— W NIEDZIELĘ 13. ROCZNICA ŚMIERCI MARKA EDELMANA.

— Kiedyś mi powiedział: ty nie wiesz, co to było bać się przez cały dzień, ale wiedzieć, że w nocy czeka na ciebie kropla szczęścia – jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim, wybitnego kardiologa i działacza opozycyjnego wspominała w Polskim Radiu reżyserka filmu dokumentalnego o jego życiu.
https://www.polskieradio.pl/8/2222/Artykul/2375881,Jolanta-Dylewska-Marek-Edelman-podkreslal-znaczenie-milosci-w-getcie

***

— 13 LAT TEMU RZECZPOSPOLITA UJAWNIŁA AFERĘ HAZARDOWĄ. “Na 90 procent, Rysiu, że załatwimy”.

— 8 LAT TEMU EWA KOPACZ WYGŁOSIŁA EXPOSE.

***

— PREZYDENT LITWY POWITAŁ POLSKIE F-16 WSPÓLNIE PATROLUJĄCE PRZESTRZEŃ POWIETRZNĄ: Witamy na Litwie!
https://twitter.com/GitanasNauseda/status/1575821811656187904?s=20&t=OFlVEGEGMaDOAz3i1f_RHw

— WICESZEF MSZ PAWEŁ JABŁOŃSKI: Przedstawiciel Rosji w ONZ dziękuje
Radosławowi Sikorskiemu za jego słynny tweet.
https://twitter.com/paweljabionski/status/1575954516297797632?s=46&t=gOnEQTB8Pjv-9yzLWwjt0w

— ALBO ROSJA BĘDZIE NEUTRALNA I NIEZDOLNA DO PODBOJÓW, ALBO LEŻĄCE U JEJ BOKU PAŃSTWA EUROPY BĘDĄ MUSIAŁY BYĆ POD PARASOLEM OCHRONNYM MILITARNYCH STRUKTUR ZACHODU – JERZY HASZCZYŃSKI W RZ: “To nie oznacza, że Ukraina zostanie w dającej się przewidzieć przyszłości członkiem sojuszu. Ale w tej na razie niedającej się przewidzieć: albo Rosja będzie neutralna i niezdolna do podbojów, albo leżące u jej boku państwa Europy będą musiały być pod parasolem ochronnym militarnych struktur Zachodu – ich neutralność oznaczałaby bowiem wizję kolejnych wojen”.
https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art37162041-jerzy-haszczynski-wyobrazmy-sobie-rosje-niezdolna-do-podbojow

— UKRAIŃCY TWARDO ODPOWIADAJĄ PUTINOWI NA POLU WALKI – POD ŁYMANEM – WITOLD GŁOWACKI W OKO.PRESS: “Kiedy Putin wchodził na mównicę na Kremlu, nie mniej niż 2 tysiące (a według niektórych szacunków nawet około 3,5 tysiaca) przerażonych rosyjskich żołnierzy formowało kolumny w celu podjęcia rozpaczliwej próby wyrwania się z kotła okrążenia, w jakim udało się ich zamknąć Ukraińcom. Rosjanie próbują wydostać się z oblężonego Łymanu przez miejscowość Zariczne – jednak drogę odcina im ukraińska artyleria. Sytuację Rosjan pogarszają tam ukraińskie postępy w rejonie miejscowości Torśkie”.

— ZA SPRAWĄ NOWEJ AMERYKAŃSKIEJ DOSTAWY LICZBA NAJBARDZIEJ PRECYZYJNYCH – I ZARAZEM BĘDĄCYCH POSTRACHEM ROSJAN – WYRZUTNI RAKIETOWYCH, JAKIMI DYSPONUJE UKRAINA, ZWIĘKSZY SIĘ ZATEM Z 27 DO 45. TO BARDZO ZNACZĄCA RÓŻNICA – DALEJ GŁOWACKI: “Na pierwszym miejscu należy tu wymienić przekazanie kolejnych 18 wyrzutni HIMARS przez Stany Zjednoczone, dotąd Ukraina dysponowała 16 takimi wyrzutniami oraz łącznie 11 wyrzutniami M270 MLRS i MARS o zbliżonych możliwościach. Za sprawą nowej amerykańskiej dostawy liczba najbardziej precyzyjnych – i zarazem będących postrachem Rosjan – wyrzutni rakietowych, jakimi dysponuje Ukraina, zwiększy się zatem z 27 do 45. To bardzo znacząca różnica”.
https://oko.press/ukraincy-twardo-odpowiadaja-putinowi-na-polu-walki-pod-lymanem-sytuacja-na-froncie/

— CZY ROSJAN CZEKA KOLAPS AMUNICYJNY? SKUTKI BĘDĄ PORAŻAJĄCE – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Całe szczęście, że Ukraińcy zaczęli te składy niszczyć HIMARS-ami, teraz każdy wybuch można zwalić na ich atak rakietowy. Ale pamiętajmy, że skoro jest tych składów setka lub więcej, to zniszczenie dwóch–czterech jednej nocy pozostawia ich jeszcze 98–96. Systematyczne niszczenie magazynów redukuje zapasy w znaczący sposób, ale nieprzyjaciel intensyfikuje dowóz amunicji i zakłada nowe składy, jeśli więc zniszczenie setki zajmie 40 dni, to przez te 40 dni powstanie 60–80 nowych. Dlatego na efekty tej kampanii trzeba poczekać. Za to mogą być gwałtowne i porażające. Może nastąpić nagłe załamanie się konkretnego odcinka frontu, np. pod Chersoniem. Ale potrwa to pewnie nawet trzy miesiące. Jeśli takie załamanie i klasyczny kolaps amunicyjny miałyby nastąpić, to pewnie warto cierpliwie poczekać”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2183792,1,219-dzien-wojny-czy-rosjan-czeka-kolaps-amunicyjny-skutki-beda-porazajace.read

— BŁĘDNIE KALKULUJE, JEST SŁABY JAK NIGDY – AGNIESZKA BRYC RÓWIEŻ NA PORTALU POLITYKI: “Tymczasem wielkie słowa, niewyszukane groźby i gigantomania nie mogły zaskoczyć odbiorców ani w Kijowie, ani na Zachodzie. Putin powiedział dokładnie to, czego się spodziewano, i w bardzo kiepskim stylu potwierdził swoją słabość. Nie spodziewał się jednak reakcji Ukrainy, która tuż po orędziu złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w NATO według przyspieszonej procedury. „Udowodniliśmy już de facto, że działamy zgodnie ze standardami Sojuszu. Dziś Ukraina stara się o akces de iure” – napisał na Telegramie prezydent Wołodymyr Zełenski. Piłka wróciła więc na pole Putina i od razu w strefę podbramkową. Kto strzeli gola?”
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2183800,1,putin-oglasza-aneksje-czesci-ukrainy-blednie-kalkuluje-jest-slaby-jak-nigdy.read

— CZY FASZYZM POWRÓCIŁ DO EUROPY? TAK, ALE W ROSJI, NIE WE WŁOSZECH – TIMOTHY GARTON ASH W OKO.PRESS: “ Włoska demokracja jest dziś mniej poważnie zagrożona niż demokracja amerykańska. Ideologia pani Meloni może być i reakcyjna, i nacjonalistyczna, ale ma niewiele, jeśli w ogóle, z gloryfikacji przemocy wojennej i heroicznego poświęcenia, nie mówiąc już o rzeczywistej przemocy w kraju i za granicą, które są charakterystyczne dla faszyzmu. (Włoski pisarz Umberto Eco zwykł podkreślać motto hiszpańskich falangistów „Viva la Muerte”, Niech żyje śmierć!). (…) Jeśli wzbraniamy się mówić o faszyzmie, to tracimy coś ważnego dla zrozumienia całej różnorodności współczesnej prawicowej polityki, tak samo tracilibyśmy, gdybyśmy wykluczyli wszelkie wzmianki o komunizmie przy omawianiu lewicowej polityki. Przy wszystkich tych zastrzeżeniach możemy mówić o rosyjskim faszyzmie”.

— MIARĄ TEGO, JAK DALEKO ODESZLIŚMY OD RADOSNEGO EUROPEJSKIEGO OPTYMIZMU Z POCZĄTKU LAT 2000, JEST TO, ŻE TERAZ POLEGAMY NA DEMOKRATYCZNIE WYBRANYM POST-NEOFASZYSTOWSKIM PRZYWÓDCY, KTÓRY POMOŻE NAM POKONAĆ FASZYSTOWSKIEGO DYKTATORA – KONKLUZJA ASHA W OKU.
https://oko.press/timothy-garton-ash-czy-faszyzm-powrocil/

— Z WĘGRAMI ORBÁNA NIE ŁĄCZĄ NAS DZIŚ ANI INTERESY, ANI WARTOŚCI – TOMASZ TERLIKOWSKI W RZ: “Tymczasem jeśli w jakiejś sprawie polska prawica kieruje się sercem, to – wbrew opinii Orbána – właśnie w relacjach z Węgrami, a nie z Ukrainą. Wspólnych interesów z Budapesztem na tym etapie nie mamy, a jeśli chodzi o wartości, zweryfikował je stosunek węgierskiego premiera do wojny. Orbán wsparł agresję na wolne państwo i uznał, że dla niego istotniejsze są ceny w jego kraju niż zapobieżenie mordowaniu niewinnych czy torturom. Trudno nie zadać pytania premierowi Morawieckiemu, jakie to interesy i wartości łączą nas z Węgrami”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art37145101-sojusz-z-orbanem-to-zla-droga-dla-prawicy

— CZAS NA DENAZYFIKACJĘ KREMLA – ADAM MICHNIK W GW: “Putin chce zaklinać rzeczywistość, on naprawdę wierzy, że te jego kolejne dekrety cokolwiek zmienią. Paradoksalnie ma nieco racji. To kolejny krok do przekonania świata, że jego reżim, reżim putinowski, powinien być unicestwiony. Putin chciał zniszczyć demokratyczną Ukrainę, ale krok po kroku niszczy putinowską Rosję. Rozumni Rosjanie opierają się jego szaleństwom, nie chcą umierać za jego paranoiczną błazenadę i uciekają za granicę. Lenin kiedyś mówił o głosowaniu nogami, dziś Rosjanie głosują nogami, uciekając od putinowskich dobrodziejstw. Putin tej wojny nie może wygrać. Dla polskiej klasy politycznej musi być jasne, że nasze miejsce jest po stronie Ukrainy, aż do zwycięstwa Ukrainy. Róbmy, co trzeba, a będzie, co może”.
https://wyborcza.pl/7,75968,28973138,czas-na-denazyfikacje-kremla.html

— KTO O ZDROWYCH ZMYSŁACH DOKONYWAŁBY WYMIANY PREMIERA W TAK TRUDNEJ SYTUACJI? – JOACHIM BRUDZIŃSKI U KRZYSZTOFA ZIEMCA W RMF.
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/rozmowa/news-joachim-brudzinski-nie-jestesmy-zielona-wyspa,nId,6318853

— MORAWIECKI ZOSTAŁ SKAZANY NA TRWANIE. NA NIE SWOICH WARUNKACH – PIOTR ZAREMBA W INTERII: “Było oczywiste, że Jarosław Kaczyński nie wymieni premiera przed ciężką zimą. Skazuje jednak Mateusza Morawieckiego na los ubezwłasnowolnionego szefa nie swojego rządu. I zderzaka do ewentualnej wymiany przed samymi wyborami”.

— POZOSTAJE KWESTIĄ OTWARTĄ, NA ILE ZWARIOWALI CI, CO DĄŻYLI DO WYPCHNIĘCIA MORAWIECKIEGO – DALEJ ZAREMBA: “Mamy koniec kolejnej wielotygodniowej apokalipsy pod nazwą: „wymiana premiera”. Mateusz Morawiecki ocalił głowę, czego należało się od początku spodziewać. Gdyby było inaczej, oznaczałoby to, że lider PiS Jarosław Kaczyński oszalał. Pozostaje kwestią otwartą, na ile zwariowali ci, co dążyli do wypchnięcia Morawieckiego”.

— KACZYŃSKI BAWIŁ SIĘ ROZMÓWCAMI – UWAŻA ZAREMBA: “Zdecydował sam prezes, co było oczywiste. W moim przekonaniu, jeżeli chwilowo zgadzał się na odejście Morawieckiego, to tylko bawił się ze swoimi rozmówcami (choć zarazem i z samym szefem rządu). Swój scenariusz wyłożył tak naprawdę w rozmowie z Radiem Wrocław. Czasem takie wymiany zdań z dziennikarzami są bardziej szczere niż by się zdawało. Powiedział, że premier powinien zostać. Ale nie chciał ręczyć za to, że Morawiecki będzie kierował rządem tuż przed kampanią. Sprawdzianem ostatecznym dla niego mają być trudności związane z zimą”.

— MOŻE WIĘC ZJEDNOCZONEJ PRAWICY, JAK NIE BYŁABY WYPALONA SIEDMIOLETNIM RZĄDZENIEM I OSACZONA OSTATNIMI KŁOPOTAMI, PRZYDAŁOBY SIĘ WIĘCEJ ZIMNEJ KRWI? – DALEJ ZAREMBA: “Może więc Zjednoczonej Prawicy, jak nie byłaby wypalona siedmioletnim rządzeniem i osaczona ostatnimi kłopotami, przydałoby się więcej zimnej krwi? No ale polityka to żywi ludzie, a nie partia szachów, nawet jeśli tak myślą niedoświadczeni komentatorzy”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-morawiecki-zostal-skazany-na-trwanie-na-nie-swoich-warunkach,nId,6318521

— TUSK I KACZYŃSKI PRZYZWYCZAILI NAS PRZEZ LATA DO TAKIEGO OBRAZU POLITYKI,  DOBRZE JEDNAK BY BYŁO, ABY CHOCIAŻ CO PRZYTOMNIEJSI OBYWATELE ZACHOWALI PEWNOŚĆ, ŻE DEMOKRATYCZNA POLITYKA NIE MUSI WCALE TAK WYGLĄDAĆ – JA ROKITA W DZIENNIKU POLSKIM: “Jedno w tym wszystkim jest tylko jasne: jak najgorszy styl rządzenia. Nieprzejrzysty, bazujący na nieustannej intrydze personalnej, świadomie niejasnych przeciekach i spuszczaniu ze smyczy krótko na niej trzymanych ogarów. Styl, który z perspektywy obywatela tworzy obraz polityki, jako materii irracjonalnej, spiskowej, ukrytej. Niestety, dwaj wielcy protagoniści – Tusk i Kaczyński przyzwyczaili nas przez lata do takiego obrazu polityki. Nikt więc już się nie dziwi pogłoskom o jakichś nowych intrygach i sprzysiężeniach. Jeśli kto zainteresowany polityką, to ich po prostu nasłuchuje. Dobrze jednak by było, aby chociaż co przytomniejsi obywatele zachowali pewność, że demokratyczna polityka nie musi wcale tak wyglądać”.
https://plus.dziennikpolski24.pl/luksus-wlasnego-zdania-jana-rokity-intryga-i-sprzysiezenie/ar/c15-16921443

— MOSKWĘ WSPIERALI, CICHO LUB GŁOŚNO ALE KONSEKWETNIE – MICHAŁ KARNOWSKI: “W BBN pisali wtedy raporty, że nic Polsce nie zagraża. Byle uśpić naród na jeszcze kilka miesięcy. Równoległą ścieżką do zwijania państwa i armii szła współpraca z Rosją. Gra na Kreml, prowadzona wyłącznie w interesie Niemiec. Gaz, Krym, organizacje międzynarodowe, Nord Stream, Smoleńsk, Gruzja – gdzie mogli, Moskwę wspierali, cicho lub głośno ale konsekwetnie. Nawet jakieś pogaduchy, nikomu nie ujawnione, o możliwym „rozbiorze” Ukrainy, toczył pan Tusk z Putinem. Wiedział – nie ostrzegł”.

— KAŻDEGO DNIA PRÓBUJE SZCZUĆ POLAKÓW NA SKUTKI WOJNY. JAK ROSYJSKA PROPAGANDA – KARNOWSKI O TUSKU: “Lider opozycji, polityk podobno europejski, choć w myśleniu straszliwie prowincjonalny, zdolny jedynie do pełnienia roli przedstawiciela ościennego mocarstwa na teren tubylczy, każdego dnia próbuje szczuć Polaków na skutki wojny. Jak rosyjska propaganda (to ten sam przekaz, kropka w kropkę!) płacze, że ceny wzrosły, że ludzie i firmy mają trudniej, że nie wytrzymamy. W domyśle: wystarczy poddać się rosyjskim orkom, a wszystko wróci do normy. Tylko tyle. Tylko?!”

— CHCĄ NAS UCZYNIĆ BEZBRONNYMI, CHCĄ WYRĄBAĆ W TEN SPOSÓB ZEWNĘTRZNYM SIŁOM DROGĘ DO RADYKALNEGO OSŁABIENIA I ZNIEWOLENIA POLSKI – KONKLUZJA KARNOWSKIEGO: “Chcą nas uczynić bezbronnymi, chcą wyrąbać w ten sposób zewnętrznym siłom drogę do radykalnego osłabienia i zniewolenia Polski. Ta przerażająca prawda powoli wyłania się z politycznej mgły. Ale musimy mieć odwagę spojrzeć jej w oczy i się z nią zmierzyć. Bo tylko od Polaków zależy czy do tego dopuszczą. Od każdego z nas. Nigdy jeszcze stawka nie była tak wysoka”.
https://wpolityce.pl/polityka/616154-ta-przerazajaca-prawda-powoli-wylania-sie-z-politycznej-mgly

— OCZYWIŚCIE KAŻDA KOREKTA DOKONANA W OSTATNIM ROKU WYGLĄDA PODEJRZANIE. ALE W HISTORII III RP ZDARZAŁY SIĘ SYTUACJE, W KTÓREJ ODDAJĄCA WŁADZĘ WIĘKSZOŚĆ RZUCAŁA KŁODY POD NOGI NASTĘPCOM – PROF. RAFAŁ MATYJA W POLITYCE: “Oczywiście każda korekta dokonana w ostatnim roku wygląda podejrzanie. Ale w historii III RP zdarzały się sytuacje, w której oddająca władzę większość rzucała kłody pod nogi następcom. Sojusz Lewicy Demokratycznej nie musiałby zawrzeć w 2001 r. koalicji z PSL, gdyby jego poprzednicy z AWS i UW nie zmienili sposobu przeliczania głosów na mandaty i nie znieśli metody D’Hondta, listy krajowej i nie zmniejszyli liczby okręgów”.

— W TYM WŁAŚNIE TKWI PUŁAPKA. NAWET PRZY DZISIEJSZYCH SONDAŻACH MOGŁOBY TO PARTII KACZYŃSKIEGO PRZYNIEŚĆ STRATY – DALEJ MATYJA W POLITYCE: “Tym razem jednak mielibyśmy do czynienia z sytuacją, w której PiS zmieniałby ordynację po to, by utrzymać władzę, by wzmocnić zwycięzcę. I w tym właśnie tkwi pułapka. Nawet przy dzisiejszych sondażach mogłoby to partii Kaczyńskiego przynieść straty. Wprowadzenie w wyborach do Sejmu 100 okręgów wyborczych, tożsamych z senackimi, zamiast obecnych 41 mogłoby bowiem zamknąć na opozycji spór co do optymalnej strategii i wymusić jedną listę, a w rywalizacji jeden na jeden – skończyć się dotkliwą porażką PiS. Zmniejszone okręgi osłabiają bowiem proporcjonalność. Co więcej, w dość specyficzny i trudny do przewidzenia sposób. W okręgach trzy- i pięciomandatowych nawet nieznaczna przewaga daje zwycięzcy 67 lub 60 proc. mandatów. A takich okręgów byłaby większość”.

— USUNIE OBAWY PRZED JEDNYM BLOKIEM WYBORCZYM NAWET U NAJWIĘKSZYCH SCEPTYKÓW W SZEREGACH MNIEJSZYCH UGRUPOWAŃ OPOZYCYJNYCH – MATYJA O ZMIANIE ORDYNACJI: “Ale oprócz widma porażki z PiS liderów poszczególnych ugrupowań skłoni do współpracy także ryzyko nieobecności w Sejmie. O ile dziś takie nie zagraża, i nie tylko PO, ale także Lewicy i Polsce 2050, a PSL-owi sondażowy strach zagląda w oczy dość rzadko, to w wariancie stu okręgów partie te mogą liczyć na pojedyncze mandaty i to przy dużym szczęściu. To zaś usunie obawy przed jednym blokiem wyborczym nawet u największych sceptyków w szeregach mniejszych ugrupowań opozycyjnych”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2183116,1,kwadratura-okregow.read

— SAMORZĄD MA BYĆ SPADOCHRONEM DLA POLITYKÓW PIS W WYPADKU PRZEGRANEJ – JAKUB MAJMUREK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Co jednak kluczowe dla aparatu, gdyby wybory samorządowe odbyły się przed parlamentarnymi, PiS nie mógłby użyć samorządu jako spadochronu – zabezpieczenia na wypadek, gdyby w wyborach parlamentarnych się nie powiodło i trzeba było złożyć mandat. Samorząd, zwłaszcza sejmik jakiegoś województwa, jest w takiej sytuacji idealnym miejscem, by odzyskać siły i poczekać na następne wyborcze rozdanie, nie wypadając z politycznego obiegu”.

— PRZEGRANA PIS W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH MOGŁABY WYWOŁAĆ EFEKT DOMINA – DALEJ MAJMUREK W KRYTYCE: “Od wygody aparatu ważniejszy dla PiS jest jednak drugi cel przesunięcia wyborów: zminimalizowanie prawdopodobieństwa utraty władzy przez tę formację w wyborach powszechnych za rok. Jak ma się to do terminu wyborów lokalnych? Tak, że przegrana PiS w tych ostatnich mogłaby wywołać efekt domina: dać opozycji wiatr w żagle, przekonać niepewnych, że PiS można pokonać, że jednak warto pofatygować się i oddać głos na opozycję. Mogłaby też zdemobilizować aktyw, który musi pozostać maksymalnie zmobilizowany na przyszłoroczną kampanię parlamentarną”.

— TO BARDZO NIEBEZPIECZNA MIESZANKA, KTÓRA MOŻE SIĘ SKOŃCZYĆ PODOBNYMI SCENAMI JAK W WASZYNGTONIE W STYCZNIU 2021 ROKU – DALEJ MAJMUREK: “Z jednej strony PiS ustawia więc wyborczy kalendarz – a są także sygnały, że myśli też o zmianie ordynacji na korzystniejszą dla siebie – by pomóc sobie w zwycięstwie, z drugiej podważa wiarę Polaków w uczciwość wyborczego procesu. Najpewniej po to, by w razie klęski za rok móc krzyczeć przez kilka lat z opozycyjnych ław: „nie przegraliśmy wyborów, wybory nam ukradziono!”. To bardzo niebezpieczna mieszanka, która może się skończyć podobnymi scenami jak w Waszyngtonie w styczniu 2021 roku”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/pis-wybory-samorzadowe-przesuniecie-terminu/

— OBRZYDLIWE SĄ MEMY ZE SZCZEKAJĄCYM WYBORCĄ PIS, KTÓREMU POLITYK WYMACHUJE 500+ I MÓWI „DAJ GŁOS”, Z DRUGIEJ STRONY PRZERAŻA MNIE FASCYNACJA CZĘŚCI MŁODYCH PRL-OWSKIM SOCJALIZMEM – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Obrzydliwe są memy ze szczekającym wyborcą PiS, któremu polityk wymachuje 500+ i mówi „daj głos”. Te same osoby zamożne, które podają dalej ten dowcip, bywają bardzo zakłamane, bo same także głosują zgodnie ze swoimi finansowymi interesami. Jest coś niesmacznego w tym, że człowiek zamożny krytykuje każde „rozdawnictwo”. Są wydatki socjalne, które są inwestycją w kapitał społeczny. Kluczowe, by były dobrze adresowane. Z drugiej strony przeraża mnie fascynacja części młodych PRL-owskim socjalizmem, który był skrajnie nieracjonalny i doprowadził kraj do bankructwa – ale oni tego nie czują, bo nie żyli w latach 80., nie znają kartek na żywność i pustych półek”.

— DLATEGO KAŻDEMU LEWICOWEMU DZIAŁACZOWI ZALECAM: NIECH PRZEZ CHWILĘ POPROWADZI NIEWIELKĄ FIRMĘ Z KILKOMA PRACOWNIKAMI – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Pamiętam, że pewien lewicowy think tank, głoszący wiele szlachetnych idei, dostał w dzierżawę kawiarnię. I nagle działacze tego think tanku zorientowali się, że stoją przed okropną alternatywą: albo zaproponują kelnerom skromne umowy-zlecenia zamiast etatu, albo kawa będzie musiała być dwa razy droższa, co potężnie uderzałoby w niezbyt zamożnych fanów tego think tanku, którzy chcieli w owej kawiarni przesiadywać. Dlatego każdemu lewicowemu działaczowi zalecam: niech przez chwilę poprowadzi niewielką firmę z kilkoma pracownikami, niech poczuje i zrozumie, jak to naprawdę działa”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28961321,wielowieyska-warto-czasem-zainwestowac-w-prace-wiecej-niz-przewiduje.html

— KIEDY NASTĄPI SZCZYT INFLACJI? ILE BĘDZIE WYNOSIĆ? JEST PROGNOZA ANALITYKÓW PEKAO. NIESTETY, WZROST CEN BĘDZIE JESZCZE TRWAŁ – WPOLITYCE: “Do końca roku inflacja dalej będzie rosnąć, a jej szczyt w tym cyklu powinien nastąpić w lutym przyszłego roku w wysokości przekraczającej 20 proc. rdr – stwierdzono w komentarzu Banku Pekao do piątkowych danych GUS o inflacji”.
https://wpolityce.pl/gospodarka/616376-kiedy-nastapi-szczyt-inflacji-prognoza-analitykow-pekao

— GAZETA LUBUSKA O DRODZE POLITYCZNEJ KONTROWERSYJNEJ MARSZAŁKINI WOJEWÓDZTWA ELŻBIECIE POLAK: https://gazetalubuska.pl/pani-ela-i-historia-o-tym-jak-prosta-dziewczyna-z-malomic-zostala-samowladca-wojewodztwa-lubuskiego/ar/c6-16924029

— 25 LAT TEMU wystartowała telewizja TVN.

— URODZINY: Karol Lutkowski, Jerzy Meysztowicz, Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Karolina Wigura. NIEDZIELA: Marcin Horała, Ludwik Rakowski, NIEDZIELA: Tomasz Żukowski, Witold Bańka.