— ANI ROSJA, ANI UKRAINA NIE MAJĄ SIŁ NA TO, BY DOPROWADZIĆ DO PRZEŁOMU. POZOSTAJE STAN WOJENNEGO GNICIA. TO NIE NAJGORSZY SCENARIUSZ DLA MOSKWY, ALE FATALNY DLA UKRAINY – EDWIN BENDYK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Żadna ze stron nie ma sił na uzyskanie przełomu, co jednak oznacza przewagę Rosji, stan wojennego gnicia. Taki stan na terytorium zaatakowanego państwa nie jest jednak dla Moskwy najgorszym scenariuszem. Dla Ukrainy jest scenariuszem bardzo niedobrym, bo oznacza choćby niemożliwość reaktywacji gospodarki, która działa w trybie wojennym na bardzo spowolnionych obrotach”.
https://krytykapolityczna.pl/swiat/niebezpieczna-faza-wojny-w-ukrainie-bendyk/

— DWIE KOALICJE, ZOBACZYMY KTÓRA Z NICH WYGRA TĘ WOJNĘ – JAN ROKITA W DZIENNIKU POLSKIM: “Kijów skazany jest zatem na konfrontację z „koalicją pokoju”. Rolę spiritus movens odgrywa w niej Macron, bo rząd niemiecki, przestraszony proukraińskim nastawieniem własnej opinii publicznej , nie chce występować na pierwszej linii „walki o pokój”. Zieleński zrobił nawet afront Macronowi, ujawniając iż francuski prezydent namawiał go do oddania Rosji części terytorium Ukrainy, po to by pozwolić „uratować twarz” Putinowi. W ten sposób to Macron stał się teraz dla Ukraińców „czarnym Piotrusiem” zachodniej polityki. Co jednak kluczowe, to fakt, iż Zieleński w swojej konfrontacji z „koalicją pokoju” nie jest całkiem osamotniony. Ma za sobą jak dotąd inną koalicję, złożoną z Ameryki, Anglii, Polski i państw bałtyckich. Koalicja ta, rzecz jasna, nie nawołuje do kontynuowania wojny, ale odrzuca taktykę nacisku na Ukrainę, aby ta była bardziej uległa wobec Rosji. Rozejm będzie przez nas popierany – mówi „koalicja przyjaciół Ukrainy” – tylko wtedy, gdy za najlepsze rozwiązanie dla swojego kraju uznają go władze w Kijowie. W ten sposób wolny świat podzielił się na „koalicję pokoju” i „koalicję przyjaciół Ukrainy”. Zobaczymy która z nich wygra tę wojnę”.
https://plus.dziennikpolski24.pl/dwie-koalicje/ar/c15-16351329

— OKRES RZĄDÓW PIS WYWOŁAŁ W POLSCE OGROMNE ZMĘCZENIE KONFLIKTEM. I WŁASNYM WIZERUNKIEM, KTÓRY WYŁANIA SIĘ W LUSTRZE TEGO KONFLIKTU – ANDRZEJ LEDER W ROZMOWIE Z JAKUBEM MAJMURKIEM W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Moim zdaniem okres rządów PiS wywołał w Polsce ogromne zmęczenie konfliktem. I własnym wizerunkiem, który wyłania się w lustrze tego konfliktu; złej krwi i złych emocji przezeń generowanych, złych emocji, które – ku swojemu zdumieniu – w sobie odkrywamy. Nienawiści, gniewu, małoduszności. Tak silny spór polityczny, z jakim mamy do czynienia w ostatnich siedmiu latach, stawia nas wszystkich w złym świetle. To, jak my nienawidzimy tej drugiej strony, i to, jak ona nas nienawidzi, stawia pod znakiem zapytania ogólne poczucie, że należymy do dobrej wspólnoty”.

— OSTENTACYJNA POMOC, PO PROSTU BYCIE SZLACHETNYM, WYDAJE MI SIĘ PRÓBĄ POPRAWY WŁASNEGO SAMOPOCZUCIA, SAMOLECZENIEM – DALEJ LEDER U MAJMURKA: “Ostentacyjna pomoc, po prostu bycie szlachetnym, wydaje mi się próbą poprawy własnego samopoczucia, samoleczeniem, próbą powrotu do wizerunku „my, Polacy, złote ptacy”, dorastania do ideału bardzo silnie zakodowanego w polskiej historii. Walka o własny wizerunek we własnych oczach – to jest moim zdaniem ważne tło tego, co się działo w ostatnich miesiącach”.

— TO JEST NIESAMOWITE, ŻE W SYTUACJI, GDY DO POLSKI PRZYJECHAŁO PONAD TRZY MILIONY OSÓB, NIE POWSTAŁY TU PRAWDZIWE OBOZY DLA UCHODŹCÓW. INACZEJ NIŻ WE FRANCJI CZY W NIEMCZECH – DALEJ LEDER: “I to się jakoś udało. Myślę, że mimo wszystko warto do tego podejść nie tylko analitycznie, na chłodno, ale też zauważyć, jak niezwykłe było to, co się stało. To jest niesamowite, że w sytuacji, gdy do Polski przyjechało ponad trzy miliony osób, nie powstały tu prawdziwe obozy dla uchodźców. Inaczej niż we Francji czy w Niemczech”.

— WŁADZA OKAZUJE SIĘ MIEĆ NAPRAWDĘ DUŻY WPŁYW NA POSTAWY SPOŁECZNE – MÓWI LEDER MAJMURKOWI: “Ten ostatni okres, nie tylko to, co się działo w Polsce, nasuwa mi też refleksję na temat siły dyskursu władzy. Władza okazuje się mieć naprawdę duży wpływ na postawy społeczne. Dyskurs władzy na temat uchodźców na granicy z Białorusią, przedstawianych jako ludzie, którzy powinni w nas budzić poczucie obcości i agresję, po prostu zadziałał. Mimo to, jak prymitywne, a czasem wręcz kuriozalne formy przybierał – pamiętamy zdjęcia z krową, które na konferencji prasowej przedstawiał minister Kamińsk”i.

— SŁABI MOGĄ ZACZĄĆ SIĘ OBAWIAĆ, ŻE UKRAIŃCY ZABIORĄ IM TO MINIMUM – TWIERDZI LEDER: “Polska jest krajem bezwzględnym wobec własnych słabych. Słabi więc mogą zacząć się obawiać, że Ukraińcy zabiorą im to minimum, które jeszcze posiadają. Może w efekcie dojść do konfliktu wokół dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji czy różnego rodzaju pomocy społecznej”.

— KACZYŃSKI MA TERAZ OBIE KLUCZOWE DLA POLAKÓW POLITYCZNE TRUMNY I W ZALEŻNOŚCI OD POTRZEBY RÓŻNIE NIMI MANEWRUJE – MÓWI LEDER U MAJMURKA: “Konfederacja na razie raczej traci, niż zyskuje. Być może opcja prorosyjska została w Polsce całkowicie zdyskwalifikowana, a Kaczyńskiemu udało się ukraść trumnę Dmowskiego, tak jak wcześniej udało się z trumną Piłsudskiego. Kaczyński ma teraz obie kluczowe dla Polaków polityczne trumny i w zależności od potrzeby różnie nimi manewruje. Czy to się nie zmieni, jeśli dojdzie do naprawdę głębokiego kryzysu ekonomicznego, tego oczywiście nie wiemy – bo to jest zjawisko, którego polityczne konsekwencje bardzo trudno w Polsce przewidzieć. Ale rządy tutaj zwykle upadały z powodu drożyzny”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/jakub-majmurek-andrzej-leder-uchodzcy-z-ukrainy-mobilizacja-spoleczna/

— NA PRZELEWY Z BRUKSELI WŁADZA PIS JESZCZE POCZEKA – TOMASZ BIELECKI W POLITYCE: “KPO to swoisty harmonogram reform, którego zatwierdzenie nie uwolni żadnych pieniędzy. Te popłyną w kolejnych transzach, jeśli Polska spełni zapisane warunki w określonym terminie. Choć Bruksela jest powściągliwsza w publicznych wypowiedziach, to – jak wynika z nieoficjalnych informacji – zanosi się na ogłoszenie doszlifowanego przez prawników dealu w najbliższych kilkunastu dniach. Później, najprawdopodobniej w czerwcu, polski KPO musieliby zatwierdzić unijni ministrowie finansów w Radzie UE. Wystarczy większość kwalifikowana, a po porozumieniu Polski z Komisją Europejską, która na bieżąco sonduje opinie 27 krajów, nie powinno już być problemów, całkiem możliwa byłaby nawet jednomyślność”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2166643,1,teraz-kamien-milowy-na-przelewy-z-brukseli-wladza-pis-jeszcze-poczeka.read?src=mt

— NIEOCZEKIWANA ZMIANA MIEJSC – PIOTR ZAREMBA W RZ: “Swoją polityką transferów pieniężnych PiS zmusił Platformę do udziału w licytacji na obietnice socjalne i wyparcia się swojej neoliberalnej przeszłości. Pytanie jednak, co tu jest planem rządzenia, a co doraźnie rzucanym hasłem. (…)  Kołacze się tylko pytanie, czy gdyby coś podobnego proponował PiS, będąc w opozycji wobec innego układu rządowego, to nie zostałby okrzyknięty ugrupowaniem populistycznym, nękającym bankowość? Obserwujemy dziś pełną zamianę ról”.

— OPOZYCJA ZACZĘŁA GRAĆ NA BOISKU WYTYCZONYM PRZEZ PIS. POZWALAŁO TO ZACHOWAĆ SWÓJ ELEKTORAT, ALE NIESPECJALNIE GO POSZERZAĆ -DALEJ ZAREMBA W RZ: “Sam Donald Tusk poczuł się zmuszony do tłumaczenia, dlaczego to nie on wymyślił te programy wcześniej. Okazało się, że właściwie „prawie wymyślił”, tylko coś przeszkodziło w ostatniej chwili. Ta i inne wypowiedzi oznaczały, że opozycja zaczęła grać na boisku wytyczonym przez PiS. Pozwalało to zachować swój elektorat, ale niespecjalnie go poszerzać. Poszczególne oskarżenia obozu rządowego, zwłaszcza te o zaniedbania w sferze budżetowej, brzmiały nawet przekonująco. Ale na wizerunek społecznych wrażliwców trzeba było zapracować. W efekcie tego Platforma stała się partią niskich podatków i wysokich wydatków (jak niegdyś będący w opozycji PiS)”.

— ZNIKA RESZTKA CHOĆBY TEORETYCZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA PAŃSTWO – TWIERDZI ZAREMBA: “W końcu sam Tusk przed wyborami w 2011 roku nazwał się – za filozofem Leszkiem Kołakowskim – „liberalno-konserwatywnym socjalistą”, co zwalniało go od wszelkiej konsekwencji. Jednak pomysł, aby znaczące podwyżki płac przedstawiać jako program „antyinflacyjny”, to swoisty rekord Polski, a może i świata. Można oczywiście zakładać, iż opozycja wie, że nic z jej propozycji nie przejdzie, dlatego może ogłosić rzecz dowolną. Znika jednak resztka choćby teoretycznej odpowiedzialności za państwo”.

— CZEKA NAS DEBATA W FORMIE NIEUSTAJĄCEJ LICYTACJI – DALEJ ZAREMBA: “A ponieważ PiS będzie zapewne próbował, pomimo inflacji i wojny w Ukrainie, podtrzymywać do jakiegoś stopnia politykę transferów socjalnych (przynajmniej punktowych), to czeka nas debata w formie nieustającej licytacji. Do pewnego stopnia jest to następstwo politycznej polaryzacji, w następstwie której wszystkie chwyty i hasła stają się dozwolone. Ale też efekt głębszych obserwacji socjologicznych dokonywanych przez polityków”.

— PAMIĘTAM UBIEGŁOROCZNY SONDAŻ DLA WYMYŚLONEJ PRZEZ MEDIA PARTII HIT, CZYLI HOŁOWNIA I TRZASKOWSKI. W BADANIACH WYSZŁO JEJ 32 PROC – HANNA GIL PIĄTEK W ROZMOWIE Z JAKUBEM SZCZEPAŃSKIM W INTERII: “Na pewno Władysław Kosiniak-Kamysz, Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia to trójka młodych polityków, wokół których koncentruje się zainteresowanie. Pamiętam ubiegłoroczny sondaż dla wymyślonej przez media partii HiT, czyli Hołownia i Trzaskowski. W badaniach wyszło jej 32 proc. poparcia”.

— BARDZO DOBRZE, ŻE HOŁOWNIA ROZMAWIA Z TRZASKOWSKIM, PODOBNIE JAK Z INNYMI POLITYKAMI – DALEJ GIL-PIĄTEK U SZCZEPAŃSKIEGO: “Paulina powiedziała, że młodzi politycy rozmawiają ze sobą. I bardzo dobrze, że Hołownia rozmawia z Trzaskowskim, podobnie jak z innymi politykami. Nietrudno dostrzec, że ludzie pozytywnie reagują na taki dialog”.

— PODCZAS CAMPUSU CHĘTNIE ZOBACZYŁABYM DEBATĘ HOŁOWNI, TRZASKOWSKIEGO I KOSINIAKA – MÓWI GIL-PIĄTEK: “No tak, ale to była jednak nieco inna rzeczywistość polityczna. Dzisiaj jest już inaczej, zdecydowanie więcej zależy od samego prezydenta Warszawy. Ja osobiście podczas Campusu chętnie zobaczyłabym debatę Hołowni, Trzaskowskiego i Kosiniaka. Gdyby pojawiła się jeszcze jakaś kobieta z innej partii, byłoby wspaniale”.
https://wydarzenia.interia.pl/autor/jakub-szczepanski/news-hanna-gill-piatek-partia-holowni-i-trzaskowskiego-miala-w-ba,nId,6038593

— POWINNIŚMY WIĘC JUŻ WIEDZIEĆ, KTO JEST KANDYDATEM NA PREMIERA, KTO OBEJMIE NAJWAŻNIEJSZE DZIŚ RESORTY, JAK PORADZIĆ SOBIE Z NEO-KRS – AGNIESZKA KUBLIK W GW: “Powinniśmy więc już wiedzieć, kto jest kandydatem na premiera, kto obejmie najważniejsze dziś resorty: finansów, gospodarki, obrony. Jaki jest plan na odwrócenie deformy wymiaru sprawiedliwości, jak poradzić sobie z neo-KRS, neosędziami i ich wyrokami. Wreszcie, jak zreperować media publiczne. Jak zadość uczynić wszystkim krzywdom wyrządzonym przez PiS polskiemu państwu, czyli instytucjom i ludziom”.

— A MOŻE HOŁOWNIA WCALE NIE CHCE JUŻ W NAJBLIŻSZYCH WYBORACH ZNALEŹĆ SIĘ W OBOZIE WŁADZY? – DALEJ KUBLIK: “Może Hołowni bardziej opłaca się kolejna kadencja PiS, by samemu w tym czasie urosnąć? A potem może Tusk sam zrezygnuje z polityki? Dlatego Hołownia potrzebuje teraz, by to jemu Tusk wskoczył „na kolanka”. Ale to Tusk ma dziś 2,5 razy wyższe poparcie. (…) Hołownia staje przed arcyważnym wyborem: albo wzmocni antypisowską koalicję, albo swoje ugrupowanie. Czyli albo postawi na odsunięcie PiS od władzy, albo będzie spełniał osobiste marzenia o budowie własnej partii, która potem da mu zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 2025 r.”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28467881,a-moze-holownia-wcale-nie-chce-juz-w-najblizszych-wyborach-znalezc.html

— JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ STAN OBIECYWANY PRZEZ TUSKA? CZY PO SKASUJE PODLEGŁOŚĆ PROKURATURY OD RZĄDU? – PIOTR ZAREMBA W INTERII: “Wrażenie, że prokuratura słucha rządzących powstawała podczas tych rządów kilka razy. Pojawia się jednak pytanie, jak będzie wyglądał stan obiecywany przez Tuska? Czy PO skasuje podległość prokuratury od rządu? Czy wyprowadzi prokuratora generalnego z Rady Ministrów? Uczyni niezależnym podmiotem, tak jak to było w latach 2010-2015. (…) Obecna opozycja nie mówi, co z tym zrobi. Ale z pewnością Zjednoczona Prawica będzie ten nowy system krytykować, przedstawiać jako fasadowy i obsługujący nową władzę. Powiedzmy taką z Tuskiem jako premierem”.

— CZY GO TO NIE BĘDZIE UWIERAŁO? CZY NIE LEPIEJ BYŁOBY DLA NIEGO ZARYZYKOWAĆ PROCES? – ZAREMBA O GRODZKIM: “Tak jest i będzie z marszałkiem Grodzkim. Jeśli jest czemuś winien, to ma zagwarantowaną bezkarność – o ile nie zdarzy się jakiś cud. Czy go to nie będzie uwierało? Czy nie lepiej byłoby dla niego zaryzykować proces? Bo przecież pomimo zamykania się elektoratów, kiedyś trzeba będzie wrócić do normalnego życia. A tam ktoś może mieć jednak wrażenie, całkiem ponad partyjnymi podziałami, że wiarygodnego wyjaśnienia sprawy nie było”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/zaremba/news-grodzki-nigdy-nie-bedzie-mial-uczciwego-procesu-taki-system,nId,6038214

— URODZINY: Wiesława Ziółkowska, Marta Patena, Lucjusz Nadbereżny, Małgorzata Serafin. NIEDZIELA: Bogdan Święczkowski, Magdalena Wolińska-Riedi, Elżbieta Chojna-Duch.