— UKRAINA DOSTANIE WIĘCEJ BRONI – 169. DZIEŃ WOJNY – W RELACJI WITOLDA GŁOWACKIEGO W OKO.PRESS: “Ukraina otrzyma więcej wyrzutni MLRS i pocisków. Zdjęcia satelitarne ujawniają rozległe i bolesne dla Rosjan zniszczenia w bazie lotniczej na Krymie”.
https://oko.press/rosjanie-ponownie-ostrzelali-elektrownie-jadrowa-ukraina-dostanie-wiecej-broni-169-dzien-wojny/

— ZDOLNOŚCI SIŁ POWIETRZNYCH FLOTY CZARNOMORSKIEJ ULEGŁY ZNACZĄCEJ DEGRADACJI, NORWEGIA DOŁĄCZA DO PAŃSTW SZKOLĄCYCH UKRAIŃSKICH ŻOŁNIERZY, Z REGIONU DONIECKA TRZEBA EWAKUOWAĆ OKOŁO 200 TYSIĘCY OSÓB [PODSUMOWANIE]
http://300polityka.pl/live/2022/08/12/zdolnosci-sil-powietrznych-floty-czarnomorskiej-ulegly-znaczacej-degradacji-norwegia-dolacza-do-panstw-szkolacych-ukrainskich-zolnierzy-z-regionu-doniecka-trzeba-ewakuowac-okolo-200-tysiecy-osob-po/

— NOWACKA O SKAŻENIU ODRY JAK CZARNOBYLU – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/08/12/

— ALEŻ PUTIN TO KRYSZTAŁOWY DEMOKRATA – ODPOWIADAŁ SCHROEDER – ANNA ŁABUSZEWSKA W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Początek „prawdziwie męskiej przyjaźni” pomiędzy Schröderem a zafascynowanym w młodości NRD Władimirem Putinem datuje się na pierwszą kadencję młodego wówczas rosyjskiego prezydenta. Schröder wyznaczył wtedy linię własnej Ostpolitik: „Rosja jest dla nas ważna pod względem politycznym i gospodarczym. Jestem przekonany, że rozszerzająca się Unia Europejska postępuje słusznie, zawiązując strategiczne partnerstwo z Rosją. I ja chcę wnieść wkład w to dzieło. Niemcy nie mogą być zainteresowane niestabilnością Rosji” – i tak dalej w tym duchu powtarzał Schröder w wywiadach prasowych. Na zarzuty niemieckiej prasy, że Putin coraz bardziej demoluje i tak słabe instytucje demokratyczne w Rosji i poszerza pole zamordyzmu, prowadzi zbrodniczą wojnę w Czeczenii, łamie prawa człowieka, Schröder odpowiadał: „Ależ Putin to kryształowy demokrata”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/jak-schroder-z-putinem-w-bani-siedzieli-177458

— BRUKSELA ZRESETOWAŁA GRECJĘ – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ: “Komisja Europejska po 12 latach ogłosiła koniec kuracji zaciskania pasa. Pacjent właściwie jej nie przeżył”.
https://www.rp.pl/polityka/art36859321-grecja-na-kolanach-po-kuracji-brukseli-w-unii-europejskiej-juz-tylko-bulgaria-jest-biedniejsza

— TO BRUKSELA MOŻE PRZEGRAĆ Z PIS – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Komisja Europejska, podejmując decyzję dotyczące pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, powinna zastanowić się nad tym, czy karząc rząd PiS, nie doprowadzi do znacznego osłabienia proeuropejskich nastrojów w Polsce”.

— MOŻE SIĘ OKAZAĆ, ŻE ARGUMENTY PIS TRAFIĄ NA PODATNY GRUNT I NIE TYLKO WYBORCY PARTII RZĄDZĄCEJ UZNAJĄ, ŻE KOMISJA GRA WOBEC POLSKI NIEFAIR – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: ”Może się okazać – nie mam na to dowodów w postaci sondaży, na razie to publicystyczna intuicja – że argumenty PiS trafią na podatny grunt i nie tylko wyborcy partii rządzącej uznają, że Komisja gra wobec Polski niefair. Trzeba też pamiętać, że Komisja usiłuje wyegzekwować na rządzie PiS zasady praworządności od siedmiu lat, prowadząc postępowania, uruchamiając art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, prowadząc tzw. procedury naruszeniowe, grożąc, krytykując itp. I jak dotąd nie przyniosło to spadku poparcia dla PiS. Dlaczego więc tym razem miałoby być inaczej?”
https://www.rp.pl/komentarze/art36855161-michal-szuldrzynski-w-sprawie-kpo-bruksela-moze-narracyjnie-przegrac-z-pis

— ROZSTROJONA ANTYUNIJNA ORKIESTRA PIS. FAŁSZ GONI FAŁSZ I FAŁSZEM POGANIA – AGATA SZCZĘŚNIAK W OKO.PRESS: “Pisowska orkiestra od kilku dni próbuje grać antyunijnego marsza. Wychodzi raczej hałas. Pytanie, jakie polityczne konsekwencje będzie miał ten utwór”.

— KRAJOWEJ OPINII PUBLICZNEJ TRZEBA JAKOŚ WYJAŚNIĆ PORAŻKĘ I BRAK KASY – DALEJ SZCZĘŚNIAK: “Po co PiS-owi to wszystko? W najbardziej przychylnej PiS wersji nie chodzi już o KPO, tylko o wyższą stawkę. W ten brzydki sposób partia Kaczyńskiego negocjuje swoje miejsce przy stole w coraz bardziej integrującej się Unii. Ale bliższe prawdy mogą być inne wyjaśnienia: krajowej opinii publicznej trzeba jakoś wyjaśnić porażkę i brak kasy, trzeba też mieć temat kampanii wyborczej oraz zgarnąć jak najwięcej wyborców Solidarnej Polski i Konfederacji”.

— ANTYUNIJNE MELODIE MOGĄ SIĘ OKAZAĆ ZŁUDNE, LICZĄ SIĘ KONKRETNE KROKI – PRAWNE, INSTYTUCJONALNE – DALEJ SZCZĘŚNIAK: “Okazało się, że w przewidywaniu działań Komisji Europejskiej dotyczących środków dla Polski rację mieli ci, którzy dokładnie i dosłownie czytali dokumenty. W przypadku działań PiS może być podobnie: antyunijne melodie mogą się okazać złudne, liczą się konkretne kroki – prawne, instytucjonalne”.
https://oko.press/rozstrojona-orkiestra-antyunijna-pis/

— GLOBALNY ŁAD OKAZAŁ SIĘ BARDZO KRUCHY I RZECZY DO TEJ PORY TRUDNO WYOBRAŻALNE STAJĄ SIĘ RZECZYWISTOŚCIĄ – TOMASZ SAKIEWICZ W NIEZALEŻNEJ: “Gwarancją pokoju w tej części świata jest stała obecność militarna USA i budowa więzi militarnych oraz ekonomicznych Trójmorza, ale sięgających aż po Gruzję, a może Armenię i Azerbejdżan. W tej układance problemem jest nie tylko Rosja, lecz są nim także Niemcy. Berlin zachowuje się tak, jakby chciał cofnąć czas. Dominacja niemiecka w Europie jest możliwa tylko przy współpracy z Moskwą”.

— MIEJSCEM KOORDYNACJI WSPÓŁPRACY EUROPEJSKIEGO BEZPIECZEŃSTWA POWINNA STAĆ SIĘ WARSZAWA. TO BĘDZIE DRUGIE RAMIĘ UNII – DALEJ SAKIEWICZ: “Miejscem koordynacji współpracy europejskiego bezpieczeństwa powinna stać się Warszawa. To będzie drugie ramię Unii. I jest to jedyne logiczne rozwiązanie, żeby nie tworzyć konkurencji dla NATO. Nową architekturą bezpieczeństwa trzeba objąć Amerykę Północną i Europę. Powinno to też wymusić współpracę w kluczowych kwestiach, od których zależy bezpieczeństwo obu kontynentów, przede wszystkim w energetyce, informatyce i logistyce. W tych sprawach trzeba zmniejszać bariery. To musi być nowy projekt wolnego świata: integracja dla bezpieczeństwa”.
https://niezalezna.pl/453238-odbudowac-swiatowa-rownowage

— PRZYGOTOWUJEMY DOBRE ROZWIĄZANIA, ŻEBY POLACY NIE ZMARZLI ZIMĄ, BO NA RZĄD NIE MOŻEMY W TEJ KWESTII LICZYĆ – IZABELA LESZCZYNA W ROZMOWIE Z JACKIEM NIZINKIEWICZEM W RZ: “W biurze krajowym PO przy Wiejskiej, ewentualnie w Gdańsku (na pyt. Nizinkiewicza gdzie jest Tusk]. Wszyscy nasi politycy, a szczególnie nasz lider, są zwarci i gotowi. Przygotowujemy dobre rozwiązania, żeby Polacy nie zmarzli zimą, bo na rząd nie możemy w tej kwestii liczyć. Pracujemy nad tym z naszymi ekspertami z Instytutu Obywatelskiego i niebawem zaprezentujemy nasze pomysły. Przygotowujemy się także do wyborów w zakresie programu oraz spotykamy z ludźmi. Trzeba odsunąć PiS od władzy, ponieważ ten rząd jest groźny dla obywateli”.

— LESZCZYNA: PAN HOŁOWNIA WIDZI- DALEJ LESZCZYNA U NIZINKIEWICZA: “Pan Hołownia widzi sondaże i zdaje sobie sprawę z tego, że wspólna lista jest gwarancją wygranej. Nie wiem, co można jeszcze powiedzieć politykowi, który mieni się być odpowiedzialnym za Polskę. Jeśli jestem odpowiedzialna za Polskę, to robię wszystko, żeby wygrać z PiS, to mój moralny i obywatelski obowiązek. Mam nadzieję, że pan Hołownia i cała reszta czują to samo co ja”.

— PREZYDENT MOŻE POSTARAĆ SIĘ ODKUPIĆ SWOJE OGROMNE WINY WOBEC POLSKIEGO SPOŁECZEŃSTWA – DALEJ LESZCZYNA U NIZINKIEWICZA W RZ: “Apeluję o prawdziwe i demokratyczne wybory, choć nie liczę na to, że PiS będzie chciał się na nie zgodzić. Ważne jest to, jak zachowa się prezydent Andrzej Duda. Prezydent może postarać się odkupić swoje ogromne winy wobec polskiego społeczeństwa.
https://www.rp.pl/polityka/art36859301-izabela-leszczyna-prezydent-moze-teraz-odkupic-winy

— NIGDY NIE DOSTANIE PIENIĘDZY NIE TYLKO Z KRAJOWEGO PLANU ODBUDOWY, ALE JUŻ NIEDŁUGO RÓWNIEŻ Z WIELOLETNICH RAM FINANSOWYCH UE. MUSIMY TE PIENIĄDZE ODZYSKAĆ, ŻEBY WZMOCNIĆ ZŁOTEGO – IZABELA LESZCZYNA W ROZMOWIE Z ŁUKASZEM ROGOJSZEM W INTERII: “Po pierwsze, nie wejdzie na ścieżkę praworządności, a to jest naprawdę groźne dla obywateli. Po drugie nigdy nie dostanie pieniędzy nie tylko z Krajowego Planu Odbudowy, ale już niedługo również z wieloletnich ram finansowych UE. Musimy te pieniądze odzyskać, żeby wzmocnić złotego, podnieść poziom inwestycji i zmniejszyć koszty obsługi długu publicznego. To jest polska racja stanu. Po trzecie, jeśli w 2023 roku wygra PiS, to w Polsce nie będzie żadnej transformacji energetycznej, nie tylko z powodu braku środków. Oni są organicznie niezdolni do tych dwóch rzeczy – przyznania niezależności sądom oraz transformacji energetycznej. To jest wbrew ich wewnętrznym przekonaniom, wbrew ich ideologii. Na dodatek Kaczyński wypowiedział wojnę UE. PiS to naprawdę jedna, wielka katastrofa”.

— NIE STAJEMY SIĘ PARTIĄ LEWICOWĄ, STAJEMY SIĘ NOWOCZESNĄ EUROPEJSKĄ CHADECJĄ – DALEJ LESZCZYNA U ROGOJSZA W INTERII: “Fakty są takie, że dzisiaj ludzie z wewnątrz Platformy i miliony Polaków chcą zmian, o których mówimy. Polskie społeczeństwo do tego dojrzało. My tylko wychodzimy mu naprzeciw, bo taka jest rola polityków: słuchać głosu obywateli. Dlatego powtórzę: nie stajemy się partią lewicową, stajemy się nowoczesną europejską chadecją”.

— ZOSTAWILIŚMY IM TYLE PIENIĘDZY W BUDŻECIE, TAKŻE DZIĘKI REFORMIE OFE, ŻE STARCZYŁO NA WPROWADZENIE „500 PLUS” – DALEJ LESZCZYNA U ROGOJSZA: “Nie jest sztuką, i chyba każdy to wie, zabrać pieniądze jednym podatnikom po to, żeby rozdać je innym. To nie wymaga żadnej umiejętności, żadnych kompetencji. PiS mogło to zrobić m.in. dlatego, że zostawiliśmy im tyle pieniędzy w budżecie, także dzięki reformie OFE, że starczyło na wprowadzenie „500 plus”.

— MY POKAŻEMY, CO NAPRAWDĘ ZNACZY INWESTOWAĆ W LUDZI. NIKT INNY TEGO NIE ZROBI. MOŻE TO ZROBIĆ TYLKO PARTIA, KTÓRA ROZUMIE, ŻE PRACA JEST NAJWAŻNIEJSZA – DALEJ LESZCZYNA: “To dla nas najlepszy teren do starcia z PiS-em, bo inwestycja w człowieka to nie tylko dobre usługi publiczne, ale również stworzenie mu przestrzeni wolności – do życia, do realizowania się, do tego wszystkiego, czego dzisiaj brakuje. To bezpieczny wybór, bo PiS nie zainwestowało w człowieka. „500 plus” to za mało, żeby powiedzieć, że w Polsce istnieje dobra polityka społeczna. „500 plus” to zaledwie fragment tej polityki. My pokażemy, co naprawdę znaczy inwestować w ludzi. Nikt inny tego nie zrobi. Może to zrobić tylko partia, która rozumie, że praca jest najważniejsza, że praca musi się opłacać, że nie może być tak, że z zasiłku społecznego żyje się równie komfortowo jak wtedy, gdy się pracuje. To jest istota i fundament Platformy i my od tego nie odchodzimy”.
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-leszczyna-500-plus-to-tylko-alibi-dla-rzadu-alibi-dla-zostaw,nId,6214131

— PIS JEDNAK ZMIENI ORDYNACJĘ WYBORCZĄ? CHCE WYSŁAĆ EMISARIUSZY DO PREZYDENTA DUDY – AGATA KONDZIŃSKA W GW: “Według naszych rozmówców PiS już zabiega o spotkanie z prezydentem, a do Dudy mają być wysłani emisariusze. Padają nazwiska: szefa MON Mariusza Błaszczaka, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, byłej premier Beaty Szydło i byłego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Przed laty PiS już próbował tego scenariusza, gdy relacje między Pałacem a Nowogrodzką były napięte”.
https://wyborcza.pl/7,75398,28781371,pis-jednak-zmieni-ordynacje-wyborcza-chce-wyslac-emisariuszy.html

— JAN GOLAN, STUDENT EKONOMII NA UNIWERSYTECIE W MAASTRICHT POLICZYŁ W KRYTYCE POLITYCZNEJ ZYSKI OPOZYCJI W KAŻDEJ Z KONFIGURACJI I PISZE O WSPÓLNEJ LIŚCIE REGIONALNEJ NA WSCHODZIE: “Istnieje alternatywny sposób na rozegranie PiS-u w nadchodzących wyborach: wspólna opozycyjna lista… regionalna. Choć w skali kraju sojusz Hołowni, Lewicy i Platformy jest skazany na porażkę, to już w regionach zdominowanych przez PiS przewaga wyborcza takiego porozumienia nad startem osobnym jest nie do przecenienia. To właśnie na wschodzie Polski, w najbardziej oddanych partii rządzącej okręgach, opozycja ponosi największe straty na niesprzyjającej ordynacji. To tam wspólna lista ma najwięcej sensu, minimalizując wszelkie wady koalicji ogólnokrajowej. (…) Choć może się to wydawać uzyskiem mało znaczącym, jednak wspólna lista na Wschodzie przekłada się potencjalnie na różnicę pomiędzy kolejną, samodzielną kadencją PiS, a mniejszościowym rządem opozycji. Prawdopodobny jest scenariusz, w którym zaledwie kilku posłów daje Zjednoczonej Prawicy możliwość rządów razem z Konfederacją. Z tego właśnie względu zawiązanie czysto technicznej koalicji, bez ustępstw programowych,  w której każda z trzech partii otrzymuje losowo przydzielone 33 procent miejsc na listach, może mieć znaczący wpływ na przyszłość Polski i skład nadchodzącego rządu”.

— NIEWYKLUCZONE ZATEM, ŻE GDY ZAMKNĄ SIĘ LOKALE WYBORCZE W NASTĘPNYM ROKU, SEJMOWA UKŁADANKA DA NIESTABILNĄ, ALE JEDNAK WIĘKSZOŚĆ ZJEDNOCZONEJ PRAWICY – PISZE JAN GOLAN W KRYTYCE: “Choć od ostatnich wyborów parlamentarnych minęły już blisko trzy lata, sytuacja sondażowa nie odbiega znacząco od wyników z jesieni 2019 – nie licząc kilkuprocentowego stopnienia przewagi Prawa i Sprawiedliwości nad resztą stawki i pojawieniem się na scenie partii Szymona Hołowni. Niewykluczone zatem, że gdy zamkną się lokale wyborcze w następnym roku, sejmowa układanka da niestabilną, ale jednak większość Zjednoczonej Prawicy, szczególnie jeżeli dokooptuje sobie paru posłów z Konfederacji. A jeśli ta ostatnia nie przekroczy progu, oddane na nią głosy wesprą bonusem największe partie – zapewne będzie to właśnie PiS i największa lista opozycji”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/wspolna-lista-opozycji-kilka-blok-dylematow-dylemat-roz/

— URODZINY: Paweł Mucha, Bartosz Cichocki, Witold Sitarz, Wojciech Wilk, Stanisław Lamczyk, Jan Edmund Kowalski.