— DWORCZYK O DYSTRYBUCJI JODKU POTASU – 300LIVEhttp://300polityka.pl/live/2022/09/22

— WOJNA JĄDROWA NIE BYŁA TAK BLISKO OD 60 LAT – JĘDRZEJ BIELECKI NA JEDYNCE RZ: “Od Moskwy dystansują się nawet Chiny. W 1962 r. świat znalazł się na skraju wojny atomowej, gdy ZSRR rozmieścił pociski z głowicami pod bokiem USA – na Kubie. Wtedy udało się uniknąć konfrontacji jądrowej, bo Kreml się cofnął za do dziś obowiązującą obietnicę, że Ameryka powstrzyma się przed inwazją na wyspę. Teraz o kompromis jest znacznie trudniej”.
https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art37096571-putin-chce-isc-na-calosc

— ANEKSJA W CIENIU WOJNY ATOMOWEJ – jedynka DGP.
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/58589,21-wrzesnia-2022/74991,Dziennik-Gazeta-Prawna/789110,Desperacki-szantaz-Putina.html

— UKRAINA MA JESZCZE CZAS NA ZWYCIĘSTWO – ANDRZEJ ŁOMANOWSKI W RZ: “300 tys. byłoby pewnie mobilizowanych przez pół roku i wysyłanych na front chyba niewielkimi oddziałami. Z wojskowego punktu widzenia to nonsens. Przede wszystkim dlatego, że daje Ukraińcom to, co jest najcenniejsze na wojnie – czas. W ciągu sześciu miesięcy mogą odbić wszystkie okupowane terytoria. Putin pewnie się tego boi i dlatego zaczyna szantażować bronią atomową, by powstrzymać Ukraińców do czasu, gdy na froncie pojawią się rezerwy”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art37096581-andrzej-lomanowski-diabel-w-szczegolach

— SĄ DWA MOŻLIWE SCENARIUSZE, OBA DLA ROSJI ZŁE. JEŚLI OCZYWIŚCIE ZACHÓD SIĘ NIE UGNIE – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Są dwa możliwe scenariusze, oba dla Rosji złe. Jeśli oczywiście Zachód się nie ugnie. (…) Drugi scenariusz i – szczerze mówiąc – bardziej prawdopodobny. Przewiduje on, że Rosjanie będą niecierpliwi. Skierują na front masę kiepsko wyszkolonych i nieprzygotowanych do walki rekrutów. Rzucą ich do szturmu na Ukraińców jak piechotę przy minimalnym wsparciu artyleryjskim i pancernym, jak bydło na rzeź. Nieszczęśnicy będą ponosić olbrzymie straty, wielu z nich zginie. Do Rosji wróci niewiarygodna liczba zabitych, rannych i trwale okaleczonych. Jak długo wytrzymają to rosyjscy obywatele? Kiedy wreszcie się zbuntują?”
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2182368,1,210-dzien-wojny-helm-i-karabin-nie-wystarcza-dwa-mozliwe-scenariusze-branki-putina.read?src=mt

— POKÓJ Z PUTINEM JUŻ NIE JEST MOŻLIWY – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ.

— WOJNA WCHODZI NA WYŻSZY POZIOM – tytuł w DGP.

— PUTIN UCIEKA DO PRZODU – AGNIESZKA BRYC NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Rosja przegrywa militarnie, więc przechodzi do ofensywy politycznej. Putin w porannym orędziu poparł „referenda” na okupowanych terytoriach w Ukrainie, ogłosił częściową mobilizację do armii i przerzucił piłkę na boisko Zachodu. Pośpiech, z jakim Putin dokonuje zwrotu, świadczy o tym, że ściga się z czasem i ratuje ucieczką do przodu. Już od dawna poddawany jest silnemu naciskowi ze strony tzw. partii wojny, czyli siłowników, społeczeństwo oczekuje sukcesu, a partnerzy zewnętrzni (Chiny, Indie) coraz mocniej naciskają na zakończenie „kryzysu”. Nie wspominając o lokalnych władzach okupacyjnych, obawiających się postępującej kontrofensywy Ukraińców, a więc utraty kolejnych terenów zajętych przez rosyjską armię po 24 lutego”.

— CZY NAPRAWIMY BŁĄD ZANIECHANIA Z 2014 R., GDY ODWRACALIŚMY WZROK W OBLICZU ROSYJSKIEJ AGRESJI – DALEJ BRYC W POLITYCE: “Putin wyłożył karty na stół. Będzie grać aneksjami, wzmożeniem walk, groźbą jądrową i mobilizacją do armii. Jeśli Zachód ulegnie, rozpocznie się faza negocjacji i przymuszania Kijowa do przyjęcia warunków Rosji. Jeśli utrzyma wsparcie dla Ukrainy i pozwoli jej wyzwolić okupowane ziemie, naprawimy błąd zaniechania z 2014 r., gdy odwracaliśmy wzrok w obliczu rosyjskiej agresji. Dopiero wtedy pozbawimy agresywną Rosję jej imperialnych zębów”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2182338,1,skad-to-nagle-oredzie-putina-oglasza-czesciowa-mobilizacje-ucieka-do-przodu

— TRUDNO NIE ODNIEŚĆ WRAŻENIA, ŻE PUTIN POPEŁNIŁ DRUGI WIELKI BŁĄD. PIERWSZYM BYŁO UDERZENIE NA UKRAINĘ, DRUGIM JEST OGŁOSZENIE MOBILIZACJI I KURS NA ESKALACJĘ. JEŚLI ZACHÓD SIĘ NIE PRZESTRASZY, DOCZEKAMY – I TO JUŻ NIEDŁUGO – ZMIANY NA KREMLU – JACEK KARNOWSKI.
https://wpolityce.pl/polityka/615238-putin-popelnil-drugi-wielki-blad-doczekamy-zmiany-na-kremlu

— POLACY WIESZCZĄ CIĘŻKI KRYZYS. RESZTKI OPTYMIZMU TYLKO WŚRÓD WYBORCÓW PIS – SONDAŻ OKO.PRESS RELACJONUJE BARTOSZ KOCEJKO: “Łącznie aż 79 proc. badanych sądzi, że Polskę czeka w najbliższym czasie poważny kryzys gospodarczy. Ponad połowa badanych jest tego pewna. Optymistów jest niewielu: 14 proc. raczej nie zgadza się z opinią o nadchodzącym kryzysie, jedynie 4 proc. zdecydowanie się z nią nie zgadza. Niezdecydowanych prawie nie ma. (…) Jak pokazuje nasz sondaż, respondenci planujący oddać głos na PiS to jedyna grupa, w której osoby spodziewające się kryzysu są w mniejszości (ale zaznaczmy: przewaga optymistów jest minimalna, w granicach błędu statystycznego)”.
https://oko.press/polacy-wieszcza-ciezki-kryzys-resztki-optymizmu-tylko-wsrod-wyborcow-pis-sondaz-oko-press/

— „CZTERECH ŚPIĄCYCH” NA SPOTKANIU ZJEDNOCZONEJ OPOZYCJI – ONET: “Na wczorajszym spotkaniu przedstawicieli opozycji przemówień było na tyle dużo, że nie wszyscy dali radę na każdym z nich się skupić. Sieć obiegło zdjęcie, na którym czwórka wyraźnie znużonych polityków przymyka na chwilę oczy”.
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/czterech-spiacych-na-spotkaniu-zjednoczonej-opozycji-zdjecie-obieglo-siec/zyxd23r

— WYDAJE SIĘ, ŻE DO PRZEDSTAWICIELI OPOZYCJI ZACZYNA DOCIERAĆ, ŻE NA RAZIE WÓZ ZOSTAŁ POSTAWIONY PRZED KONIEM – ŁUKASZ LIPIŃSKI NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Choć wyjście przed szereg Czarzastego omalże nie zepsuło efektu, wydaje się, że do przedstawicieli opozycji zaczyna docierać, że na razie wóz został postawiony przed koniem. Jeśli chcą osiągnąć sukces wyborczy, liderzy opozycji muszą: po pierwsze, przekonać wyborców, że stanowią alternatywę dla PiS; po drugie, że nie pokłócą się natychmiast po wyborach, i po trzecie, że mają w miarę spójny pomysł na to, co robić w kluczowych dla Polski sprawach. Zwłaszcza gdy mamy wojnę za wschodnią granicą, brakuje surowców energetycznych, a ceny szybują w górę”.

— KRÓTKO MÓWIĄC: ŻE PRZYNIOSĄ WIĘCEJ PORZĄDKU, A MNIEJ BAŁAGANU NA TLE CHAOTYCZNYCH RZĄDÓW TZW. ZJEDNOCZONEJ PRAWICY – DALEJ LIPIŃSKI: “Kwestia tego, jak dokładnie będzie wyglądał kształt list wyborczych, ma więc tutaj charakter raczej wtórny, co przyznawał wczoraj także przewodniczący Nowej Lewicy. Polacy muszą mieć przekonanie, że rządy opozycji dają im nadzieję na poprawę sytuacji (lub chociażby na to, że nie będzie dużo gorzej), że nie będą oznaczały nieustannych kłótni wszystkich ze wszystkimi. Krótko mówiąc: że przyniosą więcej porządku, a mniej bałaganu na tle chaotycznych rządów tzw. Zjednoczonej Prawicy”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2182224,1,wspolpraca-opozycji-postawic-konia-przed-wozem.read

— CI, KTÓRZY W OSTATNICH WYBORACH NIE GŁOSOWALI, MOGĄ CHCIEĆ POPRZEĆ OPOZYCJĘ. A ZROBIĄ TO CHĘTNIEJ, JEŚLI JUŻ TERAZ OPOZYCJA POKAŻE, ŻE PO WYGRANEJ NIE CZEKA NAS BAŁAGAN, ŻENUJĄCE AWANTURY Z TWORZENIEM KOALICJI – AGNIESZKA KUBLIK W GW.

— OPOZYCJA WCIĄŻ W ROZSYPCE – DALEJ KUBLIK: “Powtarzane od miesięcy na opozycji zapewnienia o dogadywaniu się nie przekładają się na konkrety. Opozycja nadal w rozsypce, sprawa aborcji podzieliła ją właśnie na dwa bloki (PO, Lewica oraz Polska 2050 i PSL). Opozycja nie spieszy się, by cokolwiek ustalić”.

— W TEJ CHWILI KAŻDY PRACUJE NA SIEBIE. NIESTETY, TO TYLKO POGŁĘBIA TOKSYCZNE EMOCJE MIĘDZY LIDERAMI – DALEJ KUBLIK W GW: “Słowem, w tej chwili każdy pracuje na siebie. Niestety, to tylko pogłębia toksyczne emocje między liderami. Bo choć zapewniają o dobrych stosunkach, fakty tego nie potwierdzają. A szkoda. Sytuacja jest tak niestabilna,jak nigdy – wojna, pandemia, kryzysy energetyczne, klimatyczne…”
https://wyborcza.pl/7,75398,28936279,czekam-na-projekt-opozycja-plus.html

— GOWIN ODPOWIADA NA GŁOSY KRYTYKI PO STRONIE OPOZYCJI: TEŻ NIE WIDZĘ SIĘ NA JEDNEJ LIŚCIE Z POLITYKAMI LEWICY,  POLITYKÓW PO PRZESTRZEGAŁBYM NATOMIAST PRZED TEGO TYPU SEKCIARSKIM MYŚLENIEM – W ROZMOWIE Z ŁUKASZEM SZPYRKĄ W INTERII: “- Nie dziwię się krytycznym głosom ze strony polityków Lewicy, bo ja też nie widzę się z nimi na jednej liście – mówi Interii Gowin. – Polityków Platformy Obywatelskiej przestrzegałbym natomiast przed tego typu sekciarskim myśleniem. Taka postawa w prostej drodze może prowadzić do ich trzeciej porażki z Prawem i Sprawiedliwością – uważa lider Porozumienia”.
https://wydarzenia.interia.pl/autor/lukasz-szpyrka/news-gowin-odpowiada-politykom-lewicy-tez-nie-widze-sie-z-nimi-na,nId,6299539

— AGATA KONDZIŃSKA PISZE O OBAWACH W PIS JAK BĘDZIE W KRYZYSIE ODEBRANE POWOŁANIE DLA KURSKIEGO NOWEGO MINISTERSTWA – PISZE W GW CYTUJĄC POLITYKA PIS: “Inny polityk uważa, że nietrafiona będzie też decyzja o reaktywacji ministerstwa cyfryzacji. – Ludzie powiedzą, że straciliśmy słuch społeczny, skoro w dobie kryzysu, kłopotów z węglem, inflacją tworzymy nowe stanowiska w rządzie. Przecież to nie będzie tylko Kurski, ale też wiceministrowie, dyrektorzy, urzędnicy – wylicza”.
https://wyborcza.pl/7,75398,28933216,jacek-kurski-ministrem-cyfryzacji-to-bedzie-ewidentne-oslabienie.html

— DO ODWOŁANIA BYŁEGO PREZESA TVP RĘKĘ PRZYŁOŻYŁA JANINA GOSS – JEDNA Z NAJBLIŻSZYCH WSPÓŁPRACOWNICZEK PREZESA PIS. JEJ SKARGA, KTÓRA DOTARŁA NA NOWOGRODZKĄ, BYŁA KROPLĄ, KTÓRA PRZELAŁA CZARĘ GORYCZY – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW.

— POSZŁO O NOMINACJĘ DLA SZYPSZAKA NA SZEFA ŁÓDZKIEGO OŚRODKA – DALEJ WIELOWIEYSKA W GW: “W Łodzi na stanowisku dyrektora zastąpił Błażeja Kronica, który pełnił tę funkcję od 2019 roku. I to właśnie zirytowało Janinę Goss, która chciała przywrócenia Kronica na stanowisko. Kurski ją jednak zlekceważył. Goss, wściekła, poszła poskarżyć się na Nowogrodzką”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28935189,jacek-kurski-polecial-bo-narazil-sie-najwierniejszej-wspolpracownicy.html

— O JAKIMŚ NAGRANIU Z UDZIAŁEM KURSKIEGO – PISZE ANDRZEJ GAJCY W ONECIE: “Do jego dymisji przyczynić się miał ostatecznie konflikt z jedną z najbliższych współpracownic prezesa PiS, która dostarczyła Kaczyńskiemu niewygodne nagranie z Kurskim w roli głównej. (…) Relacja z tego spotkania trafić miała do Janiny Goss wraz z nagraniem słów Kurskiego, które błyskawicznie znalazło się na biurku prezesa PiS, wywołując decyzję o dymisji szefa TVP”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/cios-w-plany-kurskiego-niewygodna-tasma-wyladowala-na-biurku-kaczynskiego/9td7tl1,79cfc278

— NAWET JEŚLI RZĄDZĄCY NIE SĄ W STANIE ŻYĆ Z OBAWĄ PRZEGRANEJ, NIE MA POWODU, BY SIĘGAĆ PO TAK WĄTPLIWE ŚRODKI, JAK WYDŁUŻANIE KADENCJI LOKALNYCH WŁADZ – PROF. JAROSŁAW FLIS W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Lecz nawet jeśli nie są oni w stanie żyć z obawą przegranej, nie ma powodu, by sięgać po tak wątpliwe środki, jak wydłużanie kadencji lokalnych władz. To przecież oznacza opóźnienie porażki tych, którzy na swoich stanowiskach się nie sprawdzili. Jeśli większość sejmowa popełniła przed laty błąd, doprowadzając do kolizji terminów, może go rozwiązać swoim kosztem, nie zaś obywateli”.

— FLIS ALTERNATYWNIE PROPONUJE KILKUMIESIĘCZNE PRZYSPIESZENIE WYBORÓW PARLAMENTARNYCH ABY UNIKNĄĆ KOLIZJI: “Najprostsze byłoby rozwiązanie Sejmu, przegłosowane teraz, lecz wchodzące w życie w kwietniu 2023 r. To pozwoliłoby przeprowadzić wybory sejmowe w czerwcu. Skrócenie kadencji parlamentu byłoby bardzo nieznaczne, zważywszy na przerwę wakacyjną. Wybory samorządowe mogłyby się odbyć normalnie, jesienią, bez kolizji z eurowyborami 2024. Możliwe zresztą, że tak się stanie, bo przecież ani sejmowa większość, ani aprobata prezydenta nie są czymś pewnym. Przy spodziewanym sprzeciwie Senatu obóz rządzący funduje sobie właśnie wielotygodniową rozróbę, w której stale przypominane będzie, że forsowana zmiana jest dowodem ich nieudolności i słabości. Samorozwiązanie Sejmu przynajmniej omija Senat i prezydenta”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/skad-pomysl-by-opoznic-wybory-samorzadowe-178850

— ZIMA NADCHODZI: NOWY CYKL KRYTYKI POLITYCZNEJ – MICHAŁ SUTOWSKI: “Schyłek dekady lat 70. naznaczyły turbulencje gospodarcze i geopolityczne. Po ponad 40 latach widzimy zjawiska analogiczne – a towarzyszy im jeszcze wstrząs globalnej pandemii, w tle zaś dokonuje się proces na skalę tektoniczną, związany z przyspieszoną zmianą warunków klimatycznych na Ziemi. Z tej perspektywy będziemy patrzeć na wydarzenia najbliższych miesięcy w Polsce i w Europie”.

— ZBIOROWY GNIEW MOŻE EKSPLODOWAĆ, MOŻE TEŻ DŁUGO TLIĆ SIĘ POD POWIERZCHNIĄ; CZASEM OBALA PREMIERÓW, ALE ZDARZA SIĘ NIERAZ, ŻE RODZI REWOLUCJĘ SPOŁECZNĄ I POLITYCZNĄ – DALEJ SUTOWSKI: “Listopad, grudzień, styczeń i luty – to niebezpieczna pora, także dla rządzących. Zwłaszcza gdy zrobi się zimniej niż zwykle, paliwa zdrożeją, a władza nie znajdzie recepty na rosnącą frustrację społeczeństwa, którego rozbudzone aspiracje i oczekiwania przestają być zaspokajane. Zbiorowy gniew może eksplodować, może też długo tlić się pod powierzchnią; czasem obala premierów, ale zdarza się nieraz, że rodzi rewolucję społeczną i polityczną”.

— PRZY WSZYSTKICH RÓŻNICACH USTROJU POLITYCZNEGO, MIEJSCA NA MAPIE, A TAKŻE POZIOMU ROZWOJU I TYPU ORGANIZACJI GOSPODARKI, OBA KRYZYSY SPRZED PONAD 40 LAT WIELE ŁĄCZY – DALEJ SUTOWSKI W KRYTYCE: “Przy wszystkich różnicach ustroju politycznego, miejsca na mapie, a także poziomu rozwoju i typu organizacji gospodarki, oba kryzysy sprzed ponad 40 lat wiele łączy. Po pierwsze, kontekst globalnych turbulencji gospodarki opartej na paliwach kopalnych. Po drugie, niezaspokojone aspiracje po latach (w PRL kilku, w Wielkiej Brytanii kilkudziesięciu) wzrostu dobrobytu, który nagle wyhamował. Po trzecie, coraz bardziej widoczne zaniedbanie sektora usług publicznych, widoczne i dla jego pracowników, i beneficjentów. Po czwarte, władza niezdolna ogarnąć głębi i skali kryzysu, a zwłaszcza zapanować nad jego strukturalnymi przyczynami, opowiedzieć ją na swój własny i opinii publicznej użytek”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/zima-nadchodzi-nowy-cykl-krytyki-politycznej/

— SPRZEDAŻ DETALICZNA ZASKAKUJE. KOLEJNE NIEZŁE DANE Z GOSPODARKI – GW: “Sprzedawcy mogą na razie się cieszyć. Mimo recesji wyniki sprzedaży detalicznej wyprzedzają na razie prognozy eskpertów. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w sierpniu o 4,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Wynik wygląda może na pierwszy rzut oka mało imponująco, ale mało kto spodziewał się takiego wzrostu. Przed publikacją danych analitycy spodziewali się, że sprzedaż urośnie o ok. 2 proc w ujęciu rok do roku”.
https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,28935429,sprzedaz-detaliczna-zaskakuje-kolejne-niezle-dane-z-gospodarki.html

— PIĘKNA KARTA TOMKA WOŁKA – ALEKSANDER HALL W RZ: “Takich spraw się nie zapomina. W latach osiemdziesiątych Tomek był niekwestionowanym liderem warszawskiego środowiska Ruchu Młodej Polski, w którym działało wiele osób zajmujących dziś znaczące pozycje w życiu publicznym. Część z nich z czasem znacząco oddaliła się od dawnego Nauczyciela. Mam nadzieję, że zwłaszcza w tych dniach pamiętają o tym, co mu zawdzięczają. Straciłem Przyjaciela. Dziękuję za to, że mogliśmy razem działać dla Polski w niezwykłych czasach, które przyniosły nam niepodległość”.
https://www.rp.pl/publicystyka/art37097581-aleksander-hall-piekna-karta-tomka-wolka

— URODZINY: Michał Jach, Katarzyna Maria Piekarska, Jakub Górnicki, Michał Sznajder, Mirosława Nykiel, Elżbieta Stępień.