— W PONIEDZIAŁEK DRUGA ROCZNICA ŚMIERCI HENRYKA WUJCA. Fot. Rysunek Matyldy Damięckiej na FB: https://www.facebook.com/MatyldaD

— CHODZĄCE DOBRO – PISAŁA DWA LATA TEMU EWA SIEDLECKA: “Był od cichej, upartej pracy bez nagrody, o którą nigdy i w żadnej sytuacji nie zabiegał. Ani o zainteresowanie czy współczucie. O tym, że jest terminalnie chory, znajomi dowiedzieli się na kilka dni przed Jego śmiercią. Skromny do niemożliwości, ale kiedy było to pożyteczne dla sprawy, potrafił wziąć na siebie ciężar liderowania. W buddyzmie jest pojęcie bodhisattwy – istoty doskonale współczującej, która wyzwoliła się z więzów „ja”, ale nie spoczywa w nirwanie, tylko służy innym, uwalniając ich od cierpienia. Dla mnie Henryk Wujec był ucieleśnieniem bodhisattwy”.
https://siedlecka.blog.polityka.pl/2020/08/15/pozegnanie-henryka-wujca/

— DWA LATA TEMU ODESZŁA TEŻ EWA DEMARCZYK: Wokalistka miała 79 lat. „Kilku pokoleniom prezentowała to, co w piosence najszlachetniejsze, najbardziej wartościowe” – napisał Wacław Krupiński.
https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114526,26212207,ewa-demarczyk-nie-zyje-miala-79-lat.html

— W PONIEDZIAŁEK TAKŻE — 15. ROCZNICA ŚMIERCI JERZEGO ZIMOWSKIEGO.

— W NIEDZIELĘ 101-LECIE URODZIN JULII HARTWIG.

— WIERSZ JULII HARTWIG “DAR”:
Dziękuję ci za ciernisty dar samotności
I choć samotność miała być
jak ziemia nieurodzajna
jak pustynia
to jednak wyrósł na niej krzew
Od korzeni aż po wierzchołki gałęzi
nocą i za dnia krzew gra na wietrze
i wszystko jest przypomniane
Będę do niego wracał.

— JULIA HARTWIG: PODRÓŻOWANIE: https://www.zeszytyliterackie.pl/1380/

— SKROMNOŚĆ I PROSTOTA HARTWIG Z JEJ DZIENNIKA: “Goście wyjechali. Wczoraj “zwiedziłam” jeszcze ich hotel z pięcioma gwiazdkami, gdzie zatrzymali się korzystając ze znacznej sezonowej zniżki. Wszystko w hotelowym standardzie perfekcyjne, ale przypuszczam, że łatwiej byłoby mi się zaadaptować w hotelu skromniejszym, w jakich się podczas moich podróży zatrzymuję. Tu – kompletne wyobcowanie. Jest stół, ale na pewno nie po to, by na nim pisać, dwa olbrzymie, luksusowo wyposażone łoża zagarniają gros miejsca. Jest to luksusowe miejsce do spania, ale jak się poruszać w tej przestrzeni?”
https://kubanowacki.wordpress.com/2013/03/31/dziennik-julii-hartwig/

***

— UKRAIŃCY TO SPECE OD PRECYZYJNEGO UZBROJENIA. ODPALILI SWOJĄ TAJNĄ BROŃ? – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Niemniej nadal były prowadzone ataki z użyciem pocisków HIMARS oraz nowych, o większym zasięgu, zapewne amerykańskich ATACMS. Pod samym Chersoniem ostatniej doby znów wyleciał rosyjski skład amunicji. Jest to o tyle dotkliwe, że całą amunicję do rejonu na północ od Dniepru Rosjanie wożą improwizowanymi promami, bo nie mają już do dyspozycji ani jednego mostu. Ta bezczynność wroga jest dość znacząca. Przypuszczalnie wojska są tak wyczerpane, że zupełnie straciły inicjatywę i nie są w stanie prowadzić żadnych działań ofensywnych. Taka przedłużająca się bierność zwykle źle się kończy dla pasywnej strony”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2177461,1,170-dzien-wojny-ukraincy-to-spece-od-precyzyjnego-uzbrojenia-odpalili-swoja-tajna-bron.read

— ESTONIA I ŁOTWA OPUSZCZAJĄ REGIONALNĄ WSPÓŁPRACĘ EUROPY ŚRODKOWEJ Z CHINAMI – POLITICO EUROPE: “Kraje bałtyckie widzą mniej miejsca na zaangażowanie z Chinami, ponieważ demonstrują one z Rosją przyjaźń „bez granic”.
https://www.politico.eu/article/down-to-14-1-estonia-and-latvia-quit-chinas-club-in-eastern-europe/

— PO +4, PIS – 1 W SONDAŻU SOCIAL CHANGES DLA WPOLITYCE, HOŁOWNIA MOCNO SPADA: https://wpolityce.pl/polityka/610236-nasz-sondaz-platforma-zyskuje-holownia-wyraznie-slabnie

— ZACZNIJMY OD TEGO, ŻE PANI VON LEYEN NAPRAWDĘ OSZUKAŁA – RZĄDZĄCYCH POLSKĄ, ALE TEŻ WSZYSTKICH POLAKÓW JAKO ODBIORCÓW TYCH PIENIĘDZY – PIOTR ZAREMBA W INTERII: “Zacznijmy od tego, że pani Von Leyen naprawdę oszukała – rządzących Polską, ale też wszystkich Polaków jako odbiorców tych pieniędzy. Komisja Europejska narzuciła Polsce długą listę tak zwanych kamieni milowych, które same w sobie są mocno kontrowersyjne. Czy rzeczywiście Komisja Europejska powinna nam dyktować, jaki regulamin ma mieć polski parlament? A czy powinna aż tak drobiazgowo przesądzać wiele rozwiązań podatkowych i organizacyjnych dla polskiej gospodarki?”

— TO SKĄDINĄD DROGA DO KOMPLETNEGO CHAOSU W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI. ZASTANAWIAM SIĘ, JAK OBECNA OPOZYCJA ZAMIERZA POSTĄPIĆ Z TAK ZWANYMI „NEOSĘDZIAMI”. TO JEST JUŻ MASA LUDZI. BĘDZIE CZYSTKA? A CO Z ICH WYROKAMI? – DALEJ ZAREMBA W INTERII: “Nie jest jednak prawdą, że polski rząd obiecał „przywrócenie zawieszonych sędziów do orzekania”. Nie jest możliwe opisanie wszystkich, bardzo różnych przypadków dyscyplinarnych w ustawie. Obiecał stworzenie możliwości uchylenia decyzji Izby Dyscyplinarnej. I to w prezydenckiej ustawie jest. Nie obiecaliśmy też gwarancji reguły, że jeden sędzia ma prawo kwestionować uprawnienia innego sędziego. To skądinąd droga do kompletnego chaosu w wymiarze sprawiedliwości. Zastanawiam się, jak obecna opozycja zamierza postąpić z tak zwanymi „neosędziami”. To jest już masa ludzi. Będzie czystka? A co z ich wyrokami? Można będzie je podważyć? Ale znowu zostawiając na boku kolejną dyskusję, tego w kamieniach milowych po prostu nie ma. Owszem, to się pojawia w wystąpieniach polskiej opozycji”.

— NA CZYM TO MIAŁOBY POLEGAĆ? NA WETOWANIU WSZYSTKIEGO?  – DALEJ ZAREMBA: “Słabością stanowiska Kaczyńskiego jest to, że nie przedstawia scenariusza owej nowej, twardej rozgrywki z Unią. Na czym to miałoby polegać? Na wetowaniu wszystkiego? Ale przecież unijny system nie daje ku temu aż tak wielu okazji. Zarazem postawi nas to w sytuacji zawodnika niepoważnego i niewiarygodnego. Rozstańmy się ostatecznie z wizją Polski organizującej takie czy inne koalicje w rodzinie unijnych państw. Takich „krzyków rozpaczy” nikt w tym świecie pełnym egoizmu nie docenia”.

— TO ESKALOWANIE ŻĄDAŃ WOBEC POLSKI WYNIKA Z CHĘCI POMOCY POLSKIEJ OPOZYCJI W WYBORACH. ALE PRZY OKAZJI TO SĄ NAPRAWDĘ KROKI W KIERUNKU ZMIANY UNII W NIEMAL PAŃSTWO – DALEJ ZAREMBA W INTERII: “Nie zmienia to faktu, że dotarliśmy do jakiejś granicy. Możliwe, że to eskalowanie żądań wobec Polski wynika z chęci pomocy polskiej opozycji w najbliższych wyborach. Ale przy okazji to są naprawdę kroki w kierunku zmiany Unii w organizm federalny, w niemal państwo. Jeśli Komisja Europejska zyska prawo do ręcznego sterowania polskim sądownictwem, to może tak naprawdę sterować wszystkim. Skądinąd podobne ruchy wykonywane są wobec innych państw – by przypomnieć wyroki TSUE podważające pozycję rumuńskiego Trybunału Konstytucyjnego czy ingerencje tegoż TSUE w system przyjmowania imigrantów na Litwie”.

— TEN DZISIEJSZY ALARM SKAZUJE OPOZYCJĘ NA PRZYJĘCIE ZASADY, ŻE UNIA JEST W KAŻDEJ SPRAWIE NIEOMYLNA, A NASZA SUWERENNOŚĆ ZAWSZE DO PODWAŻENIA – KONKLUZJA ZAREMBY: “Polacy wciąż są mocno prounijni. Wie to opozycja, dlatego bije na alarm. Tyle że ten dzisiejszy alarm skazuje opozycję na przyjęcie zasady, że Unia jest w każdej sprawie nieomylna, a nasza suwerenność zawsze do podważenia”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/zaremba/news-oni-naprawde-oszukali-rzecz-o-komisji-europejskiej,nId,6216642

— PREZESOWI PIS O POTRZEBIE JEDNOŚCI Z EUROPĄ: PRZYWÓDCA – MUSI MYŚLEĆ W DŁUŻSZEJ PERSPEKTYWIE, BY NIE PRZEJŚĆ DO HISTORII JAKO MĘCZENNIK. ALBO JAKO DUREŃ – NACZELNY RZ BOGUSŁAW CHRABOTA: “Bo historia lubi się powtarzać. Jedność buduje, odrębność separuje. A tępy upór prowadzi do upadku osamotnionych słabeuszy. Populizm nie popłaca. A przywódca – musi myśleć w dłuższej perspektywie, by nie przejść do historii jako męczennik. Albo jako dureń”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art36853601-boguslaw-chrabota-prezesowi-pis-o-potrzebie-jednosci-z-europa

— ZGODNIE ZE ZWYCZAJEM, JAKI POWOLI UTRWALA SIĘ W UNIJNEJ POLITYCE, HIPOTETYCZNY PRZYSZŁY RZĄD WŁOSKI, JEST JUŻ Z GÓRY OBIEKTEM DZIKIEJ PROPAGANDOWEJ NAGONKI – JAN ROKITA W DZIENNIKU POLSKIM: “Perspektywa zainstalowania się Meloni w rzymskim Palazzo Chigi budzi jednak przerażenie w unijno-europejskim establishmencie, tym bardziej, że jej zastępcą w rządzie miałby zostać znienawidzony przez media i polityków unijnych szef Ligi – Matteo Salvini. Więc zgodnie ze zwyczajem, jaki powoli utrwala się w unijnej polityce, hipotetyczny przyszły rząd włoski, jest już z góry obiektem dzikiej propagandowej nagonki. W mediach mnożą się pseudo-śledcze teksty, dowodzące, iż włoskimi wyborami steruje Putin, a o Meloni nie pisze się inaczej, aniżeli „faszystka”.

— ALE ROKITA UWAŻA, ŻE PIS Z MELONI MOŻE SIĘ PRZELICZYĆ: “Meloni zarzeka się, że Bracia Włoscy „są po prostu partią włoskich konserwatystów” i w żadnym razie nie ma tam jakichś okropnych eurosceptyków. Nie występuje tym razem (co przecież czyniła w przeszłości), jako lider gotowy wejść w spór z unijnym establishmentem, ale raczej jako ktoś, kto pragnie zabiegać o względy tego establishmentu. Muszę przyznać, że patrząc na nową, miękką i bardzo unijną twarz Giorgii Meloni nabrałem wątpliwości, czy włoska premier in spe gotowa by była jeszcze bardziej popsuć sobie reputację w Brukseli, broniąc interesów swojego prawicowego polskiego sojusznika”.
https://plus.dziennikpolski24.pl/luksus-wlasnego-zdania-jana-rokity-nie-tak-pewny-sojusznik/ar/c15-16650445

— CO MOŻE WETOWAĆ POLSKA – DOMINIKA SITNICKA W OKO.PRESS: “Pozwanie Komisji do TSUE, wyjście z systemu ETS, obniżenie składki członkowskiej o część dotyczącą KPO – to pomysły na „odpowiedź” Polski wobec ewentualnej decyzji Komisji Europejskiej o nieprzyznaniu pieniędzy z Funduszu Odbudowy”.
https://oko.press/kpo-wyciagniemy-armaty-odpowiemy-ogniem-odgraza-sie-rzad-czyli-co-wlasciwie-zrobi/

— SĄ DYMISJE ZA ŚMIERĆ ODRY. WICEMINISTROWIE OZDOBA I WITKOWSKI NA WYLOCIE? – KATARZYNA KOJZAR I MARCEL WANDAS W OKO.PRESS: “Mateusz Morawiecki zdymisjonował prezesa Wód Polskich i głównego inspektora ochrony środowiska za bezczynność w sprawie Odry. Możliwe, że posady stracą również dwaj wiceministrowie. OKO.press dowiedziało się z wiarygodnego źródła, że premier rozważa również dymisję wiceministra środowiska i klimatu Jacka Ozdoby oraz wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego”.
https://oko.press/dymisje-za-odre/

— TO NIE PAŃSTWO POTRZEBUJE NOWEGO UŁOŻENIA SOBIE STOSUNKÓW Z KOŚCIOŁEM, ALE KOŚCIÓŁ POTRZEBUJE NOWEGO ROZUMIENIA SWOJEGO MIEJSCA W PAŃSTWIE I SPOŁECZEŃSTWIE – TOMASZ T. TERLIKOWSKI W RZ: “Antyklerykalnej, antychrześcijańskiej „rewolucji” w Polsce nie będzie. Konserwatywni, a może lepiej powiedzieć populistyczni, politycy czy liderzy opinii snujący katastroficzne wizje rodem z chrześcijańskich antyutopii umacniają w ten sposób własne elektoraty względnie zbierają fundusze na dalsze działania”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art36853921-kosciol-po-latach-tlustych-nadchodza-chude

— W OBLICZU RADYKALIZMU, W TAKIEJ ATMOSFERZE KOŚCIÓŁ JEST SKAZANY NA PRAWICĘ – PIOTR ZAREMBA W RZ: “Stoimy dziś w obliczu radykalizmu, także programowego, który w zasadzie wyklucza jednakowy dystans Kościoła wobec różnych sił politycznych. W takiej atmosferze Kościół jest skazany na prawicę”.

— NA ILE SAM KOŚCIÓŁ ZE SWOIMI KORPORACYJNYMI REGUŁAMI I INTERESAMI UŁATWIŁ TĘ REWOLUCJĘ. NASUWA SIĘ CHOĆBY SKOJARZENIE Z OSCHŁYMI REAKCJAMI NA SKANDALE PEDOFILSKIE – DALEJ ZAREMBA: “Pojawia się natychmiast pytanie o to, na ile sam Kościół ze swoimi korporacyjnymi regułami i interesami ułatwił tę rewolucję. Nasuwa się choćby skojarzenie z oschłymi reakcjami na skandale pedofilskie – nie tylko ich bohaterów, ale i hierarchów. Równie wykrętne i biurokratyczne były wcześniejsze reakcje kościelne na lustracyjne zarzuty stawiane wielu ważnym duchownym – i w jednym, i w drugim przypadku ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski był ważnym wyjątkiem. Wtedy środowiska liberalne były – wraz z częścią konserwatystów – aż nadto wyrozumiałe dla grzechów księży. No, ale przyjmijmy, że krzywda dzieci wykorzystywanych przez tego czy innego kapłana bardziej przemawia do wyobraźni społecznej, za to nie daje się sprowadzić do sporu politycznego”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art36853911-dyskusja-o-kosciele-na-poziomie-memow

— DO TEJ PORY NEO-NÓWKA POWINNA BYŁA PODOBAĆ SIĘ WŁADZY. PROBLEM JEDNAK W TYM, ŻE ONA ŚMIEJE SIĘ Z PIS-U. A WIĘC ODBIERA PIS-OWI JEGO POTĘŻNĄ BROŃ – DOSTĘP DO EMOCJI SPRAGNIONYCH „NORMALNOŚCI” LUDZI – KATARZYNA SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “Czy okaże się groźna? Może to zbyt wielkie oczekiwanie. Jednak z pewnością jej popularność świadczy o tym, że o tę potężną siłę społeczną, jaką są „normalsi”, może zawalczyć nie tylko PiS, a wręcz, że może być ona tej władzy niechętna. Jest więc do wzięcia przez inną partię, która ją przekona”.
https://kulturaliberalna.pl/2022/08/11/skrzydlowska-kalukin-warto-zawalczyc-o-publicznosc-neo-nowki

— PRAGA I ORLEN SIĘ NIE UGIĘŁY – RZ: “Po tygodniu dostawy na Słowację i Węgry zostały wznowione po opłaceniu tranzytu przez słowacki Slovnaft i węgierski MOL. Czechy, gdzie obie rafineria należą do PKN Orlen (przez spółkę Orlen Unipetrol), nie zareagowały na rosyjskie sugestie, by to odbiorcy sami płacili za tranzyt”.
https://energia.rp.pl/ropa/art36862931-praga-i-orlen-sie-nie-ugiely-rosyjska-ropa-poplynie-do-czech

– URODZINY: Bronisław Korfanty, Ryszard Czarny, Maciej H. Grabowski, Beata Maciejewska, Magda Sakowska. NIEDZIELA: Marek Matuszewski. PONIEDZIAŁEK: Danuta Kuroń.