— POCISKI LECĄ GDZIE CHCĄ. JAK ROSJANIN STRZELA, TO DIABEŁ KULE NOSI, A ZANOSI JE NA POLA, DO LASÓW, NO I NIESTETY NA WSIE, ZABIJAJĄC CYWILÓW – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Podobnie jest z artylerią – nie ma skomputeryzowanego systemu kierowania ogniem pozwalającego na natychmiastową odpowiedź na wezwania z pola walki, a zużyte kompletnie lufy dział, ze znacznie przekroczonym fabrycznie resursem, powodują, że pociski lecą gdzie chcą. Jak Rosjanin strzela, to diabeł kule nosi, a zanosi je na pola, do lasów, no i niestety na wsie, zabijając cywilów jeszcze obecnych w strefie przyfrontowej. Dlatego artyleria pozostawia po sobie księżycowy krajobraz z setkami lejów, które teraz wypełniają się wodą i przypominają pola Verdun – ówczesna artyleria, równie mało precyzyjna, tłukła wszędzie dniami i nocami”.

— ROSJANIE NIE PRÓBUJĄ NAWET PODJĄĆ WIĘKSZYCH OFENSYW – DALEJ FISZER: “Bez efektywnego rozpoznania przeciwnika, skutecznego wsparcia artylerii i lotnictwa, rozminowania i torowania drogi przez szturmowe oddziały saperskie, bez umiejętnego współdziałania czołgów z piechotą – o żadnym skutecznym natarciu nie ma mowy. Dlatego Rosjanie nie próbują nawet podjąć większych ofensyw, z przełamaniem obrony i rajdem przez niebronione tyły włącznie, by je okrążyć i zlikwidować. To bardzo trudne bez dobrego wsparcia lotniczego”.

— REALNE NIEBEZPIECZEŃSTWO TAKIEJ PEŁNOSKALOWEJ WOJNY MOŻE WYSTĄPIĆ ZA KILKA CZY RACZEJ KILKANAŚCIE LAT, I TO TEŻ POD PEWNYMI WARUNKAMI – PIERWSZYM BYŁBY UPADEK UKRAINY – DALEJ FISZER: “Co prawda bezpośrednie starcie z Rosją teraz nam nie grozi, lecz realne niebezpieczeństwo takiej pełnoskalowej wojny może wystąpić za kilka czy raczej kilkanaście lat, i to też pod pewnymi warunkami – pierwszym byłby upadek Ukrainy. To, że mamy przed sobą jeszcze co najmniej parę lat bez wojny, nie oznacza, że nie ma żadnych zagrożeń, które są wprost związane ze zdarzeniami tuż obok. To cyberataki, stymulowana przez Rosję i Białoruś imigracja do Polski z państw muzułmańskich, wojna informacyjna, penetracja wywiadowcza, proliferacja broni w środowiskach przestępczych i inspirowanie ich działalności, a nawet akty dywersyjne i terrorystyczne. To wszystko może zorganizować u nas Rosja w odwecie za wspieranie Ukrainy”.

— FISZER O MOŻLIWYCH DZIAŁANIACH WYWIADOWCZYCH PRZECIW POLSCE: “Niestety, fala „lewego” uzbrojenia może dotrzeć i do Polski. Są sposoby na przemyt, choćby w TIR-ach. Po pierwsze, rosyjski wywiad zasiliłby w ten sposób polskie zorganizowane grupy przestępcze, które mogą się posunąć do regularnych wymian ognia z policją. Załadowany granatnik przeciwpancerny dałby przestępcom przewagę. Najgorzej, kiedy taka broń trafia do radykałów, niezrównoważonych, sfrustrowanych, zdolnych dokonać przeróżnych ataków i wywołać szok w narodzie. Sądzimy, że na takie skrajne posunięcia Rosjanie zdecydują się w stosownym czasie. Na przykład gdy wybuchną w Polsce jakieś społeczne niepokoje”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2192046,1,281-dzien-wojny-rosjanin-strzela-diabel-kule-nosi-co-dzis-grozi-polsce.read

— ROSYJSKIE STRATY PRZEKROCZYŁY 90 TYSIĘCY ŻOŁNIERZY, UKRAINA ZAKAŻE DZIAŁALNOŚCI ORGANIZACJI RELIGIJNYCH POWIĄZANYCH Z ROSJĄ [PODSUMOWANIE]
http://300polityka.pl/live/2022/12/02/rosyjskie-straty-przekroczyly-90-tysiecy-zolnierzy-ukraina-zakaze-dzialalnosci-organizacji-religijnych-powiazanych-z-rosja-podsumowanie/

— RZECZNIK RZĄDU O OBSTRUKCJI OPOZYCJI W SEJMIE PODCZAS GŁOSOWANIA UCHWAŁY NT ROSJI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/12/02/

— JAK, DO JASNEJ CHOLERY, MOŻNA NIE CZOŁGAĆ SIĘ DO URNY WYBORCZEJ I Z KARTKĄ WYBORCZĄ W ZĘBACH APORTOWAĆ PLATFORMIE – GALOPUJĄCY MAJOR W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “W liberalnym elektoracie, który dzień w dzień tapla się w świętoszkowatym wzmożeniu, wzbudziło to istne trzęsienie ziemi. Jak tak można na Bronka Komorowskiego nie głosować? Jak można oddać nieważny głos? Jak, do jasnej cholery, można nie czołgać się do urny wyborczej i z kartką wyborczą w zębach aportować Platformie Obywatelskiej? Hańba, hańba, po trzykroć hańba! Nie PO to wymyślono demokrację! Biejat została więc nie tylko wyzwana od idiotek. Obóz liberalny, na co dzień brzydzący się fejkami, od razu zaczął też kolportować kłamstwa, że w ostatnich wyborach posłanka również nie zagłosowała. Magdalena Biejat w opinii wyborców PO straciła w ogóle moralne prawo do zasiadania w Sejmie i bycia polityczką”.

— PSIKANA W TWARZ GAZEM PRZEZ POLICJĘ, MA SIĘ TŁUMACZYĆ RODZINIE IZABELI Z PSZCZYNY, BO TAK ZARZĄDZIŁA HANNA LIS – KTÓRA Z MĘŻEM PRZEZ LATA CZAPKOWAŁA ANTYABORCYJNEJ PO – DALEJ MAJOR: “Hanna Lis błysnęła nawet tym, że teraz Biejat powinna się tłumaczyć rodzinie Izabeli z Pszczyny, tragicznie zmarłej ofierze wyroku TK w sprawie aborcji. Tak, Magdalena Biejat, która wraz z innymi posłankami biegała po komisariatach, ratując protestujące po ogłoszeniu wyroku kobiety, psikana w twarz gazem przez policję, ma się tłumaczyć rodzinie Izabeli z Pszczyny, bo tak zarządziła Hanna Lis – która z mężem przez lata czapkowała antyaborcyjnej PO”.

— PLATFORMA, KTÓRA PRAWA KOBIET MIAŁA PRZEZ OSIEM LAT TAK GŁĘBOKO W RZYCI, ŻE AŻ WOLAŁA UMIZGIWAĆ SIĘ DO KUKIZA I ROBIĆ REFERENDA W SPRAWIE JOW-ÓW NA KIJU – DALEJ MAJOR: “Jest jednak miarą libkowej bezczelności wycieranie sobie gęby ofiarami aborcji przez wszystkie te osoby, które popierają Platformę Obywatelską. Partię, która prawa kobiet miała przez osiem lat tak głęboko w rzyci, że aż wolała umizgiwać się do Kukiza i robić referenda w sprawie JOW-ów na kiju. Partię, która w sprawie aborcji nie zrobiła absolutnie nic, mając Sejm, Senat i prezydenta. Partię, która wywodzi się z tych wszystkich boomerów, którzy do Trybunału Konstytucyjnego wsadzili Zolla z jego haniebnym wyrokiem w sprawie aborcji, a później Rzeplińskiego, który strajkujące kobiety nazwał francuską hołotą i za obronę kościółka dostał order z samego Watykanu”.

— JEŚLI KTOŚ TU ODPOWIADA ZA TO, CO PIS ZROBIŁ Z POLSKĄ, TO PLATFORMA. TO TUSK, KTÓRY WYNISZCZYŁ CAŁĄ KONKURENCJĘ, I JAK WYJECHAŁ DO BRUKSELI, TO ZOSTAWIŁ EWĘ KOPACZ, KTÓRA SUKCESYWNIE KOMPROMITOWAŁA SIĘ W KAŻDYM MOŻLIWYM WYWIADZIE – DALEJ MAJOR: “Dzięki tym kłamstwom wypiera się smutną prawdę, że PO przegrała wybory z własnej winy. Miała prezydenta popychadło, który wetował mniej niż Duda PiS-owi i startował z poziomu 65 proc. poparcia. Tymczasem Komorowski okazał się takim nieogarem, że partyjni koledzy musieli mu wynająć opiekunkę, która za plecami szeptała, gdzie ma stawiać nóżki i co mówić tym ludziom z innej planety – to jest tzw. zwykłym Polakom. Więc jeśli ktoś tu odpowiada za to, co PiS zrobił z Polską, to Platforma. To Tusk, który wyniszczył całą konkurencję, i jak wyjechał do Brukseli, to zostawił Ewę Kopacz, która sukcesywnie kompromitowała się w każdym możliwym wywiadzie”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/magdalena-biejat-prezydent-komorowski-duda/

— OSTATNIA DESKA RATUNKU PIS – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “W ciągu sześciu lat media publiczne otrzymały z budżetu ponad 10 miliardów złotych. Płace w TVP zawyżały średnią krajową. Teraz pieniędzy ma być jeszcze więcej, bo polityczna koniunktura dla PiS się psuje”.
https://www.rp.pl/komentarze/art37535671-zuzanna-dabrowska-ostatnia-deska-ratunku-pis

— INFLACJA ZACZYNA WRESZCIE HAMOWAĆ. ALE NIE ZAPOMINAJMY TEŻ O TEJ ZŁEJ: POLSKA GOSPODARKA WCIĄŻ ROŚNIE, TYLE ŻE CORAZ WOLNIEJ – MAREK RABIJ W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Ekonomiści już od pewnego czasu spodziewali się, że w dławieniu drożyzny w polskich sklepach skuteczniejsza od Narodowego Banku Polskiego i jego podwyżek stóp procentowych okaże się… sama drożyzna. Słowem – że ceny przestaną rosnąć po osiągnięciu pułapu, który przestanie być już nie tylko akceptowalny, ale wprost dostępny wielu konsumentom. (…) Gdybyśmy bowiem rozebrali na elementy owe 3,6 proc. wzrostu w trzecim kwartale, wówczas okaże się, że wkład konsumpcji do PKB spadł w tym czasie do zaledwie 0,5 pkt. proc. z aż 3,6 pkt. proc. w drugim kwartale 2022 roku! To już nie hamowanie. Raczej zderzenie ze ścianą”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/inflacja-w-polsce-dobre-i-zle-wiadomosci-181635

— RANY BOSKIE! INFLACJA SPADA! I CO TERAZ? – RAFAŁ WOŚ W INTERII: “Zła wiadomość dla tych, co już byli w ogródku, już witali się z gąską i na białym rumaku inflacji pragnęli dojechać do wyborczego sukcesu roku 2023 roku. Wczorajszy szybki odczyt danych inflacyjnych przyniósł szmer zaskoczenia i niedowierzania. Inflacja spadła z 17,9 proc. w październiku do 17,4 proc. w listopadzie. A niech to wszystko cholera jasna”.

— KAŻDA PRÓBA WPISANIA POLSKIEGO KRYZYSU INFLACYJNEGO W JAKIŚ SZERSZY KONTEKST KOŃCZY SIĘ GNIEWNYM POHUKIWANIEM NAJBARDZIEJ NAGRZANYCH ANTYPISOWSKICH ZAGOŃCZYKÓW – DALEJ WOŚ: “Różnica polega tylko na tym, że na przykład Niemcy maja inflację niższą (na poziomie 10 proc.) Inni – powiedzmy Holendrzy – mniej więcej taką jak my. A jeszcze inni (kraje bałtyckie) wyższą od Polski. Znamienne jest jednak to, że każda próba przypominania o tych faktach i wpisania polskiego kryzysu inflacyjnego w jakiś szerszy kontekst kończy się gniewnym pohukiwaniem najbardziej nagrzanych antyPiSowskich zagończyków. Epitet „PiSowski aparatczyk” to najbardziej pieszczotliwe określenie, jakiego można się przypominając o tym szerszym kontekście dorobić”.

— RADYKAŁOWIE SAMI ZŁAPIĄ SIEBIE NA SPALONYM. I BĘDĄ MUSIELI JAK NIEPYSZNI ZESKOCZYĆ Z INFLACYJNEGO KONIKA. KTÓRY NIE NADĄŻYŁ ZA ICH APOKALIPTYCZNYMI OPOWIEŚCIAMI – DALEJ WOŚ: “Załóżmy bowiem, że inflacja faktycznie zacznie odpuszczać. Spadając w okolice 10-12 proc. w perspektywie paru następnych miesięcy. To nie oznacza wcale, że kryzys odejdzie. Te kilkanaście procent to wciąż trochę za dużo (osobiście zgadzam się z tymi ekonomistami, którzy uważają, że optymalna inflacja to taka z przedziału 5-7 proc.). Ale jednocześnie nie tyle, by mówić o jakimś widmie straszliwego załamania państwa oraz gospodarki.
W ten właśnie sposób radykałowie sami złapią siebie na spalonym. I będą musieli jak niepyszni zeskoczyć z inflacyjnego konika. Który nie nadążył za ich apokaliptycznymi opowieściami. W które – tak działa polityczna autosugestia – sami w międzyczasie uwierzyli”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/wos/news-rany-boskie-inflacja-spada-i-co-teraz,nId,6446322

— WYCZERPUJE SIĘ KONTRAKT PAŃSTWA Z OBYWATELAMI W WERSJI PIS I III RP. JEST MIEJSCE NA NOWY – MACIEJ GDULA W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Wyczerpuje się zatem zarówno kontrakt PiS, jak i III RP. Pojawia się miejsce na nowy kontrakt państwa z obywatelami, w którym zapisana będzie spójność, dostępne usługi publiczne, prawa kobiet, osób LGBT, świeckość. Gwarantem tego nowego kontraktu jest lewica – bez niej ten projekt się nie powiedzie. To lewica konsekwentnie mówi o podniesieniu pensji budżetówce, o tym, że państwo nie jest tylko dla biednych, ale ma budować większą spójność społeczną, bo państwa spójne lepiej sobie radzą gospodarczo. 500 plus to socjaldemokratyczna polityka, której będę bronić, to część pakietu państwa socjalnego, jak edukacja, sądy, opieka zdrowotna”.

— WYDAJE MI SIĘ, ŻE RAPORT POKAZUJE TEN CHWILOWY DOŁEK, A LUDZIE JUŻ SZUKAJĄ NADZIEI. DLATEGO NALEŻY JAK NAJSZYBCIEJ DOGADAĆ SIĘ Z UNIĄ, POKAZAĆ, ŻE POLITYCY OPOZYCJI POTRAFIĄ SIĘ POROZUMIEĆ – DALEJ GDULA: “Mam poczucie – i tak interpretuję badania – że zachodzi proces radzenia sobie z wojną i mierzenia się z rzeczywistością. Ludzie już widzą, że PiS mamił nas obietnicami, że węgla nam starczy na 200 lat, że zmiany są konieczne. I tak też odbieram narzekanie na Ukraińców, jako przepracowywanie wojny i lęku, bo przecież widać, że partie tracą, kiedy podnoszą głos przeciw Ukraińcom. Wydaje mi się, że raport pokazuje ten chwilowy dołek, a ludzie już szukają nadziei. Dlatego należy jak najszybciej dogadać się z Unią, pokazać, że politycy opozycji potrafią się porozumieć”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/gdula-lewica-pis-raport/

— WIELKI DRAMAT, NIEPRAWDAŻ? LUDZIE NIE MAJĄ CO DO GARNKA WŁOŻYĆ, A „WYBORCZA” ZNOWU PISZE O BOGOLACH, KTÓRZY PRZEWALAJĄ PIENIĄDZE NA GŁUPOTY. W KOMENTARZACH POD SAMYM ARTYKUŁEM ZWYCZAJOWO CAŁE ZŁO JEST WINĄ PIS-U I SOCJALU – KAMIL FEJFER W KRYTYCE POLITYCZNEJ.

— ORNAMENTY KLASY ŚREDNIEJ: KREDYTY, KONIE, DODATKOWE ZAJĘCIA DLA DZIECI, KREDYTY NA SAMOCHODY I WAKACJE, SĄ WPISANE W AUTONARRACJE CZYTELNIKÓW TEGO MEDIUM – DALEJ FEJFER W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Ornamenty klasy średniej: kredyty, konie, dodatkowe zajęcia dla dzieci, kredyty na samochody i wakacje, są wpisane w autonarracje czytelników tego medium. Dla sporej części z nich jest to zresztą codzienność: dzieci, praca w korporacji, własne M3 w kredycie kawałek od centrum, odkładanie na dwutygodniowe wakacje na Fuertaventurze (dla tych niżej w hierarchii) albo na Sri Lance (dla tych wyżej). Dla reszty to przedmiot aspiracji
Pewnie stąd w tytule te konie. Oczywiście poza odpaleniem protokołu „zdenerwować lewicowy komentariat”.

— WIELE OSÓB Z KLASY ŚREDNIEJ W POLSCE CECHUJE KLASOWA POGARDA WOBEC OSÓB, KTÓRE NIE MIAŁY TYLE SZCZĘŚCIA CO ONE.  CZY IM WSPÓŁCZUJĘ? NIESZCZEGÓLNIE. CZY TO ZNACZY, ŻE TE EMOCJE POWINNIŚMY DEPRECJONOWAĆ I Z NICH BEKOWAĆ? – DALEJ FEJFER W KRYTYCE: “Wiele osób z klasy średniej w Polsce cechuje klasowa pogarda wobec osób, które nie miały tyle szczęścia co one, nie urodziły się w odpowiednim miejscu, nie były tak bystre i nie miały tyle determinacji, żeby dojść do, powiedzmy, ósmego-dziewiątego decyla dochodowego. I jak w bardzo ciekawej rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim mówił Przemysław Sadura, osoby te rzeczywiście czują się zagrożone klasowo przez spłaszczanie drabiny dochodowej spowodowane dość szybkim wzrostem płacy minimalnej czy programem 500+. Czy im współczuję? Nieszczególnie. Czy to znaczy, że te emocje powinniśmy deprecjonować i z nich bekować? Może i tak, ale powinniśmy również starać się je zrozumieć, a ponad wszystko uznać ich istnienie, a nie chować za kotarą memów”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/inflacja-polacy-bieda-bogacze-media/

— OBAJTEK: PLANUJEMY WYBUDOWAĆ PIERWSZY MAŁY REAKTOR ATOMOWY W POLSCE ZA TRZY LATA – BANKIER: “Planujemy za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce – powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Przyznał, że rozmawiał z premierem i innymi przedstawicielami rządu o regulacjach prawnych w zakresie atomistyki, które mają dać szansę na jej rozwój. (…) „Planujemy za trzy lata zacząć budować pierwszy SMR w Polsce. Jak się uda, w 2028 r. (…) musimy ten pierwszy SMR zbudować” – powiedział Obajtek. „Nie możemy cofnąć procesów inwestycyjnych.(…) Trzeba patrzeć, ile biznes inwestuje w nowoczesne technologie. Mówimy o dochodach Orlenu w ciągu tych 6 lat i trzech kwartałów – było to 50 mld zł, ale zainwestowaliśmy też około 50 mld zł. Nie kumulujemy kapitału, my ten kapitał inwestujemy i to nie tylko dla własnego biznesu, ale dla budowy zeroemisyjności” – zaznaczył”.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Obajtek-Planujemy-wybudowac-pierwszy-maly-reaktor-atomowy-w-Polsce-za-trzy-lata-8449404.html

— URODZINY: Joanna Szczęsna, Henryk Majewski, Robert Golański.