— BLINKEN: JEŚLI NIE POSTAWIMY SIĘ ROSJI, NA ŚWIECIE ZACZNIE SIĘ „SEZON OTWARTY”: Jeżeli pozwolimy tak dużemu krajowi zastraszyć mniejszy, po prostu najechać go i zająć jego terytorium, to będzie to dla Rosji sezon otwarty, nie tylko w Europie, ale na całym świecie – podkreślił.
https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art36834071-blinken-jesli-nie-postawimy-sie-rosji-na-swiecie-zacznie-sie-sezon-otwarty

— BIAŁY DOM OPUBLIKOWAŁ WPIS NA TEMAT ZATWIERDZONEGO NAJWIĘKSZEGO PAKIETU POMOCY USA DLA UKRAINY: 75 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej 155 mm, dodatkową amunicję do wysokiej mobilności rakietowych systemów artyleryjskich, tysiąc zestawów przeciwpancernych Javelin, setki przeciwpancernych granatników AT4, 50 karetek pancernych:
https://twitter.com/secdef/status/1556725028661723139?s=21

— UKRAIŃSKA STRATEGIA KORRIDY JEST ZABÓJCZO SKUTECZNA. PORA NA MATADORA – MAJOR FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Czy Rosjanie nie zostali wpuszczeni w tunel wyczerpania przez sprytnych Ukraińców? Liddell-Hart zalecał natomiast działania okrężne – nie atakowanie wprost, lecz odcinanie przeciwnika od zaopatrzenia, pozbawianie go sojuszników i niszczenie na peryferiach, stopniowo, niczym pikadorzy, którzy wykrwawiają byka, i torreadorzy, którzy męczą go fizycznie. Kiedy byk jest już całkiem wykończony i osłabiony, do akcji wkracza matador i bez trudu go dobija. Dlatego nie on jest gwiazdą, to rzeźnik kończący cierpienia zwierzęcia. Gwiazdami są torreadorzy, którzy prowokacjami potrafią wyczerpać byka do cna”.

— FISZER BYĆ MOŻE ZBYT OPTYMISTYCZNIE SPODZIEWA SIĘ UKRAIŃSKICH F-16: “Pozostaje jedno pytanie: kiedy przyjdzie pora na matadora? Odpowiedź jest prosta: gdy na ukraińskim niebie pojawią się latający banderilleros, którzy spuszczą z napastników resztę krwi. Czyli kiedy dotrą F-16. Wtedy wejdzie matador i dokończy dzieła”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2176675,1,166-dzien-wojny-ukrainska-strategia-korridy-jest-zabojczo-skuteczna-pora-na-matadora.read?src=mt

— WOJNA OBNAŻYŁA PRAWDĘ O UE, EUROPEJSCY PRZYWÓDCY DALI SIĘ ZWABIĆ PUTINOWI – PMM W THE SPECTATOR: “Wojna na Ukrainie obnażyła prawdę o Rosji. Wielu nie chciało dostrzec, że państwo Władimira Putina nadal ma imperialistyczne zapędy. Teraz muszą zmierzyć się z faktem, że w Rosji odżyły demony XIX i XX wieku: nacjonalizm, kolonializm, totalitaryzm. Ale wojna na Ukrainie obnażyła też prawdę o Europie. Europejscy przywódcy dali się zwabić Władimirowi Putinowi. W następstwie inwazji na Ukrainę są w szoku”.

— GŁOSY FRANCJI I NIEMIEC LICZĄ SIĘ PONAD WSZYSTKO – DALEJ PMM W SPECTATORZE: “To, że głos Polski został zignorowany, jest przykładem szerszego problemu, z jakim zmaga się UE. Każdy kraj ma być równy, ale praktyka polityczna pokazała, że głosy Niemiec i Francji liczą się ponad wszystko. W efekcie mamy do czynienia z formalną demokracją i de facto oligarchią, gdzie władzę sprawują najsilniejsi”.

— GDYBY EUROPA WYSŁAŁA BROŃ NA UKRAINĘ NA TAKĄ SAMĄ SKALĘ I W TAKIM SAMYM TEMPIE, CO NIEMCY, WOJNA ZAKOŃCZYŁABY SIĘ JUŻ DAWNO TEMU – ABSOLUTNYM ZWYCIĘSTWEM ROSJI. A EUROPA BYŁABY W PRZEDEDNIU KOLEJNEJ WOJNY – DALEJ PMM:
https://wpolityce.pl/polityka/609796-morawiecki-musimy-pokonac-zagrozenie-imperializmem-w-ue

— SCHROEDER NIE ZOSTANIE JEDNAK USUNIĘTY Z SPD: “Komisja w SPD badająca przypadek Schrödera ogłosiła w poniedziałek, że były kanclerz nie naruszył przepisów partyjnych”.
https://wyborcza.pl/7,75399,28769819,spd-nie-wyrzuci-bylego-kanclerza-gerharda-schrodera.html

— SPD MOŻE WSTRZĄSNĄĆ DUŻY SKANDAL KORUPCYJNY: “„Nie wiadomo, skąd Kahrs dostał pieniądze i w jakim stopniu socjaldemokraci w Hamburgu skorzystali na tych transakcjach” – powiedział magazynowi „Der Spiegel” lider hamburskiej CDU Christoph Ploss. „Federalna SPD jest również zobowiązana do ostatecznego wyjaśnienia sprawy. Olaf Scholz i (burmistrz Hamburga) Peter Tschentscher muszą przyczynić się do wyjaśnienia sprawy. Obaj nie mogą już nabierać wody w usta” – zażądał”.
https://next.gazeta.pl/next/7,168930,28770831,niemcy-skandal-podatkowy-kanclerz-olaf-scholz-w-opalach.html

— NIEMIECCY KOMENTATORZY OBWINIAJĄ RZĄD RFN O KONFLIKT Z POLSKĄ O CZOŁGI – ADAM KRZEMIŃSKI W TYGODNIKU POLITYKA: “Morten Freidel i Konrad Schuller, komentatorzy „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, są wyraźnie zniesmaczeni tym polsko-niemieckim wyrywaniem sobie czołgowych gąsienic. Przypominają, że PiS często gra kartą antyniemiecką, ale za obecne niesnaski obwiniają jednak głównie stronę niemiecką, cytując rozczarowane głosy zarówno polityków rządzącej koalicji, jak i opozycyjnych. „Czy rzeczywiście hangary Bundeswehry są tak puste, że niepodobna zrezygnować z żadnego czołgu bez narażania obrony narodowej?” – pytają. „Przecież gdyby Niemcy oddali Polsce 50 czołgów, to one nadal pozostałyby w NATO. Bezpieczeństwo i wolność Niemiec są obecnie bronione przede wszystkim w Ukrainie, ale także na wschodniej flance NATO. Cała ta »zamiana okrężna« jest nie do zniesienia, bo sprawia wrażenie, jakby to dla nas nie było ważne. Musimy to jak najszybciej wyjaśnić, aby mieszkańcy wschodniej Europy ponownie zobaczyli, że się jednoczymy i przeciwstawiamy rosyjskiej agresji”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2176195,1,co-z-tymi-czolgami-niemiecka-prasa-o-kolejnym-sporze-warszawy-i-berlina.read

— WYWIAD KACZYŃSKIEGO PRZYNOSI DEKLARACJE SYGNALIZUJĄCE POWAŻNĄ KOREKTĘ KURSU POLITYCZNEGO – MICHAŁ KARNOWSKI: “Kilka było ostatnio wywiadów z premierem Jarosławem Kaczyńskim, wszystkie ciekawe, ale to ten dla „Sieci” (wybaczcie Państwo, jeśli uznacie to za samochwalstwo – nie o to chodzi) przynosi deklaracje sygnalizujące poważną korektę kursu politycznego Zjednoczonej Prawicy. Głównie wobec brutalnej i bezprawnej presji ze strony brukselsko-niemieckiej, ale ma to też oczywiście konsekwencje w linii politycznej wobec wielu wyzwań wewnętrznych”.

— WYCZERPAŁY SIĘ NADZIEJE NA ZNALEZIENIE PUNKTU RÓWNOWAGI POMIĘDZY ŻĄDANIAMI BRUKSELI I BERLINA A KONIECZNOŚCIĄ OCHRONY SUWERENNOŚCI – DALEJ KARNOWSKI: “Odczytuję przekaz tego wywiadu jako uznanie iż wyczerpały się nadzieje na znalezienie punktu równowagi pomiędzy żądaniami Brukseli i Berlina a koniecznością ochrony własnej Konstytucji, utrzymania niepodległości i poszanowania traktatów europejskich”.

— KTO WIE, CZY ESTABLISHMENT NIE SIEDZI NA BECZCE PROCHU. GDZIEŚ TAM WYCZERPUJE SIĘ CIERPLIWOŚĆ LUDZI, CO WIDAĆ CHOĆBY W HOLANDII – JESZCZE KARNOWSKI: “Polska nie jest pozbawiona szans. Po pierwsze, kryzys pandemiczny, okołowojenny i związany z szaleństwem klimatycznym sprawia iż stabilność obecnej konstrukcji UE jest krucha. Kto wie, czy establishment nie siedzi na beczce prochu. Gdzieś tam wyczerpuje się cierpliwość ludzi, co widać choćby w Holandii. Może to spacyfikują – a może nie. Po drugie, Polska rozwija się gospodarczo tak dynamicznie, że nie jest od unijnych pieniędzy uzależniona. Przydałyby się, poprawiłyby to i owo, ale nie jest to sprawa gardłowa. Po trzecie, wciąż jeszcze Niemcy nie narzuciły państwom europejskim rezygnacji z prawa weta”.
https://wpolityce.pl/polityka/609556-po-slowach-premiera-kaczynskiego-dla-sieci

— KACZYŃSKI, DAWAJ MOJE 160 MILIARDÓW – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “Do tej pory w historii Polski nikt nie ukradł tyle, ile PiS właśnie marnuje. Polacy, prezes Jarosław Kaczyński ma dla was ważną informację. W roku narastającego kryzysu energetycznego, wzrostu cen, zagrożenia ze wschodu Polska nie otrzyma 23 mld euro dotacji oraz 11,5 mld nisko oprocentowanych pożyczek z Krajowego Planu Odbudowy. Dlaczego? Bo tak chcą prezes Kaczyński i rządząca partia”.
https://wyborcza.pl/7,75398,28769290,kaczynski-dawaj-moje-160-miliardow.html

— WOJNA DZIŚ Z BRUKSELĄ TO NIE BŁĄD, TO ZBRODNIA – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla tygodnika „Sieci” zapowiada otwarcie nowego frontu wojny PiS z UE, ale też szerzej z Zachodem. (…) Uznanie, że Unia staje się dla nas egzystencjalnym zagrożeniem, czyhającym na naszą suwerenność i majątek, wyklucza prowadzenie jakiejkolwiek sensownej polityki europejskiej. W sytuacji wojny w Ukrainie rozpoczynanie politycznej wojny z Brukselą, co spowoduje wyrzucenie nas poza nawias europejskiej polityki, to więcej niż błąd”.

— KIJÓW POTRZEBUJE POLSKI JAKO AMBASADORA, KTÓRY BĘDZIE WAŻNYM UNIJNYM GRACZEM, A NIE PARIASEM – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “To polityczne samobójstwo. A zarazem zaprzepaszczenie szans na wprowadzenie Ukrainy do UE. Kijów potrzebuje Polski jako ambasadora, który będzie ważnym unijnym graczem, a nie pariasem”.
https://www.rp.pl/polityka/art36834461-michal-szuldrzynski-wojna-dzis-z-bruksela-to-nie-blad-to-zbrodnia

— JACEK GĄDEK O OBAWACH RZĄDU O DOGRZEWANIE SIĘ POLAKÓW FARELKAMI: “Wedle naszych rozmówców z kręgów rządowych i spółek SP próg ryzyka przekroczony będzie, gdy w jednym momencie w 100 tys. gospodarstw domowych włączono by jednocześnie po dwie farelki. Pobierałyby one łącznie ok. 400 MW. – Tego już nie można zlekceważyć – mówi rozmówca z rządu”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28769675,zima-to-farelki-moga-doprowadzic-do-blackoutu-w-rzadzie-juz.html

— HANDEL W NIEDZIELĘ: PRACOWNICY BIEDRONKI POWIEDZIELI „DOŚĆ” – MAREK KĘSKRAWIEC W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Cios przyszedł z nieoczekiwanej strony. Nie od PiS-u, straszącego sieć Biedronka inspekcją pracy za jawną pogardę dla ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Decydujące uderzenie wyprowadzili sami pracownicy sieci i związkowcy Solidarności, którzy sprzeciwili się swoim prezesom. Supermarkety Biedronki nie będą więc otwarte w każdą niedzielę pod pozorem działalności kulturalnej, czyli prowadzenia wypożyczalni książek”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/handel-w-niedziele-pracownicy-biedronki-powiedzieli-dosc-177352

— JEDNYM SIĘ TO PODOBA, BO LUBIĄ KABARETOWE DISCO POLO. INNI PRZYMYKAJĄ OKO NA ŻARTY O „POLEROWANIU BERŁA BISKUPOWI” I „RUCHANIU” PRZEZ RZĄD, BO KABARET UBICZOWAŁ PIS – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Gdyby Neo-Nówka aż tak mocarnie nie smagała PiS-u, to nikt by szczególnie nie zwrócił uwagi na „Wigilię 2022”. Zmilczano by występ kabareciarzy, no bo przecież to jest polski kabaret: paździerz i generalnie trochę wstyd to oglądać. Skecz zmilczano by w głównym nurcie mediów albo poświęcono mu niewiele miejsca, ale miliony ludzi i tak by go oglądały. Bo z politycznymi skeczami Neo-Nówki jest jak z PiS-em, z którym kabareciarze – paradoksalnie – mają co nieco wspólnego: ludzie nie bardzo się przyznają, że ich oglądają (tak jak nie przyznają się, że głosują na PiS). Neo-Nówka jest podobnie obciachowa, jak był kiedyś i dziś staje się na nowo PiS, ale i tak jest teraz najpopularniejsza na swoim rynku”.

— Z PROROCTWAMI NIE MA CO JEDNAK PRZESADZAĆ – W KOŃCU „UCHO PREZESA” TEŻ BYŁO GŁOŚNE (I ZNACZNIE LEPSZE). I CO ZMIENIŁO? – Gądek o możliwym znaczeniu efektu kabaretu.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28762630,neo-nowka-ma-cos-wspolnego-z-pis-a-media-rozpykala-tak-ze.html

— 21 LAT TVN24.

— URODZINY RAZEM Z TVN24 OBCHODZI: Marek Kuchciński (67).