— ZAKŁADAMY, ŻE PRZEZ CAŁĄ ZIMĘ OBIE STRONY KONFLIKTU BĘDĄ AKTYWNE, PRÓBUJĄC ZADAĆ SOBIE JAK NAJWIĘKSZE STRATY I NIE DOPUŚCIĆ, BY PRZECIWNIK ODPOCZĄŁ CZY LEPIEJ SIĘ ZORGANIZOWAŁ – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Walki wokół Bachmutu i Soledaru nie tracą na intensywności. Rosjanie z uporem godnym lepszej sprawy próbują oskrzydlić Bachmut, by odciąć miasto od dróg zaopatrzenia, ale wciąż są powstrzymywani przez obrońców, którzy walczą nadludzkim już wysiłkiem. Nie lepiej jest na pozostałych odcinkach frontu, głównie na północy pod Swiatowem i na południu – w rejonie Doniecka. Mimo to większych zmian linii frontu nie ma. Nie każdy atak ma na celu ofensywę mającą uzyskać zdobycze terenowe i takich pozycyjnych walk należy się spodziewać w najbliższym czasie”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2192880,1,287-dzien-wojny-natarcie-czy-nie-natarcie-razwiedka-bojem-u-rosjan-jakas-inna.read

— POLITYCZNY PLAN CZWARTKU: PJK W CHOJNICACH, KONFERENCJA GLAPIŃSKIEGO, PAD Z CICHANOUSKĄ, WITEK Z PRZEWODNICZĄCYM RADY NAJWYŻSZEJ UKRAINY – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/12/08/

— KURSKI SIĘ SPRAWDZI W BIZNESIE – PIOTR SKWIROWSKI W RZ: “Szukam jasnych stron w nominacji byłego szefa TVP. Kurski mówi, a jakże, że chce dalej służyć Polsce. Do niedawna bardzo źle jej służył. W Banku Światowym nowych wielkich szkód, poza wizerunkowymi, nam pewnie nie wyrządzi. Ale może mam małą wyobraźnię”.
https://www.rp.pl/opinie-ekonomiczne/art37568781-piotr-skwirowski-kurski-teraz-sprawdzi-sie-w-biznesie

— KACZYŃSKI JEST W STANIE WYBACZYĆ MU WIELE. TYLE, ILE INNYM NIE WYBACZA NIGDY – AGNIESZKA KUBLIK W GW: “Ta historia pokazuje, że Kaczyński i jego przyjaciele mają przemożny wpływ na karierę Jacka Kurskiego, a sam Kaczyński jest w stanie wybaczyć mu wiele. Tyle, ile innym nie wybacza nigdy. Taka jest siła fałszywej przyjaźni w polityce”.
https://wyborcza.pl/7,75398,29236447,falszywych-przyjaciol-poznaje-sie-w-polityce-dlaczego-kaczynski.html

— JACEK GĄDEK O TYM JAK ADAM GLAPIŃSKI MIAŁ SIĘ ODWDZIĘCZYĆ KURSKIEMU ZA CZAS ANTENOWY: „Glapa” miał, słyszymy w PiS, dług wdzięczności wobec Jacka Kurskiego. Prywatnie są zresztą dobrymi znajomymi. – Jacek Kurski zapewniał Adamowi Glapińskiemu czas antenowy w TVP i to w zasadzie nielimitowany. Prezes NBP ma powody do wdzięczności – słyszymy w PiS”.

— GĄDEK CYTUJE POLITYKÓW PIS, ŻE “KURSKI ZOSTAŁ BANKSTEREM”: “- Jego ambicje polityczne były dużo większe niż to, co realnie można było mu zaproponować – potwierdza jeden z ważnych polityków PiS. Nowogrodzka nie złożyła mu nawet ważnej oferty ministerialnej. Kurski odszedł więc – choć może tylko czasowo – z polityki. – Zasilił szeregi banksterów i może od tej strony podejdzie premiera – śmieje się nasz rozmówca z PiS”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,29234969,kulisy-nominacji-dla-kurskiego-nie-wiedzial-ze-takie-stanowisko.html

— ORGANIZACJE PROTESTUJĄ PO ODWOŁANIU PRZEZ RPO ZASTĘPCZYNI RZECZNIKA HANNY MACHIŃSKIEJ – DOMINIKA SITNICKA W OKO.PRESS: “Prawniczki, aktywiści oraz organizacje społeczne wystosowują słowa wsparcia dla odwołanej zastępczyni. I nie kryją zdziwienia oraz zaniepokojenia decyzją RPO. W internecie pojawiło się także wydarzenie zapowiadające demonstrację pod Biurem RPO w czwartek o godz. 13.00. Wydarzenie organizują Stowarzyszenia Wolność Równość Demokracja oraz Wolna Prokuratura”.
https://oko.press/rpo-machinska-dymisja-protest

— JEŚLI OPOZYCJA SIĘ NIE PRZEBUDZI I NIE ZACZNIE ROZMAWIAĆ Z ROLNIKAMI O TYM, CO DLA NICH WAŻNE, WIEŚ PONOWNIE ZAGŁOSUJE NA PIS. I OBÓZ WŁADZY ZNOWU WYGRA WYBORY PARLAMENTARNE – KRYSTYNA NASZKOWSKA W GW: “Socjologowie od lat powtarzają, że partia, która wygrywa wybory na wsi, wygrywa też w całym kraju. Wszyscy politycy opozycji znają to hasło, ale wyraźnie puszczają je mimo uszu. Tak tylko można tłumaczyć ich całkowitą bierność w relacjach z mieszkańcami wsi. Partie opozycyjne kompletnie olewają wieś, a zwłaszcza rolników i ich oczekiwania”.

— NASZKOWSKA PISZE W GW O SCHYŁKU AGROUNII I SZANSACH ARDANOWSKIEGO: “Przez chwilę wydawało się, że PiS-owi może na wsi zagrozić Agrounia, był nawet moment, kiedy w sondażach dawano jej 5 proc. poparcia. Ale to minęło. (…) Ardanowski ma tak dobrą na wsi opinię, że chodzą słuchy, iż PiS próbuje go przekonać, by do resortu wrócił. Ale były minister być może ma inne plany. Być może zechce jednak spróbować zgarnąć część głosów wsi w najbliższych wyborach – samodzielnie albo z kimś, np. Agrounią, Konfederacją czy Solidarną Polską. To byłby dla PiS-u dobry wariant, gdyby jednak opozycja się przebudziła i zechciała z mieszkańcami wsi poważnie o ich przyszłości i swoich planach porozmawiać. To byłoby zabezpieczenie dla rządów PiS-u – zamiast prawdziwej opozycji część głosów wsi przejąłby były minister z PiS-u. Taki czarny scenariusz opozycja też musi brać pod uwagę”.
https://wyborcza.pl/7,75968,29229845,jak-opozycja-wsi-tak-wies-opozycji-a-wybory-znowu-wygra-pis.html

— DOBRE SONDAŻE PARTII MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI SĄ JAK YETI, MÓWIĄ O NICH LUDZIE ZIOBRY, ALE NIKT ICH NIE WIDZIAŁ – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Dobre sondaże partii ministra sprawiedliwości są jak yeti, mówią o nich ludzie Ziobry, ale nikt ich nie widział. Ziobro do ułożenia list po jego myśli będzie kolebał koalicyjną łodzią. Będzie blefował politycznie, grając va banque, ale nie ma już mocnych kart w rękach. Po opuszczeniu koalicji nie będzie miał gdzie pójść. Dla Solidarnej Polski nie ma życia poza koalicją z PiS, ale dla PiS rządowe życie bez partii Ziobry jest możliwe”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art37568961-jacek-nizinkiewicz-rzad-pis-przetrwa-bez-partii-ziobry

— TO NIE SĄDOWNICTWO, TO WŁADZA LUDOWA W NOWYM WYDANIU – MICHAŁ KARNOWSKI: “To nie sądownictwo, to władza ludowa w nowym wydaniu. Bezczelna, zakłamana, brutalna i mająca prawo w pełnej pogardzie. Przewidywalne w sumie dziecko braku jakiejkolwiek poważnej weryfikacji, lustracji, reformy po odzyskaniu niepodległości. Jak Bierut zaplanował, jak Jaruzelski wykończył – tak jest. Pewni siebie, bo unijny szantaż i błędy po stronie obozu propolskiego (pewien straszny lipiec) zatrzymały reformy w połowie drogi”.

— DZIŚ CZAS TAKI, ŻE WIELE ZROBIĆ NIE MOŻNA. WOJNA ZA GRANICAMI WYMUSZA (CHYBA) MĘSKIE ZACIŚNIĘCIE ZĘBÓW – DALEJ KARNOWSKI: “Dziś czas taki, że wiele zrobić nie można. Wojna za granicami wymusza (chyba) męskie zaciśnięcie zębów. Ale wiedzcie rozgrzani politycznie panie i panowie sędziowie, że Polacy to wszystko widzą. Wiedzą, że to wy jesteście największym zagrożeniem dla praworządności. Kiedyś całą tę parodię sądownictwa Polacy rozpędzą i zbudują od nowa”.
https://wpolityce.pl/polityka/625335-to-nie-sadownictwo-to-wladza-ludowa-w-nowym-wydaniu

— W KAŻDEJ CHWILI JESTEŚMY W STANIE GŁOSOWAĆ ZA USTAWAMI, KTÓRE ODBLOKUJĄ PIENIĄDZE Z KPO – BORYS BUDKA W ROZMOWIE Z MAGDALENĄ PERNET W INTERII: “W każdej chwili jesteśmy w stanie głosować za ustawami, które odblokują pieniądze z KPO. Co więcej, my przygotowaliśmy konkretne projekty i one od kilku miesięcy już leżą w Sejmie. Dla Platformy Obywatelskiej nigdy nie było problemem, kto przedstawia ustawę, dla nas liczy się jej treść i pozytywny skutek dla Polski i Polaków. Jeżeli rozwiązania są dobre, to zawsze za nimi zagłosujemy. Dla nas bezpieczeństwo Polaków nie jest kartą do politycznej gry, jak dla Kaczyńskiego i PiS”.

— MY WPROWADZIMY TAKIE ROZWIĄZANIA, KTÓRE BĘDĄ WPISANE W BUDŻET NA STAŁE I BĘDĄ FAKTYCZNYM DODATKOWYM ŚWIADCZENIEM DLA WSZYSTKICH EMERYTÓW – BUDKA MÓWI PERNET O DODATKOWYCH EMERYTURACH: “Nie ma w tej chwili czegoś takiego jak 13. i 14. emerytura, to PR-owski zabieg PiS-u. To są dodatki do emerytur tylko dla wybranych. My wprowadzimy takie rozwiązania, które będą wpisane w budżet na stałe i będą faktycznym dodatkowym świadczeniem dla wszystkich emerytów”.

— NIKT NIE NAKAZUJE GRZEGORZOWI SCHETYNIE CZY JAKIEMUKOLWIEK INNEMU POLITYKOWI, BY PRZERYWAŁ CIĄŻĘ. ALE JAKO CZŁONEK PO JEST ZOBOWIĄZANY DO STOSOWANIA SIĘ DO UCHWAŁ WŁADZ PARTII – DALEJ BUDKA W INTERII: “Nikt nie nakazuje Grzegorzowi Schetynie czy jakiemukolwiek innemu politykowi, by przerywał ciążę. Ale jako członek PO jest zobowiązany do stosowania się do uchwał władz partii. A stanowisko zarządu krajowego PO, przyjęte z mojej rekomendacji jako ówczesnego przewodniczącego, jest jasne: nie naruszając swobody sumienia zagwarantujemy Polkom prawo wyboru. Bo wierzymy, że to kobiety, a nie politycy, wiedzą co jest dla nich najlepsze. Właśnie na tym polega istota wolności. Poza tym nie wierzę, że były przewodniczący PO aprobuje obecny stan prawny. A powrotu do tego, co było, już po prostu nie ma. I nie będzie”.
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-borys-budka-nikt-nie-nakazuje-schetynie-zeby-przerywal-ciaze,nId,6453698

— JUŻ ZAPOMNIELIŚMY, JAKIE JEST PIS JAKO OPOZYCJA. ALE PREZES PRZYPOMNIAŁ – KATARZYNA SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “A przecież przyszła władza, jeśli nastąpi przełom, będzie miała ciężko i bez tego. Będzie się mierzyć z rządami w sytuacji zagrożenia ze strony Rosji, inflacji, być może kryzysu. Do tego dochodzi wyzwanie uzdrowienia państwa po rządach populistów – przywrócenia praworządności, naprawienia tego, co zostało zepsute, i nadgonienia tego, co zostało zaniedbane. Trzeba będzie odkręcić deformy i przeprowadzić reformy. Wszystko to trzeba będzie robić w warunkach parlamentarnego chaosu, jaki bez wątpienia będzie wywoływało PiS. Wiatru w żagle populistów dodadzą wybory prezydenckie, które powinny się odbyć mniej więcej dwa lata po parlamentarnych. Nowy parlament zacznie więc pracę u progu kolejnej kampanii wyborczej”.

— JEŚLI PIS MIAŁOBY PRZEGRAĆ WYBORY, TO NAJPRAWDOPODOBNIEJ NADAL POZOSTANIE SIŁĄ, Z KTÓRĄ TRZEBA SIĘ BĘDZIE LICZYĆ – DALEJ SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “Jeśli PiS miałoby przegrać wybory, to najprawdopodobniej nadal pozostanie siłą, z którą trzeba się będzie liczyć. Nawet jeśli stanie się bezradne w parlamentarnych głosowaniach, wciąż będzie miało prezydenta, Trybunał Konstytucyjny, NBP. To z założenia instytucje niezależne od władz, stąd ich kadencje niepokrywające się z kadencjami Sejmu, jednak w rękach PiS-u jako opozycji najprawdopodobniej będą narzędziem walki politycznej”.

— OPOZYCJA NIE WYDAJE SIĘ DOBRZE PRZYGOTOWANA – KONKLUZJA SKRZYDŁOWSKIEJ-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “Co więcej, na to ważne starcie, jakim są najbliższe wybory, opozycja nie wydaje się dobrze przygotowana. Nie ma planu zwycięstwa ani planu na państwo po wyborach. Zapowiedzi prezesa o tym, jak będzie uprzykrzał życie rządzącym, jeśli przegra, brzmią tym bardziej groźnie. Może właśnie mają wywoływać efekt mrożący – nie wybierajcie ich, bo wtedy państwo runie, już my się o to postaramy?”
https://kulturaliberalna.pl/2022/12/08/skrzydlowska-kalukin-juz-zapomnielismy-jakie-jest-pis-jako-opozycja-ale-prezes-przypomnial/

— NOWY RAPORT BGK O 3W (WODA, WĘGIEL, WODÓR): WARTOŚĆ TEGO RYNKU W POLSCE WYNOSI BLISKO 5 MLD DOLARÓW:
http://300polityka.pl/biznes/2022/12/07/nowy-raport-bgk-o-3w-woda-wegiel-wodor-wartosc-tego-rynku-w-polsce-wynosi-blisko-5-mld-dolarow/

— 4. rocznica śmierci Jolanty Szczypińskiej. Zmarła w 2018 roku, po ciężkiej chorobie, w wieku zaledwie 61 lat.

— URODZINY: Katarzyna Sławińska, Marek Pol, Jacek Michałowski, Tomasz Lenz, Joanna Kos-Krauze, Michał Królikowski.