— 66. URODZINY PREMIER EWY KOPACZ.

— ❤️ W NIEDZIELĘ 75 URODZINY EWY MILEWICZ!

— A Jarosław Gowin skończy 61 lat. Adrian Zandberg 43. 

— WSPOMNIENIA EWY MILEWICZ Z POCZĄTKÓW SOLIDARNOŚCI: https://www.youtube.com/watch?v=S9IZ7rE_khU

— ANKA KOWALSKA O EWIE MILEWICZ I JEJ MAŁYM FIACIE: “Ewę, mieszkankę Żoliborza, jednego z gniazd opozycji, upatrzyli sobie na przedmiot wyzysku jej bliżsi i dalsi sąsiedzi – od Kuronia począwszy, na Chojeckim i Bielińskim wcale nie kończąc. Była nie tylko chętna do świadczenia żądanych zewsząd usług, ale miała małego fiata, co ją czyniło po prostu bezcenną w czasach, gdy w całym korowskim środowisku było samochodów jakieś dwa i pół. Wprędce stała się kierowcą miotanym bez litości przez redaktorów podziemnej prasy oraz Jacka Kuronia (“córeczko, podjedź tu, podjedź tam”). Rozwoziła bibułę po “sklepikach”, rozmaitych ludzi i tajemne zlecenia z adresu na adres, i w ogóle na lata odstąpiła właścicielskie prawa do swego fiacika na rzecz pazernej opozycji i jej podejrzanych interesów”.
http://komitetobronyrobotnikow.pl/czlonkowie/ewa-milewicz/

***

— (W niedzielę) 19 lat temu śmigłowiec Mi-8 z premierem Leszkiem Millerem rozbił się pod Piasecznem, w wyniku czego rannych zostało 14 spośród 15 osób na pokładzie.

***

— POLITYCZNY PLAN SOBOTY: PJK W LEGNICY I ZIELONEJ GÓRZE, PMM NA WARSAW SUMMIT, RADA NACZELNA PSL  – 300LIVE:
http://300polityka.pl/live/2022/12/03/

***

— POLSKA ODBLOKOWAŁA DECYZJĘ UE. JEST LIMIT NA BARYŁKĘ ROPY Z ROSJI – TOMASZ BIELECKI NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Pierwsze propozycje Brukseli – najpierw 65–70 dol. za baryłkę, potem 63–65 – wetowała Polska, wspierana przez Litwę i Estonię, przy cichym poparciu Amerykanów i Kanadyjczyków. Chodziło o to, by Rosja rzeczywiście odczuła uszczerbek w dochodach, a więc by limit był niższy od obecnej uśrednionej ceny ropy na światowych rynkach. – Teraz czekamy na kontrreakcję ze strony Kremla – mówi polski dyplomata w Brukseli”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2192296,1,polska-odblokowala-decyzje-ue-jest-limit-na-barylke-ropy-z-rosji.read

— WŁOCHY POD RZĄDAMI MELONI NIE REZYGNUJĄ Z WSPIERANIA UKRAINY. W STYCZNIU KOLEJNY TRANSPORT BRONI, M.IN. RAKIETY ASPIDE – Bartosz Hlebowicz w GW: “Rząd Giorgii Meloni przedłuża dekret o pomocy militarnej dla Ukrainy. Najnowsza dostawa, z systemami obrony powietrznej, w styczniu. We środę po południu włoska rada ministrów jednogłośnie postanowiła przedłużyć do 31 grudnia 2023 r. „przekazywanie środków, materiałów i sprzętu wojskowego” dla Ukrainy. Dokument identycznej treści przyjął poprzedni rząd Mario Draghiego zaraz po ataku Rosji na Ukrainę – obowiązywał on do końca tego roku”.
https://wyborcza.pl/7,75399,29213517,wlochy-pod-rzadami-meloni-nie-rezygnuja-z-wspierania-ukrainy.html

— INTENSYWNE WALKI NA WSCHODZIE UKRAINY – A NA POŁUDNIU CISZA PRZED BURZĄ – SYTUACJA NA FRONCIE W RAPORCIE WITOLDA GŁOWACKIEGO: “Rosjanie nadal utrzymują aktywność ofensywną w Donbasie. Jej słabsza niż w okresie „bitwy o Donbas”, jednak obrońcy nie mogą jej lekceważyć. Sporym wysiłkiem odpierają ponawiane przez Rosjan ataki. W ostatnich dniach Rosjanie zrobili pewne postępy na południe od Bachmutu – nie można jednak mówić o skutecznym przełamaniu tam ukraińskiego ugrupowania obronnego. Po raz kolejny pojawiają się trudne do zweryfikowania informacje, jakoby Ukraińcy przygotowywali się do rozpoczęcia działań ofensywnych w rejonie między Orechowem a Hulajpołem na Zaporożu. Ciężkie walki toczą się na północ od rzeki Doniec – na zachód od Kreminnej i Swatowego. Nie doszło tam jednak do przełamania rosyjskiej linii obrony”.

— GDYBY UKRAINA MIAŁA CHOĆ NASZE F-16 Z ICH ZASOBNIKAMI I UZBROJENIEM ORAZ OTRZYMANE Z USA HARM-Y, NIE BYŁOBY TEJ PRZEDŁUŻAJĄCEJ SIĘ JATKI W OKOPACH – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Lotnictwo bojowe jest filarem naszej obronności. Czołgi też, ale samoloty to naprawdę bardzo ważna rzecz. Gdyby Ukraina miała choć nasze F-16 z ich zasobnikami i uzbrojeniem oraz otrzymane z USA HARM-y, nie byłoby tej przedłużającej się jatki w okopach”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2192268,1,282-dzien-wojny-dlaczego-rosjanie-sa-w-powietrzu-tacy-slabi-dwa-powody

— W DZISIEJSZYCH REALIACH NIKT JUŻ CHYBA NIE MA DOŚĆ MOCY, ABY NARASTAJĄCY KRYZYS NIEODPOWIEDZIALNOŚCI SĘDZIÓW BYŁ W STANIE POWSTRZYMAĆ – JAN ROKITA W DZIENNIKU POLSKIM: “Zapaść odpowiedzialności sędziów nastąpi dopiero wówczas, jeśliby za rok opozycja wygrała wybory, i w sądach zaczęła się wewnętrzna wendetta. Prawdę mówiąc, w dzisiejszych realiach nikt już chyba nie ma dość mocy, aby narastający kryzys nieodpowiedzialności sędziów był w stanie powstrzymać. Gdyby jednak ktoś choć potrafił znieść immunitety, to przynajmniej ograniczyłby złe skutki tego kryzysu. Jednak trudno uwierzyć, iż skoro przez całe dziesięciolecia nikomu się to nie udało, to uda się akurat teraz PiS-owi. Dlatego, choć powinienem być entuzjastą projektu o likwidacji immunitetów, sceptycyzm i niewiara biorą we mnie jednak górę”.
https://plus.dziennikpolski24.pl/luksus-wlasnego-zdania-jana-rokity-sceptycyzm-i-niewiara/ar/c15-17092011

— IGOR TULEYA – SŁUSZNIE PRZYWRÓCONY, ALE HEROLD ANARCHII – PIOTR ZAREMBA W INTERII: “Przejęte przez opozycję Ministerstwo Sprawiedliwości oprze się na takich ludziach jak Igor Tuleya. Dziś Komisja Europejska zaleca Polskę zafundowanie sobie w sądownictwie anarchii pełzającej. Oni mogą postawić – w postaci czystki – na anarchię galopującą”.

— NADAL TEŻ ODGRYWA ROLĘ SĘDZIEGO-POLITYKA POZDRAWIAJĄCEGO NA SĄDOWYCH KORYTARZACH SWOICH WYZNAWCÓW. RADYKALIZMY ZIOBRY I JEGO SIĘ NAWZAJEM NAPĘDZAJĄ – DALEJ ZAREMBA: “Tuleya nie odwoływał się od swojego zawieszenia, choć prezydencka ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego dawała mu taką możliwość. Nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej zajmowała się nim z urzędu, powtórzmy: „przy okazji”. Sędzia nawet nie pojawił się na sali, gdzie go odwieszano. Bo nie uznaje legalności nowej Izby, tak jak nie uznawał prawomocności starej. W tej sytuacji radość mediów kibicujących Tulei brzmi cokolwiek fałszywie. Tuleya wyrok bowiem przyjął, ale „się nie cieszy”. Nadal też odgrywa rolę sędziego-polityka pozdrawiającego na sądowych korytarzach swoich wyznawców. Radykalizmy Ziobry i jego się nawzajem napędzają”.

— BRUKSELA ZAFUNDOWAŁA NAM ZMIANĘ POLSKIEGO SĄDOWNICTWA W PERMANENTNE POLE BITWY. SĘDZIOWIE MAJĄ ZE SOBĄ WALCZYĆ, PODWAŻAĆ WZAJEMNIE SWOJE WYROKI, MOŻNA SIĘ TEŻ ZASTANAWIAĆ, CO Z TYM ZROBIĆ W PRZYSZŁOŚCI – DALEJ ZAREMBA: “Bruksela zafundowała nam zmianę polskiego sądownictwa w permanentne pole bitwy. Sędziowie mają ze sobą walczyć, podważać wzajemnie swoje wyroki, ale nic nie jest z góry przesądzone. Pytanie tylko, jak ma na taki system patrzeć zwykły Kowalski szukający w sądach sprawiedliwości. Co jeśli jego sprawa, jego poszukiwanie sprawiedliwości, rozbije się tylko o to, że orzekał „niewłaściwy” sędzia. Przy koszmarnym tempie rozpatrywania spraw w normalnych warunkach to dodatkowa rosyjska ruletka. Można o to zgłaszać pretensję do obecnego obozu rządowego. Po co zabierał się za zmiany prawnie wątpliwe i łatwe do podważenia? Ale można się też zastanawiać, co z tym zrobić w przyszłości”.

— PO STRONIE OBECNEJ OPOZYCJI PEŁNO JEST LUDZI, KTÓRZY UWAŻAJĄ REŻYM PISOWSKI ZA STRASZNIEJSZY OD REŻYMU JARUZELSKIEGO – KONKLUZJA ZAREMBY: “Przecież TSUE orzekła, że orzekać mogą w Polsce nawet sędziowie mianowani w PRL. Tyle że po stronie obecnej opozycji pełno jest ludzi, którzy uważają reżym pisowski za straszniejszy od reżymu Jaruzelskiego. Warto już dziś pytać opozycyjnych polityków, jak zamierzają tę sprawę załatwić. Bo jak na razie podsuwają nam jedynie memy produkowane przez Tuska. I przez Tuleyę”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/zaremba/news-igor-tuleya-slusznie-przywrocony-ale-herold-anarchii,nId,6448630

— DOBRANA I PRZESIANA Z PLEW INTELEKTUALNA ELITA NADWIŚLAŃSKICH EUROPEJCZYKÓW ZAJĘŁABY SIĘ PRZYGOTOWANIEM TAKICH PRAW, KTÓRE NA ZAWSZE WYKLUCZAŁYBY MOŻLIWOŚĆ NIEODPOWIEDZIALNEGO GŁOSOWANIA „BIEDNYCH LUDZI” I NA ZAWSZE ZAPEWNIŁYBY TRIUMF OSTATECZNEJ DEMOKRACJI – RYSZARD TERLECKI W DZIENNIKU POLSKIM: “A może, oprócz odpowiednio dobranych aktorów i sędziów, do towarzystwa należy też doprosić wybitne głowy profesorskie, które pracowicie produkują uczone elaboraty o tym, że te osiem milionów Polaków należy poddać surowej reedukacji, a ich partię zdelegalizować i najlepiej zamknąć w więzieniach. Jak więzienia okażą się za małe to może trzeba będzie przygotować odpowiednie obozy? Wtedy dobrana i przesiana z plew intelektualna elita nadwiślańskich Europejczyków zajęłaby się przygotowaniem takich praw, które na zawsze wykluczałyby możliwość nieodpowiedzialnego głosowania „biednych ludzi” i na zawsze zapewniłyby triumf ostatecznej demokracji”.
https://plus.dziennikpolski24.pl/wszystko-jest-polityka-demokracja-ponad-wszystko/ar/c15-17091995

— PIS UTKNĄŁ W KONFRONTACYJNO-POLARYZACYJNYM MODELU POLITYKI, JAK ŹLE WYTRESOWANY PIES BOJOWY, KTÓREMU WŁĄCZYŁ SIĘ TRYB OBRONNY I ATAKUJE NAWET LUDZI, KTÓRZY CHCĄ MU POMÓC – JAKUB MAJMUREK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “PiS utknął w konfrontacyjno-polaryzacyjnym modelu polityki, jak źle wytresowany pies bojowy, któremu włączył się tryb obronny i atakuje nawet ludzi, którzy chcą mu pomóc. Perspektywa zniszczenia opozycji i zapewnienia sobie kolejnej kadencji przesłania rządzącej partii wszystko inne, uniemożliwia jej racjonalne udzielanie odpowiedzi na wyzwania, jakie przed nami stoją”.

— CZEKA NAS POLITYCZNE MORDOBICIE, JAKIEGO NIE WIDZIELIŚMY – DALEJ MAJMUREK: “Niestety, wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku – wyborczym – będzie jeszcze gorzej. Czeka nas polityczne mordobicie, jakiego nie widzieliśmy – najlepsze, na co można mieć nadzieję, to że rządzący układ nie zrobi przy okazji niczego, co byłoby nieodwracalne”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/rosja-panstwo-terrorystyczne-uchwala-sejm/

— POLSKIE ELITY WŁADZY, PO PRAWIE DWÓCH DEKADACH CZŁONKOSTWA NADAL NIE POTRAFIŁY WYPRACOWAĆ POLSCE SILNEJ POZYCJI W UE – PIOTR WÓJCIK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Tak mizerna reprezentacja Warszawy na unijnych szczytach władzy jest oczywiście złą wiadomością. Dowodzi ona jednak głównie niskiej skuteczności polskiego rządu w polityce unijnej oraz marnych wpływów Polski w UE. Najłatwiej winę za ten stan rzeczy zrzucić na nielubianych w Polsce Niemców, jednak ponoszą ją przede wszystkim polskie elity władzy, które po prawie dwóch dekadach członkostwa nadal nie potrafiły wypracować Polsce silnej pozycji w UE. (…) Pozycja Polski w Unii Europejskiej jest rzeczywiście bardzo słaba. Nie jest to jednak efekt knowań Niemców, tylko nieudolności polskiej klasy politycznej. W kraju potrafi być niezwykle wyszczekana, lecz na forum unijnym wychodzi cała jej mizerność. Ze szkodą dla nas wszystkich”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/pis-niemcy-ziobro-0-unia-europejska/

— JÓZEF ORZEŁ OPOWIADA W RZ ELIZIE OLCZAK O ANATOMII UPADKU RZĄDU HANNY SUCHOCKIEJ I ODDANIA WŁADZY POSTKOMUNISTOM: “W przeddzień odwołania rządu Hanny Suchockiej ktoś wniósł o zwołanie prezydiów klubów koalicji. Dwie osoby podczas tego posiedzenia – ja i Jacek Kuroń – mówiły, że rząd może upaść, być może jednym głosem, co zresztą wydarzyło się rano, następnego dnia. Domagaliśmy się dyscypliny głosowania. A tymczasem Bronisław Geremek z UW oraz Bielecki i Tusk z KLD nie byli w ogóle zainteresowani tym tematem. Nie chcieli też ściągnąć ludzi z rządu na rozmowę, np. Jany Rokity, ówczesnego szefa Urzędu Rady Ministrów. Jacek Kuroń się wściekł i poszedł z Michałem Bonim na wódkę, a ja zacząłem kombinować, o co tu chodzi. Doszedłem do wniosku, że Bielecki i Tusk są w zmowie z Wałęsą, który obiecał im, że gdy rząd Suchockiej upadnie, to Bielecki znowu zostanie premierem. I oni w to uwierzyli. Ale dlaczego Unia Wolności nie chciała zadbać o ten rząd? Pomyślałem, że może Wałęsa to samo obiecał Geremkowi. Kuroń z Bonim wrócili po godzinie, ale większość nadal zajmowała się wszystkim, tylko nie tym, co trzeba. W końcu dołączył do nas Rokita i powiedział, że rząd Suchockiej jest bezpieczny, bo wszystko jest policzone, co do jednego głosu”.

— ORZEŁ O SWOJEJ WTEDY ROZMOWIE Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM – MÓWI OLCZYK W RZ: “Jacek wtedy powiedział coś w tym rodzaju: nie wierzę wam, idę do komunistów (czyli do SLD), żeby wstrzymali się w głosowaniu nad wotum nieufności, bo nie wierzę, że ten rząd się utrzyma. Ja na to, że idę do Porozumienia Centrum. Poszedłem, ale dopiero przed samym głosowaniem, do Jarka Kaczyńskiego, dla którego byłem zdrajcą, bo opuściłem PC. Powiedziałem: „Jarek, nie głosujcie przeciwko rządowi, bo on upadnie, Wałęsa rozwiąże Sejm i komuniści wygrają wybory”. Na co Jarek odpowiedział: „mówisz mi to na 5 minut przed głosowaniami, ja tej maszyny klubowej nie mogę już zatrzymać”. I rząd Suchockiej upadł jednym głosem”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art37533161-jozef-orzel-manipulowac-poslami-bylo-latwo

— WOJEWODA MAZOWIECKI MA RACJĘ, ŻE WŁADZE WARSZAWY NIE POWINNY POWOŁYWAĆ MONIKI STRZĘPKI NA DYREKTORKĘ DRAMATYCZNEGO. ALE CZY PRAWICA NIE POWINNA W INNY SPOSÓB WALCZYĆ O POLSKI TEATR? – PIOTR ZAREMBA W RZ: “PiS niewiele zrobił, aby to życie przemodelować. Rzeczywistość nie potwierdza dramatyzmu krzyków o cenzurze, zwłaszcza gdy Ministerstwo Kultury ma w swojej gestii ledwie kilka teatrów, a i niektóre z nich (Stary w Krakowie) bywają buńczucznie antykonserwatywne. Rozumiem to wycofanie, pewnie nie należało sobie fundować kolejnego frontu. Ale może trzeba było próbować wykreować obok dotychczasowych placówek nowe teatralne zjawiska, przynajmniej trochę powiększające skalę różnorodności. Niekoniecznie politycznej, ale przynajmniej estetycznej, po części także tematycznej”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art37533491-dramatyczny-konflikt-w-dramatycznym

— URODZINY Ewa Kopacz, Bogusław Sonik, Małgorzata Sadurska, Jacek Gądek, Jakub Rutnicki. NIEDZIELA: Ewa Milewicz, Jarosław Gowin, Adrian Zandberg, Maciej Tomaszewski, Filip Frąckowiak, Zbigniew Eysmont, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.