— AMBASADOR ROSJI WEZWANY DO MSZ PO PSEUDOREFERENDACH, PRZYDACZ MÓWI O UCIĘCIU RELACJI Z ROSYJSKIMI DYPLOMATAMI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/10/03

— DOBRE WIEŚCI Z FRONTU – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Łyman w ukraińskich rękach wywołał sporą wściekłość u Rosjan. To był taki punkt oparcia w północnej części Donbasu, który wciąż dawał im nadzieję na okrążenie zgrupowania przeciwnika pod Siewierskiem. Oczywiście gdyby nieszczęsne próby przełamania obrony pod Bachmutem dały w końcu rezultat. Nie bez przyczyny Rosjanie codziennie ruszają do szturmu na Zajcewe, Sołedar i Bachmuckie i giną tu jak muchy. A teraz kicha. Łyman stracony, wojska odepchnięte w sam róg Donbasu, pod Kreminnę. W dodatku Ukraińcy wchodzą od północy w obwód ługański, który przez moment w całości był w rękach okupantów”.

— JAKBY CZŁEK OGLĄDAŁ JAKĄŚ ZIMNOWOJENNĄ REKONSTRUKCJĘ HISTORYCZNĄ, A NIE WOJNĘ XXI W. – JESZCZE FISZER: “Kiedy patrzymy na te stare kałachy kal. 7,62 mm, ciężkie jak nieszczęście, wydawane rosyjskim rekrutom z nowego poboru, to jakby człek oglądał jakąś zimnowojenną rekonstrukcję historyczną, a nie wojnę XXI w.”
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2183888,1,221-dzien-wojny-helmofon-jak-z-czterech-pancernych-czego-nie-ma-rosyjski-zolnierz.read

— KREML W ODWROCIE – tytuł na jedynce RZ.

— NAJWIĘKSZA KLĘSKA ARMII KREMLA – tytuł w RZ.

— KIJÓW NACIERA, MOSKWA STRASZY – na jedynce DGP.

— UKRAIŃCY NIE ZWALNIAJĄ – jedynka GW.

— JAK SIKORSKI STAŁ SIĘ P.O. BUTA CHRUSZCZOWA – ZBIGNIEW PARAFIANOWICZ W DGP: “Ostatnie wynurzenia na temat wybuchów wokół Nord Stream i sugerowanie, że mogli stać za tym Amerykanie, to już turbomitomania, po której polityk traci rację bytu. Po wykorzystaniu tweeta Sikorskiego przez przedstawiciela Rosji w ONZ Wasilija Niebienzię Sikorski w zasadzie poddał hiperinflacji swoją – odwołajmy się do dickensowskiego Uriasza Heepa z „Davida Copperfielda” – skromną osobę. W ZSRR ludziom zsyłanym do łagru, którzy pełnili role pociągowe w pracach rolnych, targając za sobą pług – sowiecka intendentura w dokumenty wpisywała funkcję: „pełniący obowiązki konia”. Po wykorzystaniu przez Niebienzię w ONZ Sikorskiemu Rosjanie mogą wpisać z powodzeniem: „pełniący obowiązki buta Nikity Chruszczowa”.
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8560087,sikorski-ksiazka-polityka-stosunek-do-rosji-propaganda.html

— NORWEGIA NIE CHCE SIĘ DZIELIĆ SWOJĄ ROPĄ, GAZEM I PIENIĘDZMI – ILONA WIŚNIEWSKA
NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Już w maju premier Mateusz Morawiecki zwracał się do „przyjaciół Norwegów” z apelem o solidarność i podział zysków. Ale dopiero po tekście w „Financial Times” w Norwegii zawrzało. (…) Komentatorzy zastanawiają się więc, czy Norwegii nie grozi łatka spekulanta wojennego. Coraz częściej padają pytania, czy to moralne zarabiać na wojnie i czy nie powinno się jednak dzielić zysków. Szczególnie że atmosfera w Unii Europejskiej się zagęszcza. Już większość państw członkowskich domaga się ustalenia maksymalnej ceny za gaz, co ma dotyczyć wszystkich dostawców, więc zarówno Rosji, jak i Norwegii”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2182852,1,bateria-europy-norwegia-nie-chce-sie-dzielic-swoja-ropa-gazem-i-pieniedzmi

— GDY PODOLSKI PISZE O ROSJI, UKRAINIE I WOJNIE, ZAWSZE WYCHODZI JAKOŚ TAK, ŻE NIE JEST W STANIE UKRYĆ NIECHĘCI DO UKRAIŃCÓW. TERAZ WYSZŁO MU, ŻE CELE UKRAINY W WOJNIE I JEJ POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA SĄ SPRZECZNE Z CELAMI I POLITYKĄ POLSKI, UE I NATO. OD KIEDY TO? – MIROSŁAW CZECH W GW: “Gdy Podolski pisze o Rosji, Ukrainie i wojnie, zawsze wychodzi jakoś tak, że nie jest w stanie ukryć niechęci do Ukraińców. Teraz wyszło mu, że cele Ukrainy w wojnie i jej polityka bezpieczeństwa są sprzeczne z celami i polityką Polski, UE i NATO. Od kiedy to? Od czasu, gdy USA zorganizowały w Ramstein „koalicję chętnych” dla koordynacji pomocy wojskowej dla Ukrainy? A prezydent Joe Biden, Emmanuel Macron i nawet Olaf Scholz podkreślają, że ich państwa będą pomagać Kijowowi tyle, ile będzie trzeba. Podobne deklaracje składają Jens Stoltenberg w imieniu NATO oraz Ursula von der Leyen w imieniu UE. O Polsce nie wspominam, bo to zbyt oczywiste kwestie”.

— SZANSE NA ZBUDOWANIE DEMOKRATYCZNEJ ROSJI NIEPOMIERNIE WZROSNĄ, GDY JEJ ARMIA PRZEGRA W STARCIU Z SIŁAMI ZBROJNYMI UKRAINY – KONKLUZJA CZECHA: “I ostatnia uwaga. Szanse na zbudowanie demokratycznej Rosji niepomiernie wzrosną, gdy jej armia przegra w starciu z siłami zbrojnymi Ukrainy. To porażka realna, a nie „fantazja”. A dostawy rakiet od sojuszników wydatnie przybliżają ten moment”.
https://wyborcza.pl/7,75968,28973521,demokratyczna-rosja-narodzi-sie-w-rosji-nie-na-uchodzstwie.html

— 45% PRAKTYKUJĄCYCH I 54% NIEPRAKTYKUJĄCYCH – PIOTR PACEWICZ O WNIOSKACH Z BADANIA IPSOS DLA OKO.PRESS: “Osoby deklarujące regularne uczestnictwo w praktykach religijnych (co najmniej 1-2 razy w miesiącu) stanowiły zatem łącznie 45 proc. wszystkich. Nazywamy ich dalej „praktykującymi”. Powstają dwie kategorie: „praktykujących” (45 proc.) i „niepraktykujących” (54 proc.)”.

— PROFIL HOŁOWNI JEST MNIEJ RELIGIJNY NIŻ MOŻNA BY OCZEKIWAĆ: WŚRÓD JEGO WYBORCÓW JEST 69 PROC. NIEPRAKTYKUJĄCYCH I TYLKO 31 PROC. PRAKTYKUJĄCYCH – DALEJ PACEWICZ W OKU: “Przewaga kościelnego elektoratu u Dudy jest podobna jak w II turze – trzykrotna, przewaga niekościelnego u trzech kandydatów opozycji demokratycznej (KO, Polski 2050 i Lewicy) – dwu i półkrotna. Profil Szymona Hołowni jest mniej religijny niż można by oczekiwać: wśród jego wyborców jest 69 proc. niepraktykujących i tylko 31 proc. praktykujących. U Trzaskowskiego proporcje są statystycznie takie same: 71 proc. do 29 proc”.

— W ELEKTORACIE KO: TRZY LATA TEMU TYLKO 24 PROC. SĄDZIŁO, ŻE PIS WŁADZĘ STRACI, DZIŚ – 74 PROC – DALEJ PACEWICZ O WNIOSKACH Z BADANIA IPSOS DLA OKA: “Jak wynika z porównania sondaży Ipsos dla OKO.press przed wyborami 2019 roku, elektorat PiS oczekiwał aż w 80 proc., że PiS będzie dalej rządziło samodzielnie, dziś – w 45 proc. Odwrotna zmiana nastąpiła w elektoracie KO: trzy lata temu tylko 24 proc. sądziło, że PiS władzę straci, dziś – 74 proc.; także wyborcy Polski 2050 i Lewicy wyrywają się z pułapki wyuczonej bezradności

— MOŻNA OSTROŻNIE WNIOSKOWAĆ, ŻE POLSKA NIEPRAKTYKUJĄCA JEST BARDZIEJ POLITYCZNIE ZMOBILIZOWANA NIŻ POLSKA BARDZIEJ KOŚCIELNA – DALEJ PACEWICZ W ANALIZIE BADAŃ IPSOS: “Różnice w tych odpowiedziach są nieco mniejsze niż w postawach politycznych, bo ludzie korygują swoje pragnienia zerkając na realny świat. Oczekiwanie, że PiS straci władzę jest jednak równo dwa razy większe wśród niepraktykujących, a przewidywanie, że partia Kaczyńskiego będzie dalej rządzić (sama lub w koalicji) jest półtora raza większe wśród praktykujących (aż 13 proc. z nich nie wie, co powiedzieć). Można zatem ostrożnie wnioskować, że Polska niepraktykująca jest bardziej politycznie zmobilizowana niż Polska bardziej kościelna”.

— PACEWICZ O DWÓCH RZECZACH KTÓRE SPAJAJĄ PODZIELONYCH POLAKÓW – OBAWA PRZED KRYZYSEM I SOLIDARNOŚĆ Z UKRAIŃCAMI: “Poza lękiem przed kryzysem jest jednak jaśniejsza kwestia, która spaja Polki i Polaków – stosunek do kwestii ukraińskiej, w tym – do obecności w Polsce ukraińskich uchodźczyń i uchodźców. Odpowiedzi praktykujących i niepraktykujących są tu zdecydowanie pozytywne i statystycznie identyczne, nie licząc większego odsetka odpowiedzi „zdecydowanie dobrze” (16 do 11 proc.) w grupie niechodzącej do kościoła (odpowiedzi „raczej dobrze” było już dokładnie tyle samo – po 51 proc.)”.
https://oko.press/kto-chodzi-do-kosciola-dwie-polski-ipsos/

— NOWE ŻYCIE PIOTRA NAIMSKIEGO – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Na wieczornej gali w związku z otwarciem Baltic Pipe Naimski był już obecny. Został nagrodzony burzą oklasków. Był gwiazdą uroczystości. Podczas zamkniętej imprezy powiedział, że dowiózł wraz ze swoją ekipą projekt Baltic Pipe i teraz czas zająć się atomem. – To była demonstracja siły i potwierdzenie, że nie da się odsunąć na boczny tor. Politycznie wciąż jest silny – relacjonuje nam wystąpienie uczestnik gali. W spotkaniu nie uczestniczył już Morawiecki. Był za to fetujący go Andrzej Duda, który z Naimskim wyszedł w trakcie imprezy”.
https://www.rp.pl/polityka/art37167221-piotr-naimski-po-dymisji-zajmie-sie-budowa-elektrowni-atomowej

— URODZINY: Tomasz Żukowski, Witold Bańka.