— POTĘŻNE STRATY ROSJAN W CIĘŻKIM UZBROJENIU W UKRAINIE – PIOTR CIEŚLIŃSKI W GW: “Do końca lipca Rosja straciła ponad 5 tys. sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego. To ogromna liczba: około trzecia część aktywnego arsenału, z jakim Rosjanie przystępowali do wojny w Ukrainie. A to tylko straty wyśledzone na zdjęciach przez analityków białego wywiadu. Rzeczywiste muszą być znacznie większe”.
https://wyborcza.pl/7,75400,28746292,potezne-straty-rosjan-w-ciezkim-uzbrojeniu-w-ukrainie-dane.html

— DLATEGO POLSKA KUPUJE WŁAŚNIE SAMOLOTY FA-50 W KOREI POŁUDNIOWEJ I NEGOCJUJE Z AMERYKANAMI ZAKUP UŻYWANYCH MYŚLIWCÓW – MAJOR FISCHER W POLITYCE: “Takiego właśnie skutecznego lotnictwa brakuje w Ukrainie, takiego, jakie miał przykładowo Izrael w wojnach z państwami arabskimi w 1967 r., 1973 r. i 1982 r. czy USA w konfliktach z Irakiem, w 1991 r. i 2003 r. To były wojny, w których lotnictwo porażało wroga na dużej głębokość jego obrony, torując drogę wojskom na ziemi. I dlatego Polska kupuje właśnie samoloty FA-50 w Korei Południowej i negocjuje z Amerykanami zakup używanych myśliwców, w tym nawet F-15”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2175709,1,158-dzien-wojny-w-ukrainie-dlaczego-warto-wzmacniac-lotnictwo.read

— ZIMA ZAMROZI TARYFY I WYDRENUJE BUDŻET – GRZEGORZ OSIECKI I TOMASZ ŻÓŁCIAK NA JEDYNCE DGP: “Albo znaczne ograniczenie podwyżek planowanych przez firmy energetyczne i gazowe, albo wręcz zamrożenie cen dla klientów indywidualnych. Takie warianty analizuje rząd”.

— W WARIANCIE MAKSYMALNYM MOWA WIĘC O PAKIECIE KOSZTUJĄCYM PONAD 80 MLD ZŁ, CO STANOWI WIĘCEJ NIŻ 2,5 PROC. PKB. PIS JEST GOTOWY JEDNAK NA TAKI RUCH – PISZĄ AUTORZY DGP: https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/8504440,zima-ogrzewanie-energetyka-taryfy-ceny-regulowane.html

— PRZEŁOM W PARTYJNYCH SONDAŻACH? NIE TYM RAZEM – BEN STANLEY W POLITYCE: “Traktowanie jako punktu zwrotnego badania Kantaru, w którym Koalicja Obywatelska wyprzedziła PiS, jest w najlepszym wypadku przedwczesne, a w najgorszym wprowadza w błąd”.

— STANLEY PISZE O NIEŚMIAŁYCH WYBORCACH PIS: “Obserwatorzy sondaży często radzą sobie z tym problemem, zakładając, że niezdecydowani wyborcy są rozłożeni w przybliżeniu proporcjonalnie do deklarowanych poziomów poparcia dla partii, i jest to często wystarczająco wiarygodne twierdzenie. Ale gdy efekt społecznych oczekiwań odgrywa znaczącą rolę, można również sądzić, że niezdecydowani są rozmieszczeni mniej proporcjonalnie. Jest możliwe, że przynajmniej częścią przyczyny niższego deklarowanego poparcia dla PiS są tzw. nieśmiali wyborcy, którzy pod wpływem bieżących wydarzeń nie chcą przyznać się ankieterowi w bezpośredniej rozmowie, że najpewniej głosowaliby na partię władzy”.

— KIEDY UMIEŚCIMY TEN SONDAŻ W KONTEKŚCIE TRENDÓW OBSERWOWANYCH PRZEZ OSTATNIE DWA LATA, ZOBACZYMY WYRAŹNIEJ, DLACZEGO NALEŻY GO TRAKTOWAĆ Z OSTROŻNOŚCIĄ – DALEJ STANLEY: “Kiedy umieścimy ten sondaż w kontekście trendów obserwowanych przez ostatnie dwa lata, zobaczymy wyraźniej, dlaczego należy go traktować z ostrożnością. Wykres trendu pokazuje linię mediany dla wszystkich partii wraz z 95-proc. przedziałem wiarygodności. Oznacza to, że istnieje 95-proc. prawdopodobieństwo, że szacowana wartość (poparcie dla danej partii) mieści się w tym przedziale. Sondaż Kantar CAPI, którego wyniki dla PiS i KO są zaznaczone kółkiem na wykresie trendu, plasuje PiS poza dolnym przedziałem wiarygodności, a więc istnieje bardzo niewielka szansa, że jego poparcie jest tak niskie, gdy weźmie się pod uwagę informacje z innych sondaży. W rzeczywistości sondaże Kantar CAPI mają tendencję do minimalizowania różnicy między dwiema głównymi partiami. Jeżeli CBOS jest górą, z różnicą 21 proc., to sondaże CAPI Kantaru mają najmniejszą różnicę, wynoszącą tylko 5 proc. Mimo że wyniki Kantaru są znacznie bliższe średniej wartości szacunkowej niż wyniki CBOS, nadal należy je traktować z odpowiednią ostrożnością”.

— PIS 211, KO 141, PL2050 41, LEWICA 34, KONFEDERACJA 19, PSL 12 – podział mandatów wg Stanleya wg aktualnej średniej sondażowej.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2175811,1,przelom-w-partyjnych-sondazach-nie-tym-razem-trzy-powody.read?src=mt

— PIS WYGRYWA BEZ SOLIDARNEJ POLSKI. PARTIA ZIOBRY MA 0,7 PROC. POPARCIA – MICHAŁ KOLANKO O SONDAŻU RZ: “Blisko 35 proc. poparcia dla PiS i prawie 28 proc. dla Koalicji Obywatelskiej, na dalszych miejscach pozostałe partie opozycyjne – to wyniki badania IBRiS przeprowadzonego pod koniec lipca”.

— MOIM ZDANIEM KONFEDERACJA JEST OBECNIE NA TAKIEJ TRAJEKTORII, JAK KIEDYŚ KUKIZ CZY PALIKOT – PROF. JAROSŁAW FLIS CYTOWANY PRZEZ KOLANKĘ: “ Być może osobne notowanie Ziobry bardziej szkodzi właśnie Konfederacji jako najbardziej podobnej partii. Moim zdaniem Konfederacja jest obecnie na takiej trajektorii, jak kiedyś Kukiz czy Palikot. Trajektorii schodzącej. – dodaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Flis. Na linii PiS – Solidarna Polska iskrzy od wielu miesięcy zarówno w kuluarach, jak i w publicznych wypowiedziach – zwłaszcza pomiędzy Zbigniewem Ziobrą a Mateuszem Morawieckim”.
https://www.rp.pl/polityka/art36797501-sondaz-pis-wygrywa-bez-solidarnej-polski-partia-ziobry-ma-0-7-proc-poparcia

— 0,7 ZGŁOŚ SIĘ, CZYLI O POPARCIU DLA ZIOBRY – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Choć miesiącami szantażował PiS, nie zgadzając się na wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, choć nieustannie krytykował rząd za politykę europejską, choć sprzeciwia się strategii energetycznej rządu i toczy wojnę z premierem Mateuszem Morawieckim, poparcie dla jego partii zanotowane w sondażu IBRiS dla „Rz” wyniosło ledwie 0,7 proc. Pozornie PiS może mówić o sukcesie. Mimo inflacji, niedostępności surowców opałowych i obaw o dostawy w sezonie grzewczym partia Jarosława Kaczyńskiego wciąż prowadzi, mogąc liczyć na poparcie nawet 35 proc. głosujących”.
https://www.rp.pl/komentarze/art36798671-michal-szuldrzynski-0-7-zglos-sie-czyli-o-poparciu-dla-ziobry

— SENATOR BREJZA SUGERUJE, ŻE CBOS MANIPULUJE SONDAŻAMI NA KORZYŚĆ PIS. TO SPISKOWA BZDURA – GRZEGORZ MAKOWSKI W OKO.PRESS: “Jednocześnie opozycja, która dopiero próbuje rozpocząć kontrrewolucję, zaczyna już przejawiać chorobliwy apetyt na władzę. Pierwszą ofiarą tych żarłocznych zapędów pada właśnie jedna z niewielu instytucji państwowych, która przez ostatnich siedem lat zdołała obronić swoją niezależność – Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). (…) Kiedy teraz obserwuję dziwaczne ataki senatora Brejzy na CBOS odczuwam podwójny niesmak. Pan senator mniej lub bardziej świadomie przykłada rękę do tego, że CBOS faktycznie może niebawem stracić autonomię. Podważając reputację poprzez kolportowanie spiskowych teorii na temat funkcjonowania tej instytucji, otwiera drzwi do uchylenia ustawy z 1997 roku i likwidacji tego unikatowego ośrodka badań społecznych”.
https://oko.press/brejza-cbos-manipuluje-na-korzysc-pis-spiskowa-bzdura/

— HGW: OPOZYCJA, MÓWIĄC SZCZERZE, TEŻ NIGDY NIE WYGRA WYBORÓW, JEŻELI COKOLWIEK SPOŁECZEŃSTWU ZABIERZE, BO SPOŁECZEŃSTWO UWAŻA ŻE TO IM SIĘ NALEŻY – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/08/02

— PŁOCK NIECO BLIŻEJ BIG OIL – tytuł w DGP.

— WKRÓTCE Z RYNKU ZACZNĄ ZNIKAĆ STACJE Z LOGO LOTOSU – tytuł w RZ.

— 2022 TO BYŁ OSTATNI ROK W MIARĘ STABILNYCH FINANSÓW PAŃSTWA, SAMORZĄDÓW I STANDARDU ŻYCIA POLEK I POLAKÓW. KOLEJNY Z PEWNOŚCIĄ BĘDZIE CIĘŻKI – PREZYDENT POZNANIA JACEK JAŚKOWIAK W ROZMOWIE Z MIKOŁAJEM KUNICĄ W BUSINESS INSIDER POLSKA: “2022 to był ostatni rok w miarę stabilnych finansów państwa, samorządów i standardu życia Polek i Polaków. Kolejny z pewnością będzie ciężki. W Poznaniu mieliśmy sporo szczęścia. Na przykład przetarg na odbiór śmieci, który będzie obowiązywał dwa lata, został rozpisany już na początku roku. Oferty, które zostały złożone, nie uwzględniały więc skutków wojny w Ukrainie, ale np. we Wrocławiu, gdzie otwarcie ofert miało miejsce niedawno, okazało się, że budżet zabezpieczony na odbiór śmieci jest niewystarczający. Brakuje 220 mln zł. Tak wyglądają przetargi, które w tej chwili uruchamiamy”.

— TRUDNO POWIEDZIEĆ, CO JEST NAJWIĘKSZYM PROBLEMEM. MOIM ZDANIEM WOJNA ROSJI Z UKRAINĄ – DALEJ JAŚKOWIAK: “Trudno powiedzieć, co jest największym problemem. Moim zdaniem wojna Rosji z Ukrainą. W zależności od rozwoju wydarzeń może nas czekać fala uchodźców na poziomie nawet 10 czy 15 milionów osób. Jeśli Rosja wygra, to ruszy fala prześladowań. Wiemy, jak działa Moskwa. Tam się nic nie zmieniło. Będą dokonywać eksterminacji elit, wysyłać ludzi na Sybir, stosować represje wobec narodu ukraińskiego. Ludzie będą uciekali przed prześladowaniami, nie będą chcieli żyć w państwie zarządzanym w sposób mafijny”.

— DLA KAŻDEGO BĘDZIE TO TRUDNIEJSZY ROK. OSTATNIO POJAWIA SIĘ WIELE MEMÓW DOTYCZĄCYCH APELI WŁADZ O TO, ŻEBY OSZCZĘDZAĆ. SAM STARAM SIĘ NP. PRZEKONYWAĆ DO OGRZEWANIA MIESZKAŃ DO NIECO NIŻSZYCH TEMPERATUR – DALEJ JAŚKOWIAK U KUNICY: “Dla każdego będzie to trudniejszy rok. Ostatnio pojawia się wiele memów dotyczących apeli władz o to, żeby oszczędzać. Są one oczywiście zabawne, ale co do zasady ja tego nie wyśmiewam. Sam staram się np. przekonywać do ogrzewania mieszkań do nieco niższych temperatur. Nawet jeden stopień mniej daje już sporą oszczędność energii, średnio rzędu 7 proc. Osobiście od kilku lat utrzymuję w moim mieszkaniu temperaturę na poziomie 18 st. C. Zachęcam do tych oszczędności”.
https://businessinsider.com.pl/biznes/to-ostatni-tak-dobry-rok-czyli-o-tym-co-czeka-mieszkancow-polski-lokalnej-wedlug/c8q4jv5

— URODZINY: Stanisław Biernat.