— WALKI O BACHMUT POKAZUJĄ, NA ILE ZOSTAŁY OGRANICZONE MILITARNE MOŻLIWOŚCI ROSYJSKIEJ ARMII W PORÓWNANIU Z POCZĄTKIEM INWAZJI – PIOTR ANDRUSIECZKO W GW: “Rosjanie wciąż mają problem z utrzymaniem swoich linii zaopatrzenia. Starają się je przenosić poza zasięg ukraińskich HIMARS-ów, ale w ten sposób je rozciągają, co może utrudniać obronę. Ukraińcy zachowują też przewagę nad przeciwnikiem, jeśli chodzi o rozpoznanie na polu walki, m.in. dzięki wsparciu NATO. Nie pomoże też raczej Rosjanom terror rakietowy, za który, zdaniem Kijowa, odpowiada Surowikin. Od października Rosja bombarduje przede wszystkim ukraiński system energetyczny. Po ostatnim ataku 23 listopada Ukraina pogrążyła się w ciemności. Ale nawet to jej nie złamało”.
https://wyborcza.pl/7,75399,29206364,czego-oczekiwac-na-froncie-w-najblizszych-miesiacach.html

— ZEŁEŃSKI MA NADZIEJĘ NA ZAKOŃCZENIE WOJNY W KILKA MIESIĘCY, ROSJI PRAWDOPODOBNIE SKOŃCZYŁ SIĘ IRAŃSKIE DRONY, ROSJA PRZYGOTOWUJE KOLEJNY ATAK RAKIETOWY [PODSUMOWANIE]
http://300polityka.pl/live/2022/12/01/zelenski-ma-nadzieje-na-zakonczenie-wojny-w-kilka-miesiecy-rosji-prawdopodobnie-skonczyl-sie-iranskie-drony-rosja-przygotowuje-kolejny-atak-rakietowy-podsumowanie/

— FOGIEL: SĄDZĘ, ŻE DEKLARACJE SOLIDARNEJ POLSKI POZOSTAJĄ RACZEJ W SFERZE WERBALNEJ – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/12/01/

— ZMIANA WŁADZY W KATOWICACH NIE GWARANTUJE NICZEGO. OPOZYCJA MUSI PRZEDE WSZYSTKIM WYPRACOWAĆ WŁASNĄ SENSOWNĄ AGENDĘ, DOBRY POMYSŁ NA KAMPANIĘ, KTÓRY WYKORZYSTUJĄC ATUT RÓŻNORODNOŚCI – RAFAŁ MATYJA W TYGODNIKU POLITYKA: “Zmiana władzy w Katowicach nie gwarantuje niczego. Opozycja musi przede wszystkim wypracować własną sensowną agendę, dobry pomysł na kampanię, który wykorzystując atut różnorodności, nie zniszczy perspektywy w miarę zgodnego współdziałania. Ale także – korzystać z każdej takiej okazji, jak ta, która przydarzyła się na Śląsku. Chcąc nie chcąc, transfer Jakuba Chełstowskiego otworzył nowy polityczny sezon, który można określić jako „przedsionek kampanii”. Kampanii, której przewodnim hasłem będzie stwierdzenie, iż opozycja idzie po władzę. Pierwszy jej cel został osiągnięty: w obozie rządzącym wiele osób uznało, że tak właśnie jest”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2191456,1,przedsionek-kampanii.read

— JAŁOWY TURBOPOPULIZM TUSKA PRZEGRYWA Z POWAGĄ KACZYŃSKIEGO I CIĘŻKĄ PRACĄ RZĄDU MORAWIECKIEGO – JACEK KARNOWSKI: “Po siedmiu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości nie da się zastosować sztuczek, które przyniosły sukces w latach 2005-2007. Jesteśmy w innym miejscu, i mamy nowe tło: sprawczość Prawa i Sprawiedliwości, do której Polacy już się mocno przywiązali, i z której łatwo nie zrezygnują. To wiele zmienia. Gdy pojawia się kryzys, gdy nadchodzą trudniejsze czasy, opozycja bardzo skutecznie przypomina Polakom, że nie ma żadnego programu społecznego, że będzie bierna w obliczu różnych plag, wreszcie, że przerzuci koszty kryzysu na zwykłych Polaków. Żenujące wpisy Tuska w mediach społecznościowych przynoszą mu brawa na zebraniach z twardym aktywem opozycji totalnej, ale w szerszych kręgach społeczeństwa są po prostu niezrozumiałe, sprawiają wrażenie dramatycznego oderwania od konkretów, od prawdziwych problemów”.
https://wpolityce.pl/polityka/624279-jalowy-turbopopulizm-tuska-przegrywa-z-powaga-kaczynskiego

— W POWIETRZU CZUĆ COŚ CAŁKIEM INNEGO NIŻ CHCIAŁBY TUSK, PRZY DOBREJ KAMPANII PIS MOŻE MIEĆ NAWET 42,5% – MICHAŁ KARNOWSKI: “Dużo rozmawiamy z socjologami i ekspertami, stale analizujemy badania ilościowe i jakościowe. Wnioski? Można mówić o wyraźnym złapaniu wiatru przez Zjednoczoną Prawicę i konsekwentnym odzyskiwaniu poparcia od września 2022 roku. Zakładając skuteczne działania kampanijne i udaną mobilizację wyborców, eksperci oceniają iż dziś obóz rządzący mógłby liczyć nawet na 42,5 procenta poparcia”.
https://wpolityce.pl/polityka/624196-w-powietrzu-czuc-cos-calkiem-innego-niz-chcialby-tusk

— OSTATNIE LATA DOBITNIE POKAZAŁY, ŻE BLAMAŻE WIĘKSZEGO KALIBRU SPŁYWAŁY PO SUWERENIE JAK PO KACZCE, A IM BARDZIEJ POLITYKA OSUWAŁA SIĘ W POPKULTUROWY INFANTYLIZM – PRZEMYSŁAW SZUBARTOWICZ W INTERII: “Ostatnie lata dobitnie pokazały, że blamaże większego kalibru spływały po suwerenie jak po kaczce, a im bardziej polityka osuwała się w popkulturowy infantylizm, tym bardziej czarowała i oczarowywała. Opozycja, która w popłochu szuka nie tylko pomysłu na samą siebie, ale też sposobu na skuteczne przejęcie władzy, ma więc kłopot. Jak bowiem poważnie mówić o bezpieczeństwie i ważnych horyzontach przyszłości, jak zajmować się rzeczywistością, gdy życie polityczne zostało w istocie sprowadzone przez PiS do gry w trzy karty na pchlim targu?”
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-trzy-karty,nId,6439215

— RZĄD PRACUJE TERAZ W PRAKTYCE JAKO GABINET MNIEJSZOŚCIOWY – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “Rząd jest na finiszu odblokowywania KPO i dogadywania z Unią kompromisu w tej sprawie, a Zbigniew Ziobro usiłuje ten kompromis obalić, rzucając się do gardła premierowi Morawieckiemu przy każdej okazji. I szef rządu wie, że grunt pali mu się pod nogami. Próba sił przenosi się więc już na inne tematy i stąd wynikła konfrontacja przy okazji zmian w konstytucji. A to znaczy, że rząd pracuje teraz w praktyce jako gabinet mniejszościowy”.
https://www.rp.pl/komentarze/art37520611-zuzanna-dabrowska-to-juz-mniejszosciowy-rzad-mateusza-morawieckiego

— OCENY ROZKŁADAJĄ SIĘ PO RÓWNO: 47 PROC. OCENIA, ŻE Z OBECNOŚCI KOŚCIOŁA WYNIKA WIĘCEJ DOBREGO, A 45 PROC. (STATYSTYCZNIE TYLE SAMO) SĄDZI, ŻE WIĘCEJ ZŁEGO, PRZY CZYM KRYTYCY WYRAZILI NIECO WIĘCEJ OCEN ZDECYDOWANYCH NIŻ ZWOLENNICY TEJ INSTYTUCJI – IPSOS DLA OKO.PRESS.

— ELEKTORAT KO JEST BARDZIEJ NA LEWO NIŻ JEJ LIDERZY, LEGENDA O KONSERWATYWNEJ KOTWICY, KTÓREJ MUSZĄ TRZYMAĆ SIĘ PARTIE OPOZYCYJNE CORAZ MNIEJ AKTUALNA – PIOTR PACEWICZ O BADANIU IPSOS: :”Wielokrotnie w analizach sondaży OKO.press zwracaliśmy uwagę, że postawy elektoratu uznawanej za centrową Koalicję Obywatelską są znacznie bardziej na lewo niż stanowiska jej liderów. W tym samym listopadowym sondażu Ipsos dla OKO.press okazało się m.in., że za pełnym prawem kobiet do aborcji do 12. tygodnia opowiada się 97 proc. wyborców Lewicy, ale (statystycznie) tyle samo – 95 proc. Koalicji Obywatelskiej, 84 proc. Polski 2050 i tylko nieco mniej – 78 proc. PSL. Legenda o konserwatywnej kotwicy, której muszą trzymać się partie opozycyjne, bo inaczej nie mają szans w katolickiej Polsce, staje się coraz mniej aktualna”.
https://oko.press/czy-z-obecnosci-kosciola-wynika-wiecej-dobrego-czy-zlego

— WSPÓLNA LISTA OPOZYCJI BYŁABY DLA POLSKI NAJLEPSZA, ALE OD „JEDNEJ LISTY” WYMUSZONEJ ZA CENĘ RESENTYMENTÓW, WZAJEMNYCH NIEUFNOŚCI I ŻALÓW LEPIEJ SIĘ DEMOKRATYCZNEMU RZĄDOWI PRZYSŁUŻĄ DWIE, A NAWET TRZY LISTY – JACEK ŻAKOWSKI W GW: “mając w pamięci doświadczenia poprzednich kadencji i obecne trendy sondażowe, nie przyłączę się do okrzyku „jedna lista lub śmierć”. Jeśli partyjnym elitom uda się zbliżyć na tyle i wytworzyć dość zaufania, by z tego naturalnie wyrosła wspólna lista – to super. Lepszego rozwiązania nie ma. Ale od wymuszonej takim czy innym sposobem „jednej listy” za cenę resentymentów, wzajemnych nieufności i żalów lepiej się przyszłemu demokratycznemu rządowi przysłużą dwie, a nawet trzy listy. Bo przynajmniej każda demokratyczna partia się dowie, jaką ma społeczną legitymację do udziału we władzy”.
https://wyborcza.pl/7,75968,29205534,jedna-lista-czy-wspolna-lista-to-nie-do-konca-to-samo.html

— HOŁOWNIA MA CZAS, POLSKA GO NIE MA – ERNEST SKALSKI W GW: “wiosna Hołowni może być czymś rozciągliwym. Oznacza wielką stratę czasu. W ciągu tych miesięcy cała opozycja mogłaby zdobywać zwolenników właśnie dlatego, że byłaby zjednoczona, i miałaby kiedy przekonywać do swego programu. W przeciwieństwie do tego zmontowanie koalicji ad hoc, krótko przed wyborami, może zostać odebrane jako zagrywka wyborcza, niedająca gwarancji powstania wspólnego rządu i realizacji jakiegokolwiek programu”.
https://wyborcza.pl/7,75968,29205483,wspolna-lista-holownia-ma-czas-polska-go-nie-ma.html

— KOMISJA DS. ENERGETYKI MA BYĆ PAŁKĄ NA TUSKA. OPOZYCJA: A CO, JEŚLI OBRÓCI SIĘ PRZECIWKO PIS? – AGATA KONDZIŃSKA I IWONA SZPALA W GW: “- Założyli, że zrobią pałkę na opozycję. Ale może się okazać, że pałka obróci się przeciw PiS – komentuje poseł KO Paweł Poncyljusz. – Dla opozycji będzie to pyszna okazja, by wyjaśnić działania PiS. Od siedmiu lat trzymają pełne stery, kontrolują energetykę. To ich rządy doprowadziły do drastycznego skoku cen energii na jesieni 2021 r., chcą zrzucić z siebie odpowiedzialność przed wyborami”.
https://wyborcza.pl/7,75398,29199097,komisja-ds-energetyki-ma-byc-palka-na-tuska-opozycja-a-co.html

— POLSKA SIĘ WYLUDNIA? WINNE SĄ ANTYIMIGRANCKIE OBSESJE WŁADZY – JANUSZ A. MAJCHEREK W GW: “Polska się wyludnia, a politycy u władzy straszą imigrantami. Tymczasem np. Szwajcaria od 1989 r. znacząco zwiększyła populację, choć Szwajcarki rodzą średnio 1,33 dziecka, czyli tyle, co Polki. (…) Prawie wszystkie kraje zachodnioeuropejskie, niezależnie od retoryki rządzących polityków, mają dodatnie wskaźniki migracji, czyli przyjmują przybyszy zza granicy i dlatego utrzymują, a nawet zwiększają swoją populację. Polska się wyludnia, a politycy rządzący straszą imigrantami. Szwajcaria do połowy stulecia, według prognoz Banku Światowego, powiększy liczbę mieszkańców do niemal 10 milionów. Większość państw zachodnioeuropejskich odnotuje wzrost populacji. W tym czasie ludność Polski, według tych samych szacunków, spadnie do 33 milionów. Jedyną grupą, której liczebność się zwiększy, będą mieszkańcy w wieku powyżej 65 lat, czyli poprodukcyjnym”.
https://wyborcza.pl/7,75968,29207880,polska-sie-wyludnia-winne-sa-antyimigranckie-obsesje-wladzy.html

— URODZINY: Wojciech Szczurek, Artur Domosławski, Paulina Piechna-Więckiewicz, Kamil Wróblewski, Paweł Wujec.