— ROSJANIE PRÓBUJĄ WZNOWIĆ NATARCIE NA SŁOWIAŃSK SPOD IZIUMU – DROGĘ NADAL ZAMYKAJĄ IM JEDNAK ZNAKOMICIE ULOKOWANE I BARDZO SILNIE OBSADZONE UKRAIŃSKIE POZYCJE OBRONNE NA KRAWĘDZI PARKU NARODOWEGO „ŚWIĘTE GÓRY” – WITOLD GŁOWACKI W OKO.PRESS:
https://oko.press/swiete-gory-pomagaja-bronic-slowianska-zwykle-wzgorza-obwodu-luganskiego-sytuacja-na-froncie/

— W KLUCZOWYM MOMENCIE ROSYJSKIEJ OFENSYWY W DONBASIE NIEMCY I FRANCJA ODMAWIAJĄ PRZEKAZANIA UKRAINIE CIĘŻKIEJ BRONI OFENSYWNEJ – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ: “Zdaniem niemieckiej agencji DPA w ramach NATO zapadła nieformalna decyzja o tym, aby Kijów nie otrzymał czołgów czy ciężkich ofensywnych wozów bojowych produkcji zachodniej, jak niemieckie Leopardy czy francuskie Leclerc. Chodzi o to, aby Kreml nie miał wrażenia, że sojusz wchodzi bezpośrednio w starcie z Rosją”.
https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art36378771-zachod-podzielony-w-sprawie-strategii-wobec-rosji-widac-dwa-obozy

— BIELAN NIE WYKLUCZA ZMIANY ORDYNACJI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/05/27/

— SEJM GŁOSAMI ZJEDNOCZONEJ W IMIĘ UNIJNYCH PIENIĘDZY PRAWICY PRZYJĄŁ PREZYDENCKI PROJEKT O TZW. LIKWIDACJI IZBY DYSCYPLINARNEJ. PIS ZAGŁOSOWAŁ PRZECIW ODWOŁANIU ZBIGNIEWA ZIOBRY, ZIOBRYŚCI ZAGŁOSOWALI ZA PROJEKTEM ANDRZEJA DUDY. RĘKA RĘKĘ UMYŁA, USTAWA POSZŁA DO SENATU – EWA SIEDLECKA W POLITYCE:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2167315,1,pretekst-uchwalony-reka-reke-umyla-sn-bez-izby-dyscyplinarnej.read

— ZIOBRO NIE JEST JUŻ SOLIDNYM FILAREM, NA KTÓRYM OPIERA SIĘ OBÓZ WŁADZY, ALE NAJSŁABSZYM JEGO OGNIWEM – TOMASZ PIETRYGA W RZ: “Ziobro zrobił w ostatnim czasie wiele, aby przez wewnętrzne rozgrywki poróżnić prawicę. Nie jest już solidnym filarem, na którym opiera się obóz władzy, ale najsłabszym jego ogniwem. Dlatego część polityków PiS, głosując przeciw odwołaniu go z rządu, robi to pewnie z zaciśniętymi zębami”.
https://www.rp.pl/opinie-prawne/art36375691-tomasz-pietryga-zbigniew-ziobro-partner-nieprzewidywalny

— POLACY NIE WIERZA W SZYBKI SPADEK INFLACJI – IPSOS DLA OKO.PRESS: “Najbardziej optymistyczną odpowiedź — inflacja spadnie poniżej 10 proc. w pół roku lub szybciej — wybrało zaledwie 4 proc. badanych. Ostrożniejszy wariant – inflacja spadnie poniżej 10 proc. od pół roku do roku — wybrało 18 proc. badanych. Królują pesymiści: aż dwie trzecie uważa, że inflacja utrzyma się powyżej 10 proc. przez więcej niż rok”.
https://oko.press/rzad-uspokaja-ze-inflacja-zaraz-spadnie-az-2-3-z-nas-jest-innego-zdania-sondaz-oko-press/

— W SONDAŻU SOCIAL CHANGES DLA WPOLITYCE.PL ZJEDNOCZONA OPOZYCJA WYGRYWA Z PIS 47 DO 36: 
https://wpolityce.pl/polityka/600143-sondaz-13-punktow-przewagi-pis-nad-ko-w-sejmie-5-partii

— WYBORCY MNIEJSZYCH PARTII OPOZYCJI BOJĄ SIĘ WSPÓLNEJ LISTY – ZUZANNA DĄBROWSKA CYTUJE BADANIE DLA RZ: “A jeśli spojrzeć na wyborców partii z 2019 roku, to wśród zwolenników PO ponad 70 proc. chce jednej listy, ale na Lewicy czy w PSL już znacznie mniej. Podobnie w grupie wyborców Szymona Hołowni w wyborach prezydenckich. Gdyby więc wyborcy tych trzech partii mogli wybierać, to większość z nich wcale nie wybrałaby wspólnej listy”.
https://www.rp.pl/polityka/art36378691-sondaz-wyborcy-pis-chca-by-opozycja-startowala-z-osobnych-list

— PO CO TUSKOWI JEDNA LISTA? GDYBY PO UDAŁO SIĘ PRZEKONAĆ OPOZYCJĘ DO STARTU Z JEDNEJ LISTY, MOGŁABY WCHŁONĄĆ POLSKĘ 2050 ORAZ OSŁABIĆ POZOSTAŁE PARTIE OPOZYCYJNE – ARTUR BARTKIEWICZ W RZ: “Dlaczego? Gdyby PO udało się przekonać opozycję do startu z jednej listy, dokonałaby ona zapewne trwałego wchłonięcia Polski 2050, która – jak niegdyś Nowoczesna – startując razem z PO, straciłaby rację bytu jako „nowa, lepsza Platforma”. Jeśli bowiem „nowa, lepsza Platforma” startowałaby z jednej listy ze starą Platformą, linia podziału między tymi partiami całkowicie by się zatarła. Tym samym PO ostatecznie pozbyłaby się potencjalnie groźnego – bo rywalizującego o podobny elektorat – rywala”.

— PLATFORMA NA TEJ KARCIE ZAWSZE COŚ WYGRYWA – DALEJ BARTKIEWICZ: “A rola niekwestionowanego lidera opozycji to cenny kapitał w sytuacji, gdy nad PiS-em wisi widmo kryzysu i inflacji, za które w końcu wyborcy wystawią mu rachunek. Kiedy to zrobią, wówczas im bardziej opozycja będzie utożsamiana z PO, tym większą premię dostanie partia Tuska w wyborach. Z perspektywy całej opozycji jedna lista może okazać się skuteczna, a może znów być rozczarowaniem. Ale Platforma na tej karcie zawsze coś wygrywa”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art36379221-artur-bartkiewicz-po-co-tuskowi-jedna-lista

— UTWORZENIE WSPÓLNEGO BLOKU OPOZYCJI W WYBORACH POWINNO BYĆ TRAKTOWANE JAKO OSTATECZNOŚĆ, A NIE WARIANT DOMYŚLNY – TOMASZ MARKIEWKA W GW: “Nie chodzi więc nawet o to, że pomysł startu w jednym bloku opozycyjnym powinien być z góry skreślony. Rzecz w tym, że ze wszystkich wspomnianych powodów powinien być traktowany jako ostateczność, a nie wariant domyślny. Dziś partie opozycyjne powinny się skupić – każda oddzielnie – na przekonywaniu wyborców do swojego pomysłu na Polskę, a nie na układankach wyborczych”.

— USTAWIENIE GŁÓWNEJ LINII SPORU WOKÓŁ NARRACJI „WSZYSCY KONTRA PIS” – MOŻE BYĆ TEŻ KORZYSTNE DLA RZĄDZĄCEJ PARTII – DALEJ MARKIEWKA: “Tylko że wrzucenie całej opozycji demokratycznej do jednego worka – w konsekwencji: ustawienie głównej linii sporu wokół narracji „wszyscy kontra PiS” – może być też korzystne dla rządzącej partii, która wolałaby dyskusję na temat „my kontra oni” niż dyskusję o rosnących cenach czy stanie usług publicznych”.

— PRZEKSZTAŁCENIE SIĘ, CHOĆBY NA CHWILĘ, W COŚ, CO PRZYPOMINA SYSTEM DWUPARTYJNY, MOŻE POGŁĘBIĆ I TAK JUŻ NIEPOKOJĄCO DUŻĄ POLARYZACJĘ WYBORCÓW – TWIERDZI MARKIEWKA W TEKŚCIE DLA GW: “Abstrahując zaś od strategii wyborczej, istnieje jeszcze jedno ryzyko związane z ustawianiem wyborów w taki sposób, że do ostatecznego starcia staną w nich dwa wielkie obozy. Przekształcenie się, choćby na chwilę, w coś, co przypomina system dwupartyjny, może pogłębić i tak już niepokojąco dużą polaryzację wyborców. Na dłuższą metę będzie to kłopot przede wszystkim dla obecnej opozycji”.
https://wyborcza.pl/7,75968,28502736,spor-o-strategie-opozycji-teraz-niech-partie-skupia-sie-na.html

— NOWY PROJEKT EUROPEJSKI, POMYSŁ INTEGRACJI POLSKI I UKRAINY, SIĘGAJĄCY TRADYCJĄ I RZECZYPOSPOLITEJ, STAJE SIĘ CORAZ BARDZIEJ REALNY – TOMASZ SAKIEWICZ W NIEZALEŻNEJ: “Bardzo wiele zależy od Ukraińców, a także od tego, kto będzie rządził w Polsce. Jedno jest pewne, wojna nadała mu rozpęd. To, co trwałoby całe pokolenie, może potrwać miesiące. W przyszłym roku możemy obudzić się w nowej rzeczywistości, w której nowa duża struktura międzynarodowa będzie nadawać ton polityce europejskiej, a już z pewnością silnie na nią wpływać”.
https://niezalezna.pl/444153-nowy-projekt-europejski

— MACRON UNIEWAŻNIŁ SWOJE ARGUMENTY POLITYCZNE NA RZECZ WIĘKSZEJ AUTONOMII STRATEGICZNEJ SWOIM POSTĘPOWANIEM W SPRAWIE WOJNY ROSJI Z UKRAINĄ – POLITICO EUROPE: “Jednocześnie jednak w oczach wielu mieszkańców Europy Środkowej i Północnej Macron unieważnił swoje argumenty polityczne na rzecz większej autonomii strategicznej swoim postępowaniem w sprawie wojny Rosji z Ukrainą. Z pewnością konflikt ten skłonił wiele wcześniej zadowolonych z siebie państw europejskich – zwłaszcza Niemcy – do „uświadomienia sobie” zagrożeń geopolitycznych i zwiększenia budżetów wojskowych. Jednak kraje te, zdesperowane, by zmusić Stany Zjednoczone do ochrony Europy przed agresywną Rosją, niemal jednogłośnie zwróciły się do NATO, a nie do Unii, by wzmocnić swoją obronę”.

— POLITICO CYTUJE SŁOWA MORAWIECKIEGO DO MACRONA: “Polski premier Mateusz Morawiecki donośnie wyraził prywatne poglądy kilku swoich środkowoeuropejskich kolegów, gdy zakwestionował najwyraźniej bezowocny dialog Macrona. – Panie prezydencie Macron, ile razy negocjował pan z Putinem? Co pan osiągnął? Czy powstrzymał pan którekolwiek z działań? – wołał Morawiecki na konferencji prasowej. – Ze zbrodniarzami się nie negocjuje, zbrodniarzy trzeba zwalczać. Z Hitlerem nikt nie negocjował. Negocjowalibyście ze Stalinem? Negocjowalibyście z Pol Potem?”
https://wiadomosci.onet.pl/politico/macron-chce-by-europa-uniezaleznila-sie-od-ameryki-ale-nikt-go-nie-slucha/trc2dtv

— URODZINY: Halina Nowina Konopka, Andrzej Zoll, Piotr Nowina-Konopka, Stanisław Ożóg, Bartłomiej Szrajber, Roman Graczyk, Krzysztof Matyjaszczyk, Konrad Berkowicz, Andrzej Skworz.