— W NIEDZIELĘ:

— PREMIER JERZY BUZEK KOŃCZY 82 LATA. LESZEK MILLER 76.

— 12 LAT TEMU Bronisław Komorowski pokonał Jarosława Kaczyńskiego w II turze wyborów prezydenckich po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

— 33 LATA TEMU odbyły się inauguracyjne posiedzenia Sejmu X kadencji i Senatu I kadencji.

***

— TUSK: WIERZYSZ W BOGA, NIE GŁOSUJESZ NA PIS, PIS ODPOWIADA SPOTEM O PRAWDZIWYM PROGRAMIE PLATFORMY, KACZYŃSKI O TYM, ŻE CHCE PRACUJĄCEJ POLSKI, NIE ZE ŚWIADCZEŃ – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/07/02/

— JUŻ 2,2 MLN NA BAYRAKTARA DLA UKRAINY NA ZRZUTCE SŁAWOMIRA SIERAKOWSKIEGO: 
https://zrzutka.pl/na-polskiego-bayraktara-dla-armii-ukrainy

— TO BARDZO WYMOWNY SYMBOL SOLIDARNOŚCI NASZEJ, POLEK I POLAKÓW, Z NARODEM BOHATERSKO ODBIERAJĄCYM ROSYJSKĄ AGRESJĘ – MICHAŁ SUTOWSKI I AGNIESZKA WIŚNIEWSKA W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “A jednak dziś – i przez kolejne tygodnie – zrzucamy się na tureckiego drona dla walczącej Ukrainy, w gigantycznej zbiórce. I słusznie, bo każda sztuka nowoczesnej broni przeciw rosyjskiej agresji jest na wagę złota. Bo to bardzo wymowny symbol solidarności naszej, Polek i Polaków, z narodem bohatersko odpierającym rosyjską agresję. Bo to wyraz troski, która pamięta o cierpiących tu i teraz, ale i o źródle ich cierpienia, czyli brutalnym, ludobójczym najeździe na terytorium ukraińskiego państwa.

— I JESZCZE MNIEJSZA CENA ZA DALSZE OFIARY, KTÓRYCH POZWOLI UNIKNĄĆ – DALEJ WIŚNIEWSKA I SUTOWSKI: “Pieniądze na bayraktara zebrane przez Litwinów ostatecznie trafiły do Ukraińców na inne cele – producent broni przekazał ukraińskiej armii bayraktara za darmo. Czy będzie tak i tym razem – nie wiadomo. Choć bardzo na to liczymy. Te miliony złotych to naprawdę niewiele w porównaniu z ceną, jaką każdego dnia za wojnę płaci Ukraina. I jeszcze mniejsza cena za dalsze ofiary, których pozwoli uniknąć”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/zrzutka-na-bayraktara-dla-ukrainy/

— SCHOLZ APELUJE O SWOBODNY TRANZYT ROSYJSKICH TOWARÓW DO KALININGRADU, KANCLERZ NIEMIEC POWIEDZIAŁ, ŻE „MAMY TU DO CZYNIENIA Z RUCHEM MIĘDZY DWIEMA CZĘŚCIAMI ROSJI”, SUGERUJĄC, ŻE SANKCJE UE NIE POWINNY MIEĆ ZASTOSOWANIA… – POLITICO EUROPE:
https://www.politico.eu/article/olaf-scholz-urges-free-transit-for-russian-goods-to-kaliningrad/

— SEKRETARZ STANU USA ANTONY BLINKEN: Prezydent Biden ogłosił 820 milionów dolarów na dodatkowe amerykańskie uzbrojenie, sprzęt i zaopatrzenie w celu wzmocnienia obrony Ukrainy przed rosyjską wojną. Stoimy #UnitedWithUkraine
https://twitter.com/SecBlinken/status/1542966428466282496?s=20&t=5lachHDbiCetIUOBqgELyA

— AŻ DO ROSYJSKIEGO ATAKU 24 LUTEGO NA UKRAINĘ, FRANCJA I NIEMCY WCIĄŻ FANTAZJOWAŁY O „STRATEGICZNEJ AUTONOMII” – MATTHEW KARNITSCHNIG W POLITICO: “Aż do rosyjskiego ataku 24 lutego na Ukrainę, Francja i Niemcy wciąż fantazjowały o „strategicznej autonomii” – według tego poglądu Europa powinna uwolnić się od amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa, które pozwoliły kontynentowi rozkwitnąć w epoce powojennej, a zamiast tego państwa te same powinny przejąć zarządzanie bezpieczeństwem europejskim. Zaledwie kilka tygodni przed rosyjską inwazją prominentni politycy niemieccy, w tym Annalena Baerbock, obecnie minister spraw zagranicznych, domagali się, aby USA wycofały wszystkie głowice nuklearne z ziemi niemieckiej. Jak zawsze, Rosja ostatecznie miała większy wpływ na myślenie Niemiec niż Waszyngton. Co by nie mówić o rosyjskim prezydencie Władimirze Putinie, to on przekonał Niemcy do zmiany kursu. Z dnia na dzień ci sami niemieccy przywódcy, którzy przez lata ignorowali apele USA o to, by zaprzestali „głodzić” niemiecką armię i zwiększyli wkład w obronę NATO, zamienili się w prawdziwych jastrzębi”.
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/by-ocalic-nato-trzeba-je-zniszczyc-opinia/f31fzkb

— ROSJANIE NIE SĄ JUŻ – JAK SIĘ ZDAJE – W STANIE SKUTECZNIE KONTYNUOWAĆ SWEJ NOWEJ OFENSYWY NA PÓŁNOC OD CHARKOWA – WITOLD GŁOWACKI W OKO.PRESS: “Rosjanie nie są już – jak się zdaje – w stanie skutecznie kontynuować swej nowej ofensywy na północ od Charkowa. W ramach dotychczasowych działań ofensywnych mieli ponieść znaczne straty – spotęgowane rzuceniem do boju nowo sformowanych, pozbawionych doświadczenia batalionowych grup taktycznych. Na froncie południowym toczą się ciężkie walki, którym towarzyszy bardzo intensywna wymiana ognia artyleryjskiego. Ukraińcy mieli odnieść pewne sukcesy na północy prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego”.
https://oko.press/rosjanie-sa-coraz-blizej-okrazenia-lysyczanska-na-poludniu-ciezkie-walki-sytuacja-na-froncie/

— MOŻNA POWIEDZIEĆ, ŻE BYŁ TO POLSKI SZCZYT NATO, BO WSZYSTKIE NASZE GŁÓWNE CELE ZOSTAŁY ZREALIZOWANE. DOWODEM TEGO JEST UTYSKIWANIE DONALDA TUSKA – TOMASZ SAKIEWICZ W NIEZALEŻNEJ: “Można powiedzieć, że był to polski szczyt NATO, bo wszystkie nasze główne cele zostały zrealizowane. Dowodem tego jest utyskiwanie Donalda Tuska, który chyba jako jedyny z polityków państw Sojuszu jest niezadowolony z przyjętych rozwiązań. No cóż, za jego czasów proponowano przyjęcie Rosji do NATO i rozbrojenie Polski, a nawet współdziałanie z Rosją, więc może mieć pewien absmak, że świat poszedł w kompletnie innym kierunku, niż chcieli tego ci, którzy stawiali na Moskwę”.
https://niezalezna.pl/448447-wajcha-przestawiona

— OBÓZ RZĄDZĄCY ZABRAŁ SIĘ ZA PROWADZENIE KAMPANII NA WSZYSTKICH FRONTACH – PIOTR ZAREMBA W INTERII: “Jarosław Kaczyński odszedł z rządu, żeby pilnować partii przed wyborami. I efekty widać. To obóz rządzący zabrał się za prowadzenie kampanii na wszystkich frontach. Jeździ po kraju w wielkie upały sam prezes, jeździ premier Morawiecki. Jeżdżą też zastępy polityków PiS – do swoich regionów. Ekipy regionalnych oddziałów TVP nie nadążają od kilku tygodni za obsługiwaniem tych wszystkich imprez i spotkań. A Wiadomości dają każdego dnia po kilka materiałów, gdzie cytuje się samego Kaczyńskiego występującego w tym czy innym mieście”.

— JEDNYM SŁOWEM, JAKI SENS MA WOBEC NOWEJ SYTUACJI KURS NA FEDERALIZACJĘ UNII. A PRZECIEŻ TUSK I OPOZYCJA OPOWIADAJĄ SIĘ ZA NIM CORAZ WYRAŹNIEJ – DALEJ ZAREMBA W INTERII: “Całkiem niedawno, kiedy prezydent Francji Macron, kanclerz Niemiec Scholz i premier Włoch Draghi pojechali do Kijowa, PO zgłaszała pretensję, że nie było z nimi polskiego prezydenta lub premiera. Tyle że oni obaj byli tam wcześniej. Jest pytanie, czy i na ile powinniśmy szukać na siłę jedności z Francją czy Niemcami. I czy „roztopienie się w Unii”, prowadzenie realnej wspólnej polityki zagranicznej, to dziś działanie przeciw Rosji. Czy przeciwnie, wzmacniałoby niemieckie i francuskie dążenia do ugłaskania potwora z Kremla. Jednym słowem, jaki sens ma wobec nowej sytuacji kurs na federalizację Unii. A przecież Tusk i opozycja opowiadają się za nim coraz wyraźniej”.

— BEZ WĄTPIENIA PIS BĘDZIE SIĘ CHCIAŁ PRZEDSTAWIAĆ JAKO OBROŃCA „NORMALNOŚCI” PRZED IDEOLOGICZNYMI SZALEŃSTWAMI. JEST TYLKO PYTANIE, CZY KACZYŃSKI POWINIEN WRZUCAĆ TEN TEMAT W TONIE POCIESZNEJ FACECJI – DALEJ ZAREMBA: “Bez wątpienia PiS będzie się chciał przedstawiać jako obrońca „normalności” przed ideologicznymi szaleństwami. Jest tylko pytanie, czy Kaczyński powinien wrzucać ten temat w tonie pociesznej facecji. Bo on jest śmiertelnie poważny. Bo naprawdę kogoś, kto ma problem z własną płcią, może urazić. Bo wreszcie, uderza w zachodnią poprawność polityczną w momencie, kiedy przynajmniej część Zachodu, z Ameryką na czele, jest nam szczególnie potrzebna”.

— DZISIEJSZY PIS JAWI MI SIĘ GENERALNIE JAKO FORMACJA, KTÓRA JEST W STANIE FIRMOWAĆ RZECZ NAJBARDZIEJ POWAŻNĄ I POTRZEBNĄ OBOK WŁASNEGO IDEOLOGICZNEGO GŁUPSTWA – JESZCZE ZAREMBA W INTERII: “Dzisiejszy PiS jawi mi się generalnie jako formacja, która jest w stanie firmować rzecz najbardziej poważną i potrzebną obok własnego ideologicznego głupstwa. Do poważnych przedsięwzięć zaliczam ukończenie zapory na granicy z Białorusią. Jest rzeczą oczywistą, że imigranci byli tam używani przez Łukaszenkę do hybrydowego ataku na Polskę. Co więcej, Tusk zapowiadał, że taka zapora nie powstanie przez lata. Powstała w zapowiadanym terminie. Do ideologicznych głupstw zaliczam licealny podręcznik do nowego przedmiotu historia i teraźniejszość, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-kaczynski-ruszyl-w-polske-po-co,nId,6129842

— PATRYK MICHALSKI O POSZUKIWANIACH PRZEZ PIS NIEZALEŻNYCH KANDYDATÓW I PLANACH ODBICIA SENATU – PISZE W WP: “W Prawie i Sprawiedliwości powstaje plan, który ma umożliwić odbicie Senatu w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski wynika, że politycy partii rządzącej szukają „niezależnych kandydatów” na senatorów, którzy mogliby odebrać głosy kandydatom „Paktu Senackiego”. Działacze partii rządzącej rozmawiają z osobami, które zgodzą się, by pełnić w kampanii rolę koncesjonowanej opozycji, zwiększając szanse na wyborcze zwycięstwo PiS”.

— MICHALSKI O SPOSOBIE NA ODBIERANIE GŁOSÓW PAKTOWI SENACKIEMU OPOZYCJI: “Działacze PiS w najbliższych miesiącach mają prowadzić intensywne rozmowy w tej sprawie. Zależy im, by znaleźć kandydatów, którzy będą w stanie odebrać choćby dwa punkty procentowe przedstawicielowi „Paktu Senackiego”. Politycy partii rządzącej przypominają, że o zdobyciu większości w Senacie zdecydowała mała liczba głosów, np. w okręgu, który obejmuje Tychy i Mysłowice mandat zdobyła Gabriela Morawska-Stanecka z Wiosny [obecnie PPS], pokonując Czesława Ryszkę z PiS o 2349 głosów”.
https://wiadomosci.wp.pl/wp-pis-ma-plan-na-odbicie-senatu-zaczely-sie-przygotowania-6785411720104480a

— KONIA Z RZĘDEM TEMU, KTO WIE, CZEGO CHCE HOŁOWNIA – AGNIESZKA KUBLIK W GW: “Szaleństwem jest wyciągać nieprawdziwe wnioski z fałszywych faktów. Szaleństwem jest chcieć odsunąć PiS od władzy i oczekiwać, że to wydarzy się samo z siebie. Czyżby Hołownia bardziej pilnował interesu Polski 2050 niż Polski?”
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28641847,czyzby-holownia-bardziej-pilnowal-interesu-polski-2050-niz-polski.html

— NIE MAM POCZUCIA, ABY DZISIAJ PIS CZUŁO ODDECH NA PLECACH. ABY FUNKCJONOWAŁA PRAWDZIWA ALTERNATYWA WOBEC ICH TRZECIEJ KADENCJI. NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO – GRZEGORZ SCHETYNA W ROZMOWIE Z MARCINEM MAKOWSKIM W INTERII: “Moim zdaniem ona jeszcze nie istnieje. Jeśli ktoś wygrywał z PiS-em, byli to samorządowcy albo politycy Platformy, którzy w swoich miastach zbudowali coś sensownego, mieli dobrą kampanię, rozwiązywali realne problemy ludzi. Podobnie było w Senacie. Nie mam poczucia, aby dzisiaj PiS czuło oddech na plecach. Aby funkcjonowała prawdziwa alternatywa wobec ich trzeciej kadencji. Nie ma czegoś takiego. Trzeba między innymi przedstawić minimum programowe dla środowisk, które miałyby się znaleźć na zintegrowanej liście opozycji”.

— TE 10 MLN GŁOSÓW NIE WZIĘŁO SIĘ Z POWIETRZA – DALEJ SCHETYNA U MAKOWSKIEGO: “Czas. Jest jeszcze trochę czasu. Wiem, jak takie podstawy wspólnej koalicji mogłyby wyglądać- trzeba to zbudować. Za dużo jest zaklinania rzeczywistości, a za mało konkretów „co po PiS”. Bez tego nie zbudujemy mobilizacji wyborców środowisk opozycyjnych, którzy muszą mieć przekonanie, że ich głos nie zostanie zmarnowany. Chodzi o pokazanie dobrych kontrkandydatów – tak jak wobec prezydentury Andrzeja Dudy pokazaliśmy Rafała Trzaskowskiego. Te 10 mln głosów nie wzięło się z powietrza”.

— NIE MOŻEMY ZROBIĆ KOALICJI WSZYSTKICH ZE WSZYSTKIMI, BEZ PRZEMYŚLENIA, CO MA NAS ŁĄCZYĆ – MÓWI SCHETYNA MAKOWSKIEMU: “Dlatego nie możemy zrobić koalicji wszystkich ze wszystkimi, bez przemyślenia, co ma nas łączyć. Faktycznie – trauma po wyborach europejskich, zwłaszcza u ludowców, jest silna. Pamiętajmy jednak, że jeśli się nie dogadamy i ruszymy na trzech listach – D’Hondt zrobi robotę za nas”.

— NA CAMPUSIE BYŁEM I BĘDĘ. Z MEETUPEM NIE WIEM, MOŻE JAK ZORGANIZUJĄ SPOTKANIE NA DOLNYM ŚLĄSKU? – DALEJ SCHETYNA NA PYTANIE MAKOWSKIEGO KTÓRA INICJATYWA JEST MU BLIŻSZA: “Na Campusie byłem i będę. Z MeetUpem nie wiem, może jak zorganizują spotkanie na Dolnym Śląsku? (…) Ale Campus mi się podoba. Ciekawa formuła, interesujące dyskusje. Czupurne i charakterne”.

— WKŁADANIE ABORCJI DO PROGRAMU POLITYCZNEGO EWENTUALNEJ KOALICJI BYŁOBY ZABÓJCZE – MÓWI SCHETYNA: “Będą tacy, którzy powiedzą, że potrzebne jest referendum. Inni powiedzą o powrocie do kompromisu, inni o liberalizacji. Jest pytanie, czy sprawę aborcji wprowadzać do porozumienia środowisk opozycyjnych? Uważam, że nie, bo nie wystartujemy razem. Wkładanie aborcji do programu politycznego ewentualnej koalicji byłoby zabójcze”.
https://tygodnik.interia.pl/news-schetyna-dla-sterczewskiego-sprawdze-czy-bateryjki-sa-nalado,nId,6129551

— JEST SPRAWNYM, CHYBA JEDNYM Z KILKU NAJLEPSZYCH MINISTRÓW. ALE POZOSTAJE WCIĄŻ BARDZIEJ URZĘDNIKIEM NIŻ POLITYKIEM – PIOTR ZAREMBA O MARIUSZU BŁASZCZAKU W RZ: “Jest sprawnym, chyba jednym z kilku najlepszych ministrów. Ale pozostaje wciąż bardziej urzędnikiem niż politykiem, tyle że zmuszonym do powtarzania politycznych przekazów dnia. Pewnie w czasie, kiedy kłopotem Polaków stają się problemy dnia codziennego związane choćby z inflacją, premier kojarzący się z gospodarką może się jawić jako obciążenie. Ale operacja jego wymiany tuż przed wyborami byłaby ryzykowniejsza niż jego pozostawienie na urzędzie. Zresztą całkiem niedawno Kaczyński zachwycał się nim zupełnie szczerze. Możliwe, że PiS-owi brakuje wyrazistej twarzy socjalnej. Ale chyba nie brakuje mu twarzy sumiennego speca od samolotów i czołgów”.

— PROJEKT „DOBREJ ZMIANY” ZDAJE SIĘ BUKSOWAĆ JUŻ Z KACZYŃSKIM U STERU. W TEORII JAKIŚ JEGO ŚMIAŁY NASTĘPCA MÓGŁBY GO OŻYWIĆ – DALEJ ZAREMBA W RZ: “Projekt „dobrej zmiany” zdaje się buksować już z Kaczyńskim u steru. W teorii jakiś jego śmiały następca mógłby go ożywić. Kłopot w tym, że obecny lider nie wychował w swoim obozie ludzi zanadto śmiałych. Jeśli prezes PiS chce zagwarantować swoim metapolitycznym pomysłom pewne, solidne, nowe opakowanie, powinien się pospieszyć. I zacząć od solidnej refleksji nad własnym otoczeniem i metodą zarządzania nim”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art36617611-mariusz-blaszczak-kariera-bez-usmiechu

— JEST SILNY JAK NIGDY WCZEŚNIEJ. POLITYCZNI TOWARZYSZE MÓWIĄ: CZŁOWIEK Z MARMURU – DOMINIKA WIELOWIEYSKA O BŁASZCZAKU W GW: “Odpowiada poseł Zjednoczonej Prawicy i były członek komisji obrony: – Mariusz ma faktyczne, a nie tylko deklaratywne poparcie w całej partii. Przez lata zawarł setki osobistych znajomości w terenie. Do tego najlepsze notowania w oczach prezesa. Lojalny absolutnie. Dla Jarosława, co wszędzie wietrzy podstęp, ta zaleta jest ważniejsza niż inne:.

— PREZES CHCIAŁBY MIEĆ STU TAKICH JAK BŁASZCZAK, NIESTETY – MARIUSZ JEST TYLKO JEDEN – DALEJ WIELOWIEYSKA W GW: “Prezes chciałby mieć stu takich jak Błaszczak, żeby obsadzić nimi resorty, państwowe agendy i spółki – mówi sąsiad z ławy. – Jako minister sprawiedliwości byłby równie twardy, co Ziobro, a nie sprawiałby takich kłopotów politycznych. Jako prezes TVP serwowałby nie gorszą propagandę od Kurskiego, a nie ciągnęłyby się za nim sprawy rozwodu, leśniczówki i syna. Mógłbym tak wymieniać, niestety – Mariusz jest tylko jeden”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28638041,blaszczak-dostarcza-prezesowi-informacji-o-dzialaczach-partii.html

— NIE WIEMY, CZY ESKALACJA ŻĄDAŃ TO WYNIK PRESJI ZE STRONY UNIJNYCH RADYKAŁÓW, POLSKIEJ OPOZYCJI I BERLINA, CZY TEŻ ELEMENT ZWYKŁEGO OSZUSTWA, W RAMACH KTÓREGO NIGDY NIE ZAKŁADANO, ŻE WYPŁACI SIĘ NAM PIENIĄDZE – JACEK KARNOWSKI.

— TRZEBA TEŻ SPOJRZEĆ PRAWDZIE W OCZY: BYĆ MOŻE TYCH PIENIĘDZY PO PROSTU NIE MOŻEMY DOSTAĆ, DOPÓKI W POLSCE RZĄDZI OBÓZ NIEPODLEGŁOŚCIOWY, A NIE JAKAŚ SPÓŁKA-CÓRKA PAŃSTWA NIEMIECKIEGO – DALEJ KARNOWSKI: “Jeśli jednak druga strona gra tak nieczysto, to trzeba też spojrzeć prawdzie w oczy: być może tych pieniędzy po prostu nie możemy dostać, dopóki w Polsce rządzi obóz niepodległościowy, a nie jakaś spółka-córka państwa niemieckiego. Może po prostu nie ma na to żadnych szans. A skoro tak, to trzeba przygotować się również i na ten scenariusz. Trzeba szukać pieniędzy tam, gdzie można je znaleźć, np. wprowadzając opodatkowanie tego kapitału, głównie zagranicznego, który podatków w Polsce właściwie nie płaci. Trzeba sięgać po inne, nieortodoksyjne, odważne rozwiązania. Tak, to także kosztuje, ale cofać się nie ma już gdzie”.
https://wpolityce.pl/polityka/604861-komisja-europejska-zada-zgody-na-anarchie-prawna-w-polsce

— TOMASZ SIEMONIAK KOŃCZY DZIŚ 55 LAT.

— URODZINY: Zbigniew Janas, Tomasz Siemoniak, Jadwiga Wiśniewska, Błażej Strzelczyk, Mateusz Hładki. NIEDZIELA: Jerzy Buzek, Leszek Miller, Czesław Ryszka, Barbara Bartuś, Dorota Masłowska, Krzyś Pacewicz, Małgorzata Naukowicz.