— KARCZEWSKI O DYMISJI MEJZY, HORBAN O KOLEJNEJ FALI W LUTYM – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2021/12/01/

— TAKI NASTRÓJ KREUJE WĄSKA, CHOĆ PRZYZNAJĘ, ŻE DOBRZE SŁYSZALNA GRUPA – JANUSZ WOJCIECHOWSKI NA PYTANIE ANITY DMITRUCZUK W GW O POLEXIT: “Taki nastrój kreuje wąska, choć przyznaję, że dobrze słyszalna grupa. Dlatego tak wiele uwagi przywiązuję do tego, żeby docierać z moim przekazem na spotkania, gdzie tworzy się jakiś ważny przekaz, i mieć wpływ na tworzenie tej narracji. Nie podzielam tej opinii, że obawy względem polityki klimatycznej czy rolnej mają potencjał polexitowy. Ale jestem tam i tłumaczę, dlaczego to nie jest zagrożenie dla polskiego rolnika, ale szansa dla niego. Myślę, że unijna reforma rolna wykuje się w dialogu”.

— JA NA TAKICH SPOTKANIACH PRZYWOŁUJĘ SŁOWA JANA PAWŁA II: „CZŁOWIEK NIE MOŻE ULEGAĆ POKUSIE ZYSKU ZA WSZELKĄ CENĘ KOSZTEM NATURY – WOJCIECHOWSKI O TYM CO ODPOWIADA NA ZARZUTY, ŻE POLITYKA EKOLOGICZNA TO MARKSIZM: “Ja na takich spotkaniach przywołuję słowa Jana Pawła II: „Człowiek nie może ulegać pokusie zysku za wszelką cenę kosztem natury, bo natura prędzej czy później zbuntuje się przeciwko człowiekowi”. Ja te słowa pamiętam i uważam, że zrównoważone rolnictwo, dobrostan zwierząt, ochrona środowiska i ochrona klimatu to w ogóle musi być kwestia ponadpolityczna. To jest zbyt ważne”.
https://wyborcza.pl/7,177851,27861479,janusz-wojciechowski-o-reformie-rolnictwa-w-unii-z-niektorymi.html

— ZACZYNA SIĘ RYSOWAĆ CZARNY SCENARIUSZ. MOŻE GROZIĆ NAM STAGFLACJA – JERZY HAUSNER W ROZMOWIE Z ALEKSANDRĄ FANDREJEWSKĄ W INTERII: “Obecnie złoty znacząco słabnie, a inflacja rośnie. To groźne. Zaczyna się rysować czarny scenariusz. Może grozić nam stagflacja, bo zgodnie z dostępnymi prognozami dynamika wzrostu gospodarczego osłabnie. Trzeba o takim scenariuszu myśleć poważnie i zacząć mu przeciwdziałać”.

— OGRANICZANIE BIEŻĄCEGO DEFICYTU I KONSOLIDACJA FINANSÓW PUBLICZNYCH. TO NIE MA BYĆ JEDNORAZOWE DZIAŁANIE – DALEJ HAUSNER: “Rząd przedstawił działania dostosowawcze, które mają obniżyć koszty inflacji dla konsumentów, ale nie przestawił działań, które ograniczą źródła inflacji. Powinny polegać na prowadzeniu odpowiedniej polityki pieniężnej skojarzonej z fiskalną. To ograniczanie bieżącego deficytu i konsolidacja finansów publicznych. To nie ma być jednorazowe działanie. Chodzi o wyraźną zmianę polityki – przejście od ekspansywnej do sumarycznie zacieśniającej polityki fiskalnej i pieniężnej. Działania zastosowane na początku pandemii były uzasadnione. Teraz czas zacząć prowadzić inną politykę, której efektem będzie stopniowe zmniejszanie zadłużenia. Tylko, że jeśli rząd zwiększy wysokość podatków i parapodatków, to konsument, który jest pracownikiem, zacznie żądać podwyżek płac. I żąda. To oznacza, że przedsiębiorstwa będą podnosiły ceny – to zaś wpłynie na wysokość inflacji. Prostych i łatwych rozwiązań nie ma”.

— SPÓJNEGO PROGRAMU NIE MA. NIE PROPONUJE GO OPOZYCJA. POLSKA POLITYKA SPROWADZA SIĘ DO PIS I ANTYPIS. MAŁO OSÓB, KTÓRE W SPOSÓB WIARYGODNY PRZEDSTAWIAŁYBY INNĄ KONCEPCJĘ SPOŁECZNO-GOSPODARCZĄ – MÓWI HAUSNER FANDREJEWSKIEJ: “ Na początku pandemii sporo osób wykazywało postawę solidarności, ale szybko wygasała. Ważne jest też to czy ludzie mają możliwość zobaczenia alternatywy dla pozorowanego bezpieczeństwa autorytarnego. Testujemy solidarny rozwój indywidualnie, w małych grupach, ale spójnego programu nie ma. Nie proponuje go opozycja. Polska polityka sprowadza się do PiS i antyPiS. Mało osób, które w sposób wiarygodny przedstawiałyby inną koncepcję społeczno-gospodarczą. Ona powstaje w małych grupach: w samorządach lokalnych, organizacjach pozarządowych, na uniwersytetach, niekiedy nawet w firmach. Z takich postaw może wyrosnąć ruch społeczny. Ale to tylko możliwość”.

— JEŚLI MÓWIMY O SOLIDARNYM DZIAŁANIU, TO TRZEBA ZACZĄĆ OD ROZMOWY Z WSZYSTKIMI, NAWET Z TYMI, KTÓRZY MYŚLĄ INACZEJ. TRZEBA OKAZYWAĆ IM SZACUNEK – DALEJ HAUSNER W ROZMOWIE Z FANDREJEWSKĄ: “Wiem jak bym chciał, za czym się opowiadam, co należy do mnie, z racji roli publicznej, którą chcę spełniać. Nie wystarczy jednak tylko przedstawić koncepcję i czekać, co będzie. Trzeba o to walczyć, zabiegać, starać się, działać. Jeśli mówimy o solidarnym działaniu, to trzeba zacząć od rozmowy z wszystkimi, nawet z tymi, którzy myślą inaczej. Trzeba okazywać im szacunek. Jakże mało go w debacie publicznej, ale także w domach, szkołach, firmach, między różnymi pokoleniami i wśród rówieśników. Nie wystarczy też opowiedzieć o solidarnym działaniu, trzeba wspólnie działać. Jeśli nam się nie uda, jeśli nie będziemy wiarygodni i solidarni, to grozi nam paraliż społeczny i wyłoni się coś bardziej przerażającego niż obecny „miękki autorytaryzm”. Podążymy ku dyktaturze”.
https://biznes.interia.pl/raporty/raport-rozmowy-interii/aktualnosci/news-jerzy-hausner-prostych-i-latwych-rozwiazan-juz-nie-ma,nId,5676037

— MUSZĘ POWIEDZIEĆ, ŻE KIEDY IM POKAZAŁEM TE ZAGROŻENIA, TE RÓŻNE RYZYKA TO WIELU POLITYKOM OCZY SIĘ SZEROKO OTWORZYŁY – PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI W ROZMOWIE Z SE: “Na spotkaniu z opozycją przedstawiłem rzeczowo i rzetelnie różne zagrożenia. Wysłuchaliśmy także głosów po stronie opozycji. Jak widzimy zagrożenia, to trzeba o nich głośno mówić. Łatwo jest być mądrym profesorem analizy wstecznej i powiedzieć, że wiedziałem, że coś nastąpi po fakcie. Ale lepiej jest położyć różne puzzle na stole i pokazać cały obraz. A to jest obraz niebezpieczny. Stąd też moje wizyty w stolicach kolejnych europejskich państw, w regionie i w różnych krajach w Europie. Muszę powiedzieć, że kiedy im pokazałem te zagrożenia, te różne ryzyka to wielu politykom oczy się szeroko otworzyły”.

— POWRÓT GORĄCEJ WOJNY W DONBASIE I ESKALACJA TEJ WOJNY W TYM MIEJSCU, CZY W INNYCH JEST NIESTETY MOŻLIWA – DALEJ PREMIER W SE: “Wojna hybrydowa już trwa. To atak na granicę polską, czyli próba wykazania się przez Łukaszenkę przed swoim mocodawcą, że uderzy w najsilniejsze ogniwo flanki wschodniej NATO i że to ogniwo pęknie. Jak pęka najsilniejsze ogniwo to znaczy, że cała flanka jest odsłonięta. Dlatego my tę ochronę zacieśniamy i dlatego wzmacniamy ochronę wschodniej części Unii Europejskiej, wschodniej granicy NATO. Zagrożenia wobec Ukrainy narastają. Tam wojna cały czas trwa. Powrót gorącej wojny w Donbasie i eskalacja tej wojny w tym miejscu, czy w innych jest niestety możliwa”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/wywiad-z-premierem-mateuszem-morawieckim-aa-BT4r-tGbH-ni9s.html

— APELUJĘ, BY WIĘCEJ MIEJSCA PRZEZNACZYĆ W NIEJ NA ROZMOWY O REALNYM ZAGROŻENIU I WYZWANIACH, KTÓRE STAWIA NAM WSZYSTKIM KORONAWIRUS. BY MNIEJ BYŁO W TVP CELEBRACJI I UPAMIĘTNIENIA, A WIĘCEJ ŻYCIA. ZA ŻYCIEM I DLA ŻYCIA – NACZELNA FAKTU KATARZYNA KOZŁOWSKA: “Ponieważ wiem, że jest pan dobry w organizowaniu wydarzeń angażujących bardzo szeroką widownię, to apeluję do pana o zainaugurowanie wyjątkowego festiwalu – zaraz po koncercie dla żołnierzy, a może nawet jeszcze wcześniej. Chodzi mi o festiwal programów, wywiadów i wiadomości poświęconych koronawirusowi. Oczywiście, telewizja publiczna oferuje treści dotyczące pandemii koronawirusa. Ale moim zdaniem jest ich dziś za mało. Kto wie, czy sytuacja nie wymaga zrewolucjonizowania ramówki. (…) Na dworcach kolejowych ludzie tłoczą się bez masek, w sklepach dosłownie siedzą sobie na plecach w kolejkach do kas, a policja zatrzymuje kolejnych pracowników służby zdrowia, którzy wydawali lewe certyfikaty szczepień. Prawie połowa Polaków nie chce przyjąć szczepionki, bo nie wie, czy może ufać rządowi i firmom farmaceutycznym. (…) W Polsce nikt nie ma zasięgu większego niż telewizja, którą pan kieruje. Dlatego apeluję, by więcej miejsca przeznaczyć w niej na rozmowy o realnym zagrożeniu i wyzwaniach, które stawia nam wszystkim koronawirus. By mniej było w TVP celebracji i upamiętnienia, a więcej życia. Za życiem i dla życia. Panie Prezesie Kurski, nasz los jest teraz, bardziej niż kiedykolwiek, w pana rękach”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/covid-19-murem-za-mundurem-a-co-z-covid-naczelna-faktu-pyta-jacka-kurskiego/39w2llf

— TRZEBA SIĘ ZASTANOWIĆ, CZY POLSKĘ STAĆ NA RZĄDY PIS – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “Pomału jednak bezsilność zaczyna Unię denerwować. Powoli budowane są instrumenty, które pomogą poradzić sobie z obecną władzą w Polsce czy na Węgrzech. Unia jest zbiurokratyzowana, powolna, ale działa. Dlatego nie ma wątpliwości, że kary za nierespektowanie wyroków TSUE będą odliczane od pieniędzy z mijającej perspektywy finansowej. A minister Ziobro i jego upór w kwestii Izby Dyscyplinarnej SN będzie nas kosztować ok. 4,5 mld euro zaliczek na KPO, które moglibyśmy otrzymać w tym roku bez żadnych warunków projektowych, po prostu „na zachętę”. Drogo wychodzi jak na ministra, który reprezentuje grupę 18 posłów. Ale widocznie PiS na niego stać. Jeśli jednak koszty będą rosły, trzeba się zastanowić, czy Polskę stać na PiS”.
https://www.rp.pl/polityka/art19154011-zderzenie-z-polska-sciana

— POPSUTA WAŃKA-WSTAŃKA, MOMENT PRZESILENIA MOŻE BYĆ JUŻ CAŁKIEM BLISKO – MARIUSZ JANICKI W TYGODNIKU POLITYKA: “PiS jest w tej samej fazie swojej drugiej kadencji, w jakiej znajdowała się Platforma Obywatelska pod koniec 2013 r. Już było słabo, mimo że sondaże wyglądały wtedy nie najgorzej. Przed partią Tuska był decydujący – jak się potem okazało – 2014 r. Wiele wskazuje na to, że Platforma jeszcze mogła się obronić, gdyby ogłosiła wówczas zakończenie trwającego od 2008 r. kryzysu finansowego, zdecydowała się na jakieś socjalne transfery, pokazała bardziej opiekuńczą twarz. Pieniądze już były, o czym świadczy to, że niedługo później PiS u władzy zaczął wydawać wiele dziesiątków miliardów, a w pandemii wypłacił kolejne 200 mld na tarcze osłonowe. Platforma mogła wydać pieniądze na zachowanie demokracji, ale w efekcie PiS kupił za nie zgodę wyborców na dewastację systemu. Zatem jeśli Platforma, co prawdopodobne, mogła się obronić w połowie drugiej kadencji i realnie walczyć o trzecią, czy teraz może to zrobić PiS?”

— NAWET TAK MARNY CZAS DLA WŁADZY NIE OZNACZA Z DRUGIEJ STRONY OFENSYWY, ERUPCJI POMYSŁÓW, PRZEJĘCIA INICJATYWY – DALEJ JANICKI: “Nawet tak marny czas dla władzy nie oznacza z drugiej strony ofensywy, erupcji pomysłów, przejęcia inicjatywy. To jest z kolei argument dla PiS, że jeszcze nie dotarł do krawędzi równi pochyłej – bo pod koniec 2013 r. i w następnym roku drugiej kadencji rządów Platformy wpływy Kaczyńskiego już mocno rosły, prywatny biznes zaczynał się orientować na niego, także część administracji, prokuratury, różnych instytucji. Teraz, w drugą stronę, tego na razie nie widać. Opozycja jako całość ma przewagę w sondażach, ale jeszcze chyba nie w mentalności i przekonaniach wyborców. Choć moment przesilenia może być już całkiem blisko”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2145294,1,popsuta-wanka-wstanka.read

— ZIOBRO GROZI BUNTEM. DUDA GROZI WETEM. OSTATECZNA ROZPRAWA Z SĄDAMI ROZBIJA SIĘ O PAŁAC – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “- Jest pat — słyszymy w obozie rządzącym. (…) Kluczowe jest tu porozumienie „ziobrystów” z Dudą. Rozmowy Ziobry z ludźmi prezydenta trwają od ok. dwóch miesięcy. Dealu brak. Ten projekt Ziobro trzyma w tajemnicy, z kolei projekt zmian w sądach powszechnych publicznie już prezentował. (…) Wedle naszych informacji w ostatnich tygodniach doszło do kilku spotkań bezpośrednich Dudy i Ziobry ws. projektów ustaw sądowych. – Atmosfera nie jest wroga, ale jest pat — słyszymy. Rozmówca z Pałacu to potwierdza”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,27860950,ziobro-grozi-buntem-duda-grozi-wetem-ostateczna-rozprawa-z.html

— WIELKI POWRÓT BYŁEGO PREMIERA. BĘDZIE ZBLIŻENIE PSL Z PIS? – KAMIL DZIUBKA W ONECIE: “Informacje o możliwym starcie Waldemara Pawlaka na sobotnim kongresie PSL potwierdza nam sam zainteresowany: – Wiele na to wskazuje. Czy mam pewność, że wygram? Mam pewność, że chcę przedstawić koleżankom i kolegom swoje propozycje – mówi Onetowi były premier. Pawlak chce się ubiegać o funkcję szefa Rady Naczelnej PSL. To 130-osobowe ciało, które niektórzy w partii uważają za relikt przeszłości, albo nawet parlament wewnątrz ugrupowania. To swego rodzaju rada nadzorcza. Określenie to jest o tyle trafne, że – jak w firmie – Rada Naczelna w każdej chwili może odwołać prezesa. A to potężne narzędzie”.

— DZIUBKA O RYZYKU DLA ZGORZELSKIEGO: “Dla Zgorzelskiego rywalizacja z Waldemarem Pawlakiem jest ryzykowna. Ewentualna porażka może osłabić jego polityczną pozycję w przyszłości. Zwłaszcza, że obaj pochodzą z okręgu płockiego na Mazowszu. Z tego samego województwa pochodzi też obecny szef Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski. Co ciekawe, europoseł nie wyklucza walki o kolejną kadencję w radzie. – Nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji – zaznacza Kalinowski. Pojawiają się jednak głosy, że polityk jest dogadany z Waldemarem Pawlakiem i w ostatniej chwili go poprze. – Panowie przeszli ze sobą długi szlak bitewny. Współpracowali przez lata, szanują się. Poza tym Kalinowski nie jest wielkim entuzjastą Zgorzelskiego – słyszymy od polityka PSL”.

— PAWLAK PRZECIWNIKIEM JEDNEGO BLOKU OPOZYCJI: “Waldemar Pawlak podkreśla, że jest zwolennikiem budowania przez PSL własnych scenariuszy wokół „idei konserwatywnego centrum”, co próbuje propagować Władysław Kosiniak-Kamysz. Sprzeciwia się startowi opozycji w jednym bloku przeciw PiS. – Odpowiedzią na monowładzę nie może być monoopozycja. Wobec monopolu władzy potrzebny jest pluralizm. Jak mamy do wyboru trzy, cztery opcje, to wybieramy większe dobro. Z dwóch opcji możemy wybrać tylko mniejsze zło – ocenia”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wielki-powrot-bylego-premiera-waldemara-pawlaka-bedzie-zblizenie-psl-z-pis/zwljm0b,79cfc278

— GROŹNA SZARŻA INFLACJI – jedynka RZ.

— PIS ODPOWIADA ZA SKALĘ INFLACJI – BŁAŻEJ LENKOWSKI W LIBERTE: “Prawo i Sprawiedliwość w sposób stały podwyższa w Polsce podatki w skali dotychczas niespotykanej. W samym roku 2021 wprowadzono lub podwyższono m.in.: podatek cukrowy, opłatę mocową, podatek handlowy, opłatę małpkową, opłatę deszczową. Podwyższono realne opodatkowanie spółek jawnych i komandytowych. Warto pamiętać w kontekście cen paliw, że PiS wprowadził wcześniej tzw. opłatę emisyjną i dwukrotnie podnosił opłatę paliwową. Politycy Konfederacji twierdzą, ze PiS wprowadził już 45 nowych podatków i opłat w czasie swoich rządów. Ta polityka podatkowa rządu zasługuje na więcej niż solidny raport. Wyższe podatki dla przedsiębiorców oznaczają w sposób oczywisty wyższe ceny towarów i usług. Przedsiębiorcy robią przecież w takiej sytuacji wszystko co możliwe aby zrekompensować sobie utratę przychodów. Kolejnym wielkim impulsem inflacyjnym w pierwszych miesiącach nowego roku będzie fatalny program Polskiego Ładu”.
https://liberte.pl/pis-odpowiada-za-skale-inflacji/

— GABINET MATEUSZA MORAWIECKIEGO PROWADZIŁ KUNKTATORSKĄ POLITYKĘ TAK, JAK DŁUGO SIĘ DAŁO – JAROSŁAW KUISZ W INTERII: “Można liczyć na siebie, można też przypomnieć sobie, że mamy rząd. Gabinet Mateusza Morawieckiego prowadził kunktatorską politykę tak, jak długo się dało. Żadnego zmuszania do szczepień, tylko miękkie zachęty i odwlekanie obostrzeń. Ostatecznie rząd i tak znalazł się w tym samym miejscu, tyle że z konferencji Niedzielskiego wynika niezbicie, że nie widać żadnego planu na zimę. Żadnej realnej kontroli sanitarnej nad sytuacją. Co najwyżej przypominanie, że „inni też sobie nie radzą”. Jakby państwo polskie niczego nie nauczyło się, zaś impuls solidarności z czasów pierwszej fali pandemii roztrwoniono.

— PUDROWANIE „NIC-NIE-ROBIENIA” I SPECYFICZNE ROZUMIENIE DEMOKRACJI – DALEJ KUISZ: “Teraz minister zdrowia pod wpływem doniesień ze szpitali i wieści o Omikronie będzie musiał zmierzyć się ze sprzeciwem części własnego elektoratu. Tu pojawiał się do niedawna ciekawy argument, że polityka rządu była demokratyczna, bo rząd – via sondaże – słuchał swoich wyborców. To tylko wygląda na pudrowanie „nic-nie-robienia” i specyficzne rozumienie demokracji. W sytuacji kryzysowej włodarz powinien myśleć i decydować z uwagi na cały „demos”, brać pod uwagę głosy ekspertów i wyborców różnych partii, jakkolwiek by nie było to trudne w praktyce. Przykro myśleć, że kunktatorstwo na szczytach władzy podcinało motywację tych, którzy na niższych poziomach – w administracji, szkołach i szpitalach – robią, co mogą w walce z pandemią”.

— RZĄDOWA POLITYKA OSTATNICH MIESIĘCY STANOWIŁA RACZEJ DOWÓD SŁABOŚCI NIŻ SIŁY – DALEJ KUISZ W INTERII: “Rządowa polityka ostatnich miesięcy stanowiła raczej dowód słabości niż siły. Poza własną biernością, po cichu chyba liczono na podwyższenie odporności naszego społeczeństwa, dzięki tym, którzy pomimo wszystko zaszczepili się. Wiele mówiono o wzmocnieniu państwa po 2015 roku, w ochronie zdrowia ewidentnie nie udało się”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/kuisz/news-omikron-polityka-slabosci-i-setki-zgonow-w-polsce,nId,5678283

— IZRAEL OD WRZEŚNIA ODMAWIA SERWISOWANIA I OBSŁUGI SYSTEMÓW ŚLEDCZYCH UŻYWANYCH PRZEZ POLSKIE SŁUŻBY SPECJALNE. RZĄD PRÓBOWAŁ SZUKAĆ POMOCY W USA, ALE BEZ EFEKTU. BO UŻYWA TYCH NARZĘDZI DO INWIGILOWANIA OPOZYCJI – WOJCIECH CZUCHNOWSKI W GW: https://wyborcza.pl/7,75398,27860054,ujawniamy-tak-izrael-zablokowal-pegasusa-sluzbom-panstwa-pis.html

— O 18;00 ROZMOWA Z IGĄ ŚWIĄTEK NA KANALE INSTAGRAMOWYM PZU:

— URODZINY: Wojciech Szczurek, Artur Domosławski, Paulina Piechna-Więckiewicz, Kamil Wróblewski, Paweł Wujec.