— ROSJANIE PRZENOSZĄ JEDNOSTKI W OKOLICE CHERSONIA, ABSURD: AMNESTY INTERNATIONAL ZARZUCA UKRAIŃSKIEJ ARMII STWARZANIE ZAGROŻEŃ DLA CYWILI, KOLEJNE STATKI ZE ZBOŻEM WYPŁYNĘŁY Z ODESSY [PODSUMOWANIE]
http://300polityka.pl/live/2022/08/05/rosjanie-przenosza-jednostki-w-okolice-chersonia-amnesty-international-zarzuca-ukrainskiej-armii-stwarzanie-zagrozen-dla-cywili-kolejne-statki-ze-zbozem-wyplynely-z-odessy-podsumowanie/

— NANCY PELOSI KOŃCZY KARIERĘ POLITYCZNĄ SPIKERA IZBY REPREZENTANTÓW USA W WIELKIM STYLU: POSTAWIŁA NA NOGI CHIŃSKĄ ARMIĘ. EKSPERCI PRZEWIDUJĄ DŁUGI KRYZYS, CHOĆ EWENTUALNĄ INWAZJĘ NA TAJWAN PROGNOZUJĄ W CIĄGU CZTERECH-PIĘCIU LAT, A NIE TERAZ – Andrzej Łomanowski w RZ:
https://www.rp.pl/dyplomacja/art36810361-mimo-chinskich-grozb-pelosi-przezyla-wizyte-na-tajwanie-ale-kryzys-dopiero-sie-zaczyna

— OTO JAK W NOWEJ EUROPEJSKIEJ RZECZYWISTOŚCI LOKALNY INCYDENT PRZERODZIŁ SIĘ W DONIESIENIA O NOWEJ WOJNIE NA BAŁKANACH, AGRESJI SERBII NA KOSOWO, A NAWET OTWARCIU PRZEZ ROSJĘ NOWEGO FRONTU NA POŁUDNIU – MARTA SZPALA W TYGODNIKU POWSZECHNYM OBJAŚNIA BAŁKANY.

— JEDNEGO BELGRAD JEDNAK NIE WZIĄŁ POD UWAGĘ: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ ZASADNICZO PRZEMODELOWAŁ POSTRZEGANIE RZECZYWISTOŚCI. TYM BARDZIEJ, ŻE W OCENIE ZACHODU SERBIA STANĘŁA W TYM KONFLIKCIE PO STRONIE AGRESORA – DALEJ MARTA SZPALA W TP: “Jednego Belgrad jednak nie wziął pod uwagę: atak Rosji na Ukrainę zasadniczo przemodelował postrzeganie rzeczywistości. Tym bardziej, że w ocenie Zachodu Serbia stanęła w tym konflikcie po stronie agresora. Tylko w Belgradzie odbywały się manifestacje solidarności z Władimirem Putinem. A Prisztina – przez lata zmuszana do ustępstw na rzecz Serbii, której znaczenie geopolityczne na Bałkanach jest o wiele większe – wykorzystała tę okazję. Podkreśla bezwzględną lojalność wobec Zachodu, wdraża unijne sankcje, wspiera ukraińską armię i uchodźców”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/kosowo-i-gry-eskalacyjne-co-dzieje-sie-na-balkanach-177216

— OBECNIE JEST TO DĄŻENIE DO ZAPEWNIENIA OBRONY WSCHODNIEJ FLANKI NATO ZE WZGLĘDU NA WYZWANIA POJAWIAJĄCE SIĘ ZE STRONY ROSJI. POZA TYM TO PARTNERSTWO TO REALIZACJA PROJEKTÓW INFRASTRUKTURALNYCH – MARSZAŁKINI LITEWSKIEGO SEJMASU VIKTORIJA ČMILYTĖ-NIELSEN W ROZMOWIE Z KRZYSZTOFEM RENIKIEM W KULTURZE LIBERALNEJ: “W moim przekonaniu oznacza dążenie ku wspólnym celom. Początkowo było to dążenie do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. Obecnie jest to dążenie do zapewnienia obrony wschodniej flanki NATO ze względu na wyzwania pojawiające się ze strony Rosji. Poza tym to partnerstwo to realizacja projektów infrastrukturalnych, takich jak linie przesyłowe gazu, interkonektory gazowe, a także projekty Via Baltica czy Rail Baltica. Ten praktyczny kierunek naszego partnerstwa stał się jeszcze silniejszy w efekcie rosyjskiego ataku na Ukrainę. Wyraźnie bowiem dostrzegamy, że stanęliśmy przed takimi samymi wyzwaniami i musimy szukać wspólnych rozwiązań. Przykładem był choćby hybrydowy atak ze strony reżimu Łukaszenki, którego na granicach doświadczała Litwa, a także Polska i Łotwa. Znaleźliśmy się wówczas w bardzo podobnej sytuacji. Tego typu wyzwania mogą pojawiać się ponownie”.
https://kulturaliberalna.pl/2022/08/04/cmilyte-nielse-renik-wywiad-jednosc-jest-najwazniejsza/

— PIS DAWAŁ SIĘ ROZGRYWAĆ ORBÁNOWI – TOMASZ BIELECKI W POLITYCE: “Głównym beneficjentem sojuszu Budapesztu i Warszawy bez wątpienia był dotąd lewarujący się tym aliansem Viktor Orbán. A Polska pozwalała się wykorzystywać premierowi znacznie mniejszego, a zatem – nawet w unijnej, spłaszczającej różnice potencjałów strukturze władzy – znacznie słabszego kraju”.

— ZE WZGLĘDÓW IDEOLOGICZNYCH PRZYKLEIŁY SIĘ DO FIDESZU BEZ WIĘKSZYCH KORZYŚCI DLA WARSZAWY – DALEJ BIELECKI: “Również w Brukseli ten polsko-węgierski sojusz był od dobrych paru lat postrzegany jako relacja mocno asymetryczna między wyrachowanym – choć nie zawsze tak zręcznym, jak uważają niektórzy zafascynowani jego „sprawczością” krytycy – Węgrem a pisowskimi władzami Polski, które ze względów ideologicznych przykleiły się do Fideszu bez większych korzyści dla Warszawy”.

— A W MAŁO PRAWDOPODOBNEJ SYTUACJI PODBRAMKOWEJ NA HAMULEC W SPRAWIE POLSKI – WEDLE NIEOFICJALNYCH ZAPEWNIEŃ – NACISNĘLIBY NP. LITWINI – UWAŻA BIELECKI.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2176073,1,jak-pis-dawal-sie-rozgrywac-orbnowi-sojusz-zawieszony-ale-na-jak-dlugo.read

— POGŁOSKI O STARCIE MINISTRA NIEDZIELSKIEGO I KURSKIEGO – AGATA KONDZIŃSKA W GW: “W partyjnej centrali przy Nowogrodzkiej spotyka się sztab wyborczy. Są najazdy wiceministrów, którzy chcieliby kandydować za rok do Sejmu, co wywołuje niepokój lokalnych działaczy. I pogłoski o starcie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa TVP Jacka Kurskiego”.

— KONDZIŃSKA O NAGŁEJ MIŁOŚCI SEMENIUK DO OLSZTYNA: “W trasę wyjechała też wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Jej aktywność w Olsztynie zauważył lokalny portal. „Nagła wielka miłość minister Olgi Semeniuk do Olsztyna. Czy to polityczny spadochroniarz?” – pyta Olsztyn.com.pl”.
https://wyborcza.pl/7,75398,28752909,pis-juz-przymierza-sie-do-list-wyborczych.html

— ŚCIGANIE SIĘ Z PIS NA POPULIZM TO EKONOMICZNA JAZDA NA ŚCIANĘ. NIESTETY, SENACKA OPOZYCJA OCHOCZO WZIĘŁA W TYM UDZIAŁ, „POPRAWIAJĄC” DODATEK WĘGLOWY – KRZYSZTOF ADAM KOWALCZYK W RZ: “W wyścigu z PiS na populizm i rozrzucanie pieniędzy z helikoptera nikt nie wygra. W końcu to rządząca partia ma moc sprawczą, skoro reguluje dostęp do państwowej kasy. W wymiarze ekonomicznym ten wyścig to jazda na ścianę. Proinflacyjna demolka finansów publicznych”.
https://www.rp.pl/opinie-ekonomiczne/art36820771-krzysztof-adam-kowalczyk-absurdalna-licytacja

— DOMINUJĄCA CZĘŚĆ ELEKTORATU PO DOSKONALE WIE, ŻE TUSK ŚCIEMNIA. PODOBNIE ZRESZTĄ TRAKTUJĄ ZAPOWIEDZI UTRZYMANIA 500+ – PROF. PRZEMYSŁAW SADURA W ROZMOWIE Z JACKIEM GĄDKIEM W GAZETA.PL: “PiS dotrzymało słowa z 500+, więc faktycznie mogą być teraz wyborcy oczekujący od Tuska, by dotrzymał słowa z 5,19 zł. Platforma chętnie przygarnie takich naiwniaków, ale dominująca część elektoratu PO doskonale wie, że Tusk ściemnia. Podobnie zresztą traktują zapowiedzi utrzymania 500+. Traktują je z przymrużeniem oka, bo widzą, że Platforma nie ma jasnej strategii ws. tego programu”.

— WIDAĆ, ŻE W PLATFORMIE NIE BARDZO WIEDZĄ, CO ZROBIĆ Z SOCJALEM, KTÓRY DAŁ PIS – DALEJ SADURA U GĄDKA: “Tylko, że co parę tygodni ktoś z PO zastanawia się nad jakimś ograniczeniem 500+ albo dodatkowych emerytur. Wcześniej w podobnym duchu wypowiadała się Izabela Leszczyna. Widać, że w Platformie nie bardzo wiedzą, co zrobić z socjalem, który dał PiS”.

— KIBICOWALIŚMY POLSCE, ALE W ZAKŁADACH OBSTAWIALIŚMY RYWALI. PODOBNIE JAK DZIŚ WYBORCY. NA FOCUSACH W WIĘKSZOŚCI DEKLAROWALI, ŻE POPIERAJĄ OPOZYCJĘ, ALE SPODZIEWALI SIĘ ZWYCIĘSTWA PIS – DALEJ SADURA W GAZETA.PL: “. Chcą na moment zapomnieć, że nie wierzą. Są jak kibice polskiej reprezentacji w latach 90. Wtedy graliśmy beznadziejnie, przegrywaliśmy wszystko jak leci ale kibice za każdym razem siadali przed ekranem z mieszanką wiary, że się uda i pewności, że nic z tego nie będzie. Kibicowaliśmy Polsce, ale w zakładach obstawialiśmy rywali. Podobnie jak dziś wyborcy. Na focusach w większości deklarowali, że popierają opozycję, ale spodziewali się zwycięstwa PiS”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28758259,prof-przemyslaw-sadura-donald-tusk-to-dzis-wielki-iluzjonista.html

— WSZYSTKIE INSTYTUCJE, PLANY I INWESTYCJE NASZEGO PAŃSTWA, KTÓRE SŁUŻĄ JEGO WZMOCNIENIU, SĄ DZISIAJ BRUTALNIE ATAKOWANE – MICHAŁ KARNOWSKI: “Warto zauważyć iż w bardzo podobny sposób – zwykle przez media z obcym kapitałem – atakowane są te instytucje, plany i inwestycje naszego państwa, które służą jego wzmocnieniu, których głównym konstytucyjnym zadaniem jest strzeżenie jego niepodległości i interesu narodowego. Nie tylko NBP, ale też Trybunał Konstytucyjny, Wojsko Polskie – tu zwłaszcza zakupy zbrojeniowe i WOT, Telewizja Polska, tworzony wokół Orlenu wielki koncern multienergetyczny, przekop Mierzei Wiślanej, budowa CPK”.

— TAK JAKBY NASZA AMBICJA, NASZE PLANY ROZWOJOWE KOMUŚ BARDZO PRZESZKADZAŁY, PRZYTULENIE SIĘ DO BERLINA NIE DAJE BEZPIECZEŃSTWA. JEDYNE CO GWARANTUJE TO UTRATĘ KONTROLI NAD WŁASNYM LOSEM – DALEJ KARNOWSKI: “Tak jakby nasza ambicja, nasze plany rozwojowe komuś bardzo przeszkadzały. I jakby ktoś uznał, że perturbacje i kryzysy związane z pandemią i wojną były dobrą okazją do próby zredukowania polskiego potencjału, przerobienia nas na jakiś kolejny land. Komu? Cóż, spójrzmy na mapę, popatrzmy na Zachód, popatrzmy na Wschód i wyciągnijmy wnioski. Także z tego jak łatwo Niemcy były gotowe oddać Rosji Ukrainę. Przytulenie się do Berlina nie daje bezpieczeństwa. Jedyne co gwarantuje to utratę kontroli nad własnym losem. To właśnie jest stawką starcia o Polskę, której jesteśmy świadkami. O to naprawdę chodzi”.
https://wpolityce.pl/polityka/609347-to-pokazuje-o-co-naprawde-tu-chodzi

— W CIĄGU DWÓCH LAT PIS MOŻE ZMIENIĆ SIĘ W PARTIĘ OTWARCIE EUROSCEPTYCZNĄ – JAKUB MAJMUREK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Obserwując antyeuropejską retorykę rządu, ciągnący się bez końca spór o praworządność z Unią, wreszcie problemy z odblokowaniem polskiego KPO i coraz głośniej rozbrzmiewający w obozie władzy sceptycyzm wobec zawartych w nim kamieni milowych, nietrudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym KPO nie wpływa do Polski przed wyborami, PiS wykorzystuje to, by podbijać bębenek antyunijnej i antybrukselskiej propagandy. W tym scenariuszu po przegranych wyborach, kontestując prounijny zwrot, jaki z pewnością będzie miał w wyniku zmiany władzy, PiS zacząłby się też przesuwać na już otwarcie antyeuropejskie pozycje”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/pis-partia-otwarcie-eurosceptyczna/

— INTELEKTUALNE ZAŚWIATY – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Adam Glapiński czuje się jak Żydzi w III Rzeszy, a Jarosław Kaczyński jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko w PRL. To znaczy, że mamy problem. Zawsze, gdy mam wrażenie, że przedstawiciele obozu władzy przekraczają już ostateczne granice, szybko się przekonuję, w jak wielkim błędzie byłem. Bo kiedy w poniedziałek dzieje się coś, co wydaje mi się końcem świata, to już we wtorek okazuje się to niewinną igraszką wobec nowych zdarzeń”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/maciej-gdula-dodatek-weglowy-grzewczy-pis-lewica/

— NOWA KADENCJA SEJMU MUSI SIĘ ZACZĄĆ OD POWOŁANIA KOMISJI ŚLEDCZEJ W SPRAWIE WPŁYWÓW KREMLA – JACEK ŻAKOWSKI W GW: “Jeśli w przyszłym Sejmie na samym początku nie przerwie tego specjalna komisja śledcza, to nic nam się nie uda, bo przez kolejne lata będziemy się miotali w matni kremlowskich operacji. Zjednoczona opozycja musi ją już teraz wpisać w swój program naprawy”.
https://wyborcza.pl/7,75968,28755379,nowa-kadencja-sejmu-musi-sie-zaczac-od-powolania-komisji-sledczej.html

— NIE MAM NIC PRZECIWKO, ŻEBY POMYSŁY LEWICY ZOSTAŁY WYKORZYSTANE PRZEZ RZĄD PIS I CHOĆBY WE WRZEŚNIU TRAFIŁY POD OBRADY SEJMU – MACIEJ GDULA W ROZMOWIE Z MATEUSZEM SOCHĄ W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Bywało już w przeszłości, że pomysły zgłaszane przez Lewicę po jakimś czasie magicznie stawały się programami rządowymi. Tak stało się na przykład z projektem izolacji sprawców przemocy domowej. Nie mam nic przeciwko, żeby pomysły Lewicy zostały wykorzystane przez rząd PiS i choćby we wrześniu trafiły pod obrady Sejmu. Zwłaszcza w obliczu wojny w Ukrainie potrzebujemy realnej solidarności, a nie kreowania wrogości”.

— GDULA O OSZCZĘDNOŚCIACH Z TERMOMODERNICACJI, ZANIEDBANEJ PRZEZ LATA – MÓWI DALEJ W KRYTYCE: “Na samym ociepleniu domu można oszczędzić do 70 proc. zapotrzebowania na energię grzewczą. To są konkretne oszczędności. Według ostatnich wyliczeń w Polsce tej zimy może zabraknąć 3 mln ton węgla. Jeśli przez ostatnie siedem lat co roku dokonano by termomodernizacji dodatkowych 150 tysięcy domów, to dziś po prostu nie potrzebowalibyśmy tych 3 mln ton. Łatwiej było jednak PiS-owi sprowadzać węgiel z Rosji, niż dawać środki na „lewacką ekologię”. Dziś wszyscy za to płacimy, a rząd ma czelność mówić, że trzeba przeprosić się z węglem. Przede wszystkim to rząd powinien przeprosić za zaniedbania ekologiczne”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/maciej-gdula-dodatek-weglowy-grzewczy-pis-lewica/

— DZIŚ W SEJMIE BLOK GŁOSOWAŃ:
http://300polityka.pl/live/2022/08/05/polityczny-plan-piatku-sierpniowe-posiedzenie-sejmu-i-blok-glosowan/

— WICEMARSZAŁEK SENATU MICHAŁ KAMIŃSKI UWAŻA NA SWOIM KANALE YOUTUBE, ŻE MOŻE DOJŚĆ DO SKRÓCENIA KADENCJI I WYBORÓW WE WRZEŚNIU: https://www.youtube.com/channel/UCTA9lK7Fo0S9O1g-c3nX4SA

— 11. rocznica śmierci Andrzeja Leppera.

— O DUCHU LEPPERA W POLSKIEJ POLITYCE – WSKAZAŁ DROGĘ POPULISTOM – W 10 ROCZNICĘ ŚMIERCI LEPPERA PISAŁ RAFAŁ KALUKIN – ROK TEMU – W TYGODNIKU POLITYKA: “Po samobójczej śmierci szybko wyparował ze społecznej świadomości. Ale już jego populistyczne dziedzictwo zostało zagospodarowane przez PiS. Duch Andrzeja Leppera nadal krąży nad polską polityką i przypomina o nierozwiązanych do dziś problemach”.

— LEPPERIADA TRWA W NAJLEPSZE – PISAŁ ROK TEMU KALUKIN: “W sumie „lepperiada” trwa więc w najlepsze, chociaż pod nieco zmienionymi hasłami i sztandarami. Ciągłość jest bezsporna, co zresztą widać również po reakcjach drugiej politycznej strony, podobnie bezradnej wobec chuligańskiej polityki PiS po 2015 r., jak dawniej wobec lepperowskiej anarchii. Pomstowanie na chorobę demokracji nigdy nie będzie jednak wystarczające, jeżeli zignoruje się przyczyny i nie podejmie wyzwania zmierzenia się z realnymi społecznymi problemami. Wirus bowiem przetrwa i wcześniej czy później znajdzie sobie nowego żywiciela. I dotyczy to również obecnej władzy, która – co niewykluczone – za jakiś czas upadnie pod własnym ciężarem, ewentualnie wskutek nawracającej fali pandemii, kumulacji rozmaitych presji w kraju i za granicą, z niewielką tylko pomocą obozu demokratycznego. Lekcja z Leppera wciąż czeka na odrobienie”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2128475,1,andrzej-lepper-wskazal-droge-populistom.read

— DRUGI DZIEŃ OKŁADKA FAKTU O KUMOCHU: “Fakt ujawnił, że prezydencki minister Jakub Kumoch zajmuje apartament w rezydencji Belweder w centrum Warszawy, choć… nie ma do tego prawa, bo razem z żoną ma własne mieszkanie na Mokotowie. Dlaczego więc kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy pozwala na korzystanie z apartamentu? Teraz prezydenccy urzędnicy twierdzą, że Jakub Kumoch informował ich o swoim warszawskim mieszkaniu. Informują też jaką kwotę miesięcznie minister płaci za lokal”.
https://www.fakt.pl/polityka/kancelaria-prezydenta-tlumaczy-sie-z-mieszkania-dla-kumocha/6lyqpe3

— URODZINY: Genowefa Tokarska, Ireneusz Zyska, Wojciech Brochwicz.