— UKRAIŃSKA OFENSYWA ZNÓW RUSZYŁA – I NA POŁUDNIU, I NA PÓŁNOCY. I TO JAK! – WITOLD GŁOWACKI W OKO.PRESS: “Ukraińcy przełamali front w obwodzie chersońskim i z impetem kontynuują ofensywę na północ od rzeki Doniec. Współczynnik udokumentowanych strat sprzętowych po raz kolejny poszybował, osiągając nienotowany dotąd poziom 4:1 na korzyść Ukrainy”.

— ROZPACZLIWA POZOSTAJE SYTUACJA CZĘŚCI REZERWISTÓW POWOŁANYCH POD BROŃ W RAMACH PROWADZONEJ W ROSJI „CZĘŚCIOWEJ MOBILIZACJI” – DALEJ GŁOWACKI: “Rozpaczliwa pozostaje sytuacja części rezerwistów powołanych pod broń w ramach prowadzonej w Rosji „częściowej mobilizacji”. Na dwóch biegunach znajdują się tu przypadki kompletnego braku jakiegokolwiek pomysłu na ich zagospodarowanie i sytuacje, w których świeżo zmobilizowani rezerwiści wysyłani są wprost na front, w roli uzupełnień dla walczących tam wykrwawionych oddziałów. Część zmobilizowanych koczuje zatem gdzieś w szczerym poligonowym polu bez żadnych szkoleń a często nawet bez dostaw jedzenia”.
https://oko.press/ukrainska-ofensywa-znow-ruszyla-i-na-poludniu-i-na-polnocy/

— ROSJANOM ZACZYNA BRAKOWAĆ AMUNICJI I WSPARCIA – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Wygląda na to, że nie tylko w Łymanie ukraińskie wojska odniosły poważny sukces. Na południowym odcinku frontu Rosjanie też ponoszą porażkę. Najwyraźniej zaczyna im brakować amunicji i wsparcia”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2184022,1,222-dzien-wojny-rosyjska-armia-bez-glowy-vs-ostrze-ukrainskiego-natarcia.read

— KOLEJNY ROSYJSKI ODWRÓT – tytuł w RZ.

— ŻYWY INTELEKT ODDAŁ W SŁUŻBĘ TŁUKOM I MORDERCOM Z MSW. DOBRA PRZESTROGA, BY ROZWAŻNIE DOBIERAĆ, KOMU SIĘ SŁUŻY. BO POTEM ZOSTAJE TYLKO PANŚWINIZM – ADRIAN ZANDBERG O URBANIE:
https://twitter.com/ZandbergRAZEM/status/1577028965193363456?s=20&t=juue_xjkELejcr-rDkyjVA

— JERZY URBAN TO NIE DZIADZIUŚ Z YOUTUBE’A. PAMIĘTACIE IMIĘ CHŁOPAKA ZATŁUCZONEGO PRZEZ MILICJĘ? – PAWEŁ SMOLEŃSKI W GW – ARCHIWALNY TEKST PO UKAZANIU SIĘ WYWIADU Z URBANEM PRZYPOMNIANY NA WYBORCZA.PL: “W mojej gazecie ukazał się wywiad z Jerzym Urbanem, dziś papućnym (dla niektórych) staruszkiem, w którym dwukrotnie pojawia się nazwisko Grzegorza Przemyka. Ale dlaczego się pojawia – ani słowa, ani słowa też o roli Urbana. (…) O nic nie idzie, tylko o zatłuczonego przez milicję chłopca, o pamięć o nim i o bardzo konkretną zbrodnię. Co Urban krył i przeinaczał, ale o tym już się nie dowiedzieliście. Ten chłopiec nazywał się Grzegorz Przemyk. Nie tylko Przemyk, jak napisał autor, a redaktor i wydawca opublikowali. Grzegorz, Grześ – tak miał na imię. Nie żyje, nie może sam się przedstawić. Występuje zaś pod własnym imieniem nawet w aktach bezpieki. Przeczytajcie”.
https://wyborcza.pl/alehistoria/7,162654,26330461,jerzy-urban-to-teraz-dziadzius-z-youtuba-a-pamietacie-imie.html

— SOBOLEWSKI O ZMIANACH W RZĄDZIE I NOWYM PROGRAMIE PIS – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/10/04

— W POLSCE TRWAJĄ POLITYCZNE OMŁOTY, JAKBY ŻADNEJ WOJNY TUŻ ZA GRANICĄ NIE BYŁO – PRZEMYSŁAW SZUBARTOWICZ W INTERII: “Wrześniowe badanie rządowej pracowni pokazuje jednak coś znacznie ważniejszego: nadal 75 proc. respondentów jest zdania, że ta wojna realnie zagraża naszemu bezpieczeństwu. Tymczasem w Polsce trwają obsceniczne polityczne omłoty, jakby żadnej wojny za naszą granicą nie było. I jakby dalekosiężne konsekwencje rozchwiania znanego nam świata nie były przedmiotem co najmniej poważnej refleksji.

— W POLSCE NIE ISTNIEJE JUŻ POLITYCZNA DEBATA, ZOSTAŁA ZASTĄPIONA PRZEZ PRYMITYWNE BITKI SŁOWNE, KTÓRE Z PUNKTU WIDZENIA GEOPOLITYCZNEGO ZAGROŻENIA SYTUUJĄ NASZĄ KLASĘ POLITYCZNĄ W OKOLICACH BUDKI Z PIWEM – DALEJ SZUBARTOWICZ W INTERII: “Nie łudźmy się, w Polsce nie istnieje już polityczna debata, została zastąpiona przez prymitywne bitki słowne, które z punktu widzenia geopolitycznego zagrożenia sytuują naszą klasę polityczną w okolicach budki z piwem. Pieniactwo, propagandowe sztuczki, powszechność kłamstwa, to nie tylko jaskrawe przejawy osuwania się Polski w przepaść autokratycznego populizmu, który zawsze ufundowany jest na niskich instynktach, ale przede wszystkim dowód na skrajną nieodpowiedzialność rządzących”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-o-czym-marzy-putin,nId,6324193

— NIE CZAS NA WOJNĘ Z BERLINEM – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI NA JEDYNCE RZ: „Powstaje więc pytanie, czy w tych okolicznościach podnoszenie tematu reparacji jest rozwiązaniem najsensowniejszym, zgodnym z polską racją stanu? Tym bardziej że słuchając kolejnych wystąpień Jarosława Kaczyńskiego odnosi się wrażenie, że nota jest elementem szerszej kampanii politycznej. Prezes PiS twierdzi, że za wszystkimi niechętnymi obecnemu rządowi działaniami UE stoją Niemcy. Gdy więc uderza w Polskę Bruksela, to według prezesa PiS robią to Niemcy”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art37173821-michal-szuldrzynski-nie-czas-na-wojne-z-berlinem

— KUCHCIŃSKI W KPRM DOBRY DLA MORAWIECKIEGO – AGATA KONDZIŃSKA W GW CYTUJE OPINIĘ POLITYKA PIS: “- Dla ludzi premiera to dobra wiadomość. Kuchciński był wśród tych, którzy nie knuli przeciwko Morawieckiemu, obok Brudzińskiego i Terleckiego. Wydaje się, że będzie raczej współpracował. Gdyby szefem został Zbigniew Hoffmann, zamiast współpracy mogłaby być kontra – mówi nam polityk z obozu władzy”.
https://wyborcza.pl/7,75398,28981001,kuchcinski-nowym-dworczykiem-dla-ludzi-premiera-to-dobra-wiadomosc.html

— WTEDY UZNAŁEM, ŻE TO MUSI BYĆ KONIEC. ŻE MAMA SIĘ ZABIJE TYMI LEKAMI. KIEDY SIĘ OCKNĘŁA NA SOR-ZE, POWIEDZIAŁEM: „MAMO, TYM RAZEM NIE POZWOLĘ CI WYJŚĆ ZE SZPITALA” – MÓWI KONRAD PIASECKI W ROZMOWIE Z ANNĄ KALITĄ W GAZETA.PL:
https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,28976010,konrad-piasecki-mama-by-pewnie-powiedziala-synku-opowiedz.html

— TOMASZ LIS MÓWI ŻE ODSTRZELIŁ SZYMONA JADCZAKA – ROZMOWA AGNIESZKI WIŚNIEWSKIEJ W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Spisanie skarg osób, o których wiadomo, że miały z Lisem na pieńku, kolportowanie ich, organizowanie wielotygodniowej nagonki i glanowanie wszystkich, którzy kwestionują motywy i metodę – to nie jest w mojej ocenie żadne dziennikarstwo. To straszna słabizna. Czegoś takiego żadna szanująca się gazeta na Zachodzie nigdy by nie opublikowała. W lutym tego roku osobiście odstrzeliłem rozmowy o przejściu autora tekstu, red. Jadczaka, z Wirtualnej Polski do „Newsweeka”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/tomasz-lis-media-praca-wywiad-agnieszka-wisniewska-2022/

— SZYMON JADCZAK REAGUJE NA WYWIAD Z TOMASZEM LISEM. „BARDZO CHCIAŁ MNIE ZATRUDNIĆ” – GAZETA.PL:
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28980972,szymon-jadczak-reaguje-na-wywiad-z-tomaszem-lisem-bardzo-chcial.html

— BALTIC PIPE TO ROZWIĄZANIE PRZEJŚCIOWE. GDYBYŚMY ZACZĘLI ROZWIJAĆ BIOGAZOWNIE… – EDWIN BENDYK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Tymczasem w przypadku bezpieczeństwa energetycznego system oparty na setkach biogazowni i szerzej – na rozproszonych źródłach energii – byłby znacznie pewniejszy. Tylko że nie podlegałby scentralizowanej kontroli, przeciwnie, zdolność samodzielnej produkcji energii w wymiarze lokalnym zwiększałaby siłę przetargową podmiotów lokalnych w relacjach z centrum. Czy zwiększenie symetrii w tych relacjach zagrażałoby bezpieczeństwu?

— DOŚWIADCZENIE UKRAINY W CZASIE WOJNY POKAZUJE, ŻE PRZECIWNIE – HORYZONTALNY I SIECIOWY SYSTEM KOORDYNACJI – DALEJ BENDYK W KRYTYCE: “Doświadczenie Ukrainy w czasie wojny pokazuje, że przeciwnie – horyzontalny i sieciowy system koordynacji, z jasno podzielonymi zadaniami między szczeble zarządzania i zachowaniem ich decyzyjnej samodzielności, zwiększa odporność całego systemu i jego zdolność do odpowiedzi na zagrożenia”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/baltic-pipe-biogazownie-wybuchy-nord-stream/

— URODZINY: Krzysztof Czabański, Dorota Wysocka-Schnepf, Monika Wielichowska, Domicela Kopaczewska, Zdzisław Chmielewski, Marek Rząsa, Piotr Całbecki.