— REKORDOWE 40 TYS. ZAKAŻEŃ, NIEDZIELSKI PRZEWIDUJE DALSZE WZROSTY: http://300polityka.pl/live/2022/01/22/ponad-40-tysiecy-zakazen-najwiecej-w-pandemii-niedzielski-w-przyszlym-tygodniu-z-cala-pewnoscia-kolejne-wzrosty/

— SZEF TVP JACEK KURSKI POKAZAŁ FILM, KTÓRY OPLUWA PAWŁA ADAMOWICZA NAWET PO JEGO ŚMIERCI – ANDRZEJ STANKIEWICZ W ONECIE: “Szef TVP Jacek Kurski lubował się w inspirowaniu ataków swych „dziennikarzy” na Pawła Adamowicza za jego życia. Teraz robi politykę na jego śmierci. Za publiczne pieniądze zrobił film pt. „Jesteś mechanizmem niszczącym…” tylko po to, by dowodzić, że to ludzie Platformy przyczynili się do zasztyletowania prezydenta Gdańska przez recydywistę. Gdyby przyjąć tę logikę, to żona i brat Adamowicza — związani dziś z Platformą — kolaborują z oprawcami swego najbliższego. Film o śmierci Pawła Adamowicza to samoobrona Jacka Kurskiego. Szczująca latami na Adamowicza telewizja rządowa zostaje rozgrzeszona ustami medioznawczyni z uczelni ojca Rydzyka. Hanna Karp — specjalista od tropienia okultyzmu, tantryzmu i kabały – dowodzi, że szwadrony Kurskiego wykonywały swą powinność rzetelnie”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/klamstwo-dla-ojczyzny-jacek-kurski-pokazal-film-ktory-opluwa-pawla-adamowicza/hejje4e,79cfc278

— WPROWADZENIE ZIELONYCH PASZPORTÓW SPOWODOWAŁO WZROST LICZBY OSÓB SZCZEPIONYCH PRZECIW KORONAWIRUSOWI WE FRANCJI O 13 PROC., W NIEMCZECH O 6.2 PROC. I 9,7 PROC. WE WŁOSZECH – MIŁADA JĘDRYSIK W OKO.PRESS: “Prezydent Emmanuel Macron już w sierpniu 2021 jako pierwszy lider w UE zapowiedział, że certyfikaty covidowe będą konieczne. I teraz mamy badanie niezależnego think tanku Bruegel, którego autorzy sprawdzili, czy przyczyniły się one zwiększenia szczepień. Okazuje się, że wprowadzenie zielonych paszportów spowodowało wzrost liczby osób szczepionych przeciw koronawirusowi we Francji o 13 proc., w Niemczech o 6.2 proc. i 9,7 proc. we Włoszech”.
https://oko.press/5-fala-sie-rozpedza-szkoly-ida-na-nauczanie-hybrydowe/

— UGŁASKIWANIE „ANTYSZCZEPÓW” TO KARYKATURA, ALE JEDNAK DEMOKRACJI – PIOTR ZAREMBA W INTERII: “No właśnie, chęć zadowolenia wszystkich, także antyszczepionkowych warchołów, ludzi nie myślących kategoriami wspólnoty, jest z ducha demokratyczna. Tyle że to z kolei demokracja mocno warcholska. W której politycy zamiast przewodzić i edukować elektorat, podlizują mu się i zawierają z nim nieustające, często szkodliwe dla zbiorowości transakcje”.

— OWSZEM, PRAWDOPODOBNIE PODSŁUCHIWAŁA OPONENTÓW I WŁAŚNIE CENTRALIZUJE NAM SZKOLNICTWO, ALE TAKIE RZECZY W NIEPORZĄDNYCH POPULISTYCZNYCH DEMOKRACJACH ZDARZAJĄ SIĘ TAKŻE – DALEJ PIOTR ZAREMBA W INTERII: “To skądinąd zabawny przyczynek do pytania, czy mamy w Polsce demokrację czy półdyktaturę. Gdyby podobna sytuacja miała miejsce w Polsce totalitarnej czy autorytarnej (powiedzmy w późnym PRL generała Jaruzelskiego) władza wprowadziłaby szczepienne nakazy w pięć minut. Nie pytając nikogo o zdanie. Tymczasem PiS zachowuje się jak typowa partia demokratyczna szukająca równowagi we własnym elektoracie, tkająca kompromisy. Owszem, prawdopodobnie podsłuchiwała oponentów i właśnie centralizuje nam szkolnictwo, ale takie rzeczy w nieporządnych populistycznych demokracjach zdarzają się także. Najwyraźniej pewność, że Kaczyński zamierza po prostu wybory sfałszować, jest mocno na wyrost. Na razie ciuła głosy”.

— W POLSCE O NICZYM SIĘ NIESTETY NIE ROZMAWIA. O WSZYSTKIM WRZESZCZY. WNIEBOGŁOSY – KONKLUZJA ZAREMBY W INTERII: “Dziś liderzy opozycji uznali, że to dobry temat do spolaryzowania politycznego Polaków, skoro ich wyborcy są raczej za szczepieniami. Pamiętam tych samych polityków PO, Lewicy czy PSL użalających się nad przedsiębiorcami, że im się zamyka pochopnie biznesy. Czy im także można by było imputować współudział w morderstwie? W Polsce o niczym się niestety nie rozmawia. O wszystkim wrzeszczy. Wniebogłosy”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/zaremba/news-uglaskiwanie-antyszczepow-to-karykatura-ale-jednak-demokracj,nId,5783826

— JACEK GĄDEK NA MARGINESIE ROZWAŻAŃ O IMMUNITECIE BANASIA O POSTAWIE MARKA SAWICKIEGO – pisze w Gazeta.pl: „Poseł PiS nie kryje: – Nasze linki z PSL funkcjonują. W PSL-u można usłyszeć, że jeśli Marek Sawicki zagłosuje za pozbawieniem Banasia immunitetu, to sam się zepchnie na margines partii. Na Sawickiego w PSL patrzy się już podejrzliwie. Niemniej to on może – zakładając absolutną mobilizację 228 posłów z klubu PiS, Łukasza Mejzy i Zbigniewa Ajchlera – przesądzić o losie immunitetu Banasia, dając PiS-owi 231. głos”.

— GĄDEK O WYJEŹDZIE BANASIA NA BIAŁORUŚ: “Nim do głosowania w Sejmie dojdzie, to Banasiem zajmą się też inne komisje sejmowe: spraw zagranicznych i kontroli państwowej. Chcą go przygwoździć ws. grudniowego wyjazdu delegacji NIK – jak informowały media, z Jakubem Banasiem (synem Mariana) w składzie – na Białoruś. W PiS ten wyjazd wywołał nie lada zdziwienie, ale też dał Nowogrodzkiej amunicję. W obozie rządzącym są głosy – to wcale nie żart – że Jakub Banaś może sobie szykować na Białorusi schronienie, gdyby groziła mu odsiadka. Polityk PiS: – Sprawa wyjazdu delegacji NIK na Białorusi wniknęła na jego własne życzenie. Ten wyjazd to było kuriozum, bo przecież Białoruś prowadzi wobec nas wojnę hybrydową”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28027297,pis-osacza-banasia-a-ten-wbija-szpile-kaczynskiemu-kulisy.html

— KACZYŃSKI LICZY, ŻE CENY GAZU SIĘ USTABILIZUJĄ, INFLACJA WYHAMUJE I POLACY ZAPOMNĄ. ALE I TAK SZUKA MORAWIECKIEGO-BIS – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Prezes PiS chciał mieć – i ma – w rządzie fachowca z podobnymi kompetencjami jak Morawiecki, który nie trzyma z premierem i potrafi ocenić jego działania. O Nowaku mówi się także, że jeśli PiS wygrałby wybory, to byłby on kandydatem na premiera, czyli Morawieckim-bis”.

— WZROSŁY NA NOWOGRODZKIEJ NOTOWANIA PREZESA PKN ORLEN DANIELA OBAJTKA – DALEJ WIELOWIEYSKA W GW: “Jeden z moich rozmówców sytuację wewnątrz PiS widzi tak: chaos wprowadzony przez – nomen omen – „Polski ład” osłabia premiera. Natomiast wzrosły na Nowogrodzkiej notowania prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, bo połączenie PKN Orlen i Lotosu Kaczyński uważa za sukces. Obajtek znów jest sprawczy: „dowiózł” fuzję, wcześniej kupił Polska Press”.

— NA NOWOGRODZKIEJ PRZEWAŻA OPCJA WOJNY: PIS MIAŁBY BLOKOWAĆ W BRUKSELI WSZYSTKO, CO SIĘ DA, ABY UTRUDNIĆ ŻYCIE UNII – DALEJ WIELOWIEYSKA W GW: “W sprawie Unii Europejskiej ostatecznego planu działania nie ma – wynika z moich rozmów. Na Nowogrodzkiej przeważa opcja wojny: PiS miałby blokować w Brukseli wszystko, co się da, aby utrudnić życie Unii. Liczy na to, że wtedy Komisja Europejska się ugnie. Taką strategię zarysował kilka dni temu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w „Polska the Times”. „Trzeba będzie bardzo jasno to stawiać na forum unijnym, łącznie z decyzjami w rodzaju weta w rozmaitych kwestiach, które są dla UE ważne”. Terlecki, który jest uważany za wyraziciela woli prezesa, zmienia jednak trochę przekaz. Do tej pory tylko Unia była winna. Teraz w tym wywiadzie sugeruje, że to także wina Ziobry, iż kolejna „reforma” PiS nie jest procedowana, bo widać Ziobro ją źle przygotował”.

— KACZYŃSKI JEST PONOĆ PRZYGOTOWANY NA WARIANT RZĄDU MNIEJSZOŚCIOWEGO. LICZY, ŻE WYTRWA DO WYBORÓW, BO ZAPEWNI SOBIE WSPARCIE PSL W KONKRETNYCH GŁOSOWANIACH – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Zapowiada współpracownikom, że zrealizuje ten plan nawet za cenę utraty większości w Sejmie. Jest ponoć przygotowany na wariant rządu mniejszościowego. Liczy, że wytrwa do wyborów, bo zapewni sobie wsparcie PSL w konkretnych głosowaniach. Według moich nieoficjalnych informacji do znów odzyskujących wpływy w PSL Waldemara Pawlaka i Marka Sawickiego wysłał już emisariuszy”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28017614,kaczynski-liczy-ze-ceny-gazu-sie-ustabilizuja-inflacja-wyhamuje.html

— PLOTKI O ROZŁAMIE W PSL. WŁADZA SZUKA NOWEJ WIĘKSZOŚCI? – KAMIL DZIUBKA W ONECIE: “W sejmowych kuluarach pojawiły się informacje o możliwym odejściu z PSL grupki posłów, która miałaby od teraz wspierać PiS — dowiedział się Onet. Jednym z rozłamowców miałby być Marek Sawicki, który jednak wszystkiemu stanowczo zaprzecza. Część naszych rozmówców uważa, że to element rozgrywki Prawa i Sprawiedliwości z Pawłem Kukizem. — Do Władka (Kosiniaka-Kamysza — red.) dotarły te informacje. Gdyby tak się stało, Marek przekreśliłby całe swoje życie. PSL to nie jest zwykła partia. To jest rodzina, tradycja, historia, sztandar. Oczywiście on ma swoje zdanie, ale wyraża je publicznie, a nie po kątach. To nie byłoby w jego stylu i nikt w to nie wierzy — słyszymy od polityka z otoczenia kierownictwa ugrupowania”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/plotki-o-rozlamie-w-psl-wladza-szuka-nowej-wiekszosci/0dzd4pn

— SZEF PO POWOLUTKU ZBLIŻA SIĘ DO CELU, JAKIM JEST ZAGWARANTOWANIE JEGO PARTII ROLI HEGEMONA W OPOZYCJI. NASTĘPNYM KROKIEM MA BYĆ ODZYSKANIE WŁADZY W KRAJU. ALE JAKA MIAŁABY BYĆ POLSKA PLATFORMY – NIE UJAWNIA – PIOTR ZAREMBA W RZ: “Tę wypowiedź posła Zalewskiego można by uznać za cyniczną. Oto bowiem poszukiwania i prezentacje nowych koncepcji stają się w takim ujęciu jednym więcej PR-owskim zabiegiem, wręcz sztuczką. Ale przecież wspomniane przymiarki PiS okazały się czymś więcej niż kostiumem, dekoracją. Obietnica jakiejś korekty rozpiętości dochodowych i polepszenia sytuacji Polski B, a przy okazji zgubienia różnych patologii transformacji, stała się na kilka lat ważnym elementem tożsamości obozu rządowego. Chyba do dziś pomimo rozlicznych kiksów i grzechów PiS dzięki temu zachowuje pierwsze miejsce w sondażach – po sześciu latach średnio szczęśliwych rządów”.

— UNIKANIE JAKICHKOLWIEK ZOBOWIĄZAŃ PRZEZ TUSKA JEST MOŻE NATURALNIEJSZE, DLA PIS TO NAPIĘCIE WEWNĄTRZ OPOZYCJI JEST NATURALNIE KORZYSTNE I POŻĄDANE. DLA MNIE JEST ONO ŻYCIEM CHRZĄSZCZY ROJĄCYCH SIĘ GDZIEŚ POD ZIEMIĄ – DALEJ PIOTR ZAREMBA W RZ: “W sferze podatków czy finansowych transferów opozycyjny przekaz jest tak eklektyczny jak najbardziej drażniące budowle z drugiej połowy XIX wieku. W tym sensie unikanie jakichkolwiek zobowiązań przez Tuska jest może naturalniejsze niż markowanie programowych debat przez tych, którzy nie chcą mu się podporządkować. Dla PiS to napięcie wewnątrz opozycji jest naturalnie korzystne i pożądane. Dla mnie jest ono życiem chrząszczy rojących się gdzieś pod ziemią. Kiedy owady wyjdą wreszcie na powierzchnię?”

— POLSKA POLITYKA STAŁA SIĘ REAKTYWNA: ISTOTNY JEST PIS TRAKTOWANY JAKO PUNKT ODNIESIENIA – DALEJ ZAREMBA W RZ: “Dla mnie zabawne są nie tyle same te spory (wszak mamy do czynienia z oddzielnymi partiami, więc różnice wydają się naturalne), ile ich fasadowość. Polska polityka stała się reaktywna: istotny jest PiS traktowany jako punkt odniesienia, więc wszyscy na ławach opozycji, i w opozycyjnych mediach, mówią na co dzień mniej więcej to samo, odnosząc się do pisowskich grzechów i zbrodni. Nie przeszkadza to wzajemnie przypisywać sobie „zdradzieckich skłonności”.

— AKURAT W TYM MOMENCIE JEGO LINIA SKRAJNEJ REAKTYWNOŚCI, NIEUSTANNEGO PUNKTOWANIA PISOWSKICH UPADKÓW I PODNOSZENIA DO MAKSIMUM TEMPERATURY MORALNEGO OBURZENIA ZDAJE SIĘ PRZYNOSIĆ JAKIEŚ OWOCE – DALEJ ZAREMBA: “Trwa festiwal nadgorliwości, wzajemnego pilnowania się i rozliczania z grzechu nadmiernych podobieństw czy zbytniej bliskości z głównym, można by rzec rytualnym wrogiem. Trudno w takiej atmosferze o kierowanie się racjami merytorycznymi, ba, o zwykły zdrowy rozsądek. Skądinąd w analizie Gduli trafne uwagi sąsiadowały z naciągniętymi. Prawda, że efekt Tuska nie okazał się porażającym triumfem. Prawda też jednak, że akurat w tym momencie jego linia skrajnej reaktywności, nieustannego punktowania pisowskich upadków i podnoszenia do maksimum temperatury moralnego oburzenia zdaje się przynosić jakieś owoce. W tym, że PiS stał się pochyłym drzewem, na które łatwo wskakiwać, niemała zasługa samych rządzących”.

— POLSKI ŁAD MOŻE I JEST ŹLE PRZYGOTOWANY, LECZ ZAWIERA JAKĄŚ AKSJOLOGICZNĄ OFERTĘ DOTYCZĄCĄ SPOŁECZNEGO ROZWARSTWIENIA I SPOŁECZNYCH PRIORYTETÓW – DALEJ ZAREMBA: “Dobrze byłoby się tego od opozycji dowiedzieć. Po trzecie wreszcie, dobrze by znać przyszły model społeczno-ekonomiczny polskiego społeczeństwa – w wersji nie tylko Tuska, ale także Lewicy, PSL czy Hołowni. Polski Ład może i jest źle przygotowany, lecz zawiera jakąś aksjologiczną ofertę dotyczącą społecznego rozwarstwienia i społecznych priorytetów. Czy można być wciąż równocześnie za większymi ekonomicznymi swobodami dla biznesu, za zachowaniem wszystkich świadczeń zaofiarowanych różnym grupom Polaków przez PiS i jeszcze za hojniejszym łożeniem na edukację, służbę zdrowia, niepełnosprawnych, kulturę i każdy dowolny cel? Czy można sobie wyobrazić większą demagogię niż takie połączenie?”
https://www.rp.pl/plus-minus/art19310891-pustka-tuska

— EWENTUALNA WSPÓLNA LISTA JEDNEJ PARTII Z DRUGĄ TO NIE SAKRAMENT. NIE OZNACZA ZANIKU POLITYCZNYCH RÓŻNIC I TOŻSAMOŚCI PROGRAMOWYCH – JAKUB MAJMUREK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Najważniejsze, by pamiętać o jednym: ewentualna wspólna lista jednej partii z drugą to nie sakrament. Nie oznacza zaniku politycznych różnic i tożsamości programowych. W ewentualnym jednoczeniu się opozycji nie chodzi o to, by dać wyraz wspólnocie poglądów, lecz o taktyczne rozwiązanie, pozwalające skutecznie zablokować scenariusz trzeciej kadencji rządów PiS”.

— TRZECIA KADENCJA PIS-U MOŻE SKOŃCZYĆ SIĘ KATASTROFĄ DLA POLSKI – DALEJ MAJMUREK: “Biorąc pod uwagę to, jak rządząca partia się radykalizuje, jak coraz bardziej oderwane od rzeczywistości jest jej kierownictwo, jak nieudolne są jej rządy i jakie wyzwania stoją przed naszym krajem, trzecia kadencja PiS-u może skończyć się katastrofą dla Polski. Zwłaszcza gdyby PiS dokończył swojego dzieła zniszczenia instytucji, na których opiera się nasza demokracja liberalna. Cel układania wyborczych list opozycji jest jeden: zapewnienie partiom szanującym konstytucyjny porządek RP stabilnej większości w przyszłym Sejmie. Takiej, by PiS, nawet z Konfederacją, nie był w stanie stworzyć rządu. I dobrze byłoby mieć rezerwę kilku posłów, na wypadek gdyby Kaczyński na początku nowej kadencji próbował wyjmować opozycyjnych polityków, kusząc ich atrakcyjnymi politycznie i finansowo stanowiskami”.

— BLOK PSL- HOŁOWNIA MIAŁBY SZANSĘ PRZYNAJMNIEJ POWALCZYĆ O JAKĄŚ CZĘŚĆ GŁOSÓW ZACHOWAWCZYCH WYBORCÓW PIS – DALEJ MAJMUREK: “Ludowcy i Hołownia mogliby uzupełniać się podobnie jak PSL i Kukiz ’15 w poprzednich wyborach. Taki blok zakotwiczałby opozycję w bardziej konserwatywnej części społeczeństwa i miałby szansę przynajmniej powalczyć o jakąś część głosów zachowawczych wyborców PiS, którzy po ośmiu latach mają już partii Kaczyńskiego zwyczajnie dosyć, są zbyt zniesmaczeni wszystkimi skandalami, jakie się za nią ciągną”.

— W POLSCE WSPÓLNA LISTA NIE JEST KONIECZNA, BY WYGRAĆ Z PIS – I CHOĆ NIEMĄDRE BYŁOBY DZIŚ ZAMKNIĘCIE SOBIE DO NIEJ DROGI, TO NIE WARTO SIĘ NA NIEJ PRZESADNIE SKUPIAĆ – DALEJ MAJMUREK W KRYTYCE: “W Węgrzech opozycja nie miała wyjścia i musiała utworzyć jedną listę. Wymusiła to ordynacja wyborcza: większość posłów wybierana jest w jednomandatowych okręgach wyborczych, pozostała część w ordynacji proporcjonalnej, promującej największy, zwycięski komitet wyborczy. W Polsce wspólna lista nie jest konieczna, by wygrać z PiS – i choć niemądre byłoby dziś zamknięcie sobie do niej drogi, to nie warto się na niej przesadnie skupiać, to nie ona musi być kluczem do zwycięstwa. (…) Listy wyborcze są narzędziem do celu, jakim jest zmiana władzy. Korzystając z tego, że na gardle nie mamy noża ordynacji wzorowanej na węgierskiej, warto podejść do tego narzędzia maksymalnie pragmatycznie i elastycznie”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/pis-opozycja-wspolna-lista-analiza-2022/

— PIĄTA FALA POLSKIEGO ŁADU – MIKOŁAJ KUNICA W BUSINESS INSIDERZE: “A co w sytuacji, w której zmianę metody rozliczeń z fiskusem podatnik już zgłosił we właściwym urzędzie skarbowym? Można to jeszcze odwrócić? Zmienić? A co jeśli to nieostatni podatkowy piwot premiera i jego ludzi? Czekać z decyzją do ostatniego przewidzianego w prawie momentu, a więc 20 lutego? Z perspektyw spójności i przejrzystości systemu, który już dawno wbrew gorącym zapewnieniom przestał być przyjazny dla tych, którzy go finansują, a więc podatników, mamy nie Polski Ład, ale chocholi taniec. Nawet jeśli wypowiedź premiera jest zwykłą niezręcznością językową, chaos znów się pogłębia. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że chyba nikt nie policzył i zwyczajnie nie wie, ile kolejne ręcznie wprowadzane ad hoc podczas internetowych wystąpień łatki w Polskim Ładzie kosztować będą budżet polskiego państwa. Budżet, który i tak finansujemy my, a nie rząd”.
https://businessinsider.com.pl/biznes/piata-fala-polskiego-ladu-opinia/0rkn09t

— WITOLD GŁOWACKI PRZYPOMINA SZACUNKI JAKUBA SZYMCZUKA Z OKA, ŻE OPOZYCJA MOŻE PRZEGRZEWAĆ TEMAT STRAT POWODOWANYCH PRZEZ POLSKI ŁAD: “Na piątkowej konferencji Morawiecki przedstawił też przybliżone liczby beneficjentów Polskiego Ładu i osób, które mają w jego efekcie zapłacić wyższych podatek. Na 27 milionów podatników PIT stratnych ma być ok. 1,3 mln najlepiej zarabiających. Zyskać według Morawieckiego ma aż 18-19 milionów płacących podatki Polaków. Na pensje netto ok 6-7 milionów pracujących Polaków Polski Ład ma nie mieć wpływu. To nie jest zaskoczenie – o takich wiarygodnych szacunkach skutków Polskiego Ładu pisał na łamach OKO.Press Jakub Szymczak, jednocześnie przestrzegając opozycję przed „przegrzewaniem” tematu strat powodowanych przez Polski Ład”.
https://oko.press/morawiecki-probuje-naprawiac-polski-lad-nikt-kto-zarabia-do-128-tysiaca-zl-ma-nie-stracic/


— W GW TOP RANKING SKRZYNKI DWORCZYKA: „I JAK TO W NASZYM PRAWICOWYM ŚRODOWISKU W ZWYCZAJU – NIKT NIE DOTRZYMAŁ SŁOWA”
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28026085,nasz-top-ranking-skrzynki-dworczyka-i-jak-to-w-naszym-prawicowym.html

— PRZYMIERZANY DO NAJWAŻNIEJSZYCH FUNKCJI MICHAŁ DWORCZYK MARTWI SIĘ, JAK NIE WYPAŚĆ Z POLITYKI – JACEK HARŁUKOWICZ W GW: “Morawiecki miał nadzieję, że zdobędzie wiedzę o koteriach w PiS dzięki Dworczykowi. Zdobył aż zanadto. (…) Zdaniem naszego rozmówcy sprawa cieknącej skrzynki i „wewnątrzpartyjna nagonka” paradoksalnie spowodowały, że wielu posłów właśnie do Dworczyka się zwraca, gdy chce albo dotrzeć do premiera, albo zainteresować jego otoczenie jakąś sprawą: – Po mailach widać, że ma realne wpływy, że dla Morawieckiego wciąż jest ważny. I to się nie zmienia. A pomocy Dworczyk nie odmawia. Nie tylko zresztą swoim sojusznikom. (…) – 18 grudnia, w miesięcznicę pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich, jesteśmy w Krakowie. Wawel, potem kolacja w biurze na ulicy Retoryki. Kto siedzi obok prezesa? Michał. I to miałoby oznaczać, że słabnie? Wycofanie się z pierwszej linii było decyzją naturalną. Miałby chodzić po mediach i dawać się przepytywać z tego, jak działa polityczna kuchnia? Musiał po prostu, niczym w chińskim przysłowiu, przysiąść na chwilę u brzegu i poczekać, aż pewne rzeczy spłyną”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28026310,przymierzany-do-najwazniejszych-funkcji-michal-dworczyk-martwi.html

— RZĄDZĄCY DZISIAJ POLSKĄ MAJĄ OBYWATELI ZA IDIOTÓW – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “To władza kolonialna. Władza, która sprawuje rządy nie dla dobra wszystkich obywateli, także tych, którzy się z nią nie zgadzają, ale tylko dla swoich i wspierających ją grup społecznych. Wszelkie protesty, sprzeciwy innych grup traktowane są nie jako problem, który trzeba rozwiązać, ale jako przeszkodę, którą trzeba ominąć lub zniszczyć choćby hejtem albo też napuścić na nie inne grupy społeczne. Fakt, nie chcą wysyłać wojska na protestujące kobiety. Ale dlaczego? Nie dlatego, że to niemoralne. Zaszkodzi to wizerunkowi władzy. Czy bohaterom tych maili jest choć odrobinę wstyd?”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28024766,pawel-wronski-rzadzacy-dzisiaj-polska-maja-obywateli-za.html

— TAK NISKIEJ OCENY RZĄD RP NIE MIAŁ OD CZASÓW EWY KOPACZ – MAGDALENA CHRZCZONOWICZ W OKO.PRESS: “34 proc. – tyle Polek i Polaków dobrze ocenia rząd Mateusza Morawieckiego w styczniu 2022 roku wg badania CBOS. Tak mało dobrych ocen rząd PiS nie miał jeszcze nigdy. Ostatnio tak złe notowania polski rząd miał w lipcu 2015 roku – trzy miesiące przed przegranymi przez PO wyborami”.

— SONDAŻ IPSOS DLA OKO.PRESS Z GRUDNIA 2021 ROKU POKAZAŁ, ŻE AŻ 78 PROC. POLAKÓW JEST PRZEKONANYCH, ŻE BĘDZIE MUSIAŁO OGRANICZYĆ WYDATKI – DALEJ CHRZCZONOWICZ W OKO.PRESS: “W styczniu 2022 rząd osiągnął najgorszy wynik, odkąd PiS przejął władzę w 2015 roku – 34 proc, ocen pozytywnych i 53 proc. negatywnych (tak dużo odpowiedzi „źle” było tylko w listopadzie 2020) Tym razem powodem jest bez wątpienia sytuacja gospodarcza – przede wszystkim wysoka inflacja. Sondaż Ipsos dla OKO.press z grudnia 2021 roku pokazał, że aż 78 proc. Polaków jest przekonanych, że będzie musiało ograniczyć wydatki”.

— DZIŚ AŻ 58 PROC. UWAŻA, ŻE POLITYKA RZĄDU NIE POPRAWI SYTUACJI GOSPODARCZEJ – DALEJ CHRZCZONOWICZ: “Dziś aż 58 proc. uważa, że polityka rządu nie poprawi sytuacji gospodarczej. To znak, że rządowa narracja – dotycząca m.in. Polskiego Ładu, działań NBP i kolejnych tarcz antyinflacyjnych – nie działa, a spadek notowań może postępować”.
https://oko.press/tak-niskiej-oceny-rzad-rp-nie-mial-od-czasow-ewy-kopacz-wykres/

— DZIŚ MUSIMY SIĘ MIERZYĆ Z REMAKIEM POLSKI EDWARDA GIERKA. SOCJALISTYCZNYM PAŃSTWEM „DOBROBYTU”, KTÓRE FUNDUJE NAM KACZYŃSKI – BOGUSŁAW CHRABOTA W RZ: “To dzięki tym zmianom doszliśmy tu, gdzie dziś jesteśmy, by walczyć w kolejnych bitwach o demokrację i gospodarkę. Dziś musimy się mierzyć z remakiem Polski Edwarda Gierka. Socjalistycznym państwem „dobrobytu”, które funduje nam Kaczyński. To Polska na ścieżce autarchii, z dominującą rolą firm państwowych, prześladowaniem przedsiębiorców, agresywnym fiskalizmem, przerostem roli i kompetencji kiepskiej jakościowo administracji. Zastanawiam się, co z taką Polską uczyniłby nowy Balcerowicz? Mielibyśmy bez wątpienia kolejną terapię szokową. Ale czy ktoś ma dzisiaj tyle osobistej odwagi?”
https://www.rp.pl/plus-minus/art19310351-boguslaw-chrabota-czy-ktos-ma-tyle-odwagi-co-balcerowicz

— LEWICA MENTALNIE STAŁA SIĘ PARTIĄ RAZEM – LESZEK JAŻDŻEWSKI W ROZMOWIE Z MICHAŁEM PŁOCIŃSKIM W RZ: “Ale generalnie zgoda – słabość lewicy rzeczywiście rzutuje na całość obozu opozycyjnego. W Polsce jest naprawdę spora grupa wyborców liberalnych obyczajowo, antypisowskich, którzy mają dosyć konserwatywnego i kościółkowego zapaszku, jaki unosi się wokół trzech opozycyjnych centroprawic – PO, PSL i Hołowni – i mogliby zagłosować na wyrazistą, świecką i postępową formację, ale lewica ich do siebie nie potrafi przygarnąć, bo mentalnie stała się Partią Razem, a wizerunkowo jest coraz bardziej „czarzasta”. I efekt tego jest taki, że mamy w Polsce co najmniej 15 proc. ludzi o poglądach lewicowych, a w sondażach lewicę popiera nie więcej niż 8 proc. I opozycja ma problem, bo wielu z tych ludzi w dzień wyborów zostanie po prostu w domach”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art19310271-leszek-jazdzewski-postepowosc-polakow-jest-bezobjawowa

— W NIEDZIELĘ 21 LAT OD KIEDY w Hali Olivia w Gdańsku miała miejsce manifestacja poparcia dla nowo powstałej Platformy Obywatelskiej.

— W NIEDZIELĘ MINIE 6 LAT odkąd Włodzimierz Czarzasty został wybrany na przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

— URODZINY W NIEDZIELĘ: Michał Kleiber, Zbigniew Niemczycki, Jan Maria Jackowski, Katarzyna Szymańska-Borginon.