— ROSJANIE OSTRZELALI MIASTO W OBWODZIE KIJOWSKIM Z IRAŃSKICH DRONÓW KAMIKAZE, USA PRZEKAŻE UKRAINIE KOLEJNY PAKIET POMOCY MILITARNEJ, UE WPROWADZI 8 PAKIET SANKCJI [PODSUMOWANIE]
http://300polityka.pl/live/2022/10/05/rosjanie-ostrzelali-miasto-w-obwodzie-kijowskim-z-iranskich-dronow-kamikaze-usa-przekaze-ukrainie-kolejny-pakiet-pomocy-militarnej-ue-wprowadzi-8-pakiet-sankcji-podsumowanie/

— KOLEJNY WIELKI PAKIET AMERYKAŃSKIEGO WSPARCIA DLA UKRAINY: w tym systemy artylerii rakietowej HIMARS, amunicję oraz pojazdy opancerzone.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28985792,biden-i-harris-po-rozmowie-z-zelenskim-jest-kolejny-pakiet.html

— WOJNA WESZŁA W BARDZIEJ NIEBEZPIECZNY ETAP – WOJCIECH KONOŃCZUK W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Aneksja okupowanych terytoriów ukraińskich, dywersja na Nord Streamie i groźby nuklearne Kremla sprawiają, że wojna weszła w bardziej niebezpieczny etap. (…) Najpóźniej za kilka miesięcy Putin ostatecznie zrozumie, że poszedł na wojnę, której nie może wygrać, i zapewne jeszcze bardziej nasili swoje groźby nuklearne. On liczy na nasz strach – i poddanie mu się byłoby najgorszym rozwiązaniem”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/grozby-putina-to-wojna-psychologiczna-179341

— TO ZASKAKUJĄCE, ALE TRWA UKRAIŃSKA OFENSYWA NA PÓŁNOCY – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “To zaskakujące, ale trwa ukraińska ofensywa na północy. Nad rzeką Donieck dotarła do Kreminnej, zatrzymała się przed miastem, uznając, że nie ma sensu wdzierać się i wdawać w ciężkie uliczne walki. Sprawę załatwia się tak jak w Łymanie, a wcześniej w Iziumiu. Przypuszczalnie to samo Ukraińcy chcą zrobić ze Swiatowem. Wojska ruszyły nie na samo miasto, ale przekroczyły drogę Swiatowe–Kreminna na południe od Swiatowego właśnie. Zajęły wieś Krasnoriczenskie, a może też położony nieco na północ Załyman. Najlepiej byłoby, gdyby spod Kupiańska ruszyły na wschód, może lekko południowy wschód, by wyjść na północ od Swiatowego. Gdyby udało się oskrzydlić tę miejscowość z obu stron, koniec końców rosyjskie siły musiałyby się wycofać. I znów obyłoby się bez krwawego szturmu, Ukraińców czekałoby jedynie oczyszczanie miasta z maruderów, czyli jednostek, które nie zdołały się wycofać, rozminowanie i usunięcie pułapek wybuchowych”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2184204,1,223-dzien-wojny-rosyjski-front-peka-w-wielu-miejscach-rekrutow-zjada-stres.read

— WIEŚĆ O ODWOŁANIU PIOTRA NAIMSKIEGO Z RZĄDU ZOSTAŁA PRZYJĘTA ZE ZDUMIENIEM W USA – ANDRZEJ KUBLIK W GW: “Według naszych informacji wieść o odwołaniu Piotra Naimskiego z rządu została przyjęta ze zdumieniem w USA. W Stanach Zjednoczonych od lat był on uważany za kompetentnego w sprawach energetycznych partnera do dialogu z polskimi władzami”.
https://wyborcza.biz/biznes/7,179195,28983410,kto-sie-boi-naimskiego-w-atomie.html

— PROPOZYCJA POKOJOWA MUSKA DOWODZI, ŻE LATANIE W KOSMOS JEST ŁATWIEJSZE NIŻ ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW NA ZIEMI – WITOLD GADOMSKI W GW: “Wojna jest nieszczęściem przede wszystkim dla Ukrainy, ale też dla Rosji i dużym obciążeniem dla świata, zwłaszcza krajów leżących blisko konfliktu. Rodzi się więc pokusa, by znaleźć wyjście w tej sytuacji bez wyjścia. Takiej pokusie uległ Musk, ale znalezienie rozwiązania wydaje się znacznie trudniejsze niż podróż kosmiczna”.
https://wyborcza.pl/7,75968,28984293,propozycja-pokojowa-muska-dowodzi-ze-latanie-w-kosmo-jest-latwiejsze.html

— „DIE WELT”: PRESJA NA BERLIN WZROŚNIE I RZĄD RFN BĘDZIE MUSIAŁ ZMIENIĆ POSTAWĘ W KWESTII REPARACJI. POLSKA ZROBIŁA KOLEJNY KROK: “Nawet jeśli nie ma sądu, który mógłby wydać wyrok w tej sprawie, to można sobie wyobrazić, że presja na Berlin wzrośnie i rząd niemiecki będzie musiał inaczej postępować w tej kwestii, np. sformułować kontrpropozycje. Jedno jest pewne: sprawa jeszcze bardziej nadwyręży i tak już trudne relacje polsko-niemieckie”.
https://wpolityce.pl/swiat/616913-dw-rzad-rfn-bedzie-musial-zmienic-postawe-ws-reparacji

— WOLA JEDNEGO PAŃSTWA JEST W STANIE PRZEŁAMAĆ WOLĘ POZOSTAŁYCH 15 PAŃSTW – JOACHIM BRUDZIŃSKI W ROZMOWIE Z WPOLITYCE: “Odpowiem pytaniem – kto stoi na czele KE? Prominentny polityk niemiecki, pani Ursula von der Leyen, która pełniła funkcję ministra obrony narodowej w rządzie kanclerz Angeli Merkel. Najprostszej odpowiedzi na pana pytanie udzielił Jarosław Kaczyński podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami Szczecina, gdzie powiedział wprost, że dzisiaj UE mówi głosem Berlina, czasami w mniejszym stopniu głosem Paryża. Interesy niemieckie nie są realizowane w bilateralnych stosunkach międzypaństwowych, tylko są realizowane poprzez KE, instytucje UE. Sytuacja, o której pan mówi, pokazuje, jak wola jednego państwa jest w stanie przełamać wolę pozostałych 15 państw”.

— NIEMCY SOBIE ZBUDOWALI W EPP, CZY TEŻ PRZEZ TAKIE POPYCHLE, KTÓRYM W MOJEJ OCENIE BYŁ DONALD TUSK. VON DER LEYEN WYKORZYSTUJE STANOWISKO SZEFOWEJ KE DO REALIZACJI NIEMIECKIEJ POLITYKI – DALEJ BRUDZIŃSKI: “Marionetką można nazwać kogoś, kto próbował chociaż sprawiać wrażenie jakiejś autonomicznej pozycji, a przecież od początku było wiadomo, że Ursula von der Leyen nie jest żadnym ponadnarodowym, niemieckim bezstronnym urzędnikiem, tylko jest emanacją niemieckiej polityki i tej większości, którą Niemcy sobie zbudowali w EPP, czy też przez takie popychle, którym w mojej ocenie był Donald Tusk. Von der Leyen wykorzystuje stanowisko szefowej KE do realizacji niemieckiej polityki”.
https://wpolityce.pl/polityka/616866-brudzinski-von-der-leyen-realizuje-niemiecka-polityke

— BUDA WS CEN ENERGII: PREMIER ZAPROPONUJE REWOLUCYJNE ROZWIĄZANIE – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/10/05/

— OPOZYCJA MA SZANSĘ NA ZWYCIĘSTWO, ALE ZASADNICZY PRZEŁOM WCIĄŻ NIE NASTĄPIŁ, DUŻY PRYWATNY BIZNES, ADMINISTRACJA, PROKURATURA, SŁUŻBY JESZCZE NIE ZACZĘŁY SIĘ ORIENTOWAĆ NA ANTYPIS, A W 2014 R. TAKI TREND W KIERUNKU PARTII KACZYŃSKIEGO BYŁ JUŻ WYRAŹNY – MARIUSZ JANICKI W TYGODNIKU POLITYKA: “PiS jeszcze nie przegrał. Rachuby marketingowców władzy są następujące: można wymienić Morawieckiego już teraz i jeszcze przed zimą budować legendę, patriotyczno-suwerenistyczną: chłodno, głodno, ale godnie i bezpiecznie. Albo poczekać do wiosny i wtedy spławić premiera jak marzannę, z całym jego bagażem, po czym rozpocząć nową polityczną opowieść z nowym szefem rządu i pakietem obietnic. Ten drugi wariant wydaje się teraz bardziej prawdopodobny, ale Kaczyński, co już dwa razy pokazał, potrafi zmienić premiera w ciągu jednego dnia. PiS wciąż liczy na to, że w kampanii, jak już kilka razy, znowu zyska 7–8 proc. ponad wcześniejsze sondaże i przekroczy 40 proc., co przy podzielonej opozycji da mu w Sejmie solidnie ponad 200 mandatów, a resztę się dokupi. Opozycja ma szansę na zwycięstwo, ale zasadniczy przełom wciąż nie nastąpił. Widać to także po tym, że duży prywatny biznes, administracja, prokuratura, służby jeszcze nie zaczęły się orientować na antyPiS, a w 2014 r. taki trend w kierunku partii Kaczyńskiego był już wyraźny. PiS przyzwyczaił do tego, że wygrywa, i to mocno tkwi w zbiorowej świadomości”.

— JANICKI PISZE O FAŁSZYWYCH PORADACH SYMETRYSTÓW WOBEC OPOZYCJI, GŁÓWNIE PO: “ Porady tzw. centrystów i symetrystów zmierzają do tego, aby porzucić „radykalizm”, dać sobie spokój ze skrajnymi rygorystami w kwestiach sądownictwa, ponieważ społeczeństwo ma tego dosyć. Chce kompromisu, zakończenia wojny polsko-polskiej i pieniędzy z KPO. Cały okres 2015–17 walki o praworządność jawi się dzisiaj jako zryw tyleż słuszny, co nieskuteczny, w każdym razie zamknięty etap. Teraz nawet media spoza kręgu władzy piszą o „sędziach politykach”, o konieczności złagodzenia stanowiska przez Komisję Europejską i dogadania się z PiS. To, co formacja Kaczyńskiego zrobiła z praworządnością, było oburzające przez pierwsze trzy lata jej rządów, a teraz wydaje się mniej istotne, mimo że po 2017 r. degeneracja systemu znacznie się pogłębiła”.

— OPOZYCJA JEST TRENOWANA W WYUCZONEJ BEZRADNOŚCI – DALEJ JANICKI O DESTRUKCYJNYCH DLA NIEJ OCZEKIWANIACH WOBEC OPOZYCJI: “Od lat trwa to suflowanie minimalizmu, nakazu milczenia, ukrywania poglądów, bo opozycja jest generalnie gorsza, mniej zorientowana, ma słabsze papiery i okropną przeszłość. No i „nie ma programu”. Jeśli coś się jej udaje, to fuksem, bo PiS akurat zaspał, był na wakacjach, ale zaraz się odwinie i trzeba schodzić z linii ciosu. Tusk to polityk przeszłości z wielkim negatywnym elektoratem, powinien zrobić miejsce innym, ale Kaczyński ma nadal przyszłość, mimo jeszcze większego negatywnego elektoratu. W ten sposób opozycja jest trenowana w wyuczonej bezradności. Przez podobne instrukcje antyPiS przegrał kilka ostatnich wyborów. Pytanie, czy się w końcu wyzwoli od takich mentorów”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2183812,1,kto-i-co-radzi-opozycji-i-dlaczego-ta-nie-powinna-tego-sluchac.read

— OPOZYCJA WCHODZI W ROZPISANĄ DLA NIEJ ROLĘ – JUŻ SIÓDMY ROK – MICHAŁ PŁOCIŃSKI W RZ: “Przynęta wygląda smakowicie, oto Jarosław Kaczyński kolejny już raz rzuca absurdalny przykład na spotkaniu z wyborcami, jak to straszna nędza panowała za rządów PO-PSL – opowiada w Kołobrzegu, że Polacy musieli wykradać ziemniaki dzikom… Nic, tylko to wyśmiać. I opozycja wchodzi w rozpisaną dla niej rolę – już siódmy rok”.

— LEWICA NIE DAJE SIĘ TAK ŁATWO WCIĄGAĆ KACZYŃSKIEMU W PODOBNE GIERKI. MOŻE NA RAZIE NIE PRZEKŁADA SIĘ TO NA SONDAŻE, ALE POZWALA LEWICY BUDOWAĆ SWOJĄ WIARYGODNOŚĆ I POWAGĘ – DALEJ PŁOCIŃSKI: “Wydaje się, że tę prawidłowość dużo lepiej rozumie Lewica, która nie daje się tak łatwo wciągać Kaczyńskiemu w podobne gierki. Może na razie nie przekłada się to na sondaże, ale pozwala Lewicy budować swoją wiarygodność i powagę, właśnie w opozycji do emocjonalnie reagującej na każdy bon mot Kaczyńskiego PO. I taki mozolnie budowany wizerunek może w końcu zaprocentować. W końcu liberałowie opierali na nim swoją siłę co najmniej dekadę, a można i zaryzykować tezę, że nawet ćwierćwiecze – od 1989 do 2015 roku. A wystarczy nie łykać zarzuconego przez PiS haczyka”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art37173251-michal-plocinski-dziki-ziemniaki-i-haczyk-na-opozycje

— URODZINY: Michał Lorenc, Paulina Hennig-Kloska, Bartosz Marczuk.