— ROSYJSKI WALEC RUSZY DALEJ. CZY POLSCE GROZI WOJNA – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Jeśli, oby nie, ale jeśli Ukraina tę wojnę przegra, zostanie pokonana i wchłonięta przez Rosję, Moskwa będzie potrzebowała nieco czasu. W pierwszej kolejności nastąpi orgia zemsty, okrucieństwa popełniane dziś na terenach okupowanych zostaną rozciągnięte na całą Ukrainę. Jednocześnie Rosja przeanalizuje bardzo starannie przebieg kampanii w Ukrainie, wyciągnie odpowiednie wnioski. Szczególnie cenne będą spostrzeżenia co do walki z zachodnim uzbrojeniem, a najważniejsza analiza tego, co Rosjanie sami zepsuli”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2190792,1,272-dzien-wojny-rosyjski-walec-ruszy-dalej-czy-polsce-grozi-wojna-i-jak-ma-sie-do-niej-przygotowac.read

— PREZYDENT JACEK SUTRYK MÓWI BIEDNYM LUDZIOM O ZACISKANIU PASA, A Z DRUGIEJ STRONY POZWALA NA ISTNIENIE RAD PROGRAMOWYCH, KTÓRE SŁUŻĄ DO ZARABIANIA PIENIĘDZY PRZEZ JEGO ZNAJOMYCH. CZŁONKOWIE RADY WE WROCŁAWSKIM AQUAPARKU NAWET NIE WIEDZĄ, CZYM SIĘ ZAJMOWALI – DZIENNIKARZ SE MARCIN TORZ W ROZMOWIE Z GAZETA.PL.

— TORZ O POWIĄZANIACH SAMORZĄDOWCÓW: “Wcześniej jeszcze opisaliśmy, że Sutryk zasiada w radach nadzorczych spółek miejskich innych polskich miast. W Tychach i Gliwicach zarobił łącznie 87 tys. zł. Ani prezydent, ani urzędnicy ratusza się do tego nie odnieśli – to mam na myśli, mówiąc o sposobie komunikacji władz miasta. Właśnie po tym, jak opisałem te sprawy, według mnie wątpliwe etycznie, zacząłem dostawać mnóstwo wiadomości od znajomych i anonimowych urzędników. Pisali i mówili wprost, że mają dość, że to i to w ratuszu im się nie podoba. I tak dotarły do mnie informacje o radach programowych”.

— DZIENNIKARZ MÓWI O TYM JAK W INTERNECIE TROLLE BRONIŁY SUTRYKA: “Jakiś tydzień temu byłem na meczu Śląska Wrocław z Legią Warszawa. Poszedłem z kolegami do strefy VIP, ale tej uboższej wersji. Ta bogata – Gold – jest piętro wyżej i tam zasiada m.in. prezydent Sutryk wraz ze swoją świtą. I tak, piłem alkohol. W tym czasie ktoś musiał mi zrobić zdjęcie, właśnie z góry, zapewne ze strefy Gold. I ono w ubiegłym tygodniu pojawiło się na Twitterze. Inna teoria mówi, że to nie jest zdjęcie, tylko kadr z nagrania z monitoringu”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,29167572,dziennikarz-opisal-finanse-w-miescie-wyciagneli-mu-zdjecie.html

— PIS TRACI ŚLĄSKI SEJMIK. ZMIANA WIATRU W POLITYCE? SYTUACJA NIE JEST PRZESĄDZONA – ŁUKASZ LIPIŃSKI NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Sondaże na razie ustabilizowały się, ale nie przesądzają o wyniku wyborów. Z jednej strony PiS utrzymuje pierwsze miejsce wśród partii, z drugiej ugrupowaniu Kaczyńskiego nie udało się odzyskać poparcia zdobytego w wyborach 2019 r. i jeśli do głosowania doszłoby w najbliższą niedzielę, nie byłoby w stanie rządzić: ani samodzielnie, ani w ewentualnej koalicji z Konfederacją. Z drugiej strony jest opozycja demokratyczna, rozbita na cztery główne partie: KO, Polska 2050, Lewica i PSL, lecz jej wygrana byłaby minimalna, a ewentualny wielopartyjny rząd – chwiejny. PiS ma wciąż duże rezerwy: przewagę finansową, poparcie Kościoła i sprawną machinę kampanijną, która ostatnio wygrywała wyborcze końcówki. Sytuacja nie jest więc przesądzona, a losy wyborów wciąż się ważą”.

— PYTANIE BRZMI: CZY OPOZYCJA POTRAFI Z SZANSY SKORZYSTAĆ, TAK JAK PIS TO ROBIŁ SYSTEMATYCZNIE OD 2013 R. – DALEJ LIPIŃSKI: “Już wcześniej udawało się jej wygrywać w wyborach lokalnych, w czerwcu 2021 r. wspólny kandydat opozycji objął stanowisko prezydenta Rzeszowa, w niedawnych wyborach w Rudzie Śląskiej (wrzesień 2022 r.) kandydat poparty osobiście przez prezesa PiS nie wszedł nawet do drugiej tury, rywalizację rozstrzygnęli między sobą kandydaci popierani przez opozycję. W sytuacji, w której obóz władzy jest targany wewnętrznymi konfliktami (Morawiecki vs Ziobro, Morawiecki vs Sasin, Sasin vs Obajtek, można by długo wymieniać), a rząd wyraźnie nie radzi sobie z problemami (wojna w Ukrainie, inflacja, problemy z nośnikami energii itd.), to opozycja demokratyczna ma niepowtarzalną szansę na przejęcie inicjatywy. Zupełnie inne pytanie brzmi: czy potrafi z niej skorzystać, tak jak PiS to robił systematycznie od 2013 r.”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2190764,1,pis-traci-slaski-sejmik-zmiana-wiatru-w-polityce.read

— OPOZYCJA ZE SPADKIEM POPARCIA. WYJĄTKIEM LEWICA: Poparcie dla PiS w stosunku do pierwszej połowy października nieznacznie wzrosło. „Dziś na tę partię chce głosować 34,1 proc. wyborców (w październiku było to 33,9 proc.).  W porównaniu z zeszłym miesiącem straciła natomiast Koalicja Obywatelska. Na KO głos chce oddać 28 proc. pytanych przez IBRiS (przed miesiącem 29,1 proc.). Spadło też nieco poparcie dla Polski 2050 Szymona Hołowni. Dziś ugrupowanie to może liczyć na 10,2 proc. głosów (na początku października 10,7 proc.)” – donosi rozgłośnia. Według sondażu, pół punktu procentowego zyskuje Lewica. „Uzyskała 9,2 procent poparcia (miesiąc temu 8,7 proc.). PSL-Koalicja Polska cieszy się poparciem 5,6 proc. respondentów (w październiku 5,9 procent). Wynik Konfederacji to z kolei 4,9 procent (przed miesiącem 5,2 proc.). Coraz więcej jest też wyborców, którzy nie zdecydowali, na kogo oddać głos, jest ich 8 proc. (w październiku 6,5 proc.)” – czytamy.
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-opozycja-ze-spadkiem-poparcia-wyjatkiem-lewica,nId,6428974

— LUDZIE OPOZYCJI OD RANA DO WIECZORA NAPRZEMIENNIE PIĘTNUJĄ LUB WYŚMIEWAJĄ SŁOWA KACZYŃSKIEGO, JAKBY ZA WSZELKĄ CENĘ CHCIELI POKAZAĆ, ŻE GŁÓWNYM NARRATOREM I MENTOREM POLSKIEGO ŻYCIA POLITYCZNEGO JEST SZEF PARTII WŁADZY – PRZEMYSŁAW SZUBARTOWICZ W INTERII: “Ludzie opozycji od rana do wieczora naprzemiennie piętnują lub wyśmiewają słowa Kaczyńskiego, jakby za wszelką cenę chcieli pokazać, że głównym narratorem i mentorem polskiego życia politycznego jest szef partii władzy, a nie ci, którzy do władzy aspirują. Jednocześnie w ten sposób nie doceniają przeciwnika, co rodzi podejrzenie, że wbrew retoryce wcale nie chodzi im o realną władzę, skuteczne jej przejęcie i efektywne rządzenie, lecz o byle jakie przetrwanie”.

— JAK WYKORZYSTAĆ SWÓJ NAJWIĘKSZY NIEWYKORZYSTANY ATUT, JAKIM JEST PREZYDENT WARSZAWY RAFAŁ TRZASKOWSKI? CZY MA ON PEŁNIĆ ROLĘ POLITYCZNEJ MASKOTKI W CIENIU LIDERA – DALEJ SZUBARTOWICZ: “Jeśli jednak zdecyduje się na taki wariant startu, to czy ma pomysł na to, jak wykorzystać swój największy niewykorzystany atut, jakim jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski? Czy ma on pełnić rolę politycznej maskotki w cieniu lidera, ewentualnie kandydata na jakieś stanowisko, czy też sięgnie po status na przykład współprzewodniczącego, który byłby atrakcyjny dla wyborców niekoniecznie rozkochanych w Tusku, a więc zerkających w inną stronę? Czy polityk, który w kampanii prezydenckiej zdobył tak wielki kapitał polityczny i społeczny, sam ma ochotę powalczyć w wielkiej polityce, czy świat samorządu w zupełności mu wystarcza?”

— TRZECIA SIŁA MOŻE POWALCZYĆ O 20%, CZY ZECHCE? – DALEJ SZUBARTOWICZ: “A co zrobią Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz? Jeśli opozycja pójdzie do wyborów na trzech listach – a wszystko do tego zmierza – zagospodarowanie centrum sceny politycznej może okazać się kluczowe do uzupełnienia samotnej szarży PO. Podczas gdy Tusk wybrał ścieżkę wojny kulturowej, niechętni PiS-owi chadeccy konserwatyści i umiarkowani liberałowie – szukając swojego miejsca w spolaryzowanej kampanii – mogą powalczyć nawet o 20 proc. poparcia. Czy będą w stanie stworzyć mocny blok, dopraszając środowiska krążące w orbicie powściągliwego światopoglądu? Czy będą w stanie zamienić kostiumy niedostępnych mentorów w garnitury pragmatycznych liderów uprawiających realną politykę?”
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/szubartowicz/news-przyczajone-tygrysy-ukryte-smoki,nId,6424629

— ROZCZAROWANIE PREZYDENTEM – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Dobrą opinię o Andrzeju Dudzie miałem do wtorkowego popołudnia, gdy wyszło na jaw, że w momencie największego kryzysu bezpieczeństwa ostatnich lat, prezydent został połączony przez współpracowników i dopuszczony do siedmiominutowej rozmowy z kimś, kto podawał się za prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Teraz wiemy, że byli to rosyjscy pranksterzy. To coś więcej niż błąd, tym bardziej że to już druga taka sytuacja. Państwo, służby i administracja powinny wyciągnąć z tego surowe konsekwencje. Bo Rosjanie z pewnością tę sytuację starannie przeanalizowali i wiedzą, gdzie są nasze słabe punkty”.
https://www.rp.pl/komentarze/art37462831-michal-szuldrzynski-rozmowa-dudy-z-falszywym-macronem-to-wiecej-niz-blad

— SOBOŃ WS. KPO: JEST KILKA ZMIAN, KTÓRE TRZEBA PRZEPROWADZIĆ, TA DOTYCZĄCA PRAWORZĄDNOŚCI NIE JEST KLUCZOWA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/11/23/

— ŁĄCZNIE AŻ 63 PROC. POLEK I POLAKÓW UWAŻA, ŻE POLSKA NIE PORADZI SOBIE GOSPODARCZO BEZ PIENIĘDZY Z UE – BARTOSZ KOCEJKO W OKO.PRESS O BADANIU IPSOS: “Łącznie aż 63 proc. Polek i Polaków uważa, że polska nie poradzi sobie gospodarczo bez pieniędzy z UE. Przekonanych o tym jest 36 proc. badanych, odpowiedź “raczej nie” wybrało 27 proc. Na drugim biegunie jest mniej osób pewnych, że umowny Adam Glapiński ma rację. Zaledwie 8 proc. jest przekonanych (“zdecydowanie tak”), że Polska poradzi sobie bez środków europejskich, więcej – 25 proc. – sądzi, że raczej damy radę”.
https://oko.press/albo-unia-albo-nedza-dwie-trzecie-badanych-polska-nie-poradzi-sobie-bez-pieniedzy-z-ue-sondaz

— PO TRACI WŁADZĘ NA PRADZE PŁN: Koalicja PiS i lokalnego ugrupowania Kocham Pragę stała się faktem
https://twitter.com/wj_zablocki/status/1595132493120012288?s=42&t=_145A5Ktd8WcICN7AsCwGA

— WICESZEF MAP APELUJE DO WŁADZ ELBLĄGA O ZAANGAŻOWANIE W ROZWÓJ MIERZEI – ANDRZEJ ŚLIWKA: Rządowe 100 mln zł na inwestycje w porcie czeka na decyzje władz miasta
https://twitter.com/SliwkaAndrzej/status/1595039620328456193?s=20&t=yeSSqeqSGTNFxAmUeuWFcg

— ZABRONIĆ TIKTOKA? JAK APLIKACJA POLARYZUJE I PSUJE DEMOKRATYCZNE SPOŁECZEŃSTWO – MACIEJ GRZENKOWICZ W OKO.PRESS: “TikTok szpieguje swoich użytkowników? Możliwe, że to wcale nie domniemane zbieranie danych przez chiński rząd jest największym zagrożeniem dla Zachodu. Algorytmy, które rządzą platformą, podstępnie polaryzują użytkowników, zmieniając niewinną aplikację dla nastolatków w raj dla radykałów. (…) Miejsce jest na agresję i nieporozumienia, które według autorów eskalują na TikToku bardzo szybko. Sam TikTok nie ma przy tym interesu w tym, aby spory łagodzić, a nieporozumienia wyjaśniać, bo prowokują one aktywność użytkowników. Większa ilość komentarzy sprawia, że widea osiągają jeszcze większą popularność, tym samym docierając do jeszcze większej liczby osób, które jeszcze intensywniej reagują na posty. Wideo, które osiąga takie wyniki, jeśli tylko nie przedstawia uroczego kota, musi być jadowite”.

— MŁODZI, GŁÓWNA GRUPA UŻYTKOWNIKÓW APLIKACJI, SĄ SZCZEGÓLNIE PODATNI NA POLARYZACJĘ, A TIKTOK TYLKO ICH ZACHĘCA DO RADYKALIZMU – DALEJ GRZENKOWICZ W OKO.PRESS: “TikTok, jako jedna z najczęściej pobieranych aplikacji na świecie, jest zaś bez wątpienia platformą bardzo wpływową. Młodzi, główna grupa użytkowników aplikacji, są szczególnie podatni na polaryzację, a TikTok tylko ich zachęca do radykalizmu. Brakuje tam mechanizmów, które umożliwiłyby prowadzenie sensownego, pogłębionego dialogu – jest za to tajemnicza zachęta do śmiania się z niuansów i bezkrytycznego zajmowania mocnych stanowisk”.
https://oko.press/zabronic-tiktoka-jak-aplikacja-polaryzuje-i-psuje-demokratyczne-spoleczenstwo

— POLSKA PUBLIKA WCIĄŻ PODCHODZI DO FILANTROPII JAK OSTATNI NAIWNIACY. WCIĄŻ DAJE SIĘ ŁAPAĆ NA NAJPROSTSZY MYK BOGACZY, KTÓRZY ODPALAJĄ NIEWIELKI ODSETEK I UCHODZĄ ZA BOGÓW – GALOPUJĄCY MAJOR W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Polska publika wciąż podchodzi do filantropii jak ostatni naiwniacy. Wciąż daje się łapać na najprostszy myk bogaczy, którzy odpalają niewielki odsetek i uchodzą za bogów ratujących życie. Nie, tu nie chodzi nawet o Lewandowskiego. Tu chodzi o sam mechanizm emocjonalnego szantażu, jakim jest działalność charytatywna. Przecież oczywiste jest, że odpalając mały odsetek zarobków, poprawiasz sobie wizerunek, który następnie komercjalizujesz, odrabiając sobie z nawiązką hajs włożony w filantropię. Tak to działa, nawet jeśli osoba dająca pieniądze robi to z dobrego serca. Dziwnym trafem jakoś szybko ten gest dobrej woli do mediów przenika. A publika klaszcze. Dodatkowo to klaskanie utrudnia jakiekolwiek systemowe reformy, bo przecież po co opodatkowywać bogaczy, jak sami coś tam do skarbonki wrzucają”.
https://krytykapolityczna.pl/swiat/robert-lewandowski-bogaci-i-filantropia/

— 89. ROCZNICA URODZIN KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO.

— 15 LAT TEMU Donald Tusk wygłosił w Sejmie najdłuższe w historii III RP exposé.

— URODZINY: Lena Dąbkowska-Cichocka, Sławomir Starzec.