propagandowy zamęt wobec medialnych wystąpień Bogusława Grabowskiego dowodzi, że nawet słabnący PiS wciąż dyktuje populistyczne reguły debaty. Liberalna opozycja próbuje co najwyżej lawirować pomiędzy ideową mimikrą oraz obcym jej radykalizmem”.

— FUNDAMENTEM POPULISTYCZNEJ STRATEGII JEST SPOŁECZNY STRACH, ROZMAITE DZIEDZICZONE PRZEZ POKOLENIA I GŁĘBOKO ZAKODOWANE W NASZYCH STRUKTURACH MENTALNYCH BOLESNE TRAUMY – DALEJ KALUKIN: “Każdego można więc skompilować z każdym, a publikę najwyraźniej bawią kubistyczne malunki czarnych bohaterów, poskładanych z kawałków Tuska, Balcerowicza, Michnika, Jandy, Applebaum, Matczaka, Lempart, Rozenek. Choćby nawet „dawcy organów” wzajemnie się nie znosili. Bo im bardziej pokraczna wyjdzie z tego figura, tym lepiej. Trzeba jednak pamiętać, iż ma ona nie tylko bawić, ale przede wszystkim straszyć. Gdyż fundamentem populistycznej strategii jest właśnie społeczny strach, rozmaite dziedziczone przez pokolenia i głęboko zakodowane w naszych strukturach mentalnych bolesne traumy. Dla populistów nieustannie pozostają one politycznym złotem”.

— OPOZYCJA SKAZANA NA SLALOM MIĘDZY MANIFESTACJĄ I MIMIKRĄ – DALEJ KALUKIN: “Nic nie wskazuje, aby ideowo zróżnicowana i rywalizująca ze sobą opozycja znalazła sensowny sposób na wydostanie się z tej pułapki. Raczej jest skazana na dalszy slalom pomiędzy manifestacją i mimikrą. Chociaż mimo wszystko dobrze byłoby, gdyby nie traciła przy tym z oczu i nie usuwała z mowy swoich bazowych wartości ani też nie rozmieniała ich na drobne. Bo kiedy nadejdzie jej czas, staną się naprawdę niezbędne”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2198618,1,my-i-oni–czyli-jak-wladza-dyktuje-reguly-debaty.read

—  POZA BLOKADĄ KPO OPOZYCJA NIE MA NIC – MICHAŁ KARNOWSKI: “Przy wszystkich zastrzeżeniach i wątpliwościach. Wiele z nich jest słuszne. Wnioski na przyszłość trzeba wyciągać. Nigdy więcej w takie projekty nie wchodzić, kawałka władzy Brukseli już nie oddawać. Bo skoro oszukali raz, będą oszukiwać dalej. Ale dzisiaj, teraz, u progu wyborczego roku, trzeba zacisnąć zęby i ten temat zamknąć. Bo musimy się zbroić, bo wieją na świecie niebezpieczne wiatry, także gospodarcze. I dlatego też, że tu rozstrzyga się ważny element wyborczego wyniku w roku 2023. Poza blokadą KPO opozycja nie ma nic. Nic. I to także, między wierszami, mówi nam Grzegorz Schetyna”.
https://wpolityce.pl/polityka/631315-wciaz-chca-wywalic-kompromis-w-sprawie-kpo

— SŁOWACJA IS THE NEW WĘGRY? – ALEKSANDRA PYKA W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Przy takich notowaniach na horyzoncie pojawia się szansa na powstanie koalicji quasi-mafijnych partii SMER i HLAS oraz ekstremistów z Republiki – może się nawet okazać, że od razu zdobędzie ona większość. To fatalna wiadomość nie tylko dla Słowacji. (…) Na ostatnim zjeździe swojej partii Fico zapowiedział, że jak tylko jego partia dojdzie do władzy, to skończy z pomocą wojskową dla ogarniętej wojną Ukrainy. Były premier nigdy otwarcie nie potępił ataku Rosji na Ukrainę, co rusz neguje skuteczność sankcji, a swoje wystąpienia wykorzystuje do szerzenia prokremlowskiej propagandy”.
https://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/slowacja-is-the-new-wegry-prawie-polowa-badanych-chcialaby-w-kraju-autorytaryzmu/

— PREZYDENT UKRAINY WOŁODYMYR ZELENSKI KOŃCZY DZIŚ 45 LAT!

— 17 LAT SZKŁA KONTAKTOWEGO, 9 LAT DO RZECZY.

— URODZINY: Stanisław Tyczyński, Ryszard Czarnecki, Justyna Pochanke, Kazimierz Barczyk, Jacek Włosowicz, Janusz Czapiński, Katarzyna Zdanowicz.