— OMIKRON WG PROGNOZY: ZARAZI SIĘ PÓŁ POLSKI, SZPITALE NIE WYTRZYMAJĄ – MIŁADA JĘDRYSIK W OKO.PRESS: “Z modelu MOCOS wynika, że opieki szpitalnej będzie wymagał ok. 1 proc. chorych, czyli ponad 200 tys. W szczycie przewiduje on nawet 15 tys. „przyjęć” do szpitala dziennie. „Przyjęć” w cudzysłowie, bo polski system ochrony zdrowia nie będzie w stanie sprostać takiemu wyzwaniu. Analitycy nie prognozują jednak, ile łóżek byłoby potrzeba w każdym dniu, bo nie ma wystarczających danych na temat długości pobytu w szpitalu przy omikronie. Będziemy wiedzieć, jak już będzie po wszystkim. MOCOS bardzo dobrze przewidział dotychczasowy przebieg 4. fali, jeśli chodzi o zakażenia, ale np. nie doszacował zgonów”.

— CO JEŚLI ZABRAKNIE ŁÓŻEK – DALEJ JĘDRYSIK W OKU: “Jeśli rzeczywiście zabraknie łóżek szpitalnych dla chorych na COVID-19, rząd najprawdopodobniej coś zamknie, żeby ograniczyć transmisję. Wizja ciężko chorych ludzi odbijających się od szpitalnych bram może już przeważyć w rachunku politycznych zysków i strat”.
https://oko.press/5-fala-czy-zarazi-sie-polowa-polski/

— KOWALCZYK DYSTANSUJE SIĘ OD POLSKIEGO ŁADU, KALETA OD PIS – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2022/01/14

— SPOKOJNIE, WYBORY SĄ ZA DWA LATA – AGATA KONDZIŃSKA O NASTROJACH W PIS WOKÓŁ POLSKIEGO ŁADU: “Ale są też tacy, którzy przyznają, że każdy większy ruch jest niemożliwy, bo w Zjednoczonej Prawicy każdy musi dogadać się z każdym, a to jest coraz trudniejsze. – Jaka jest sytuacja? Wszyscy jesteśmy w klinczu i bez szans na jakikolwiek poważny ruch – mówi ważny polityk obozu władzy. Ale wszyscy zgodnie przekonują, że na korzyść obozu władzy przemawia data wyborów. – To prawie dwa lata jeszcze. Nie jesteśmy nawet w roku wyborczym, mamy czas, żeby naprawić błędy i to zrobimy – słyszymy od posła PiS”.

— TO ELEMENT WYGRANIA WYBORÓW – POLITYK WŁADZY W TEKŚCIE KONDZIŃSKIEJ: “Inny przyznaje: – Teraz jest ciężko, atmosfera też nie jest najlepsza, bo ludzie nie rozumieją zmian, ale za miesiąc-dwa sytuacja się odwróci. Czy można było lepiej? Czy można było inaczej? Pewnie tak. Premier często mówi o swoich doradcach, że są mistrzami analizy wstecznej, gdy znają już skutki jakiegoś zjawiska. I ma rację. (…) Kancelaria premiera ma też swoje badania, za które odpowiada szef Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Matynia. I, jak słyszymy, „to nie twitterowa bańka, a przysłowiowy ryneczek, który jest zadowolony ze zmian”. – Tak będziemy o tym opowiadać, to element wygrania wyborów – dodaje polityk władzy”.
https://wyborcza.pl/7,75398,27995432,pis-wierzy-w-polski-lad-dzieki-niemu-wygramy-w-2023-r.html

— DYMISJE ZA CHAOS Z WPROWADZANIEM POLSKIEGO ŁADU? NA PEWNO NIE TERAZ – A PEWNIE NIGDY – WITOLD GŁOWACKI W OKO.PRESS: “Choć obóz władzy żył przez pierwszy tydzień stycznia w atmosferze rozliczeń, do odpowiedzialności nikt jednak nie zostanie pociągnięty. I to mimo tego, że marny start Polskiego Ładu osłabia jego polityczno-sondażowy efekt. (…) Z naszych informacji wynika, że na początku tego tygodnia Morawiecki miał odpowiedzieć krytykom w Zjednoczonej Prawicy, że żadnych dymisji za Polski Ład nie będzie. I że ministrowie typowani w styczniu do dymisji już w lutym będą zbierać laury z powodu politycznych korzyści płynących z Polskiego Ładu”.

— NA PRZEŁOMIE STYCZNIA I LUTEGO ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ POLAKÓW PO PROSTU DOSTANIE WIĘKSZE WYPŁATY. WIĘC NIE DZIWIĘ SIĘ, ŻE PREMIER CZUJE SIĘ PEWNIE – MÓWI NAM NIEŹLE POINFORMOWANY POLITYK PIS – GŁOWACKI CYTUJE POLITYKA PIS: “– Problemy oczywiście były, to nowy system. Jego wprowadzenie nie zostało najwyraźniej dopięte na ostatni guzik. Ale na przełomie stycznia i lutego zdecydowana większość Polaków po prostu dostanie większe wypłaty. Więc nie dziwię się, że premier czuje się pewnie – mówi nam nieźle poinformowany polityk PiS. I powtarza, że na Polskim Ładzie ostatecznie ma skorzystać 11,5 mln gospodarstw domowych. Z analizy Jakuba Szymczaka w OKO.press wynika, że tak właśnie może być. I że opozycja nieco się pospieszyła ogłaszając, że Polski Ład już poniósł totalną klęskę. Niemniej Morawiecki sporo ryzykuje, obiecując politycznemu zapleczu, że wraz z końcem stycznia Polski Ład zacznie już przynosić Zjednoczonej Prawicy same sondażowe profity”.

— GŁOWACKI O RACHUBACH, ŻE OCZEKIWANE EFEKTY POLITYCZNE WPROWADZENIA PROGRAMU PRZYĆMIĄ CHAOS Z POCZĄTKU STYCZNIA: “Teraz Morawieckiego i jego ministrów przed gniewem Kaczyńskiego i partyjnego zaplecza ma ochronić krótka pamięć wyborców. I to, że oczekiwane efekty polityczne wprowadzenia programu przyćmią chaos z początku stycznia”.
https://oko.press/dymisje-za-chaos-z-wprowadzaniem-polskiego-ladu-na-pewno-nie-teraz-a-pewnie-nigdy/

— POLSKI ŁAD W KILKU OBSZARACH MIAŁ SZANSĘ SUKCESU. JEDNAK – I TO NALEŻY PODKREŚLIĆ – JAKO ELEMENT ZBIEGU KILKU CZYNNIKÓW, NAZWĘ JE TRIADĄ: POLSKI ŁAD, FUNDUSZE EUROPEJSKIE I ZRÓWNOWAŻONY WZROST GOSPODARCZY – BOGUSŁAW CHRABOTA W RZ: “Osobiście od początku byłem sceptyczny w sprawie Polskiego Ładu. W imię prostej zasady: Polsce dla wzrostu potrzebne jest uwolnienie gospodarki, a nie szeroko zakrojona rządowa interwencja. Tylko tak można rozwiązać nasze podstawowe bolączki, wyzwolić inicjatywę, zapewnić innowacyjność gospodarki czy kurs na inwestycje. Niemniej Polski Ład w kilku obszarach miał szansę sukcesu. Jednak – i to należy podkreślić – jako element zbiegu kilku czynników. By zbytnio nie komplikować wywodu, nazwę je triadą: Polski Ład, fundusze europejskie i zrównoważony wzrost gospodarczy. Ale już wiemy, że wspomniane czynniki razem nie zagrają”.

— CZYŻ MOŻNA TO LEPIEJ ZILUSTROWAĆ NIŻ METAFORĄ Z BECZKĄ PROCHU I LONTEM? – DALEJ CHRABOTA W RZ: “Licytująca coraz bardziej antyeuropejsko Solidarna Polska pcha rząd w konflikt z UE na pograniczu polexitu. Kolizyjny kurs raczej nas oddala niż zbliża do pozyskania tak potrzebnych nam dziś środków. Na dodatek radykalne podwyżki gazu i energii (ludzie dopiero za chwilę zaczną je odczuwać) za moment wysadzą w powietrze finanse samorządów i przedsiębiorstw. Efekt? Fala społecznego niezadowolenia, kolejny wzrost cen i galopująca drożyzna. Czyż można to lepiej zilustrować niż metaforą z beczką prochu i lontem?”
https://www.rp.pl/komentarze/art19285691-boguslaw-chrabota-lont-pod-beczka-prochu-juz-plonie

— DZIŚ POSADZENI DO OBSŁUGI INFOLINII NIESZCZĘŚNI URZĘDNICY MÓWIĄ LUDZIOM, ŻE NIE WIADOMO, JAK DOKONAĆ POPRAWNEGO ROZLICZENIA, KIEDY STOSOWAĆ ULGĘ, A KIEDY RACZEJ NIE – WOJCIECH TUMIDALSKI W RZ: “Przed nowym rokiem rząd pokazywał szczęśliwych obywateli, którym od stycznia 2022 r. przybędzie w portfelach. A gdy obudziliśmy się w Polskim Ładzie, wobec licznych wątpliwości uruchomiono infolinię i zaczęto je wyjaśniać. Dlaczego nie na odwrót? Dziś posadzeni do obsługi infolinii nieszczęśni urzędnicy mówią ludziom, że nie wiadomo, jak dokonać poprawnego rozliczenia, kiedy stosować ulgę, a kiedy raczej nie. Atmosfera w urzędach gęstnieje, krążą skargi i donosy sfrustrowanych urzędników. Eksperci i prasa analizowali jeszcze nieobowiązujące przepisy i wskazywali na ich słabe strony”.
https://www.rp.pl/opinie-prawne/art19285731-wojciech-tumidalski-obudzeni-z-reka-w-polskim-ladzie

— REFORMA PODATKÓW PRZESTANIE BYĆ CELEM ZMASOWANEJ KAMPANII KŁAMSTW, GDY ZACZNIE DZIAŁAĆ POZYTYWNIE NA KIESZENIE MILIONÓW POLAKÓW – RYSZARD TERLECKI W DZIENNIKU POLSKIM: “Reforma podatków przestanie być celem zmasowanej kampanii kłamstw, gdy zacznie działać pozytywnie na kieszenie milionów Polaków. Równocześnie jednak pretekstem do wzmożenia agresji pozostanie inflacja i rodzący społeczne obawy wzrost cen. Wprawdzie jest to zjawisko ogólnoświatowe, a w całej Europie szczególnie niepokojące, to opozycja będzie usiłowała odpowiedzialnością obarczyć przede wszystkim polskie władze. I jest to ta sama opozycja, która żebrze w europejskich instytucjach o kary dla Polski i wstrzymanie należnych nam funduszy, aby tylko doprowadzić do trudności gospodarczych, które przełożą się na wzrost społecznego niezadowolenia. Jest to ta sama opozycja, która w sejmie, a zwłaszcza w senacie, wszelkie działania, mające osłabić skutki inflacji, stara się zablokować, a przynajmniej opóźnić”.

— KŁAMIĄ, ŻE CHCIELIBY PRZYSPIESZONYCH WYBORÓW. DOBRZE WIEDZĄ, ŻE I TAK PARTIE OPOZYCYJNE NIE BYŁYBY W STANIE RAZEM RZĄDZIĆ – DALEJ TERLECKI: “Niektórzy z opozycyjnych liderów, w tym Tusk, kłamią, że chcieliby przyspieszonych wyborów. Dobrze wiedzą, że nawet gdyby opozycyjne partie wszystkie razem uzyskały wynik lepszy od Prawa i Sprawiedliwości, to i tak nie byłyby w stanie razem rządzić. Pozostaje im tylko dreptać w miejscu i „totalnie” szkodzić pomyślności własnego państwa, które najchętniej zamieniliby na brukselski protektorat. Niezdolni do uznania takich wartości jak suwerenność czy społeczna solidarność, w końcu pozostaną sami ze swoimi pretensjami do świata”.
https://plus.dziennikpolski24.pl/wszystko-jest-polityka-pulapki-totalnego-sprzeciwu/ar/c15-15994629

— TEGO BAŁAGANU NIKT NIE POSPRZĄTA – ROBERT WALENCIAK W INTERII: “I to jest chyba najsmutniejsza konstatacja po pierwszych dniach Polskiego Ładu. Że PiS jest u władzy siódmy rok, i nic się nie uczy. Że mechanizm: władca – dworzanie-poddani, jest tam wciąż obowiązujący. A w związku z tym nie ma szans na działania bardziej skomplikowane, typu budowa nowego systemu podatkowego. Bo to wymaga innych niż partyjne struktur – które działałaby według procedur, były otarte na ekspertów, opinie z zewnątrz, w których liczyłyby się kompetencje, a nie chęć wykonywania partyjnych poleceń, czy partyjne lizusostwo. Dlatego PiS stać na kampanię propagandową w telewizji, albo na 500+, czyli działania najprostsze, typu rozkaz-wykonać, ale na coś bardziej skomplikowanego – już nie. I dlatego ten Ład, który nam Morawiecki funduje przez lata się nie wyprostuje. Tego bałaganu nikt nie posprząta. Będą różne interpretacje, różne pogrywki, z ogólnym przyśpiewem, że wina Tuska”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/walenciak/news-polski-lad-czyli-piekna-katastrofa,nId,5767239

— KACZYŃSKI OPOWIADA WSPÓŁPRACOWNIKOM, ŻE OBAWIA SIĘ, IŻ „BĘDZIE CIĄGANY PO PROKURATURACH” – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Analiza prawna wskazuje na to, że po zmianie władzy możliwe jest postawienie zarzutów karnych liderowi Zjednoczonej Prawicy. Sam Jarosław Kaczyński opowiada współpracownikom, że obawia się, iż „będzie ciągany po prokuraturach”. (…) Na jednym ze spotkań partyjnych miał nawoływać swój obóz polityczny do jedności, przestrzegając, że tylko w ten sposób może on znowu wygrać wybory. Bo jeśli przegra, to opozycja będzie chciała zemsty i rozliczeń, w efekcie wielu polityków PiS będzie miało problemy z wymiarem sprawiedliwości. A on sam „będzie ciągany po prokuraturach.”
https://wyborcza.pl/7,75398,28000632,czy-jaroslaw-kaczynski-pojdzie-siedziec-sam-prezes-pis-sie.html

— JAN ROKITA O ADAMCZYKU WSPÓŁODPOWIEDZIALNYM ZA ZBURZENIE MOSTU KOLEI ARCYKSIĘCIA KAROLA LUDWIKA W KRAKOWIE – PISZE W DZIENNIKU POLSKIM: “On – minister nadzorujący koleje, po szkole zawodowej, ale po tym jak został ministrem na gwałt zrobił studia… w Olkuszu, a i tak ciągnie się za nim proces o plagiat pracy magisterskiej. Swoją karierę zawdzięcza służalczości względem szefa partii. To on był sprawcą presji na zniszczenie mostu, gdyż chciał w ten sposób chronić siebie i swoich podwładnych, którzy tak nieudolnie prowadzili remont magistrali kolejowej, że groziła im kompromitacja i utrata unijnych pieniędzy. Prawdę mówiąc, trudno było oczekiwać od niego czegoś innego, niźli tępego pragnienia zniszczenia przeszkody stojącej mu na drodze kariery.”

— ROKITA O MAGDALENIE GAWIN: “Ale kluczową rolę odegrała ona – inteligentka warszawska, odpowiedzialna za ochronę zabytków. Ona doskonale rozumiała zło i bezprawie jakie czyni, podpisując się pod zafałszowanym aktem, uznającym wysokiej klasy zabytek za nie-zabytek, po to tylko by można go było bezkarnie zniszczyć. O tym dobitnie świadczy fakt, iż początkowo odmawiała podpisania się pod czymś, co było sprzeniewierzeniem się etyce jej zawodu. Ale z czasem pojęła, że nie jest na tyle silna, aby mogła postawić się lobbystom z wpływami partyjnymi. Przestraszyła się, że ją usuną ze stanowiska. Więc z oportunizmu wolała najpierw wyrzucić wybitną krakowską konserwatorkę prof. Monikę Bogdanowską, by już bez przeszkód móc do Krakowa wysłać buldożery”.

— POWINNI PONIEŚĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ I STANĄĆ PRZED PROKURATOREM – KONKLUZJA ROKITY: “I on i ona działali z niskich pobudek. Dlatego winni ponieść odpowiedzialność za swój czyn. Złą sławę w historii Krakowa mają już zapewnioną. Ale winni stanąć też przed prokuratorem, gdyż oboje sprzeniewierzyli się misji piastowanych przez siebie urzędów”.
https://plus.dziennikpolski24.pl/luksus-wlasnego-zdania-jana-rokity-on-ona-i-most/ar/c15-15995137

— MARCIN PRZYDACZ O TWORZENIU NARRACJI NA PRZYKŁADZIE USNARZA GORNEGO – W ROZMOWIE Z MARCINEM KĘDRYNĄ W GAZECIE LUBUSKIEJ: “Na przykład temat obozu w Usnarzu Dolnym. Tam, gdzie próbowali się dostać parlamentarzyści. Od samego początku podkreślaliśmy, że im większe zainteresowanie polskiej opozycji czy mediów tym obozem, tym jego sztuczna kreacja będzie rosnąć. To były osoby tam przywiezione, pokazane, a nawet podmieniane. Jak wskazywała Straż Graniczna, nawet dokarmiane przez stronę białoruską po to, żeby pokazywać problem, by pokazywać Polskę w złym świetle. Polskę, która nie chce wpuścić biednych imigrantów. I nagle temat obozu w Usnarzu Dolnym znika z dnia na dzień. Nie ma go w mediach. Co się wydarzyło? Otóż wydarzyło się to, że po wprowadzeniu stanu wyjątkowego, kiedy nie było możliwości, by media na bieżąco w formule 24 godziny 7 dni w tygodniu relacjonowały sytuację w tym obozie, Alaksandr Łukaszenka zdecydował o tym, żeby migrantów stamtąd zabrać. Przestali oni być już potrzebni w tym komunikacyjnym show. Dziwi bardzo, że w polskiej debacie publicznej, medialnej ta sytuacja nie została odpowiednio przedstawiona”.
https://gazetalubuska.pl/wiarygodni-wobec-ukrainy-zdecydowani-wobec-lukaszenki-sila-polskiej-dyplomacji-marcin-przydacz-o-polityce-wschodniej/ar/c1-15996395

— PREZES PIS JAROSŁAW KACZYŃSKI ODWIEDZI STARACHOWICE: “Wicepremier Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości odwiedzi w niedzielę Starachowice. Będzie to wizyta prywatna, związana z rocznicą śmierci jego matki Jadwigi Kaczyńskiej. W niedzielę odprawiona zostanie msza św. w 9. rocznicę śmierci honorowej obywatelki miasta”.
https://m.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/prezes-pis-jaroslaw-kaczynski-odwiedzi-starachowice,151731

— URODZINY: Andrzej Diakonow, Kosma Złotowski.