— SOBOLEWSKI: TUSK TO GŁOS MOSKWY W POLSCE, FOGIEL O TYM, ŻE JOUROVA TO NIE CAŁA KE – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/07/01/

— ROSJANIE WYPĘDZENI Z WYSPY WĘŻOWEJ. ALE POD ŁYSYCZAŃSKIEM JEST BARDZO ŹLE – WITOLD GŁOWACKI W CODZIENNYM RAPORCIE OKO.PRESS: “Rośnie prawdopodobieństwo, że Ukraińcy wycofają się z Łysyczańska. Natomiast zmuszenie Rosjan do porzucenia okupowanej dotąd Wyspy Wężowej to wymierny sukces ukraińskiej armii o realnym znaczeniu także dla Zachodu i NATO”.
https://oko.press/rosjanie-wypedzeni-z-wyspy-wezowej-ale-pod-lysyczanskiem-jest-bardzo-zle-sytuacja-na-froncie/

— EWAKUACJA LISICZAŃSKA NIEMOŻLIWA ZE WZGLĘDU NA SILNY OSTRZAŁ, RAU INTERWENIUJE W SPRAWIE WYPOWIEDZI AMBASADORA UKRAINY W NIEMCZECH [PODSUMOWANIE]: http://300polityka.pl/live/2022/07/01/rosjanie-wycofali-sie-z-wyspy-wezy-ewakuacja-lisiczanska-niemozliwa-ze-wzgledu-na-silny-ostrzal-rau-interweniuje-w-sprawie-wypowiedzi-ambasadora-ukrainy-w-niemczech-podsumowanie/

— KONKURENCJA MIĘDZY KACZYŃSKIM A ZIOBRĄ SPRAWI, ŻE RZĄDZĄCA PRAWICA BĘDZIE CORAZ MOCNIEJ OSUWAĆ SIĘ W ODMĘTY ANTYEUROPEJSKIEGO SZALEŃSTWA – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Paradoks polega jednak na tym, że w swym rozumieniu Unii, czy raczej braku zrozumienia, Jarosławowi Kaczyńskiemu jest coraz bliżej do Ziobry. Co sprawia, że spór z Brukselą będzie się tylko nasilał, a Solidarna Polska, by jej przepowiednia się spełniła, będzie robiła wszystko, by go zaostrzyć. Zgodnie z zasadą, że im gorzej w relacjach z UE, tym lepiej dla eurosceptycznego skrzydła prawicy. Kaczyński z kolei będzie tego sporu zakładnikiem, bo przecież nie chce, by Ziobro ukradł mu eurosceptyczny elektorat, który uwierzy, że PiS przestało być obrońcą suwerenności”.

— INTERESY PARTII JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO SĄ TU CAŁKOWICIE PRZECIWNE NIŻ ZIOBRY: “Z PiS słychać wręcz głosy, że środowisku Ziobry zależy, by do Polski nie przyszło ani jedno euro. Bo właśnie wtedy Solidarna Polska będzie mogła powiedzieć: mieliśmy rację, nie wolno się było cofać ani o krok. PiS chciało sprzedać suwerenność, a w końcu oddało ją za darmo – nie dostało w zamian ani złotówki. Interesy partii Jarosława Kaczyńskiego są tu całkowicie przeciwne, bo jej zależy na tym, by te pieniądze dostać, podobnie jak i środki z wieloletniego budżetu UE, bo bez nich trudno będzie wygrać wybory w 2023 r.”.
https://www.rp.pl/komentarze/art36614771-michal-szuldrzynski-spor-w-pis-o-kamienie-milowe-czyli-droga-do-katastrofy

— LEWICOWO-LIBERALNY BRUKSELSKI MAINSTREAM BARDZIEJ NIŻ WOJNĄ ZAJMUJE SIĘ POMYSŁAMI JAK OSŁABIĆ PRAWICOWY RZĄD POLSCE – RYSZARD TERLECKI W DZIENNIKU POLSKIM: “W Polsce następstwem wojny pozostaje inflacja i chociaż optymiści twierdzą, że zacznie ustępować w ciągu najbliższych miesięcy, to pesymiści przekonują, że będzie nam towarzyszyć przez najbliższe lata. Unia Europejska wciąż zwleka z wypłatą Polsce należnych jej funduszy, a lewicowo-liberalny brukselski mainstream bardziej niż wojną zajmuje się pomysłami jak osłabić prawicowy rząd Polsce, a w rezultacie doprowadzić do jego upadku. Rodzima Targowica wciąż wierzy, że tylko zubożenie Polski i pogorszenie warunków życia Polaków doprowadzi do jej zwycięstwa, a wtedy znów ruszą szemrane interesy oraz posypią się prezenty i posady z Brukseli i Berlina”.

— KONFEDERACJA, ZAPLĄTANA W PROROSYJSKIE SYMPATIE, PRZESTAJE BYĆ TRAKTOWANA POWAŻNIE – DALEJ TERLECKI W DZIENNIKU POLSKIM: “Konfederacja, zaplątana w prorosyjskie sympatie, przestaje być traktowana poważnie. Politycy ruszają w Polskę, lato sprzyja promocji partii na licznych dożynkach i festynach, inna rzecz, że opozycja jest tam niechętnie przyjmowana. Urlopów więc nie będzie, a z wrześniem rozpocznie się nowy sezon, znacznie już gorętszy wobec zbliżających się wyborów”.
https://plus.dziennikpolski24.pl/wszystko-jest-polityka-wakacje-w-cieniu-wojny/ar/c15-16461905

— TUSK O DZIAŁANIACH RZĄDU PIS W NATO: MIĘDZY PÓŁPRAWDĄ A FAŁSZEM – WITOLD GŁOWACKI W OKO.PRESS: “Stwierdzenie Tuska w najlepszym razie można określić mianem półprawdy – jednak skłaniamy się ku ocenie, że w tym wypadku wskazówka naszego fact-checkingowego zegara przechyla się w kierunku fałszu. (…) Nie jest to jednak – jak zasugerował Tusk – wynik „działań polskiej strony w rozmowach natowskich”, lecz decyzji Władimira Putina o ataku na Ukrainę, na którą ani Polska, ani NATO nie miały wpływu – choć zarówno nasz kraj, jak i Sojusz próbowały ostrzegać prezydenta Rosji przed konsekwencjami tego kroku. Co więcej, gdybyśmy mieli odnieść stwierdzenie Tuska o pogorszeniu sytuacji w zakresie bezpieczeństwa Polski bezpośrednio do obecności wojsk sojuszniczych w naszym kraju i wsparcia udzielanego nam przez NATO, byłoby ono już podwójnie nieprawdziwe. A zatem jednej prawdzie należałoby przeciwstawić dwie nieprawdy”.

— NAWET PODCHODZĄC Z NAJWIĘKSZĄ DOZĄ KRYTYCYZMU DO OBECNEJ WŁADZY, NIE DA SIĘ TEŻ UTRZYMAĆ TEZY, ŻE „TAK MAŁO AMBITNE I TAK MAŁO PODMIOTOWE SĄ DZIAŁANIA POLSKIEJ STRONY W ROZMOWACH NATOWSKICH” – DALEJ GŁOWACKI: “Nawet podchodząc z największą dozą krytycyzmu do obecnej władzy, nie da się też utrzymać tezy, że „tak mało ambitne i tak mało podmiotowe są działania polskiej strony w rozmowach natowskich”. Zwłaszcza, że w innym miejscu wystąpienia Tusk mówił z kolei o „asystenckiej” roli, jaką ma obecnie pełnić Polska w NATO. Przewodniczący Platformy wszedł tu bardzo mocno w buty grającego na antyrządowych emocjach szefa partii opozycyjnej – co oczywiście jest prawem walczącego o głosy polityka – jednak jego ocena postawy rządzących w relacjach z NATO, zwłaszcza w trakcie ostatniego półrocza, jest zdecydowanie zbyt surowa. Polska należy do niekwestionowanych liderów w zakresie wsparcia udzielanego Ukrainie – jesteśmy drudzy po Stanach Zjednoczonych pod względem wartości zarówno ekonomiczno-humanitarnej jak i militarnej pomocy dla tego kraju”.
https://oko.press/tusk-o-dzialaniach-rzadu-pis-w-nato-miedzy-polprawda-a-falszem/

— CENY ROSNĄ BEZ ZADYSZKI, SZCZYT INFLACJI DALEKO PRZED NAMI – JOANNA SOLSKA W POLITYCE: “Gorsze prognozy tegorocznych zbiorów odbierają nadzieję, że jesienią inflacja będzie niższa. Nie tylko więc ceny nie spadną, ale nawet nie zaczną rosnąć nieco wolniej. Powrotu do taniej żywności w dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie”.

— DŻUMA NAŁOŻYŁA SIĘ NA CHOLERĘ, ŻADNA NIE MA ZAMIARU ODPUŚCIĆ. DOTYKA CAŁEJ EUROPY, A NAWET ŚWIATA, ALE NAS JEDNAK NAJBARDZIEJ BOLEŚNIE – DALEJ SOLSKA W POLITYCE: “Premier Mateusz Morawiecki powtarza, że to wina Putina, ale drożyzna w Polsce zaczęła się przed agresją Rosji na Ukrainę. Jeszcze w ubiegłym roku od sporo wyższych cen gazu i prądu, co natychmiast odbiło się na cenach żywności. Zanim Putin napadł na Ukrainę, inflacja w Polsce dobijała do 10 proc. Po 24 lutego było już tylko gorzej. Agresja Rosji na Ukrainę i blokada portów czarnomorskich spowodowały światowy kryzys żywnościowy. Dżuma nałożyła się na cholerę, żadna nie ma zamiaru odpuścić. Dotyka całej Europy, a nawet świata, ale nas jednak najbardziej boleśnie”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/2172051,1,ceny-rosna-bez-zadyszki-szczyt-inflacji-daleko-przed-nami.read?src=mt

— GDYBY NIE UPOKORZENIE ZRODZONE WCZEŚNIEJ, PRZED 2015 ROKIEM, BYĆ MOŻE NIE DOSZŁOBY DO POLITYCZNEJ DOMINACJI PIS-U. TO SAMO DOTYCZY MEDIÓW. GDYBY NIE UPOKARZANIE MEDIÓW PRAWICOWYCH, KTÓRYM STRONA LIBERALNA DŁUGO DAWAŁA ODCZUĆ, ŻE SĄ „OSZOŁOMSKIE”, BYĆ MOŻE PÓŹNIEJ NIE BYŁOBY GLEBY DLA MEDIÓW „NIEPOKORNYCH” – KATARZYNA SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “ Jest jeszcze jeden kontekst tej sprawy. Pycha. Ludzie sukcesu lat dziewięćdziesiątych, dostosowując się do warunków transformacji i czerpiąc z niej to, co dobre, nie tylko zostawili w tyle tych, którzy nie umieli się przystosować. Dali im poczuć, że ci, którzy zostali w tyle, są z tego powodu gorsi. I wyhodowali sobie w ten sposób wrogów. To mechanizm, który zadziałał w polityce, w społeczeństwie. Gdyby nie upokorzenie zrodzone wcześniej, przed 2015 rokiem, być może nie doszłoby do politycznej dominacji PiS-u. To samo dotyczy mediów. Gdyby nie upokarzanie mediów prawicowych, którym strona liberalna długo dawała odczuć, że są „oszołomskie”, być może później nie byłoby gleby dla mediów „niepokornych”. Jeśli nie byłoby takich emocji wokół żywych legend, takich jak Tomasz Lis, może łatwiej byłoby podważyć ich nieskazitelność, w wypadku, gdyby okazało się, że naruszają cudze granice”.
https://kulturaliberalna.pl/2022/06/30/skrzydlowska-kalukin-tomasz-lis-uniewaznic-czy-osadzic/

— POSTANOWIŁEM ZASTOSOWAĆ SIĘ DO KATEGORYCZNEGO ZALECENIA LEKARZY, WZIĄĆ NA WSTRZYMANIE, ODSAPNĄĆ I PODREPEROWAĆ WŁASNE ZDROWIE – LIST LISA DO TOK.FM: 

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28641876,tomasz-lis-wstrzymuje-sie-od-aktywnosci-zawodowej-przyslal.html

— TO MUSIAŁO BYĆ BARDZO TOKSYCZNE DOŚWIADCZENIE: NA ŁAMACH TYRADY O SZACUNKU, TOLERANCJI, RÓWNOŚCI – A W REDAKCJI PROSTACKIE (PODOBNO) DOWCIPY KIEROWNIKA, PONIŻANIE (PODOBNO) LUDZI, BRAK (PODOBNO) PRZEJRZYSTYCH REGUŁ FUNKCJONOWANIA – Michał Karnowski.

— LIS PO PROSTU PRZEGRAŁ POLITYCZNE BITWY, KTÓRE TOCZYŁ PRZEZ OSTATNIE LATA. W WALCE Z OBOZEM PROPOLSKIM SIĘGNĄŁ PO BARDZO BRUTALNE METODY, PISMO NIE TYLE OSTRO OPOZYCYJNE, CO PEŁNE NIENAWIŚCI – DALEJ MICHAŁ KARNOWSKI: “Lis po prostu przegrał polityczne bitwy, które toczył przez ostatnie lata. W walce z obozem propolskim sięgnął po bardzo brutalne metody. W mojej opinii budował pismo nie tyle ostro opozycyjne, co pełne nienawiści, nie wahające się przedstawiać przeciwników w sposób pełen pogardy. A mimo wszystko, nie przełamał poparcia Polaków dla obozu premiera Jarosława Kaczyńskiego. Ta nieskuteczność nie pozostawała niezauważona, a on nie był w stanie – intelektualnie i życiowo – dokonać korekty. Wręcz maniakalnie trwał też przy miłości do Donalda Tuska, co raziło coraz bardziej”.

— NIEDAWNY KSIĄŻĘ MEDIÓW KOMERCYJNYCH STAŁ SIĘ, NIEMAL Z DNIA NA DZIEŃ, SYMBOLEM STAREGO, SAMCZEGO ŚWIATA – dalej Karnowski: “W efekcie niedawny książę mediów komercyjnych stał się, niemal z dnia na dzień, symbolem starego, samczego świata. Zjada go rewolucja, którą z całych sił promował. Wyrok zapada bez sądu, dochodzenia. Wypędza go radio, którego była szefowa sama złożyła kiedyś samokrytykę, uznając iż to, co robiła, jak brutalnie postępowała wobec ekipy, byłoby dziś uznane za mobbing”.
https://wpolityce.pl/polityka/604822-dlaczego-zapadl-srodowiskowy-wyrok-na-tomasza-lisa

— URODZINY: Michał Seweryński, Krzysztof Szubert, Szymon Ziółkowski, Stach Kornatowski.