— PONAD MILION ZŁ NA ZBIÓRCE ZAŁOŻONEJ PRZEZ SŁAWOMIRA SIERAKOWSKIEGO NA BAYRAKTARA DLA UKRAINY. POTRZEBA 22 MILIONÓW: https://zrzutka.pl/na-polskiego-bayraktara-dla-armii-ukrainy

— UKRAIŃSKI SZTAB O SYTUACJI W DONBASIE: BEZ RADYKALNEGO ZWIĘKSZENIA DOSTAW AMUNICJI NIE DAMY RADY. WTEDY ROSJANIE PRZERZUCĄ SIŁY ZNÓW POD KIJÓW – Piotr Andrusieczko z Kijowa w GW.
https://wyborcza.pl/7,75399,28635598,w-donbasie-trwa-wojna-na-wyczerpanie-kto-ja-dluzej-wytrzyma.html

— PREMIER PRZY MURZE NA GRANICY: NIE MOŻNA UFAĆ TYM, KTÓRZY CIĄGLE SIĘ MYLĄ – 300LIVE:  http://300polityka.pl/live/2022/06/30/

— TWIERDZENIE, ŻE PUTINA MOŻNA ZMUSIĆ DO UCZCIWYCH NEGOCJACJI I ŻE BĘDZIE W KOŃCU RESPEKTOWAŁ WARUNKI, JEST WRĘCZ ŚMIESZNE – JONATHAN LITTEL W GW: “Twierdzenie w duchu Kissingera, że możliwy jest powrót do statusu quo ante, jest złudne. Twierdzenie, że Putina można zmusić do uczciwych negocjacji i że będzie w końcu respektował warunki, jest wręcz śmieszne. Gdybyśmy nie byli tak bezradni, tak przestraszeni, gdybyśmy pomogli doposażyć siły zbrojne Ukrainy jeszcze w 2015 roku lub ulokowali na jej terytorium kontyngent NATO, choćby tylko w ramach działań szkoleniowych, Putin, który respektuje tylko jedno prawo – prawo silniejszego, nigdy nie posunąłby się do wojny. Jeśli uda mu się uzyskać z niej choćby najmniejszą korzyść, to świat będzie się musiał przygotować na kolejne”.

— CÓŻ TO ZA BEZSENSOWNA STRATA CZASU I CO ZA SZCZĘŚCIE DLA MOSKWY! – LITTEL O NIEMIECKIEJ POLITYCE: “Nie da się powstrzymać radości ze zmiany stanowiska Macrona i Scholza, którzy, co można było zaobserwować podczas wizyty w Kijowie, zrozumieli wreszcie, że Ukrainie nie można dłużej odmawiać przyznania statusu kandydata do UE. Jednocześnie ich złudne nadzieje dotyczące Putina z biegiem czasu zaczynają obumierać. Przez dziesiątki lat niektóre państwa Europy, przede wszystkim Niemcy, były uzależnione od Rosji w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Ignorowały przy tym ostrzeżenia klimatologów i odmawiały dokonania transformacji energetycznej. Cóż to za bezsensowna strata czasu i co za szczęście dla Moskwy!”

— PRZYWÓDCY EUROPY ZACHODNIEJ POZOSTAJĄ JEDNAK OGRANICZENI PRZEZ MITY, W KTÓRE STALE WIERZĄ, LENISTWO INTELEKTUALNE I SŁABOŚĆ MORALNĄ, CO WYNIKA ZE ZBYT DŁUGIEGO POKOJU – DALEJ LITTEL: “Przywódcy Europy Zachodniej pozostają jednak ograniczeni przez mity, w które stale wierzą, lenistwo intelektualne i słabość moralną, co wynika ze zbyt długiego pokoju. W pewnych sytuacjach kompromis jest konieczny, ale obecnie oznaczałby upadek ideałów europejskich i tylko podsyciłby ambicje Putina. Tylko bezwzględna klęska wojsk rosyjskich na Ukrainie może przywrócić namiastkę bezpieczeństwa na kontynencie. Wyłącznie wtedy możliwy będzie dialog z Rosją i jakiegokolwiek porozumienie. Bez niezaprzeczalnego i bezwarunkowego zwycięstwa Ukrainy wszelka dyplomacja będzie tylko albo pogawędką, albo kapitulacją”.

— Jonathan Littell – pisarz francuski amerykańskiego pochodzenia. Urodził się w rodzinie żydowskiej. Jego przodkowie, o nazwisku Lidsky, opuścili Polskę w końcu XIX wieku, po pogromach w wyniku zamachu na cara Aleksandra II. Jego ojcem jest pisarz Robert Littell, autor powieści szpiegowskich.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28637160,jonathan-littell-dla-polski-i-krajow-baltyckich-potrzeba-zniszczenia.html

— ROSJANIE PRÓBUJĄ OKRĄŻYĆ ŁYSYCZAŃSK – ALE UKRAIŃCY TWARDO SIĘ BRONIĄ – SYTUACJA NA FRONCIE W ANALIZIE WITOLDA GŁOWACKIEGO W OKO.PRESS: “Rosjanie w ciągu ostatniej doby nie zdołali przełamać ukraińskiej obrony na żadnym z odcinków frontu. W rejonie Wierchnokamianki i Wowczowariwki na południowy zachód od Łysyczańska nadal toczą się bardzo ciężkie i bardzo kosztowne dla obu stron walki”.
https://oko.press/rosjanie-probuja-okrazyc-lysyczansk-sytuacja-na-froncie/

— STAJEMY SIĘ KRAJEM FRONTOWYM – JEDYNKA RZ (JĘDRZEJ BIELECKI, MAREK KOZUBAL): “U republikanów silne są zaś nastroje izolacjonistyczne, co może prowadzić do dalszego ograniczenia pomocy. Wyrazem wstrzemięźliwości NATO jest też brak zasadniczego zwiększenia trwałej obecności wojskowej na flance wschodniej: polskie władze musiały się w Madrycie zadowolić rozbudową wysuniętego dowództwa V Korpusu armii USA, gdzie zamiast 200 będzie pracować 700 oficerów. Stanie się ono drugą, po Redzikowie, stałą bazą USA w naszym kraju. Rola kraju frontowego, który bierze na siebie ewentualne pierwsze uderzenie ze wschodu, jest trudna”.
https://www.rp.pl/polityka/art36607031-stajemy-sie-krajem-frontowym-nato

— STAŁE KWATERY WOJSK USA W POLSCE – TO BRZMI JAK POŻEGNANIE Z GORSZYM STATUSEM W NATO – JERZY HASZCZYŃSKI W RZ: “My musieliśmy walczyć najpierw o jakiekolwiek wojska, potem o stacjonujące rotacyjne, a w końcu o stale rotujące (wszystkie w niewystarczającej ilości). Bo inne nie przysługiwały krajom drugiej kategorii. Stałe – to brzmi jak pożegnanie z gorszym statusem w NATO. Pesymista, który jest też sceptykiem, mógłby jednak zapytać, czy Amerykanie już wcześniej nie mieli być u nas na stałe: w bazie w Redzikowie?”

— SĄ POZYTYWNE ZNAKI, NAWET BARDZO POZYTYWNA DECYZJA, SĄ WAŻNE SYMBOLE. ALE NADAL NIE MA PEWNOŚCI – DALEJ HASZCZYŃSKI: “Są pozytywne znaki, nawet bardzo pozytywna decyzja, są ważne symbole. Ale nadal nie ma pewności, czy przerażająca wizja, którą kilka dni przed szczytem przedstawiła premier Estonii Kaja Kallas, pozostanie tylko wizją”.

— SCEPTYK WYPATRUJE DOBRYCH NOWIN – PRZEKAZ TEKSTU HASZCZYŃSKIEGO. 
https://www.rp.pl/komentarze/art36606591-jerzy-haszczynski-sceptyk-wypatruje-dobrych-nowin

— USA BĘDĄ BRONIĆ EUROPY Z POLSKI – JEDYNKA GW.

— NATO MA SIĘ CORAZ LEPIEJ. GEOPOLITYCZNA KLĘSKA PUTINA – BARTOSZ WIELIŃSKI W GW: “Przez trzy dekady NATO usilnie traktowało Rosję jako partnera, z którym mimo coraz większych nieporozumień trzeba współpracować. Na szczycie w Madrycie nastąpiła całkowita zmiana retoryki. Odtąd Rosję uznaje się za przeciwnika. Starcie z Rosjanami przestało być political fiction. Szczyt w Madrycie potwierdził, że rozpowszechniane w ostatnich latach plotki o śmierci Sojuszu okazały się przedwczesne”.

— SYTUACJA STRATEGICZNA W PÓŁNOCNEJ EUROPIE ZMIENI SIĘ DIAMETRALNIE NA NIEKORZYŚĆ ROSJI – DALEJ WIELIŃSKI W GW: “Na wschodniej flance NATO przybędzie żołnierzy, a w Poznaniu powstanie pierwsza stała, a nie rotacyjna natowska jednostka, dowództwo amerykańskiego V Korpusu”.

— W POLSCE COFAMY SIĘ DO CZASÓW ZIMNEJ WOJNY, NASZ KRAJ BĘDZIE ODTĄD ODGRYWAĆ ROLĘ PAŃSTWA FRONTOWEGO, JAK NIEGDYŚ ZACHODNIE NIEMCY – DALEJ WIELIŃSKI W GW: “Odstraszanie Rosji, przygotowywanie do obrony i modernizowanie sił zbrojnych staną się priorytetami państwa na najbliższe lata. Spokojne czasy się skończyły. Od 24 lutego, odkąd Putin – atakując Ukrainę – podniósł rękę na porządek międzynarodowy, nie możemy być już niczego pewni”.
https://wyborcza.pl/7,75399,28636269,nato-ma-sie-coraz-lepiej.html

— PUTIN SIĘGA PO SPRAWDZONY PRZEZ STALINA SPOSÓB DZIAŁANIA. CHCE STERRORYZOWAĆ I POŁKNĄĆ UKRAINĘ – PAWEŁ SMOLEŃSKI W GW: “Putin sięga po sprawdzony przez Stalina sposób działania. Chce sterroryzować i połknąć Ukrainę, więc wywózki bardzo mu się przydają. Piszą o tym gazety od Rzymu po Nowy Jork: tysiące ludzi ze wschodu Ukrainy – poprzez obozy filtracyjne, czyli rosyjską odmianę nazistowskich koncentraków – trafiają na zesłanie od Uralu po Syberię. Pomysłodawcom zsyłek Ukraińców warto polecić „Archipelag Gułag” Aleksandra Sołżenicyna. Stoi tam jak wół, że Stalinowi udało się złamać łagrami i zesłaniami Rosjan, Bałtów, Polaków i Czeczenów, ale z Ukraińcami nie dał sobie rady. To oni wszczynali bunty i rebelie, więc jeśli komuś się zdaje, że dzięki wywózkom Ukraińców osiągnie normalizację i ciszę jak na cmentarzu, głęboko się myli”.
​​https://wyborcza.pl/alehistoria/7,162654,28619766,putin-z-blogoslawienstwem-moskiewskiej-cerkwi-udoskonalil.html

— WSZYSTKIE NIEMAL POMYSŁY NA REWOLUCJĘ ENERGETYCZNĄ PRZEBIEGAŁY W BŁĘDNYM KIERUNKU, SĄ SKRAJNIE NIESKUTECZNE I NABIJAŁY JEDYNIE KIESZEŃ PAŃSTWU PUTINA – TOMASZ SAKIEWICZ W NIEZALEŻNEJ: “Najgorszym jednak skutkiem tych działań jest wielka premia, jaką otrzymało państwo Putina za to, że uzupełnia lukę w dostawach węglowodorów. Nie można bowiem naraz zrealizować dwóch celów: radykalnego obniżenia emisji CO2 i uniezależnienia się od dostaw z Rosji. Zamiast więc walczyć ze śladem węglowym, należy toczyć bój z rosyjskim śladem węglowym. Zmniejszymy import z Rosji i dokładnie o ten volumen zredukujmy emisję CO2. Chodzi o to, żeby nie tylko rosyjskie paliwa były obejmowane sankcjami, lecz także wszystko, co jest wyprodukowane z paliw pochodzących z tego źródła na całym świecie, również poza granicami UE. Te produkty muszą zostać obłożone podatkiem w stylu węglowego śladu. To może być po prostu algorytm śladu węglowego i poziomu importu przez dany kraj węglowodorów z Rosji”.

— A EMISJA CO2 W SKALI CAŁEGO ŚWIATA NIEMAL NIE DRGNĘŁA – DALEJ SAKIEWICZ: “Rosja, z jednej strony uzależniając Europę od dostaw swoich węglowodorów, a z drugiej wspierając zieloną rewolucję, doprowadziła do tego, że jest największym beneficjentem działań polityki klimatycznej UE. A emisja CO2 w skali całego świata niemal nie drgnęła. Trzeba więc zmienić całkowicie kierunek tych działań i redukcję dwutlenku węgla zacząć od zastąpienia zieloną energią węglowodorów rosyjskich. Alternatywą może być wysoka emisja CO2 z płonących po kolejnej wojnie miast w UE”.
https://niezalezna.pl/448265-rosyjski-weglowy-slad

— GDYBYM BYŁ ZWOLENNIKIEM TEORII SPISKOWYCH, POWIEDZIAŁBYM TAK: RZĄD PODSYPUJE PIENIĘDZY ELEKTORATOWI I DOPROWADZA DO BANKRUCTWA KLASĘ ŚREDNIĄ, KTÓRA GŁOSUJĘ NA PARTIE OPOZYCYJNE – MAREK BELKA W ROZMOWIE Z JAKUBEM SZYMCZAKIEM W OKO.PRESS: “Gdybym był zwolennikiem teorii spiskowych, powiedziałbym tak: rząd podsypuje pieniędzy elektoratowi, a NBP udaje, że walczy z inflacją, a przy okazji doprowadza do bankructwa klasę średnią, która głosuję na partie opozycyjne. Taka teoria jest tu i ówdzie popularna, ale jest zbyt prosta. Myślę, że obecna polityka gospodarcza częściowo wynika z głębokiej niekompetencji obecnej ekipy rządzącej. Proszę spojrzeć na ludzi, którzy pracują dziś w ministerstwie finansów. To jest smarkateria. I nie chodzi o to, że to są młodzi ludzie, ale o zwyczajny brak wiedzy i doświadczenia”.

— NIE WIDZĘ U NIEJ [ RZECZKOWSKIEJ] ZACHWYTU NAD GURU LEWICOWEJ MYŚLI GOSPODARCZEJ, TAKIMI JAK MARIANA MAZZUCATO CZY THOMAS PIKETTY. A WŚRÓD NIEKTÓRYCH OSÓB W MINISTERSTWIE W OSTATNICH LATACH BYŁO TEJ FASCYNACJI ZA DUŻO. MINISTER FINANSÓW POWINIEN BYĆ OD TEGO JAK NAJDALEJ, NAWET LEWICOWY – DALEJ BELKA U SZYMCZAKA W OKU: “Słyszałem jej wypowiedzi — że czternasta emerytura nie będzie na stałe, że nie będzie waloryzacji 500 plus — które wskazują na to, że jest to osoba, która wie, co robi. Pytanie, czy ma coś do powiedzenia w podejmowaniu decyzji w rządzie. Ale nie widzę u niej zachwytu nad guru lewicowej myśli gospodarczej, takimi jak Mariana Mazzucato czy Thomas Piketty. A wśród niektórych osób w ministerstwie w ostatnich latach było tej fascynacji za dużo. Minister Finansów powinien być od tego jak najdalej, nawet lewicowy. Spójrzmy na Niemcy. Minister finansów Steinbrück pochodził z lewicowej SPD, a w działaniach po kryzysie finansowym po 2008 roku działał prawie jak Balcerowicz. Rola ministra finansów jest taka, by trzymał kasę i walczył o nią z resztą kolegów w rządzie. Dlatego mam nadzieję, że pani Rzeczkowska będzie silniejsza niż jej poprzednik”.

— OBAWIAM SIĘ, ŻE OBECNA POLITYKA PODATKOWA DOPROWADZI DO TEGO, ŻE BĘDZIE TRZEBA PODNIEŚĆ VAT DO MAKSYMALNYCH WARTOŚCI – 25 PROC – DALEJ BELKA W OKU: “W okresie, gdy gospodarka rośnie powyżej tempa wzrostu potencjalnego, a z tym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, to podatki się podnosi, a nie obniża. Obawiam się, że obecna polityka podatkowa doprowadzi do tego, że będzie trzeba podnieść VAT do maksymalnych wartości – 25 proc. (…) Jeżeli rząd rzeczywiście obniża podatki i utrzymuje je na niskim poziomie tylko po to, by trwać przy władzy, to mamy do czynienia nie tylko z bankructwem strategii gospodarczej, ale też z bankructwem moralnym. I to nie jest dobra wiadomość ani dla obywateli, ani dla gospodarki”.
https://oko.press/marek-belka-wywiad/

— WIĘCEJ POLITYKI NIŻ HISTORII. PODRĘCZNIK DO „HIT” TO ZMARNOWANA SZANSA – MARCIN MAKOWSKI W INTERII: “Niestety w praktyce podręcznik do „HiT-u” jest antytezą tego, czym być powinien. Zamiast informować – moralizuje. Upraszcza skomplikowane zagadnienia, w sposób niezakamuflowany promuje światopogląd autora, przedstawiony jako jedynie racjonalny. Używa języka publicystyki, przenosi kalki z dyskursu partyjnego, przedkłada teraźniejszość nad historię w sposób do tej pory niespotykany w literaturze przedmiotu.

— GDY OSKARŻA SIĘ INNYCH O „INDOKTRYNACJĘ DZIECI I MŁODZIEŻY”, SZCZYTEM HIPOKRYZJI JEST TWORZENIE PRZEDMIOTU, KTÓRY SAM STOSUJE METODY, Z KTÓRYMI CHCE WALCZYĆ – DALEJ MAKOWSKI: “Problem polega na tym, że używając podobnego języka i bliźniaczej argumentacji, profesor wraz ze wsparciem polityków PiS wchodzi w przestrzeń edukacji powszechnej, która musi zachowywać standardy obiektywizmu. Gdy oskarża się innych o „indoktrynację dzieci i młodzieży”, szczytem hipokryzji jest tworzenie przedmiotu, który sam stosuje metody, z którymi chce walczyć. Przykłady? W podręczniku liczącym ponad 500 stron jest ich po prostu bez liku”.
https://wydarzenia.interia.pl/autor/marcin-makowski/news-wiecej-polityki-niz-historii-podrecznik-do-hit-to-zmarnowana,nId,6124671

— ROSZKOWSKI TO NIEKWESTIONOWANY AUTORYTET. I DLATEGO TEN PODRĘCZNIK BUDZI TAK WIELKIE EMOCJE U TWÓRCÓW ANTYPOLSKIEJ PEDAGOGIKI WSTYDU, CZYLI W ŚRODOWISKACH LEWACKICH, LEWICOWYCH I LIBERALNYCH – PRZEMYSŁAW CZARNEK W ROZMOWIE Z SEBASTIANEM BIAŁACHEM W ONECIE: “Czytałem recenzje znakomitych historyków, jak prof. Polak. Słyszałem recenzje moich współpracowników, nauczycieli historii. Czytałem rozmaite fragmenty, które są nagłaśniane, m.in. dotyczący rewolucji społecznej w 1968 r. oraz ten zakwestionowany przed komisję ds. pedofili. Z tego co wiem ten cytat został tak okrojony, by nie budził takich emocji. A co do zawartości merytorycznej to rzeczywiście uważam, że ten podręcznik jest świetny. Gwarantuje jego jakość sama osoba autora – prof. Wojciech Roszkowski to niekwestionowany autorytet. I dlatego ten podręcznik budzi tak wielkie emocje u twórców antypolskiej pedagogiki wstydu, czyli w środowiskach lewackich, lewicowych i liberalnych”.

— TA TZW. KRYTYKA HIT I W SZCZEGÓLNOŚCI AUTORA PODRĘCZNIKA, DOKONYWANA PRZEZ MEDIA LEWICOWO-LIBERALNE TO OBRZYDLISTWO W NAJCZYSTSZEJ POSTACI – DALEJ CZARNEK W ONECIE: “Ta tzw. krytyka HiT i w szczególności autora podręcznika, dokonywana przez media lewicowo-liberalne to obrzydlistwo w najczystszej postaci. Atakuje się człowieka, który jest historykiem z ogromną wiedzą, jest niezwykle zasłużony i napisał wiele fantastycznych podręczników. To oczywiste, że możemy się nie zgadzać, ale nie można uprawiać tego typu bandyterki, charakterystycznej dla totalitaryzmów, a nie demokracji. Szczytem są wpisy w mediach społecznościowych, które zastraszają nauczycieli historii, którzy cenią sobie ten podręcznik. Myśli pan, że czyimi tzw. komentarzami i „recenzjami” kierują się ich autorzy? To tolerancja? Dyskusja? Dla mnie czysta bandyterka”.

— SUGEROWAŁBYM ZROBIENIE KOPII MUZEÓW AUSCHWITZ-BIRKENAU I KONZENTRATIONSLAGER LUBLIN POD BERLINEM, BO TO NIEMIECKIE OBOZY KONCENTRACYJNE – DALEJ CZARNEK W ONECIE U BIAŁACHA: “To my prowadzimy te muzea i to nasi przewodnicy, za nasze pieniądze są w nich zatrudnieni. Nasi przewodnicy są dokładnie zaznajomieni z historią tego miejsca i świetnie przekażą każdy fakt. Skoro za nasze państwowe pieniądze prowadzimy muzea, które pokazują bestialstwo niemieckich obozów koncentracyjnych, tak łatwo przeinaczanych na Zachodzie i w Izraelu, to my odpowiadamy za treść, która jest tam przekazywana. Sugerowałbym także zrobienie kopii muzeów Auschwitz-Birkenau i Konzentrationslager Lublin pod Berlinem, bo to niemieckie obozy koncentracyjne. A w muzeach w Polsce jestem absolutnym zwolennikiem, by to nasi przewodnicy oprowadzali te wycieczki”.

— W UNII EUROPEJSKIEJ ODGRYWALI WAŻNĄ ROLĘ I NADAL ZASIADAJĄ NA PROMINENTNYCH STANOWISKACH LUDZIE, KTÓRZY JAWNIE CHWALILI SIĘ SWOIMI PEDOFILSKIMI ZBRODNIAMI  – DALEJ CZARNEK W ONECIE: “Pozostaje natomiast istota sprawy – w Unii Europejskiej odgrywali ważną rolę i nadal zasiadają na prominentnych stanowiskach ludzie, którzy jawnie chwalili się swoimi pedofilskimi zbrodniami i nigdy nie spotkała ich za to jakakolwiek kara. To trzeba wiedzieć. Na tym polega owa europejska, unijna „praworządność”. Są „równi i równiejsi”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/przemyslaw-czarnek-w-ostrych-slowach-broni-nowego-podrecznika/lg9ec3z,79cfc278

— ZIMĄ ALBO NA POCZĄTKU PRZYSZŁEGO ROKU DROŻYZNA JUŻ SOLIDNIE WKURZY LUDZI, A BĘDĄCE JUŻ NA HORYZONCIE WYBORY SPRAWIĄ, ŻE LUDZIE BĘDĄ JEDNOZNACZNIE WINIĆ WŁADZĘ ZA GALOPUJĄCE CENY – POLITYCZKA PO NA OFFIE U JACKA GĄDKA O RACHUBACH PLATFORMY: “Początek wakacji to nie jest moment na jakiś przełom i odpalanie wielkich projektów politycznych i programowych. W PO słychać, że obecnie zwyczajnie nie ma wielkich emocji społecznych, które by mogły choćby zmienić poparcie sondażowe dla obozu rządzącego, które dziś utrzymuje się – wśród zdecydowanych wyborców – na poziomie ok. 38 proc. – Teraz nie ma emocji, bo nie ma blisko wyborów – przyznaje polityczka PO. Ale, wedle jej kalkulacji, zimą albo na początku przyszłego roku drożyzna już solidnie wkurzy ludzi, a będące już na horyzoncie wybory sprawią, że ludzie będą jednoznacznie winić władzę za galopujące ceny”.

— PIS SIĘ ODRODZIŁO. PODOBNIE TEŻ PRZEKREŚLANIE DZISIAJ PLATFORMY JEST PRZEDWCZESNE – DALEJ JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Bezruch i wciąż stosunkowo wysokie, acz nie sięgające nawet 40 proc. wśród wyborców zdecydowanych, poparcie dla PiS, mówi dziś tyle, że wszystko się może jeszcze zdarzyć, a wróżenie teraz wyników wyborów na jesieni 2023 r. to hazard. PO z pewnością nie jest skazana na kolejną porażkę. Co warto pamiętać: wielu składało PiS do grobu, gdy partia ta po sromotnych porażkach w 2007 i 2011 r. sprawiała wrażenie paździerzowej, a Jarosława Kaczyński uważano za przegranego po serii klęsk w każdych możliwych wyborach. Ale PiS się odrodziło. Podobnie też przekreślanie dzisiaj Platformy jest przedwczesne”.

— JEDNA LISTA POWSTAĆ BY MOGŁA, ALE GDYBY PIS ZDOŁAŁO ZMIENIĆ ORDYNACJĘ WYBORCZĄ W TAKI SPOSÓB, ŻE ZJEDNOCZENIE OPOZYCJI BYŁOBY EGZYSTENCJALNĄ KONIECZNOŚCIĄ DLA MNIEJSZYCH FORMACJI JAK PSL – DALEJ GĄDEK: “Jedna lista powstać by mogła, ale gdyby PiS zdołało zmienić ordynację wyborczą w taki sposób, że zjednoczenie opozycji byłoby egzystencjalną koniecznością dla mniejszych formacji jak PSL, Polska 2050, Nowa Lewica. A to stałoby się, gdyby PiS zdołało – a takie było zamierzenie Nowogrodzkiej – dotychczasowych 41 okręgów w wyborach do Sejmu podzielić na aż 100, co w praktyce eliminowałoby mniejsze formacje z Sejmu. Wówczas opozycja zostałaby wręcz przymuszona przez PiS do tworzenia jednej listy. Ale zmiana ordynacji przy wyborze posłów jest już de facto skreślona na Nowogrodzkiej. Powód: opór Solidarnej Polski i sceptycyzm Pałacu Prezydenckiego. PiS więc tę zmianę ordynacji porzuca. Reguły wyboru posłów w 2023 r. najpewniej będą takie jak dotychczas, a liderami dwóch największych formacji będą – tak jak do 2014 r. – Donald Tusk i Jarosław Kaczyński”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28635696,wybory-wygrywa-sie-w-radomiu-a-nie-na-zbawixie-tusk-szykuje.html

— JANINA PARADOWSKA. NIEZWYKŁA KRONIKARKA ĆWIERĆWIECZA – POLITYKA PRZYPOMINA TEKST MARIUSZ JANICKIEGO I WIESŁAWA WŁADYKI W 6. ROCZNICĘ ŚMIERCI LEGENDARNEJ DZIENNIKARKI: “Świat polityczny według Janki miał swój porządek, zasady, hierarchię wartości, przynajmniej miał mieć, o to się upominała i do tego dążyła. Jednak jej konkretna wiedza o tym, jak się politykę robi, nie czyniła z niej na szczęście irytującej idealistki. Rozumiała politykę jako sztukę osiągania celów, walkę, której służy specjalna moralność i do której uprawiania na najwyższym poziomie trzeba się po prostu urodzić. Fascynowali ją tacy właśnie politycy, z historii, którą się pasjonowała, ale też ci współcześni, a wielu z nich, właściwie wszystkich, osobiście znała. Jej dziennikarskie przesłanie można ująć następująco: miej poglądy, hierarchię wartości, ale jednocześnie zachowaj dystans, poznawczy chłód, nie ulegaj owczemu pędowi, nie idź na łatwiznę”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1667304,1,janina-paradowska-niezwykla-kronikarka-cwiercwiecza.read

— URODZINY: Paweł Szrot, Czesław Śleziak, Mirosława Kątna, Agnieszka Jucewicz, Adam Andruszkiewicz.