— W KIJOWIE LEKARZE PRZEPROWADZILI OPERACJĘ SERCA DZIECKA, MIMO ŻE W TRAKCIE OPERACJI W BUDYNKU ODCIĘTO PRĄD:
https://twitter.com/Gerashchenko_en/status/1595532842318143488?s=20&t=lRnXxZxGh8MbwhMoG54P-w

— „NIEMCY CHCIAŁY, BY UKRAINA SIĘ PODDAŁA”. BYŁY PREMIER WIELKIEJ BRYTANII O KULISACH ROZMÓW PRZED INWAZJĄ – GAZETA.PL: “- Niemiecki punkt widzenia był taki, że lepiej, żeby to się szybko skończyło, a Ukraina się poddała – powiedział Johnson”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,29174532,johnson-o-kulisach-rozmow-i-postawie-zachodu-przed-inwazja.html

— ROSJANIE SPALILI JUŻ 2 MLN HEKTARÓW LASÓW W UKRAINIE – PIOTR WÓJCIK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Działania zbrojne w Ukrainie zbliżają nas też bezpośrednio do katastrofy klimatycznej. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy nad Dnieprem zniszczono ponad 2 miliony hektarów lasów. Według biorącego udział w COP27 ukraińskiego ministra ochrony środowiska Rusłana Striłca z powodu działań wojennych wyemitowano 33 miliony ton gazów cieplarnianych, a znacznie więcej będzie musiało powstać podczas odbudowy Ukrainy”.

— DZIĘKI KREMLOWI KOSZTY SPOŁECZNE TRANSFORMACJI BĘDĄ WIĘC ZNACZNIE WIĘKSZE, CHOCIAŻ JUŻ PRZED WOJNĄ WYZWANIE TO BYŁO OGROMNE – DALEJ WÓJCIK W KP: “Agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła więc nie tylko do znacznego wzrostu emisji, ale też do zatrzymania transformacji energetycznej. Wystarczy przypomnieć, że w Polsce znów dopuszczono do spalania w domowych piecach węgiel brunatny, zakazany w wielu regionalnych uchwałach antysmogowych. Żeby nadrobić te straty, świat będzie musiał zwiększyć wysiłki i jeszcze szybciej ograniczać emisje w przyszłości. Dzięki Kremlowi koszty społeczne transformacji będą więc znacznie większe, chociaż już przed wojną wyzwanie to było ogromne”.
https://krytykapolityczna.pl/swiat/jakie-sa-konsekwencje-wojny-w-ukrainie-dla-klimatu-srodowisko/

— ZMASOWANY ROSYJSKI ATAK RAKIETOWY O BEZPRECEDENSOWYCH SKUTKACH DOPROWADZIŁ DO ODŁĄCZENIA OD SIECI ENERGETYCZNEJ WSZYSTKICH TRZECH POZOSTAJĄCYCH POD KONTROLĄ UKRAINY ELEKTROWNI JĄDROWYCH – WITOLD GŁOWACKI W OKO.PRESS: “Rosjanie w ten sposób dobrali cele swych pocisków, że ataki doprowadziły do całkowitego odcięcia od sieci energetycznej wszystkich trzech pozostających pod kontrolą Ukrainy elektrowni atomowych. Nie, żadna z nich nie została zaatakowana bezpośrednio – Rosjanie uderzyli w stacje transformatorów i linie wysokiego napięcia łączące elektrownie jądrowe z siecią energetyczną kraju”.

— CELEM ROSJAN POZOSTAJE POGRĄŻENIE UKRAINY W ZIMNIE I CIEMNOŚCI, CZYLI WYWOŁANIE KRYZYSU HUMANITARNEGO I W KONSEKWENCJI SPOWODOWANIE KOLEJNEJ FALI UCHODŹCZEJ Z ZAATAKOWANEGO KRAJU – DALEJ GŁOWACKI W OKU. 
https://oko.press/ukraina-bez-pradu-wody-i-ciepla-rosja-rakietami-potwierdzila-ze-jest-panstwem-terrorystycznym

— TEORETYCZNIE MOGĄ PRZEPROWADZIĆ JESZCZE SZEŚĆ ZMASOWANYCH ATAKÓW Z UŻYCIEM NAWET SETKI POCISKÓW SKRZYDLATYCH ZA KAŻDYM RAZEM – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Rosjanie nadal są w stanie odpalić ponad setkę (119) rakiet balistycznych i łącznie 631 rakiet skrzydlatych (229 Kalibr + 132 szt. Ch-101 + 150 szt. Ch-555 + 120 szt. Ch-22), czyli nie tak mało. Teoretycznie mogą przeprowadzić jeszcze sześć zmasowanych ataków z użyciem nawet setki pocisków skrzydlatych za każdym razem”.

— TO NIE TAK MAŁO. W ZASADZIE STWIERDZENIE, ŻE „KOŃCZĄ SIĘ ZAPASY”, MOŻNA ODNIEŚĆ TYLKO DO RAKIET BALISTYCZNYCH – DALEJ FISZER: “Pocieszające jest to, że z przedwojennymi zapasami i bieżącą produkcją do dyspozycji było 620 pocisków skrzydlatych odpalanych z okrętów i 934 rakiet skrzydlatych odpalanych z bombowców – to razem 1554 pociski skrzydlate. 923 już wystrzelono, zostało 631. Ale to nie tak mało. W zasadzie stwierdzenie, że „kończą się zapasy”, można odnieść tylko do rakiet balistycznych – na 948 do dyspozycji odpalono 829, zostało zatem 119 sztuk, niewielki zapas”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2190892,1,273-dzien-wojny-rosjanie-pakuja-sie-na-miny-i-marzna-gdzie-ci-dzielni-saperzy.read

— KARNOWSKI PYTANY, W ILU JESZCZE REGIONACH JEST SZANSA DLA „TAK! DLA POLSKI”, ŻEBY „POODBIJAĆ DZIAŁACZY PIS I PRZEJĄĆ WŁADZĘ”: MYŚLĘ, ŻE TO SĄ 2-3 REGIONY – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/11/24/

— WYRZUCENIE ZIOBRY STANIE SIĘ WARUNKIEM NIEZBĘDNYM DO PRZEPROWADZENIA OPERACJI, KTÓREJ CELEM JEST ODBLOKOWANIE UNIJNYCH PIENIĘDZY – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “To, że sędziowie będą nadal nękani za sprawdzanie niezawisłości neosędziów oraz za odmowę orzekania z neosędziami, wynika jasno z wypowiedzi Kalety. I wtedy wyrzucenie Ziobry stanie się warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia operacji, której celem jest odblokowanie unijnych pieniędzy. Czy Kaczyński naprawdę bierze pod uwagę dymisję ministra sprawiedliwości? Jeden z ludzi premiera Morawieckiego powiedział „Wyborczej”: „Najważniejsze, że konflikt na linii premier Morawiecki – minister Ziobro ostatecznie przekształcił się w konflikt PiS – Solidarna Polska”.

— STRASZAK NIE JEST ZBYT MOCNY, BO KONFEDERACJA OSCYLUJE WOKÓŁ PROGU WYBORCZEGO I JEST BARDZO PODZIELONA. SPORO TAM WEWNĘTRZNYCH KONFLIKTÓW, A PRZYJŚCIE ZIOBRY JESZCZE BY JE SPOTĘGOWAŁO – DALEJ WIELOWIEYSKA W GW: “Lęk Ziobry: ustąpię, a i tak mnie skreśli. I ten punkt widzenia jest suflowany Ziobrze, który być może ustąpi i posłucha rozkazów Kaczyńskiego, a jedynie w sferze werbalnej będzie się nadal awanturował. Na razie Ziobro straszy Kaczyńskiego wizją sojuszu z Konfederacją. Tyle że ten straszak nie jest zbyt mocny, bo Konfederacja oscyluje wokół progu wyborczego i jest bardzo podzielona. Sporo tam wewnętrznych konfliktów, a przyjście Ziobry jeszcze by je spotęgowało”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,29168591,wielowieyska-po-tym-co-stalo-sie-w-sejmiku-slaskim-ziobro.html

— KACZYŃSKI WYSYŁA SYGNAŁ DO BRUKSELI – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Wiadomość brzmi: Chcemy się dogadać, Szynkowski vel Sęk ma moje błogosławieństwo. No i pewnie dlatego minister Sebastian Kaleta zaatakował we środę w mediach społecznościowych również Szynkowskiego vel Sęka. Przecież nie chodzi o zwykłą kłótliwość”.

— CZY ZDANIEM SOLIDARNEJ POLSKI LIBERALIZACJA TZW. USTAWY WIATRAKOWEJ MOŻE BYĆ ZAGROŻENIEM DLA POLSKIEJ SUWERENNOŚCI? PRZECIEŻ TO ABSURD – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Przecież jest odwrotnie: im więcej energii będziemy wytwarzać z wiatru, tym mniej będziemy zależni od surowców energetycznych z importu, np. z Rosji. Problem w tym, że myślenie SP przypomina raczej odruchy Pawłowa. Skoro za wiatrakami jest Unia, to oni muszą być przeciw”.
LINK

— BEZ ODBLOKOWANIA WIATRAKÓW W POLSCE ŚWIECIĆ BĘDĄ TYLKO PORTFELE – PAULINA JANUSZEWSKA W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Powiedzieć, że rząd pcha nas w ramiona drożyzny, zimna i energetycznego skansenu to nic nie powiedzieć. (…) Odłożenie kwestii klimatu na „lepsze czasy” to blokowanie rozwiązań potrzebnych już teraz. Problemem nie jest bowiem wyłącznie atak Putina na Ukrainę, powodujący brak nawet 4 mld ton węgla, który do tej pory zasilał i ogrzewał większość gospodarstw domowych, czy zakaz importu surowca z Rosji. Wszystko, z czym mamy obecnie do czynienia, stanowi efekt wieloletnich zaniedbań rządzących”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/ustawa-wiatrakowa-odleglosc-10h-kiedy-rzad-odblokuje-farmy-wiatrowe/

— ORLEN BUDUJE BIOGAZOWNIE NA POTRZEBY TRANSPORTU – RZ: “Orlen buduje pierwszą w Polsce jak mówią przedstawiciele firmy „ekologiczną biogazownię”, która ma przełożyć się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w transporcie ciężarowym. Wkrótce mają powstać kolejne. Pilotażowa instalacja, która powstaje w Głąbowie (woj. warmińsko-mazurskie), umożliwi produkcję ponad 7 milionów m3 biometanu rocznie, przekształcanego następnie w paliwo – bioLNG. Taka ilość pozwala na przejechanie 22 milionów kilometrów pojazdem ciężarowym. Uruchomienie inwestycji o szacowanej wartości 180 milionów zł planowane jest w drugiej połowie 2024 r.”.
https://energia.rp.pl/oze/art37478441-orlen-buduje-biogazownie-na-potrzeby-transportu

— URODZINY: Mikołaj Chrzan, Karol Szyndzielorz, Szymon Szynkowski vel Sęk.