— W WYNIKU UKRAIŃSKIEGO UDERZENIA PRAWDOPODOBNIE NIE FUNKCJONUJE POŁĄCZENIE KOLEJOWE MIĘDZY KRYMEM A CHERSONIEM, ROSYJSKI SĄD NAJWYŻSZY UZNAŁ PUŁK AZOW ZA ORGANIZACJĘ TERRORYSTYCZNĄ, ROSYJSKIE RAKIETY 15 KM OD POLSKIEJ GRANICY [PODSUMOWANIE]
http://300polityka.pl/live/2022/08/03/w-wyniku-ukrainskiego-uderzenia-prawdopodobnie-nie-funkcjonuje-polaczenie-kolejowe-miedzy-krymem-a-chersoniem-rosyjski-sad-najwyzszy-uznal-pulk-azow-za-organizacje-terrorystyczna-rosyjskie-rakiety-1/

— JABŁOŃSKI: SYTUACJA BARDZO MOCNO SIĘ ODWRÓCIŁA W MOMENCIE KIEDY UKRAINA ZACZĘŁA NA WIĘKSZĄ SKALĘ KORZYSTAĆ Z PRECYZYJNEJ AMUNICJI W POSTACI HIMARS CZY KRABÓW – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/08/03/

— A MUST READ – WOJCIECH JAGIELSKI W TYGODNIKU POWSZECHNYM – ŚMIERĆ NA BALKONIE: CO PRZYNIESIE ZABICIE EMIRA AL-KAIDY: “Szpiedzy ustalili, że gospodarz domu w ogóle go nie opuszcza, a jedynie wychodzi na balkon. Zauważyli też, że lubi przesiadywać na balkonie o świcie, gdy zatłoczone i gwarne w ciągu dnia kabulskie śródmieście jest jeszcze bezludne i ciche. Atak o tej porze dawał największą szansę na uniknięcie ofiar wśród postronnych przechodniów. W niedzielę o świcie Zawahiri – bo to on rzeczywiście był gospodarzem – też wyszedł na balkon i już z niego nie wrócił. Joe Biden powiedział w orędziu, że lider terrorystów został zabity wskutek uderzenia dwóch pocisków rakietowych, które trafiły precyzyjnie w balkon. I że nikt więcej nie ucierpiał”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/smierc-na-balkonie-co-przyniesie-zabicie-emira-al-kaidy-177194

— TRZECI FRONT BIDENA – JERZY HASZCZYŃSKI W RZ: “Gdy dowiedzieliśmy się o śmierci az-Zawahiriego, przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi była gdzieś w okolicach Tajwanu, wywołując wściekłość Chińczyków i obawy wielu ludzi na świecie, że zaraz wybuchnie kolejna, poza tą w Ukrainie, wielka wojna. Biden nagle otworzył trzeci front. Oby tylko na chwilę”.
https://www.rp.pl/komentarze/art36804211-jerzy-haszczynski-trzeci-front-joe-bidena

— KOLEJNYM ROSYJSKIM ZBRODNIOM NA UKRAINIE TOWARZYSZĄ DZIAŁANIA ZMIERZAJĄCE DO WYWOŁANIA GŁĘBOKIEGO KRYZYSU GOSPODARCZEGO W EUROPIE. ROSJA LICZY, ŻE BĘDZIE TO SPOSÓB NA WYGRANIE WOJNY – WOJCIECH KONOŃCZUK W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Większe jest jednak prawdopodobieństwo, że Kreml osiągnie skutek odwrotny do zamierzonego – Europa przetrwa zimę bez rosyjskiego gazu, co zmusi ją do przyspieszonej (choć niezwykle kosztownej) derusyfikacji swoich sektorów energetycznych. W trwającej na wielu frontach wojnie wygra bowiem ten, kto zachowa więcej konsekwencji i uporu. Kto mrugnie pierwszy – przegra”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/rozne-fronty-jednej-wojny-177113

— 3 TYS. ZŁ NA WĘGIEL TO KOLEJNY PROGRAM SOCJALNY PIS. DLA BARDZO DOBRZE WYBRANEJ GRUPY – ROMAN IMIELSKI W GW: “Najwięcej gospodarstw domowych, które ogrzewają domy i mieszkania węglem, jest na wsi. A to bardzo ważna baza wyborcza Zjednoczonej Prawicy. (…) Jak pokazują dane GUS, ok. 63 proc. domostw wciąż ogrzewanych węglem jest właśnie na wsiach”.
https://wyborcza.pl/7,75398,28749960,3-tys-zl-na-wegiel-to-kolejny-program-socjalny-pis-dla-bardzo.html

— MIAŁEM ZAPLANOWANE, ŻE W TEJ RUNDZIE ODBĘDĘ CZTERNAŚCIE SPOTKAŃ W RAMACH CYKLU ODWIEDZANIA STOLIC OKRĘGÓW NOWEJ STRUKTURY TERENOWEJ PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI – JAROSŁAW KACZYŃSKI W ROZMOWIE Z MICHAŁEM KARNOWSKIM W SIECIACH: “Miałem zaplanowane, że w tej rundzie odbędę czternaście spotkań w ramach cyklu odwiedzania stolic okręgów nowej struktury terenowej Prawa i Sprawiedliwości, tożsamej z podziałem na okręgi senackie. Precyzyjniej – największych miast w tych okręgach. Chcę być w każdym z nich do czerwca przyszłego roku. Wszystko wskazuje, że jeżeli nie zdarzy się nic nadzwyczajnego, to zadanie wykonam szybciej. Dodatkowo, poza tym planem wizyt w okręgach, były jeszcze konwencja w Markach i spotkanie w Sochaczewie. Łącznie szesnaście spotkań”.

— WIEM Z DOŚWIADCZENIA, OD POCZĄTKÓW MOJEJ PRACY W POLITYCE, ŻE ORGANIZOWANIE SPOTKAŃ W SIERPNIU NIE MA WIĘKSZEGO SENSU – DALEJ KACZYŃSKI U KARNOWSKIEGO: “Wiem z doświadczenia, od początków mojej pracy w polityce, że organizowanie spotkań w sierpniu nie ma większego sensu. Frekwencja na nich spada, ludzie zaangażowani w życie publiczne chcą odpocząć. Dlatego tak to właśnie było zaplanowane. Po wakacjach do tych spotkań wrócimy.

— NA TYCH SPOTKANIACH ZDARZAŁY SIĘ RZECZY KOMPROMITUJĄCE NASZYCH PRZECIWNIKÓW. NASYŁANE PRZEZ NICH BOJÓWKI ATAKOWAŁY LUDZI PRZYCHODZĄCYCH – DALEJ KACZYŃSKI: “W całym tym szumie wokół tego chodzi o coś innego. Otóż na tych spotkaniach zdarzały się rzeczy kompromitujące naszych przeciwników. Nasyłane przez nich bojówki atakowały ludzi przychodzących i wychodzących ze spotkań, opluwały ich, obrażały. Nie wszędzie tak było ale od pewnego momentu zaczęło się powtarzać”.

— WSZYSTKO TO OBNAŻYŁO KIM SĄ NASI PRZECIWNICY, JAKIE METODY POLITYCZNE STOSUJĄ, JAKIEGO UŻYWAJĄ JĘZYKA I Z JAKICH ŚRODOWISK SIĘ WYWODZĄ – DALEJ PJK W PONIEDZIAŁKOWYCH SIECIACH: “Zdarzyło się też obrzucenie jadących samochodów. Wszystko to obnażyło kim są nasi przeciwnicy, jakie metody polityczne stosują, jakiego używają języka i z jakich środowisk się wywodzą. Ujawnił się przestępczy i niesamowicie wulgarny charakter tych działań. Polacy to zobaczyli i to opozycję skompromitowało. Dlatego przystąpiła do tworzenia zasłony dymnej, próby przykrycia tego wstydu”.

— SAM FAKT, ŻE ROZMAWIAMY CZY WSKUTEK DZIAŁANIA LUDZI OPOZYCJI DOSZŁO DO WYPADKU CZY NIE, POKAZUJE Z KIM MAMY DO CZYNIENIA – DALEJ KACZYŃSKI U KARNOWSKIEGO: “Wtedy to były kamienie, teraz jajka, ale jest to równie niebezpieczne dla pasażerów. Nie przeszkolony kierowca zwykle reaguje na taką sytuację nagłym skręceniem kierownicy, próbą uniknięcia zagrożenia i odjechania w bok, co często powoduje wypadek. Nasi – trzech z czterech kierowców – byli na szczęście przeszkoleni, kolumna ani drgnęła. Sam fakt, że rozmawiamy czy wskutek działania ludzi opozycji doszło do wypadku czy nie, pokazuje z kim mamy do czynienia”.
https://wpolityce.pl/polityka/609066-kaczynski-opozycja-probuje-przykryc-swoja-kompromitacje

— W OBOZIE WŁADZY ROŚNIE GRUPA PRZECIWNIKÓW PREMIERA; MORAWIECKI MOŻE NIE DOTRWAĆ DO KOŃCA ROKU – MALWINA DZIEDZIC I ANNA DĄBROWSKA W TYGODNIKU POLITYKA: “Inny z naszych rozmówców zauważa, że kiedy Morawieckiego namaszczano na premiera, ówczesna rzeczniczka Beata Mazurek tłumaczyła: „Nowa sytuacja w kraju i na świecie wymaga korekty w kierownictwie rządu”. – To teraz znów zmieniły się okoliczności i dla odmiany to Beata bardziej do nich przystaje niż Mateusz. Czy on wie, co to znaczy palić węglem w domu? Beata pochodzi z górniczej rodziny, ma empatię do takich ludzkich problemów – przekonuje polityk. Ale na następców Morawieckiego typowani są także Mariusz Błaszczak i Elżbieta Witek, którą – jak słyszymy – podobnie jak kiedyś Szydło łatwo można byłoby wykreować na troskliwą opiekunkę narodu. Ponoć Witek jest gotowa podjąć to wyzwanie”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2175919,1,chmury-nad-morawieckim.read

— LEWICA W TRASIE A BIEDROŃ NA WAKACJACH W TUNEZJI – JAKUB SZCZEPAŃSKI W INTERII: “Włodzimierz Czarzasty zakasał rękawy i ruszył w teren. Polskę objeżdża też Adrian Zandberg, szef koalicyjnej partii Razem. W trasie nie widać za to współprzewodniczącego Nowej Lewicy Roberta Biedronia, który według naszych nieoficjalnych informacji odpoczywa na wakacjach w Tunezji. – Nieobecność świadczy tylko o nim. Struktury najpewniej wyciągną wnioski – mówi nam jeden z działaczy Nowej Lewicy, który zwraca uwagę, że Biedroń nie pojawił się też na negocjacjach „paktu senackiego”. A obecnie Lewica chce tam przynajmniej sześciu „biorących” miejsc”.
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-lewica-w-trasie-ale-bez-wspollidera-gdzie-jest-robert-biedro,nId,6193295

— ODNIESIENIE DO HISTORII MUSI MIEĆ SWOJE GRANICE. NIEDOPUSZCZALNA JEST MANIPULACJA, KTÓRA JAWNIE ZMIENIA ZNACZENIE FAKTÓW, RADYKALNIE POMIJA WYDARZENIA, KTÓRE NIE PASUJĄ DO TEZY, ALBO BUDUJE CAŁKOWICIE FAŁSZYWĄ NARRACJĘ – PROF. ANDRZEJ FRISZKE W ROZMOWIE Z TOMASZEM SAWCZUKIEM W KULTURZE LIBERALNEJ: “Manipulują od wielu pokoleń. Bo historia służy budowaniu legitymizacji ich władzy i uzasadnieniu słuszności aktualnej polityki. Dlatego przywołuje się odpowiednie wydarzenia, eksponuje wybrane postaci. Jest to również część demokratycznej polityki. Ale odniesienie do historii musi mieć swoje granice. Niedopuszczalna jest manipulacja, która jawnie zmienia znaczenie faktów, radykalnie pomija wydarzenia, które nie pasują do tezy, albo buduje całkowicie fałszywą narrację o tym, co się zdarzyło. Wtedy mówimy o kłamstwach historycznych”.

— PRZESUWA ONA AKCENT Z PAŃSTWA NA NARÓD – PAŃSTWO PRZESTAJE BYĆ WAŻNE. TO JEST DLA MNIE SZOKUJĄCE, BO DOJRZAŁY NARÓD MOŻE ISTNIEĆ WŁAŚCIWIE TYLKO W RAMACH PAŃSTWA – DALEJ FRISZKE U SAWCZUKA: “Bardzo negatywnie oceniam podstawę programową do tego przedmiotu. Po pierwsze, przesuwa ona akcent z państwa na naród – państwo przestaje być ważne. To jest dla mnie szokujące, bo dojrzały naród może istnieć właściwie tylko w ramach państwa. Co więcej, państwo oznacza, że istnieją jego oparte o prawo instytucje i obywatele – a obywatele są z natury różni, należą do różnych grup społecznych, mają różne poglądy i wierzenia; czyli mamy pluralizm. Natomiast podstawa programowa do HiT-u lansuje wizję narodu jako katolickiego monolitu, w gruncie rzeczy wyłączając wszystkich obywateli, którzy nie pasują do arbitralnie lansowanej tezy. Wszystkich innych się unieważnia – oni się w procesie opowiadania historii nie liczą. Dotyczy to przeszłości i współczesności. Państwo, instytucje, ustrój prawny, pluralizm i aktywność społeczeństwa są zepchnięte na drugi plan, o ile nie w niebyt”.

— UWAŻAM, ŻE TA WOJNA PRZESĄDZI O SZANSACH DALSZEGO ISTNIENIA NIEPODLEGŁEGO PAŃSTWA POLSKIEGO – DALEJ FRISZKE U SAWCZUKA W KULTURZE LIBERALNEJ: “Uważam, że ta wojna przesądzi o szansach dalszego istnienia niepodległego państwa polskiego. Rosja ruszyła na zachód przeciwko Ukrainie z hasłem likwidacji państwa ukraińskiego. Ale jednocześnie pamiętamy, że w grudniu ubiegłego roku Putin przedstawił Zachodowi żądanie wycofania się z terenów kontrolowanych kiedyś przez Związek Radziecki. To nas bezpośrednio dotyczy. Jeśli Putinowi udałoby się zrealizować swój zamiar w odniesieniu do Ukrainy, to nasza niepodległość będzie zagrożona. Dlatego też dyskusja o trudnej historii jest w tym kontekście zdecydowanie nie na czasie”.
https://kulturaliberalna.pl/2022/08/02/andrzej-friszke-hit-to-jest-zawracanie-glowy-a-nie-historia/

— POWSTANIE WARSZAWSKIE DOMAGA SIĘ UNIWERSALIZACJI – DARIUSZ GAWIN W ROZMOWIE Z TEOLOGIĄ POLITYCZNĄ: “Powstanie Warszawskie nie jest tylko wydarzeniem politycznym, czy historycznym. Ono domaga się uniwersalizacji, ponieważ nie jest lokalne i partykularne, tylko ogniskuje w sobie pewne sensy, które wykraczają daleko poza Polskę, poza nasze usytuowanie w czasie i przestrzeni. Jako starcie radykalnego zła – zła totalitarnego, czyli tyranii w największym natężeniu – oraz odpowiadającej mu sile pierwiastka wolności, Powstanie staje się uniwersalne. I Trump wydobył ten sens. Naturalnie w tym jego wyborze zawiera się także warstwa retoryki – chciał zyskać naszą przychylność, jest w tym warstwa politycznej taktyki. To naturalne w każdym działaniu politycznym”.

— POLACY W WARSZAWIE ZBLIŻYLI SIĘ JAK NIKT INNY W EUROPIE DO PROGU, KTÓRY WCZEŚNIEJ PRZEKROCZYLI TYLKO ŻYDZI – DALEJ GAWIN W TEOLOGII POLITYCZNEJ: “Los Warszawy przypominał sytuację z historii starożytnej. Inne europejskie miasta były niszczone, ale nawet Berlin w czasie wojny, nie doświadczył zagłady fizycznej. Stolica Niemiec została zniszczona w wyniku działań wojennych, była wydane na gwałty, na grabież i zniszczenie, ale większość Berlińczyków przeżyła wojnę w tych ruinach i tam później pozostała. Warszawa zaś została unicestwiona. Jednak dzięki temu, że na samym początku miał miejsce ten błysk wolności, to można było go potem używać jako miary poświęcenia i odwagi. Polacy w Warszawie zbliżyli się jak nikt inny w Europie do progu, który wcześniej przekroczyli tylko Żydzi. Bo to Żydzi właśnie, i tylko oni, zostali wydani na zagładę totalną – taki też los spotkał warszawskie getto. Ale też żadna inna stolica żadnego innego europejskiego narodu nie została potraktowana w taki sposób jak Warszawa w 1944 roku. Tak, to prawda – sześćset tysięcy ludzi wypędzono z ruin po kapitulacji, lecz nie wywieziono ich do komór gazowych. A jednak spośród wszystkich nieżydowskich zbiorowości tamtej Europy tylko to miasto doświadczyło zagłady, jako „miasto”, jeśli przez miasto rozumieć to, co Grecy nazywali polis. Jak powiedział Hitler: Warszawa miała być starta z powierzchni ziemi. Jak Melos, jak Kartagina”.

— WSPÓŁCZESNY ZACHÓD CHCE WYJŚĆ POZA HISTORIĘ DLATEGO, ŻE – PO PIERWSZE – HISTORIA JEST NIEBEZPIECZNA I ZAWSZE WIĄŻE SIĘ Z JAKIMIŚ ZAGROŻENIAMI – DALEJ GAWIN: “Ważniejsze jest zrozumienie radykalnie polemicznego charakteru tego wystąpienia w stosunku do dominującego na Zachodzie obecnie stanu ducha. To przesłanie jest trudne do przyjęcia we współczesnych krajach Zachodu, gdyż Zachód stara się ze wszech miar pozostawać ahistorycznym. Ahistorycznym w takim sensie, w jakim historia jest wiecznie i stale powracającym dramatem, w którym zło ściera się z dobrem. Współczesny Zachód chce wyjść poza historię dlatego, że – po pierwsze – historia jest niebezpieczna i zawsze wiąże się z jakimiś zagrożeniami, a po drugie uważa, że w świecie, w którym nie ma jasno zdefiniowanych granic prawdy i fałszu, w którym moralizowanie na temat historii jako dramatu, w którym walczy dobro ze złem, jest albo wyrazem godnego ubolewania intelektualnego prostactwa, albo radykalizmem, który zagraża bezpieczeństwu. Do rozstrzygnięcia przez słuchających jest to, czy tak naprawdę historia mimo wszystko nadal się nie dzieje i czy nie pozostaje moralnym dramatem”.
https://teologiapolityczna.pl/prof-dariusz-gawin-powstanie-warszawskie-domaga-sie-uniwersalizacji

— GDYBY JEDNAK POLSCY POLITYCY POTRAKTOWALI TRZYDNIOWY WEEKEND JAKO KIEŁBASĘ WYBORCZĄ, BYLIBYŚMY PIERWSI – JOANNA SOLSKA W POLITYCE: “Andrzej Kubisiak zauważa, że kiedy Szwecja skracała czas pracy w ochronie zdrowia, musiała zwiększyć zatrudnienie o 20 proc. Najpierw państwo powinno więc pomyśleć, co zrobić, żeby w branżach, w których specjalistów brakuje najbardziej, było ich więcej. W przeciwnym razie system się załamie. Żaden kraj, który testuje krótszy tydzień pracy, z takim problemem się nie zetknął. Krótszy tydzień pracy jako benefit pracowniczy wprowadza na świecie coraz więcej firm. Nigdzie jednak nie zadekretowano czterodniowego tygodnia pracy odgórnie, wpisując go do kodeksu pracy, to zbyt karkołomne posunięcie. Gdyby jednak polscy politycy potraktowali trzydniowy weekend jako kiełbasę wyborczą, bylibyśmy pierwsi”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/2174877,1,czterodniowy-tydzien-pracy-nie-w-polsce-system-by-sie-zalamal.read

— POLSKIEGO CUKRU, DZIŚ BŁYSKAWICZNIE ZNIKAJĄCEGO Z PÓŁEK, MOŻE SIĘ ZA KILKA MIESIĘCY ZNÓW OKAZAĆ ZA DUŻO – JOANNA SOLSKA W TYGODNIKU POLITYKA: “Cenowe żniwa dla producentów cukru w Polsce mogą się więc szybko skończyć, a powrót do stabilizacji okazać się bolesny. Polskiego cukru, dziś błyskawicznie znikającego z półek, może się za kilka miesięcy znów okazać za dużo, zwłaszcza że w domach będą nagromadzone zapasy. Kilka cukrowni ponownie trzeba będzie zamknąć. Zbyt pazernych nawet cukier nie pokrzepi”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/2175731,1,skad-ta-cukrowa-panika.read

— KREDYT NA STUDIA MEDYCZNE CIESZY SIĘ BARDZO DUŻYM ZAINTERESOWANIEM STUDENTÓW PŁATNYCH KIERUNKÓW MEDYCZNYCH. OD 18 LIPCA, KIEDY W BANKU PEKAO S.A. RUSZYŁ PROCES PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW WPŁYNĘŁO ICH PONAD 150, A PIERWSI CHĘTNI JUŻ SKORZYSTALI Z KREDYTU.
https://media.pekao.com.pl/pr/759001/juz-ponad-150-zlozonych-wnioskow-i-wyplacone-pierwsze-kredyty-na-studia-medyczne

— URODZINY: Antoni Macierewicz kończy 74 lata, Jan Dziedziczak, Grzegorz Rydlewski.