— PROF. ANDRZEJ RZEPLIŃSKI KOŃCZY DZIŚ 73 LATA. Według rozmówców 300POLITYKI profesor pracuje obecnie nad powołaniem naukowego centrum badania zbrodni wojennych.

— PREMIER MORAWIECKI W KIJOWIE: ALBO UKRAINA ZWYCIĘŻY ALBO CAŁA EUROPA BĘDZIE ZGUBIONA
http://300polityka.pl/live/2022/11/26/premier-morawiecki-w-kijowie-albo-ukraina-zwyciezy-albo-cala-europa-bedzie-zgubiona/

— PREMIER O UTRZYMANIU TEGOROCZNEJ CENY GAZU: “Gwarantujemy cenę dla paliw gazowych na poziomie nieco ponad 200 zł za MWh. Mrozimy też wysokość stawek dystrybucyjnych, aby zachować je na poziomie z tego roku. Przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły skorzystać z rekompensat, a najbardziej wrażliwi odbiorcy otrzymają również refundację podatku VAT”.
https://www.facebook.com/MorawieckiPL/videos/491987242938695/?t=0

— UDERZAJĄCE JEST, JAK W 2022 R., W OBLICZU ZDJĘĆ ZNISZCZONYCH UKRAIŃSKICH MIAST, W CZASIE, GDY ZGINĘŁY JUŻ DZIESIĄTKI TYSIĘCY UKRAIŃCÓW, NIEMIECCY MĘŻCZYŹNI POWOŁUJĄ SIĘ NA DOŚWIADCZENIA WOJENNE WŁASNYCH OJCÓW I DZIADKÓW – ŻOŁNIERZY I OFICERÓW WEHRMACHTU, ABY NA ICH PRZYKŁADZIE SFORMUŁOWAĆ POSTULAT POTRZEBY NEGOCJACJI Z DZISIEJSZYM AGRESOREM – FELIX ACKERMANN W RZ: “Odniesienie do przedwczesnej utraty młodości przez dziadka nie było połączone z informacją o cierpieniach, jakie niemieccy piloci przynieśli mieszkańcom Europy Wschodniej. Luftwaffe rozpoczęła agresję na Polskę we wrześniu 1939 r. od bombardowania miast; kontynuowała swe mordercze dla cywilów dzieło również na terytorium Ukrainy w kolejnych latach wojny. Uderzające jest, jak w 2022 r., w obliczu zdjęć zniszczonych ukraińskich miast, w czasie, gdy zginęły już dziesiątki tysięcy Ukraińców, gdy rosyjskie służby specjalne prowadzą obozy filtracyjne na okupowanych terytoriach, a tysiące dzieci z Ukrainy zostały porwane i wywiezione w głąb Rosji, niemieccy mężczyźni powołują się na doświadczenia wojenne własnych ojców i dziadków – żołnierzy i oficerów Wehrmachtu, aby na ich przykładzie sformułować postulat potrzeby negocjacji z dzisiejszym agresorem”.

— JAKOB AUGSTEIN PRZYWOŁUJE BLIZNĘ SWOJEGO OJCA, BY POUCZAĆ UKRAIŃSKĄ PISARKĘ. W BERLINIE, W ÓSMYM MIESIĄCU WOJNY SKIEROWANEJ PRZECIWKO SAMEMU ISTNIENIU UKRAINY, POZWALA SOBIE PRZEMAWIAĆ TONEM FOLWARCZNEGO PANA DO PODWŁADNEJ – DALEJ FELIX ACKERMANN W RZ: “Paralela z wypowiedziami Haralda Welzera jest uderzająca. Obaj niemieccy mężczyźni agresywnie uzasadniają swoją odmowę udzielania ukraińskim współrozmówcom empatii własnym niemieckim doświadczeniem wojennym. Odwracając niemiecką perspektywę sprawcy o 180 stopni, widząc już siebie w roli ofiary, Welzer i Augstein nie tylko przemilczają, jak różne były doświadczenia rodzin niemieckich i ukraińskich w czasie II wojny światowej. Ignorują też przeciwstawne lekcje, które można wyciągnąć z tych doświadczeń. Co znamienne, w tych samych rozmowach nie wspominają, że to czołgi aliantów wyzwoliły od nazizmu nie tylko Europę, ale i społeczeństwo niemieckie. Zamiast tego Jakob Augstein przywołuje bliznę swojego ojca, by pouczać ukraińską pisarkę. W Berlinie, w ósmym miesiącu wojny skierowanej przeciwko samemu istnieniu Ukrainy, pozwala sobie przemawiać tonem folwarcznego pana do podwładnej”.

— BRAK REFLEKSJI NAD DŁUGIM CIENIEM KOMPLEKSU ROSYJSKIEGO W 2022 R. W DOBRZE OGRZANYCH NIEMIECKICH STUDIACH TELEWIZYJNYCH MOŻNA SPOKOJNIE POUCZAĆ UKRAIŃCÓW, JAK MAJĄ SIĘ ZACHOWAĆ W OBLICZU ZAGŁADY – DALEJ FELIX ACKERMANN W RZ: “W tych samych dyskusjach przemilcza się, że cenę za wyzwolenie od narodowego socjalizmu samego społeczeństwa niemieckiego zapłaciły nie tylko miliony cywilów, w tym obywateli RP oraz Związku Radzieckiego, ale również miliony żołnierzy radzieckich – wśród nich szczególnie wielu Ukraińców, Białorusinów i Rosjan. To przez skupienie niemieckiej kultury pamięci na zagładzie Żydów oraz brak refleksji nad długim cieniem kompleksu rosyjskiego w 2022 r. w dobrze ogrzanych niemieckich studiach telewizyjnych można spokojnie pouczać Ukraińców, jak mają się zachować w obliczu zagłady”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art37480911-blizna-porucznika-augsteina

— MERKEL – WG DER SPIEGEL PRZECIWNA WYSYŁANIU PRZEZ NIEMCY CZOŁGÓW UKRAINCOM: “Podczas rozmowy, do której odnosi się niemiecki magazyn, Merkel pochwaliła opór Ukraińców. Jej zdaniem Niemcy nie powinny być pierwszym narodem, który wysyła do Ukrainy nowoczesne czołgi, bo w Rosji „Niemcy to wciąż dobry sposób na podburzanie”. Merkel ostrzegła także  przed stawianiem zbyt wysokich wymagań wobec polityki zagranicznej. – Musimy być ostrożni, by nie ustawić poprzeczki tak wysoko, że w końcu nie pozostanie nikt, kto będzie mógł sprostać naszym wymaganiom – podsumowała”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,127561,29181512,angela-merkel-o-kulisach-rozmow-z-putinem-bylam-bezsilna.html

— BARDZO ZŁA WIADOMOŚĆ: ROSYJSCY DOWÓDCY NAJPRAWDOPODOBNIEJ ZACZĘLI W KOŃCU MYŚLEĆ – ANALIZA WITOLDA GŁOWACKIEGO W OKO.PRESS: “Rosjanie ściągają na front dziesiątki tysięcy nowozmobilizowanych rekrutów, fortyfikują na potęgę swe linie obronne, powracają do działań ofensywnych i niszczą ukraińską infrastrukturę energetyczną. Ukraińskiej armii będzie coraz trudniej osiągać sukcesy.

— OD PRZEŁOMU WRZEŚNIA I LISTOPADA MAMY JEDNOCZEŚNIE STALE DO CZYNIENIA Z CZTEREMA NIEPOKOJĄCYMI, CZY WRĘCZ ALARMUJĄCYMI TENDENCJAMI, KTÓRE MOŻNA OBSERWOWAĆ PO ROSYJSKIEJ STRONIE WOJNY – DALEJ GŁOWACKI: “Ginie nam jednak przy tym wszystkim z oczu fakt, że od przełomu września i listopada mamy jednocześnie stale do czynienia z czterema niepokojącymi, czy wręcz alarmującymi tendencjami, które można obserwować po rosyjskiej stronie wojny w Ukrainie.
Wymieńmy je pokrótce:
– Stały wzrost liczby nowo zmobilizowanych rekrutów obecnych na froncie.
– Budowa przez Rosjan wielowarstwowych i silnie ufortyfikowanych linii obronnych wzdłuż niemal całej linii frontu.
– Intensyfikacja rosyjskich działań ofensywnych – także na nowych w tej fazie wojny kierunkach operacyjnych, czyli na Zaporożu i w rejonie Wuhłedaru na południu obwodu donieckiego.
– Zauważalny wzrost efektywności planowania i dowodzenia po rosyjskiej stronie – który można wiązać z objęciem funkcji dowódcy rosyjskich wojsk w Ukrainie przez generała Siergieja Surowikina. Obejmuje to zarówno działania na froncie, jak i zasadniczą zmianę strategii prowadzenia ataków rakietowych na cele położone w głębi Ukrainy”.
https://oko.press/rosyjscy-dowodcy-najprawdopodobniej-zaczeli-w-koncu-myslec

— NA FRONCIE UKRAIŃCY CZEKAJĄ NA MRÓZ, KTÓRY ZWIĄZAŁBY ROZMIĘKŁY GRUNT I UMOŻLIWIŁ WZNOWIENIE DZIAŁAŃ OFENSYWNYCH – WITOLD GŁOWACKI W OKO.PRESS: “Późnojesienna ukraińska „rasputica” występuje więc obecnie w swej pełnej formie, w trudniejszych terenowo rejonach walk skrajnie utrudniając prowadzenie działań ofensywnych z użyciem ciężkich pojazdów. Okopy obu stron dosłownie toną w błocie. (…) W centrum i na zachodzie Ukrainy nadal jest znacznie zimniej niż w pobliżu linii frontu. W Kijowie i Lwowie w dzień jest około zera, nocami występują przymrozki. Dlatego też skutki ostatnich rosyjskich ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę energetyczną i ciepłowniczą pozostają bardzo dotkliwe dla mieszkańców wielkich miast Ukrainy. Obecnie ukraińscy energetycy zdołali już w sporej części kraju wznowić dostawy prądu całkowicie odcięte w konsekwencji opisanego przez nas szczegółowo w oddzielnym materiale rosyjskiego zmasowanego uderzenia rakietowego z 23 listopada, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobne ataki będą ponawiane przez Rosjan co kilka dni”.
https://oko.press/rasputica-sprawila-ze-wojna-chwilowo-ugrzezla-w-blocie-sytuacja-na-froncie

— KUMOCH ODEJDZIE Z KANCELARII DUDY. MA WYJECHAĆ NA AMBASADORA – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Jakub Kumoch pozostaje w Kancelarii Prezydenta, ale – wedle naszych informacji – do czasu aż wyjedzie w roli ambasadora do jednego z ważniejszych krajów. A to ma zająć do kilku miesięcy. – Zostanie w Kancelarii Prezydenta tak długo, jak będzie to konieczne ze względu na sytuację w Ukrainie. A nasze możliwości wspierania Ukraińców już się powoli kończą, więc już niedługo – mówi nasze źródło w KPRP. Przechodząc w zeszłym roku do Kancelarii Prezydenta, Kumoch zrezygnował z roli ambasadora w Turcji”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,29182289,jakub-kumoch-odejdzie-z-kancelarii-andrzeja-dudy-ma-wyjechac.html

— PREZES PIS POWIEDZIAŁ „SPRAWDZAM” NIEMIECKIEJ POLITYCE WOBEC UKRAINY. POLITYCE OSTROŻNEJ, A NAWET MAŁODUSZNEJ – PIOTR ZAREMBA W INTERII: “Czy istotnie tematem sporu jest tu antyniemiecka fobia? Z pewnością Kaczyński zareagował alergicznie na sytuację, w której Berlin miałby na chwilę okazać się naszym głównym przyjacielem i dobroczyńcą. Zarazem jednak pomysł przekazania Patriotów Ukraińcom to część innej dyskusji. Prezes PiS powiedział „sprawdzam” niemieckiej polityce wobec Ukrainy. Polityce ostrożnej, a nawet małodusznej, nakierowanej na unikanie zaangażowania niewygodnego dla Rosji”.

— JESZCZE NIEDAWNO TA SAMA OPOZYCJA OSKARŻAŁA RZĄD PIS O KUNKTATORSTWO, JEŚLI NIE ULEGŁOŚĆ WOBEC ROSJI – DALEJ ZAREMBA: “Napisałem dopiero co, że w Polsce żadne z głównych ugrupowań nie wybiera roli „partii pokoju” nawołującej do tego, aby powściągnąć aktywność na rzecz Ukrainy. I chyba to się zasadniczo nie zmieni. Ale w tej konkretnej sprawie dopiero co oskarżani przez opozycję o „proputinowskość” ludzie Kaczyńskiego, a przede wszystkim on sam, mogą wyjść na niepraktycznych radykałów narażających polskie bezpieczeństwo. Choć jeszcze niedawno ta sama opozycja oskarżała rząd PiS o kunktatorstwo, jeśli nie uległość wobec Rosji”.

— PROUKRAIŃSKI RADYKALIZM W POLSCE NIE WYDAJE MI SIĘ GRZECHEM. TYLE ŻE W WARUNKACH WIELKIEJ POLARYZACJI U NAS TEN GEST NIE ZOSTANIE CHYBA ODCZYTANY TAK JAK POWINIEN – DALEJ ZAREMBA W INTERII: “Patrzę na to bez satysfakcji, ze smutkiem. Ukraina naprawdę jest w coraz większej potrzebie. Owszem, wyparła Rosjan z Chersonia, ale pod permanentnym ostrzałem staje na progu klęski humanitarnej. Wiemy już, że i Amerykanie zaczęli zachęcać Zełenskiego do rokowań. Choć robią to po cichu, dostarczając zarazem broń i sprzęt, żeby wzmocnić pozycję przetargową Kijowa. Ale pewnych rodzajów tego sprzętu jednak odmawiają. W tej sytuacji proukraiński radykalizm w Polsce nie wydaje mi się grzechem. Tyle że w warunkach wielkiej polaryzacji u nas ten gest nie zostanie chyba odczytany tak jak powinien. Możliwe, że nadszedł czas wykazywania się, co poszczególne partie zrobiły dla polskiego bezpieczeństwa. W takim kontekście decyzja Kaczyńskiego może się okazać politycznym strzałem w stopę”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/zaremba/news-antyniemiecka-czy-proukrainska-o-decyzji-w-sprawie-patriotow,nId,6433627

— CO JEST NIE TAK Z NIEMCAMI, ŻE ICH RZEKOMO TAK WIELKA PRZYJAŹŃ WOBEC POLSKI ZAWSZE JEST TAK TOKSYCZNA? CZY CELEM PROPOZYCJI BYŁA REALNA POMOC? – MICHAŁ KARNOWSKI: “dla każdego trzeźwego obserwatora wydarzeń sprzed 24 lutego 2022 roku i późniejszych jest oczywiste, że w wątkach rosyjskich Niemcom ufać niestety nie można. To oni odpowiadają za utuczenie finansowe Putina, za usypianie opinii publicznej po agresji na Gruzję i zaborze Krymu (sporo też w tym rola Tuska). To oni zbudowali Nord Steram 1 i Nord Stream 2, które zmniejszyły strategiczne znaczenie Ukrainy. To oni brali udział (także przez swoje zasoby w Polsce) w zagłuszaniu ostrzeżeń odważnie wypowiadanych przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W tym sensie ponoszą znaczną część odpowiedzialności za straszliwe cierpienia narodu ukraińskiego i koszty ponoszone przez całą Europę. Pomoc, którą ślą po wybuchu wojny, jest znacznie poniżej potencjału tej bogatej gospodarki i silnego przemysłu zbrojeniowego. To rodzi pytanie: czy gdyby przyszło co do czego niemieckie dowództwo podjęłoby decyzję o zestrzeleniu rosyjskiej rakiety? Jesteście państwo pewni?”
https://wpolityce.pl/polityka/623613-czy-celem-niemieckiej-propozycji-byla-realna-pomoc-polsce

— CHOĆ SYTUACJA ZDAWAŁABY SIĘ TEMU SPRZYJAĆ, W POLSCE NIE POWSTAJE, NAWET POPRZEZ ZMIANĘ LINII, SILNE UGRUPOWANIE DOMAGAJĄCE SIĘ W IMIĘ „REALIZMU” OGRANICZENIA WSPARCIA DLA UKRAIŃCÓW W ICH KONFLIKCIE Z ROSJĄ. PARADOKSALNIE, ZAWDZIĘCZAMY TO PEWNEJ PATOLOGII NA NASZEJ SCENIE POLITYCZNEJ – PIOTR ZAREMBA W RZ.

— GDYBY KTÓRAŚ Z SIŁ POLITYCZNYCH ZAPRAGNĘŁA BYĆ „PARTIĄ POKOJU”, BYŁABY OD RAZU OSKARŻONA O TO, ŻE POTWIERDZIŁA WCZEŚNIEJSZE PODEJRZENIA O SEKRETNE ZWIĄZKI CZY PRZYNAJMNIEJ SYMPATIE WOBEC KREMLOWSKIEGO „ZŁA ABSOLUTNEGO” – DALEJ ZAREMBA W RZ: “Zarazem pewien wpływ na obecną polską nieustępliwość może mieć i to, co uważam bardziej za słabość czy wręcz patologię polskiej polityki. Mowa o bezwzględnej polaryzacji. Tej, która kazała obu stronom nieustającej bijatyki oskarżać się o związki z putinizmem. Prawicę miał obciążać flirt z Viktorem Orbánem i z zachodnimi eurosceptykami. Tuska i jego opozycję – kibicowanie Niemcom we wszystkim, także w „realistycznym” kursie wobec Rosji. Gdyby któraś z sił politycznych zapragnęła być „partią pokoju”, byłaby od razu oskarżona o to, że potwierdziła wcześniejsze podejrzenia o sekretne związki czy przynajmniej sympatie wobec kremlowskiego „zła absolutnego”.

— TUSK I JEGO PARTIA SĄ SKAZANI NA ANTYROSYJSKĄ TWARDOŚĆ, ALE ILE Z TEJ TWARDOŚCI BY ZOSTAŁO, GDYBY BERLINOWI UDAŁO SIĘ ZMIENIĆ UNIĘ EUROPEJSKĄ W SUPERPAŃSTWO – DALEJ ZAREMBA W RZ: “Tusk i jego partia są skazani na antyrosyjską twardość. Oczywiście można pytać, ile z tej twardości by zostało, gdyby Berlinowi udało się zmienić Unię Europejską w superpaństwo, ale do tego jednak jeszcze bardzo daleka droga. Mogę mieć jednak w tej sytuacji o coś do opozycji pretensję. Mniej nawet o doraźne czepianie się każdego tematu jako dobrej podkładki do oskarżeń”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art37480931-dlaczego-nie-powstaje-antyukrainska-partia-pokoju

— NIEROZSĄDNA DECYZJA POLSKI – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Polska odpowiedź, początkowo bardzo rozsądna (przyjęcie propozycji i podniesienie bezpieczeństwa Lubelszczyzny), szybko zamieniła się w bardzo nierozsądną: propozycję oddania patriotów Ukrainie. To zupełnie nieprzemyślane i absolutnie nierealne. Po pierwsze dlatego, że nikt nie mówił o ich oddawaniu, lecz rozmieszczeniu. Ale załóżmy przez moment, że Niemcy mieliby te systemy Ukrainie oddać. Choćby jeden z czterech dywizjonów. (…) Polska w najbliższym roku otrzyma pierwszy dywizjon patriotów złożony z dwóch baterii (nietypowych, bo z dwoma radarami kierowania ogniem każda). Pozwoli to zapewnić obronę Warszawie przed rakietami balistycznymi i znacznej części Mazowsza przed obiektami latającymi. Żadne inne miejsce nie może być bronione przed rakietami balistycznymi z wyjątkiem stolicy (za rok) i Rzeszowa, którego już bronią dwie amerykańskie baterie Patriot. Polska może też bronić przed obiektami latającymi sześciu miast w promieniu ok. 35 km od ich centrum dzięki dywizjonom Newa-SC. I to wszystko. Resztę kraju chronią wyłącznie myśliwce”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2191190,1,275-dzien-wojny-co-moga-patrioty-i-co-wlasnie-stracilismy-nierozsadna-decyzja-polski.read

— PIOTR WÓJCIK PISZE W TYGODNIKU POWSZECHNYM O ZMNIEJSZONEJ DOSTĘPNOŚCI MIESZKAŃ: “Tak niska dostępność nie była efektem wyłącznie pierwszych podwyżek stóp. Wtedy był to również skutek wysokich cen, które w ostatnich latach rosły szybciej od płac. W tym roku RPP kontynuowała jednak zaostrzanie polityki pieniężnej, co przekładało się na dalszą destrukcję zdolności kredytowej w Polsce. Jest to efekt zaplanowany, mający ograniczyć ilość pieniądza na rynku w celu obniżenia inflacji. Jak na razie RPP zatrzymała się ze stopą referencyjną na poziomie 6,75 proc., do którego doszła we wrześniu. W październiku i listopadzie Rada postanowiła jednak nie podwyższać stóp, co doprowadziło do głośnego sporu w jej szeregach. Opozycja wobec Adama Glapińskiego – między innymi prof. Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki – domaga się kontynuacji podwyżek, gdyż inflacja nie zwalnia”.

— WÓJCIK W TP O DZIAŁANIACH KNF – ŻEBY NIE WYLAĆ DZIECKA Z KĄPIELĄ: “Równie duży wpływ na spadek zdolności kredytowej w Polsce miały działania Komisji Nadzoru Finansowego, która w marcu tego roku zaostrzyła swoją rekomendację. W wyniku tych zmian banki podczas określania zdolności kredytowej klienta powinny zakładać wzrost stóp aż o 5 punktów procentowych w stosunku do aktualnego poziomu. KNF chciała w ten sposób uniknąć ryzyka pojawienia się fali niespłacanych kredytów, co samo w sobie jest chwalebne. Pytanie tylko, czy przy okazji nie wylała dziecka z kąpielą”.

— DWIE TRZECIE POLEK I POLAKÓW W WIEKU 18-34 LATA WCIĄŻ MIESZKA Z RODZICAMI, W NIEMCZECH MŁODYCH DOROSŁYCH CZEKAJĄCYCH WCIĄŻ NA USAMODZIELNIENIE JEST LEDWIE 30 PROC. – DALEJ WÓJCIK: “Tymczasem w Polsce na opuszczenie rodzinnego domu czekają zastępy młodych. Dwie trzecie Polek i Polaków w wieku 18-34 lata wciąż mieszka z rodzicami, przez co nie prowadzi prawdziwie dorosłego życia. Dla porównania, w Niemczech młodych dorosłych czekających wciąż na usamodzielnienie jest ledwie 30 proc.”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/wlasne-mieszkanie-stalo-sie-luksusem-181561

— PLATFORMA TRACI PRAGĘ. FIASKO STRATEGII „DZIELNICE WOLNE OD PIS” – MICHAŁ WOJTCZUK W GW: “Trudno mówić, że koalicja KO z Kocham Pragę rozpadła się we wtorek. Zgrzytało w niej niemal od początku. Ton w tej koalicji nadawał lokalny komitet, który od dawna jawnie negował większość decyzji ekipy Rafała Trzaskowskiego w Warszawie. M.in. tych dotyczących rozszerzania strefy płatnego parkowania, wytyczania strefy tempo-30 czy ulokowania w Szpitalu Praskim ośrodka dla osób uzależnionych od narkotyków i schroniska dla osób bezdomnych”.
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,29179741,platforma-traci-prage-fiasko-strategii-dzielnice-wolne-od.html

— POLITYKA MONETARNA W POLSCE DZIAŁA – ANALITYCY PEKAO KOMENTUJĄ WYKRES: http://300polityka.pl/live/2022/11/25/analitycy-pekao-polityka-monetarna-w-pl-dziala-2023-bedzie-rokiem-dezinflacji/

— URODZINY: Jerzy Zdrada (86), Andrzej Rzepliński, Andrzej Halicki, Adam Leszczynski, Andrzej Szczerski, Przemysław Iwańczyk, Grzegorz Lipiec, Jerzy Smoliński, Tomasz Sygut. NIEDZIELA: Anna Kamińska, Stanisław Gawłowski.