​​– 5 LAT TEMU Beata Szydło złożyła rezygnację z urzędu premiera, podając gabinet do dymisji, którą prezydent Andrzej Duda przyjął i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego.

— ATAKI NA BAZY W ROSJI? CZY TO PRZEŁOM? – ANDRZEJ ŁOMANOWSKI NA JEDYNCE RZ: “Ukraińcy zaskoczyli Kreml i zadali cios kilkaset kilometrów za linią frontu. Zgodnie z rosyjską doktryną wojny atomowej atak na lotniska bombowców strategicznych to jeden z czterech powodów ewentualnego odwetowego ataku jądrowego”.
https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art37561231-ataki-na-bazy-w-rosji-czy-to-przelom-w-wojnie

— UWAGA: LECĄ POCISKI Z UKRAINY! – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Bezprecedensowy atak na dwie rosyjskie bazy strategiczne ujawnił kolejną słabość Rosji – kompletnie nieszczelny system obrony powietrznej państwa. Co by było, gdyby to NATO wykonało zmasowany atak pociskami manewrującymi?”

— FISZER O BAJDURZENIU MACRONA – DALEJ NA PORTALU POLITYKI: “Przypomina nam się teraz bajdurzenie prezydenta Emmanuela Macrona, że Rosji trzeba zapewnić gwarancje bezpieczeństwa. A jakież to niebezpieczeństwo jej grozi? Atak któregoś z państw NATO? Czy Francja pragnie zaatakować Rosję, a jednocześnie chce jej zapewnić bezpieczeństwo? Czy Litwini chcą ruszyć na Moskwę? Albo ktoś spoza NATO, np. Kazachstan? Czy prezydent Francji nie widzi, że Rosja plecie bzdury o tym, że jest zagrożona? To odwracanie kota ogonem, a co ma kot pod ogonem, to każdy wie. I tam lądują tego rodzaju pomysły”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2192764,1,286-dzien-wojny-uwaga-leca-pociski-z-ukrainy-gdzie-sie-podziala-obrona-powietrzna-rosji.read

— POLSKIE ZESTAWY OBRONY POWIETRZNEJ BRONIĄ UKRAINY – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “Polskie zmodernizowane zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Newa S-125 bronią Ukrainy. Zdjęcia charakterystycznych wyrzutni pojawiły się w ukraińskich mediach społecznościowych. (…) W końcu listopada za wzmocnienie systemu obrony przeciwlotniczej Ukrainy między innymi Polsce dziękował sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Wówczas nie podano jednak typu wyrzutni, jakie zostały dostarczone Ukrainie”.
https://wyborcza.pl/7,75398,29229186,polskie-zestawy-obrony-powietrznej-na-wojnie-w-ukrainie.html

— MAREK OSTROWSKI W TYGODNIKU POLITYKA NAZYWA PROPOZYCJĘ MACRONA PONURYM ŻARTEM: “Zresztą w nadziejach na rozmowy z Putinem czy negocjacje pokojowe tkwi smutny paradoks: trudno z kimś negocjować, a potem go skazywać. Chyba że ruszy go sumienie i sam wymierzy sobie karę. Ale – w przypadku Putina – nie zanosi się na to. Sumienie? Ponure żarty”.

— … A HISTORIĘ STOSUNKÓW ZACHODU Z ROSJĄ OSTROWSKI NAZYWA POWAŻNYM OSTRZEŻENIEM: “Niedawna historia stosunków Zachodu z Rosją powinna być ważnym ostrzeżeniem dla wszelkich nowych posunięć wobec Moskwy. Przez lata pracy w dziale zagranicznym naszej redakcji zgromadziłem niemałe archiwum. Dziś wyciągam z niego ciekawy raport światowej Komisji Trójstronnej (USA, Japonia, Europa) z 2006 r. Teza: podejmowane wcześniej przez Zachód wysiłki angażowania Rosji do współpracy, proklamowanie z nią „partnerstwa strategicznego”, a nawet powierzenie jej przewodnictwa w Grupie Ośmiu (G8, tak było!) nie doprowadziły do lepszych z nią stosunków”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2192746,1,macron-znow-chce-rozmawiac-z-putinem-to-jakas-lamiglowka-czy-ponury-zart.read

— JEŚLI PUTIN ZGODZI SIĘ NA ZAWIESZENIE BRONI, EUROPA DRAMATYCZNIE SIĘ PODZIELI – JAROSŁAW KUISZ W INTERII: “To powinno nam uzmysłowić, że prezydent Putin ma pewnego asa w rękawie. Otóż, gdyby chciał, mógłby zasiać ogromne ziarno niezgody, pomiędzy dzisiejszymi sojusznikami. Wystarczyłoby zamarkować gotowość do rozmów ponad głowami Kijowa, Warszawy i Tallina. Udać chęć dialogu na temat przyszłości, lecz jeszcze bez konkretnych ustępstw. Wówczas mogłaby się pojawić w państwach demokratycznych silniejsza, oddolna presja na rządy, by jak najszybciej zakończyć konflikt, który przyczynia się do wysokich cen, rosnącej inflacji itd. (…) To powinno nam uzmysłowić, że prezydent Putin ma pewnego asa w rękawie. Otóż, gdyby chciał, mógłby zasiać ogromne ziarno niezgody, pomiędzy dzisiejszymi sojusznikami. Wystarczyłoby zamarkować gotowość do rozmów ponad głowami Kijowa, Warszawy i Tallina. Udać chęć dialogu na temat przyszłości, lecz jeszcze bez konkretnych ustępstw. Wówczas mogłaby się pojawić w państwach demokratycznych silniejsza, oddolna presja na rządy, by jak najszybciej zakończyć konflikt, który przyczynia się do wysokich cen, rosnącej inflacji itd.”.

— I ZOSTANIEMY WTEDY NA LODZIE? W PEWNYM SENSIE TAK – KONKLUZJA KUISZA W INTERII: “I zostaniemy wtedy na lodzie? W pewnym sensie tak. Zawieszenie broni, nawet niedoskonałe, sprawi, że po prostu będzie ginęło mniej ludzi. Z drugiej strony, na geopolitycznej mapie świata „na zawsze” już zostanie punkt zapalny, miejsce prowokacji i strachu przed możliwą wojną. Nasza część świata dołączy do takich miejsc, jak Tajwan, Izrael czy Korea Południowa, gdzie pokojem można się cieszyć tylko do pewnego stopnia. O beztrosce życia we własnym, niepodległym kraju nie będzie już mowy. Nerwowa suwerenność na dobre stanie się naszą codziennością. My to wiemy i dlatego chcemy, jak mówi Kurczab-Redlich, zwycięstwa. Jednak należy mieć świadomość, że najważniejsze decyzje w tej sprawie i tak zapadną ponad naszymi głowami. Nasze protesty nic tutaj nie zmienią, niestety”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/kuisz/news-jesli-putin-zgodzi-sie-na-zawieszenie-broni-europa-dramatycz,nId,6456058

— KOLEJNA PORAŻKA TRUMPA, DEMOKRACI WYGRYWAJĄ SENAT W GEORGII: https://www.politico.com/news/2022/12/06/trump-loses-again-georgia-runoff-results-00072685

— PIASECKI: MÓWI SIĘ O NADZWYCZAJNYM POSIEDZENIU SEJMU PRZED ŚWIĘTAMI. KOSINIAK: JESTEŚMY GOTOWI NA PRZYJĘCIE USTAWY PRZYWRACAJĄCEJ PRAWORZĄDNOŚĆ W SN – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/12/07/

— PIS WCIĄŻ MOCNO NA CZELE – TAK RZ PISZE O NOWYM SONDAŻU: 
https://www.rp.pl/polityka/art37561271-sondaz-pis-wciaz-mocno-na-czele-kaczynski-moze-liczyc-na-co-trzeci-glos

— TUSK NIEŚWIADOMIE MOŻE SPRZYJAĆ PODKOPYWANIU ETYKI WYRZECZEŃ NA RZECZ UKRAINY – RAFAŁ KALUKIN W DZISIEJSZYM WYDANIU TYGODNIKA POLITYKA: “Zresztą Donald Tusk – na każdym kroku obciążający PiS odpowiedzialnością za spadający standard życia – nieświadomie może nawet sprzyjać podkopywaniu etyki wyrzeczeń na rzecz sąsiada. Chociaż mimo wszystko to prawica pewnie ma większy problem z utrzymaniem swoich wyborców w ryzach. W jej elektoracie przyziemne frustracje przenikają się przecież z orientacją nacjonalistyczną, która w Polsce często przybiera postać antyukraińską. I niestety nie można wykluczyć, że takie akcenty z czasem zagoszczą na prawych rubieżach obozu rządzącego. Ale na szczęście cały ten emocjonalny konglomerat przynajmniej dziś jeszcze nie znajduje politycznego ujścia. W znacznej mierze właśnie dlatego, że stojące naprzeciwko siebie wielkie obozy muszą się bardzo pilnować, aby nie dostarczyć przeciwnikowi pretekstu do oskarżenia o granie na rosyjską nutę. Nie ma więc tego złego, co by na dobre nie wyszło?”
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2192338,1,na-tropach-ruskiego-szpiega.read

— JEŚLI OPOZYCJA W WYBORACH SKOŃCZY JAK POLSKA REPREZENTACJA NA MUNDIALU, ZOSTANIE JEJ JUŻ TYLKO MARTYROLOGIA. I NIEZAWODNE SŁÓWKO „ALE” – PRZEMYSŁAW SZUBARTOWICZ W INTERII: “Jeśli przy okazji rzucimy okiem na polską politykę – która być może niewiele ma wspólnego z polską duszą, ale z pewnością jest emanacją aktualnej kondycji społecznej – to dostrzeżemy wiele podobieństw do narracji o zwycięskich porażkach. Dobrym przykładem jest tu opozycja. Ciągle mówi o jednej liście wyborczej, opowiada o konieczności wygranej, planuje głębokie rozliczenia, dzieli skórę na niedźwiedziu, ale jest skłócona, nie umie wznieść się ponad podziały i nie rozumie, że aby kogoś z czegoś rozliczać, trzeba mieć odpowiednią liczbę głosów w parlamencie. Jeśli w wyborach skończy jak polska reprezentacja na mundialu, zostanie jej już tylko martyrologia. I niezawodne słówko „ale”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/szubartowicz/news-najczestsze-slowo-polskie,nId,6453800

— PROWADZONE OD RANA DO WIECZORA ATAKI NA LIBERALIZM SPRAWIŁY, ŻE POD ZNAKIEM ZAPYTANIA STANĘŁA SAMA DEMOKRACJA – JAROSŁAW KUISZ W KULTURZE LIBERALNEJ: “Prowadzone od rana do wieczora ataki na liberalizm sprawiły, że pod znakiem zapytania stanęła sama demokracja. Ograniczanie przeciwnikom politycznym wolności słowa w mediach publicznych, korzystanie ze wspólnych wszystkim obywatelom zasobów państwowych na rzecz jednego tylko obozu politycznego, uciekanie się w czasie kampanii wyborczej do inwigilacji konkurentów za pośrednictwem nowych technologii (takich jak program Pegasus) i parę innych zjawisk pozwala, niestety, podać w wątpliwość prawidłowość samego przeprowadzania wyborów w Polsce”.

— MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE PRZYNOSZĄ WIELU OBYWATELOM ZŁUDZENIE, ŻE BIORĄ UDZIAŁ W DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ, WYBUCH WOJNY W UKRAINIE I JEJ PRZEBIEG JEST PRZECIEŻ DOWODEM NA TO, ŻE ÓW STARY „REAL” OD CZASU DO CZASU WYKAZUJE SWOJE DRAMATYCZNE PIERWSZEŃSTWO – DALEJ KUISZ: “Media społecznościowe przynoszą wielu obywatelom złudzenie, że biorą udział w demokracji bezpośredniej, że poświęcają czas na coś istotnego. Nic bardziej błędnego, wydaje się nam mówić Müller – bez realnych instytucji demokratycznych będziemy co najwyżej bujać w wirtualnych chmurach. Na nich skoncentruje się nasza uwaga, tymczasem „na zapleczu” wirtualnego świata politycy mogą podejmować jak najbardziej realne działania, zagrażające wolności jednostek. Wybuch wojny w Ukrainie i jej przebieg jest przecież dowodem na to, że ów stary „real” od czasu do czasu wykazuje swoje dramatyczne pierwszeństwo”.
https://kulturaliberalna.pl/2022/12/06/kuisz-wojna-i-demokracja-przedmowa-do-ksiazki-demokracja-rzadzi/

— SAMO WYCHOWANIE SIĘ W WARSZAWIE DAJE NA STARCIE OGROMNY BONUS I WYDATNIE POMAGA W USTAWIENIU SIĘ NA ODPOWIEDNIM KURSIE, CZEGO WSPANIAŁE EFEKTY MOŻNA CZERPAĆ DO KOŃCA ŻYCIA – PIOTR WÓJCIK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Oczywiście warto docenić również wysiłek, jaki musieli włożyć Piasecki czy Czarnecki, by wdrapać się na szczyt. Zapewne musieli się bardziej namęczyć niż Dominika Wielowieyska, która dodatkowo pochodzi jeszcze z bardzo uprzywilejowanej rodziny. Na samym adresie domu rodzinnego daleko się nie zajedzie. Nie zmienia to faktu, że samo wychowanie się w Warszawie daje na starcie ogromny bonus i wydatnie pomaga w ustawieniu się na odpowiednim kursie, czego wspaniałe efekty można czerpać do końca życia. Rodowici warszawiacy, którym udało się dojść wysoko, mogliby to wreszcie zacząć doceniać”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/warszawa-przywileje-transformacja-pochodzenie/

— PAŃSTWO POLSKIE PIŁKĄ NOŻNĄ INTERESOWAĆ SIĘ PO PROSTU MUSI, BO SUKCESY SPORTOWE SĄ CZĘŚCIĄ JEGO ZEWNĘTRZNEGO WIZERUNKU – JACEK KARNOWSKI: “Nie można i nie trzeba ulegać tej atmosferze. Trzeba wykorzystać okazję do zbudowania naprawdę silnego, systemowego wsparcia dla szkolenia dzieci i młodzieży. Z tym mamy rzeczywisty problem. Żadnego przełamania nie będzie. Zarzuty wobec rządu były i są zarówno puste, jak i jałowe. Państwo polskie piłką nożną interesować się musi, bo sukcesy sportowe są częścią jego zewnętrznego wizerunku. To jest po prostu jego obowiązek”.
https://wpolityce.pl/polityka/625135-panstwo-polskie-pilka-nozna-interesowac-sie-po-prostu-musi

— URODZINY: Andrzej Czuma, Witold Pahl, Adam Kwiatkowski.