— LEOPARDY MOGĄ JUŻ NIE ZDĄŻYĆ NA BITWĘ POD BACHMUTEM. NOWE POSTĘPY ROSJAN – SYTUACJA NA FRONCIE W RAPORCIE WITOLDA GŁOWACKIEGO NA OKO.PRESS: “ Sytuacja Ukraińców pod Bachmutem powoli – ale nieubłaganie – się pogarsza. Na północ od Dońca Rosjanie coraz intensywniej usiłują odepchnąć Siły Zbrojne Ukrainy spod Kreminnej i Swatowego. (…) Decyzje [ws czołgów] podejmowane w końcu stycznia będą więc miały przełożenie na realia na polu walki na przełomie marca i kwietnia”.

— BITWA POD BACHMUTEM PRZYBIERA CORAZ BARDZIEJ NIEKORZYSTNY DLA UKRAIŃCÓW OBRÓT – DALEJ GŁOWACKI W OKU: “Bitwa pod Bachmutem przybiera coraz bardziej niekorzystny dla Ukraińców obrót. Do pierwszej dekady stycznia za ten kierunek uderzenia odpowiadali głównie najemnicy z Grupy Wagnera, wspierani uzupełnieniami sformowanymi z byłych więźniów i rekrutów z mobilizacji. Obecnie rośnie tam udział jednostek regularnej rosyjskiej armii – w tym wojsk powietrznodesantowych”.
https://oko.press/leopardy-moga-juz-nie-zdazyc-na-bitwe-pod-bachmutem-nowe-postepy-rosjan-sytuacja-na-froncie

— JEŚLI WŁAŚCIWE ROSYJSKIE NATARCIE WIOSENNE TEŻ ZOSTANIE TAK ZORGANIZOWANE, UKRAINA DA RADĘ JE ODEPRZEĆ – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Jeśli właściwe rosyjskie natarcie wiosenne też zostanie tak zorganizowane, Ukraina da radę je odeprzeć. Bo Rosjanie wolno się uczą, wciąż popełniając te same błędy. Ponieważ podobno człowiek uczy się na błędach, widać, że tej nauki pobierać muszą sporo. Podobnie zresztą było na przełomie kwietnia i maja w Donbasie. Wszyscy czekali na nową rosyjską ofensywę. A gdy zaczęły się rosyjskie nieudolne szturmy, nikt nie mógł uwierzyć, że to już. To chyba jakieś rozpoznanie walką – mówiono. A teraz z kolei Rosjanie działają wiecznym przełamaniem. Od czerwca, kiedy utknęli, nie robią nic innego, tylko przełamują obronę. Nieustająco. Innych faz natarcia po prostu nie widać”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2198786,1,334-dzien-wojny-glupota-i-osli-upor-rosjanie-nie-wiedza-jak-sie-naciera.read

— BABIS TAK JAK ORBAN IGRA Z BEZPIECZEŃSTWEM NASZEGO REGIONU – JERZY HASZCZYŃSKI W RZ: “Byłego premiera Czech nie od dzisiaj fascynuje polityka Orbána. Teraz, walcząc o prezydenturę, tak jak Węgier igra z bezpieczeństwem naszego regionu. (…) Mielibyśmy poważny kłopot, gdyby się okazało, że Babiš słusznie zdiagnozował zmianę w podejściu społeczeństwa do wojny. Liczymy na utrzymanie prozachodniego i proukraińskiego kursu Pragi i czekamy na wizytę prezydenta generała. Jeden Orbán w regionie to i tak za dużo”.
https://www.rp.pl/komentarze/art37828101-jerzy-haszczynski-pacyfista-babis

— WIEDZĄ DOBRZE, ŻE CZAS CORAZ TO BARDZIEJ INTENSYWNEGO DOPOSAŻANIA MILITARNEGO UKRAINY JEST OGRANICZONY – JAN ROKITA W DZIENNIKU POLSKIM: “Raz, po prostu dlatego, że jest kłamstwem, którego wszyscy są doskonale świadomi. Biden, Scholz czy Macron, którzy rzucają dziennikarzom już coraz bardziej od niechcenia: „Tak długo, jak będzie trzeba”, wiedzą dobrze, że czas coraz to bardziej intensywnego doposażania militarnego Ukrainy jest ograniczony. Tyle tylko, że z oczywistych względów nie chcą, a prawdę mówiąc, nie potrafiliby nawet określić tutaj rozsądnej granicy”.

— MASKUJE ON BOWIEM BEZRADNOŚĆ LIDERÓW WOLNEGO ŚWIATA, GDY IDZIE O PLAN ZAKOŃCZENIA TEJ CORAZ BARDZIEJ KRWAWEJ I NIEBEZPIECZNEJ DLA ŚWIATA WOJNY – DALEJ JAN ROKITA: “Ale ów slogan rodzi mój rosnący niepokój głównie z innego, poważniejszego powodu. Maskuje on bowiem bezradność liderów wolnego świata, gdy idzie o plan zakończenia tej coraz bardziej krwawej i niebezpiecznej dla świata wojny. Jest najzupełniej jasne i racjonalne, dlaczego Zełenski odmawia rozmowy na temat hipotetycznych warunków rozejmu czy pokoju z Rosją: bo ani Ameryka, ani Europa nie sformułowała dotąd oferty, która gwarantowałaby powojennej Ukrainie bezpieczeństwo i rozwój”.

— ZEŁENSKIEMU ZOSTAJE TYLKO JEDNO: BIĆ SIĘ BEZ KOŃCA I BEZ WZGLĘDU NA ZNISZCZENIA, SZANTAŻUJĄC PRZY TYM ZACHÓD SWOJĄ ODWAGĄ I NIEUSTĘPLIWOŚCIĄ – KONKLUZJA JANA ROKITY: “A skoro Biden ciągle nie chce Ukrainy w NATO, zaś Paryż i Berlin zwodzą Kijów z wnioskiem o akcesję do Unii, to Zełenskiemu zostaje tylko jedno: bić się bez końca i bez względu na zniszczenia, szantażując przy tym Zachód swoją odwagą i nieustępliwością. Jestem jednak pewien, że nawet przywódca Ukrainy sam sobie musi stawiać czasem pytanie: „Tak długo, jak będzie trzeba… To znaczy jeszcze ile?”.
https://plus.dziennikpolski24.pl/luksus-wlasnego-zdania-jana-rokity-tak-dlugo-jak-bedzie-trzeba/ar/c1-17216587

— Bielan: Przy dobrej kampanii wyborczej jesteśmy w stanie osiągnąć lepszy wynik niż 41% – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2023/01/24/

— PIS ZACZYNA WIERZYĆ, ŻE NIEKONIECZNIE MUSI PRZEGRAĆ I NABIERA WIATRU W ŻAGLE – ANTONI PODOLSKI W ROZMOWIE Z DOROTĄ WYSOCKĄ-SCHNEPF W GW
: “Obawiam się, że mamy do czynienia z dość groźnym psychologicznie procesem, kiedy rządzący zaczynają wierzyć, iż niekoniecznie muszą przegrać. Zaczynają wierzyć, że mogą utrzymać władzę. Skala błędów, jakie popełnia opozycja i łatwość szantażowania opozycji moralnie – a bo właśnie powiemy, że sprzyjacie Rosji, a że osłabiacie wysiłek wojenny, a że pozbawiacie nas funduszy europejskich, a to, a tamto – powodują, iż PiS nabiera wiatru w żagle i zaczyna wierzyć, że może nie będzie tak źle”.

— MAM BARDZO DUŻY DYSTANS OD STRONY PROFESJONALNEJ DO JAKOŚCI I WIARYGODNOŚCI TYCH TZW. DOWODÓW CZY POSZLAK, WSKAZUJĄCYCH NA ZWIĄZKI AGENTURALNE POLITYKÓW RZĄDZĄCEJ KOALICJI Z ROSJĄ – DALEJ PODOLSKI U WYSOCKIEJ-SCHNEPF W GW: “Byłem oficerem Urzędu Ochrony Państwa, później dwukrotnie wiceministrem spraw wewnętrznych i raz jeszcze powtarzam: mam bardzo duży dystans od strony profesjonalnej do jakości i wiarygodności tych tzw. dowodów czy poszlak, wskazujących na związki agenturalne polityków rządzącej koalicji z Rosją”.
https://wyborcza.pl/7,82983,29387990,grozny-psychologicznie-proces-pis-zaczyna-wierzyc-ze-niekoniecznie.html

— KONSOLIDACJA WEWNĄTRZ PARTII I OŻYWIENIE ZAINTERESOWANIA — TO ZYSKAŁ SZYMON HOŁOWNIA W OSTATNICH DNIACH. POTRZEBOWAŁ TEGO, BO POLSKA 2050 OD MIESIĘCY OSIADAŁA NA MIELIŹNIE – AGATA SZCZĘŚNIAK W OKO.PRESS: “„Potrzebowaliśmy tego” — powiedział mi w sobotę jeden ze współpracowników Hołowni. Chodziło i o głosowanie z 13 stycznia, i o polityczną awanturę, jaka później wybuchła. Konsolidacja wewnątrz partii i ożywienie zainteresowania — to zyskał Hołownia. Przez ostatnie miesiące Polska 2050 osiadła na mieliźnie. Poza momentami, gdy wracało pytanie o wspólną listę opozycji, nie budziła większego zainteresowania opinii publicznej”.

— NIC DZIWNEGO, ŻE BURZY TO KREW RESZCIE OPOZYCJI – DALEJ PISZE SZCZĘŚNIAK W OKO.PRESS: “Odróżnianie się jest podstawowym etapem formowania się podmiotowości. I właśnie ten proces w przypadku Polski 2050 obserwujemy. Polska 2050 próbuje się otrząsnąć ze stanu pisklęcego. Nic dziwnego, że burzy to krew reszcie opozycji”.

— HOŁOWNIA NIE CHCE SIĘ STAĆ DRUGIM TRZASKOWSKIM – DALEJ SZCZĘŚNIAK W OKU: “Wydaje się, że Hołownia nie chce podzielić losu Rafała Trzaskowskiego. Gdy latem 2021 Tusk wrócił do polskiej polityki i zapowiedział, że stanie na czele PO, Trzaskowski chciał mu rzucić wyzwanie i konkurować o fotel przewodniczącego. Ale szybko przestał chcieć i podporządkował się Tuskowi. Do dziś czeka na swoją drugą szansę. Hołownia nie chce czekać”.

— SZCZĘŚNIAK O PRZEKAZIE Z RADYKALNYM CENTRUM – DALEJ W OKU: “Hołownia zapowiedział, że będzie budował „radykalne centrum”. Czyli co? „Radykalne centrum” — niedawno zdefiniował Paweł Konzal, przewodniczący fundacji Lepsze Życie, w tekście w „Rzeczpospolitej”: „centrum to większość pomiędzy, a jego radykalność powinna polegać na nieustępliwej i niewahającej się obronie przed radykalizmami z prawej i lewej strony”.
https://oko.press/koszmar-kaczynskiego-czy-koszmar-opozycji-sprawdzamy-dokad-zmierza-polska-2050-szymona-holowni

— POGLĄDY PARTII HOŁOWNI SĄ CHARAKTERYSTYCZNE JAK BUDYŃ Z GROSZKIEM – ANI OBIAD ANI DESER – CHCE TĘ POZYCJĘ UTRZYMAĆ – KATARZYNA PRZYBORSKA W KRYTYCE POLITYCZNEJ: „Radykalne centrum” − tak nazwał pozycję Polski 2050 w czasie sobotniego zjazdu Szymon Hołownia i jakkolwiek jest to oksymoron, a poglądy partii są charakterystyczne jak budyń z groszkiem – ani obiad ani deser – chce tę pozycję utrzymać. Nie jest to łatwe, bo w centrum już jest tłok. Pewnie dlatego potrzebna jest „radykalność” i „odwaga”.

— TAK WTEDY, JAK I TERAZ PO PRÓBUJE WSZYSTKICH ZAGONIĆ POD JEDEN, NAJLEPIEJ WŁASNY SZTANDAR – DALEJ PRZYBORSKA: “Tak wtedy, jak i teraz PO próbuje wszystkich zagonić pod jeden, najlepiej własny sztandar, kwestię programu pozostawiając na  po wyborach, podczas gdy pozostałe partie demokratyczne właśnie o programie i warunkach współpracy chcą rozmawiać”.

— W TEN SPOSÓB PARTIA BEZ PROGRAMU OKAZUJE SIĘ NAJODPOWIEDZIALNIEJSZA – DALEJ PRZYBORSKA W KRYTYCE: “Może po prostu grają tak, jak potrafią, ale pomysł jednej listy bez gotowości negocjacji postulatów wygląda na próbę szantażu: nie chcecie iść razem, to znaczy jesteście nieodpowiedzialni i przez was przegramy kolejną kadencję. W ten sposób partia bez programu okazuje się najodpowiedzialniejsza”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/budyn-z-groszkiem-razem-czy-osobno/

— CHCE OSIĄGNĄĆ WIELE, ALE WCIĄŻ PARADUJE W PRZEBRANIU PIĘKNODUCHA, KTÓREMU WYDAJE SIĘ, ŻE TAKŻE SZEROKIEJ PUBLICZNOŚCI UGNĄ SIĘ OD TEGO WIDOKU KOLANA – PRZEMYSŁAW SZUBARTOWICZ W INTERII: “Szymon Hołownia stał się gwiazdą ostatnich dni, ponieważ zagrał na nosie Donaldowi Tuskowi, czego on – jako doświadczony solista i lider największej partii opozycyjnej – zapewne nie lubi. Postawił się hegemonowi, sprowadził na siebie wiadra internetowych pomyj od przeciwników z lewa i prawa, zaznaczył swoją odrębność na scenie politycznej, ale przede wszystkim przestał być zagadką po stronie opozycyjnej. Dziś już wiadomo, że umie zrobić wokół siebie medialny szum, ale wiadomo także, że jest na bakier z realną polityką. Chce osiągnąć wiele, ale wciąż paraduje w przebraniu pięknoducha, któremu wydaje się, że także szerokiej publiczności ugną się od tego widoku kolana”.

— SZUBARTOWICZ O NADZIEI NA CUD ŚW. KINGI: “Czas mija. W jednej ze swoich książek Hołownia, który wciąż może odegrać pozytywną rolę w polskiej polityce, opiewał św. Kingę. Ponoć uczyła ona, że nawet w najbardziej skomplikowanych kwestiach można porozumieć się z partnerem. Jeszcze chwila, a opozycji zostanie już tylko skorzystanie z jej porad i czekanie na cud, bo na wszystko inne będzie za późno”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/szubartowicz/news-co-z-tym-holownia,nId,6552037

— TAK JAK W 2014 R. KACZYŃSKI ZROZUMIAŁ, ŻE PRZEZ SWÓJ NEGATYWNY ELEKTORAT NIE WYGRA WYBORÓW 2015 R. I POSTAWIŁ NA DUDĘ I SZYDŁO, TAK DZIŚ TUSK POWINIEN POMYŚLEĆ O TAKTYCZNYM SOJUSZU Z TRZASKOWSKIM POZWALAJĄCYM UCIEC OD GĘBY, KTÓRĄ PRZYPIĄŁ MU PIS – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Nie zmienia to jednak faktu, że i Platforma i Tusk powinni wyniki tego badania (i innych) gruntownie przemyśleć. Tak jak w 2014 roku Jarosław Kaczyński zdał sobie sprawę, że ma na tyle silny elektorat negatywny, że nie wygra ani wyborów prezydenckich ani parlamentarnych i postawił na Andrzeja Dudę oraz Beatę Szydło, tak dziś Tusk powinien pomyśleć o jakimś taktycznym sojuszu z Trzaskowskim, dzięki któremu zdjąłby z siebie odium negatywnego wizerunku i wykorzystał popularność prezydenta Warszawy”.

— HOŁOWNIA STAJE SIĘ ALTERNATYWĄ DLA TYCH WSZYSTKICH, KTÓRZY SĄ ROZCZAROWANI DOTYCHCZASOWĄ POLARYZACJĄ, ALE TEŻ NIE ODPOWIADA IM TO, CO ROBI PIS – KONKLUZJA SZUŁDRZYŃSKIEGO. 
https://www.rp.pl/komentarze/art37823621-michal-szuldrzynski-tusk-trzaskowski-i-holownia-w-niebezpiecznym-trojkacie

— EUROPOSEŁ UDERZA W ŚWIĘTĄ TRADYCJĘ, BIEDROŃ CHCE ZAKAZAĆ SPOWIEDZI DZIECI – jedynka Faktu.

— WSPÓŁPRACA PROGRAMOWA OPOZYCJI JEST JAK YETI – WSZYSCY O TYM MÓWIĄ, ALE NIKT NIE WIDZIAŁ – TOMASZ SAWCZUK W KULTURZE LIBERALNEJ: “Zaognianie konfliktu opozycji w tej sprawie nie jest w interesie partii demokratycznych. Wybór nie był oczywisty. Istniały niezłe argumenty na rzecz obu stanowisk. Podobnie jak w 2021 roku, poświęcanie przesadnej uwagi temu głosowaniu pomaga odwracać uwagę od głównego problemu: przecież zamiast tego opozycja mogłaby się skupić na krytykowaniu nieudolności rządu. Tymczasem współpraca programowa opozycji jest trochę jak yeti – wszyscy o tym mówią, ale chyba nikt nie widział”.
https://kulturaliberalna.pl/2023/01/23/sawczuk-dlaczego-opozycja-kloci-sie-o-kpo/

— URODZINY: Tomasz Sekielski, Wojciech Maziarski, Zbigniew Derdziuk, Wojciech Orliński, Paweł Szałamacha.