— 39 LAT TEMU KOMUNISTYCZNY APARAT PRZEMOCY I BEZPRAWIA ZAMORDOWAŁ GRZEGORZA PRZEMYKA.

— JAK PROPAGANDA RELACJONOWAŁA WYDARZENIA PO ŚMIERCI MATURZYSTY GRZEGORZA PRZEMYKA – Z ARCHIWALNYCH DŹWIĘKÓW POLSKIEGO RADIA:
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2732800,Grzegorz-Przemyk-smiertelnie-pobity-maturzysta

***

— W PONIEDZIAŁEK PREZYDENT ANDRZEJ DUDA KOŃCZY 50 LAT.

***

— AGRESJA ROSJI NA UKRAINĘ SPRAWIA, ŻE CAŁA EUROPA MUSI ODPOWIEDZIEĆ SOBIE NA PYTANIE CZY FUNDAMENTY NASZEJ WOLNOŚCI SĄ DZIŚ BEZPIECZNE – PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI W TEKŚCIE DLA DAILY TELEGRAPH: “Odrodzenie Europy możliwe było tylko pod jednym warunkiem. Trzeba było zbudować system, w którym już nigdy więcej nie będzie możliwa wojna i już nigdy więcej nie będzie możliwa ideologia totalitarna. Agresja Rosji na Ukrainę sprawia, że cała Europa musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy fundamenty naszej wolności są dziś bezpieczne”.

— TO, CO DZIEJE SIĘ NA UKRAINIE OZNACZA POWRÓT WYKLĘTYCH IDEOLOGII – DALEJ MORAWIECKI W THE TELEGRAPH: “To, co dzieje się na Ukrainie oznacza powrót wyklętych ideologii. Zupełna przewrotność działań Rosji, polega na tym, że dziś Putin buduje nowy rosyjski imperializm w oparciu o mit zwycięstwa nad nazizmem, a jego propaganda agresję na Ukrainę przedstawia jako operację „denazyfikacji” kraju”.

— DZIŚ NIE WYSTARCZY BYŚMY WSPIERALI UKRAINĘ W MILITARNYM ZWYCIĘSTWIE NAD ROSJĄ. MUSIMY PRZECIWDZIAŁAĆ TEJ NOWEJ POTWORNEJ IDEOLOGII – DALEJ MORAWIECKI: “Nie możemy mieć złudzeń. To nie jest szaleństwo, ale świadomie zaprojektowana strategia, która już otworzyła drogę do ludobójstwa. (…) Dziś nie wystarczy byśmy wspierali Ukrainę w militarnym zwycięstwie nad Rosją. Musimy przeciwdziałać tej nowej potwornej ideologii”.

— DEPUTINIZACJA JAK DENAZYFIKACJA – DALEJ PMM: “Dlatego tak jak kiedyś Niemcy zostały poddane denazyfikacji, tak dziś jedyną szansą dla Rosji i dla cywilizowanego świata jest deputinizacja. Jeśli nie podejmiemy tej pracy teraz, to stracimy nie tylko Ukrainę. Stracimy również własną duszę, a potem wolność i suwerenność. Bo Rosja nie zatrzyma się na Kijowie. Rozpoczęła długi marsz na Zachód. Od nas zależy, gdzie ją zatrzymamy”.
https://www.telegraph.co.uk/opinion/2022/05/10/russias-monstrous-ideology-must-defeated/

— BANK PKO BP ODPOWIADA NA APEL PREMIERA. ZNACZNE PODWYŻKI OPROCENTOWANIA LOKAT, NAWET 5,75% I TO DLA OBECNYCH KLIENTÓW:
http://300polityka.pl/biznes/2022/05/13/bank-pko-bp-odpowiada-na-apel-premiera-znaczne-podwyzki-oprocentowania-lokat-nawet-575-i-to-dla-obecnych-klientow/

— NIE BĘDZIE STRAJKU NAJWIĘKSZEGO PRZEWOŹNIKA KOLEJOWEGO, POROZUMIENIE OSIĄGNIĘTO PRZY UDZIALE MEDIATORA – PAWŁA BORYSA, PREZESA ZARZĄDU POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU – ALEKSANDRA BALDYS, RZECZNICZKA PRZEWOŹNIKA: “W piątek wieczorem podpisane zostało porozumienie między związkami zawodowymi a zarządem spółki kolejowej Polregio. Dotyczy ono wdrożenia podwyżek dla pracowników. – Oznacza to, że zapowiadany na 16 maja strajk generalny nie odbędzie się – powiedziała rzeczniczka przewoźnika Aleksandra Baldys. – W późnych godzinach wieczornych 13 maja w siedzibie spółki podpisane zostało porozumienie między związkami zawodowymi a zarządem Polregio, dotyczące wdrożenia podwyżek dla pracowników. Porozumienie osiągnięto przy udziale mediatora – Pawła Borysa, prezesa zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju – Aleksandra Baldys, rzeczniczka przewoźnika”.
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-nie-bedzie-strajku-w-polregio-w-poniedzialek-pociagi-wyjada-,nId,6022835

— UKRAIŃCY ZACHWYCENI POLSKIM KARABINKIEM GROT – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “Lekki i bardzo praktyczny – tak karabin Grot ocenili ukraińscy żołnierze, do których dotarły dostawy polskiego sprzętu. (…) Według nieoficjalnych danych Polska wysłała właśnie Ukrainie 10 tysięcy karabinów szturmowych Grot w wersji C16A2. Ukraińscy żołnierze pojawiają się z nimi na zdjęciach publikowanych na Twitterze. A na stronie Ukraine Weapons Tracker chwalili polski karabin jako praktyczny, lekki i mający dobre światło – celownik. (…) Rok temu o tych samych karabinach zrobiło się głośno za sprawą tekstu opublikowanego przez Onet. Ale tu opinie o nich były przeciwne – autorzy opisali ekspertyzę specjalisty od broni strzeleckiej Pawła Moszera, który po testach ocenił, że karabiny są tak złe, że zagrażają polskim żołnierzom”.
https://wyborcza.pl/7,75398,28448355,ukraincy-chwala-karabinki-grot-sprawdzalismy-jak-sie-z-nich.html

— WYNIK 35 PROC. NIE DAJE JEJ SAMODZIELNEJ WIĘKSZOŚCI, A SPEKTAKULARNY ZJAZD KONFEDERACJI (OD MARCA STRACIŁA 4 PKT. PROC.) POWODUJE, ŻE POTENCJALNEJ KONSERWATYWNO-NARODOWEJ KOALICJI RÓWNIEŻ BRAKUJE KILKU GŁOSÓW, BY RZĄDZIĆ – MICHAŁ DANIELEWSKI O BADANIU IPSOS DLA OKO.PRESS.

— SZCZEGÓŁOWE WYNIKI BADANIA IPSOS DLA OKA:
PiS – 35 proc. (+1 w porównaniu do marca)
KO – 26 proc. (+2)
Polska 2050 – 13 proc. (+1)
Lewica – 9 proc. (+4)
Konfederacja – 7 proc. (-4)
PSL – 4 proc. (-)
Porozumienie – 0 proc. (-)
Niezdecydowani – 6 proc. (-4)

— OPOZYCJA MIAŁABY 232, PIS Z KONFEDERACJĄ 228 – DALEJ DANIELEWSKI: “Taki wynik sondażu w przełożeniu na mandaty oznacza, że PiS miałby 205 posłów, Koalicja Obywatelska – 134, Polska 2050 – 61, Lewica – 36, Konfederacja – 23, a jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej. Taki rozkład sił dawałby większość obecnej opozycji, która przy wsparciu Mniejszości Niemieckiej miałaby 232 głosy, PiS z Konfederacją – 228”.

— MOŻEMY WYSNUĆ OSTROŻNY WNIOSEK, ŻE DZIŚ TO OPOZYCJI BYŁOBY ODROBINĘ ŁATWIEJ ZMOBILIZOWAĆ SWOICH WYBORCÓW – DALEJ DANIELEWSKI O BADANIU IPSOS DLA OKA: “Pewniejszy jest oczywiście głos tej pierwszej grupy. Przyjrzeliśmy się więc, jaki odsetek takich zdeterminowanych wyborców występuje w elektoratach poszczególnych partii. Otrzymaliśmy następujące wyniki: u Lewicy to 91 proc., w przypadku KO – 89 proc., PiS – 85 proc., Polski 2050 – 84 proc., Konfederacji – 80 proc., PSL – 72 proc. Innymi słowy, możemy wysnuć ostrożny wniosek, że dziś to opozycji byłoby odrobinę łatwiej zmobilizować swoich wyborców. Słabo pod tym względem prezentują się możliwości Konfederacji i PSL”.

— SKRAJNA PRAWICA Z NAJGORSZYM WYNIKIEM OD 2019 – ANALIZUJE W OKU DANIELEWSKI: “Skrajna prawica ma w badaniu Ipsos najgorszy wynik od wyborów w 2019 roku, a od marca straciła aż 4 pkt. proc. Konfederaci po agresji Rosji na Ukrainę wybrali strategię, która dziś ściąga ich w dół: po pierwsze, mają — delikatnie to ujmując — najbardziej zniuansowany stosunek do wojny spośród wszystkich formacji na scenie politycznej. Po drugie, od początku przyjęli kurs antyuchodźczy i – by tak rzec – „ukrainosceptyczny”.
https://oko.press/sondaz-lewica-rosnie-konfederacja-spadla-z-hukiem-pis-dzis-by-nie-rzadzil/

— WEDŁUG NAJNOWSZYCH SONDAŻY PIS MA OBECNIE 38 PROC. POPARCIA, NIE MA DOWODÓW NA TO, ŻE MU ONO SPADA – BEN STANLEY W TYGODNIKU POLITYKA: “Według najnowszych sondaży PiS ma obecnie 38 proc. poparcia. Choć nie powróciło ono do poziomu 42–43 proc., który osiągał przed październikiem 2020 r., i choć ostatnie wahania sugerowały, że poziom poparcia dla ugrupowania jest podatny na zmiany w następstwie różnych wydarzeń, nie ma dowodów na to, że mu ono spada”.

— PIS W DUŻEJ MIERZE UTRZYMAŁ POPARCIE, JAKIM CIESZYŁ SIĘ ROK TEMU, MIMO PORAŻKI POLSKIEGO ŁADU I ROSNĄCEJ INFLACJI – DALEJ STANLEY W POLITYCE: “Istnieją znaczne różnice w poszczególnych sondażach, ale podstawowy trend sugeruje, że PiS w dużej mierze utrzymał poparcie, jakim cieszył się rok temu, mimo porażki Polskiego Ładu i rosnącej inflacji. Choć pojedyncze sondaże plasują PiS w okolicach 30 proc., ogólna tendencja (uwzględniająca wpływ silnych odchyleń, takich jak w przypadku CBOS) nie spadła poniżej 35 proc.”.

— POLSKA 2050 NADAL NIE MA ODPOWIEDZI NA ODRODZENIE KO POD RZĄDAMI TUSKA. – DALEJ STANLEY: “Z kolei Polska 2050 nadal nie ma odpowiedzi na odrodzenie KO pod rządami Tuska. Po gwałtownym spadku z ponad 20 proc. poparcia w czerwcu 2021 r. do ok. 13 proc. w październiku początkowo wydawało się, że partia ustabilizowała się jako trzecia co do wielkości siła, która wciąż jest w stanie odebrać znaczną część elektoratu KO. Jednak poparcie dla partii nadal spada, a obecnie jej sondaże oscylują wokół 11 proc. Choć zapewne nadal jest trzecią co do wielkości formacją w polskim systemie partyjnym, to statystycznie nie ma już wyraźnej przewagi nad ugrupowaniami mniejszościowymi”.

— PIS MIAŁBY 218 MANDATÓW – W ANALIZIE STANLEYA: “Pod względem szacunkowego udziału mandatów PiS nadal zdecydowanie wyprzedza resztę rywali, uzyskując w symulacji 218 miejsc, podczas gdy KO odzyskała pozycję zdecydowanie największej siły opozycyjnej, mając szansę na 152 mandaty. Wszystkie inne partie opozycyjne mają mniej niż jedną trzecią mandatów przewidywanych dla KO: Polska 2050 – 42, Lewica – 25 i Konfederacja – 21”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2165629,1,co-slychac-w-sondazach-wraca-system-dwoch-i-pol-partii.read?src=mt

— TUSK PODSYCA INFLACYJNĄ PANIKĘ – JAKUB SZYMCZAK W OKO.PRESS: “Donald Tusk z pewnością o tym wszystkim wie – nie jest laikiem, był premierem Polski przez 7 lat, a aktywnym politykiem – ponad 30 lat. Szef PO wykorzystuje jednak fałsz i spiskową retorykę, bo mocniej uderzyć w rząd. Zupełnie bez sensu: władza PiS ma wystarczająco dużo na sumieniu, by ostro krytykować ją za to, za co faktycznie odpowiada. Z komunikatem Tuska jest jednak jeszcze jeden problem – w obecnej sytuacji ekonomicznej może być on zwyczajnie szkodliwy. Dlaczego? (…) Gdy podsyca nieufność i przekonuje ludzi, że wzrost cen jest w istocie wyższy, sam dokłada się do pętli oczekiwań. Cykliczny stand up Glapińskiego jest już wystarczająco szkodliwy – politycy opozycji nie powinni organizować własnych”.
https://oko.press/prawdziwa-inflacja-22-procent-nieprawda/

— OPOZYCJA WOŁA „GLAPA KLAPA”. I NIE PROPONUJE NICZEGO W ZAMIAN – PIOTR ZAREMBA W INTERII: “Ale najbardziej znamienne jest co innego. Krzycząca przeciw Glapińskiemu opozycja nie przedstawia żadnego spójnego programu walki z inflacją, konkurencyjnego wobec tego co robi rząd, Rada Polityki Pieniężnej i NBP. Ba, niektóre jej pomysły zdają się być receptą na podpalanie benzyny. Koalicja Obywatelska żąda 20-procentowych podwyżek dla sfery budżetowej. Pewnie słusznych co do zasady, pandemia i fala uchodźców ujawniają słabości polskiej edukacji czy służby zdrowia. Ale czy to jest program dławienia inflacji czy jej podsycania? Raczej to drugie”.

— W POLSCE OBOWIĄZUJE TAKI MODEL UPRAWIANIA POLITYKI. W DEBATACH O CZYMKOLWIEK NIE MA NIUANSOWANIA, JEST TOTALNE OBWINIANIE – DALEJ ZAREMBA W INTERII: “W Polsce obowiązuje taki model uprawiania polityki. W debatach o czymkolwiek nie ma niuansowania, jest totalne obwinianie. Skoro mamy trudności, porażki, winni wszystkiemu i totalnie muszą być rządzący. A Glapiński, ekonomista wydobyty z niebytu przez Jarosława Kaczyńskiego, jest emanacją tej władzy. Sam to zresztą potwierdził, idąc w ostatniej chwili na spotkanie jedynie z klubem PiS. Nikogo innego przekonywać nie próbował, nic by to zresztą nie dało”.

— GLAPIŃSKI BRONI SIĘ ZRĘCZNIE. PRZYPOMINA, ŻE CZECHY WCZEŚNIEJ ZACZĘŁY PODNOSIĆ STOPY NIŻ POLSKA. I DZIŚ MAJĄ INFLACJĘ DWUCYFROWĄ – TWIERDZI W INTERII ZAREMBA: “Tyle, że to są hipotezy, których nie sposób dowieść matematycznymi dowodami. Glapiński broni się zręcznie. Przypomina, że Czechy wcześniej zaczęły podnosić stopy niż Polska. I dziś mają inflację dwucyfrową, porównywalną z naszą. Z kolei europejski bank centralny, odpowiedzialny za siłę euro, w ogóle nie zaczął stóp podnosić. I inflacja w różnych krajach z euro jest różna. W jednych drastycznie wysoka, w innych dużo niższa”.

— GLAPIŃSKI NIE JEST BOHATEREM MOJEJ BAJKI, ALE TEZA, ŻE WYSTARCZY GO WYMIENIĆ, A INFLACJA SIĘ ZMNIEJSZY, JEST NACIĄGANA – DALEJ ZAREMBA W INTERII: “ Glapiński nie jest bohaterem mojej bajki, i to nie tylko dlatego, że nawet nie udaje niezależnego od obecnego obozu władzy. Pamiętam mu tzw. aferę nadzoru bankowego sprzed kilku lat, a bizantyjski styl zarządzania cechuje go przez cały czas. Przemówienia na konferencjach prasowych wygłasza długie jak Fidel Castro, współczuję ekonomicznym dziennikarzom, którzy muszą je przetrzymać. Jest niezmiennie zachwycony sam sobą. Można wymieniać do woli jego słabości. Ale teza, że wystarczy go wymienić, a inflacja się zmniejszy, jest naciągana. Zwłaszcza gdy, powtórzę, opozycja nie przedstawia recept na jej zdławienie, a nawet chce ją generować nowymi wydatkami. Z kolei spory wokół swoistego ograniczenia wszechwładzy banków, w końcu w dużej mierze państwowych, nad klientami, pokazują, że i rząd i opozycja nie mają stałych programów. W pewien sposób zamieniają się rolami”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/zaremba/news-opozycja-wola-glapa-klapa-i-nie-proponuje-niczego-w-zamian,nId,6022785

— NIEZALEŻNIE OD TEGO, CO UZNAMY ZA DECYDUJĄCĄ PRZYCZYNĘ OBECNEJ DROŻYZNY, MOŻEMY SIĘ CHYBA ZGODZIĆ, ŻE PREZES GLAPIŃSKI ZAWALIŁ JEDNĄ RZECZ: KOMUNIKACJĘ – JAKUB MAJMUREK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Niezależnie od tego, co uznamy za decydującą przyczynę obecnej drożyzny, możemy się chyba zgodzić, że prezes Glapiński zawalił jedną rzecz: komunikację. Ludzie mają prawo czuć się zirytowani tym, że najpierw miesiącami publicznie bagatelizował sygnały o inflacji, a następnie lekceważył koszty swojej „jastrzębiej” polityki pieniężnej. Wszystko to w stylu nielicującym z powagą urzędu”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/pis-glapinski-prezesem-nbp-majmurek/

— KACZYŃSKI ZMIENIA PIS I OGRANICZA WPŁYWY LUDZI TAKICH JAK SUSKI – AGATA KONDZIŃSKA W GW: “Dziś bariery już nie ma. Jak słyszymy w PiS, Suski był jednym z tych, któremu nie bardzo podoba się nowy podział w partii. Rządzi w okręgu radomskim, który obejmuje dziś kilka powiatów, a jego wyborczą stolicą jest Radom”.
https://wyborcza.pl/7,75398,28449264,kto-straci-a-kto-zyska-w-pis-na-zmianach-kaczynskiego.html

— PASSUS O POZNANIU BRACI KACZYŃSKICH W TEKŚCIE AGNIESZKI KUBLIK NA URODZINY GAZETY WYBORCZEJ: “Siedzieliśmy we trójkę w prywatnym saloniku obok gabinetu Jarosława. Było uroczo. Razem zjedliśmy śniadanie, to była jajecznica. Potem długo rozmawialiśmy o Polsce, wspominaliśmy czasy młodzieńcze, bo uczyliśmy się w tym samym żoliborskim, słynnym Liceum im. Joachima Lelewela (ja je skończyłam, Kaczyńscy nie, zostali przeniesieni do dwóch różnych szkół). Wspominaliśmy nauczycieli, na przykład dyrektorkę Annę Radziwiłł, uczyła nas historii. Wspólne żoliborskie korzenie dały nam poczucie bliskości. Bracia ukazali mi się jako uroczy gospodarze, świetni gawędziarze, opowiedzieli mnóstwo anegdot z pracy u Wałęsy. Byli dowcipni, błyskotliwi i bardzo empatyczni. (…) Gdy potem potrzebowałam komentarza któregoś z braci, dzwoniłam do ich domu przy Mickiewicza na warszawskim Żoliborzu. Ich matka zawsze ciepło mnie witała i wołała w głąb domu: – Jarek, dzwoni pani Kublik, chodź szybko”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28445430,pamietam-jak-pani-kaczynska-wolala-jarek-chodz-szybko-dzwoni.html

— TRUDNO ZNALEŹĆ NA ZACHODZIE JAKĄŚ PRAWICĘ SPÓJNIE PUTINOWSKĄ, CHOĆ ZŁUDZENIA CO DO PUTINA SĄ PO STRONIE ANTYPOPRAWNOŚCIOWEJ BEZ WĄTPIENIA SILNIEJSZE – PIOTR ZAREMBA W RZ: “Trudno więc znaleźć na Zachodzie jakąś prawicę spójnie putinowską, choć złudzenia co do Putina są po stronie antypoprawnościowej bez wątpienia silniejsze. Mainstream gotów jest używać rosyjskiego prezydenta jako ideowego straszaka przeciw prawicy, a zarazem przynajmniej ten francuski czy niemiecki gotów jest wracać z nim do interesów tak szybko, jak się da. A bliżej nas? Można do woli przywoływać węgierskiego premiera Orbána, który politykę energetycznego uzależnienia od Rosji traktował jako receptę na niezależność od Brukseli”.

— PRZYNAJMNIEJ W ŁONIE NAJSILNIEJSZEGO PO TEJ STRONIE PIS WAHANIA CO DO TWARDO ANTYROSYJSKIEJ POSTAWY SĄ WCIĄŻ NAJMNIEJSZE POŚRÓD PRAWIC EUROPEJSKICH – DALEJ ZAREMBA W RZ: “Pod tym względem najbardziej tradycyjna i przykościelna, dużo bardziej także od węgierskiej, jest w Europie prawica polska. Przynajmniej w łonie najsilniejszego po tej stronie PiS wahania co do twardo antyrosyjskiej postawy są wciąż najmniejsze pośród prawic europejskich. Możliwe, że decyduje po prostu specyfika naszego kraju, naszej historii, ale o przewadze czynników narodowych nad ideowymi już wspomnieliśmy. To paradoks, ale dotyczy to także Kościoła. Pomawiani o wsteczny obskurancki konserwatyzm polscy biskupi jako prawie jedyni wśród europejskich grzmią dziś w obronie mordowanych Ukraińców”.

— Z ZACIEKAWIENIEM, ALE BEZ SYMPATII OBSERWUJĘ CHOCIAŻBY CORAZ WYRAŹNIEJSZE DEKLARACJE MOICH DAWNYCH KOLEGÓW SKUPIONYCH DZIŚ W REDAKCJI TYGODNIKA „DO RZECZY” – PISZE W RZ PIOTR ZAREMBA: “Ta debata uległa przytłumieniu, ale dziś może wracać wraz z pokusą sprzedawania współczesnych poglądów w dawnych kostiumach. Fala zdaje się przekraczać granice partyjne. Z zaciekawieniem, ale bez sympatii obserwuję chociażby coraz wyraźniejsze deklaracje moich dawnych kolegów skupionych dziś w redakcji tygodnika „Do Rzeczy”. Zrazu okazji dostarczyły spory szczegółowe, można by rzec dygresyjne. A to Łukasz Warzecha zatroskał się, czy wytrzymamy napływ mas uchodźców. A to Wojciech Cejrowski podkręcił jeszcze tę troskę, wskazując, że bogate Stany Zjednoczone nie wpuściłyby 2 mln imigrantów (posłużył się skądinąd przykładem stosunku USA do Meksykanów, który do sytuacji wojny za granicą ma się jak pięść do nosa)”.

— REAKCJĄ NA „EUROSZANTAŻ” MIAŁABY SIĘ OKAZAĆ DEZERCJA WOBEC FAKTYCZNEGO LUDOBÓJSTWA ZA NASZĄ GRANICĄ? NIE UMIEM SOBIE TEGO WYOBRAZIĆ – KONKLUZJA PIOTRA ZAREMBY W RZ: “Czy możliwe jest, aby szersze kręgi prawicy zaczęły rewidować swoją postawę, wymykając się chyłkiem w Orbánowskim kierunku? Na razie niewiele na to wskazuje, także z powodu totalnej i nieselektywnej agresywności samej Rosji. Ale niewątpliwie przekonywanie, że dla pokonania Putina trzeba robić wszystko, czego chce Komisja Europejska, łącznie ze spełnianiem czysto ideologicznych żądań, może być paradoksalnym sojusznikiem takiej zmiany. Reakcją na „euroszantaż” miałaby się okazać dezercja wobec faktycznego ludobójstwa za naszą granicą? Nie umiem sobie tego wyobrazić. Ale czy obecny czas nie uczy nas wiary w rzeczy wczoraj całkiem nie do wyobrażenia?”
https://www.rp.pl/plus-minus/art36283111-prawica-nieodporna-na-raszyzm-to-absurd

— URODZINY: Piotr Ikonowicz, Krzysztof Kwiatkowski, Kamil Zaradkiewicz, Andrzej Person, Jarosław Pietras, Barbara Włodarczyk. NIEDZIELA: Jerzy Jachowicz, James Shotter, Andrzej Walicki, Paula Sawicka, Irmina Nitras.