— BON TURYSTYCZNY WYCIĄGNĄŁ FIRMY Z SZAREJ STREFY – MARIA KRZOS W RZ: “Polski Bon Turystyczny wszedł w życie latem 2020 r. Miał być narzędziem wsparcia dla branży turystycznej zmagającej się ze skutkami pandemii. Po dwóch latach widać, że jego wprowadzenie przyniosło też wiele zaskakujących efektów, od niezgodnych z prawem prób obrotu bonami, po zmniejszenie szarej strefy w turystyce”.
https://www.rp.pl/biznes/art36849211-ciemna-strona-bonu-turystycznego-takich-zastosowan-rzad-nie-planowal

— LECH WAŁĘSA KIEDYŚ MÓWIŁ, ŻE JEŚLI KOŃ SIĘ ZERWIE I PĘDZI PRZED SIEBIE, TRZEBA GO NAJPIERW DOGONIĆ, A NAWET PRZEGONIĆ, I DOPIERO WTEDY ŁAPAĆ ZA UZDĘ – JERZY BACZYŃSKI W TYGODNIKU POLITYKA: “Lech Wałęsa kiedyś mówił, że jeśli koń się zerwie i pędzi przed siebie, trzeba go najpierw dogonić, a nawet przegonić, i dopiero wtedy łapać za uzdę. Coś tu jest na rzeczy: żeby wygrać z władzą, która zerwała się z konstytucyjnej uwięzi, trzeba najpierw dogonić realne emocje ludzi. Nikt nie mówi, że to łatwe”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2176699,1,kon-walesy.read?src=mt

— PMM DLA DIE WELT: W UE FORMALNA DEMOKRACJA, FAKTYCZNA OLIGARCHIA: “W UE „równość poszczególnych państw ma jedynie charakter deklaratywny. Praktyka polityczna pokazała, że stanowiska Niemiec i Francji liczą się bardziej niż jakiekolwiek inne. Mamy więc do czynienia z formalną demokracją i faktyczną oligarchią, w której władzę sprawują najsilniejsi”.
https://wpolityce.pl/polityka/610048-premierw-ue-jest-formalna-demokracja-i-faktyczna-oligarchia

— KIEDY PATRZĘ NA TUSKA I ELITĘ INTELEKTUALNĄ ORAZ WYBORCÓW SKUPIONYCH WOKÓŁ NIEGO I PO, CZUJĘ ZANIEPOKOJENIE. CHĘCIĄ POWROTU DO ŚWIATA SPRZED 2015, A NAWET 2008 R. ŚWIATA, KTÓREGO JUŻ NIE MA – MARCIN KĘDZIERSKI, WSPÓŁZAŁOŻYCIEL CENTRUM ANALIZ KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO I BYŁY PREZES KJ W ROZMOWIE Z MIKOŁAJEM FINDZIŃSKIM W GAZETA.PL: “Kiedy patrzę na Tuska i elitę intelektualną oraz wyborców skupionych wokół niego i PO, czuję zaniepokojenie. Chęcią powrotu do świata sprzed 2015, a nawet 2008 r. Świata, którego już nie ma. Odpowiedzi, które proponuje zaplecze intelektualne Tuska, przypominają czasy kryzysu z 2008 r. Są liberalne i dotyczą tego, że teraz musimy oszczędzać, a kwestie nierówności nie są aż tak ważne”.

— UDZIAŁ TYCH TRANSFERÓW W PKB W OSTATNICH MIESIĄCACH SPADŁ. TWIERDZENIE, ŻE W POLSCE ROŚNIE SOCJAL, JEST NIEPRAWDZIWE – MÓWI KĘDZIERSKI FINDZIŃSKIEMU W GAZETA.PL: “W dobie inflacji, gdy nie ma waloryzacji płac, a także świadczeń społecznych, ich realna wartość spada. Udział tych transferów w PKB w ostatnich miesiącach spadł. Twierdzenie, że w Polsce rośnie socjal, jest nieprawdziwe. W tym sensie PO niczego nie zmieni i prawdopodobnie będzie kontynuować to, co robi PiS – czyli utrzyma te świadczenia, ale nie będzie ich waloryzować. Tu nie spodziewam się wielkiej zmiany”.

— REFORMA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI JEST WISIENKĄ NA TORCIE INSTYTUCJONALNEJ ZAPAŚCI – DALEJ KĘDZIERSKI U FINDZIŃSKIEGO W GAZETA.PL: “Funkcjonowanie instytucji publicznych zostało w dużej mierze sprywatyzowane. One już za czasów PO działały źle, ale teraz jest o wiele gorzej. Ich fundamenty zostały podkopane. Reforma wymiaru sprawiedliwości jest wisienką na torcie tej instytucjonalnej zapaści”.

— MAM OBAWY, ŻE TUSK I JEGO ŚRODOWISKO – LUDZIE WYGŁODNIALI WŁADZY – POWTÓRZĄ MECHANIZMY, KTÓRE ZASTOSOWAŁO PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – JESZCZE KĘDZIERSKI W GAZETA.PL: “W zasadzie każda kolejna ekipa dokonuje takiego zawłaszczenia państwa. PiS zrobiło to w sposób absolutnie bezprecedensowy. Mam jednak obawy, że Tusk i jego środowisko – ludzie wygłodniali władzy – powtórzą mechanizmy, które zastosowało Prawo i Sprawiedliwość. Pewne granice zostały już przekroczone, i bardzo trudne będzie z tej drogi zawrócić. Pokusa będzie ogromna”.

— TUSK MOŻE BYĆ JEDNAK ZBYT MOCNO ZWIĄZANY ZE STARYMI UNIJNYMI ELITAMI, ABY W TEJ GRZE O PRZYSZŁOŚĆ UE ZAGRAĆ – JESZCZE KĘDZIERSKI: “UE po wojnie w Ukrainie czekają zmiany. Polska mogłaby je współkształtować, zważywszy na nową sytuację bezpieczeństwa w Europie i wzrost znaczenia naszego kraju. Donald Tusk może być jednak zbyt mocno związany ze starymi unijnymi elitami, aby w tej grze o przyszłość UE zagrać”.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28768987,dr-marcin-kedzierski-mam-obawy-ze-tusk-i-jego-srodowisko-powtorza.html

— KACZYŃSKI STAŁ SIĘ ZIOBRYSTĄ. PRZESILENIE W POLITYCE WOBEC UE STAŁO SIĘ FAKTEM – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “W lipcu Zbigniew Ziobro był dla Jarosława Kaczyńskiego „ministrem bezradności”, a w sierpniu sam już mówi jak Ziobro. Wdzięczny minister chwali więc prezesa PiS za to, że w końcu zaczął prezentować „jedyne rozsądne podejście” wobec Unii Europejskiej. Ziobryści tryumfują, bo sam prezes stał się ziobrystą”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28775825,kaczynski-stal-sie-ziobrysta-przesilenie-w-polityce-wobec-ue.html

— UE – NOWY STRASZAK WYBORCZY PIS – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “ PiS wygrywa wybory na straszeniu. Straszono uchodźcami, LGBT, a teraz UE. Polacy są za obecnością Polski w Unii, ale byli też za przyjmowaniem uchodźców przed kampanią w 2015 roku. Financial Times” pięć lat temu określał Morawieckiego jako „nietypową mieszankę” i „bankiera, który z łatwością rozmawia z międzynarodowymi inwestorami”. Premier wciąż jest „nietypową mieszanką”, która w antyeuropejskiej retoryce ściga się z Ziobro, Konfederacją i Nigelem Farage’em, ale zapomina, jak skończył premier David Cameron, który pozwolił na wyjście Wielkiej Brytanii z UE”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art36849951-jacek-nizinkiewicz-ue-nowy-straszak-wyborczy-pis

— KACZYŃSKI JUŻ SZUKA WINNYCH PORAŻKI KPO – AGATA KONDZIŃSKA W GW: “Polityk PiS: – W ramach UE powstał szerszy plan. Niemcy chcą tak zmienić traktaty, by wyeliminować prawo weta, a potem sfederalizować UE. Ale wiedzą, że muszą zmienić rząd w Polsce, żeby ten plan wypalił. Prezes Kaczyński to widzi. Wie, że spory wewnętrzne w Polsce są wykorzystywane w UE. Już jest kreowana opinia, że po zmianie rządu pieniądze zostaną odblokowane”.

— KONDZIŃSKA PISZE TEŻ, O PRÓBIE OBEJŚCIA ZIOBRY Z PRAWEJ STRONY: https://wyborcza.pl/7,75398,28776848,tusk-niemcy-i-bruksela-pis-szuka-winnych-porazki-z-kpo.html

— POLITYKA NIEMIEC NIESZCZĘŚCIEM DLA EUROPY – JAN PARYS W RZ: “My nie widzimy sensu, by budować wspólnotę z agresywną Rosją ani z państwem, które chce poprzez szantaż ingerować w nasz ustrój wewnętrzny. Jawne wspieranie przez rząd w Niemczech i przez władze UE opozycji w Polsce to dowód, że politycy niemieccy i unijni nie szanują elementarnych zasad demokracji oraz całkowicie lekceważą suwerenność takich państw, jak Polska. Nam to przypomina budowanie przez Niemcy w Polsce w latach 30. XX w. piątej kolumny”.

— JAWNE WSPIERANIE PRZEZ RZĄD W NIEMCZECH I PRZEZ WŁADZE UE OPOZYCJI W POLSCE TO DOWÓD, ŻE POLITYCY NIEMIECCY I UNIJNI NIE SZANUJĄ ELEMENTARNYCH ZASAD DEMOKRACJI – dalej Parys.

— NAM OBECNA POLITYKA RFN PRZYPOMINA WOJNĘ CELNĄ, JAKĄ PO PIERWSZEJ WOJNIE ŚWIATOWEJ PROWADZIŁ BERLIN WOBEC POLSKI – PISZE PARYS W RZ: “Nam obecna polityka RFN przypomina wojnę celną, jaką po pierwszej wojnie światowej prowadził Berlin wobec Polski. Według mnie to świadome osłabianie NATO i sojuszników USA w Europie”.
https://www.rp.pl/publicystyka/art36846571-jan-parys-polityka-niemiec-nieszczesciem-dla-europy

— CORAZ BLIŻEJ ZMIAN W ORDYNACJI DO SEJMU. PIS ANALIZUJE SKUTKI ZWIĘKSZENIA LICZBY OKRĘGÓW – TOMASZ ŻÓŁCIAK, GRZEGORZ OSIECKI W DGP: “PiS nie rezygnuje z pomysłu zmian w ordynacji. Trwają zaawansowane analizy, dotyczące skutków zwiększenia liczby okręgów sejmowych z 41 do 100. Decyzje mogą zapaść nawet w najbliższych tygodniach”.
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8515960,zmiany-w-ordynacji-sejm-kaczynski-pis-mandaty-sceptycy-prezydent.html

— INSTYTUCJE PAŃSTWA CORAZ CZĘŚCIEJ PRZEGRYWAJĄ W KONFRONTACJI Z RYNKIEM, ODDALAJĄC SIĘ OD OBYWATELI. NAWET GŁOŚNE TRANSFERY SPOŁECZNE PIS NIE SĄ W STANIE ZATRZYMAĆ TEGO PROCESU. NASZE PAŃSTWO GAŚNIE – MARCIN KĘDZIERSKI W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Wystarczy spojrzeć na bodaj najważniejszy współczesny program reform, związany z polityką klimatyczną i transformacją energetyczną. W pierwszej kolejności dba ona bowiem o interesy firm produkujących zielone technologie (albo je udających, co pokazuje zjawisko green­washingu), natomiast Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma łagodzić jego negatywne społecznie skutki, traktowany jest w praktyce jak piąte koło u wozu. Zresztą podobna sytuacja dotyczy kryzysów migracyjno-uchodźczych, gdzie gros kosztów przerzucanych jest na biedniejszą część społeczeństwa. Jej nie stać na prywatną edukację czy ochronę zdrowia i to ona musi konkurować nieraz na śmierć i życie o niskopłatne miejsca pracy z imigrantami. W konsekwencji kapitulacji państwa w tym obszarze będziemy świadkami narastających nierówności społecznych, które przyniosą napięcia polityczne. Już zresztą w Europie doszło do rozpadu wielu stabilnych dotąd scen politycznych. Duże ruchy migracyjne, które prawdopodobnie jeszcze przyśpieszą w najbliższych latach za sprawą postępujących zmian klimatycznych, będą pogłębiać tę destrukcję”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/kraj-o-zmierzchu-177364

— DWA LATA TEMU SWIATŁANA CIECHANOUSKA ZNALAZŁA SCHRONIENIE NA LITWIE.

— URODZINY: Bartosz Kownacki, Mateusz Szczurek, Łukasz Kamiński, Andrzej Biernat, Paweł Klimowicz.