— ROK TEMU BYŁO 33,6 -27,3 – KO DO PIS DZIELIŁO W SONDAŻU RZ 5 PKT.
http://300polityka.pl/stan-gry/2021/08/04/stan-gry-tusk-czy-biden-odebral-trumpowi-wyborcow-nie-zmobilizowal-jego-przeciwnikow-gadek-pis-naciska-na-ociepe-se-opozycja-juz-ma-przewage-nad-pis-flis-lewica-nie-ma-pomyslu-jak-dowartosc/

— W SONDAŻU PRZEDWCZORAJ: 35:28 I PO ROKU W TYM SAMYM SONDAŻU DLA TEJ SAMEJ RZ KO OD PIS DZIELI 7 PKT…
https://www.rp.pl/polityka/art36797501-sondaz-pis-wygrywa-bez-solidarnej-polski-partia-ziobry-ma-0-7-proc-poparcia

— TIKTOK NIE CHCE ROZMAWIAĆ O SWOIM CHIŃSKIM RODOWODZIE ANI O SWOJEJ TAJNEJ BRONI, CZYLI ALGORYTMIE POLECAJĄCYM TREŚCI – WYNIKA Z UJAWNIONYCH WEWNĘTRZNYCH DOKUMENTÓW FIRMY – BOLESŁAW BRECZKO W GW: “W odpowiedzi na pytanie o związki z ByteDance pracownicy TikToka mają odpowiadać, że choć jest ona właścicielem platformy społecznościowej, to aplikacja ma dużą niezależność ze względu na globalny zasięg i znaczącą rolę lokalnych menedżerów i dyrektorów”.
https://wyborcza.biz/biznes/7,177150,28752904,czego-nie-mozna-mowic-o-tiktoku.html

— RZECZPOSPOLITA ONLINE PONOWNIE DRUKUJE ANTYAMERYKAŃSKIE PRZESŁANIE CHIŃSKIEGO AMBASADORA W POLSCE: “Perfidia Stanów Zjednoczonych w sprawie Tajwanu budzi odrazę i może tylko jeszcze bardziej zrujnować już nadwyrężoną wiarygodność Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. Zasada Jednych Chin stanowi istotę trzech wspólnych komunikatów chińsko-amerykańskich oraz stanowi przesłankę i podstawę nawiązania i rozwoju stosunków dyplomatycznych między Chinami a USA”. https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art36807181-ambasador-chin-w-polsce-o-wizycie-pelosi-perfidia-usa

— POPRZEDNI TEKST AMBASADORA CHIN UKAZAŁ SIĘ W RZECZPOSPOLITEJ 3 TYGODNIE TEMU: https://www.rp.pl/publicystyka/art36657541-ambasador-chin-w-polsce-zmierzmy-sie-z-wyzwaniami

— GRU ZNOWU DZIAŁA W EUROPIE. CZUBAJS JAK LITWINIENKO I SKRIPAL? -WACŁAW RADZIWINOWICZ W GW: “Nagła choroba Anatolija Czubajsa, posiadacza skrytych kremlowskich tajemnic, jak również eksplozja magazynu amunicji w Bułgarii rodzą podejrzenia, że sabotażyści z GRU buszują w Europie”.
https://wyborcza.pl/7,75399,28752907,gru-dziala-w-europie-czubajs-jak-litwinienko-i-skripal.html

— ZDANIEM TIMOTHY SNYDERA ROSJA PRZEGRYWA – JAK PISZE W GW: “Moim zdaniem dzieje się to, że Rosja przegrywa. Decyzja o najechaniu Ukrainy była zbrodnicza, ale też błędna. Żaden rząd nie przyzna się łatwo do czegoś takiego, wciąż czekamy na amerykańską autoocenę blamażu w Iraku. Ale szczególnie trudno przychodzi to tyranowi, który władzę ufundował na swym wizerunku silnego, nieomylnego człowieka. Rosja doszła do tego stadium wojny, w którym walczy dalej, bo wstyd byłoby się wycofać. Szybko to stadium osiągnęła”.
https://wyborcza.pl/7,179012,28751882,timothy-snyder-dlaczego-uwazam-ze-ukraina-moze-wygrac-te-wojne.html

— DZIWNA WYPOWIEDŹ POSŁA PLATFORMY O UKRAIŃCACH: “”Polski przedsiębiorca szuka teraz rąk do pracy. Zwykli ludzie widzą, wchodząc do sklepu czy restauracji, że obsługują ich Ukraińcy”. Na pytanie prowadzącej program, czy to źle, Urbaniak odparł: „Jeżeli rząd się chwali, że mamy 5-procentowe [sic!] bezrobocie, a przedsiębiorcy co chwilę szukają nowych rąk to pracy, to te dane są fałszywe. Zamiast pomagać w Polsce tym, którzy potrzebują, rząd traci pieniądze na osoby, które nie mają zamiaru pracować”.
https://niezalezna.pl/452470-poslowi-po-przeszkadzaja-ukraincy-rzad-traci-pieniadze-na-osoby-ktore-nie-maja-zamiaru-pracowac

— WPROST ŁĄCZY SPRAWĘ DYMISJI SZEFA AGENCI WYWIADU Z HANDLARZEM BRONIĄ: “Nie miał wyboru. Leci za całokształt związany z respiratorami – mówi informator „Wprost”. Jego zdaniem chodzi nie tylko o sprawę śmierci handlarza bronią, ale też fakt, że mężczyzna nie został wystarczająco sprawdzony przez służby”.
https://www.wprost.pl/kraj/10806391/nieoficjalnie-szef-agencji-wywiadu-podal-sie-do-dymisji.html

— FAKT NA JEDYNCE O PREZYDENCKIM MINISTRZE JAKUBIE KUMOCHU: MA MIESZKANIE W WARSZAWIE ALE MIESZKA W LUKSUSOWYM HOTELU, PREZYDENCKI MINISTER NADUŻYWA PRZYWILEJÓW: “– Wróciłem po wielu latach z zagranicy i nie zamierzałem prosić mieszkającej tam zaprzyjaźnionej rodziny z dzieckiem o opuszczenie lokalu. Dałem jej czas na rozwiązanie swojej sytuacji mieszkaniowej. Nie zarobiłem ani grosza. Dołożyłem do całej sprawy. Czasami w życiu są sprawy ważniejsze niż pieniądze – mówi”.
https://www.fakt.pl/polityka/jakub-kumoch-korzysta-ze-sluzbowego-hotelu-chociaz-ma-mieszkanie-w-stolicy/80dbcgg

— URZĘDNIK OCHRONY PAŃSTWA. CO ZAPOWIADA DYMISJA NAIMSKIEGO – MAREK RABIJ W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Znajomi Piotra Naimskiego uważają, że jako pełnomocnik do spraw energetyki przez siedem ostatnich lat w gruncie rzeczy robił to samo, co 30 lat wcześniej w UOP – wyplątywał Polskę z sieci wschodnich wpływów.

— PARADOKSALNIE TO WŁAŚNIE RADYKALNEJ PROZACHODNIOŚCI NAIMSKI ZAWDZIĘCZA DRUGĄ SZANSĘ W POLITYCE – DALEJ RABIJ W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Paradoksalnie to właśnie radykalnej prozachodniości Naimski zawdzięcza drugą szansę w polityce, którą dali mu wcale nie tak zakochani w Zachodzie bracia Kaczyńscy. Po upadku rządu Olszewskiego popadł na wiele lat w publiczny niebyt. W 1997 r. nie dostał się do Sejmu. Przystanią na ten trudny czas okazała się nowosądecka Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University, w której ­Naimski na zaproszenie rektora Pawłowskiego współtworzył wydział politologii oraz stosunków międzynarodowych i dyplomacji”.

— KIERUNEK WSCHODNI KOJARZY MU SIĘ WYŁĄCZNIE Z ZAGROŻENIEM – DALEJ RABIJ W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “W ostatnim czasie najostrzejsze konflikty między Naimskim a otoczeniem premiera Morawieckiego toczyły się nie o połączenie Orlenu z Lotosem, któremu pełnomocnik był istotnie przeciwny. O twarde „nie” Naimskiego miała rozbijać się również reaktywacja starego połączenia energetycznego między Rzeszowem a elektrownią jądrową Chmielnicki w Ukrainie. W kwietniu Orlen i należący do Michała Sołowowa Synthos poinformowały, że chcą razem wyremontować to połączenie. Wcześniej taką gotowość zgłosił Zygmunt Solorz, właściciel ZE PAK i grupy Polsat. Naimski miał być temu jednak przeciwny, obawiając się, że tani prąd ze wschodu pozbawi polską energetykę rentowności, a prywatni inwestorzy w tym strategicznym sektorze to zawsze zbyt duże ryzyko. – Mnie się to układa w logiczną całość, choć na energetyce się nie znam – kwituje znajomy Naimskiego. – Kierunek wschodni kojarzy mu się wyłącznie z zagrożeniem”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/urzednik-ochrony-panstwa-co-zapowiada-dymisja-naimskiego-177127

— DYMISJA PIOTRA NAIMSKIEGO TO JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH BŁĘDÓW RZĄDÓW PIS – PIOTR LISIEWICZ W GAZECIE POLSKIEJ: “Walka z uniezależnianiem Polski od rosyjskiego gazu to była rzecz przez 30 lat niewykonalna. Mimo że wszyscy byli „za”. Tylko pojawiały się drobne, tymczasowe, niewielkie przeszkody. Odwlekające sprawę niepodległości Polski na wieczne nigdy. Naimski przełamał ten fatalizm na swoim odcinku. Okazało się, że nie ma sił zdolnych go przekupić, zastraszyć, zmylić, uśpić. Takiej umiejętności nie zdobywa się szybko, na żądanie”.

— NACZELNY RZ BOGUSŁAW CHRABOTA O ZUŻYCIU MORAWIECKIEGO  STAŁ SIĘ SYMBOLEM NIETRAFIONEJ PROPAGANDY – I STRACIE INSTYNKTU PRZEZ KACZYŃSKIEGO: “Ale i Kaczyński stracił instynkt. W imię politycznego mieszania, realizowania przeróżnych interesów, godzenia frakcji i koterii – tasował i przerzucał, ciągnął dziwnych ludzi z politycznego niebytu albo strącał ich w otchłań, by po chwili znów wyciągnąć za uszy na światło dzienne. Stały punkt był jeden. Wyjątkowo solidny w roli zderzaka Mateusz Morawiecki. Ale zderzaki, jak powszechnie wiadomo, nawet najsolidniejsze, kiedyś ulegają zniszczeniu. I to właśnie dziś dotyczy premiera Morawieckiego, który z cudownego dziecka polskiej polityki stał się symbolem nietrafionej propagandy i obiektem wewnątrzpartyjnej wojny na wyniszczenie. Nic więc dziwnego, że coraz częściej mówi się o końcu jego misji”.
https://www.rp.pl/komentarze/art36811011-boguslaw-chrabota-buldogi-pod-dywanem-czyli-brak-liderow

— ROK TEMU DONALD TUSK MÓWIŁ W TYGODNIKU POLITYKA O 4-DNIOWYM TYGODNIU PRACY ORAZ OBIECYWAŁ, ŻE NAJPIERW WOJNA, PÓŹNIEJ POKÓJ: “Ja marzę o zwycięstwie i jestem przekonany, że uda mi się do niego doprowadzić, ale od zwycięstwa ważniejszy jest pokój. Tak, najpierw walka, potem pokój. I nie chodzi mi o jakiś kicz pojednania na szczytach władzy. Nowy rząd musi zrobić wszystko, żeby ci, którzy przegrają, nie czuli się totalnie przegrani. Nie będzie jakiejś powszechnej miłości, ale przynajmniej obniżymy poziom agresji. Polityczny rozejm między wyborcami, zawieszenie broni z szansą na elementarne pojednanie. Jeśli to było możliwe między zwaśnionymi narodami, to między Polakami takie pojednanie i taka elementarna akceptacja też musi być możliwa”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2128617,1,efekt-tuska.read?src=mt

— POPULIZMEM SZKOŁY SIĘ NIE WYLECZY – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Jaki jest bilans konserwatywnej rewolucji, którą PiS zapowiadało w 2015 r., gdy szło do władzy? Czy wzmocniono rodzinę i szacunek do tradycyjnych wartości? (…) I to jest miarą klęski, którą przyniosły te rządy. Klęski z punktu widzenia osób, którym bliskie są prawdziwie konserwatywne ideały i instytucje, nie zaś prawicowy populizm podlany nacjonalistycznym sosem”.
https://www.rp.pl/autor/14191-michal-szuldrzynski

— PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ POSTANOWIŁO PRZYTULIĆ FUTRZARSKICH BRACI. MAJĄ ONI BEZSPRZECZNIE SWOJE PIĘĆ MINUT I Z NICH KORZYSTAJĄ. LUDZIE, KTÓRZY OD TRZECH LAT WYLEWALI WIADRA POMYJ NA RZĄD, POKAZUJĄ SIĘ TERAZ NA BANKIETACH I KONFERENCJACH – JACEK LIZINIEWICZ W GAZECIE POLSKIEJ: “Udało im się wzbudzić panikę w sprawie „Piątki dla zwierząt”, a teraz, jak rozumiem, oglądamy taktyczny sojusz, w ramach którego czereda pierwszego futrzarza Polski, Szczepana Wójcika, będzie odwracać narrację, którą sama stworzyła.  Byłoby to nawet zabawne, gdyby nie fakt, że jednak świadczy to o słabości obozu rządzącego, który okazał się w sumie bezradny wobec niezbyt wielkiego biznesu. Gdy okazuje się, że nie można ich pokonać, to postanowiono się do nich przyłączyć. Nie wiem, jak zareagują rolnicy, ale mojego szacunku wobec partii”.
https://www.gazetapolska.pl/28295-gazu-zima-nie-powinno-brakowac-gazowa-wojna-rosji-z-europa-trwa

— PIP STWIERDZIŁA, ŻE W „NEWSWEEKU” NIE BYŁO MOBBINGU? NIE MOGŁA TEGO ZROBIĆ – ADRIANA ROZWADOWSKA W GW: “Nie dlatego, że Tomasz Lis jest jednoznacznie winny i mobbował podwładnych. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) nie ma po prostu takich uprawnień – podobnie jak do orzekania o winie i wtrącania do więzienia nie ma uprawnień policja. Celem wizyty PIP w „Newsweeku” nie było rozstrzyganie sprawy Lisa. Kilka tygodni temu mówiła o tym sama główna inspektor pracy”.
https://wyborcza.biz/biznes/7,159911,28752259,pip-stwierdzila-ze-w-newsweeku-nie-bylo-mobbingu-nie-mogla.html

— SZCZEPAN TWARDOCH PO RAZ KOLEJNY WYRUSZA NA SPITSBERGEN, NA WYBORCZA.PL (DOKŁADNIE NA WYBORCZA.PL/TWARDOCH ) BĘDZIE MOŻNA OBSERWOWAĆ NA BIEŻĄCO RELACJĘ Z WYPRAWY: Wypływa 4 sierpnia z Longyearbyen, płynie na północ, po drodze odwiedzi Ny-Ålesund.
https://wyborcza.pl/AkcjeSpecjalne/7,185250,28745385,twardoch-na-spitsbergenie-obserwuj-wyprawe-na-wyborcza-pl.html

— URODZINY: Zygmunt Solorz kończy 66 lat, Jerzy Wierchowicz, Paweł Majcher, Grzegorz Karpiński.