— 7 LAT TEMU: Koniec prezydentury Bronisława Komorowskiego. Andrzej Duda został zaprzysiężony na urząd prezydenta RP.

***

— ROK TEMU PUBLICYŚCI PISALI O NIEUNIKNIONYM ROZSTANIU GOWINA I PIS.

— ROK TEMU: DONALD TUSK JAK MATEUSZ MORAWIECKI. TEŻ PRZEPISAŁ MAJĄTEK NA ŻONĘ – SZYMON JADCZAK I PATRYK SŁOWIK W WP:
http://300polityka.pl/stan-gry/2021/08/06/stan-gry-ziobro-jest-zasadnicza-roznica-w-spojrzeniu-morawieckiego-i-moim-szuldrzynski-wyrzucenie-gowina-skazuje-pis-na-ziobre-i-antyzachodni-kurs-dziubka-czy-z-gowinem-zostanie-wiecej-niz-4-pos/

— NIE MA W OBECNEJ POLSKIEJ POLITYCE MIEJSCA DLA POLITYKA, KTÓRY MEDIOWAŁBY MIĘDZY STRONAMI WIELKIEJ CYWILIZACYJNEJ WOJNY. KTOŚ, KTO TEGO PRÓBUJE, MUSI ZOSTAĆ STARTY NA PROSZEK – PISAŁ ROK TEMU PIOTR ZAREMBA W INTERII:
http://300polityka.pl/stan-gry/2021/08/07/stan-gry-kaczynski-porozumienie-wszystkich-dot-zdecydowanych-dzialan-w-walce-z-epidemia-zaremba-mozliwe-ze-ws-szczepien-prawica-bylaby-odwazniejsza-majac-bardziej-lojalna-opozycje-rokita-pod/

***

— UKRAIŃSKA ARMIA PRÓBUJE KONTRATAKÓW. MOŻE PRZEJĄĆ INICJATYWĘ STRATEGICZNĄ – KORESPONDENCJA PIOTRA ANDRUSIECZKO W GW: “W swoim najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną stwierdził, że Ukraina ma szanse na przechwycenie strategicznej inicjatywy na froncie. „Przygotowania Ukrainy do kontrofensywy w Chersoniu i początkowe operacje w tej kontrofensywie w połączeniu z osłabieniem sił rosyjskich dają Ukrainie po raz pierwszy możliwość rozpocząć aktywnie formułować przebieg wojny” – napisano w analizie”.
https://wyborcza.pl/7,75399,28760525,ukrainska-armia-probuje-kontratakow-czy-moze-przejac-inicjatywe.html

— ROSJANIE WZMACNIAJĄ SIĘ NA POŁUDNIU, OSŁABIAJĄC SIĘ W DONBASIE – SYTUACJA NA FRONCIE W RAPORCIE WITOLDA GŁOWACKIEGO W OKO.PRESS: “W ostatnich dniach Rosjanie nie osiągnęli istotnych postępów na żadnym z kierunków operacyjnych. Rosyjska armia – ze wsparciem najemników z Grupy Wagnera – wciąż prowadzi natarcia w kierunku Bachmutu – linie obronne nadal jednak rozciągają się na linii Sołedar-Werszyna-Kodema. Trwają tam ciężkie walki, którym towarzyszy silny rosyjski ostrzał”.
https://oko.press/rosjanie-wzmacniaja-sie-na-poludniu-oslabiajac-sie-w-donbasie-sytuacja-na-froncie-ukraina/

— UKRAIŃCY UWAŻAJĄ, ŻE MUSZĄ ZWYCIĘŻYĆ, BO ROSJA SIĘ NIGDY NIE ZMIENI. ZAWSZE BĘDZIE CHCIAŁA UKRAINĘ PODBIĆ – MIROSŁAW CZECH W ROZMOWIE Z ELIZĄ OLCZYK W RZ: “Chcą Ukrainy w granicach z 1991 roku, kiedy państwo ogłosiło niepodległość. Takie jest powszechne przekonanie. Dla Ukraińców wojna trwa już osiem lat, a ta wielkoskalowa sześć miesięcy. Ukraińcy uważają, że muszą zwyciężyć, bo Rosja się nigdy nie zmieni. Zawsze będzie chciała Ukrainę podbić, zniewolić, tworzyć obozy filtracyjne dla ludzi, po to by jednych wysłać na Syberię, innych zakatować, jeszcze innych zgwałcić. Szczególnie po odkryciu zbrodni w Buczy to przekonanie jest wszechobecne. W ostatnich dniach internet ukraiński huczał z powodu obrazu kastracji jeńca ukraińskiego. Znane jest nazwisko tego żołnierza oraz Rosjanina, który dokonał tego przestępstwa”.

— JESTEM PEŁEN UZNANIA DLA AMERYKANÓW – PREZYDENTA JOE BIDENA, SEKRETARZA STANU ANTONY’EGO BLINKENA – KTÓRZY PRZYJĘLI BARDZO TWARDĄ POLITYKĘ WOBEC AGRESJI ROSYJSKIEJ – DALEJ CZECH U OLCZYK: “Jestem pełen uznania dla Amerykanów – prezydenta Joe Bidena, sekretarza stanu Antony’ego Blinkena – którzy przyjęli bardzo twardą politykę wobec agresji rosyjskiej, od momentu gdy powzięli informację, iż do niej dojdzie. Natomiast zaskoczył mnie fakt, że Amerykanie, którzy zwykle działają w sposób systemowy i mają opracowanych kilka wariantów rozwoju sytuacji, przyjęli jako pewny wariant najbardziej pesymistyczny – że Kijów szybko upadnie, państwo się rozsypie i tylko będą podejmowane działania partyzanckie, tak jak przed laty w Afganistanie. I nie przygotowali innego scenariusza działań”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art36815371-miroslaw-czech-ukraincy-wiedza-ze-musza-odzyskac-krym

— CO ZWYCIĘŻY W UKRAINIE? SŁABNĄCA WOLA NASZYCH DEMOKRACJI, CZY GENERAŁ MRÓZ PUTINA? – TIMOTHY GARTON ASH W OKO.PRESS: “Jeśli uda nam się utrzymać pomoc na dużą skalę, to feldmarszałek Czas będzie po naszej stronie. Zapasy putinowskiej najnowocześniejszej broni i najlepiej wyszkolonych żołnierzy zostały już wyczerpane. Jeśli utrzymamy presję – jak mówią eksperci wojskowi – Rosja sięgnie po czterdziestoletnie czołgi i niedoświadczonych rekrutów. Zachodnie sankcje uderzają w zaawansowane technologicznie części jej gospodarki, potrzebne do zaopatrzenia”.

— GDZIE SĄ KAJE KALLAS W EUROPIE? – DALEJ ASH W OKU: “W demokracjach przywódcy muszą uzasadnić oraz wyjaśnić wyborcom tego rodzaju strategiczne zaangażowanie na dużą skalę, w przeciwnym razie nie uzyskają poparcia na dłuższą metę. Putin miałby wtedy rację w swojej diagnozie o słabości demokracji. Estońska premier Kaja Kallas daje przykład takiego przywództwa, ale jej naród dobrze wie, jaka jest Rosja. W tej chwili nie widzę żadnego przywódcy dużej zachodniej demokracji, który by jej dorównał, może z wyjątkiem Mario Draghiego – ale on odchodzi”.
https://oko.press/ash-wojna-ukraina-wola-demokracji-general-mroz-putina/

— PUTIN NIE MOŻE POZWOLIĆ, ŻEBY ULICE I SKLEPY PRZYPOMINAŁY NOWY ŚWIAT CZY GALERIĘ MOKOTÓW W WARSZAWIE – ANDRZEJ LUBOWSKI W GW W POLEMICE Z KLAUSEM BACHMANNEM: “Putin napadł niepodległe państwo z rozmaitych powodów. Przede wszystkim gnany strachem: sen z oczu spędzała mu wizja sąsiadów w Unii Europejskiej, bo nie może sobie pozwolić, żeby tuż pod jego nosem Ukraina stała się krajem demokratycznym, w miarę nowoczesnym i zasobnym, gdy ulice i sklepy w Kijowie będą przypominały Nowy Świat czy Galerię Mokotów w Warszawie. To byłaby tragedia, bo Rosjanie wtedy zapytają: czemu tak nie może wyglądać Rosja? Stąd świadome i przemyślane niszczenie tkanki materialnej Ukrainy. Putin chce sprawić, żeby Ukraina przez dekady podnosiła się z gruzów”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28743666,putin-zaatakowal-gdy-ukraina-wystawila-na-aukcje-licencje-na.html

— BABISZ FAWORYTEM WYBORÓW PREZYDENCKICH W CZECHACH – MICHAŁ KOKOT W GW: “Hasłem kampanii byłego premiera jest „Za Babisza było lepiej”. Wcześniej w całym kraju pojawiły się setki billboardów z wizerunkami „zwykłych ludzi”, którzy tłumaczą, dlaczego uważają je za prawdziwe („dotrzymywał obietnic”, „dbał o rodziny” itd.)”.
https://wyborcza.pl/7,75399,28761671,andrej-babisz-faworytem-wyborow-prezydenckich-w-czechach-czy.html

— CHCĄ POLSKI SŁABEJ, ULEGŁEJ OŚCIENNYM MOCARSTWOM. W KAMPANII 1989 R. TEŻ WYSYŁANO PRZECIW NAM ESBECJĘ – JAROSŁAW KACZYŃSKI W ROZMOWIE Z MICHAŁEM KARNOWSKIM W PONIEDZIAŁKOWYCH SIECIACH: “Można powiedzieć, że Polska dzisiaj dzieli się na dwie części. Jedna z nich, bardzo liczna, to ta, która wieczorem 1 sierpnia śpiewała na pl. Piłsudskiego powstańcze piosenki. Druga nuci sobie straszliwe słowa: „Gdyby była wojna, nie oddałabym ci, Polsko, ani kropli krwi”, wysyła bojówki, urządza prowokacje, organizuje wielkie kampanie kłamstwa przez swoje media. Coraz bardziej to wszystko przypomina mi 1989 rok. Z jednej, naszej strony, mamy obóz propolski, niepodległościowy, patriotyczny i demokratyczny. Naprzeciw są siły odrzucające demokrację, korzystające bezwzględnie ze zgromadzonych zasobów, przewag instytucjonalnych. One chcą Polski słabej, uległej ościennym mocarstwom. W kampanii 1989 r. też wysyłano przeciw nam esbecję, zdarzały się różne prowokacje, jakieś bójki, zaczepki. Chociaż skala tego była jednak mniejsza, spotkania ogólnie przechodziły spokojnie. Teraz próbuje się wprowadzić agresję na jeszcze wyższy poziom”.

— NASI WROGOWIE ZAWSZE CHCIELI POLSKI PRYMITYWNEJ, WULGARNEJ, ODRZUCAJĄCEJ KULTURĘ. TO WŁAŚNIE BUDUJE TUSK NA OBCE ZAMÓWIENIE – DALEJ KACZYŃSKI U KARNOWSKIEGO: “Wrócił z takim zamiarem, już w pierwszych wystąpieniach mówił o podziale na dobro i zło, twierdził, że wystarczy mocniej uderzać i do tego zachęcał. Teraz zdecydował się na skrajną już brutalizację, wręcz animalizację życia publicznego. Wpisuję to w pewną tradycję: nasi wrogowie zawsze chcieli Polski prymitywnej, wulgarnej, odrzucającej kulturę. To właśnie buduje Tusk na obce zamówienie”.
https://wpolityce.pl/polityka/609469-kaczynski-wtedy-tez-wysylano-przeciw-nam-esbecje

— 38:27 W SONDAŻU SOCIAL CHANGES:
https://wpolityce.pl/polityka/609470-nasz-sondaz-ten-wynik-zjednoczonej-prawicy-robi-wrazenie

— BENZYNA WRESZCIE PONIŻEJ 7 ZŁ ZA LITR. OBAWY PRZED RECESJĄ ZBIJAJĄ CENY – ANDRZEJ KUBLIK W GW: “Przez ostatni tydzień ceny paliw w Polsce spadły co najmniej 30 gr lub więcej za litr. I to nie jest koniec przeceny”.

— PRZECENIE NA STACJACH BENZYNOWYCH SPRZYJA UMOCNIENIE ZŁOTEGO WOBEC DOLARA – DALEJ KUBLIK: “W Polsce dodatkowo przecenie na stacjach benzynowych sprzyja umocnienie złotego wobec dolara, głównej waluty w międzynarodowych rozliczeniach nafciarzy. W piątek według średniego kursu NBP za dolara trzeba było zapłacić 4,60 zł, o około 20 groszy mniej niż na początku drugiej dekady lipca. A to znaczy, że polskie rafinerie wydają mniej złotych na import ropy naftowej i mogą obniżyć ceny hurtowe paliw wytwarzanych z tego surowca”.
https://wyborcza.biz/biznes/7,179190,28760163,benzyna-wreszcie-ponizej-7-zl-za-litr-obawy-przed-recesja-zbijaja.html

— OBOK ROSJI, KTÓRA NAPADŁA SĄSIADA I ZABIJA JEGO MIESZKAŃCÓW, POLSKA JEST DRUGIM PAŃSTWEM OBŁOŻONYM OBECNIE DUŻYMI UNIJNYMI SANKCJAMI – JAN ROKITA W DZIENNIKU POLSKIM: “Na pierwszy rzut oka wygląda to na groteskowy paradoks, ale naprawdę kryją się za nim brutalne realia europejskiej polityki. Obok Rosji, która napadła sąsiada i zabija jego mieszkańców, Polska jest drugim państwem obłożonym obecnie dużymi unijnymi sankcjami. Jeśli zaś zważyć dotychczasową wartość obu pakietów sankcyjnych (ciągnijmy ten na pozór absurdalny paradoks) – to wartość pakietu polskiego raczej przewyższa pakiet rosyjski”.

— NIKT TEGO ZAPEWNE NIE JEST W STANIE POLICZYĆ, ALE NIC NIE WSKAZUJE NA TO, ABY ZE STRONY UNII ROSJA PONIOSŁA SZKODY PRZEKRACZAJĄCE 35 MLD EURO, CZYLI KWOTĘ SANKCJI POLSKICH – DALEJ ROKITA W DZIENNIKU POLSKIM: “Nikt tego zapewne nie jest w stanie policzyć, ale nic nie wskazuje na to, aby ze strony Unii Rosja poniosła szkody przekraczające 35 mld euro, czyli kwotę sankcji polskich. Mechanizm unijnej presji na Moskwę i Warszawę jest też dosyć podobny. Powtarzają: dostosujcie się do naszych żądań, a uchylimy sankcje. Tyle tylko, że w przypadku Rosji idzie o zatrzymanie agresji i mordów, zaś w przypadku Polski – o wymuszenie destrukcji wymiaru sprawiedliwości”.

— NIKT PRZYTOMNY NIE MOŻE MIEĆ WĄTPLIWOŚCI, ŻE CELEM JEST DESTRUKCJA POLSKIEGO WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI, CZYLI TAKI STAN RZECZY, W KTÓRYM NIKT W POLSCE NIE MÓGŁBY BYĆ PEWNY WYROKU  – DALEJ ROKITA: “Rzecz w tym, aby zwaśnionym politycznie polskim sędziom pozwolić na uchylanie dowolnych wyroków sądowych, tylko ze względu na to, czy wydali je sędziowie powołani w czasach władzy PO czy PiS. Nikt przytomny nie może mieć wątpliwości, że celem jest destrukcja polskiego wymiaru sprawiedliwości, czyli taki stan rzeczy, w którym nikt w Polsce nie mógłby być pewny wyroku sądowego, wydanego nawet w jakiejś najbardziej oczywistej sprawie. Nic dziwnego, że rozczarowany prezydent umywa ręce, mówiąc, iż dla niego sprawa jest skończona, a szef PiS zapowiada, ze dalszych ustępstw nie będzie”.

— BRUKSELSKA „PARTIA WOJNY” CHCE ZA WSZELKĄ CENĘ DOPROWADZIĆ DO ZMIANY WŁADZY W POLSCE, GDYŻ TRAKTUJE RZĄDZĄCĄ W POLSCE PRAWICĘ ZA POLITYCZNEGO WROGA – DALEJ ROKITA: “Brukselska „partia wojny” chce za wszelką cenę doprowadzić do zmiany władzy w Polsce, gdyż traktuje rządzącą w Polsce prawicę za politycznego wroga dzisiejszego europejskiego establishmentu. Zapewne presja będzie tym ostrzejsza, im ten cel będzie okazywać się bardziej realny. A cała ta historia unaocznia tylko to, jak bezwzględna i brutalna bywa w Europie walka o władzę, także wtedy, gdy ukrywa się ona za niby subtelną i wyrafinowaną unijną „soft power”.
https://plus.dziennikpolski24.pl/luksus-wlasnego-zdania-jana-rokity-sankcje/ar/c15-16550825

— DOMINIKA WIELOWIEYSKA O POMYSŁACH OPOZYCJI “NA TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY” – PISZE W GW: “W kuluarach partyjnych można też usłyszeć, że opozycja ma jeszcze inne pomysły, jak poradzić sobie z systemem zabetonowanym przez Kaczyńskiego, ale nie chce zdradzać szczegółów, aby PiS nie mógł się zabezpieczyć. – Pomysł przeniesienia kompetencji z TK na Sąd Najwyższy nie rozwiązuje sprawy wobec przejmowania stopniowego SN przez nowych sędziów, plus potrzebna jest zmiana konstytucji. Jedynym wyjściem jest tzw. rozproszona kontrola konstytucyjności ustaw dokonywana przez sądy w konkretnych sprawach, bez występowania do TK. To się już dzieje – tłumaczy mi jednak jeden z byłych sędziów TK”.

— WIELOWIEYSKA O SYTUACJI JULII PRZYŁĘBSKIEJ – MOŻE BYĆ ZADOWOLONA ZE ZWYCIĘSTWA NAD WROGAMI W OBOZIE PIS: “Julia Przyłębska może więc być zadowolona ze zwycięstwa nad wrogami w obozie PiS, ale nie może być pewna swych losów, gdyby opozycja wygrała za rok wybory. W kuluarach trybunalskich pojawiają się też przypuszczenia, że gdyby przestała być prezeską, to przejdzie w stan spoczynku ze względu na stan zdrowia, nie czekając na koniec kadencji. To także może nieco zmienić układ sił w Trybunale”.

— WIELOWIEYSKA CYTUJE OPINIE OBOZU PREZYDENCKIEGO: “W czasie czerwcowego nieformalnego spotkania z dziennikarzami przedstawiciele Pałacu Prezydenckiego nie zostawili suchej nitki na Trybunale Przyłębskiej, zwracając uwagę na niespotykaną wręcz opieszałość tej instytucji. Obecni na spotkaniu przedstawiciele prorządowych mediów byli wręcz zdumieni tak surową oceną”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28744450,wielowieyska-w-obozie-pis-toczy-sie-dyskusja-kiedy-konczy.html

— WYJĄTKOWO PASKUDNĄ ROLĘ ODGRYWAJĄ NIEMCY, KTÓRE WCIĄŻ SZUKAJĄ WYMÓWEK, ŻEBY MIMO SKŁADANYCH OBIETNIC BRONI NIE DOSTARCZYĆ I NIE NARAZIĆ SIĘ PUTINOWI – RYSZARD TERLECKI W DZIENNIKU POLSKIM: “Dzieje się tak pomimo, że europejska, a nawet część niemieckiej opinii publicznej, oskarża rząd w Berlinie o dekady błędnej polityki dogadywania się z Rosją kosztem bezpieczeństwa całego kontynentu. Dziś, gdy nikt nie może zaprzeczyć, że niemal z dnia na dzień może dojść do groźnej eskalacji konfliktu, Niemcy usiłują wykręcić się od odpowiedzialności i narzucając instytucjom Unii Europejskiej tematy zastępcze (takie jak spór Komisji Europejskiej z Polską) odwrócić uwagę od własnej ślepoty i zadufania”.
https://plus.dziennikpolski24.pl/wszystko-jest-polityka-miedzy-pokojem-a-wojna/ar/c15-16549669

— OPOZYCJA NIE PRZEDSTAWIA ŻADNYCH POMYSŁÓW, JAK TE PIENIĄDZE POZYSKIWAĆ. NO I PRACUJE NA RZECZ POWIĘKSZANIA WYDATKÓW, POWTÓRZĘ, W SZCZYCIE INFLACJI. JUTRO ZAATAKUJE RZĄD ZA TO, ŻE CENY ROSNĄ JESZCZE BARDZIEJ – PIOTR ZAREMBA W INTERII: “Opozycja nie przedstawia żadnych pomysłów, jak te pieniądze pozyskiwać. No i pracuje na rzecz powiększania wydatków, powtórzę, w szczycie inflacji. Jutro zaatakuje rząd za to, że ceny rosną jeszcze bardziej, a złotówka spada. A komentatorzy orzekną, że  to „wilcze prawo opozycji” atakować rząd za wszystko i bronić ludzi. Że wszystko to dzieje się w warunkach wojennego zagrożenia, nawet nie warto przypominać”.

— JUŻ NA DRUGI DZIEŃ ZABRZMIAŁ OPOZYCYJNY CHÓR, ŻE WĘGLA JEST ZA MAŁO, A JEGO CENA ROŚNIE. TO AKURAT UWAŻAM ZA WYJĄTKOWO BRZYDKIE, WŁAŚCIWIE ŁAJDACKIE – DALEJ ZAREMBA W INTERII: “Już na drugi dzień zabrzmiał opozycyjny chór, że węgla jest za mało, a jego cena rośnie. To akurat uważam za wyjątkowo brzydkie, właściwie łajdackie. Tu się powinna kończyć partyjna polityka i wszelkie „wilcze prawa opozycji”, skoro dopiero co moralizowaliśmy używając najgórniejszych argumentów w obliczu zabijania ludzi za naszą granicą. Potem doszło jako argument miotanie się rządu co do remediów. Pewnie było tego miotania za dużo, choć patrzę na polityków opozycji i próbuję sobie wyobrazić ich, jak przecinają rozmaite gordyjskie węzły”.

— CZY ISTNIEJE JAKIŚ ALTERNATYWNY PLAN, ŻEBY SIĘ NAM LOTNISKA NIE ZATYKAŁY? TAKIEGO PLANU OPOZYCJA JEDNAK NIE MA. ŁATWIEJ GRAĆ ROLĘ ZWIĄZKU ZAWODOWEGO WSZYSTKICH SKRZYWDZONYCH – DALEJ ZAREMBA W INTERII: “Ja dramat tych ludzi rozumiem i sam mam zresztą wątpliwości co do rozmachu tej akurat inwestycji. Łatwo podważyć taką gigantomanię. Tyle że jeśli opozycja znowu chce odrzucać w Senacie ustawę prowadzącą do tego celu, powinna powiedzieć, co z perspektywami połączeń komunikacyjnych Polski za 10 lat? Czy istnieje jakiś alternatywny plan, żeby się nam lotniska nie zatykały? Takiego planu opozycja jednak nie ma. Łatwiej grać rolę związku zawodowego wszystkich skrzywdzonych. Ciekawe tylko, czy obecna opozycja wytrwa w tej roli, jeśli jesienią 2023 roku wygra wybory? Wątpię”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/zaremba/news-opozycja-zada-rzad-sie-ugina-czy-budzet-doplaci-kazdemu-pola,nId,6201983

— URODZINY: Marek Zagórski, Jerzy Żyżyński, Jacek Poniedziałek, Violetta Porowska, Alicja Kaczorowska, Tomasz Smolarz. NIEDZIELA: Jarosław Urbaniak.