— 5 MILIONÓW NA ZRZUTCE NA BAYRAKTARA DLA UKRAINY, ZAŁOŻONEJ PRZEZ SŁAWOMIRA SIERAKOWSKIEGO: https://zrzutka.pl/na-polskiego-bayraktara-dla-armii-ukrainy?fbclid=IwAR20MszuUVExJ6mrNccMh-hJxDN3VlLd1zWqWSW5qabroZ5I6aEmwAKS7Ms

— UKRAINA WYCOFAŁA SIĘ Z LISICZAŃSKA, ROSJANIE SFORSOWALI RZEKĘ SIEWIERSKI DONIEC, POŻAR W ROSYJSKIM SKŁADZIE AMUNICJI W DONBASIE PO UKRAIŃSKIM OSTRZALE [PODSUMOWANIE]
http://300polityka.pl/live/2022/07/04/ukraina-wycofala-sie-z-lisiczanska-rosjanie-sforsowali-rzeke-siewierski-doniec-pozar-w-rosyjskim-skladzie-amunicji-w-donbasie-po-ukrainskim-ostrzale-podsumowanie/

— REKORDOWE PIENIĄDZE NA ZDROWIE – JEDYNKA DGP (Klara Klinger): “29 mld zł więcej na leczenie – jak wynika z informacji DGP budżet NFZ na przyszły rok będzie o 27 proc. wyższy, niż zaplanowano na ten rok. W przyszłym tygodniu projektem zajmie się Sejm. Kwota jest rekordowo wysoka, ale kluczowe jest to, na co zostanie przeznaczona. Lwią część dodatkowych pieniędzy pochłoną podwyżki wynagrodzeń dla lekarzy. Na ten cel w przyszłym roku może pójść nawet 20 mld zł. W ten sposób rząd chce rozwiązać problemy z kadrą medyczną. Reszta zostanie przeznaczona na leczenie pacjentów”.
https://forsal.pl/lifestyle/zdrowie/artykuly/8484107,budzet-nfz-2023-rekordowe-pieniadze-na-zdrowie.html

— PAKT ANTYINFLACYJNY TERAZ! – KRZYSZTOF A. KOWALCZYK NA JEDYNCE RZ: “Jeśli rząd i opozycja nie przestaną się licytować na projekty dające paliwo wzrostowi cen, Polska na lata ugrzęźnie w niskim wzroście gospodarczym i wysokiej inflacji. (…) Dlatego marzy mi się, by rządzący i opozycja zawarli pakt antyinflacyjny, zobowiązując się do zaprzestania szkodliwej licytacji. I ustalili, że owszem, wspólnie poprą pomoc, ale precyzyjnie skierowaną – wyłącznie do osób o najniższych dochodach, którym dalszy wzrost cen naprawdę grozi stoczeniem się w otchłań nędzy”.
https://www.rp.pl/dane-gospodarcze/art36636781-pakt-antyinflacyjny-teraz-gospodarka-i-place-zaczynaja-hamowac

— INFLACJA SZANSĄ TUSKA – NACZELNY RZ BOGUSŁAW CHRABOTA: “Wszystko to świetnie rozumie Tusk, więc inflacja będzie jego szansą. Już to czuje. Dał temu dowód na konwencji w Radomiu. Populizmowi Kaczyńskiego przeciwstawił swój. Niemniej nie wystarczy bić w bęben grozy. Nie wystarczy obiecywać odwołanie Glapińskiego, 20 proc. podwyżki dla budżetówki czy powtarzać bajki o niższych cenach chleba. Wyciągnięcie tematu inflacji na wyborczy transparent oznacza dużo więcej; całą narrację konfrontującą retorykę PiS”.

— BĘDZIEMY MIELI PRZECIW SOBIE DWA POPULIZMY – DALEJ NACZELNY RZ: “Ścieżki są dwie – można mówić o prawdziwych instrumentach walki z drożyzną albo brnąć w populizm. Wobec faktu, że opowieść o prawdziwych instrumentach jest trudna i bolesna, lider PO pójdzie zapewne – czego się boję – w populizm. Balcerowiczowska uczciwość bez wątpienia skazałaby go na porażkę. Oto więc będziemy mieć w kampanii naprzeciwko siebie dwa populizmy. Kaleczące umysł ludzi inteligentnych, ale chętnie słuchane przez masy”.
https://www.rp.pl/komentarze/art36637081-boguslaw-chrabota-inflacja-wielkimi-literami

— KOLEJNA PODWYŻKA STÓP O PONAD 50 PKT BYŁABY RYZYKOWNA – RZ CYTUJE GŁÓWNEGO EKONOMISTĘ PKO BP: “Ryzyko recesji w warunkach wciąż wysokiej inflacji to dylemat dla Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem Piotra Bujaka, głównego ekonomisty PKO BP, podwyżka stóp w lipcu o ponad 0,50 pkt proc. byłaby bardzo ryzykowna. Świeże jeszcze prognozy PKO BP, opublikowane w ubiegłym tygodniu, sugerowały, że RPP jeszcze raz podniesie stopy we wrześniu (w sierpniu ma wakacje), w tym referencyjną do 7 proc., i wtedy skończy cykl. Ale po piątkowych danych na rynku finansowym zaczęły narastać oczekiwania, że ostatnią będzie już podwyżka lipcowa”.

— INFLACJA OK. 10% ZA ROK – ZDANIEM EKONOMISTY PEKAO S.A. – DALEJ W RZ: “– W naszej opinii szczyt inflacji zobaczymy pod koniec III kw. br. na poziomie bliskim 16,5 proc. Z końcem roku inflacja powinna powoli zacząć opadać ze względu na zakładane przez nas schłodzenie koniunktury, jak również efekty wysokiej bazy odniesienia z roku ubiegłego – tłumaczy Kamil Łuczkowski, ekonomista z Banku Pekao”.
https://www.rp.pl/dane-gospodarcze/art36636831-przemysl-jest-heroldem-recesji-i-spadku-inflacji

— KIERWIŃSKI O TYM, ŻE W PO NIE BĘDZIE WAKACJI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/07/04/

— TA KAMPANIA OZNACZAĆ BĘDZIE KONIEC KACZYŃSKIEGO LUB TUSKA – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “W Radomiu 2 lipca rozpoczęła się prawdopodobnie najdłuższa kampania wyborcza w dziejach Rzeczpospolitej. Kampania, która zdecyduje nie tylko o wyniku wyborów, które prawdopodobnie odbędą się w konstytucyjnym terminie – na jesieni 2023 roku, ale także będą końcem politycznej kariery albo Donalda Tuska, albo Jarosława Kaczyńskiego”.

— PIS ZASKAKUJĄCO DEFENSYWNY – DALEJ WROŃSKI: “Odpowiedź PiS, która od konwencji w Mławie prowadzi kampanię „dobry rząd na trudne czasy” – jej głównymi punktami są ceremonialne i czasami komiczne wizyty prezesa Kaczyńskiego w różnych miejscach kraju – jest na razie zaskakująco defensywna”.

— DYCHOTOMICZNE STARCIE DOBRA ZE ZŁEM POZOSTAWIA NIEWIELE MIEJSCA NA INNE UGRUPOWANIA – DALEJ WROŃSKI: “Takie ustawienie kampanii jest złą informacją dla innych partii. Dychotomiczne starcie dobra ze złem pozostawia niewiele miejsca na inne ugrupowania. Tusk w Radomiu jakby zapomniał o haśle „zjednoczonej opozycji”.
https://wyborcza.pl/7,75398,28649069,koniec-kaczynskiego-lub-tuska.html

— POLITYCZNA WOJNA O DROŻYZNĘ I GLAPIŃSKIEGO – tytuł w DGP.

— ZAPEWNIENIE GLAPIŃSKIEMU DRUGIEJ KADENCJI W NBP BYŁO BŁĘDEM, KTÓRY TUSK TERAZ WYKORZYSTA – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Jarosław Kaczyński mógł wskazać do NBP nową osobę, nieobciążoną tyloma zarzutami co Adam Glapiński. Prezes PiS pozbawiłby Platformę paliwa politycznego. Ale na Nowogrodzkiej wygrała arogancja i poczucie bezkarności: nam wszystko wolno”.
https://wyborcza.pl/7,75398,28648324,zapewnienie-glapinskiemu-drugiej-kadencji-w-nbp-bylo-bledem.html

— W TYRADZIE TUSKA NIE PADŁO JEDNAK SŁOWO „WOJNA”. NIE PADŁO SŁOWO „ROSJA”. NIE PADŁO SŁOWO „UKRAINA” – KARNOWSKI: “Rosja gra na zmęczenie społeczeństw kosztami wojny – co w efekcie ma dać przyzwolenie na zgwałcenie, spalenie, wymordowanie Ukraińców, a resztę wysłanie do „obozów filtracyjnych”, zniewolenie. Dlatego spekuluje surowcami, dlatego wszędzie na świecie mamy inflację. W krajach przyfrontowych – a tej pozycji nikt nie wybierał – inflacja wszędzie wynosi kilkanaście procent rok do roku. W tyradzie Tuska nie padło jednak słowo „wojna”. Nie padło słowo „Rosja”. Nie padło słowo „Ukraina”! Skupił się za to (on, jeden z najbogatszych ludzi w polskiej polityce!) na szczuciu Polaków odczuwających wzrost cen na rządzących.

— NAPAŚCI ROSYJSKIEJ W TEJ OPOWIEŚCI NIE MA, ROSYJSKA SPEKULACJA SUROWCAMI NIE ISTNIEJE, SANKCJI UNIJNYCH NIE WPROWADZONO, NIEMCY NIE ZBUDOWAŁY NORD STREAM 1 I 2. CENA BENZYNY PO PROSTU „PODSKOCZYŁA” – DALEJ KARNOWSKI: “Napaści rosyjskiej w tej opowieści nie ma, rosyjska spekulacja surowcami nie istnieje, sankcji unijnych nie wprowadzono, Niemcy nie zbudowały Nord Stream 1 i 2. Cena benzyny po prostu „podskoczyła”, prezes NBP nie przewidział wojny więc się „gościa wyprowadzi”, „Obajtek i koledzy” mają miliardowe zyski, a chleb ma kosztować do końca roku 30 zł. Rządzący są „pazerni i chciwi”, a „inflacja skończy się wtedy, gdy skończą się rządy PiS”. Język Łukaszenki, język żulika. Za Tuska – pochwalił się sam – inflacja była minusowa. Jak można się tym w ogóle chwalić? Przecież to oznaczało de facto stagnację gospodarczą, było wielkie bezrobocie, bolesna, milionowa migracja młodych. Dlatego, apeluje Tusk, dziadkowie i chrześcijanie nie powinni głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Zapewne powinni wybrać Tuska i Martę Lempart”.
https://wpolityce.pl/polityka/605016-albo-napisali-mu-to-w-moskwie-albo-w-berlinie

— PYTANIE, CO NA TO WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ, SZYMON HOŁOWNIA I WŁODZIMIERZ CZARZASTY – ŁUKASZ SZPYRKA W INTERII: “Co po sobotnim wydarzeniu mogą pomyśleć liderzy innych partii opozycyjnych? Wnikliwi na pewno zauważyli, że kiedy Tusk przypominał odwiedzone przez niego miejscowości powiedział, że „trzeba mieć odwagę, by spotkać się z liderem opozycji”. 6 tys. osób w radomskiej hali nie ma wątpliwości, że rzeczywiście to Tusk jest liderem opozycji, ale pytanie, co na to Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia i Włodzimierz Czarzasty”.
https://wydarzenia.interia.pl/autor/lukasz-szpyrka/news-chleba-dobrego-i-cieplej-wody-czyli-konwencja-po-w-radomiu,nId,6131764

— DETERMINACJA TUSKA JEST KLUCZOWA DLA OPOZYCJI. WŁAŚNIE POKAZAŁ, ŻE JEST W BARDZO DOBREJ FORMIE – RENATA GROCHAL W NEWSWEEKU: “Donaldowi Tuskowi udało się przez rok od powrotu do Polski podźwignąć Platformę Obywatelską i nawiązać kontakt z wyborcami. To dobra baza wyjściowa do kampanii wyborczej”.
https://www.newsweek.pl/opinie/determinacja-donalda-tuska-jest-kluczowa-do-wygranej/r47epcy

— NIE ZAMIERZAM UDAWAĆ, ŻE NIC SIĘ NIE STAŁO – TOMASZ SEKIELSKI O „NEWSWEEKU” I TOMASZU LISIE: “Myślę, że nie muszę nikogo przekonywać, iż w swojej dotychczasowej zawodowej karierze kierowałem się przede wszystkim chęcią dociekania prawdy. Dziennikarstwo ma sens tylko wtedy, gdy jest się uczciwym wobec swoich czytelników, słuchaczy i widzów. Nazywa się nas czwartą władzą, a władza to nie tylko przywileje i splendor, ale przede wszystkim obowiązki. Naszym jest rzetelne informowanie i pokazywanie świata takim, jaki jest, czarno na białym. Dziennikarz nie może bawić się w chowanego albo słuchać tych, którzy wolą się ukryć za murem zmowy milczenia, szepcząc po kątach: „Tylko nie mów nikomu”.
https://www.newsweek.pl/opinie/tomasz-sekielski-o-newsweeku-i-tomaszu-lisie-nie-bede-udawal-ze-nic-sie-nie-stalo/ym6k6vg

— SEKIELSKI ZROBIŁ Z SILNYCH RAZEM TOTALNYCH GŁUPKÓW – GALOPUJĄCY MAJOR: “Trudno się nie uśmiechnąć na myśl, co swym tekstem zrobił Szymon Jadczak. I jak wiele osób w Newsweeku odetchnęło. Ale jeszcze zabawniejsze jest to, co zrobił Tomasz Sekielski. Otóż nowy naczelnik Newsweeka w swoim wstępniaku potwierdził wszystkie zarzuty o toksycznym miejscu pracy, jakie stworzył Tomasz Lis. Ba, potwierdził, że podobnie było, gdy Lis był jego szefem w TVN. W ten sposób Tomasz Sekielski zrobił jedno wielkie tango down wszystkim tym libkowym przygłupom z Silnych Razem, co generowali teorie, o tym, że Lisa zwolniono za jego wstępniak. O tym, że to kłamstwo. O tym, że to anonimy. Renata Kim potwierdziła, że to ona wysłała zgłoszenie do HR”.

— JEŚLI POLITYCY OPOZYCJI CHCĄ COKOLWIEK WYGRAĆ W WYBORACH, POWINNI ODCIĄĆ SIĘ OD TYCH PRZYGŁUPÓW, DOKŁADNIE TAK JAK KACZYŃSKI ODCINAŁ SIĘ OD KLUBÓW SMOLEŃSKICH – DALEJ GALOPUJĄCY MAJOR: “To bardzo przemocowe towarzystwo, które nie ma absolutnie żadnych skrupułów w dojeżdżaniu swoich przeciwników i jednocześnie w swej zbiorowej inteligencji przypomina libkowy gang Olsena w leasingu. Dlatego, jeśli politycy opozycji chcą cokolwiek wygrać w wyborach, powinni odciąć się od tych przygłupów, dokładnie tak jak Kaczyński odcinał się od klubów smoleńskich”.
https://galopujacymajor.wordpress.com/2022/07/03/sekielski-zrobil-z-silnych-razem-totalnych-glupkow/

— CHŁODNIEJ JUŻ BYŁO. CZAS ZADRZEWIĆ WSZYSTKO – TOMASZ SAWCZUK W KULTURZE LIBERALNEJ: “Drzewa. Wszędzie drzewa. Więcej drzew. Jeszcze więcej drzew. Dlaczego nie możemy mieć w mieście więcej drzew? Jest gorąco. Szeroka ulica, pełno rozgrzanego asfaltu. Ulicę zajmują samochody. Chodnik też zajmują samochody, ponieważ parkują w dwóch rzędach. Na wąskim pasie chodnika, którego nie zajmują samochody, piesi i rowerzyści konkurują o przestrzeń. Rowerzysta powinien jechać ulicą, a nie chodnikiem, ale obawia się, że zaraz zamorduje go samochodowy terrorysta”.

— BYĆ MOŻE ZIELONA POLITYKA MOŻE ZMIENIĆ NA LEPSZE NIE TYLKO NASZE MIASTA, ALE I NASZĄ DEMOKRACJĘ? – DALEJ SAWCZUK: “Zadanie polityczne nie polega na tym, żeby dopiec jednym, a pogłaskać innych, lecz na tym, żeby zorganizować porządek instytucjonalny w taki sposób, aby wyrażał on układ wartości najbardziej korzystny dla wszystkich zainteresowanych – a to jest po prostu kwestią umowy społecznej, normalnych negocjacji politycznych. Być może zielona polityka może zmienić na lepsze nie tylko nasze miasta, ale i naszą demokrację?”
https://kulturaliberalna.pl/2022/07/04/sawczuk-chlodniej-juz-bylo-czas-zadrzewic-wszystko/

— URODZINY:  Jan Szomburg, Jarosław Szostakowski.