— PROF. LESZEK BALCEROWICZ KOŃCZY DZIŚ 75 LAT.

— WOJEWÓDZKI KONSERWATOR ZABYTKÓW MOŻE JESZCZE ZABLOKOWAĆ BUDOWĘ NYCZ TOWER, 170-METROWEGO WIEŻOWCA NA KOŚCIELNYCH DZIAŁKACH. WPISANIA ICH DO REJESTRU ZABYTKÓW DOMAGA SIĘ NARODOWY INSTYTUT DZIEDZICTWA – DANIEL FLIS I SEBASTIAN KLAUZIŃSKI W OKO.PRESS:
https://oko.press/nycz-tower-kosciol-wiezowiec-zabytki-narodowy-instytut-dziedzictwa/?u=true

— PONAD 30 TYSIĘCY ZAKAŻEŃ, UTRZYMANIE TRENDU TO POZIOM ZAKAŻEŃ POWYŻEJ 50 TYS. – KONFERENCJA MINISTRA ZDROWIA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/01/19/

— ZIELONA MINISTER NIESTETY TEŻ ROZUMIE PUTINA, KLUCZOWY SOJUSZNIK W NATO W POLITYCE WSCHODNIEJ NIE GRA Z NAMI W JEDNEJ DRUŻYNIE – WOJCIECH PARFIANOWICZ W DGP: “Wywodząca się z Zielonych polityk jeszcze do niedawna była postrzegana jako szansa na zmianę w podejściu Niemiec do Kremla. Po jej wczorajszej wizycie w Moskwie i poniedziałkowej w Kijowie wyraźnie widać, że ta wiara była naiwna. (…) Niestety ważny partner Polski i kluczowy sojusznik w NATO w polityce wschodniej nie gra z nami w jednej drużynie. Republika Federalna szuka pokoju za wszelką cenę, czyli kosztem Dzikich Pól na Wschodzie”.
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8336511,annalena-baerbock-zielona-minister-niemcy-rozumie-putina-konfliktu-miedzy-rosja-nato-i-usa.html

— MOSKWA ZAMIENIA JASTRZĘBIE W GOŁĘBIE – na jedynce DGP.

— NIEMCY OSŁABIAJĄ SANKCJE – na jedynce RZ.

— BERLIN GRA NA UMOWĘ Z KREMLEM – tytuł w RZ.

— W chwili, gdy Władimir Putin liczy koszty rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Niemcy podają w wątpliwość wprowadzenie przez Zachód najbardziej bolesnych dla Kremla sankcji: odcięcia od systemu finansowego Swift i zamknięcia Nord Stream 2 – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ.
https://www.rp.pl/dyplomacja/art19301761-berlin-gra-na-umowe-z-kremlem

— W UBIEGŁYM TYGODNIU JEGO PARTIA POROZUMIENIE PRZEKAZAŁA POLSCE 2050 UWAGI DO PROGRAMU GOSPODARCZEGO TEJ OSTATNIEJ – RAFAŁ KALUKIN W POLITYCE: “Na prośbę o rozmowę odpisał, że „jeszcze nie udziela się medialnie”. Ale osoby mające z nim kontakt zapewniają, że jego powrót do życia publicznego jest już całkiem bliski. W pewnym sensie nawet już wrócił. W ubiegłym tygodniu jego partia Porozumienie przekazała Polsce 2050 uwagi do programu gospodarczego tej ostatniej. Komentarz był firmowany nazwiskiem Gowina, do tego były wicepremier dołączył odręcznie napisany list”.

— PRAGNIENIE ODWETU JEST W PEŁNI ZROZUMIAŁE. CHOCIAŻBY ZA SPRAWĄ GRUDNIOWEJ PUBLIKACJI PRORZĄDOWEGO TYGODNIKA „SIECI” O RZEKOMEJ PRÓBIE SAMOBÓJCZEJ GOWINA – DALEJ KALUKIN: “Słychać w jego otoczeniu, że odbudował się mentalnie. I że wszystkie jego polityczne ambicje sprowadzają się teraz do jednego tylko celu: jak najszybszego zakończenia rządów PiS. Pragnienie odwetu jest w pełni zrozumiałe. Chociażby za sprawą grudniowej publikacji prorządowego tygodnika „Sieci” o rzekomej próbie samobójczej Gowina. Takie plotki faktycznie krążyły za kulisami polityki i pewnie było kwestią czasu, jak wypłyną na powierzchnię. Sprawa jest wrażliwa, ale w końcu chodzi o jednego z do niedawna najważniejszych polskich polityków. I choć jego osobisty dramat bezpośrednio poprzedzała ostra infekcja Covid-19, to nie ulega raczej wątpliwości, że właściwym jego tłem były polityczne napięcia, którym Gowin podlegał od co najmniej półtora roku. Czy opinia publiczna miała prawo zapoznać się z doniesieniami o jego załamaniu? To kwestia do dyskusji, chociaż o ostatecznym odbiorze decyduje zwykle ogólny ton materiału, intencja autorów”.

— NA RAZIE CZEKA GO JEDNAK ROLA POLITYCZNEGO MŚCICIELA. BYĆ MOŻE JUŻ OSTATNIA W TEJ FASCYNUJĄCEJ KARIERZE – KONKLUZJA KALUKINA: “Na razie czeka go jednak rola politycznego mściciela. Być może już ostatnia w tej fascynującej karierze. Na co może liczyć? Realną stawką wydaje się przede wszystkim moralna rehabilitacja, chociaż blokując szaleńcze wybory kopertowe w chaosie pierwszej fali pandemii, do pewnego stopnia już to uczynił. Oczywiście nie można wykluczyć, że Gowin jakoś przetrwa obecny zakręt i raz jeszcze wykupi sobie miejscówkę na scenie. Może z listy Hołowni, a może PSL? Chociaż trudno też sobie wyobrazić, aby miał jeszcze powrócić do naprawdę poważnej politycznej gry”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2150950,1,gowin-wraca-do-gry.read

— JOACHIM BRUDZIŃSKI NA LIŚCIE NAJBARDZIEJ WYBIJAJĄCYCH SIĘ W RÓŻNYCH DZIEDZINACH EUROPOSŁÓW OBECNEJ KADENCJI WG POLITICO EUROPE: “Here’s who stood out during the first term”.
https://www.politico.eu/article/european-parliament-report-card-2022-good-bad-ugly/

— POŻEGNANIE Z FUNDUSZEM ODBUDOWY, ZIOBRYŚCI BIORĄ IZBĘ – jedynka GW (Ewa Ivanova): “Były zaufany prokurator Zbigniewa Ziobry będzie nowym prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zgodnie z orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości UE Izba nie jest legalnym sądem, a jej funkcjonowanie to m.in. jeden z powodów zablokowania unijnych pieniędzy dla Polski”.
https://wyborcza.pl/7,75398,28015106,zolnierze-ziobry-ida-po-nielegalna-izbe-dyscyplinarna-jeden.html

— OPOZYCJO, ODETNIJ SIĘ OD PLATFORMY OBYWATELSKIEJ – GALOPUJĄCY MAJOR W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, to utopienie Lewicy pod progiem teoretycznie byłoby korzystne dla PiS jako partii z największym poparciem. Tak bowiem działa przeliczanie mandatów. Podprogowe głosy proporcjonalnie dystrybuowane są na partie, które próg wyborczy pokonały. Dlatego planem Tuska jest zapewne wystartowanie razem z Hołownią, a być może i PSL. Wówczas taki blok mógłby pokonać PiS i jako koalicja z największym poparciem zgarnąć bonus podprogowych głosów Lewicy. Powstałby rząd prawicy z ludzką twarzą”.

— HOŁOWNIA AŻ TAK NAIWNY NIE JEST I WIE, ŻE MOŻE BARDZO WIELE STRACIĆ – DALEJ GALOPUJĄCY MAJOR W KRYTYCE: “Problem w tym, że Hołownia aż tak naiwny nie jest i wie, że może bardzo wiele stracić. Przede wszystkim atut trzeciej drogi, na której zbudowany jest cały zamysł polityczny Polski 2050. Jednocząc się na wspólnej liście z PO, Hołownia tylko potwierdzi, że nie jest żadną trzecią drogą, ale libkową wydmuszką, i że od początku był mistyfikacją. Niezależność to dla niego być albo nie być”.

— BARDZIEJ LUB MNIEJ BRUDNĄ ROBOTĘ ZA TUSKA ODWALAJĄ KARNOWSCY LIBERALNYCH MEDIÓW – DALEJ MAJOR: “Zaatakować Szymona Hołowni wprost Donald Tusk nie może. W końcu to ponoć przyszły koalicjant. Więc bardziej lub mniej brudną robotę odwalają Karnowscy liberalnych mediów. Hołownia staje się nieodpowiedzialnym gówniarzem, kościołkowym chłopczykiem czy po prostu PiS-owskim ulubieńcem, bo coś tam o nim powiedziała TVP. Kto nie z Mieciem, tego zmieciem. A to przecież dopiero początek. Później pójdą obiektywne reportaże o Hołowni i jego współpracownikach, na koniec gwiazdy TVN w świetle kamer się pewnie rzucą do gardła. Lewica przerabiała to po wielokroć”.

— JEŚLI TYLKO HOŁOWNIA, LEWICA I PSL MAJĄ W SOBIE TROCHĘ INSTYNKTU PRZETRWANIA, TO POWINNI PODPISAĆ WSPÓLNE MINIMUM PROGRAMOWE BEZ PLATFORMY – KONKLUZJA MAJORA: “Pomysł, aby po sześciu latach opozycja wreszcie powiedziała wyborcom coś więcej niż osiem gwiazdek, nie mieści się Platformie w głowie i nie przystaje do jej wizji polityki. A już pomysł, że można o tym mówić bez pytania PO o zdanie, jest niemal świętokradztwem. Dlatego spór na opozycji będzie się wzmagał. I jeśli tylko Hołownia, Lewica i PSL mają w sobie trochę instynktu przetrwania, to powinni podpisać wspólne minimum programowe bez Platformy Obywatelskiej, zagospodarowując ten elektorat, który nie chce zarówno rządów PiS, jak i PO”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/galopujacy-major-opozycjo-odetnij-sie-od-platformy-obywatelskiej/

— SONDAŻ DOKŁADNIE 2 LATA TEMU: PiS 41,1 (-2) KO 27,5 (+2), Lewica 14,5, PSL 8,5, Konfederacja 8
http://300polityka.pl/stan-gry/2020/01/18/stan-gry-zaremba-o-odejsciu-rosiaka-z-trojki-i-mediach-publicznych-tak-to-sa-zaczatki-cenzury-fijolek-slabosc-po-sluzy-wkk-i-holowni-budka-wszyscy-dzis-mowia-o-ludziach-slabszych-a-zapominaja/

— PRZYGNIECIONY PROBLEMAMI PIS ZACZĄŁ OBSŁUGIWAĆ JUŻ TYLKO SWOICH STAŁYCH WYBORCÓW, ZAPOWIADA TO WOJNĘ TOTALNĄ – MARIUSZ JANICKI W POLITYCE: “Przygnieciony problemami PiS zaczął obsługiwać już tylko swoich stałych wyborców: finansowo, medialnie i emocjonalnie. To z ich pomocą chce wygrać kolejne wybory, nie oglądając się na resztę. Zapowiada to wojnę totalną. Co z tym zrobi opozycja?”

— W WYBORACH MOŻE MU WYSTARCZYĆ TE 35 PROC., KTÓRE MA, EWENTUALNIE PLUS KILKUNASTU POSŁÓW WYJĘTYCH Z KONFEDERACJI, TYLE ŻE KONIECZNIE MUSI UTRZYMAĆ OBECNY STAN POSIADANIA – DALEJ JANICKI W POLITYCE: “Wątpliwe, aby chodziło tylko o bierne przetrzymanie do końca kadencji i napychanie kasy swoim ludziom. Zatem szykuje się ofensywa. Kaczyński mógł zauważyć, że powrót Donalda Tuska nie wywrócił stolika, a Platforma ma nadal tyle w sondażach, ile miała za Grzegorza Schetyny. Widzi też, że jednoczenie opozycji, nawet w dwa bloki, jawi się jako bardzo trudne, będą raczej trzy, a może i cztery. W takiej sytuacji w wyborach może mu wystarczyć te 35 proc., które ma, ewentualnie plus kilkunastu posłów wyjętych z Konfederacji za ofertę stanowisk. Tyle że koniecznie musi utrzymać obecny stan posiadania, to czerwona alarmowa linia”.

— PIS MA ELEKTORAT PRZEBADANY NA WYLOT DO POZIOMU POWIATÓW I GMIN – DALEJ JANICKI W POLITYCE: “Jeśli po tym, co PiS zrobił przez ostatnie sześć lat, wciąż ponad 30 proc. Polaków trzyma się obozu władzy, to znaczy, że się zahartowali, łatwo się nie zniechęcają i trzeba ten stan pielęgnować. Nawet jeśli przez chwilę wątpią, to potem wracają. PiS to partia, która bodaj najwięcej pieniędzy przeznacza na sondaże i badania opinii, fokusy, opracowania. Ma elektorat przebadany na wylot do poziomu powiatów i gmin. Rozpęta teraz każdą awanturę, aby go nie stracić, koszty nie grają roli”.

— WIDAĆ NA OPOZYCJI IDEOWY I PROGRAMOWY STUPOR, ZASTÓJ – DALEJ JANICKI: “Opozycja nie rozumie obecnej fazy politycznego konfliktu i nie potrafi się dogadać, choćby na poziomie bieżącego porozumiewania się. Donald Tusk zdaje się czekać, aż władza sama ulegnie procesom gnicia i on wkroczy jako naczelny „sanitarysta”, który oceni straty. Wciąż chce być bardziej generałem niż negocjatorem. Jednocześnie widać na opozycji ideowy i programowy stupor, zastój”.

— PRZEZ PONAD SZEŚĆ LAT NIC SIĘ TU NIE ZMIENIŁO, DLATEGO PARTIA KACZYŃSKIEGO WCIĄŻ JEST GÓRĄ – DALEJ JANICKI: “Inaczej niż w boksie, im bardziej PiS słania się na nogach, tym mocniej będzie bił. Fakt, że formacja rządząca zaczęła przemawiać już praktycznie tylko do swoich, wydaje się dla opozycji szansą, aby mocno przemówić do własnych swoich i tych, których Kaczyński porzucił jako nieperspektywicznych. Tyle że opozycja jako całość nie ma zdeterminowanych wyborców, ma tylko chwiejny rezerwuar, o który zawzięcie walczy między sobą. Przez ponad sześć lat nic się tu nie zmieniło, dlatego partia Kaczyńskiego wciąż jest górą. Jeżeli teraz PiS planuje piekło, opozycja, jeśli myśli o zwycięstwie, musi wymyśleć przekonujące niebo. Ordynacja wyborcza podpowiada, że najlepiej jedno, góra dwa”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2151200,1,pis-bez-maski.read

— UZNALI, ŻE ZDOLNOŚCI SCENICZNE I UZNANIE PUBLICZNOŚCI DAJĄ IM MANDAT DO UCZESTNICZENIA W ŻYCIU POLITYCZNYM – JACEK KARNOWSKI: “To symbol pułapki, w którą wpadła aktorka, a szerzej – cała grupa polskich artystów, którzy uznali, że zdolności sceniczne i uznanie publiczności dają im mandat do uczestniczenia w życiu politycznym. Zachęceni oklaskami i wsparciem mediów opozycyjnych aktorzy – ale także muzycy, reżyserzy, ludzie telewizji – podjęli więc grę na nie swoim boisku. Z zapałem i szczerym entuzjazmem. Kolejne porażki nie wywoływały żadnej refleksji. Brnęli dalej. Aż doszli na hiszpańską plażę, gdzie na wiklinowej ławeczce patrzą pustym wzrokiem w siną dal, przyznając się, że sensu brak”.

— POLITYKĘ TRZEBA ROZUMIEĆ, TRZEBA CZUĆ. ELITARYZM POMIESZANY Z ARTYSTYCZNĄ NADWRAŻLIWOŚCIĄ SPRAWIA, ŻE BARDZO CZĘSTO JEST TO PO PROSTU NIEMOŻLIWE – DALEJ KARNOWSKI: “Trudno się dziwić. Politykę trzeba rozumieć, trzeba czuć. Elitaryzm pomieszany z artystyczną nadwrażliwością sprawia, że bardzo często jest to po prostu niemożliwe. To inny wymiar rzeczywistości niż ten, w którym na co dzień poruszają się aktorzy. Polityka to coś więcej niż bańka towarzyska czy proste odruchy środowiskowe. To sprawa dużo bardziej złożona, trudniejsza. Także wymagająca dużej odporności psychicznej. Niech przypadek Krystyny Jandy będzie przestrogą dla innych. Nie warto zajmować się dziedzinami, o których człowiek nie ma bladego pojęcia. Nie warto mieszać porządków. Łatwo wówczas zgubić sens. A sens – to w życiu sprawa więcej niż cenna. Może nawet najcenniejsza”.
https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/582225-to-jest-zdjecie-symbol-spolityzowani-aktorzy-traca-wiele

— AFERA PEGASUSA ZACZYNA CORAZ BARDZIEJ PRZYPOMINAĆ SAGĘ O SYCYLIJSKIEJ MAFII NIŻ OPOWIEŚĆ O UWAŻANYM DO NIEDAWNA ZA WZÓR DEMOKRATYCZNEJ TRANSFORMACJI KRAJU W ŚRODKU EUROPY – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Im więcej wiemy o aferze Pegasusa, tym lepiej rozumiemy, dlaczego najważniejsze osoby w państwie wolą szyfrowane whatsappy i signale czy prywatną pocztę od certyfikowanej przez służby bezpiecznej komunikacji. Nieufność do służb własnego państwa, jak widać, nie była tak całkowicie bezzasadna. Premier Mateusz Morawiecki obiecywał Polakom modernizację państwa, elektryczne samochody, wysokie zarobki i innowacje. Jeśli chodzi o fakt posługiwania się przez polskie służby najnowocześniejszym sprzętem do inwigilacji własnych obywateli, obietnica została spełniona. Szkoda, że tylko w tym zakresie”.
https://www.rp.pl/komentarze/art19302091-michal-szuldrzynski-co-chcialy-ukryc-sluzby

— NIEUFNOŚĆ DO OSOBY NA SZCZYCIE WŁADZY MOŻE POŁĄCZYĆ ZANIEPOKOJONYCH POLITYKÓW – PONAD BARYKADAMI CODZIENNYCH SPORÓW. W TAKICH SYTUACJACH RODZĄ SIĘ PRZEWROTY PAŁACOWE – JAROSŁAW KUISZ W INTERII: “Czy prace komisji senackiej przebiją się do obywateli? Nie wiadomo. Jednak wiadomo, że dziś afera „Pegasusa” na pewno przebiła się do świadomości polityków – i to wszystkich stron. Nieufność do osoby na szczycie władzy może połączyć zaniepokojonych polityków – ponad barykadami codziennych sporów. W takich sytuacjach rodzą się przewroty pałacowe”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/kuisz/news-kogo-jeszcze-podsluchano-czyli-druga-inwigilacja-prawicy,nId,5777272

— POLSKI ŁAD: MIAŁ BYĆ BAT NA OSZUSTÓW, A UCIERPIĄ UCZCIWE FIRMY. NIERENTOWNA SPÓŁKA ZAPŁACI WYŻSZY PODATEK NIŻ OSIĄGAJĄCA DOCHODY. TRUDNO JEJ BĘDZIE GO UNIKNĄĆ – JEDYNKA RZ: https://www.rp.pl/podatki/art19302231-polski-lad-mial-byc-bat-na-oszustow-a-ucierpia-uczciwe-firmy

— UBYWA FIRM PRZEZ POLSKI ŁAD – RZ: “W końcu 2021 r. wyjątkowo dużo przedsiębiorców podjęło decyzję o zakończeniu lub zawieszeniu swojej działalności. To efekt m.in. niepewności podatkowej”.
https://www.rp.pl/biznes/art19302451-ubywa-firm-przez-polski-lad

— BROSZURA DO ŁATANIA ŁADU – jedynka DGP.

— ROZPORZĄDZENIE POPRAWIAJĄCE „POLSKI ŁAD” TO BUBEL. „ZGADZA SIĘ TYLKO TYTUŁ” – DOMINIKA MACIEJASZ W GW: “Ale w rozporządzeniu zgadza się tylko tytuł („w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych”). – Ono wcale nie przedłuża terminów, a idzie zdecydowanie dalej, ponieważ zmienia całkowicie zasady poboru zaliczek na podatek, które są określone w ustawie o PIT – mówi mec. Buczek”.
https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,28014348,rozporzadzenie-poprawiajace-polski-lad-to-budel-zgadza-sie.html

— URODZINY: Leszek Balcerowicz (75), Magdalena Gawin, Łukasz Konarski, Andrzej Szlachta, Waldemar Skrzypczak.