— ROSJA MUSI BYĆ PEWNA, ŻE ZACHÓD SIĘ ZMIENIŁ: NIE BĘDZIE SNUŁ ROZWAŻAŃ, DZIELIŁ WŁOSA NA CZWORO PO TO, BY NIE UMIERAĆ ZA NARWĘ – JERZY HASZCZYŃSKI W RZ: “Moskwa musi być pewna, że atak na choćby metr kwadratowy terytorium państwa członkowskiego zostanie potraktowany jak wypowiedzenie wojny całemu sojuszowi. Musi być pewna, że Zachód się zmienił: nie będzie snuł rozważań, dzielił włosa na czworo po to, by nie umierać za Narwę. Rosyjskie groźby pojawiają się dokładnie w czasie, gdy Zachód może podjąć decyzje pokazujące jego wielką determinację: szczyty UE, G 7 i na koniec, w przyszłym tygodniu, ten najważniejszy – NATO. Na pocieszenie: już dziesięć lat temu brytyjski wywiad uważał, że sojusz będzie bronił bałtyckich sojuszników. Teraz Rosja, dokonując wyboru – „atakować czy nie”, tym bardziej musi to brać pod uwagę. I weźmie”.
https://www.rp.pl/komentarze/art36556291-jerzy-haszczynski-wojna-baltycka-wydanie-drugie-poprawione

— PREMIER ESTONII MÓWI, ŻE KRAJ ZOSTANIE „WYCZYSZCZONY Z MAPY” W RAMACH ISTNIEJĄCYCH PLANÓW NATO – KALLAS W ROZMOWIE Z HENRYM FOYEM W FT: “ Kallas mówi, że strategia sojuszu doprowadziłaby do opanowania państw bałtyckich w przypadku rosyjskiej inwazji, zanim zostaną odzyskane. Kallas prosi o przydzielenie dywizji wojsk liczącej od 20 do 25 tysięcy żołnierzy NATO do Estonii, Łotwy i Litwy”.
https://www.ft.com/content/a430b191-39c8-4b03-b3fd-8e7e948a5284

— ZEŁENSKI Z “MARATONEM ROZMÓW” O STATUSIE PAŃSTWA KANDYDUJĄCEGO DO UE PRZED EUROPEJSKIM SZCZYTEM W BRUKSELI, UKRAINA KONTROLUJE 45% DONBASU, UKRAIŃSKIE DRONY ZAATAKOWAŁY ROSYJSKĄ RAFINERIĘ W OBWODZIE ROSTOWSKIM [PODSUMOWANIE]
http://300polityka.pl/live/2022/06/23/zelenski-z-maratonem-rozmow-o-statusie-panstwa-kandydujacego-do-ue-przed-europejskim-szczytem-w-brukseli-ukraina-kontroluje-45-donbasu-ukrainskie-drony-zaatakowaly-rosyjska-rafiner/

— KRYTYCZNIE ZŁA SYTUACJA POD ŁYSYCZAŃSKIEM. ROSJANIE ZNÓW POSZLI KROK DALEJ – SYTUACJA NA FRONCIE WG WITOLDA GŁOWACKIEGO W OKO.PRESS: “Sytuacja na południe od Łysyczańska uległa dalszemu pogorszeniu. Rosjanie doprowadzili do niemal pełnego okrążenia miejscowości Hirśkie i Zołote. Przynajmniej część obrońców zdążyła je jednak na czas opuścić i wycofać się w kierunku Łysyczańska. Walki toczą się obecnie w miejscowościach bezpośrednio graniczących z tym miastem – kluczowym dla ukraińskiej obrony ostatniego fragmentu obwodu ługańskiego”.
https://oko.press/krytycznie-zla-sytuacja-pod-lysyczanskiem-rosjanie-znow-poszli-krok-dalej-sytuacja-na-froncie/

— JESTEŚMY JAKO GOOGLE PODEKSCYTOWANI TYM REGIONEM. UWAŻAMY, ŻE W REGIONIE TRÓJMORZA DRZEMIE OGROMNY POTENCJAŁ GOSPODARCZY, SZCZEGÓLNIE ZWIĄZANY Z CYFRYZACJĄ – MÓWI W WYWIADZIE Z 300GOSPODARKĄ KARAN BHATIA, WICEPREZES GOOGLE.

​– JESTEŚMY GOTOWI SZUKAĆ KOLEJNYCH SPOSÓB WSPARCIA TEJ INICJATYWY. TAK, BY POMÓC W WIĘKSZEJ INTEGRACJI REGIONU TRÓJMORZA I NA WPISANIU GO W SZERSZĄ DYNAMIKĘ TRANSATLANTYCKĄ I GEOPOLITYCZNĄ – KARAN BHATIA W 300GOSPODARCE: “Ale być może najważniejsze jest to, że jest to inicjatywa, której istotą jest próba integracji i łączności w tym regionie oraz próba stworzenia platformy, która mówiłaby jednym głosem w imieniu całego regionu. Właśnie to może być najcenniejsza rzecz, jaka z tego wyniknie – jeśli oczywiście projekt Trójmorza się powiedzie – na ocenę tego jeszcze przyjdzie czas. Jednak już teraz istnieje w tym regionie pewien wspólny zestaw wartości, dobrze współgrający z wartościami transatlantyckimi, może nawet bardziej niż w innych częściach Europy. Dlatego to dla nas ważne i ekscytujące, i jesteśmy gotowi szukać kolejnych sposób wsparcia tej inicjatywy. Tak, by pomóc w większej integracji regionu Trójmorza i na wpisaniu go w szerszą dynamikę transatlantycką i geopolityczną”.

— PAMIĘTAJMY, ŻE INICJATYWA TRÓJMORZA MA ZA KLUCZOWEGO PARTNERA STANY ZJEDNOCZONE I OD POCZĄTKU BARDZO STAWIA NA ASPEKT BIZNESOWY – DALEJ BHATIA W 300GOSPODARCE: “Pamiętajmy też, że Inicjatywa Trójmorza ma za kluczowego partnera Stany Zjednoczone i od początku bardzo stawia na aspekt biznesowy, co odróżnia ją od Grupy Wyszehradzkiej. Mam oczywiście nadzieję, że Grupa Wyszehradzka dalej będzie działać i realizować swoje cele, nie są to przecież konkurencyjne grupy”.

— NA PEWNO NALEŻY PATRZEĆ NA POLSKĘ JAKO LIDERA W TEJ INICJATYWIE – TWIERDZI BHATIA W ROZMOWIE Z 300GOSPODARKĄ: “Tak, myślę, że to nieuniknione, gdy Polska znajduje się w tego rodzaju grupie ze względu na swoją wielkość, skalę, tradycję przywództwa. Na pewno należy patrzeć na Polskę jako lidera w tej inicjatywie. Ale, jak już mówiłem, jest to wszystko wciąż w fazie formowania się. Wciąż dyskutuje się o podstawowych zagadnieniach. Na przykład, czy powinno się utworzyć jakiś sekretariat lub inaczej zinstytucjonalizować tę inicjatywę, ponieważ w tej chwili ma ona charakter rotacyjny. My np. uważamy, że warto w jakiś sposób zinstytucjonalizować Trójmorze. Jest więc jeszcze wiele do zrobienia, choć i tak już widać konkretne, interesujące działania. Na szczycie w Rydze było dla mnie niezwykle ciekawe, że mogłem usłyszeć, o czym ludzie rozmawiają w regionie, a w szczególności o inwazji Rosji na Ukrainę, która bardzo wpłynęła na moją optykę i, szczerze mówiąc, perspektywę całej firmy”.

— PODWAJAMY NASZĄ OBECNOŚĆ W POLSCE, KTÓRA JEST POD SZCZEGÓLNĄ PRESJĄ W ZWIĄZKU Z AGRESJĄ ROSJI NA UKRAINĘ – DALEJ WICEPREZES GOOGLE W 300GOSPODARCE: “Tak, kontynuowaliśmy i kontynuujemy nasze inwestycje w Polsce, ponieważ uważamy, że jest to po prostu właściwa biznesowa decyzja. W tej chwili w Polsce zatrudniamy ponad tysiąc pracowników, ale ta inwestycja w biura pozwoli nam zapewnić przestrzeń do zwiększenia zatrudnienia do 2500 osób. W szerszym ujęciu zdawaliśmy sobie też sprawę, że szczególnie w tamtym okresie istniało i nadal istnieje wiele obaw i lęków w globalnej społeczności biznesowej przed inwestowaniem w Europie Środkowej i Wschodniej, ponieważ poziom niepewności geopolitycznej jest wyższy niż wcześniej. I dlatego ważne dla nas było nie tylko to, by kontynuować te inwestycje w Polsce, ale też by otwarcie i szeroko o nich informować aby to pokazało, że podwajamy nasze wysiłki i obecność w kraju, który jest pod szczególną presją w związku z agresją Rosji na Ukrainę”.
https://300gospodarka.pl/wywiady/o-trojmorzu-wojnie-w-ukrainie-i-inwestycjach-w-polsce-wywiad-z-wiceprezesem-google

— PARTIA ZIOBRY Z POPARCIEM 1,59 – SONDAŻ POLLSTER ZAPOWIADANY NA JEDYNCE SE: “Najnowszy sondaż partyjny nie pozostawia złudzeń. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się już teraz, a Prawo i Sprawiedliwość oraz partie koalicyjne ze Zjednoczonej Prawicy, czyli Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Partia Republikańska Adama Bielana, startowały same, to nie miałby szans na wejście do Sejmu. Poszczególne wyniki rozkładają się następująco: Prawo i Sprawiedliwość 34,19%, Platforma Obywatelska 22,53%, Polska 2050 Szymona Hołowni 14,06%, Lewica – Wiosna, SLD, Razem 9,77%, Polskie Stronnictwo Ludowe 6,58% , Konfederacja Wolność i Niepodległość 6,06%, Solidarna Polska 1,59%, Kukiz`15 1,47%, „Mam dość” Marianny Schreiber 1,43%, Porozumienie Jarosława Gowina 0,99% , Nowoczesna 0,69%, Partia Republikańska 0,37%  zaś odpowiedź: Inne partia 0,27%.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/najnowszy-sondaz-partia-ziobry-z-poparciem-1-59-proc-bielana-0-37-proc-a-co-z-pis-kaczynskiego-aa-sSxb-vK4u-fFti.html

— MARZEC LUB KWIECIEŃ 2024 R. – TO NA DZIŚ NAJBARDZIEJ PRAWDOPODOBNE MIESIĄCE NA ZROBIENIE WYBORÓW LOKALNYCH, GDYBY DOSZŁO DO ICH PRZESUNIĘCIA – DGP. 
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8473085,polityka-termin-wyborow-wiosna-2024-przesuniete-wybory.html

— ZIOBRO OKOPUJE SIĘ W PROKURATURZE. NA WYPADEK, GDYBY WYLECIAŁ Z RZĄDU – EWA IVANOVA W GW: “Istotne uprawnienia należące dziś do Zbigniewa Ziobry mają być przekazane prokuratorowi krajowemu jako jego wyłączne kompetencje. Funkcję prokuratora krajowego pełni od niedawna łodzianin Dariusz Barski, zaufany człowiek Ziobry”.
https://wyborcza.pl/7,75398,28611767,zbigniew-ziobro-okopuje-sie-w-prokuraturze-na-wypadek-gdyby.html

— KAMIL DZIUBKA W ONECIE POWOŁUJE SIĘ NA ANALIZĘ, Z KTÓREJ WYNIKA, ŻE START KUKIZA Z LIST PIS MOŻE POZBAWIĆ MANDATOW BORTNICZUKA I OCIEPĘ NA OPOLSZCZYŹNIE:
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/przez-kukiza-dwoch-ministrow-moze-wypasc-z-sejmu-niektorym-zrobilo-sie-cieplo/j7dzj9h,79cfc278

— ZACHÓD, ZWŁASZCZA NIEMCY, DEFINIUJĄ INTERESY EUROPEJSKIE. NARZUCAJĄ JE UNIJNYM INSTYTUCJOM, KTÓRE Z KOLEI ZAWIJAJĄ UROBEK W UNIJNĄ FLAGĘ – JACEK KARNOWSKI: “W istocie to problem szerszy: to Zachód, zwłaszcza Niemcy, definiują interesy europejskie. Narzucają je unijnym instytucjom, które z kolei zawijają urobek w unijną flagę, i wciskają wszystkim innym członkom „wspólnoty” jako rzekome wspólne, obiektywne, uczciwe stanowisko „europejskie”. I egzekwują, zazwyczaj bardzo brutalnie i bezwzględnie, zrzucając na narody biedne, doświadczone komunizmem. Numer to czytelny, ale wciąż, niestety, wielu się na to nabiera. Dlatego dobrze, że są chwile, gdy maski opadają tak jednoznacznie.

— WARTO MIEĆ MILIONY TON WĘGLA GOTOWE DO WYKORZYSTANIA W TRUDNYM CZASIE – DALEJ KARNOWSKI: “Ale cała sprawa ma jeszcze jeden ważny wątek: otóż węgiel był i pozostanie (przynajmniej potencjalnym) cennym źródłem energii. Dlatego z jednej strony trzeba maksymalnie chronić – a nawet rozwijać – nasz potencjał w przemyśle wydobywczym, a z drugiej strony – warto gromadzić wydobyty już węgiel. Warto mieć miliony ton węgla gotowe do wykorzystania w trudnym czasie. Rosyjska agresja na Ukrainę i jej konsekwencję potwierdzają bowiem starą prawdą: to, co państwo ma w swoim ręku, to ma naprawdę. Reszta łatwo może okazać się złudzeniem”.
https://wpolityce.pl/polityka/603627-zapamietajmy-dobrze-miec-wegiel-zwlaszcza-juz-wydobyty

— WIĘKSZOŚĆ UWAŻA, ŻE 500+ POPRAWIŁO JAKOŚĆ ŻYCIA – DONDAŻ SOCIAL CHANGES DLA WPOLITYCE: “Tymczasem jak wynika z najnowszego badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, Polacy są innego zdania. W odpowiedzi na pytanie: Czy według Pani/Pana program 500 plus poprawił jakość życia polskich rodzin?-  aż 52 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie tak” lub „raczej tak”. W opinii 33 proc. respondentów, 500 plus nie poprawiło jakości życia polskich rodzin. 15 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Z programu wsparcia polskich rodzin szczególnie zadowoleni są wyborcy Zjednoczonej Prawicy; aż 88 proc. ma dobrą opinię o 500 plus. Co jednak ciekawe, 500 plus dobrze ocenia ok. 40 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz Polski 2050”.
https://wpolityce.pl/polityka/603822-nasz-sondaz-polacy-bardzo-jednoznacznie-w-sprawie-500-plus

— DOTYCHCZASOWA „LINIA” PREZENTOWANA PRZEZ WIELE ZACHODNIOEUROPEJSKICH PARTII PRZYNALEŻNYCH DO EPP ZNALAZŁA SIĘ W PEWNEGO RODZAJU KRYZYSIE. A W OSTATNICH LATACH W EPP TUSK PEŁNIŁ EKSPONOWANĄ ROLĘ – DR RAFAŁ CHWEDORUK W NIEZALEŻNEJ: “Do tego dochodzi czynnik zmian w polskiej polityce. Zmian w dużym stopniu związanych z wyzwaniami międzynarodowymi. I z tym, że dotychczasowa „linia” prezentowana przez wiele zachodnioeuropejskich partii przynależnych do Europejskiej Partii Ludowej (European People’s Party – EPP) znalazła się w pewnego rodzaju kryzysie. A w ostatnich latach w EPP Donald Tusk pełnił eksponowaną rolę. To ustanowiło dodatkową płaszczyznę konfliktu”.

— JEDNAK NIE WIDAĆ TEŻ PROSTYCH PRZESŁANEK DO TEGO, ŻEBY PLATFORMA PRZEKROCZYŁA W SONDAŻACH SYMBOLICZNY PRÓG 30 PROCENT, CO BARDZO WZMOCNIŁOBY POZYCJĘ DONALDA TUSKA – DALEJ CHWEDORUK: “Zarazem jednak nie widać też prostych przesłanek do tego, żeby Platforma przekroczyła w sondażach symboliczny próg 30 procent, co bardzo wzmocniłoby pozycję Donalda Tuska. Myślę, że tak naprawdę o wszystkim rozstrzygnie jesień tego roku, kiedy to w polityce polskiej, ale też europejskiej i światowej, dojdzie do różnych „tektonicznych wstrząsów”. Na przykład do eskalacji kryzysu gospodarczego. I wówczas okaże się, czy wszystko pozostanie na dotychczasowych pozycjach, a więc czy w ostatecznej instancji to Donald Tusk będzie wciąż decydował, czy też obecny lider Platformy będzie musiał nieco posunąć się na „ławie”, na której zasiadają decydenci, i godzić się z tym, że „wspólną twarzą opozycji” może zostać obecny prezydent Warszawy. A wtedy Donald Tusk stałby się tylko jednym z liderów opozycji, a nie najważniejszą jej postacią”.
https://niezalezna.pl/447318-chwedoruk-dla-niezalezna-pl-wiekszosc-w-po-czeka-kto-wygra-w-wojnie-tusk-trzaskowski

— ANALITYCY PEKAO: ZARAZ PO TYM JAK W GAZETACH OGŁOSZONO KONIEC ŚWIATA RENTOWNOŚCI POLSKICH OBLIGACJI 10-LETNICH, TE ODROBIŁY PRAWIE 100 PUNKTÓW BAZOWYCH
http://300polityka.pl/live/2022/06/22/analitycy-pekao-zaraz-po-tym-jak-w-gazetach-ogloszono-koniec-swiata-rentownosci-polskich-obligacji-10-letnich-te-odrobily-prawie-100-punkow-bazowych/

— URODZINY: Sławomir Rybicki, Paulina Chorążewska-Matwiejczuk.